Leeuwardenaren waren beter dan burgemeester Wytema dacht r Jimmy Brownen de bende van Dolle Dirk ALKMAAR-ZUID WORDT STAD IN DE POLDER OVERDIE e Bezoek van Friese gasien bracht onthullingen uit het verleden AGENDA WAT DE THEATERS BRENGEN Raad Leeuwarden op (geslaagde) visite Als Rondrit Gjebr. 5'Zaal Mei nieuw rioleringssysteem is elf millioen gulden gemoeid J)E directeur van openbare werken, ir H. Knol, heeft gistermorgen voor de u Leeuwarder gasten van het Alkmaarse gemeentebestuur een interessante causerie gehouden over de toekomstige stadsontwikkeling van Alkmaar. Aan de hand van zeer uitgebreid kaartenmateriaai, dat aan de wand van de trouwzaal was bevestigd, schetste spreker de uitbreiding, die Alkmaar sinds de tweede helft van de 16de eeuw heeft ondergaan. Van 1597 tot 1860 veranderde het stadsbeeld niet noemenswaard, maar na de aanleg van de spoorlijn in 1865 begon men buiten d-e bolwerken te bouwen, hetgeen zich in later jaren en vooral na de oorlog in steeds groter mate heeft voortgezet. De huidige uitbreidingsplannen voorzien in een woonruimte voor 8000 mensen, hetgeen zeker niet te veel is als men de prog nose van het inwonertal voor het jaar 1970 in aanmerking neemt. Dan toch wordt verwacht dat Alkmaar zal zijn gegroeid tot een stad van 58.000 zielen. Eer» en een kwart millioen voor tunnel AL Zeep bij OMO - water bij vuur VICTORIA THEATER: CINEMA AMERICAIN: De Superman Achthonderd oudjes ge noten van mooie rit Vier onvergetelijke dagen HARMONIE THEATER: Merijntje Cijzen's jeugc Iwo Jima REX-TH EATER: Hyena's van de weg De journaals De politieverordening te Alkmaar beveelt: Merkwé Uitwi Ie ZATERDAG 14 JUNI 1952 gemeentebestuur van Alkmaar heeft gisteren gelegenheid gehad de gast- vrijheid, die de raad verleden jaar in Leeuwarden genoot, met gelijke munt terug te betalen, toen gemeentebestuur, raadsleden en hoofden van dienst uit de ïriese hoofdstad in Alkmaar arriveerden om een dag de gasten te zijn van onze vroede vaderen. De dag begon met een wandeling over de kaasmarkt, een bezoek aan de Overdekte en een bezichtiging van de Grote kerk, waarna het gezelschap in het stadhuis met voldoening het steekspel beluisterde, dat de twee burger vaders met de stadsarchieven als wapen tegen elkaar voerden. Het werd 10 voor Leeuwarden, moeten we eerlijkheidshalve erkennen. ln hotel Victory zaten Alkmaarse gastheren en Leeuwarder gasten aan de lunch. Van links naar rechts: wethouder G. van Slingerland, mr. A. A. M. van der Meulen, burgemeester van Leeuwarden en burgemeester mr. H. J. Wytema. beurt door de Geldersen kon worden bezet. Mocht er op deze historische wapen feiten tussen beide burgemeesters ver schil van mening betsaan, over veler lei andere zaken waren ze het roerend met elkaar eens. Zo vonden ze vele punten, die beide steden met elkaar gemeen hebben. In de eerste plaats ALKMAARS burgemeester herinner- de, na de gasten te hebben verwel komd, aan het destijds door Leeuwar dens burgemeester, mr A. A. M. van der Meulen, gemaakte verwijt, dat de Alkmaarders in vroeger eeuwen met de Graaf van Holland tegen Leeuwar den waren opgetrokken. In dit verband wilde hij als wederwoord opmerken, dat Alkmaar speciaal werd gesticht als militair steunpunt om de invasie van de strijdlustige Friezen het hoofd te bieden en dat het de Leeuwardenaren in 1517 waren, die tezamen met dc Geldersen de stad binnendrongen en op zo'n grondige wijze plunderden, dat ze hun buit, bestaande uit geld, goud, sieraden, kostbaar laken en fluweel, niet eens konden bergen. Tegen deze bewering trok mr Van der Meulen van leer. Onze mensen, zo zei hij, heb ben nooit meegeholpen Alkmaar te plunderen. Friesland was in de 16e eeuw in twee kampen verdeeld. Het ene steunde de Hertog van Gelre, die de strooptocht ondernam en het andere Karei V. Tot de laatste partij behoorde Leeuwarden. Nog schriller wordt de opmerking van Alkmaars eerste bur ger, zo vervolgde zijn Friese collega, als men weet, dat de Leeuwardenaren onder aanvoering van Burmania, zelfs naar Holland trokken om Alkmaar te gaan ontzetten en welbewust de ves ting Bolsward met een klein garnizoen achterlieten, zodat deze stad op haar al, dat Leeuwarden zowel als Alkmaar specifieke verzorgingscentra zijn voor een uitgestrekt landbouwgebied, waar door bijvoorbeeld Alkmaar kan roe men op een middenstand, die de ver zorging van 80 a 100.000 zielen voor zijn rekening kan nemen. Nadat beide sprekers elkaar na het duel weer ver zachtende woorden hadden toegevoegd, overhandigde de burgemeester van Leeuwarden aan de dames een pre sentje, inhoudende onvervalste Friese koek. QOK aan de lunch in hotel Victory werd nog gesproken. „Het venijn in de raadzaal wordt door het zoet aan de maaltijd weer goed gemaakt", merkte burgemeseter Wytema lachend op toen hij een lijstje opsomde van verdienstelijke Friezen, die zo'n paar honderd jaar geleden in Alkmaar hun woonplaats zochten. Het raadslid de heer A. Sietsma bleek het Fries nog niet verleerd te zijn en hij sprak de gasten daarom in hun eigen taal toe Wethouder E. Beeksma uit Leeuwar den antwoorde hem met een Fries ge dichtje, dat vertaald hierop neerkwam dat Holland buitengewoon mooi is met zijn grachten en dat hij er dolgraag zou willen wonenais er maar geen Friesland was. MA de lunch, die onder gezellige kout verliep, namen de gasten met de Alkmaarse raadsleden en hoofden van dienst in de autobussen plaats, die hen naar verschillende punten in de stad brachten. Zo werd een bezoek gebracht aan het Sportpark, waar „toevallig door Van Wieringen en Venneker op de sintelbaan werd getraind. Met bij zonder veel interesse bekeek men on der leiding van de heer De Munk de renstal. De rit ging vervolgens naar de kleuterschool Kleuterweide aan de Heilooërdijk en naar de nieuwbouw in de polder Overdie en Achtermeer, vanwaar dwars door de stad naar „Plan West" werd gereden. Tot be sluit werd om ongeveer vijf uur op het stadhuis een kopje thee gedronken, waarna van de Leeuwardenaren af scheid werd genomen. Het is voor gas ten en ook voor de gastheren een bui tengewoon geslaagde dag geweest, die de vriendschapsbanden tussen beide steden zeer zeker heeft verstevigd. Kteitt VAN VORM j INHOUD &WZth! Ook in maandelijkse termijnen van f30 RADIO TECHN. BUREAU MOUTTJt 48 - TELtrOON 4374 - ALKMAAR (Advertentie Ine Meri Groot hengelconcours aan de Westdijk „Luctor et Emergo" houdt morgen haar traditionele hengelconcours aan de Westdijk. Vele clubs hebben hier voor ingeschreven. Dit jaar viert de vereniging haar 5-jarig bestaan en dit geeft een enigszins feestelijk karakter met als inzet naast de fraaie prijzen, extra prijzen. Ir Knol sprak voor Leeuwarder gasien s reden voor deze sterke vermeer dering noemde de heer Knol de toeneming van de industrie, die na de aanleg van de Velser tunnel zeker in de goede richting zal worden gestimu leerd, en de rijk geschakeerde omge ving, die Alkmaar voor velen tot een aantrekkelijke woonplaats maakt. De industrieterreinen Noord en Oost, to taal omvattende 50 Ha., kunnen een werkgelegenheid voor ruw geschat 2500 arbeiders opvangen. In geval van nood is er altijd nog de Huiswaarder polder, die voor industrievestiging dienst kan doen. Stad in de polder r\E uitbreidingsplannen voor de nieu- we woonwijken beslaan 140 Ha., waaronder niet zijn begrepen de grote plantsoenen, sportvelden cn verkeers wegen. De grootste uitbreiding vindt plaats in het Zuiden, waar dus een stad in de polder moet worden ge bouwd. Hiervoor is een speciale studie nodig geweest. Alleen al de vraag of de polder opgehoogd moet worden, eiste een diepgaand onderzoek, waar mede men nu ongeveer is klaar geko men. In ieder geval zal de grond tus sen Dr Schaepmankade en het ver lengde van de Vondelstraat, die t.z.t. op de nieuwe Willem de Zwijgerlaan zal aansluiten, worden opgehoogd. Na de oorlog zijn in Alkmaar 565 wonin gen gebouwd. Thans zijn er nog 270 in aanbouw en liggen de plannen voor 605 andere woningen gereed. Ook het aantal scholen is belangrijk vergroot. In voorbereiding is de bouw van vier lagere scholen, die naar spreker ver- ADVERTENTIE Zij doei het nu nooii meer! (OMO-Nieuwsdienst) ALKMAAR. 14 Juni - „Ik wilde van OMO eerst niets weten. Sop en schuim bleven beneden mijn verwachtingen en ik begreep niet, waarom mijn buur vrouw zich zo enthousiast over dit nieuwe wasmiddel kon uitlaten. Ik be greep echter wèl, dat de fout bij mij moest liggen en daarom zei ik maar niets" - zo begint een brief van een Rotterdamse huisvrouw. Omstandig schrijft zij daarin verder, dat een, (ook enthousiaste) vriendin, die op wasdag even aanliep, onmiddellijk zag welke grote fout deze huisvrouw had ge maakt: zij had in haar verlangen naar de schoonste was van haar leven zeep in het OMO-sop gedaan en erg vuile plekken in het wasgoed nog eens extra met zeep aangesmeerd. Zij doet het sindsdien nooit meer. Zij behoort thans ook tot de brede schare van dui zenden blij-tevreden huisvrouwen voor wie OMO-wasdag een ware feestdag is. Reeds eerder is in deze kolommen er op gewezen, dat OMO en zeep elkaar absoluut niet verdragen. Zeep, zeep poeders en andere zecpproducten ver hinderen de uiterst fijne- en zeer ge voelige OMO-korrels tot volledige ont plooiing harer wonderbaarlijke tover kracht te komen. OMO duldt geen in menging van welk ander wasmiddel ook. OMO is beter dan zeep! De les van ceze Rotterdamse huis vrouw is misschien ook voor U be langrijk. Onthoud dus eens en voor altijd: bij OMO nooit zeep gebruiken; erg vuile plekken met een beetje OMO aansmeren! (Advertentie, Ing. Med.) wachtte, spoedig zou kunnen worden verwezenlijkt. Tekort sportvelden Hitvoerig stond ir Knol stil bij de recreatieterreinen, die voor de steeds groter wordende Alkmaarse be volking moeten worden aangelegd, Allereerst is er het bosplan in de pol der Overdie, een uitgestrekt ge bied, waar de bevolking uit de Zui delijke wijken verpozing kan zoeken Dit terrein ligt tussen Coornhert- en Kortenaerkade, Vondelstraat en de eventuele nieuwe verbindingsweg van de Omval naar de doorgetrokken Wil lem de Zwijgerlaan. Aansluitend hier, op is een volkstuinencomplex gedacht van 6 a 8 Ha. dat grenst aan het ln dustrieterrein Oost. Het grote tekort aan sportvelden zal men trachten op te heffen, gedeeltelijk althans door een aantal voetbalterreinen aan te leggen langs de Hoeverweg, waarvoor de grond reeds is aangekocht en de plan nen in een zeer vergevorderd stadium verkeren. Of Alkmaar in de toekomst genoeg grond heeft om in deze be hoefte te blijven voorzien, meende ir Knol ernstig te moeten betwijfelen. Misschien zal men eertijds moeten overgaan tot het projecteren van sportvelden in Oudorp en Bergen. 11 millioen Nadat spreker nog het verkeers- vraagstuk onder de loupe had geno men en o.a. gewezen had op de nood zaak van een tunnel onder de Berger spoorwegovergang (kosten 1'/» milli oen) stipte hü tot slot het probleem van de rioolwaterzuivering aan. De lozing van faecaliën en afvalwater ge schiedt hier nog steeds in de stads grachten, wat uit hygiënisch oogpunt bekeken volkomen onverantwoord is. In 1949 is dit vraagstuk reeds in stu die genomen. De kosten (11 millioen) vormen echter de grootste belemme ring. Gasvoorziening De directeur van de Gemeente Licht- bedrijven, de heer P. I. Wesdorp, hield vervolgens een causerie, waarin hü de ontwikkeling schetste van de N.V. Gasvoorziening Kop Noord-Holland. Tot deze N.V. zijn inmiddels toege treden de gerrteenten Alkmaar (f 100.000 deelname in aandelenkapitaal), Den Helder (f 50.000), Gasbedrijf Langedijk en St. Pancras (f 20.000)Hoorn (f 30.000) en Enkhuizen (f 30.00). De laatste plaats is alleen op papier aan gesloten, omdat de gasleidingen van Hoorn naar Enkhuizen nog ontbreken De N.V. koopt het gas van de Hoog ovens en verstrekt het tegen de kos tende prijs, verhoogd met een kleine toelage aan de leden. Van de gemeen te Alkmaar wordt het productiebedrit' gehuurd ter aanvulling van het tekort tussen de basisopname van de Hoog ovens en de behoefte. Spreker wees op de moeilijkheden die in de toe komst te verwachten zijn als de Alk maarse koolgasfabriek door verval 87. Jimmy zat een ogenblik verbijs terd naar de deur te kijken, die de weduwe Wabbel met een smak achter zich had dicht gesmeten. „Je staat gauw klaar anderen voor alles wat mooi en lelijk is uit te schelden, Jim- m'y', zei hij tot zich zelf, „maar wat ben je nu zelf? De grootste stommerd, die er op twee benen rond loopt. Je hebt je door die dame lelijk in de lu ren laten leggenJimmy gunde zich overigens geen tijd zich lang met dit soort zelfkwellende gedachten be zig te houden. Hij sprong overemd, greep een dynamietpatroon, bood- er vliegensvlug een kort gindje lont aan TTCof .on' Vl A+ A'+ clAlltrt'l „Hei je gefloten, .Stien?" vrogg Iemand met een rauwe "stem. Het was Dolle Dirk zelf; dat hoorde Jimmy wel „Kon ik 'm maar hierheen -lokken", vast en stopte het dihg ip hét sleutel- dacht hij-. Zo' goed en.zö kwaad als gat van de deur. „Dat werkt vermoe delijk nog beter dan een sleutel", mompelde hij, terwijl hij de lont met een lucifervlammetje in brand stak.... Op dat ogenblik hoorde Jimmy hoog boven zijn hoofd enig gerucht. Het luik werd blijkbaar open getrokken.. hetj; ging: probeerde; hij qte ftém van de weduwe Wabbel 'na te bootsen..-.. „Dirruk", riep-ie, „Dirruk, kom 's gauw beneje. Die gorilla heb' de deur naar de voorraadschuur open wéten te krijgen en mij heb-ie half beurs ge slagen". Het blèef even stil boven.... ZATERDAG Rex Theater, 2.30, 7 en 9.30 uur: Hyena's van de weg (18 jr); Victoria Theater, 7 en 9.30 uur: Superman (14 jr); Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur: Merijntje Gijzens jeugd (14 jr); Cinema Americain, 7 en 9,30 uur: Iwo Jima (18 jr). Nachtdienst apotheken: Kruisinga, Koorstraat 59. Canadaplein, 8 uur: Interkerkelijke tentencampagne. HEILOO, Circus Renz, 's middags matinee, 8 uur: avondvoorstelling. ZONDAG Bioscopen als Zaterdag. Aanvang 2, 4 "0, 7 en 9.30 uur. Nachtdienst apotheken: Kruisinga, Koorstraat 59. Sportpark, 1.30 uur: Draverijen. Canadaplein, 8 uur: Interkerkelijke tentencampagne. Wapen van Heemskerk, 7 uur: Open bare dansavopd. HEILOO. Circus Renz, 's middags matinée; 8 uür: Avondvoorstelling. MAANDAG Bioscopen als Zaterdag. Aanvang 8 uur. Rex Theater, 2.30 uur matinée. Victoria Theater géén voorstelling. Nachtdienst apotheken: Kruisinga, Koorstraat 30. Gerechtsgebouw, 5 uur: Algemene ledenverg. ver. Pro Juventute. Hotel Victi«y, 10.30 uur: Algemene jaarverg. Noordholl. Prov. Brandweer- bond. HEILOO: Rustende Jager, 8 uur: Openbare bijeenkomst VVD; Circus Renz, 8 uur Avondvoorstelling. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Zaterdag 8.34 21.07 Zondag 9.38 22.10 Maandag 10.41 23.12 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Zaterdag 8.39 21.12 2.39 15.12 Zondag 9.43 22.15 3.43 16.15 Maandag 10.46 23.17 4.46 17.17 ZONDAGSDIENST HUISARTSEN Zondag 15 Juni zullen beschikbaar zijn de huisartsen dokter K. H. Kolk. Geestersingel 117 (tel. 2017) en dokter J. F. Nijman, Oudegracht 283 (tel. 2384). ZONDAGSDIENST APOTHEKERS Te beginnen hedenavond 18 uur zal deze week buiten de gewone uren voor poedgevallen geopend zijn de Apotheek van de heer Kruisinga, Koorstraat 59. plussen (Advertentie. Ing. Tocht door bollenstreek Zeventien bussen met 800 ouden van dagen vertrokken gistermorgen van de muziektuin voor de jaarlijkse reis, die haar hoogtepunt vond in de gemeen schappelijke maaltijd in het Krelage- huis te Haarlem. Er heerste een bui tengewoon goede stemming en hoe kon dat ook anders bij die stralende zon en de fraaie rit langs de boulevard te Noordwijk en de dorpen in de bollen streek. Een aantal meisjes van de huis houdschool zorgde voor de bediening en de verdere hulp, die de oudjes on derweg behoefden. Er werd enthou siast gezongen en veel te vroeg naar de zin van de reizigers roffelden de banden van de NACO-reiswagens weer over de Kennemerstraatweg. Evenals 's morgens reden de bussen naar de verschillende stadswijken om de passagiers zo dicht mogelijk bij huis af te zetten. In de haast van het afscheid zijn een tas en portemonnaie blijven liggen. Zij kunnen bij de poli tie worden afgehaald. GEEN SPREEKUUR WETHOUDERS In verband met de begrafenis van wijlen prof. mr. A. Koelma, oud-burge meester gemeente Alkmaar, zullen de wethouders op Maandag 16 Juni geen spreekuur houden. hebt U als U deelneemt aan onze krantenrels naar België en Luxem burg, vertrek 30 Juni a.s. Heissom, met verzorging, 72.50. Route: heen over Brussel, terug over Valkenburg. Boeking en inlichtingen: BUREAU VAN DIT BLAD. De drang om weer eens iets te bieden, dat afwijkt van het normale heeft Co lumbia gebracht tot de verfilming van de Superman, de held uit een populaire Amerikaanse strip. De wieg van deze su perman stond op de planeet Kryton, welke het ongeluk had in de baan van de zon te geraken en in millioenen stukjes uit elkaar te spatten. Juist voordat dit geschiedt, wordt de superman, toen nog een „super baby", per raket het luchtruim ingescho ten en naar Moeder Aarde gedirigeerd, waar hij veilig landt en door een echt paar liefderijk wordt opgenomen. Naar mate de baby een jongeman wordt, blijkt het om het met Kievit te zeggen een bijzonder kind te zijn en dat is ie, Hij is sterk als gen os, hij kijkt door muren en deuren van brandkasten heen, vliegt als een vuurpijl door het lucht ruim, springt door bergwanden en laat rustig kogels op de borst afspringen als golden het ping-pongballetjes. De Super man blijkt daarbij een rechtschapen kerel te zijn, die zijn bijzondere gaven in dienst stelt van de mensheid. In zijn dagelijks leven oefent hij het eerzame be roep van journalist uit, doch bij tijd en wijle verwisselt hü het confectiepak voor een nauwsluitend tricot, 'vliegt naar - de plaatsen waar onheil dreigt, redt mensen bij dozijnen, maakt de ongure bende van de Spin Vrouw onschadelijk als deze zich \an een dodende straal heeft meester ge maakt, kortom leeft het leven eens permans. Jammer genoeg kunnen wij over deze films „niet super enthousiast" zijn. Het is alles met elkaar een tutti frutti van nonsens, herhalingen en slecht verfilmde trucs. Neen, dan kon ons het gevarieerde en amusante voorprogramma beter bekoren. De Nederlandse filmproductie is vooral in het verre verleden niet steeds van dien aard geweest dat wij er trots op kunnen zijn. Daarom is het een waag stuk een film van eigen bodem te bren gen, die hier misschien twintig jaar ge leden al gedraaid heeft en die, wat men sen en middelen betreft waarmee de re gisseur heeft moeten werken, noodzake lijk een product moest worden, dat alleen in eigen land kans op belangstelling kon hebben. Dat diverse toeschouwers er gister avond blijkbaar toch met interesse naar gekeken en naar geluisterd hebben is een bewijs, dat dit filmproduct toch een bij zonder attractie heeft. Dat zat in de sfeer van het Brabantse land, welke hier zo goed is getroffen, in de algemene bekendheid, met het boek dat voor de film bewerkt is, in de figuur van „De Kruik", die van Merijntje en last not least in het spel van de man die de rol van „meneer pastoor" vertolkt, de auteur en speler A. M. de Jong, die onder het Nazi-bewind lafhartig ver moord werd en wiens schrijvers-talent wij ons ook daarom met waerdering blij ven herinneren. De projectie is voor de tijd waarin deze film werd vervaardigd zeer scherp, de dialogen zijn goed en het geluid laat niet veel te wensen over. Een aantrekkelijk boek leest men na jaren gaarne nog eens over. Een goede film uit het verleden kan ook nu nog met waardering worden bekeken. Marcel Krols uit Merijntje, Piet Bron als „De Kruik" en A. M. de Jong als de pastoor zijn de centrale figuren die deze fjlm vtot een succes maakten. niet meer in staat zal zijn te produce ren. Van vernieuwing is in dit stadium geen sprake, temeer omdat er steeds meer bezwaren rijzen tegen het ge bruik van kolen en cokes van de gas productie. Men wil het thans meer zoeken in de richting van de zware tookolie en propaan, hoewel hiervoor noch economisch noch technisch een goede oplossing is gevonden. Tot slot mevkte de heer Wesdorp op, dat in de toekomst waarschijnlijk re kening kan worden gehouden met de aansluiting van de gemeente Medem- blik en Egmond aan Zee. Matrozen zetten de Spoorstraat op stelten Drie dronken matrozen hebben in de afgelopen nacht de Spoorstraat en de Kanaalkade op stelten gezet. Zij maak ten er een sport van huisnummerbord jes en reclamebordjes van de huizen af te rukken en weg te gooien. Een van hen was zuiniger van aard en spaarde zorgvuldig zijn veroverde bordjes op. Toen hij werd aangehou den, had hij er twaalf in zijn zak. De gemeentepolitie heeft de matro zen overgegeven aan de Koninklijke marechaussee, die hen in arrest heef: gesteld. EXAMENS NUTTIGE HANDWERKEN Voor het examen van onderwijzer in nuttige handwerken zijn aan de Rijks kweekschool geslaagd de dames: T. Kof- man te Enkhuizen; H. W. M. .Marwitz tc Alkmaar; N. Rotgans (e Burgervlotbrug. Afgewezen werd één candidate. De examens worden voortgezet. De Republic-film „Iwo Jima", welke deze week in de Cinema Americain wordt vertoond, vertelt ons de geschiedenis van de verovering van het door de Jappen hardnekkig verdedigde eiland Iwo Jima ln de toen niet zo heel Stille Zuidzr/j door het Amerikaanse Marine-cor|ts. Er zijn talrijke oorspronkelijke op namen van deze verbitterde strijd in de film opgenomen en het geheel geeft weer eens een duidelijk beeld van de bittere en bloedige waanzin van de oorlog, al schijnt, ondanks een enorm aantal van dergelijke rolprenten, de volgende oorlog dichterby dan de vorige. Er is een vrij aanvaardbaar verhaal tussen de gevech ten doorgeweven, waarin John Wayne, „tought" en sympathiek als immer, voor de keiharde sergeant speelt en John Agar voor de zoon van de gesneuvelde mari niers-generaal, die louter om wille van de „traditie" heeft dienst genomen. De honingzoete love-scènes tussen John Agar en Adele Mara doen in dit verband vrij smakeloos aan. Vele regisseurs, die een „ernstige" film moeten maken van een verhaal, dat niet voldoende mogelijkheden biedt tot een dramatisch hoogtepunt, laten zich gemak kelijk verleiden tot een geforceerde en daardoor bijna lachwekkende climax van spanningen. Het is prettig te merken dat Jules Das sin, onder wiens leiding de film „Hyena's van de weg" werd gemaakt, niet voor deze verleiding is bezweken. Het inlasseri van moraliserende dialogen heeft hij zo veel mogelijk vermeden en dit komt de film zeer ten goede. In „Hyena's van de weg" wórden de belevenissen weergegeven van een pas gedemobiliseerde militair, die als vracht rijder door het burgerleven wil gaan. Hij wordt betrokken in een harde concurren tiestrijd, waarbij hij te maken krijgt met nietsontziende lieden, die niet voor een moord terugschrikken als daar geld mee te verdienen is. Hoe hij zijn belagers ten slotte hun verdiende loon kan geven, ga men zelf zien. Vooraf gaat onder meer een film^jte over diepzeeduiken. De revue van belangrijke gebeurtenis sen verdient ditmaal, weer de volle be langstelling, want Hollands en Buiten lands nieuws'brengen tal van interessante opnamen. Wij noemen uit het Wereld nieuws het Koninklijk pezoek van Koning Boudewijn aan Luik, een zeer plechtige nachtelijke H. Mis in Barcelona. Reddings toestellen voor straalvliegtuigen. De opening van de verkiezingen door Eisen hower, de vestiging van een Frans-record op de 400 m. hardlopen en een schitte rend geslaagde en zeer boeiende repor tage van de vaandelparade voor Engelands Koningin. Het Hollands Nieuws geeft reportages van de legermanoeuvres in het Ned.Bel gische gebied, het bezoek van de Austra lische premier Menzies aan ons land; het Politiermuziekfestival in Utrecht en de Nederlandse Hondententoonstelling. Eén reeks van zeer goed gekozen filmrepor tages. Bij brand is ieder verplicht te ge hoorzamen aan de bevelen door de burgemeester gegeven. Het is voor West-Graftdijl hele drukte g' ?tn n.l. zestig oor deze bij 2 verlaten en hun zoon P. West-Graftdijl oudjes zeker zijn, dat ze ju ln het huis w die hun tezai dochter met n dan gewoonlij Zestig jaar heeft het ech ook niet ontt gen die een n aanvaarden niet verhindei mochten bele1 echtparen nie zestigjarig hui opa en opoe B ook niet aan Velen kwamei bieden en me geplaatst in 1 •werd deze dag noten, want z kersen zijn nc len nu deze d zijn hun ei: ■weer van de avonds zelf be Het hoogtei wel het mome Rijper fanfare dirigent, de h nade kwam bi tonen van de Glas verschee de erepoort moesten ze ni deze opgewel van de Rijper ser, bracht na lukwens uit di drietal marser E moet tijd wat zijn omgi deze twee ou< een hele tijd leed met elka kersen zal on De heer Hi dezer dagen verspeelde z probeerde h Op een geg hij beet te - ting haalde zijn verbazi dat hij de i heel andere naar boven er nog aan eens geen een ware g heel sporadi Evenals vor jaar een uitw leerlingen var gen, hoofd de lingen van sc Leeuwarden. I de jongens ei klas van een West zich voi in Bergen, te: naren de vele Amsterdam i schouw nemer De volgende seling van de klassen met i van school 15 arden. Maand voor een wee stad, alwaar ren bij hun hun beurt Friesland bij scholieren ee: den. Een wei groep. Deze uitwis len een succi doel de kind brengen met op school wo: ze jonge dor Noorden o.m. de boortoren museum, de fabriek „Fric Leeuwarden. In onze or ten een excui terleidingbedr Alkmaarse ki Bergen, het c maar, de vui Zee en de A Dat op dez eerste plaats feit, dat te v zonderheden geen de leerl ling zullen zi Morgen b Morgen spe Bergen de tegen de der uit Amersfooi in totaal twi winnen om 1 worden. War zou worden, krocht" de kr Gelukkig zal schijnlijk wee Berger team de heren M. 1 en de dames en T. Winde' Gelder. HARMO Bergen's H ding van de haar eerste 2 Muziektuin b

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 2