West-Duitsland geeft de door Polen bezette gebieden voorlopig op In de zaak-Menten is alles gedaan wat mogelijk was VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Vrijere markt voor pond en franc De reddingboot „Albatros" voor Wijk aan Zee omgeslagen Regeringsgeschil in Zuid-Korea in impasse geraakt Maandag 23 Juni 1952 149e Jaargang No. 146 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Opmerkelijke verklaring van minister Kaiser Hereniging is eenheid van Duitse volk Conferentie van vier wenselijk geacht Vierdaagse oefening van Westelijke luchtmacht Aanslag op Israëlische minister Tsjechische nota aan de Westeuropese landen ONS LAND KRIJGT TWEE DUIKBOTEN UIT V.S. Zweedse Dakota is neergeschoten Informaties te Moskou r De Van Galen" terug uit Korea Wijziging in vreemde- handelen op koersen, die liggen tussen valuta-handel Eden confereerde over het Midden Oosten Een opvarende verkeerde in doodsgevaar Geen slachtoffers Vrijlating van 27.000 krijgsgevangenen Weerbericht Beschuldigingen van de heer Reijers „ongegrond en uit de lucht gegrepen" Vorderingen staan voor het merendeel niet vast Weer een mijnongeluk in Belgie Heel Groesbeek plukt weer bosbessen Acheson komt heden te Londen aan Directie: j. BIJLSMA en C KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en abonnementen Voordamll, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties Iff ct. per nj.m Familieberichten 20 ct. pjn.m Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, ƒ2.02 p. mnd., 6.05 per kwartaal, plus incassokosten. Weekabonnementen 0.49 ,June Primer' r;ST-DUITSLAND verstaat onder hereniging van Duitsland voor het ogenblik slechts de samenvoeging van de Westelijke zones en het door Rusland be zette Oostelijke gedeelte van het iand. Dit is Zaterdag door Jacob Kaiser, de Westduitse minister voor zaken aangaande geheel Duitsland, te Hannover op een massavergadering van vluchtelingen medegedeeld. Kaiser deed uitkomen, dat de Oder-Neissegrens door zijn regering niet wordt erkend, al wordt aan de ge bieden ten Oosten hiervan op het ogenblik niet gedacht, wanneer sprake is van het streven naar hereniging. Deze uitspraak is de eerste in deze geest. Adenauer en de andere ministers hebben het tot nu toe steeds zo gesteld, dat ook de door Polen bezette gebieden in het geding zijn, wanneer deze kwestie aan de orde is TOT zijn driehonderdduizend luiste raars zeide Kaiser, dat verkiezin gen voor alle Duitsers slechts moge lijk zijn daar waar zij op Duitse bodem samenleven. Vereniging van Duitsland betekent op dit moment de vereniging van alle Duitsers op Duitse bodem, op het gebied, waarop de Westduitsers, de vluchtelingen en de mensen uit Oost-Duitsland leven. Dit heeft be trekking, aldus de minister, op de ze ventig millioen, die het Duitse volk vormen, met uitzondering van de wei nigen, die in het door Polen bestuur de gebied zijn achtergebleven. In het kader van de aaneenschake ling van internationale militaire oefe ningen, die gedurende de maand Juni in West-Europa zijn gehouden, zal als hoogtepunt onder commando van lui tenant-generaal Lauris Norstad, op perbevelhebber van de geallieerde luchtstrijdkrachten in Centraal-Euro- pa, van heden tot en met Donderdag de luchtmachtoefening „June Primer" worden gehouden. Bij deze oefening is betrokken een gedeelte van de luchtstrijdkrachten van de Allied Air Central Europa, be staande uit de nationale luchtverdedi gingen van Frankrijk, Belgie en Ne derland. Er is bovendien een sterke bezetting van straaljagers, vormende het „Fighter Command" 'van de Britse RAF, die „June Primer" zoveel moge lijk tot een realiteit zullen maken. In verband met deze oefening zijn voor deze vier dagen strenge voorschriften voor het burgerluchtverkeer ook boven ons land opgesteld. Bureau van VN-commissie ie Jeruzalem bezel Zondagochtend vroeg is een bom van slechte makelij ontploft nabij de "Wo ning van de Israëlische minister van verbindingen, Pinkas, te Tel Aviv. Er werd schade aangericht maar er wa ren geen slachtoffers. Drie personen zijn gearresteerd. Men brengt deze aanslag in verband met het feit, dat. de minister ter besparing van benzine voor twee dagen per week een rij verbod heeft ingevoerd. Een dezer da gen is de Zaterdag. Over het algemeen voelt men voor deze gedwongen Zon dagsrust niet veel. Israëlische militaire politie heeft het bureau van de gemengde wapenstil standscommissie der VN te Jeruzalem bezet, nadat er meningsverschil was ontstaan over een vat van tweehon derd liter, dat op 4 Juni bij een Isra ëlisch convooi in beslag is genomen. De commissie wil het openen; Israel verzet zich hiertegen, en heeft daarom het bureau bezet. Protesten hiertegen hebben niet geholpen. In VN-Kringen vreest men voor het voortbestaan van de wapenstilstand. Beroep om Amerikaanse politiek Ie verwerpen Tsjechoslowaklie heeft bij de rege ringen van Nederland, Engeland, Frankrijk, Belgie, Luxemburg en Italië een nota ingediend, waarin de aan dacht wordt gevraagd voor „het grote gevaar voor de vrede in Europa, dat voorkomt nit de politiek der westelijke mogendheden in West-Duitsland". In de nota wordt door de Tsjechi sche nationale vergadering op de volksvertegenwoordigingen van de be trokken landen een beroep gedaan, „zeer beslist en overeenkomstig de vredesbelangen van hun volk de Ame rikaanse politiek van oorlogsovereen komsten te verwerpen, met gezag om een bijeenkomst van vertegenwoordi gers der vier grote mogendheden te verzoeken en de vredesconferentie aan te sporen, een werkelijk vredes verdrag met Duitsland te sluiten. De Amerikaanse Senaat heeft zijn goedkeuring gehecht aan het lenen van twee duikboten aan Nederland voor de tijd van maximaal vijf jaar. De schepen zullen eerst gemoderniseerd worden. Voorts betoogde hij, dat de Russi sche politiek ten aanzien van Duits land met scepticisme behoorde te wor den bezien. Toch achtte hij een Vier- mogendhedenconferentie wenselijk. Zij zou tonen, of de tijd rijp was gewor den voor hereniging. De verdeling van Duitsland zou dynamiet voor Eu ropa blijven. De werkelijke eenheid van Europa is slechts te verkrijgen door de eenheid van Duitsland, zo be sloot Kaiser. Een vrachtauto, bestuurd door een inwoner van Valkenburg (l.) is op de overweg te Geronsart (B.) door een trein gegrepen en vernield. De be stuurder was op slag dood. De Stockholmse politie is na onder zoek van de rubber reddingboot van de vermiste Zweedse Dakota tot de conclusie gekomen, dat ook dit toestel door de Russen omlaag is geschoten. In de rubberboot bevonden zich gaten, scheuren en verkleuringen, die door kogels zijn veroorzaakt, aldus hebben de deskundigen uitgemaakt. De resul taten van het onderzoek zijn ter lfcn- nis gebracht van de Zweedse legerlei ding. De Dakota bevond zich op een oefenvlucht. Zij had acht man aan boord en was ongewapend. De Zweedse ambassadeur te Mos kou heeft opdracht gekregen, te infor meren, of de Russen op het toestel hebben geschoten en zo ja, onder wel ke omstandigheden. Men heeft po gingen gedaan, het wrak te bereiken en te onderzoeken. Deze pogingen zijn mislukt. Het toestel is vermoedelijk door de stromingen over de zeebodem weggevoerd. I ten in bepaalde valuta's zullen kunnen IN de handel in vreemde valuta in Nederland zal binnenkort een wij ziging worden gebracht in dier voege, dat de deviezenbanken met haar cliën- de officiële aan- en verkooplcoersen van de Nederlandse Bank. Tot dusver kon vreemde valuta dooi het bedrijfsleveh hier te lande slechts worden gekocht en verkocht op basis van deze officiële koersen. De spreiding tussen de officiëie koersen zal iets worden vergroot. De handel met de cliënten in bedoelde va luta's zal als regel geschieden op koer sen, die tweemaal per dag ter beurze zuilen tot stand komen. Op deze wijze zal er een vrijere koersvorming op de constante valutamarkt zijn. In beurs- kringen noemt men deze regeling „een schuchtere en zeer bescheiden stap in de richting van een vrije wisselmarkt, zoals die hier vóór de oorlog bestond". Een en ander brengt geen wijziging iri de voorschriften ten aanzien van de vereiste deviezenvergunningen. Koningin Juliana heeft Zaterdag met de prinsessen Beatrix en Irene in het openluchttheater in Bloemendaal een voorstelling bijgewoond van het Nationaal Danstheater- van/Joegoslavië. Verleden week hield minister Eden op het Foreign Office een bespreking met vertegenwoordigers uit het Midden Oosten. Eden in gesprek met Sir Roger Makins en Sir Ralph Stevenson, Brits ambassadeur in Egypte. Tc Den Helder is Zaterdagochtend Hr. Ms. Jan van Galen" teruggeke"rd uit Korea. De bemanning werd door de famxleleden en belangstellenden in grote getale welkom geheten. De bemanning van de te Wijk aan Zee gestationneerde strandreddingboot „Albatros" heeft Zaterdagmiddag een hachelijk avontuur beleefd, toen de boot tijdens een oefening op ongeveer 259 a 300 meter uit de kust omsloeg. Gelukkig zijn er geen slachtoffers te betreuren, hoewel hiervoor lange tijd HE leden der nationale democratische partij hebben Zaterdag de verga derzaal van de Zuidkoreaanse nationale vergadering verlaten, toen de minister van justitie, Soe Sang Wan het rege ringsontwerp begon toe te lichten, dat Verwachting tot morgenavond: MORGEN TOENEMENDE BEWOLKING Vanavond en vannacht opklarin gen, maar morgen overdag toene mende bewolking met later kans op enige lichte regen. Zwakke tot matige Westelijke tot Zuidweste lijke wind. Weinig verandering in temperatuur. DINSDAG: Zon op 4.20, onder 21.04. Maan op 5.55, onder 22.46. MINISTER MULDERIJE EN STAATSSECRETARIS KRANENBURG: Op zeer scherpe wijze hebben de minister van Justitie, mr Mulderije, en de staatssecretaris van Oorlog, mr Kranenburg, gereageerd op de heide nota's welke het Eerste Kamerlid, de heer Reijers, onlangs heeft gewijd aan de zaak Menten. In deze stukken wordt weliswaar toegegeven, dat zich ten aanzien van het vermogen van deze heer onregelmatigheden hebben voorgedaan, maar tege lijkertijd wordt gesteld, dat al het mogelijke is gedaan, om tot een bevredigende oplossing van deze zaak te komen. Er is echter een diepgaand verschil van mening ten aanzien van een aantal posten, ten aanzien waarvan de heer Menten een claim beweert te hebben een bewering, die echter onvoldoende of in het geheel niet wordt gestaafd met feitelijke gegevens. van de stukken niet is vast te stellen. De directeur van het Nederlandse Be heersinstituut heeft in dezen geen en kele onjuiste mededeling gedaan, zodat beschuldigingen aan zijn adres volko men ongemotiveerd zijn, zo meent de minister in antwoord op een opmer king van de heer Reijers. De bewinds man kant zich voorts zeer nadrukke lijk tegen de beschuldigingen, door de heer Reijers ingebracht tegen diverse functionarissen, als de raadsadviseur van het departement van justitie, mr. W. G. Belinfante, de procureur-gene raal, mr. Van Dullemen, de directeur van het Nederlandse Beheersinstituut, de heer De Vries, en de rechter-com- missaris, mr. Smits. Wat ten aanzien van deze heren wordt medegedeeld, al dus de minister, is of verdichting, of verdachtmaking of louter een hoeveel heid woorden, dienende tot afkeuring van het door de staat ingenomen stand punt, waarvoor niet de ambtenaren, noch de minister en de staats-secretaris verantwoordelijk zijn. De bewindsman zet uiteen, dat de rechter-commissaris te Haarlem, mr. Smits, ruim 180 getuigen heeft gehoord in een poging, om zo volledig mogelijk na te gaan wat zich rondom het huis van de heer Menten heeft afgespeeld. Niettemin krijgt hij thans te horen, dat het onderzoek oppervlakkig is geweest van de heer Reijers zelfs, dat men de daders „niet wilde vinden" Naar het oordeel van de heer Menten zijn enige delen van zijn vermogen te hoog gewaardeerd geweest, zodat ook de vermogensheffing te hoog uitviel. Deze zaak is opgelost overeenkomstig de wensen van de betrokkene. Hem is in verband hiermee f 9000.terugbe taald. Onderhandelingen zijn nog gaan de over de wijze, waarop het Beheers instituut de onroerende goederen van de heer Menten heeft beheerd. De hoop bestaat .dat deze spoedig tot een goed einde zullen worden gebracht. Onder de aanspraken op schadevergoeding wegens het zoekraken van een aantal roerende goederen speelt vooral een rol de kwestie van vier schilderijen. Deze zijn omstreeks Kerstmis afgegeven aan en meegenomen door een zekere Za- gaisky. Omtrent deze zaak bestaan er twee lezingen, waaruit in elk geval komt vast te staan de aansprakelijk heid van de staat voor de verdwijning dezer stukken. De afgifte heeft in elk geval plaatsgevonden op onvoldoende bewijzen van Zagaisky, dat hij de be roofde eigenaar van deze stukken was. Of hier sprake is van frauduleuze uit voer zal nog nader worden onderzocht. De onderhandelingen verlopen overi gens zeer moeilijk, omdat de waarde Mr. Belinfante bemoeit zich vooral met burgerrechtelijke kwesties en heeft zich dus niet in te laten met het in stellen of staken van strafrechtelijke onderzoekingen. Op grond van wat bij het onderzoek aan het licht is gekomen, heeft de pro cureur-generaal bepaald, dat er tegen de onbekende daders der vermogens delicten geen vervolging behoorde te worden ingesteld. Overigens heeft deze zelfde magistraat reeds in 1950 het in stellen der gerechtelijke vooronderzoe ken bevorderd. De beschuldigingen, die de heer Reijers verder tegen deze ma gistraat uit, worden volstrekt onge grond en uit de lucht gegrepen ge noemd. Men vraagt zich werkelijk af, aldus de minister, of het geoorloofd is, een ambtenaar in functie op een der gelijke grove wijze, in volstrekte strijd met de waarheid, in het openbaar te belasteren. De staatssecretaris van oorlog voegt hieraan in een korte nota nog toe, dat de heer Menten vorderingen tot een bedrag van 3% millioen gulden aan hangig heeft gemaakt. Deze is, voorzo ver de vermissing vaststond, toegewezen tot eenjoedrag van f 250.000.Het commissariaat oorlogsschade heeft hier omtrent een schikking met de heer Menten getroffen, waarbij hij het vol ledige kwijting gaf voor al zijn verdere aanspraken. Van andere goederen was evenwel aan gerechte twijfel onderhe vig ,of deze ooit tot het vermogen van de heer Menten hadden behoord en bovendien was niet vast te stellen, hoe zij er uit waren geraakt. In elk geval stond vast, dat zij nimmer door de overheid aan zich waren getrokken. Hiertoe behoren diamanten, contant geld, Amerikaanse effecten, waarom trent alle gegevens ontbreken, verder een aantal kunstwerken, waarvan be staan, waarde, aard en verdere lotgeval len volkomen in het duister zijn ge bleven. De heer Menten heeft beroep inge steld bij de beroepscommissie van het commissariaat oorlogsschade en afhan deling van de rest van zijn vordering geëist. De zaak moet thans worden af gewikkeld. De staatssecretaris is van mening, dat hij al zijn toezeggingen in deze affaire volkomen is nagekomen. een compromis vormt tussen de opvat tingen van het parlement en president Syngman Rhee en dat ten doel heeft een einde te maken aan het politieke geschil in Zuid-Korea. Door het ver trek der nationale democratische afge vaardigden kon het voor een stemming benodigde aantal niet meer worden be reikt. De weggelopen afgevaardigden verklaarden zich tegen het regerings ontwerp te zullen blijven kanten, zolang de staat van beleg in Zuid-Korea niet is opgeheven en de gearresteerde parle mentsleden niet in vrijheid zijn gesteld. Het opperbevel der V.N. in Korea zal 27.000 Koreaanse gevangenen vrijlaten, van wie is gebleken, dat zij Zuidkore aanse burgers zijn, die óf tot dienstne ming in het Noordkoreaanse leger wer den gedwongen, of door de troepen der V.N. langs de verschillende fronten om veiligheidsredenen zijn gevangen geno- fen. Op Koje heeft een Amerikaanse be waker gisteren wederom een hem aan vallende communistische gevangene doodgeschoten. Vermoedelijk vier doden In de nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft zich een instorting voorgedaan in de mijn „St. Emmanuel" van de „Char- bonnage de Bois du Luc" te Houdeng Aimeries in Henegouwen. Van vijf ten gevolge van de instorting bedolven mijnwerkers drie Belgen en twee Italianen zijn één Belg en één Itali aan naar boven gehaald. De Belg overleed tijdens zijn overbrenging naar het ziekenhuis. De Italiaan is ter verpleging opgenomen. Men koestert geen hoop meer de andere drie nog te kunnen redden. De Groesbeekse schoolkinderen zijn met bosbessen-vacantie gegaan. Deze duurt vier weken. De kinderen krij gen als sluitstuk nog twee weken vacantie in de laatste helft van Augus tus. De bessenpluk wordt in Groes beek al sinds mensenheugenis be oefend. De besjes worden in de bossen geplukt en daarna aan de markt ge bracht. Vroeger werd veel uitgevoerd, vnl. naar Engeland. De prijs is 60 cent per kg., aanvan kelijk 50 cent. Een geroutineerde pluk ker kan per dag ongeveer tien kilo plukken, 's Morgens om een uur of vier zijn de plukkers in de bossen. Het hele huisgzin trekt er in de och tenduren op uit Er wordt geplukt tot een uur of drie 's middags toe. Vele jaren lang was Groesbeek een belangrijk bosbessencentrum. Het Duitse Reichswald kon men vrijelijk betreden en kilometers ver liepen de plukkers toen. Maar ook nu is de bosbes nog in aanzien. Men „begrijpt, dat het voor de kin deren dus eigenlijk geen vacantie" is. werd gevreesd, daar aanvankelijk het juiste aantal opvarenden niet bekend was. Ondanks het slechte weer was een talrijk publiek naar het Wijk aan Zeese strand gekomen, dat met belangstelling de oefening met de reddingboot volgde. Het was op deze stormachtige middag een mooi schouwspel als de boot door hoge rollers aan het oog werd onttrok ken, vaak geheel onder water verdween, en dan weer langzaam aan de opper vlakte kwam. Alles marcheerde aan boord van de „Albatros" naar wens, want geregeld stuurde schipper Visser op de kust aan, om dan weer de steven te wenden. Moedige redding. Op het ogenblik, toen de boot op nieuw wilde keren, sloeg deze op on geveer 250 a 300 meter van het strand om. Groot was de consternatie onder de toeschouwers. Het waren de heren J. v. d. Wel Jr en A. Bodewes, die zich als eersten te water begaven om de dren kelingen hulp te bieden. Ook de vlet van het Noorderbad werd in zee ge bracht. Na veel moeie gelukte het con tact met de „Albatros" te krijgen, wier bemanning aanvankelijk onder de boot zat opgesloten, doch zich uit die nete lige positie had weten te bevrijden en op de omgeslagen boot was geklauterd. Dit laatste gelukte echter niet aan de opvarende G. Legenbeek, die door een zware golf werd teruggeslagen en ge leidelijk verder van de boot afdreef. Het was de heer R. v. d. Wel, die, de hachelijke positie van zijn mede-opva rende beseffende, zich van de boot be gaf. Na veel moeite gelukte het hem de drenkeling vast te grijpen en hem over te brengen naar de omgeslagen reddingboot. Vandaar werd Legenbeek per sloep naar de kust gebracht. Op het strand leefde men in de ver onderstelling, dat zich negen man aan boord hadden bevonden en daar zich er maar acht op de omgeslagen boot bevonden, werd verondersteld, dat een der opvarenden vermist werd. Geluk kig bleek spoedig dat deze ongerust heid ongegrond was. Alle leden van de bemanning, zomede twee journalisten en een badgast die de tocht hadden meegemaakt, werden in het Noorder bad binnengebracht en daar van war me koffie en droge kleding voorzien. De toestand van Legenbeek. die veel water naar binnen had gekregen en van de dappere R. v. d. Wel, die aan het eind van zijn krachten was, verbe terde gelukkig spoedig. De secretaris van de KNZHM, de heer H. M. de Booy, kon ook 'n woord van gelukwens spre ken in verband met de goede afloop van dit hachelijk avontuur. De „Albatros", die met een lijn naar het strand werd gesleept, zal voorlopig buiten dienst worden gesteld, aangezien zij grondig dient te worden nagezien. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dean Acheson, wordt heden te Londen verwacht, waar hij besprekingen zal voeren met zijn Brit se ambtgenoot, Eden. Vrijdag zal ook de Franse minister van buitenlandse zaken, Schuman, aan de conferentie deelnemen. Er zal voornamelijk gesproken wor den over het Westelijke antwoord op de jongste Russische nota inzake Duitsland en over problemen betref fende het Verre Oosten. DR. W. DREES EN PROF. ROMME SPREKEN VOOR DE RADIO Dr W. Drees zal hedenavond om 19,15 uur over Hilversum II (298 meter) in de door de regering aan de politie ke partijen toegewezen zendtijd voor de VARA een toespraak houden. Morgenavond om half acht spreekt prof. mr C. P. M. Romme over de KRO-zender.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1