NOORD-HOLLAND gastvrouwe van Koninklijk Paar Alkmaar pnjkta in 66tl Cjload van k^ran jQ Begroeting bij de Frisse brug DUIZENDEN JUICHEND LANGS DE STRATEN Radio-reporiage van Koninklijk bezoek Vrijdag 20 Juni 1952 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN ]4% Jaargang No' 144 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Er klonk een kreet van blijdschap over hei water Koningin over haar eigen portret VORSTIN ONTHULDE GEDENKSTEEN Gewijde grond Invictus, invicta viris Op de Kaasmarkt. In het Sportpark Ballonnenwolk „Tribunes" Directie; J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS Redactie; Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES eil ABONNEMENTEN Voordamll, Tel. 3320 Postgiro 187294 De Nederlandse Radio Unie heeft van de feestelijkheden in Alk maar een radioreportage gemaakt. Onder meer werden opnamen ge maakt van de onthullingsplechtig heid van de gedenksteen in de on langs ontdekte, oude stadsmuur in het Victoriepark. Vanmiddag van 13.15 tot 13.20 uur zin de AVRO deze opnamen uitzenden. Van avond van 22.15 tot 22.25 uur kan men een reportage van de plechtigheden in Alkmaar via de KRO beluisteren. TARIEVEN: Advertenties Iff ct. per m.m Familieberichten 20 ct. pm.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, ƒ2.02 p. mnd., 6.05 per kwartaal, plus incassokosten. Weekabonnementen 0.49 ALKMAARSCHE COURANT der een oorverdovend gejuich van de duizenden, van alle kanten naar de uit gang samenstromende kinderen het feestterrein. Toen de stoet het Sportpark verliet, brak de regen los, die reeds vanaf 's morgens had gedreigd. De kap van de koninklijke auto werd snel gesloten en de talrijke toeschouwers, die zich langs de te volgen route hadden opge steld, konden slechts vaag het gelaat van de koningin, achter de autoven sters aanschouwen. Toen de file de Emmastraat in draaide, hield het vrij plotseling op met regenen. Onmiddellijk gaf de ko ningin te kennen, dat de kap van da auto weer moest worden neergelaten. Hiervor werd even gestopt. De Langestraat was overvol belang stellenden, toen de stoet passeerde. Uit alle ramen hingen mensen. Sommi-' gen waren zelfs op de daken geklauterd en probeerden vanaf die gevaarlijke post foto's te nemen. De kaasmarkt was op dat moment van alle belang stelling verstoken. Iedereen wilde het Koninklijk paar zien. Luid klonk weer het hoerageroep. Uit alle vensters, van alle daken, wapperden vrolijk de vlaggen. Langzaam reed de koninklijke stoet door onze hoofdstraat. Toen onze landsvrouwe en haar man de monu mentale stadhuistrap bestegen, kende de geestdrift geen grenzen meer. De ontvangst op het stadhuis werd gekenmerkt door ongedwongenheid. Koningin en Prins begaven zich onder de aanwezigen en praatten geanimeerd over allerlei zaken. De portretten van H. M. de Koningin en Haar moeder, Prinses Wilhelmi- na, trokken onmiddellijk de aandacht van de hoge bezoekers. Prins BerhCard constateerde, dat in het portret van H. K. H. Prinses Wilhelmina het we zen uitstekend getroffen was. Hij meende evenwel, dat het linkeroog iets te laag geschilderd was. De heer Jan van Herwijnen, die het portret vervaardigd heeft en de ontvangst bijwoonde, haalde het doek vlot van de wand, om de prins er een etere blik op te verschaffen. Koningin Juliana bestudeerde enige tijd haar eigen portret dat door Dirk Vis is geschilderd. Ze zeide het zeker geslaagd te vinden. „Ik zou wel even moeten wennen aan die beweging van vlekjes", meende zij. Het voltallige bestuur van onze ge meente en hun echtgenoten wérden aan Hare Majesteit voorgesteld. De heer Torenvlied van de CPN was niet aanwezig, terwijl de heer Koot we gens ziekte verstek had laten gaan Om half één werd ten stadhuize het dejeuner gebruikt, waarbij de le den van het dagelijks bestuur en hun dames aanzaten. Buiten wachtte in middels een popelende menigte. Het was één uur geworden. En Alkmaar had zijn vorstin slechts zo kort in zijn midden! (Zie verder pag. 2) ONS GEWEST, ondanks de grauwe lucht, stralend in een gloed van oranje en rood, wit en blauw, heeft vanmorgen onder luid gejuich Hare Majesteit Koningin Juliana en de Prins der Nederlanden het welkom toegeroepen. Twee dagen is Noord-Holland de gastvrouwe van ons Koninklijk Paar, twee dagen, die het hoogtepunt van dit jaar vormen, Alkmaar was de eerste stad, die onze vorstin ontving. Reeds vroeg stond deze stad in het teken van de vreugde. Overal wapperden de vlaggen en in honderden huizen maakte men zich op, om de landsvrouwe en haar gemaal te gaan begroeten. Reeds om acht uur liepen kleine meisjes, coquet in hun oranje-japonnetjes of met de oranje mutsjes op straat. De politie, waarvan een con tingent te paard was gezeten, had in de vroegte al grote moeite met het regelen van het verkeer. Langs alle straten zochten de Alkmaarders en de velen, die uit de dorpen naar de stad waren gekomen, zich een plaatsje, om toch vooral maar niets te missen. De grootste menigte was tegen tien uur bij de nieuwe Friesebrug op de been. Om ongeveer tien uur zou de koninklijke stoet daar arriveren, doch lang voor die tijd gingen er al stemmen: „Daar komt zij!" Dan ging er een gejuich op, dat weldra verstomde, als de naderende auto geen koninklijke stan daard bleek te voeren. Eindelijk kwam de kreet over water aangewaaid: „De koningin!" Voor afgegaan door vier leden van de motorpolitie en de grijze wagen van de Commissaris der Ko ningin in Noord-Holland, dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, met de chef van het kabinet, naderden daar in snelle vaart vier gesloten, zwarte auto's. Aan de stadszijde van de Friese brug stopten de jvagens. De Koninklijke Mili taire Kapel, die rechts van de brug stond opge steld, speelde het Wilhelmus. Toen Hare Ma jesteit en de Prins de auto verlieten, ging er luid gejuich op uit de menigte, die de weg om zoomde. De Koningin was gekleed in een zwarte, geklede topper en een eenvoudige, rose en wit gebloemde imprimé japon. Zij droeg een kleine, eveneens eenvoudige witte hoed met voile. Hare Majesteit had een bouquet rose en witte anjers, passend bij haar japon, in de hand. De Prins was gekleed in een donkergrijs colbertcostuum en had een witte anjer in het knoopsgat. In het gevolg van Koningin en Prins bevonden zich mr J, C. Baron Baud, Grootofficier in spe ciale dienst; mevrouw L, Verbrugge van 's Gra vendeel, geb. barones Prisse, Dame du Palais; de heer W. F. K. Bisschoff van Heemskerck, eerste stalmeester; Luit. ter Zee le kl. A. F. Eibers, adjudant van Z. K. H. Prins Bernhard; W. J. baron van Heeckeren van Molecaten, particulier secretaris van H. M. de Koningin en dr. F. A. de Graaff, part. secretaris van de Prins. De Koninklijke Militaire Kapel was niet zo als aanvankelijk verondersteld werd in galatenue gekleed. De muzikanten droegen het battle-dress, evenwel voorzien van de gouden epauletten. De Kapel stond onder leiding van kapitein R. van Yperen. Vriendelijk glimlachend en min- zaakn wuivend namen Koningin en Prins de hartelijke hulde in ontvangst, die Alkmaar hen hier bjj zijn oudste poort bracht. De burgemeester van Alkmaar, mr. dr. H. J. Wytema, begroette het Ko ninklijk paar en zijn gevolg met en kele welgekozen woorden. Vervolgens trad Carine Wytema, het 14-jarige dochtertje van de burgemeester, nader bij om een fraaie bouquet anjers in de stadskleuren aan te bieden. Carine was duidelijk wat bedeesd in de tegenwoor digheid van onze vorstin, doch deze stel de haar vriendelijk op haar gemak. Ook voor de militairen van de compagnie B.K.L., die de erewacht vormden, was het kennelijk een hele gebeurtenis om nog maar zo kort in militaire dienst door de koningin te worden geïn specteerd. Ze stonden echter onbewe gelijk en slechts hun ogen verrieden hun trots. MADAT ook de Koninklijke Militaire Kapel was geïnspecteerd, begaven Hare Majesteit en haar gemaal zich naar dat gedeelte van het Victoriepark, waar enkele maanden geleden bij de werkzaamheden aan de nieuwe Friese brug de resten van een uit de zestien de eeuw daterende stadswal werden ge- De gedenksteen in de onlangs opgegraven stadsmuur in het Vic toriepark. Op de steen staat te le zen: „Invictus, Invicta Vi ris, Alcmaria Victrix. Ter herinnering bezoek van H.M. Koningin Juliana. Stadsmuur uit 1573, blootgelegd en hersteld in 1952". En tenslotte ,.20-Vl-1952". De fConingin leest aandachtig het eerste couplet van het stadslied, dat haar door Carine Wytema werd aangeboden. Foto: J, Schoen. vonden. In de oude muur is een pla quette aangebracht, die de heldhaftige strijd van onze voorvaderen tegen de belegerende Spahjaarden, in herinne ring brengt. De voorzitter van de 8 October ver eniging „Alkmaar Ontzet?', mr. G. A. de Lange, hield hier een korte speech, waarin hij in grote trekken de moe dige strijd van Alkmaars verdedigers schetste. „Het ontzet van Alkmaar is van onschatbare betekenis geweest voor het moreel van het land", aldus de heer De Lange, „want nieuwe, nu onverbrekelijke hoop was geboren op het uiteindelijk slagen van de opstand. Wij bevinden ons hier op gewijde grond. Achter deze oude stadswal, door een gril van het lot weer blootgelegd,, is geleden en gestreden voor onze vrij heid. Hier hield de genius pon onze vrijheid stand. Dat Uwe Majesteit ons heeft willen voorgaan naar deze plek, waar de gedenksteen zal toorden ont huld, stemt ons tot grote dankbaarheid. Uw tegenwoordigheid zet nieuwe luis ter bij aan de band, die Uw Huis met onze stad verbindt". Onder grote stilte onthulde de Konin gin de plaquette. MA de onthulling van de gedenksteen, waarin de woorden „Invictus, in victa viris, Alcmaria Victrix" staan ge beiteld, alsmede „Onthuld door Hare Majesteit Koningin Juliana", speelde de Postharmonie het eerste couplet van het stadslied, dat door honderden werd meegezongen. Tevoren had Ca rine Wytema de Koningin de tekst van het stadslied overhandigd. De samen werkende Christelijke scholen in Alk maar hadden de tekst in fraaie letters op prachtig papier uitgevoerd. Toen de hoge bezoekster en haar echtgenoot de weg terug naar de brug aflegden, steeg het enthousiasme van het publiek ten top. Overal werd het politiecordon genegeerd. Luid roepend rende men achter het Koninklijk Paar en zijn gevolg aan. De politie had de Voor de onthulling van de ge denksteen in de onlangs opgegra ven oude stadsmuur in het Vic toriepark, werd het betuur van de 8 October-vereniging „Alk maar Ontzet" aan Hare Majesteit voorgesteld. Foto: J. Schoen. grootste moeite, de menigte uit de buurt van het vorstelijk gezelschap en het kleine gevolg te houden. Toegejuicht door honderden, begaf het gezelschap zich over de Dijk, waar deputaties van verenigingen ston den opgesteld en honderden elkaar langs de kanten verdrongen, naar de Kaasmarkt. Koningin Juliana verlaat de Koninklijke auto. Burgemeester Wytema rechts op de voorgrond) heet de hoge bezoekster en haar gemaal welkom Foto: J. Schoen. ter en de Commissaris van de Konin gin, naar het Sportpark. Bij de Grote Kerk stonden officie ren en onderofficieren van het Leger en de Marine opgesteld, die stram sa lueerden. Toen de Koninklijke auto het Centraal Ziekenhuis aan de Wil- helminalaan passeerde, stonden de verpleegsters opgesteld en op het ga zon hadden enige patiënten een plaatsje gekregen. Ook langs deze route hadden zich honderden een plaats gezocht. Talloze kinderen droegen grote oranje sjerpen, zwaaiden met vlaggetjes of waren zelfs zoals de leerlingen van de R.K. meis jesscholen, die in de Harddraverslaan stonden opgesteld, in oranje rokjes ge kleed. Het gejubel vergezelde ook nu de koninklijke stoet van'het begin tot het einde. In het Sportpark waren letterlijk ochtend en avond verenigd. Op de tri bunes zetelden in hun mooiste kleren de Alkmaarse ouden van dagen, bijna duizend in getal. Men onder schatte echter niet het gejuich, dat de vele oude kelen vermochten voort te brengen! Door hun stemmige kledij leek die helft van de tribune, waar de oudjes een plaats hadden gekregen, wel één groot van donkergrijs tot zwart gekleurd vlak, waarboven de wit te vlekjes der talloze zakdoekken dans ten. Rondom de uitgestrekte velden, aan weerszijde van de sintelbaan, wa ren duizenden en duizenden kinderen opgesteld, allen met kleurige ballon netjes in de hand, waarvan er natuur lijk tientallen te vroeg de lucht ingin gen. Het Sportpark zal zelden het to neel zijn geweest van een groter en thousiasme dan nu tot uiting kwam. Een donderend gejuich ging op, toen de koninklijke auto het terrein opreed en Koningin Juliana en haar gemaal, na een ronde langs de ganse sintel- baan en langs alle kinderen te hebben gemaakt, uitstapten en vriendelijk wuivend naar de met vlaggen en bloe men versierde ereloge op de grote tri bune liepen. Hier boden drie lieftalli ge meisjes, Inge Sietsma, Betty de Wilde en Trudy de Munk Hare Majes teit toouquetten bloemen aan en wer den mevr. G. Holzmüller-Teengs, voor zitster der Alkmaarse Jeugdgemeen schap, en de heer G. Th. de Munk, di recteur van het feestende Sportpark, aan Haar voorgesteld. Vervolgens werden op 't middenveld door honderden leden van Alkmaarse sport- en andere verenigingen kleurrij ke en massale demonstratie van hun kunnen gegeven. Hieraan werd o.m. deelgenomen door de verschillende voetbal- en turnverenigingen, de Alk maarse Handbalvereniging, de Volley balvereniging „Catapult", de tennisclub „Inside", de Alkmaarse Mixed Hockey club, de hockeyclub „De Terriers" en groepen van de Nederlandse padvin dersgilden. In het centrum van dit fleu rige geheel werden bij de klanken van twee accordeons en een fiedel door de volksdansgroep van de A.J.C. volksdan sen ten beste gegeven en vóór de tribu ne speelden padvindersbands ter op luistering en afwisseling pittige melo- diën, die ver over het veld weerklon ken. TOT besluit van deze groots opgezette demonstratie lieten de kinderen hun duizenden oranje, rode, witte en blauwe ballonnen los, die onmiddellijk door de sterke wind werden gegrepen en als een gigantische, bonte wolk over de stad wegdwarrelden. Een aantal der ballonnen, die alle het opschrift „Hulde aan de Koningin" droegen, kwamen terecht in de hoge bomen aan de ingang van het Sport park, waardoor deze het aanzien kre gen van kleurige, koninklijke kerstbo men. Nadat Hare Majesteit, de Prins en het gevolg tot besluit nog eenmaal per auto de gehele omgang langs de sintel- baan hadden gemaakt, verlieten zij on Hier toonde H.M. een levendige in teresse voor de stapels „zuivelglorie" die daar lagen opgeslagen en vriende lijk lachend nam zij van de heer G. Grondsma het boorsel in ontvangst van een 40+ Edammertje. Zij liet zich het monster goed smaken. De heer Grondsma vertelde Hare Majesteit dat hij haar 17 jaar geleden, in 1935, ook een monstertje had aangeboden toen zij als Prinses een officieus bezoek aan de markt bracht. Terwijl enige handelaren werden voorgesteld, gin gen de kaasdragers door met het weg brengen van de kazen. Het zal wel aan deze bijzondere gebeurtenis te wijten zijn dat het eerste transport mislukte en de Edammertjes over de stenen rolden. De dames mevrouw A. P. Lelie-Vis ser en mevrouw M. Rentenaar-Schel- linga, gekleed in Westfries costuum, boden de Hoge Gasten vervolgens een kaasje aan. H.M. en Z.K.H. onderhiel den zich geruime tijd met de hande laren en de kaasdragers C. J. Bierman en J. Bruyn. De Waagtoren verhoogde de feestelij ke sfeer door het spelen van vaderland se liederen. Langs de kanten van het Waagplein, op de Voordam en tot ver in de Pieterstraat, de Marktstraat en op de Dijk, dromden de toeschouwers sa men. Achter sommige vensters waren „tri bunes" opgericht. Althans, zo leek het vanaf de plaats waar het koninklijk paar zich bevond. Men zag achter ver schillende ruiten drie rijen gezichten. Kennelijk bestond de eerste rij uit ge knield liggende kijkers, de tweede uit mensen, die op stoelen waren gezeten, en de derde rij uit de laatkomers, die zich met een staanplaats tevreden had den moeten stellen. Deze amphitheaters- gewijze opgebouwde gezinnen deden wat denken aan de portretten uit de beginperiode van de fotografie. Daarop zag men menselijke pyramides, waar van alle ogen op één punt gericht wa ren. Thans ontbrak echter het bordje) „Koninklijk Bezoek, Juni 1952". Na het bezoek aan de Kaasmarkt, be steeg men weer de auto's voor een rit door de stad. Tot grote vreugde van het publiek had de dichte Koninklijke auto plaats gemaakt voor een open wagen. Door juichende hagen reed de stoet met voorop een wagen met de burgemees

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1