Huwelijk heeft gunstige invloed op politiek verantwoordelijkheidsbesef <ha4 naap llw smaak Hr. Ms. Van Zijll bleef in Holland De opkomstplicht in de praktijk Comité voor vluchtelingenhulp te Utrecht geïnstalleerd De operationele leiding vergiste zich KoJut B.e,ileJk NU DE VERKIEZINGSDAG NADERT Lente 7952 was ook in N.-Holland tè droog Door dr J. J, de Jong Koningin aanvaardde beschermvrouw eschap Noordoostpolder gaat feest vieren Mislukte straatberoving Hij wilde protesteren Oefenuitrustingen B.B. naar de gemeenten Kapitein Carlsen bezocht Rotterdam Reeds achltien onder scheidingen DE OEFENING-CASTINETS Taken werden verwisseld t Veteraneniegioen richt petitie tot regering Muziekprijzen gemeente Amsterdam toegekend 50.000witte anjers voor hetFonds" VRIJDAG 20 JUNI 1952 nEZER dagen heeft iedere kiesgerechtigde Nederlander een oproep voor de op 25 Juni te houden verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal ontvangen. Naast een groot aantal namen komt op deze kaart de mede deling voor, dat krachtens de Kieswet een ieder, die kiesgerechtigd is, verplicht Is zich binnen de voor de stemming bepaalde tijd aan te melden bij het Stem bureau van het voor hem aangewezen stemdistrict. Tegen deze opkomstplicht zijn sinds de invoering er van in 1947 vele bezwaren van allerlei aard gemaakt. Maar slechts zelden heeft men zich afgevraagd, hoe deze opkomstplicht nu wel in de practijk werkt. Door bijzondere omstandigheden zijn wij in staat onze lezers hier nader over in te lichten. De practijk van het voldoen aan de opkomstplicht toch heeft onlangs het object van een uitvoeijg onderzoek door een onder onze leiding staande groep studenten van 't Sociologisch Inst. van de Rijksuniversiteit te Utrecht uit gemaakt. Hierbij is van de ruim 3750 in de gemeente Utrecht woonachtige kiezeressen en kiezers, die in April 3950 bij de verkiezingen voor leden van de Provinciale Staten niet aan hun opkomstplicht voldeden, nagegaan, hoe oud zij waren, of zij al dan niet ge huwd waren en in welke stadswijk zij woonden. Hierbij bleek, dat mannen over net geheel genomen weliswaar een weinig beter aan hun opkomstplicht voldeden, maar dat dit beslist niet waar is voor mannen en vrouwen onder de 60 jaar Daarentegen is in de leeftijdsgroep van 70 jaar en ouder het percentage van niet opgekomen vrouwen ongeveer tweemaal zo groot als dat van niet op gekomen mannen. Ongetwijfeld is dit laatste vnl. te wijten aan de vergelij kenderwijs aanzienlijk minder goede gezondheidstoestand van de tot deze groep behorende vrouwen. Naast deze groep van oudere kieze-s vertoont ook het niet ODkomen van de groep der allerjongste kiezers een ho ven het gemiddeld liggend percentage, ditmaal veroorzaakt door de mannen, die anderhalf maal slechter opkomen dan de vrouwen. Hier kan de oorzaak niet liggen in de lichameliike gesteldheid van deze kiezers, veeleer moet hier sprake zijn van onverschilligheid, ge brek aan politieke rijpheid en belang stelling. Dit onderzoek bevestigt o.i. dan ook de wenselijkheid van het hou den van burgerdagen en dergelijke en geeft krachtige steun aan hen, die van oordeel zijn. dat verdere verlaging van de kiesgerechtigde leeftijd volstrekt ongewenst is! Tenslotte bleek, dat zowel vrouwen als mannen tussen de 40 en 50 jaren oud. het beste opkomen met een vrij duide'i'k verschil ten voordele van de vrouwen. Goede invloed van huwelijk. Bepaald zeer opvallend is de uitste kende invloed, welke het ouwelijk op 't politieke verantwoordelijkheidsbesef heeft. Over de gehele linie toch komen de gehuwden aanmerkelijk beter op dap de niet-gehuwden. Bij de mannen is het percentage der niet-gehuwden, die niet aan hun opkomstplicht volde den, bijna driemaal zo hoog als dat d°r niet opgekomen gehuwden, bij de vrouwen ruim tweemaal. De gunstige invloed in deze van het huwelijk komt ook en juist tot uitdruk king bij de allerjongste kiezers. Een afzonderlijk ingesteld onderzoek inzake het niet onkomen van_ echtpa ren bracht aan het licht, dat in totaal ongeveer een tiende van alle „stemge rechtigde echtparen" geheel of gedeel telijk niet aan hun opkomstplicht vol deden. Slechts in ruim een achtste van deze gevallen bleven beide ech'geno- ten weg, uit welk feit men, zij 't met het nodige voorbehoud, wellicht mag afleiden, dat het met de politieke on verschilligheid in ons land nog wel los loont. Heeft het huwelijk een uitgesproken gunstige invloed, omgekeerd moest worden vastgesteld, dat het verliezen van de man en wellicht ook van de vrouw maar dit kon nog niet wor den nagegaan helaas_ grote invloed in tegenovergestelde richting heeft. Over de gehele linie toch is het per centage der niet-opgekomen weduwen bijna viermaal dat van gehuwde en ruim tweemaal dat van ongehuiyde vrouwen. (Van onze weerkundige medewerker) Nu Zaterdag 21 Juni de Len teafscheid van ons neemt, willen wij aan de hand van ge gevens, verstrekt door het K.N.M.I. en berekend over de drie voorjaarsmaanden Maart, April en Mei eens zien, wat de ze lente ons heeft gebracht. Vrijwel in het gehele land viel niet veel regen In De Bilt, waar 110 mm. viel, valt er normaal in deze drie maanden 150 mm. Ook in Noord-Holland bleef dit voor jaar aan de droge kant. Den Helder bracht het tot: Maart 58 mm., April 25 mm., Mei 18 mm. 101 mm. Normaal valt er in onze omgeving 123 mm. De gemiddelde temperatuur te De Bilt lag boven normaal en bedroeg uit uurlijke waar nemingen berekend 9.5 gr. C. tegen 8.6 gr. C. normaal. Het aantal vorstdagen be droeg li (normaal 16) en er werden 1 (normaal 3) zomerse dagen gemeten. Het aantal zon nige en mooie voorjaarsdagen was ook hier in Noordholland groot, al kon de temperatuur steeds met moeite boven de 15 a 17 gr. C. komen. Het aantal uren zonneschijn bedroeg te De Bilt 546 uren (normaal 501 uren). Al was het voor de tuin ders dikwijls wel erg droog, mogen wij overigens op een, rnai nnnrjrtar torn aaien. Bij een nadere bestudering van de spreiding der niet opgekorpenen over de verschillend Utrechtse wijken werd vastgesteld, dat er in deze een zeer groot en opmerkelijk verschil bestaat tussen de z.g.n. beter gesitueerde wij ken en die wijken, welke overwegend door arbeiders worden bewoond. Terwijl in laatstgenoemde wijken aan de ene kant het percentage ^ngel- dige stemmen aanzienlijk boven het stadsgemiddelde ligt, is aan de andere kant het percentage niet opgekomenen zeer aanmerkelijk lager dan het stads gemiddelde. In de beter gesitueerde wijken is de positie juist omgekeerd! Hier komt men véél slechter ter stem bus: het percentage niet opgekomenen is rond tweemaal zo hoog als in de arbeiderswijken. Welke ook de verklaring van dit op zit-hzelf beangstigende verschijnsel moge zijn, vast staat, dat de beter ge situeerden in ernstige mate tekort schieten in politiek verantwoordelijk heidsbesef! De suggestie is wel eens gedaan, dat de slechte opkomst in beter gesitueer de wijken zou zijn te wijten aan de politieke onverschilligheid van het al daar inwonende huispersoneel. De Utrechtse cijfers weerleggen o.i. deze bewering. Niet alleen komen in deze wijken de vrouwen juist verhoudings gewijs beter op dan de mannen, maar bovendien is het percentage der niet opgekomen gehuwden ruim tweemaal zo groot als dat in de arbeiderswijken. Ook het percentage der echtparen, waarvan beide echtgenoten van de stembus wegbleven, is zeer verontrus tend: ongeveer driemaal dat van de meest uitgesproken arbeiderswijk. Rooms-Katholieken trouwer. Op grond van andere onderzoekingen was reeds bekend, dat onze Rooms- Katholieke landgenoten in het alge meen aanmerkelijk beter opkomen dan andere landgenoten. Zo is berekend, dat de Katholieke Volks Partij aan dit feit alleen in 1948 reeds tenminste 1 zetel heeft te danken gehad. Bij de Utrechtse onderzoekingen ls aan dit punt geen speciale aandacht besteed. Maar wel kan worden vastge steld, dat er op grond van de beschik bare resultaten geen reden is de ju!st- heid van bovenstaande conclusies meS betrekking tot het opkomen der Rooms- Kath-olieken in twijfel te trekken. Evenals op de andere hierboven aan gestipte terreinen schijnt dus ook op dit punt nog een belangrijk arbeids veld voor de verschillende politieke organisaties open te liggen. Uiteraard kunnen de resultaten van deze Utrechtse onderzoekingen niet zonder meer op andere plaatsen vin toepassing worden geacht. Met name wat betreft het platteland is o.i een uitgebreid nader onderzoek noodzake lijk. Aan de andere kant mag worden aangenomen, dat vooral in de grotere steden de situatie niet zo heel veel van de Utrechtse verschilt. Dat deze situa tie allerminst bevredigend is, moge,uit het bovenstaande blijken! TN de Statenzaal van de Provinciale Griffie te Utrecht zijn gistermiddag in aanwezigheid van de Koningin, de Raad van advies en aanbeveling en het Werkcomité van de nationale commis sie voor vluchtelingenhulp geïnstal leerd .De voorzitter van het werkcomité de heer L. Neher, hield de installatie- toespraak en noemde het feit, dat de Koningin het beschermvrouweschap van deze commissie heeft willen aanvaar den. de sluitsteen en de schoonste be kroning van de vorming van deze waar lijk nationale commissie. Prof. dr. Sj. Groenman hield hierna een voordracht over het onderwerp „Vluchtelingen vraagstuk en vluchtelingennood". Ten slotte sprak de Koningin enkele woor den ten geleide bij de arbeid van het comité .Zij had alle lof voor de voor treffelijke wijze, waarop de organisa- Nieuwe land beslaat Hen jaar Zoals bekend zullen in verband met het 10-jarig bestaan van de Noordoost polder van 2 tot en met 5 Juli herden kingsfeesten worden gehouden. Er zal een openluchtspel „De achtste dag", geschreven door Maurits Dekker, on der regie van Ad. Hooykaas worden opgevoerd. Het spel zal de polderge schiedenis tot uitdrukking brengen. De tentoonstelling, ondergebracht in zeven grote tenten, zal een oeeld geven van het leven in de Noordoostpolder. In Februari hebben twee jeugdige Amsterdammers, de 23-jarige bakker E. M .V. en de 17-jarige kleermakers- leerling A. B. D. M., op straat getracht een 72-jarige vrouw haar reistas te ontrukken. Hun opzet mislukte echter en beiden werden gearresteerd. V. en M„ die bovendien diefstal van doosjes sigaretten uit een automaai van een sigarenmagazijn bekenden, hoorden gis teren door de officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank resp. twee jaar gevangenisstraf en een jaar tucht school, waarvan zeven maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar, tegen zich eisen. toren het probleem hadden aangepakt, ook al kon deze hulp slechts een drup pel op de gloeiende plaat betekenen. Zes weken gevangenisstraf is door de Amsterdamse rechtbank opgelegd aan een 42-jarige man uit Weesp, die in Mei huisvredebreuk in de woning van de burgemeester had gepleegd. De man was in benevelde toestand naar de burgervader gegaan om er tegen te protesteren, dat hij op de zwarte lijst was geplaatst. Daardoor kon hij ner gens meer een borrel krijgen. De bur gemeester gelastte hem, het huis te verlaten, maar moest hem er tenslotte zelf uitzetten. (Advertentie InR Med., Waarschijnlijk volgende week zullen de eerste oefenuitrustingen voor de op ruim .-en reddingsdiensten van Bescher ming Burgerbevolking aan verschillen de gemeenten worden gestuurd. Deze uitrustingen omvatten modern gereedschap en materiaal. Het zal ter beschikking komen van het gemeente- personeel, dat straks de kern zal vor men van de gehele opruimings- en red dingsdienst in de betreffende gemeen te. Deze kern zal er zich vanaf volgen de week dus vertrouwd mee kunnen maken. I^apitein Henrik Kurt Carlsen heeft gisteren voor het eerst sedert zijn opzienbarend avontuur met de „Flying Enterprise" weer een bezoek aan Rot terdam gebracht. Daarvóór kwam hij namelijk de laatste drie jaren om de zes weken in deze havenstad. Op het stadhuis werd kapitein Carl sen ontvangen door de loco-burgemees ter, wethouder J. van Tilburg. Talrijke Rotterdammers hadden er de lucht van gekregen en juichten hem bij de in gang van het stadhuis toe. Met een een voudig gebaar dankte de kapitein voor die hulde, maar hij onttrok zich er spoedig aan. Gisteravond is hij per spe ciaal vliegtuig naar Kopenhagen ver trokken, waar hij door de Deense ko ning zal worden geridderd in de orde van de Deense vlag. Bovendien zal ka pitein Carlsen daar zijn ouders ont moeten. Op een persconferentie in Rotterdam verklaarde de kapitein, hoe afkerig hij ook van journalisten is, dat zijn eerste „Flying Enterprise" het beste schip van de wereld - as. Met zijn nieuwe schip was hij echter ook best tevreden. Ka pitein Carlsen zei. dat de enorme druk te en de publiciteit na de veertien nachten, die hij op het scheef liggende schip had doorgebracht, hem erger wa ren geweest en nog waren dan het hele avontuur zelf. Inmiddels heeft hij reeds achttien on derscheidingen gekregen en er zijn behalve talloze artikelen minstens vier boeken over hem geschreven, te gen zijn uitdrukkelijke wens in. De ka pitein ontving acht Franse, zes Ameri kaanse, twee Britse, een Belgische en een Deense onderscheiding. Zelf had kapitein Carlsen één artikel over zijn belevenissen geschreven iri een Ameri kaans tijdschrift, getiteld „It's a hell to be a hero". Over zijn daad zei de kapitein ten slotte: „Ik meen slechts mijn plicht te INTERNATIONALE VLOOTOEFENING "CASTANETS" 18-26 JUNI DE DEELNEMENDE STRIJDKRACHTEN (Van onze speciale verslaggever) OARW1CH, Dinsdag. De Marinevoorlichtingsdienst in Den Haag heeft mij uit de droom geholpen. Ook daar verwekte het eerst verbazing, dat Hr. Ms. „Van Zijll" niet op de afgesproken tijd in Harwich was. De moeilijkheid bleek daarin gelegen, dat de Nederlandse oorlogsbodems die aan „Castinets" deelnemen tijdelijk onder NATO-bevel waren. Nu heeft de operationele leiding van de oefening „Castinets" de taken van de fregatten Hr. Ms. „Van Zijll" en Hr. Ms. „De Zeeuw" verwisseld.De „Van Zijll" neemt Den Helder als basis voor „Cas tinets" en de „De Zeeuw" ligt sinds vanmorgen acht uur in Portsmouth. Ik kreeg de raad. ijlings naar Portsmouth te vertrekken, in de hoop niet andermaal achter het net te vissen.Wat meer zekerheid hieromtrent heb ik zojuist gekregen van de kapitein-luitenant ter zee Baron de Vos van Steenwijk, die als verbin dingsofficier optreedt bij de staf van de Commander in Chief Portsmouth. reservevloot in de River Soult bij Har wich. Niet zonder droefheid vernam ik, dat de „Deurloo" veertien dagen geleden tweemaal achtereen met haar hele flottielje in de grond is geboord. Dat gebeurde tijdens de oefening „Blue Bird" bij Den Helder. De eerste maal was het flottielje het slachtoffer van een felle luchtaanval doorGloster Meteoor straaljagers van de eigen partij. Later ontmoetten de mijnen vegers, bij het aanlopen van Nieuwe- diep, een divisie .vijandelijke" motor torpedoboten. Het werd een hevig ge vecht en de schepen naderden elkaar zo dicht, dat de „vijand" van de „Deurloo" af met handgranaten in de vorm van aardappels! kon wor- HE KANS is maar klein edoch is er uiteraarddat Hr. Ms. „De Zeeuw" in* de loop van de dag order krijgt om uit te varen. Waarschijnlijk kiest zij pas morgenochtend vroeg zee, met de opdracht tezamen met andere oorlogsbodems een convooi te bege leiden. Ik ben benieuwd, of ik in de komen de dagen het 23ste NATO-squadron mijnenvegers, dat nu in Harwich ligt, nog zal ontmoeten, is het vriend of vijand. Ik weet het niet. Moge het een vriend zijn, want ik heb al een beetje mijn hart verpand aan Hr. Ms. „Deur loo", het vlaggéschip van mijn privé- VEFTVflKN vooraanstaande leden van e Turkse socialistische partij zijn gearresteerd en onder beschuldiging van communistische activiteit gesteld. Het is een zware aderlating voor de partij, want deze telt slechts twee- a driehonderd leden. Uit de kring van de heer Eisenhowér wordt vernomen, dat de generaal zijn militaire loopbaan zou willen hervatten, als hij niet tot president zou worden gekozen. In Zuid-Oost-Australie zijn enkele rivie ren buiten hun oevers getreden, waar door duizenden mensen dakloos wer den. Er is veel vee verdronken en een groot deel van de oogst is verloren gegaan. In de Belgische Congo be vinden zich nog maar honderdduizend olifanten. Een olicrisis dus, want een dikke zestig jaar geleden waren er ruim zevenhonderdduizend. In 1946 werden er alleen al zesduizend dik huiden gedood. Bij de wet zijn' thans strenge bepalingen voor de olifanten- >acht opgesteld, om het geslurfde ras voor uitsterven te behoeden. Een 32- >arige Amerikaanse sergeant van de militaire politie heeft te Linz zeven Oostenrijkers uit een brandende boer derij gered. De wijngaarden in het ebied nabij Bordeaux zijn afgelopen Woensdag nagenoeg geheel „droogge legd". Er kwam een bultje hagel, dat BlllillllllBillllimilllllllllllilllllllllWtllllllillilllliM deed denken aan een keienregen. Som mige hagelstenen waren zo groot als kippeneieren. De voormalige Tsje- choslowaakse regeringsfunctionnaris. dr Pavel Korbel, heeft in de V.N.- Geef Theo maar een zacht rose! commissie inzake de dwangarbeid ver klaard, dat 300.000 a 400.000 personen in zijn vaderland dwangarbeid verrich ten. Volgens Korbel Is zeventig pro cent van de 50,000 arbeiders in de ura- niummijnen, afkomstig uit de concen tratiekampen. LI Op Angel-Island (eiland der engelen) in de haven van San Francisco, zal een basis voor ge leide projectielen worden gebouwd, ter bescherming van industriële en mili taire installaties in dit gebied. Het klinkt wel erg engelachtig. Het Rijksmuseum- zal binnenkort een zeer kostbaar Oosters tapijt in „bruikleen" ontvangen. Een AmsteWamse hande laar in Ooterse tapijten wist er de hand op te leggen. Het tapijt is ver moedelijk in ongeveer 1700 (in Klein- Azie) geknoopt. In Parijs is Woens dag, bij de opvoering van een 18e- eeuwse ballet-opera, voor het eerst naast geluid en beeld, ook gebruik ge maakt van geur. Tijdens sommige scè nes werden golven parfumgeuren in de richting van de zaal gespoten, om de Oosterse sfeer van het stuk (Les Indes Galantes) te verhogen. Theodoor advi seert de Nederlandse tonelisten om weer eens een reprise te geven van „De vis wordt duur betaald". Daar kan men dan de IJmuider vishallen voo: afhuren. den bestookt. Niettegenstaande deze moedige verdediging besloot de opera tionele leiding van „Blue Bird", dat het flottelje mijnenvegers buiten ge vecht was gesteld. IME KANS loopt het flottielje nu weer. Vooral ook omdat niet alleen vliegtuigen en bovenwaterschepen, maar ook onderzeeboten aan „Casti nets" deelnemen. Het gevaar schuilt overal. De commandanten hebben een hele stapel gesloten enveloppen, elk voorzien van een letter, meegekregen. Uit de binnengekomen rapporten en berichten wordt op het hoofdkwartier van „Castinets" geconcludeerd of een schip tot zinken is gebracht, dan wel oesc'-adigd De gegevens van de tegen partij werden zodanig uitgewerkt, dat rekening wordt gehouden met allerlei waarschijnlijkheidsfaetoren. Zo kan het zijn, dat een commandant het bericht krijgt: „Open envélop K" Daarin leest hij bijvoorbeeld dat de stuurboordsmotor van zijn schip is uitgevallen en dat hij lekkage heeft opgelopen. Komt hij uit een andere envelop aan de weet, dat zijn schip tot zinken is gebracht, dan blijft hij op non-actief tot het hoofdkwartier hem opnieuw heeft ingedeeld. Gemaks halve wordt dan aangenomen, dat van uit de basis een reserve-schip is ge stuurd. Zo kunnen alle oorlogsbodems van het begin tot het eind aan „Casti- r.cts" dee!ne>nen. In de tweede helft van Juli, wan neer alle gegevens over het verloop van de oefening binnen zijn hij het hoofdkwartier in Portsmouth, wordt de hele zaak gereconstrueerd. Pas daarna kunnen de slotconclusies over „Castinets" worden getrokken. Wat er gisteren gebeurde De snelle Britse mijneniegger Apollo is er gisteren geruime tijd in geslaagd, een hem achtervolgend blauw smaldeel te ontlopen. Vliegtuigen van de RAF spoorden het schip tenslotte op en hiel den het in de gaten, totdat het smaldeel waarvan o.m. het vliegkampschip Karei Doorman en de torpedobootjager Evert- sen deel uitmaakten, dicht genoeg bij het vaartuig waren gekomen om acties te ondernemen. De mist maakte echter luchtaanvallen van de Doorman af on mogelijk. Kikvorsmannen slaagden er in, door te dringen tot het Britse vlaggéschip Vanguard in de haven van Rosyth. Voor ze echter schade konden doen, werden ze verdreven. Over en weer verrichten rode en blauwe eenheden en eskaders aanvallen. De tot anti-onderzeeboot fre gat verbouwde jager Rocket deed 'n ge slaagde aanval op de Nederlandse onder zeeboot Zwaardvis. Verschillende opspo ringen van en aanvallen op onderzeebo ten werden uitgevoerd. Voorts were voor Hoek van Holland een convooi aan gevallen. hebben gedaan en mijn vrouw heeft dat volkomen begrepen. Een zeemansvrouw weet, dat er dingen kunnen zijn, die op een bepaald moment zwaarder wegen dan het echtelijk leven, al is ook dit een zeer hoog goed". De arresiaiies in Indonesië Een deputatie van de stichting Ve teranen-legioen Nederland heeft gister aan de minister-president, dr W. Drees een petitie aangeboden. In deze petitie, die is ondertekend door 9.671 Neder landers, wordt de regering verzocht aan haar houding in zake de positie van de dertien Nederlanders, die in In donesische gevangenissen verblijven, meer kracht bij te zetten om te gera ken tot een spoedige afdoening door de Indonesische autoriteiten van de procedures, op grond waarvan bedoelde Nederlanders in hechtenis zijn gesteld. Mocht hierdoor geen direct resultaat worden .bereikt, dan verzoeken de on dertekenaren van de petitie de rego- ring om met de meeste spoed deze kwestie op internationaal niveau te willen brengen, opdat voigens.de inter- nationale regelen recht geschiede. B. en W. van Amsterdam hebben, op advies van een beoordelingscommissie, de vier weken voor mannenkoor, zon der begeleiding op Nederlandse of La tijnse tekst, die in opdracht van de ge meente zijn gecomponeerd door de heren Albert de Klerk, Joep Schreurs, August Vörding en Jaap Vranken, goedgekeurd. Deze werken worden ieder met een bedrag van ƒ300 geho noreerd. De muziekprijs B 1-1952, f 200 boven het honorarium voor het goedgekeurde werk en bestemd voor de componist van het beste der vier in opdracht ge schreven werken is toegekend aan de heer Joep Schreurs voor het werk „Sinte Caecilia". Voorts zijn goedgekeurd de werken voor gemengd koor, gecomponeerd door de heren Marius Flothuis, Jan. Mul en Louis Toebosch. Deze composi ties werden eveneens met 300 gulden gehonoree'rd. De muziekprijs B 2—1952 (200 gulden) voor de beste dezer inzen dingen is toegekend aan de heer Jan Mul voor zijn composities „Morinde", „Het ezeltje" en „De Kaalhoofdige ruiter". Mooi gebaar Proefverkoop in de steden Het „Prins Bernhard Fonds" deelt mede: „Dit jaar zal de gebruikelijke Anjerdag ter gelegenheid van de ver jaardag van Z.K.H. Prins Bernhard, regent van liet „Prins Bernhard Fonds", een bijzonder karakter dragen. Dank zij een genereus aanbod van de gehele Ne derlandse bloemisterij, kwekers zowel als detailhandel, zijn niet minder dan vijftig duizend witte anjers aan het Fonds ter beschikking gesteld. Deze levende anjers zullen naast de bekende anjerspeldtjes aan het publiek worden aangeboden. Men is geheel vrij in wat men als financieel offer in de bussen van het Fonds wil deponeren. De collecte zal, zoals bekend, op 28 Juni worden gehouden. De verkoop der witte anjers, die een proefkarakter draagt, zal dit jaar hocfdzakelijk geschieden in de steden, w.o. Amsterdam, Den Haag, Utrecht, Hilversum, Delft en Alkmaar. HEINR1CH SCHLUSNUS IS OVERLEDEN De Duitse bariton Heinrich Schlusnus is Donderdag in de ouderdom van 63 jaar aan een hartverlamming te Frank fort overleden. Sinds April van het vo rige jaar was Schlusnus, die als een der bekendste verfolkers van liederen gold, wegens zijn. hartkwaal niet meer opgetreden. De verfilming van De Harfogs „Hollands Glorie" vordert De Engelse filmregisseur Desmond Brian Hurst voert op het ogenblik in Hollywood besprekingen in verband met de vervaardig^ van de Engelse versie van de film Hollands Glorie naar de gelijknamige roman van Jan de Hartog. Hij wordt binnen veertien da gen in Nederland terugverwacht. Met medewerking van Smit's inter nationale sleepdienst hebben camera- li eden reeds de eerste opnamen ge maakt bij St. Nazaire. De Engelse art director George Provis vertoeft op het ogenblik 'n Nederland ter voorberei ding van de speelopnamen, die vermoe delijk in September zullen beginnen. Vermeers „Schildersatelier" aan Oostenrijkse sta^t Een rechterlijke commissie te Wenen heeft het stuk „Het Schildersatelier" van Johannes Vermeer, dat in 1938 door Hitler van de Oostenrijkse verza melaar Graaf Czernin voor 1.650.000 mark werd aangekocht, aan de Oosten rijkse staat vervallen verklaard. De advocaat van de tegenpartij heeft het hooggerechtshof verzocht de inbeslag neming van hetschilderij, dat zich te Linz bevindt, te voorkomen. Bijna een ton voor het „Ere- londs Oud-verpleegsters" Ten bate van het „Erefonds voor ■ud-verpleegsters" komen uit allerlei (eden, waar plaatselijke comité's wer- len opgericht, gelden binnen bij het ecretariaat van het fonds aan de We teringschans te Amsterdam. In totaal is tlians bijna een ton bijeen.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 5