Zweeds kabinet bespreekt incident met Catalina-vliegboot A r Pim, Pam, Poin en de blauwe vaas GRATIS! Russisch protest tegen grensschending De handelsvloot moet zichzelf in oorlogstijd kunnen verdedigen abonnement! Nieuws uit de Langedijker Dorpen Ontspanningsavond in Z. Scharwoude voor Ere-fonds oud-verpleegsters ERNSTIG SPEL LS HET HART SPREEKT,. Hommerson Vrijdag tel Scli OFFICIEEL STOCKHOLM LEEFT IN SPANNING Russische ambassad eu bij premier Erlander De zagende pijnen Ook scheepsofficieren in opleiding Tweede openbare les in Den Helder Het Radioprogramma Neemt nu een .J Tientallen donateurs ingeschreven Noord-Scharwoude Schoolradiolessen zijn zeer bevredigend Broek op Langedijk Opgepast met het nemen van een douche Oudkarspel RENEESHANN Rechtbank wees openbaar ministers Voor19-jarige gecombineerde Tjechische Rode onder politieke WOENSDAG 18 JUNI 1952 Het Zweeds-Russische incident, waarbij een Zweedse Cataiina boven de Oost zee is neergeschoten, heeft in Stockholm een zekere spanning veroorzaakt. Het Zweedse kabinet en de chefs van staven zgn Dinsdag langdurig bijeen geweest. Alle vliegtuigen werden boven de Oostzee vandaan gehouden. Vissers maakten hier melding van grootscheepse Russische lucht- en vlootmanoeuvres. Premier Erlander stond in voortdurend telefonisch contact met koning Gustaaf Adolf, die momenteel een officieel bezoek brengt aan de Noordelijke gebieden van Zweden. De Russische ambassadeur heeft een bezoek gebracht aan Erlander maar het incident is daarbij niet ter sprake gekomen. Gisteravond echter beeft de Russische minister van buitenlandse zaken. Wysjinski, aan de Zweedse am bassadeur in Moskou een protest overhandigd. Een Zweeds militair vliegtuig zou op 16 Juni n.l. de Russische wateren hebben geschonden. cm asyl en is later naar een Westelijk land vertrokken, zo verluidt te Stock holm. In de Russische protestnota wordt gezegd, dat het toestel in de vroege ochtend van Maandag j.l. de grens van de Sowjetunie heeft geschonden in de buurt van Kaap Risma op het eiland Khioema. Het Zweedse toestel bleef volgens de nota boven Russisch gebied vliegen. Het kreeg van twee Russischs jagers bevel om mee te vliegen en op een Russisch vliegveld te landen. Nu men weet, wat er van de Cataiina verkenningsvliegboot is geworden, is het zoeken naar het toestel gestaakt. Wel zijn duikers begonnen met het ber gen van het wrak van de Dakota, wel ke Vrijdag in zee is gestort. Dit toestel ligt in twintig meter water. De bemanning van de Cataiina is Dinsdag op het vliegveld van Stockholm aangekomen. De politie had een deel van de luchthaven afgezet om te voor komen, dat journalisten een interview hadden met de 34-jarige bestuurder van de vliegboot. Deze werd bij de beschie ting licht gewond en werd, nadat hij en zijn makkers door het Duitse schip Muensterland in Hanko aan land waren gezet, in een ziekenhuis opgenomen. Volgens berichten uit Helsinki heeft de kapitein van het schip gewacht met het uitzenden van berichten, totdat hij de Finse wateren had bereikt. Vijf Rus sische oorlogsschepen begaven zich naai de plaats, waar de Cataiina was neerge stort. De Russische ambassadeur heeft met premier Erlander gesproken over de bemanning van een Russische treiler, welke enige tijd geleden een haven in Gotland is binnengelopen. De ambassa deur wenste met de mannen in contact te worden gebracht. Erlander zei toe, dat de zaak op de gebruikelijke wijze zou worden onderzocht. Overigens is in de laatste maanden slechts één treiler uit Letland in Zweden aangekomen. De vijf koppen tellende bemanning vroeg ADVERTENTIE van rheumatiek spit, iscmas. noofd- en zenuwpijnen worden snel en af doende verdreven door l'ogal. Ef is geen beter middel tegen dan l'ogal Togal oaat waai andere middelen falen Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor nart en maag Bij apoth. en drog 1 0.95. f 2.40 en f 8.88 /Advertentie Inti Med.) Het heeft aan dit bevel niet voldaan, maar begon te schieten, aldus het pro test, waarop één der Russische toe stellen het vuur beantwoordde. Daar op stortte de Cataiina in zee. De Zweedse regering heeft heden nacht haar ambassadeur te Moskou opdracht gegeven, op het Kremlin haar leedwezen te betuigen over het feit, dat een Zweeds Catalina-vliegtuig de grenzen van het Sowjet-rijk heeft ge schonden. De Onderzeedienst-kazerne aan de Buitenhaven te Den Helder had gisteren gasten. Tal van autoriteiten op scheepvaartgebied, inzonderheid van de Neder landse koopvaardij, waren daar bijeen om een openbare les bü te wonen van de opleiding Koopvaardij-beveiliging, die onder leiding staat van luitenant ter zee der eerste klasse F. van Dgk. Zoals men weet verleden jaar werd ook een dergelijke les gehouden wordt het dienstplichtig koopvaardijpersonee! sinds Mei 1951 onder de wapenen geroepen voor het vervullen van de eerste oefening, die ongeveer vier maanden duurt. STAKING IN DE V.S. LEIDT TOT WERKLOOSHEID De staking in de Amerikaanse staal industrie heeft thans meer dan 100 000 arbeiders in andere industrieën werk loos gemaakt en de productie in enkele munitiefabrieken verminderd. Bijna 50.000 mijnwerkers en meer dan 30.000 spoorwegarbeiders zijn op net ogenblik zonder wérk. De staking is op 2 Juni, toen het Amerikaanse hooggerechtshof besliste, dat president Truman geen be voegdheid had om de staalindustrie on der beheer van de regering te stellen, begonnen. 650.000 man legden toen het werk neer. DONDERDAG 19 JUNI HILVERSUM 1, 402 m.t 7.00 KRO, 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram.muziek. 7.45 Morgengebed en Liturgische kalen der. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram.muziek. 900 Voor de huisvrouw 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram.muziek 9.40 Schoolradio. 10.00 Gewijde muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zie ken. 11.45 Gram.muziek. 11.50 „Als de zjelo luisterl", causerie. 12.00 Angelus 12.03 Lichte muziek. (12.30—12.33 Land en Tuinbouwmededelingen.) 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Gram.muziek. 13.35 Piano-recital. 14.00 Promenade-Orkest en solist. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram.muziek. 13.30 Vocale kamermuziek. 16.00 Bijbellezing 16.30 Gram.muziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Amus.mu7.ieK. 18 00 NWS. 18.15 Dub- belm.kwartet 18.40 ,,Op de Stelling". 18.50 Gram.muziek. 19 05 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord. 19.20 Verkiezingstoespraak. 19.35 Gram. muziek. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws en weerberichten. 20.10 Harmonie-Orkest er carillon. 20.50 Reportage. 21.10 Gram. muziek. (Pl.m. 21.35 „Het Wespennest".) 21.55 Buitenlands overzicht. 22.15 Plano duo. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en SOS-berichten. 23.15—24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II. 298 m.: 7.00 AVRO, 7.30 VPRO. 8.00—2400 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek 7,30 Gram.muziek. 7.30 Dagopening. S.00 Nieuws. 8.15 Gram.muziek. 8.45 Idem 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gram.muziek. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.30 Gram.muziek. 10.35 „Ik weet, 'ik weet. wat U niet weet" 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Gevarieerde muziek. 12.00 Metropole-Orkest. 12.25 „In •t spionnetje". 12.30 Land- en Tuinbouw mededelingen. 12.33 Gram.muziek 13.01 Nieuws. 13.15 Mededelingen en gram.mu ziek. 13.25 Gevarieerde muziek. 13.5! „Majoor Frans", hoorspel. 14.45 Gram. muziek. 15.00 Voor de zieken. 16.00 „Van vier tot vijf". 17.00 Voor de Jeugd. 17.30 Militaire causerie. 17.40 Gram.muziek. 17.45 Regeringsuitzending: Prof. Dr. J. J. Hanrath: Het binnenlands verkeer in Suriname". 18.00 Nieuws. 18.15 Sport- problemen. 18.25 Orkestconcert. 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.05 Lichte muziek. 19.45 Verkiezingstoespraak 20.00 Nieuws. 20.05 Gram.muziek 20.20 „La Danse des Morts". oratorium. 21 05 Ru briek van Kunst en Cultuur. 21.25 Gram. muziek. 22.03 „1848". hoorspel 23.80 Dansmuziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport- actualiteiten. 23.30—24.00 Zang. viool en orgel. Die dienstplichtigen de schepelin gen althans zijn geplaatst in de ka zerne aan de Buitenhaven. De scheeps officieren, die in Mei van dit jaar wer den opgeroepen, ontvangen hun oplei ding bij de Artillerieschool in fort Erfprins. Uiteraard heeft de opleiding tot doel, de mannen voqr te bereiden op hun eventuele oorlogstaak aan boord van koopvaardijschepen. Sedert het be gin van de cursus is ruim een jaar ver streken. In die periode voltooiden 550 schepelingen hun opleiding, terwijl momenteel dertig scheepsofficieren en honderdzeventig schepelingen in oplei ding zijn. Het hoofd van het Bureau Handels bescherming. de kapitein ter zee S. Dobbenga, kon in zijn openingstoe spraak tal van vooraanstaande autori teiten welkom heten, onder andere commandeur H. Bos, de vertegenwoor diger van de chef Marinestaf, de kapi tein ter zee M. A. J. Derksema, com mandant Maritieme Middelen, de heer C. Moolenburgh, inspecteur-generaal voor scheepvaart, en de heer Scheffer, vertegenwoordiger van de directeur- generaal voor Scheepvaart. Kolonel Dobbenga voerde aan, dat het perso neel van de koopvaardij niet alleen als zeeman maar ook als „strijdsman" zijn taak moet verstaan. In dit verband noemde hij schout bij nacht b.d. J. J, Dikkers, die zich voor de koopvaardij- beveiliging reeds in 1939 verdienstelijk maakte. Met trots nam de spreker de Nederlandse zeeman uit de jongste we reldoorlog tot voorbeeld, waarbij hij opmerkte, dat de mannen niet te kort schoten. Het moreel van de mansehap- oen moet ijzersterk zijn, vooral in oor logstijd. „De Nederlandse zeeman weet bovendien te improviseren", zo besloot de kolonel zijn rede, „voor het behoud van zijn schip en zijn land". Het hoofd van de opleiding, luitenant ter zee Van Dijk, stelde in het kort vast, dat het niet altijd licht valt. de manschappen na de gemoedelijke disci pline bij de koopvaardij de militaire discipline bij te brengen. Niettemin toonde hij zich tevreden over de resul taten, die tot nu toe werden behaald. De openbare les werd door de geno digden met grote aandacht gevolgd. Baksgewijs werden de manschappen ingedeeld bij de stukken geschut voor de kazerne, waarna de instructeurs hen aan het werk zetten aan de kanons van 10,5 en 7,6 cm en de 40 mm bofors en 20 mm oerlikon-mitrailleurs. De an dere onderdelen, die een uitstekende kijk gaven op instructie en vorderin gen, waren: scheepsbeveiliging, behan delen brandblussers, gas- en zuurstof apparaten, militaire vorming en.lijfs behoud. Voor de middag volgde nog een korte excursie naar de nieuwe havenwerken. Na het middagmaal men liet zich de snert en de nassi heerlijk smaken! vertrok het grote gezelschap per bus naar fort Erfprins, het domein van de kapitein-luitenant ter zee A. C. M. de Neeve. waarvan de opleiding aan de Buitenhaven een onderdeel vormt. Op Erfprins worden dus thans een aantal koopvaardij-officieren en manschap pen, gestoken in het uniform van dé marinematroos, geoefend in het bedie nen van de vele wapens die men op de koopvaardijschepen kan aantreffen. Onder leiding van ervaren instructeurs zagen wij de mannen in actie met 20 mm oerlikons en 40 mm bofors mitrail leurs bij het vuren op de in het Mars diep gesleepte schietschijf. Ook deze les verliep uitstekend. En binnenkort zwaaien weer honderd en zeventig man af van de koopvaardij- beveiligingscursus. Zij zullen zich zeker de gulden regel en de eerste eis in het hoofd hebben geplant: „Het bewaren van 'chip. lading en opvarenden". Zo als kolonel Dobbinga het nog zei: „We moeten het silhouet 'van het koopvaar dijschip een silhouet maken zoals uit het jaar 1944". En men kan er van op aan, dat de koopvaardijmensen hierop terdege jvorden voorbereid. Namens alle genodigden dankte na af loop schout bij nacht b.d. Dikkers voor de genoten gastvrijheid. Zij die zich nu op dit blad abonneren, ontvangen de toten met 30 JUNI as. verschijnende nummers Oe Directie Dodelijk verkeersongeluk te Haarlem Doordat hij weifelde bij het overste ken, is de 76-jarige heer J. W. de Vries op het Soendaplein te Haarlem aangereden door een motorrijder. De heer De Vries bekwam ernstige ver wondingen, waaraan hij enkele iren la ter in het ziekenhuis Joannes Je Deo is overleden. De motorrijder nwam eveneens ten val en liep daarbij een lichte hersenschudding op. HEM, .17 Juni 1952. 88.000 kg aard appelen, middelbare Schotse 1013. kleine Schotse 1213. kriel 9.8011,80; Doré 15.50—15.80. 75. „Ja maar.... commissaris, hoe moet dat dan?" stamelde Piet Pakkum. „Ik kan toch niet tegelijkertijd bij de bazar oppassen en de bandieten op sporen?" „Ik weet het ook niet, Piet' zuchtte de commissaris, „Maar geen mens kan tegen mevrouw Babbelgraag op, ook ik niet" „In orde, commissa ris. Ik zal scherp opletten en wie weet of ik die twee bandieten vandaag of morgen nog niet tegen het lijf loop!" „Jaja goed, maar, let vanmiddag alsje blieft goed op en zorg dat er niets kan eehpuren bij de bazar!" En mef deze woorden verliet Piet Pakkum het bureau, om zich naar de sociëteit te begeven, waar de bazar ten bate van de weesjes gehouden zou worden. De bazar werd om 2 uur geopend en Piet Pakkum had zich bij de deur opgesteld om een oogje in het zeil te houden. Maar wie zou in die keurige heer met zijn donkere bril die juist naar bin nen stapte, een voortvluchtige bandiet herkend hebben? Piet Pakkum zeker niet. Beleefd tikte hij aan zijn petje, toen de heer hem met een joviaal ge baar groette. Ml Een actief gevormd plaatselijk comité heeft het door kaartverkoop en andere propaganda mogelijk gemaakt, dat ook in Zuid-Scharwoude enkele tientallen donateurs ingeschreven konden worden voor het Erefonds voor Oud-verpleeg sters. Daartoe werd Dinsdagavond in het lokaal van de heer N. Rijper een ontspanningsavond gegeven, waaraan verscheidene plaatsgenoten hun mede werking verleenden. Het was zeker een succes dat de zaal geheel bezet was. De heer A. P. Dockheer, voorzitter van de afdeling Langediik van het Witte Kruis, heeft in zijn openings woord de grote nood geschetst, waarin de oud-verpleegsters verkeren. Daarom Ouderavond O. L. school Op een goed bezochte ouderavond van de O.L.-school heeft het hoofd der school, de heer M. Kriek, verslag uit gebracht van de lessen, die door mid del van de schoolradio worden gevolgd Ondanks enkele tekortkomingen vol deden deze lessen wel. Spreker roem de vooral de muzieklessen van de VARA, waarvan veel werd opgestoken. Het aantal lesuren, besteed aan de schoolradio, bracht volgens de heer Kriek ruimschoots zijn rente op. Het aangekochte- radiotoestel kan door bij eengebrachte geldén van het school fonds worden betaald. De schoolreisjes van het vorig jaar hadden een tekort opgeleverd van veertig gulden. Ge hoopt werd, dat er voor het school feest dit jaar ruimschoots op de lijsten ingetekend zou worden. Het school reisje van de eerste en tweede klasse zal naar Schoorl, Bergen en Heiloo, van de derde en vierde klasse naar Velsen en Bloemendaal gaan, op 27 Juni. De hoogste klassen gaan 4 Juli naar de Loosdrechtse plassen. Voordat de vergadering een aanvang nam, werd nog een kleine tentoonstelling gehou den van handwerk van de meisjes en jongens der hoogste klasse. (Advertentie, tng. Med.l is het gewenst, het aantal donateurs op te voeren. Hierna werd begonnen met de afwerking van een bont programma waaraan medewerkten het muziek- ensemble „De Strukketrekkers" onder leiding van de heer C. v. d. Weert, die voor een prima stukje muziek zorgden. Voorts trad de heer G. Jacet op als goochelaar. Deze begint al een bekende naam te krijgen op dit gebied. Ook nu had hij aller aandacht. Enkele tonelis ten onder leiding van de heer J. Koe man, voerden met succes een één-acter op onder de titel „Kan dat?" Iets bij zonders was de film van de Ouden van Dagentocht uit het jaar 1937, opgeno men en vertoond door dokter Wilmink. Het geheel was een mooie avond welke zeker aan zijn doel heeft be antwoord. De 14-jarige zoon van de heer K. uit de Prinses Beatrixstraat is dezer dagen bij het nemen van een douche ter nau- wernood aan een groot gevaar ont snapt. De jongen was volop aan het zingen en hield daar ineens mee op. De vader, die hierdoor ongerust werd, wist met een ruk de deur te openen en zag tot zijn grote schrik de jongen bewus teloos liggen. Met hulp van een buur vrouw wist men de knaap weer bij te brengen. Bij de heer H. in deze straat gebeur de hetzelfde. Deze had echter de tegen woordigheid van geest tijdig de kraan af te sluiten. Naar de oorzaak wordt een onder zoek ingesteld. Gecostrimeerde voetbal wedstrijd Een gecostumeerde voetbalweds id van dames komt niet alle dagen voor. Oudkarspel viel dit genoegen te beurt toen Dinsdagavond op het DTS-terrein twee en twintig dames een geanimeerd partijtje speelden. Het ging meer om het spel dan om de punten daar de op brengst bestemd was voor de speeltuin. Er bestond veel belangstelling voor deze wedstrijd, waar naar hartelust gelachen is. GROOTEBROEK, 17 Juni. 760.000 kg aardappelen: Eerstelingen: grote 10— 14.50, kleine 7,60—13,20 en kriel 7,40—12; Rode Eerstelingen: grote 13,5016,20 en kriel 47; Doré: grote 1518, kleine 11— 13,20 en kriel 7,90—11,90. FEUILLETON DOOR 47. Wat uitgaan betreft, liet Joan zich evenmin onbetuigd, met het gevolg, dat de wrijving tussen haar en naar moeder steeds groter werd De crisis werd bereikt, toen mevrouw Melrose haar jongste dochter vierkant verbood zich nog met Benny Jackson af te ge ven. Dit verbod kwam op een avond, dat Joan heel iaat was thuisgekomen, ver over middernacht. Het was zelfs twee uur geweest voor ze in de flat verscheen Mevrouw Melrose had op haar gewacht en Barbara, die angstig wakker had geleeen had onwillekeurig het gesprek tussen moeder en dochter grotendeels gehoord Trouwens, anders zou ze de strekking toch wel de vol- eende dag hebben vernomen Toen toch werd ze van beide zijden >p de hoogte gebracht. Mevrouw Melrose gaf haar de instructie, om als Benny JacK* son opbelde of aanliep, hem niet m»t Joan in verbinding te brengen. ..Wan neer ik weer last van haar krijg, a' ik haar uit Londen wegsturen". Joan van haar kant zei. met traner van woede in de stem: „Het ts gemeen Barbara Waarom behandelt moeder me zo? Waarnm zou ik Benny niet mo gen zien als ik hem liefheb? Heather ziet Jinks wanneer ze dat maar wil Vannacht heb ik moeder gezegd, dat me tot een wanhoopsdaad zou drijver als ze niet opnaste" Barbara hoorde de heftige klank var Joan's stem en zag de verwilderde ge laatstrekken. Opnieuw werd ze dode lijk bevreesd, dat het kind iets onher stelbaars zou uithalen. „Heb je de be lofte, die je mij gedaan hebt, vergeten. Joan?" vroeg ze snel. „O, die belofte; ja. ik weet wat je bedoelt. Ik heb ze niet vergeten en zal proberen ze te houden", antwoordde Joan op wanhopige toon. .Proberen ze te houden", dat was niet wat zij, Barbara, wilde: het was niet genoeg, Toch durfde ze niet op „meer" aandringen, uit vrees, dat Joan de belofte dan helemaal zou '"t""kk"n. Angstig vroeg ze zich af, of ze het meisje moest vertellen van Benny Jack son's huwelijk, maar als 't -•-■r kon wilde ze het toch liever nalaten. Later op de mor<*en ging de telefoon Mevrouw Melrose wee uit en Rnrbava liep naar de hall. Maar Joan schee- haar al voor te zijn geweest, want ze hoorde haar stem, sprekend ln het re- ventoestel op de slaapkamer van me vrouw. nog altijd met die wanhopige toon en die tranen. „O. Benny, er is een vreseliike herrie geweest. Moeder zegt. dat ik je niet meer zien mag Je moogt me niet schrijven en ook niet telefoneren. O. lieveling, dat houd ik niet uit Benny, ik vroeg me af. ik be doel Benny, ik weet dat je van me houdt, anders zou ik dit niet zegg*u Zouden we niet kunnen trouwen?" Werktuigelijk legde Barbars h«t me stel weer op de haak. Nooit >vas ze zó in de verzoeking geweest. »en ge sprek af te luisteren, maar dat ging natuurlijk niet. Toch had ze wel gra3g willen weten, wat Benny had geant woord op Joan's denkbeeld om maar onmiddellijk te trouwen. Bij terugkeer naar haar eigen kamer vroeg ze zich angstig af, wat er nu zou gebeuren. Kon ze dat kind maar lond- uit vragen, wat hij haar had voorge steld! Als ze eens naar Joan toeging en zei. ,,'t Spijt me wel, maar ik heb toe vallig gehoord, dat je aan Benny vroeg"maar dan zou ze Joan mis schien slechts in 't harnas jagen Het jonge ding zou zich ni-t meer op haar gemak voélen en zich de vraag stellen, of zij, Barbara, de zijde van moeder had gekozen; als het ware „naar vijand was overgelopen" Neen, ze bon meer voor Joan toen door aan haar zijde te blijven en dit was niet moeilijk, want volgens Bar bara leek het optreden van mevrouw Melrose naar niets. Ze liet Joan óf te veel vrijheid, óf te weinig. De maat regel. om plotseling alle omgang net Benny Jackson, ook op schrift en per telefoon, te verbieden ging zonder eni ge twijfel te ver, Joan konpig en in haar verbeelding smoorlijk verliefd zou nu natuuriiik in ziin armen vlie gen. als die bereid waren, haar op te vangen. Heather. die wat in bed was blijven luieren, riep uil de verte, wat Barbara 'oeh uitvoerde ..Mijn kamer schoenmaken kindlief' ..Kom eens hier en laten we wat abbelen" „Zo dadelijk" „Er is vanochtend nog niemand bij me geweest" Even later trad Barbara binnen „Wat scheelt Joan toch?" vroeg Hea ther. „Ik geloof, dat ze grote ruzie heeft gehad met haar moeder". „Dat dacht ik ai. Zeker over Benny?" ,,'k Zou het wel zeggen". „Gelukkig maar, dat Jinks bij moe der in de smaak valt! Stel je voor dat het niet zo was" „Dat zou al heel ongelukkig zijn, nietwaar?" klonk de stem van Joan, die op de drempel stond, met rood om rande ogen en verwilderde blik. Bar bara dacht vlug na. „Wat hij ook ge zegd heeft, het is wel zeker, dat hij niet rechtstreeks op het denkbeeld ts ingegaan", was haar conclusie, maar Ja onder de gegeven omstandigheden zou dat ook niet kunnen, Joan er alles behalve uit als een meisje w. „r* aan gebedene juist in een huwelijk heeft toegestemd. „Arme Joan", beklaagde Heather haar: „Was moeder maar wat soepeler wat Benny betreft!" „Ik geloof, dat ze 't land aan me beeft en me ongelukkig wil zien", stief Joan er uit En toen. zich tot Bar>%rn wendend: „Waar ts ze nu?" „Ik weet het niet. Ze is een poosje geleden uitgegaan" „Komt ze thuis lunchen'" „Dat geloof ik wel" „Nu ik zal er niet zijn", zei Joan vastberaden. „Ga je naar Bennv?". vroeg Heather belangsteller»' „Hoe minder je weet. hoe beter voor jou", antwoordde Joan bits. „Omdat ik moeder hoorde zeggen, dat je het niet mocht" „Dat kan me niet schelen" „Jinks komt hier" vertelde Heather. zich nu reeds daarop verheugend. „Hii zei. dat hij vroeg bler zou wezen de lunch gaan we uit" „Of ii.i ook gelukkig bent!", spotte Joan. (Wordt vervolgd^ de notities, welke wij dezer dagen maakten in de marge van het blad der verkiezingen, zijn wij geenszins aan het einde van het formuleren van overwegingen, die de kiezer voor het bepalen zijner keuze op 25 Juni zal moeten laten geiden. Deze verkiezin gen mogen dan haar preludium doen klinken zonder de woedende schep pingsdrang der vernieuwing; de fan fares, die wij af en toe te horen krijgen zijn even bekend en vaak even smaak- bedervend als „naar de speeltuin"; da speeltuin van de politiek is er niette min een, waarin de schommels en wip pen, de draaimolens en glijbanen niet beveiligd zijn en geschikt gemaakt voor de jongsten, de oudsten en de slechtsten ter been! Prof. Huizinga heeft in zijn boek .Homo ludens" vastgesteld, dat inder daad deze politiek een spelelement in. de cultuur is. Maar dit spel is ernstig. Het behoort te gaan om de knikkers, om het definitieve resultaat. Misschien maken wij op deze ietwat ludieke ma nier onze lezers duidelijk waar het op Woensdag 25 Juni om gaat. Op zichzelf is de keuze als zodanig niet bijzonder belangrijk. Zij is evenwel van bet hoogste gewicht, indien zij wordt ge daan na rijp beraad en na het wikken en wegen van de kansen, die een poli tieke partij aan het land en aan het volk zegt te bieden. Er wordt dikwijls opgemerkt, dat bet Nederlandse volk deze leuzen ïang- zaam-aan wel kent. Het wordt er met warm of koud meer van. Maar dat zelfde rustige, betrouwbare Nederlandse volk kan zich opwinden, indien 's lands zaken naar zijn oordeel niet op de juiste wijze worden behartigd. Welaan, eens in de vier jaar heeft het de kans zich daarover uit te spreken. Wij hebben kort geleden aangetoond, dat het uiterlijke gebrek aan belang stelling geen innerlijke onverschillig heid verraadt. Ons volk is een volk van realisten. Het begrijpt, dat in de periode van propaganda véél meer ge zegd wordt dan menselijkerwijs kan worden wéér gemaakt. Alle lartijen zonder uitzondering maken zich liiei- aan schuldig. De kiezer snapt dat wel. Hij begrijpt ook, dat de internationale situatie geleid heeft tot een duid Mij ke en aanwiisbare vermindering van de zeggenschap van de volksvertegenwoor diging. Wat binnen onze grenzen r o- gelijk schjjnt, wordt vaak door 'n'er- nationale omstandigheden onuitvoer baar. WAT wij evenwel een ernstige fout achten in f- »- -• - nja is, dat de .r,pi(i;~i-„ - „f de individu. Meer welvagrt, hoger le nen, betere ouderdomsvoorziening, verzekering van de wieg tot het graf, collectieve arbeidsovereenkomsten, die iedere menselijke inspanning om het dageliikse zijn terugbrengen tot een jaarlijks naslaan van het contract om te zien met hoe weinig moeite men een tevoren vast'eetelde loonsverhoging heeft „verdiend". Anderen richten zich tot groepen in de bevolking, die tot de have's" behoren: vermindering van de belasting, vrijer handelsverkeer tussen de volkeren, minder overheidstoezicht op het particuliere bedriisleven. Het Is de doem van iedere nolifieke Dartii. dat zii terwille van haar eigen bestaan verplicht is tot categorisch" uitspraken, waaraan zij nimmer zal kunnen voldoen. Over één zaak zijn de besten ei der ons het eens. is er do tiid niet meer naar de zaken van volk en land te leggen ln d° handen van de domme meerderheid Dom dan gebruikt in de zin van het en+nj TTet gebruiken van deze meerderheid voor het doorv .p-r-n van elven in-iM-ten is verregaand onde- morraticeh Het is de eerst" ïtap en weg naar oor, dictatuur Tollen wij „ene terne* Indiër) 51 Vnmerleden pelük hebben en 49 ongf'iik. dan winnen elf uet van nee„n en één van nul. de nul van een volk. dat zijn democratische rechten niet begreep. TJET zon. hoovpp] critiek men wellicht mnee hei-.i-.-r, on rip nntitie're ap. wone-ar, van ge Pvd A.. VOOT de toP- komet vnn land en volk een kwade zaak ziin. Indien dezp nartit zieh aan de verantwoo-deliikhpid voor het ko mende rpnerinerlaoTnid ZOU Onttrekken, zoals de A.R Partii van de onnoritie naar de regering moet worden onge- heven Het Is ons om het even of de komende samenwerking zal ennrondvest ziin 00 het rnoms-rnde volksdeel met "en derde macht of on rnnms-rnod-r.ro- tostants.vriieinnig De breedheid «*an de Internationale ontwikkeling eist een voudigweg eer, intern samengaan op zo hecht mogpliik fundament. De kiezer van 3" Juni vergete daarom voor het ogenblik ziiner keuze zijn pigen-ik Hij stemme op die partij, ciie er in de laatste iaren het best -n is "eslaagd Nederlands te denken onder daarbij het belang van de lagen oer hevnii-ir.» tp vergeten De politici; jf ppn ernstig snel. Met die wetensphao moeten wij het strijd perk van het verkiezingslokaal be treden Directie; J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie; Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Woensdagochtend moest Mei in gijzeling zijnde jour; Hommerson voor de rechtbank in raadkamer verband met een verzoek cier van Justitie aan_ de opheffing van de gijzeling bank zou ip deze Woensdagm beslissing nemen. Na het van het verzoek van de justitie verliet de heer tezamen met zijn moeder genote in opgewekte Paleis van Justitie. De re evenwel het verzoek tot gijzeling afgewezen. zo( Hommerson opnieuw m Bewaring werd ingesloten De Curaeaose journalisten! heeft een telegram aan se journalist gezonden, w; hulde betuigt. Deze jourm ging zond voorts een bloei mevrouw Hommerson. De beroofde Zaanse De Amsterdamse rechtb gisteren de 19-jarige mej. T de K„ aan wie ten laste dat zij een Zaanse aanneme in de hoofdstad van zijn mt inhoud zou hebben form de eis veroordeeld den met aftrek, waarvan voorwaardelijk met drie tijd". Het Tsjechoslowaakse heeft opdracht gekregen ring om voortaan ook te vervullen. De Rods zullen in de toekomst bij het binnenhalen van zullen zij in de mijnen industrie te werk worde zal bijzxmdere aandacht nan de politieke ppleidmi der van het Tsjechoslov Kruis. Onder de titel „Europa gen" zal de VARA Juni van kwart voor vóór negen op het keerterrein aan de b( veningen een open gramma verzorgen, groot aantal artisten Weerbericht Verwachting tot IETS WAI Wisselende bewolk avond nog enke buien. Morgen droc warmer. Over we Westelijke tot wind. VRIJDAG: Zon 21.03. Maan op 2.14

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 6