Vele keukentjes naast onze grote politieke keuken Afrikaanse voetmodellen op Brabantse hei JEUK De dieren voorspellen ons regen en zonneschijn Achter de coulissen van de Tweede Kamer De openbare zaak mag de openbaar heid niet schuwen FUROLpuur geneeskracht gezondheid en zuiverheid voor Uw huid „Afdelingsonderzoek" niet afschaffen Verplicht verraad werd afgeschaft ID.D.D. Maar a/s het niet klopt, kunnen zij het ook niet helpen Klagende koekoeken en kijvende mussen Rijdende Nederlandse Schoenwinkel in donker Afrika DE OMGEKEERDE WERELD ANJERFONDS Aller cultureel belang AANTAL VERKEERSSLACHTOFFERS IN 1951 ZATERDAG tl TfJTfl 19tB (Advertentie Ine Med.i (Van onze parlementaire redacteur) MU ALOM IN DEN LANDE de voorbereidingen voor „zekere Juni-gebeurtenls- sen", de verkiezingen voor de Tweede Kamer, in omvang en intensiteit toe nemen, richt de publieke belangstelling zich meer dan in andere tijden op het doen en laten van onze Kamer-leden. In verband met het van verschillende kan ten geuite verlangen eens wat meer te horen over de niet-openbare werkzaam heden van onze Kamer-leden, verzochten wij de heer J. Schouten, die al sinds 1918 lid van de Tweede Kamer Is, ons hierover iets naders te willen vertellen. Het parlementaire werk achteV de schermen speelt zich n.l. af in tal van veel vuldig vergaderende organen en officieuze contacten. Van veel belang zijn hier bij vooral de afdelingen en de verschillende commissies. HE vijf afdelingen, die elk uit twintig leden bestaan, worden drie maal per jaar door middel van een loting samengesteld. Elke afdeling kiest een voorzitter, tezamen vormen deze voor zitters gewoonlijk de voorzitters van de vijf grote niet-communistische fracties - met de Kamer-voorzitter de zogenaamde centrale afdeling, welke de in de afdelingen te verrichten werkzaamheden regelt. In de afdelingen worden alle wets ontwerpen, welke algemene en prin cipieel belangrijke problemen betref fen, besproken om aldus de openbare behandeling grondig voor te bereiden. De afdelingen wijzen ieder Voor elk wetsontwerp een rapporteur aan; de commissie van rapporteurs d.eelt in voorlopige en eindverslagen de in de afdelingen gemaakte opmerkingen aan de minister, die het wetsontwerp heeft ingediend, mee, die hier op zijn beurt op antwoordt. Bij sommigen bestaat een zekere nel- ging dit afdelingsonderzoek af te schaf fen .rnaar dit acht dr Schouten „uiter mate gevaarlijk en verkeerd", aange zien. aldus veel te veel zou komen af te hangen van een meer of minder toe vallige samenstelling van de alsdan aan te wijzen commissie van voorbe reiding en de voorbereiding zelf veel minder serieus zou kunnen worden. Commissies en openbaarheid HE commissies worden in het alge- meen door de Kamer-voorzitter na overleg met de fractie-voorzitter be noemd. Sommige commissies, zoals de vaste commissie voor privaat- en strafrecht, behandelen de tot haar be voegdheid behorende wetsontwerpen, Welke een uitgesproken technisch ka rakter dragen en geen principiële pro blemen opwerpen. Andere commissies bereiden het onderzoek van bijzonder belangrijke en ingewikkelde ontwer pen in de afdelingen voor. Alle commissies plegen, indien noodzakelijk, mondeling overleg met de bij een bepaald onderwerp betrok ken minister; de commissie van bui tenlandse zaken bijvoorbeeld is zelfs uitsluitend voor het plegen van een dergelijk overleg in het leven geroe pen. een ieder te- tweeërlei ver- Fiscale Noodrecht exit Accountants en belasting consulenten krijgen echter geen verschoningsrecht DEEDS ZEER SPOEDIG NA het ein- de van de oorlog werd het fiscale noodrecht afgekondigd. Alhoewel men algemeen de noodzaak van bijzondere maatregelen erkende, ontmoette dit fiscale noodrecht menigmaal weinig waardering. En dat heus niet alleen in de kringen der belastingplichtigen. Het eindigde per 31 December 1950. Eerst thans 13 Mei 1952 werd afgekon digd de Wet, die dient ter vervanging van dat fiscale noodrecht. Eu terstond zuilen de contribuabelen de vraag stel len welke verplichtingen zij thans heb ben. De nieuwe Wet maakt een zeer duidelijk onderscheid tussen de „ver plichtingen met het oog op de vast stelling van eigen belastingschuld" en de „verplichting met het oog op de belastingheffing van derden". Eigen belastingschuld TEN AANZIEN VAN zijn eigen be- lastingschuld heeft genover de inspecteur plichting, t.w.: a. alle gevorderde gegevens en inlich tingen te verstrekken, welke van be lang kunnen zijn voor de belasting heffing; b. alle boeken en bescheiden desge- vorderd ter inzage te verstrekken. Deze verplichtingen gelden ook met betrekking tot de belastingheffing van- zijn echtgenoot (haar echtgenote), be halve indien men duurzaam geschei den leeft. De gegevens en inlichtingen moeten duidelijk, stellig en zonder voorbehoud, naar waarheid worden Verstrekt, hetzij schriftelijk, hetzij mondeling, ter keuze van de inspec teur en binnen een door deze te bepa len termijn. Belastingheffing van derden np DIT PUNT ld veel veranderd. Ve- len hebben het in het fiscale nood recht grievend gevonden, dat zij ver plicht konden worden tot het vervullen van een verradersrol. Een ieder was namelijk te verplichten tot actieve me dewerking ten aanzien van de belas tingheffing van derden. Thans rust slechts een verplichting op hen, die hier té lande een bedrijf ot zelfstandig beroep uitoefenen. Boven dien is de verplichting van passieve aard. Zij zijn namelijk alleen verplicht desgevorderd aan de inspeteur de op dat bedrijf of beroep betrekking heb bende boeken en andere bescheiden ter inzage te verstrekken. Inlichtingen be hoeven niet te worden verstrekt. Onverschillig of de gegevens worden verzameld voor de eigen belastinghef fing dan wel voor de belastingheffing van derden, toegestaan moet worden, dat afschriften en uittreksels woreen gemaakt van de boeken en bescheiden. Deze boeken en bescheiden moeten ge durende tien jaren worden bewaard. Men wordt geacht deze boeken en be scheiden ook inderdaad te bezitten, tenzij het tegendeel aannemelijk is ge maakt. Vanzelfsprekend is het aantal straf bepalingen niet gering. Ten dele is er sprake van overtredingen, het meren deel is echter tot misdaad gepromo veerd. De hoogste straf Wordt ge vormd door vier jaren gevangenisstraf en/of twintig duizend gulden boete. Verschoningsrecht TEN AANZIEN VAN DE eigenbelas- 1 tingheffing kan niemand zich met vrucht beroepen op de omstandigheid, dat hij uit enigerlei hoofde tot ge heimhouding verplicht is, zelfs niet in dien deze hem bij een wettelijke bepa ling is opgelegd. Met betrekking tot de belastingheffing van derden kunnen bedienaren van de godsdienst, notaris sen. advocaten en procureurs, genees kundigen en apothekers zich beroepen op de omstandigheid, dat zij uit hoofde van hun stand, ambt of beroep tot ge heimhouding verplicht zijn. Van een bankgeheim is dus geen sprake. Tiidens de behandeling van het wets ontwerp bleek de Commissie voor de Belastingen uit de Tweede Kamer van oordeel, dat ook aan accountants en belastingconsulenten het verschonings recht moest worden toegekend. Zij im mers zijn bij uitstek de vertrouwens lieden op het gebied der belastinghef fing. Omdat deze vertrouwenslieden „niet aan' een allen omvattend tucht recht of toezicht zijn onderworpen" heeft de regering dit verschoningsrecht hen onthouden. Wel heeft de minister toegezegd, dat aan de belastingdienst een aanwijzing zal worden gegeven, dat inzage van door accountants en be lastingconsulenten verstrekte adviezen en gevoerde correspondentie niet be hoeft te worden verstrekt. J G. FLINK. i Het plegen van mondeling overleg tussen de regering en de Kamer is na de bevrijding „zeer aanzienlijk toege nomen". Dit heeft, meent dr. Schouten zowel voor- als nadelen. Aan de ene kant kan tijdens een dergelijk overleg openhartig ook over nog niet voor open baarheid geuchikte zaken worden ge sproken. zoals het geval was met de onderhandelingen over het Schuman- plan voor kolen en staal, maar aan de andere kant bestaat het grote gevaar, dat ook kwesties, die wel degelijk in het openbaar kunnen en dus moeten worden besproken, binnenskamers worden afgedaan. Ook werd het mon deling overleg wel eens gebruikt voor doeleinden, waar het niet voor is be stemd. „Grote waakzaamheid its hier dan ook geboden: de openbare zaak behoort ln het openbaar te worden be handeld!". Seniorenconvent en fracties LIET seniorenconvent, dat bestaat uit de voorzitter van alle grote frac ties .behandelt geen wetsontwerpen, maar wordt van tijd tot tijd door de Kamer voorzitter en bij hoge uitzon dering ook door de regering geraad pleegd over een te volgen gedragslijn of over benoemingen van commissies en dergelijke zaken. Van veel groter belang dan het se niorenconvent als zodanig zijn de frac ties ,die sinds de jongste verbouwing van het Tweede-kamer-gebouw elk de beschikking hebben over een eigen fractie-kamer. Alvorens een wetsMt- werp in de afdelingen wordt behan deld, komt de fractie bijeen om, al dan niet voorgelicht door een soeciale fractiecommissie, de hoofdfiguren van het ontwerp te bespreken. In dit verband brachten wij de door verschillende schrijvers in de laatste jaren gedane suggesties met betrekking tot het instellen van fractie-secretari aten ter sprake. Deze suggesties hou den, zoals men zich zal herinneren, in dat een fractie zal kunnen beschikken over een uit de Openbare kas te bezol digen secretaris en een of twee ande re secretarissen, die ondermeer ver antwoordelijk zouden zijn voor een goede documentatie van de fractie leden met betrekking tot de aan de or de komende voorstellen. Dn Schouten was van oordeel, dat deze suggesties de moeite van nadere bestudering ten volle waard zijn, maar hij wees er met nadruk op dat hier toch ook ernstige gevaren schuilen, zoalb de mogelijkheid van ondermijning van het zelfstandige oordeel der ka- mei'-leden en de vervaging van het onderscheid tussen regering en Kamers. Dit laatste gevaar ligt vooral btfclo- ten in het recente voorstel van het Centrum voor Staatskundige Vorming dat de Kamers wil uitlosten met een aan dat van regering gelijkwaardig des kundigenapparaat. „Wat betreft de fractir-'iecretnriaten, zowel als iV al het parlementaire werk, openbaar en achter de schermen, hangt veel, zo niet alles, af", besloot dr. Schouten," van de aan dit werk deelnemende per soonlijkheden". Nietlcrabben. Da helder vloei* bare D.D.D. kalmeert de jeuk ln enkele seconden, doodt do ziektekiemen en geneest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN (Advertentie, ing. Med.) uieuuie stadhuis in Dan Haag is bijna gereed gekomen. In October hoopt men het exterieur klaar te hebb-u. ALS de specht roept: „giet, giet!" bedriegt h(j u niet. Als de muggen dansen gaan, dan is 't met regenen gedaan. Stekende vliegen, dan kan niet liegen, zij voorspellen regen allerwegen. Niet alleen bepaalde hemellichamen stellen ons in staat het weer te voorspellen, ook de dieren nemen in de volksmeteorolo- gie een grote plaats in. Zo zgn er talloze weerspreuken, die uit het doen en laten van bij, haan, kat, kikvors, enz. zekere conclusies trekken aangaande de vérdere ontwikkeling van het weer. Vliegt snel de leeuwerik naar omhoog, Dan wordt de hemel klaar en droog. LIOEWEL de dieren geen verstand hebben van naderende depressies, storingsgebieden, regenzone's enz., schijnen zij maar al te goed te weten hoe het weer wordt. Gelukkig zijn ze niet zo egoïstisch, om die wetenschap voor zichzelf te houden. Zij huldigen het principe: gedeelde vreugde is dub bele vreugde, zodat ze hun kennis luide van de daken verkondigen. De moeilijkheid zit in het verstaan van hun gedragingen. Wat zeggen de weer spreuken? Mussen, die vechten en kijven, Regen zal verdrijven. Ook de koekoek doet ons kond van het naderende mooie weer: Roept u de koekoek rustig en regelmatig aan, Schoon weder om eens lustig uit wandelen te gaan. Een oude weerspreuk, die ln Fries land wel wordt gehoord, zegt ons, dat er slecht weer op komst ls, wanneer de meeuwen op het weiland gaan zit ten en mooi weer als ze op bouwland een rustplaatsje zoeken: Zeevogels op het grien weiland) Het weer gemien. Zeevogels op de bouw bouwland) Het weer getrouw. Men ziet, er moet niet enkel gelet worden op de geluiden, die de dieren maken, maar ook op de plaats waar zij zich bevinden. „Een enkele leeuwerik maakt nog geen voorjaar", zegt men in Vlaande ren. Toch is het een goed teken, wan neer men hoog boven zijn hoofd de leeuwerik weer zijn lied hoort zingen: (Van onze speciale verslaggever) IZORT NA de bevrijding waren we zo gelukkig een paar solide schoenen te kunnen kopen van Canadese makelij. Het heette een breed model, maar de maanden, die we er op gesloft hebben, krampten ze aan onze voeten. „Begrij pelijk", zegt de schoenfabrikant, „in Canada is de leest opmerkelijk smaller dan bij ons". En om ons deze weten schap nog sterker te accentueren zegt hij: „Er ts zelfs een verschil tussen de voeten van de Friezen en de Limburgers. De Friezen leven op een grotere voet. De schoenfabrikan ten houden er ernstig rekening mee". Wie zich even rekenschap geeft van dit feit, is ge neigd een schoenfabrikant een paar graden te laten stijgen in zijn achting. Zo'n man heeft dus niet alleen een collectie mode-model len te construeren, waar de honden geen brood van lus ten, alsmede een aantal lengtematen van hier tot gunder, maar ook nog reke ning te houden met zeer plaatselijke voetnuancerin- gen in de lengte en breedte. Wanneer zo iemand het dan toch nog in zijn hoofd durft te halen om onbegaande exportwegen te betreden, dan krijgt men hélemaal de neiging te gaan geloven, dat men met „een bijzon dere jongen" te maken heeft, om dit woord van Dik Troms vader nog een maal tê gebruiken. Enfin, de Nederlandse Bata- fabrieken in Best zijn deze bijzondere weg opgegaan. Sinds anderhalf jaar expor teren ze naar de binnenlan den van Afrika, waar men sen wonen, die van jongsaf dan gewend zijn op blote voeten te lopen, en die dan ook dikke eeltkussens on der de voeten hebben. Een experiment. PEN Nederlandse schoen- winkel-op-wieldn dooi» kruist bij wijze van expe riment, dit zwarte wereld deel, waar een bevolking van 200 millioen witte zie- len-onder-zwarte-huid haar lustig leven slijt. Niet al leen schoenen vervoert deze winkel op wielen. Dat zou niet verstandig zijn. Met. luid schetterende fanfares en geheimzinnige filmbeel den probeert dit Nederland se bedrijf het werelddeel te veroveren. Eerst in uiterste nood laten de pioniers zien. dat ze ook nog andere din gen aan boord hebben. Van die langgerekte schietdin- getjes, die geweren heten, én die ongelooflijk handig zijn, wanneer geschrokken lieden soms wat erg opdrin gerig worden. Hoe komt zo'n bedrijf er eigenlijk toe, om hier een markt te gaan zoeken? Export-manager P. Rade maker, 42 jaar, die juist terug gekomen is van een -«„„de insDectiereis door dit nieuwe, en uitgestrekte gebied, zegt, dat een „sei zoensoverweging" tot dit expériment geleid Heeft. Afrika heeft gedurende on ze wintermaanden z'n heet ste tijd; en omstreeks „art.ipril en Juli/Sep tember z'n regentijd. In de zomermaanden wor den ln ons land minder laarzen verkocht dan in het najaar en de winter. En in de wintermaanden min der witte linnen schoentjes dan in de zomer. Voor een fabriek is het ideaal de meeste standaardproducten het hele jaar door te kun nen vervaardigen. Zo heeft men naar een afzetgebied uitgekeken met tegengestel- Ook in Senegal passen vrouwen graag schoenen. de seizoenen, en min of meer toevallig dus het oog laten vallen op dit moeilijk te winnen zwarte wereld deel. Problemen. MEN onderschatte de moei- 11 lijkheden echter niet. Want zo elders, dan vindt men hier een vaak afwij kende leest. De Senegal-negers hebben grote en brede voeten, de bevolking van de Congo een iets smallere leest, en sommige stammen in Oost- Afrika 'n meer kleine voet. In Ethiopië is de grootste vrouwenmaat, die gevraagd wordt, 38, terwijl dit bij ons de gemiddelde dames- maat is. Ook de Arabieren in Noord-Afrika hebben 'n Wanneer het bij ons regent zijn we blij een paar dichte schoenen aan onze voeten te hebben. De Nederlandse schoenverkopers in Afrika ervaren tót hun grote verbazing, dat hun klanten de schoenen uittrekken wanneer het regent en zich grote modder baden vormen op de wegen. „Het zou zonde zijn, wanneer ze vuil worden", zegt men daar. Zo'n ant woord doet ons weer beseffen in wat voor een wondermooie Wereld we leven. Een wondermooie wereld, waarin de kostelijke humor toch nog niet dood is. uitermate kleine voet. „Export naar Afrika is niet minder dan een weten schap", zegt de heer Rade maker. „Drie factoren spe len mee: 1. Klimaat; 2. Voetvormen; 3. Invoermo- gelljkheden. De concurren tie van Japan is fenome naal. Maar wij zijn wel in staat de strijd tegen de ge hele wereld, ook tegen Ja pan, te voeren. In Oost-Af- rika, waar de detailhandel al sinds vele geslachten be dreven wordt door Indiërs, vindt nog veel import plaats uit India. De oude relatie verloochent zich niet. Wij richten ons voorlopig alleen op de gebieden, met een gangbare valuta. Enorm groot zijn de moeilijkheden door de handelsovereen komsten en handelsbalans kwesties. De export naar Ethiopië bijvoorbeeld ls ge bonden aan heel moeilijk te krijgen licenties, als gevolg van een passieve betalings balans". Maar goed, hier in Best worden deze moeilijkheden wel overwonnen. Curieus blijft het intussen dat hier in dit kleine industriële Brabantse nest de voet modellen van tal van Afri kaanse stammen gecollec- tionneerd te vinden zijn, Waar gezonde onderne mingszin al niet toe kan leiden..,. Kopkrahbende duiven QEDEELDE vreugd is dubbele vreugd. Maar ook: gedeelde smart is halve smart. Ook deze wijsheid wordt door de dieren in praktijk gebracht, ten minste zo willen de weerspreuken het. Komt er regen, dan staat er een heel legertje dieren gereed om ons te ver tellen, wat er nu weer boven onze hoofden hangt: Hoort gij 's nachts de koekoek klagen. Krijgt ge 's morgens regenvlagen. Van de duif wordt gezegd: Krabt de duif heur kopke 't Valt een regendropke. Ook de pauwen stellen soms regen in het vooruitzicht. De Vlamingen zeg gen namelijk: Pauwengeschrei, regen nabij. Het ls bijna onmogelijk al de weer spreuken te vermelden, die onder deze categorie kunnen worden gerang schikt. Bijen, hanen, katten, kippen, zij alle zijn in staat de anti-regen lie den te verontrusten. Als de bijen naar huis toe vluchten, Zit er regen aan de luchten. Van de heet het: echtgenoot van vrouw hen Hef kraaien van de haan. Kondigt wind en regen aan. Draalt de kat haar aars naar 't vuur. Wind en regen, koud en guur. De zwaluwen voorspellen regenachtig weer. als ze laag vliegen en mooi weer als ze zich hoog in de lucht voortbe wegen, want: Als de zwaluwen scheren over water en wegen, Dan komt en dan blijft er wind en regen. Een Vlaams rijmpje zegt: Vliegen de zwaluwen hoog, Weder, schoon en droog. Vliegen de zwaluwen laag, Regen voor vandaag. De kwartel ls in de Vlaamse volks- meteorologie een voorname vogel. Het aantal weerspreuken, dat op dit dier betrekking heeft, is uitermate groot. Het is echter opvallend, dat sommige van die rijmpjes elkaar volkomen tegenspreken, waaruit men kan op maken, dat er ook spreuken ziin, die geheel uit de lucht gegrepen zijn. Zo zegt men: Als de kwartel rusteloos slaat Weet, het spoedig regenen gaat. In tegenstelling tot dit rijmpje zegt men ook: De vaak herhaalde, kwartelslag, Voorspelt de boer een droge dag. Merelgefluit kondigt eveneens regen aan want: Merelgefluit, lokt regen uit. Wij zeiden reeds iets over de specht. Een andere spreuk luidt: Als de specht lacht, regen verwacht. Ook .de vink kan aan de rij van regenvoorspellers worden toegevoegd, men zegt namelijk: Zingt de vink in vroege morgenstond, Wis en zeker hij regen verkondt. Als de muizen onderduiken QOK de koude wordt door de dieren voorspeld. Zo kan men hout en kolen gaan bestellen, wanneer de mui zen diep in de grond kruipen, want de winter is dan niet ver meer af: Kruipen de muizen diep in de grond. Zo maken zij een strenge winter kond. Wanneer het sijsje zich reeds vroeg in het jaar laat zien, dan kan men er staat op maken, dat de vorst eveneens vroeg zal invallen, want: Vroeg sijs, vroeg ijs. Koning Winter wordt ook uit zijn tent gelokt, wanneer de kraaien in groten getale bij elkaar gaan zitten: Houden de kraaien school, Zorg voor hout en kool. Uit al deze voorbeelden kan men concluderen, dat de dieren ln de volks- meteorologie een voorname plaats in nemen. Wil men weten, wat voor weer er op komst is, kijkt dan naar de die ren en aan de hand van genoemds spreuken zal het niet zwaar vallen het weer te voorspellen. Blijkt het echter achteraf niet te kloppen, nou ja, dan hebt u pech gehad. In de tweede helft van Juni doet het Prins Bernhard Fonds en de tot zijn kring behorende Anjer fondsen een beroep op U om de culturele opbouw ln Noordhol land verder te steunen. Met rechtmatige trots op haar prestaties komt thans de organi- I satie, die de Anjer als haar sym- I bool heeft gekozen, opnieuw Vw aandacht vragen. In tijden van droogte, als andere gewassen kwijnen, gedijt de anjer. In de ze jaren, waar de zorgelijke gel delijke omstandigheden in den lande een voor de instandhou ding van de cultuur ongunstig klimaat hebben geschapen, blijve het Anjerfonds het orgaan, dat vruchtbaarheid op het gebied der schone kunsten bevordert en waar nodig beschutting verleent aan levensvatbare jonge kiemen op dit terrein. Uit het succes van haar daden blijkt genoegzaam hoe grote behoefte er in Noord- Holland bestaat aan dit initiatief: Doeltreffende stimulering van de bouw van gemeenschapshuizen in afgelegen streken, steun aan goe de kunstuitingen, onder voor waarde, dat ook buiten de gro te steden in deze provincie op voeringen zullen worden gege ven, instandhouding van cultuur historisch belangrijke monumen ten; bevordering van goede bi bliotheken: zodanige en hier mede verwante activiteit ont plooit in toenemende mate het Anjerfonds, zo het door V daar toe in de gelegenheid wordt ge steld. Hiernaast wordt stellig ook de meer plaatselijke cultuur niet Vergeten. Ik acht het een voor recht U ook nu weer tot. steun aan dit zeer belangrijke, in Noord-Holland broodnodige, werk te mogen opwekken. De Commissaris der Koningin in de provincie NoordhgVand, J. E. de Vos van Steenwijk Voorzitter van het ANJERFONDS N.-HOLLAND, |N het totaal werden bijna 25.000 mensen in ons land slachtoffer van het verkeer, waarvan ongeveer de helft zware verwondingen opliep. Verdeeld over de categorieën verkeersdeelnemers blijkt, dat de meeste slachtoffers onder de wielrijders gemaakt worden. Wat leeftijden betreft, zijn onder de jongeren veel ongelukken voorgekomen. Onder de totale groep wielrijders vinden wij bijvoorbeeld in de leeftijdsgroep van 17 tot 25 jaar ruim 2109 meer of minder zwaar gewonden, terwijl 40 van deze jongeren eigen of anders verkeersfouten met de dood bekochten. De meeste ongevallen met voetgangers komen voor in de leeftijdsgroep van 0 tot 12 jaar, namelijk 2500 ongevallen. Hieruit blijkt dus wel zeer duidelijk, hoe gevaarlijk het verkeer voor de nog spelende jeugd is. Bij de groep overige verkeersdeel nemers zijn de meeste slachtoffers gemaakt in de middengroep en in het bijzonder tussen de 30 en 40 jaar. Ruim 3000 mensen van deze leeftijd vielen ten offer aan het gemotoriseerde of gemechaniseerde wegverkeer.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 10