Ongewapend Zweeds vliegtuig door Russische jagers beschoten Grotewohl wil een Oostduits „nationaal9' leger VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Koeznetsof nog in Londen? Munitieopslagplaats der V. N. in Zuid-Korea vloog in de lucht Ridgway in Rome Grote Amerikaanse order voor D.A.F. De onzekeren Jacob Malik belegt bijeenkomst van de Veiligheidsraad Voor 300.000 New Yorkse forensen rijdt vandaag geen trein Dinsdag 17 Juni 1952 149e Jaargang No. 141 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Voor de zoveelste maal Bemanning werd uii zee opgepiki In ieder geval twee doden en talrijke gewonden Scherp protest aan de Russen overhandigd Haven Poesan schudde op grondvesten Enorme poliiiemacht op de been Weerbericht Langzaam-aan-wielerwedsirijd Premier doet beroep op Hitiers frontgeneratie Sneltankwagens en terreinvoertuigen besteld Winstvieren half millioen dollar aan „deviezen" Nieuwe brug over Twente-Rijnkanaal DODELIJKE VAL VAN EEN STEIGER Moordenaar zevenjarig jongetje heeft bekend Politiemacht van 5000 man voor Cairo De ,,bacteriënoorlog" in Korea op de agenda Spoorwegpersoneel in staking Directie; J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS Redactie; Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAJU2SCHI COURANT TARIEVEN: Advertenties IS ct. per m.m Familieberichte». 20 ct. pmjn. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor- deo 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, ƒ2.02 p. mnd., 6.05 per kwartaal, plus incassokosten. Weekabonnementen 0.49 De Britse spionnage zaak Volgens een woordvoerder van de Sowjet-ambassade te Londen bevindt Pavel Koeznetsof, tweede secretaris van de Sowjet-ambassade, die ervan beschuldigd wordt staatsgeheimen van de radio-operateur William Martin Marshall van het Britse ministerie van buitenlandse zaken te hebben ontvan gen, zich nog te Londen. Volgens de ambassade is Koeznetsof, die Zaterdag op een Russisch schip met de afgetre den ambassadeur Zaroebin Londen verlaten heeft, niet Pavel, doch Victor Koeznetsof, een Sowjet-attaché te Lon den. WILLIAM MARTIN MARSHALL Het gebied van de Zuidkoreaanse havenstad Poesan is gisteren opgeschrikt door zeer hevige ontploffingen in een grote munitieopslagplaats van de Ver. Naties, waarin brand was uitgebroken. Er deden zich minstens acht zware en dertien lichtere ontploffingen voor. Vier uur na het begin van de brand schudde de stad Poesan, die toch op wel twintig km van de plaats des onheils ligt, nog op haar grondvesten. Volgens de laatste berichten is een Koreaans burger ge dood, terwijl de Amerikanen aan verliezen telden één dode, twee vermisten en acht en twintig gewonden. plaats der ontploffingen, waarvan het centrum wordt gevormd door het ten Noordoosten van Poesan gelegen bad plaatsje Haeunde. Burgers uit een nabij gelegen dorp werden geëvacueerd. De explosies vonden plaats op een kilometer afstand van het vliegveld, waar de Britse minister van Landsver dediging, Alexander, zich aan boord van een vliegtuig had begeven. De Ameri kaanse legerautoriteiten hebben nog niets over de toedracht van het gebeur de medegedeeld. Leiders der Zuidkore aanse politie hebben verklaard te zul len onderzoeken of de ontploffingen door sabotage kunnen zijn veroorzaakt. HEN ongewapend Zweeds verkenningsvliegtuig, dat op onderzoek uit was naar een sinds vorige week Vrijdag spoorloos verdwenen Zweedse Dakota, is, zoals wij reeds gisteren in enkele edities meldden, door twee Russische jagers van het type „MIG" ongeveer twintig mijl ten Zuiden van de in de Oostzee liggende Aalandseilanden, beschoten. Het toestel, een „Catalïna", met een bemanning van zeven koppen, kwam in zee terecht. De mannen, waarvan er twee licht gewond waren, werden door een Duits vaartuig opgepikt en te Hangö in Zuïdwest-Fin- Iand aan wal gebracht. Zij werden naar het Zweedse consulaat aldaar vervoerd. De Zweedse minister-president, Erlander, heeft opdracht gegeven naar het ge beuren een grondig onderzoek te doen instellen. Er is bij de Russische ambassa deur een scherp protest ingediend. De premier noemde de gehele geschiedenis uiterst betreurenswaardig. De gehele dag werden te Stockholm demonstraties gehouden. De Russische ambassade staat onder politiebewaking. Er moesten versterkingen worden aangevoerd, toen een verbolgen menigte het gebouw met stenen begon te bekogelen. naar een rubbervlot, dat wij hadden uitgegooid. Binnen vijf minuten wer den wij aan boord van de „Munster land" genomen. MADAT het Zweedse kabinet gisteren in spoedzitting bijeen was geko men ,een zitting, die ook werd bijge woond door de opperbevelhebber van de luchtmacht en hoge ambtenaren van het ministerie van Buitenlandse Za ken, werd de Russische ambassadeur Rodionow op het ministerie van Bui tenlandse Zaken ontboden. Hem werd de volgende protestnota overhandigd. „De Zweedse regering eist, dat de Sowjetrussische regering een onder zoek instelt naar de omstandigheden, waaronder het ongeval plaats vond, dat degenen, die voor de aanval ver antwoordelijk zijn, worden gestraft en dat maatregelen worden genomen om herhaling van dergelijke incidenten te voorkomen. Zij verwacht, dat de Sow- jetregering zich officieel uitspreekt over de maatregelen, die zij denkt te nemen ,en behoudt zich het recht voor schadevergoeding te eisen". Bovendien werd een protestnota overhandigd tegen de rol die Sowjet- diplomaten speelden bij de zaak van de communistische journalist Embon, tegen wie wegens spionnage juist een proces is begonnen. Het zoveelste geval 70ALS reeds gezegd was de bescho- ten Catalina ingeschakeld bij een speurtocht naar een Vrijdag al verdwe nen Zweedse Dakota, waarvan het laatst was vernomen, toen het nog hon derd km was verwijderd van de Russi sche Oostzeekust. Juist Maandag in de loop van de dag hebben duikers het wrak van dit toestel ontdekt. Ook de Dakota zou door de Russen zijn neer geschoten, al is dit niet officieel beves tigd. Voorts zal men zich nog herinne ren, dat in April 1950 boven het zelfde zeegebied een ongewapend Amerikaans vliegtuig, een „Privateer", met een be manning van tien koppen, verdween. Men denkt dat ook bij dit voorval de Russen een rol speelden. Het vliegtuig noch de bemanning zijn nooit gevon den. HE commandant van de geredde Zweedse Oatalina, kapitein Sven Goest Törngren, heeft over de aanval van de Russische vliegtuigen het vol gende medegedeeld. „Wij waren mijlen ver verwijderd van de Russische territoriale wateren, toen de twee Russische jagers onver wachts neerdoken en met machinege weren op ons schoten. Wij poogden weg te komen, doch de Russen waren viermaal zo snel als wij en konden gemakkelijker manoeuvreren. Bij het tweede salvo werd de radio-installatie onklaar gemaakt. De jagers kwamen zes maal terug. De aanval duurde in het geheel tien minuten. De laatste salvo's troffen de motor aan bakboord zijde, die vlam vatte. Het toestel be gon hoogte te verliezen en werd moei lijk bestuurbaar. Toen wij het wateroppervlak nader den .vuurde één der Mig's een salvo af in de staart van ons toestel, als om er zeker van te zijn dat het met ons afgelopen was Wij stuurden naar een klein schip, dat het Duitse s.s. „Münsterland" bleek te zijn. De Russen schenen voor dit vaartuig geen belangstelling te heb ben. Wij waren blijkbaar hun enig doel. Sommigen van ons hielden hun adem in, toen wij het water raakten. Geluk kig brak het toestel niet. Wij zetten de reddingboten uit en zwommen Van alle kanten rukten onmiddellijk reddings- en hulpcolonnes uit, Ameri kaanse troepen bestreden het vuur met al het beschikbare brandweermateriaal. Ambulances met bloedplasma vergezeld van twaalf dokters verschenen op de De NAVO-opperbevelhebber^ gene raal Ridgway, is met zijn echtgenote gisteren op het vliegveld Ciampino bij Rome aangekomen voor zijn eerste be zoek aan Italië. Hij werd met veel ce remonieel begroet en .reed vervolgens' naar Rome. Aan weerskanten van de weg stond een haag van politie. Dui zenden politiemannen patrouilleerden in de stad voor het geval de commu nisten hun campagne tegen de generaal in daden zouden omzetten. De auto van generaal Ridgway werd door motorpolitie door stille straten geleid. Politie met tommyguns en ge weren had bovendien op de daken post gevat. Het hotel aan het Piazzi dj Spagna, waar de generaal logeert, wordt streng gewaakt en alle straten die er heen leiden, zijn geblokkeerd. In Florence. Bari en Viterbo zijn gis teren weer tientallen personen aange houden wegens het aanbrengen van aanplakbiljetten tegen gen. Ridgway Het communistische partijblad „Unita" stond vandaag vol artikelen, tekenin gen en foto's tegen de generaal. Med.) Weersverwachting, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. ENKELE BEIEN Veranderlijke bewolking met en kele buien. Overwegend matige wind uit Zuidelijke richtingen. Minder koud 's nachts, overdag dezelfde of iets lagere temperatu ren dan vandaag. WOENSDAG- Zon op 4.19, onder 21.03, maan op 01.26. onder 17.34. De Italiaanse Nationale Vergade ring heeft het plan-Schuman goedge keurd. Peter Hofheinz behaalde te München de titel langzaam-aan-kampioen toen hij erin slaagde met zijn fiets 50 meter in 8 min. en 3 sec. af te leggen. De Ooetduitse premier, Grotewohl, heeft op een conventie van de Natio- naal-Democratische partij te Leipzig verklaard, dat de „eerste en belang rijkste taak" van de Oostduitse rege ring er in zal bestaan een „nationaal leger" te vormen. Thans moeten poli tieke daden in de plaats komen van politieke verklaringen, zo zeidc hij. De Oostduitse partijen van het „demo cratische blok" haddein hiermede in gestemd én de vorige week een desbe treffende resolutie aanvaard. Deze re solutie zou vandaag worden gepubli ceerd. Hierin wordt onder meer ge zegd ,zo citeerde hij, dat „de Weste lijke aggressors" met het geweer in de hand tegemoet getreden moeten wor den en dat een nationaal Oostduits leger bjj zou moeten dragen tot de handhaving van de vrede. „In Oostduitsland traden, aldus Gro tewohl, Amerikaanse en Westduitse spionnen en saboteurs op. Hij noemde twee gevallen van recente sabotage, die de ontsporing van twee goederen treinen ten gevolge hadden gehad. De zonegrens zou in geen geval' „een Van Doorne's Aanhangwagenfabrie- ken N.V. (DAF) te Eindhoven hebben van de Amerikaanse luchtmacht de op dracht gekregen tot levering van ruim 200 tankwagens voor het vullen van vliegtuigen. De tanks zullen een in houd krijgen van 9400 liter, terwijl er met een snelheid van 2200 liter per mi nuut mede getankt kan worden. De ervaring, die de DAF in de laat ste drie jaren heeft opgedaan met de fabricage van sneltankwagens voor de Nederlandse luchtmacht (welke wa gens bij verschillende luchtmanoeu- Over enkele weken zal een nieuwe verkeersbrug over het Twente Rijn kanaal in de verkeersweg AlmeloZwolle in gebruik worden genomen Op de voorgrond het begin van de nieuwe beschoeiing van het kanaal, dal doorgetrokken 'wordt tot Almelo. vres de aandacht van buitenlandse mi litaire waarnemers hebben getrokken) is voor het voldoen aan de zware Ame rikaanse eisen, van grote waarde ge weest. Behalve voor deze opleggers kreeg Van Doorne's Fabrieken tevens een be stelling van de Amerikaanse lucht macht voor 81 zes-wielige terreinvoer tuigen met zes aangedreven wielen, welke voorzien worden van een olie tank met een inhoud van 2800 liter. Het chassis van deze wagens is gelijk aan dat van de terreinvoertuigen. Tal van fabrieken uit vijf verschillende landen -an het Europese continent hebt en naar deze opdracht mede ge dongen. De wagens zullen aan verschillende landen, die bij het Atlantisch Pact zijn aangesloten, worden afgeleverd. De order omvat een bedrag van circa vier en een half millioen dollar en levert derhalve voor Nederland een belang rijke deviezenwinst op. Gisterochtend is de 29-jarige onge huwde metselaar Bezembinder uit Steenwijk bij zijn werkzaamheden te Luttelgeest in de N.O. polder van een steiger gevallen. Hij kwam op het hoofd terecht en is onmiddellijk overleden. Het stoffelijkoverschot is naar het zie kenhuis te Vollenhove overgebracht. 38ste parallel" worden. Het nationale leger zal een volksleger zijn, waarin „alle Duitsers van goeden wille, anti- facisten, vroegere officieren en solda ten en vroegere leden van de Hitier- partij ,die thans hun volk als overtui gende democraten dienen", zouden worden opgenomen. Hij deed een be roep op de „frontgeneratie van Hitier" om thans de „frontgeneratie voor de vrede" te worden. Jannes zou een kraai krijgen Zoals gemeld is Zaterdagavond nabij het hospitaal van de Rijkswerkinrich ting te Veenhuizen bet ontzielde li chaampje aangetroffen van de zeven jarige Jannes Houkes, zoontje van een zaalopziener bij de Rijkswerkinrichting De dader, de 29-jarige P., die in de in richting was gedetineerd, doch be'ast was met het ophalen van het huisvuil bij de ambtenaren van het gesticht, is inmiddels naar de strafgevangenis te Assen overgebracht. Hij heeft een vol ledige bekentenis afgelegd. Het knaapje werd op de bewuste Za terdagmorgen door P. weggelokt. Hij zou van hem een kraai krijgen. In het bos heeft P. het jongetje gedood. Bij zijn verhoor werd door P. verklaard, dat hij in een opwelling het jongetje van het leven beroofde. Hij kon geen nadere verklaring over zijn beweegre denen verstrekken. Egypte is bezig een politiestrijdmacht van 50Q0 man te organiseren voor de handhaving van orde en veiligheid in de hoofdstad. Dit is medegedeeld door de minister van Binnenlandse Zaken. De strijdmacht zal binnen een maand' paraat zijn. Zij zal van de modernste wapens en uitrusting, door Amerika op grond van een onlangs gesloten over eenkomst te leveren, voorzien worden. De regering hopt het uitgaansverbod te Cairo na het einde van de Ramadan (Mohammedaanse Heilige maand), vol gende week, te kunnen opheffen. WIE mocht verwachten, dat de ko- mende stembusuitslag belangrijke wijzigingen in de samenstelling van de Tweede Kamer tot gevolg zal hebben, zal wel worden teleurgesteld. Het stel sel van de evenredige vertegenwoordi ging laat mutaties van betekenis een voudig niet toe. Er is wellicht iets te zeggen voor de stelling, dat door deze omstandigheid veel van de spanning, aan een verkiezing verbonden, verlo ren gaat. Van de andere kant is het volkomen duidelijk, dat het veel be langrijker is een continuë-lijn in de samenstelling van het parlement te bezitten dan dat de landspolitiek om de vier jaar onderhevig zou zijn aan een volslagen wijziging. Zonder enige moeite zouden wij een aantal bezwaren tegen de evenredige vertegenwoordiging kunnen opsom men. Het belangrijkste is misschien wel, dat er zo weinig contact is tussen de candidaat en zijn kiezer. Persoon lijke propaganda wordt er vrijwel niet gemaakt: persoonlijke strijd, zoals die in Engeland wordt gevoerd, is in het Nederlandse systeem ondenkbaar. Het voordeel van de evenredige ver tegenwoordiging is zonder twijfel, dat zij het zuiverst de werkelijke verhou ding tussen de partijen tot uitdruk king brengt. IN het algemeen is de situatie in ons land zo, dat de politieke partijen wel weten waarop zij kunnen rekenen. Een gevolg hiervan is, dat de verkiezings propaganda met uitzondering van bijzonder spannende tijden zo droog en nuchter wordt gevoerd. Niet alleen het systeem is hieraan schuldig, maar ook het feit, dat enkele van de groot ste partijen niet in de eerste plaats gegrondvest zijn op politieke beginse len, maar op een godsdienstige over tuiging. Deze overtuigingen zijn in ons volk zo hecht verankerd, dat een doorbraak, die na 1945 in de sterkste mate en met de beste kansen op suc ces werd verdedigd, op een volledige mislukking moest uitlopen. De religi- euse degelijkheid van het Nederlandse volk is niet te doorbreken. Waarbij de uitzonderingen de regel, zoals altijd, bevestigen. Dertien partijen dingen op 25 Juni naar een plaats in de Tweede Kamer. In een klein land als het onze rijkelijk veel, al zijn we nog niet aan het record van 54 toe, dat in 1933 werd behaald. Toch ligt er ook in dit betrekkelijk kleine aantal een ernstige waarschu wing aan de grote politieke groepe ringen. Er zijn Nederlanders, die onte vreden zijn over het tot nu toe ge voerde beleid; zij zijn bereid deze on tevredenheid te tonen door met een eigen partij aan de verkiezingen deel te nemen. Wat wij willen noemen de midden groepen V.V.D. en C.H.U. zullen, van deze kleine partijen de meeste hinder ondervinden. Beide partijen na melijk willen de politiek-vrijzinnigen in zich verenigen. En naast degenen, die hun keuze thans reeds bepaald hebben, is er een betrekkelijk grote categorie „onzekeren", die „het niet weten" en die „het nimmer zullen we ten", omdat zij geen belangstelling hebben. Tot hen richt zich de propa ganda. Terecht. Het getuigt van een verre gaand gebrek aan inzicht in menselijke mogelijkheden, indien men een para dijs op aarde wenst. Bovendien: de vraag moet worden gesteld of „jfun paradijs ook ons paradijs is".... On tevredenheid is een uitermate slechte raadgeefster. De dag der verkiezingen is er om te kiezen! Niet om te mok ken. En aangenomen mag worden, dat ieder, die de kiesgerechtigde leeftijd heeft bereikt, geestelijk in staat is uit te maken welke partij het best aan zijn inzichten omtrent de politieke richting van de Tweede Kamer vol doet. WIJ hopen, dat de niet-weters zich in de komende dagen op hun verant woordelijkheid zullen bezinnen. De democratie, die wij zeggen lief te heb ben, vraagt thans onze uitspraak. Wei gering betekent miskenning van de democratie. Om deze reden zullen de onzekeren ergens een punt moeten vinden, waar aan zij houvast hebben. Een punt, waaraan zij, althans enigermate, hun verlangens omtrent de toekomst van ons land kunnen bevredigen. Die pun ten zijn er. In overvloed; bij alle par tijen. Als voorzitter van de Veiligheidsraad voor de maand Jui.i heeft de Russische afgevaardigde Malik een bijeenkomst van de Raad op Woensdag belegd om de beschuldigingen van bacteriënooriog Gisteren zijn 360 bestuurders en ma chinisten van de „Long Island Rail road", een spoorwegmaatschappij, die haar werk in New York City brengt, in dagelijks alleen al 300.000 mensen naar staking gegaan. Het is een der drukste passagierslünen in de Ver. Staten, De maatschappij heeft medegedeeld, dat alle diensten tot nader order zijn gestaakt. Een functionaris van de vak vereniging heeft verklaard, dat de vakvereniging 131 grieven heeft, waar aan door de maatschappij niet is tege moet gekomen. Een woordvoerder van de maatschappij noemde de staking ongerechtvaardigd. De maatschappij heeft de nationale bemiddelingsraad verzocht persident Truman van het geschil in kennis te stellen. in Korea en de kwestie der toelating van nieuwe leden te bespreken. Men verwacht, dat het Russische voorstel om de beschuldigingen van bacteriënooriog in Korea op de agenda te plaatsen sterke tegenstand zal ont moeten. Pogingen der Sowjetunie om deze kwestie in de ontwapeningscom missie der V.N. ter sprake te brengen zijn over het algemeen op niets uitge lopen. De Ver. Staten en andere westelijke landen hebben te kennen gegeven, dat zij voorstanders zijn van een onderzoek door een neutrale commissie. De com munistische beschuldigingen zijn tot dusver gebaseerd op verklaringen van Chinese en' Noord'-oreaanse zijde en op het rapport, dat een groep rechtsgeleer den van wie het n.erendeel communis tisch is georiënteerd, na een bezoek aan Korea heeft uitgebracht. Tussen Frankrijk en de V.S. wor den op het ogenblik in Washington be sprekingen gevoerd over Indo-China er! feyens over de Duitse kwestie. Hierbij is ook Engeland vertegenwoor digd.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1