BATAVUS I!XT1 Stad en Omgeving r Jimmy Brown en de bende van Dolle Dirk Het schoonste concert sinds tijden in Alkmaar gegeven Nogmaalsdebrand te Huiswaard AGENDA De kampioenskansen voor D.A.W. zijn weer gestegen f 50 000 voor aankoop van „Het Oude Hof' te Bergen PIET KRIJGSMAN ZAG ALKMAAR LIGGEN ALS EEN SIMPELE CENT Dame-Huishouds Flinke wagenji Rotterdams Philharmonisch Orkest Bruckners Vierde Symphonic was hoogtepunt Officier eiste f 500 - tegen Bergense rietdekker H.V.C. werd in het zomerbad verslagen Schermerhorn Provinciale steun bij de bouw R.K. lagere school Voorstel aan de Prov. Staten Opdat ongeschonden staat landgoed behouden blijve Eenmaal stortte zijn toestel op de grond te pletter Dertig collega's kwamen om Koedijk Marktoverzicht Purmerend H. BEUKENHOF AFWEZIG Tandarts BERM^ afwezig masazijnbedii Woningr WOENSDAG 25 JUNI 1952 UONDERDEN luisteraars hadden zich gisteravond naar de Grote Kerk begeven, om'daar het schoonste orkestconcert te gaan beluisteren, dat ooit binnen Alkmaars veste is gegeven. Er werden ditmaal geen gegarandeerde succesnum mers gegeven; er werd geen concessie gedaan aan de algemene smaak. We hoorden een artistiek hoogstaand programma, dat voor allen een grote en ver heffende muzikale openbaring bleek te zijn. Charmante vertolking van X C. Bachs Sinfonia Het Rotterdams Philharmonisch Or kest onder leiding van Eduard Flipse opende .het programma met een werk van Johann Christian Bach, de jong ste zoon van de Leipziger Cantor, n.l. de Sinfonia yoor dubbelorkest. Dit is een buitengewoon charmante muziek, die niets van doen heeft met de zg. strenge bachstructuur. Het zou'een stuk van Haydn of Mozart kunnen zijn om de zuivere musiceervreugde welke deze partituur eigen is. Het werk werd zeer doorzichtig en liiht van toets gespeeld. - Als middendeel van het programma was gekozen de romantische muziek van de Nederlandse componist dr Johan Wagenaar, nl. het symphonisch gedicht „Saul en David", in 1906 gecomponeerd naar aanleiding van het oud-testamen- tische verhaal. Eduard Flipse gaf dit stuk -een zeer treffend dramatisch ac cent. Voor velen moet dit werk een boeiende noviteit zijn geweest. De climax van het concert werd be reikt met de geweldige Vierde Sympho nic van Anton Bruckner. De Oosten rijkse dorpsonderwijzer Bruckner, die om er iets bij te verdienen zelfs op bruiloften en partijen moest spelen, werd, alle miskenning en tegenwerking ten spijt, de grootste symphonicus na Beethoven. Zijn uitzonderlijk talent bleek sterker te zijn dan welke macht ook. Zijn werken, geïnspireerd door een uitzonderlijk hoge geestelijke instelling, verwierven langzamerhand de erken ning die hun toekwam. Pas nu wordt er voor zijn werken een warm pleidooi gehouden. De muziek van Bruckner heeft een klassieke rust en een mystie ke inslag en verwijlt in schier boven menselijke regionen. De structuur van zijn werk is grandioos en de spannin gen worden soms tot een beklemmende hoogte opgevoerd. We hebben in deze muziek kunnen navoelen, wat Bruck ners biograaf Ernst Decsey ervan zei: -„De vierde symphonie is vol van de wijding der natuur, een droom vol h'e'imwee, zoals de vereenzaamden der ■grote steden hem dromen". En deze ge- "dachte werd door de sublieme vertol king door het orkèst en door de voor name interpretatie door Eduard Flipse voor ons tot een levend gebeuren. Gistermorgen stond voor de Meer voudige Kamer te Alkmaar terecht de Bergense rietdekker Jan M., wie door Sé officier van justitie mr Meischke werd verweten dat door zijn grove on voorzichtigheid op de loc Mei brand was ontstaan in de boerderij van de heer K. Bos te Huiswaard. Zoals be kend is die boerderij geheel afgebrand, waarbij een paard het slachtoffer werd cn vrijwel de gehele inventaris van twee gezinnen totaal in de vlammen opging. De off. beschuldigde verdachte er van, dat hij tijdens het rietdekken op het dak van deze boerderij had zitten ro ken. Weliswaar was er geen enkele ge tuige die verdachte met een brandende sigaret had gezien, maar tijdens het verhoor, vlak- na de brand, zou ver dachte hebben toegegeven dat hij op het dak van de boerderij had zitten roken. Op de zitting ontkende Tfi. ech ter pertinent dat hij iets dergelijks zou 1 ebben verklaard. Een van de bewoon sters had gezien dat verdachte op de begane grond een sigaret had gedraaid, vlak voordat hij weer naar het dak zou gaan. „Edelachtbare, dat kan niet, want ik had geen tabak meer. Beneden in de huiskamer, waar ik een kop koffie kréég, had ik een sigareb gedraaid van peukies". De getuige vertelde oOk nog dat zij na het ontdekken van de brand had 'geroepen „Lelijke sufferd, rook dan ook niet op dak". Die opmerking had zij gemaakt omdat zij in de ver onderstelling verkeerde, dat M. met die pas gedraaide sigaret rokende naar boven was gegaan. Verschillende getuigen hadden het vuur het eerst op het dak gezien. Een getuige vertelde echter dat hij had ge zien-dat de boerderij onderaan was gaan branden. De officier achtte het ten laste ge legde echter bewezen en eiste een boete van f 500 subs lOO dagen en een voor waardelijke gevangenisstraf van drie maanden. Over veertien dagen zal de rechtbank vonnis wijzen. Reisclub Bloemwijk ging naar het Gooi Het was gistermorgen al vroeg dag voor de reisclub „Bloemwijk". Om kwart voor zeven vertrokken de le den van de club met twee touringcars door de Schermer naar Purmerend en Edam, waar een kleine wandeling werd gemaakt. Na een bezoek aar Volendam werd in Amsterdam ever. gepleisterd. Vervolgens werd de reis voortgezet en het Muiderslot bezich tigd, Waarna het doel van de tocht hèt Gooi en speciaal de ontspanning Anna's Hoeve in Hilversum werd be reikt, In Amsterdam werd 's avonds gedi neerd en in het Centraal Theater een voorstelling bijgewoond van Johan Kaart. Te ongeveer midderna-ht arriveer 'dé de reisclub weer in Bloemwijk hoogst tevreden over de geslaagd* 'dag. Het met intense toewijding musice rende orkest slaagde er in, ons de leng te van het werk te doen vergeten. Voor deze enorme prestatie is 'n woord van speciale hulde wel op zijn plaats. Tij dens deze symphonie was de sfeer in 't kerkgebouw geladen van spanningen, welke men alleen bij de opperste muzi kale schoonheid kan beleven. Flipse en zijn orkest kunnen er zich van over tuigd houden, dat de erkentelijkheid van het Alkmaarse auditorium buiten gewoon groot was al kwam deze dan ook niet metterdaad tot uitdrukking. Een confrontatie met muzikale kunst van de hoogste orde komt hier zelden voor en daarom zal deze avond een on uitwisbare herinnering bij ons achter laten. Ms. Burgerlijke stand Geboren Sjoerd S., z. van R. El- gersma en A. Kuipers. Eduard D., z. van T. Bakker en A. M. L. de Saegher. Getrouwd: Thijs van den Burg en Maria A. Michels. Lambertus T. J. van Oeffeit en Maria H. J. de Wit. Overleden Gerardus van der Post, 80 jaar, gehuwd met F. Kuijper. Anna R. M. Vriesman, 72 jaar, gehuwd met J. J. Schermer. WOENSDAG Victoria Theater, 2.30 en 8 uur: Een Amerikaan in Parijs (alle leeftijden); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Rio Grande <14 jaar); Cinema Americain, 2.30 en 8 uur: Artikel 251 bis (18 jaar)Theater Harmonie, 2.30 en 8 uur: Bakersprookje (14 jaar.. Wapen v..n Heemskerk, 7 uur: Ver kiezingsuitslagen. Nachtdienst apotheken: „De Bever" Emmastraat 36. DONDERDAG Victoria Theater, 2.30 en 8 u.: 'n Ameri kaan in Parijs (alle leeftijden); Rex Theater, 2.30 en 8 uurr Rio Grande (14 jaar); Cinema Americain, 8 uur: Het spook van de opera (14 jaar): Harmo nie Theater, 8 uur: Hamlet (operafilm, 14 jaar). HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Woensdag 5.41 18.04 Donderdag 6.16 18.38 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Woensdag 5.46 18.09 0.09 11.46 Donderdag 6.21 18.43 0.43 12.21 FILMAVOND HERV. JEUGDRAAD De Filmclub van de Hervormde Jeugdraad houdt "Vrijdag in het Wapen van Heemskerk weer een filmavond. Als hoofdfilm is gekozen Cheers for miss Bishop" de levensgeschiedenis van- een lerares aan een Amerikaanse „col lege". De snelle ontwikkeling van het Amerikaanse leven in een periode van enkele tientallen jaren vormen de ach tergrond van dit verhaal. In het voor programma wordt o.a. vertoond de do cumentaire ,,'t Schot is te boord". Deze avond, die tevens bedoeld is als propa- ganda-bijeenkomst, zal ook toeganke lijk zijn voor niet-leden, tegen betaling uiteraard. GESLAAGD Onze stadgenote, mej. Tr. G. I. M. Keesom, slaagde te Voorschoten O. L. V. Lourdes) voor het eindexamen Middelbare Meisjesschool. In een snelle doch matig gespeelde wedstrijd heeft DAW zijn vierde over winning geboekt in de tweede klasse van de K.N.Z.B. Voor de derde maal (tweemaal in de competitie en eenmaal in een tournool) moest het Hilversumse HZC zijn meerdere erkennen in de Alk- maarders, die overigens met de 3-1 zege tevreden mochten zijn. Vooral vóór de rust was HZC zeker niet minder dan DAW. Het verband in de ploeg was soms uitstekend en vooral het plaatsen was beter verzorgd dan bij DAW. Het gebeurde meer dan eens dat middenvoor Van der Horst naar achteren moest om de gaten op het middenveld te vullen. Van der Horst is geen zwemmer van formaat en het be hoort ook niet tot zijn taak achter de voorhoede te opereren. Dat moeten de snelle zwemmei's als Slikker en De Jong begrijpen. Beter opstellen en sneller reageren van deze spelers zou niet alleen de defensieve kracht ten goede komen, maar ook de aanvallen. Overigens is Hans de Jong reeds een zeer verdienstelijk speler die uit lasti ge positie zeer gevaarlijke schoten kan lossen. Met nog iets meer wedstrijd routine zal hij binnen afzienbare tijd tot de beste spelers van DAW gaan be horen. In de achterhoede liet Jan Ooye- vaar af en toe een steek vallen. Het is hem bij voorbaat echter reeds verge ven. De jaren gaan langzamerhand mee tellen en als deze oud-gediende van DAW een snelle vleugelspeler tegenover zich krijgt, is het volkomen normaal als er lastige situaties ontstaan. Klaas van der Pol had het gisteravond niet zo las tig. Weliswaar moest hij regelmatig sla'g leveren met de stevige HZC-midden- voor, maar deze speler was evenmin als Van der Pol een snelle zwemmer zodat de DAW-midachter de situatie steeds meester kon blijven. De wedstrijd Na enkele vrij behoorlijke schoten, echter van te grote afstand gelost, open de André Slikker de score. Het was een „sijbel-goal" wist een jeugdige DA W-supporter op de tribune in on vervalst Alkmaars te vertellen. Als de ze jongeman daarmede bedoelde dat Vrouwe Fortuna DAW op dat moment welgevallig was, had hij volkomen ge lijk. Van beter gehalte was de gelijk maker welke de midachter van HZC na een fraaie rush in het net achter Van Straaten deponeerde. Bij het uitzwemmen na de rust haal de Boxem de bal op, plaatste naar Ooyevaar, die meteen weer een goede pass gaf naar de inmiddels doorge zwommen Boxem die van grote afstand uit volkomen vrije positie onhoudbaar inschoot. Een combinatie tussen Hans de Jong en Hans van der Horst leverde het derde doelpunt voor DAW op, waar mede de strijd was beslist. In deze tweede helft was DAW zonder twijfel sterker dan zijn gasten, hoewel het krachtsverschil naar onze mening niet in twee punten was uit te drukken. Inmiddels zijn de kansen op de kam pioenstitel voor DAW gestegen. Onze Stadgenoten hebben thans een voor sprong van vijf punten op de naaste concurrenten, die echter twee wedstrij den minder hebben gespeeld. De stand luidt: DAW 6 4 1 1 9 DWR 4 2 0 2 4 Dolfijn 4 2 0 2 4 HPC 3 1113 HZC 5 10 4 2 DAW II speelde in een verdienstelij ke wedstrijd gelijk tegen 't IJ III. De DAW-reserves hadden deze wedstrijd zonder twijfel gewonnen als zij de spel regels beter onder de duim hadden ge had. Het was namelijk zo dat de Am sterdammers met zes in plaats van met zeven spelers waren verschenen. Na dat Ab Blankvoort zijn ploeg de leiding had geseven en het duidelijk werd dat ie gasten met een grote nederlaag het Zomerbad zouden verlaten, stuurde DAW een van zijn spelers uit het water. Een sportieve geste, die o.i. overigens volkomen overbodig is. Een waterpolo- wedstrijd behoort met tweemaal zeven spelers te worden gespeeld en men heeft maar te zorgen met een volledige ploeg aan de start te verschijnen. An ders is het natuurlijk als een speler tij dens de wedstrijd onwel wordt. Dan is het niet meer dan sportieve plicht dat ook 'n tegenstander het water verlaat. Hoe het zij DAW liet wel een speler vallen. Na de hervatting l.wam DAW weer met zes man. Men had echter te gen de spelregels gezondigd door nu de speler die in de eerste helft het water had verlaten op té stellen. Als men bij waterpolo het water vrijwillig verlaat mag de scheidsrechter niet toestaan dat die speler later weer terug komt. DAW verloor daardoor dus twee spelers, t.w. de speler die in de eerste helft het wa ter had verlaten en de speler die in de tweede helft op de kant was gebleven 96. Toen Fokke Friemeiaar een beet je was bijgekomen en een slokje wa ter had gedronken, begonnen de vier mannen krijgsraad te houden. „Kijk's," zei Janus met de ringbaard, die zich zelf zo'n beetje als de adjudant van Dolle Dirk beschouwde en dus de lei ding nam, „kijk's we moeten natuurlijk heel erg op onze tellen passen, want dit brok sluiswachter is zoals we wel gezien hebben, niet de eerste de beste. 't Is een héél kwaje die voor niets staat en we zijn nu wel met z'n vieren, maar zolang wij niet weten waar hij uithangt, zegt dat niets. Hij is best in staat ons in een hinderlaag te lokken". De mannen knikten. „En wat beteken de die vreselijke ontploffing die wij buiten gehoord hebben en waardoor alle ruiten van 't huis zijn gespron gen? Daar weten we ook nog niets van", zei Piet de Peperpot. „Zó is t!'" antwoordde Janus met de ringbaard. „We moeten éérst eens uitvissen wat dat heeft betekend. Vooruit mannen, volg mij. We gaan d'r op uit. Maar denk aan 't consigne: uit je doppen kijken en er op voorbereid zijn dat er achter elke deur die we open maken gevaar kan dreigen". Achter elkaar verlieten de vier kerels het vertrek om op verkenning te gaan. Hun tra- nies stonden onheilspellend.... Damkampioenschappen Gisteravond werden de door DDD ge organiseerde wedstrijden om de damkam pioenschappen van Alkmaar in hoofd-, eerste en tweede klasse in café Haring voortgezet. In de hoofdklasse zal de partij F. Slot Th. de Haas in de loop van deze week aan de Langedijk worden gespeeld. M. Hemels behaalde opnieuw een over winning; ditmaal won hij van een dam- combinatie van N. Oud. J. Mekken behaalde een goede over winning op P. Booy. In de Eerste klasse won J. Zijp met zwart van D. Stam. P. Smolenaars won eveneens met zwart van M. A. Langras. De partij tussen W. Piederiet en L. Ver ver werd remise, evenals de partij tussen J Jorna en M. Langras Jr. Ook de afgebroken partij J. Zijp tegen J. Jorna werd uitgespeeld en eindigde in remise. In de tweede klasse ging de partij Bak Lengers niet door, terwijl de strijd tussen P. de Wijn en C. Bijwaard in remise eindigde. Crematie de heer L. Bandsma Naar wij vernemen, zal de crematie van het stoffelijk overschot van de heer L. Bandsma, in leven directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Alkmaar, Donderdagmiddag even na twee uur in het Crematorium te Drie- huis-Westerveld worden verast. De familie stelt bij deze plechtigheid geen prijs op toespraken. Gedep. stellen voor De enige flets tnet de 5 plussen ■f" No. 31 Slot en bagagedrager aan frame gelast Gedeputeerden hebben de Provinciale Staten voorgesteld op hun eerstvolgende gewone vergadering te besluiten aan de gemeente Schermerhorn in de kosten, ver- Het pleit natuurlijk niet voor de Am- bonden aan de oprichting van een nieuw i j.i 1 a- itoViiMi.ir voor rla TJ V leporo eoVinnl in dio sterdammers dat zij niettemin met zes man bleven doorspelen. Wel voor de vijf DAW-ers, die niettemin een gelijk spel uit het water sleepten. gebouw voor de R.K. lagere school in die gemeente, een subsidie te verlenen, groot 25 pet. der kosten, tot een maximum van f 10.000,onder bijzondere voorwaarde. Gedeputeerden hebben aan de Provin ciale Staten voorgesteld in hun eerst volgende gewone zitting te besluiten aan de gemeente Bergen, als bijdrage in de kosten van aankoop van de buitenplaats ,,Het Oude Hof" uit de provinciale kas beschikbaar te stellen een bedrag van 50.000,onder voorwaarde, dat de aan koop inderdaad doorgang zal vinden en dat deze buitenplaats na verwerving daarvan door de jjemeëitte öbk in de toe komst in ongeschonden staat door haar zal worden bewaard. j Dit voorstel aan de Staten hebben Ge deputeerden vergezeld doen gaan van een uitvoerige toelichting waarin er op wordt gewezen, dat het een oppervlakte van 40 h.a. beslaande landgoed een betekenis Jpieeft, di§: inderdaad een. „bovengemeen- telijk" aspect- wertoontr^-Als natuurmonu-- ment en- recreatie-oord heeft „Het -Oude- Hof" tot ver buiten de grenzen der ge meente bekendheid verworven en wordt het jaarlijks door duizenden bezoekers van buiten Bergen, waaronder ook vele vreemdelingen, bezocht. Voorts, aldus de toelichting, bezit het landgped uit histo risch oogpunt een zekere waarde. In de middeleeuwen bevond zich op de plaats van het tegenwoordige buitengoed een Van O.V.W.-er iot siraa/jagerpiloot rvNZE stadgenoot, de rcs. eerste luitenant-vlieger P. F. Krijgsman, tot voor zeer onlangs een der beste piloten van de straaljagerbasis Leeuwarden, heeft na een militaire diensttijd van zeven jaar de blauwgrijze uniform van de Konink lijke Luchtmacht weer voor het gewone colbert verwisseld. Als alle vliegers is de heer Krijgsman een prettig causeur cn bleek hij volgaarne bereid iets over zijn wedervaren te vertellen. delijk beeld geven welk resultaat de vliegers bij de oefeningen met hun boordwapens hebben behaald. Na .de vliegopdracht te hebben ont vangen, klimmen de piloten met hun jagers naar een hoogte van twintig tot veertigduizend voet boven de aarde. Op dertienduizend voet begint het zicht heiig te worden. Het wordt don kerder en de sterren zijn zichtbaar. 50 graden onder nul In de hogere niveaux heerst een kou de van vijftig tot zestig graden on der nul, die genivelleerd wordt door de z.g, druk-cabine. Bij helder weer op tienduizend voet hoogte vliegend zijn de k.isten van België, Engeland en Denemarken zicht baar. Het Noordzeekanaal lijkt precies een lucifershoutje en Alkmaar heeft nauwelijks de grootte van een cent. De snelheid van een straaljager laat zich het beste aantonen doordat hij in nauwelijks 2'/, minuut van veertig dui zend voet hoogte op de landingsba nen komt. Omgekeerd klimt een straal vliegtuig in slechts acht minuten naar 35000 voet hoogte. Bij koude zelfs nog in iets minder tijd. Soms zijn de vlie gers reeds op driehonderd meter hoog te in de wolken en geheel op radar aangewezen. De radar en radio zijn hun betrouwbare gidsen De vliegers weten eerst uit eigen waarneming, waar zij zijn. als zij onder uit de wol ken komen. Lief en leed DE Luchtvaart kent als alles, lief en leed. Dertig collega's heeft luitenant Krijgs man in Indonesië en hier met fatale af loop zien neerstorten en in November j.i. scheen ook voor onze stadgenoot het nooidlot te zijn aangebroken. Tijdens noodweer, viel 's nachts de drukcabine uit. De cockpit bevroor en op alle in strumenten zette zich een laag ijs van twee centimeter af. Luitenant Krijgs man zat als in een kooi opgesloten. Door te navigeren op het groene bobrd- iicht van een andere Meteoor gelukte het luitenant Krijgsman boven het vliegveld te komen, waar hjj de ver- keerstoreji mededeelde, geen druppel brandstof meer te hebben. TOEN DE DEUREN van de Alkmaar- 1 se H.B.S. zich in de zomer van 1945 voor goed achter hem sloten, meldde de toen nauwelijks 18-jarige zich aan als oorlogsvrijwilliger met het doel bij de militaire luchtvaart te worden ge plaatst. De beschikbare plaatsen waren echter' reeds ingenomen door vrijwilli gers uit het eerder bevrijde Zuiden. Doch na opleiding tot onderofficier der artillerie In Engeland en tot res.- officier in Breda, werd de cornet Krijgsman in het begin van 1947 naai Indonesië gezonden, waar hij op Kali Djatti eerst het klein brevet en enige tijd later ook het groot-militair brevet als vlieger behaalde. Inmiddels bevorderd tot tweede lui tenant. deed de heer Krijgsman aan vankelijk dienst als artillerie-waarne mer en nam deel aan de beide poli tionele acties o.a. bij Tjikampek en Poer- wakarta. Regelmatig verkende hij met de Harvards en Lockheeds de stellin gen van de T.N.I.. nam deel aan tal van operationele vluchten en vloog 3 maanden met Dakota's de militaire lijn dienst op Nieuw Guinea. Voor de verkenning in Indonesië ble ken de kleine Pipercups een bijzon dere geschiktheid te bezitten en eens speelde hij het klaar met zo'n toestel letje op een stukje grond van 80 bij 10 meter te landen. In April 1950 gerepatriëerd, kwam de toenmalige eerste luitenant Krijgsman in opleiding voor straaljager-vliegei op de luchtvaart-basis Twenthe om vandaar naar Leeuwarden te worden overgeplaatst. Daar komen iedere morgen om zeven uur alle vliegers in de „briefing- room" (een kleine bioscoopzaal) bij el kaar. De weersomstandigheden en de wolkensituatie worden er uitvoerig be sproken, want ook bij slecht weer moet er gevlogen worden. De instructie omvat voorts o.a. de herkenning van eigen- en vreemde vliegtuigen en tanks en ook de schiet films worden afgedraaid, die een dui- Seheef dook de straaljager naar tie grond, om er een moment later te plet ter te slaan. Wonder boven wonder kwam luit. Krijgsman er met een lichte hoofdwond af. Korte tijd later vielen eensklaps bei de motoren uit en kwam de jager van af 700 voet hoogte als een zweefvlieg tuig naar beneden. Ondanks de lan dingssnelheid van 300 km. per uur, liep het ditmaal zonder brokken af. Op dertigduizend voet hoogte, heerst een wonderlijke stilte. Het geraas van de motoren wordt niet meer gehoord en slechts de radio zoemt zachtjes. De kleur van de condens-strepen, die het vliegtuig achterlaat, varieert van lichtgeel tot bruin en vervolgens tot wit. Het formatie-vliegen, waarbij slechts één meter tussenruimte is tussen de vleugeltoppen van de deelnemende vliegtuigen, lijkt voor de, leek hache lijk, doch is in wezen zeer eenvoudig, omdat de machines ten opzichte van elkaar dezelfde snelheid hebben en zich niet anders gedragen dan kolon- nes naast elkaar rijdende auto's. Waakzaam ne heer Krijgsman besloot zijn interes sante mededelingen met de verze kering, dat geen vreemde vliegtuigen het Nederlandse grondgebied kunnen binnenvliegen of zij worden op het ra darscherm ontdekt. Zelf, eens op grote hoogte boven het IJselmeer op een solovlucht zag hij zich plotseling door een escadrille straaljagers omringd, die terstond af bogen toen zij bemerkten met een eigen vliegtuig te doen te hebben. En nu. aldus de 25-jarige gevecht? vlieger ga ik Nederland weer een vanaf dè begane grond bekijken. sterke de toenmalige vroonhoeve „Het Hof", die echter in 1574, tijdens de oor log tegen Spanje, door de eigen troepen werd verbrand, om te voorkomen, dat zij de vijand tot hinderlaag zou kunnen die nen. Lang bleef het toen een ruïne, tot de toenmalige heer van de heerlijkheid Bergen besloot op de plaats, waar een maal de sterkte had gestaan, een nieuw huis te bouwen, dat in 1660 gereed kwam. Midden- en achterdeel van het tegenwoor dige huls dateren nog uit dat jaar. Door taxateurs is de waarde van „Het Oude Hof" geschat op een bedrag tussen de f 250.000,— en f 300.000,—. De aankoop klemt te meer, omdat al» deze geen doorgang mocht vinden, het werkelijke gevaar bestaat, dat dit com plex gronden in bouwterreinen zal worden verkaveld en vervolgens worden bebouwd, waardoor deze bezitting als natuur- en historisch monument voorgoed te loor zai gaan. Vandaar willen Gedeputeerden aan bet voorstel verbinden de verplichting tot ongerepte instandhouding van het nieuw te ver'Wervèn fiatuürbezlt. RAAD KOMT BIJEEN Vrijdagavond komt de Raad van Koe dijk bijeen ter behandeling van een korte agenda. O.m. komen aan de orde een voorstel tot verhuur van de woning Ka naaldijk 105 aan J. Vennik voor f 2,— per week en de vaststelling van het uit breidingsplan in onderdelen St. Pancras. De handel in vette koeien was willi ger. Enkele prima beesten zullen met de prijs wel bovende overigens niet zo hoge notering zijn uitgekomen. Op de geldemarkt was de vraag slechts gering. Ook in de hoek van de verse koeien was het een stille boel. De hooi bouw, die door het ongunstige weer van de laatste dagen was opgehouden, had velen van een bezoek weerhouden. De nuchtere kalveren werden voor de slacht weer heel goed gevraagd. Voor de fokkers was minder belangstelling. Naar betere vette kalveren was meer vraag dan vorige week. Enkelen maak ten dan ook een prijs die flink boven de normale notering lag. Hoewel er reeds vroeg een flink aan bod in vette varkens was, bleef de.han del kalm. De inzet van ƒ2.22 kon bij voortdurend aanbod niet gehandhaafd blijven en de markt sloot heel gedrukt. Ook met de biggen vlotte het niet erg. Of) de wolveemarkt bleek de gang bij de vette schapen iets opgewekter. De prijzen waren nu niet bepaald hoog, doch er was wat meer handel. Bij de lammeren was het een stille boel. De uitvoer staat nog altijd stil, Wel werd nog iets gekocht voor levende export naar Belgie. Aan de kant van de bok ken en geiten was het opnieuw stug. Het kleine aanbod van paarden bracht geen verbetering in de handel. Op de pluimveemarkt was niet veel te bele ven. PURMEREND, 24 Juni. Aange voerd 533 runderen, waaronder: 197 vette koeien ƒ2.35ƒ3.05 p. kg, vlug ger; 92 melk- en kalfkoeien 675—1025, stil; 232 geldekoeien 625—800, kalm; 28 vette kalveren 165—300, goed; 518 nuch tere kalveren voor de slacht 48—94, goed; fokkers 60135, stugger; 12 stie ren 6751760, goed; 223 vette schapen 90—145, vrij goed; 297 lammeren 56—80, stil; 42 bokken en geiten 1060, stug; 116 vette varkens 2.062.22 p. kg, kalm; 625 schrammen 5096, stil, big gen 48—86, stil: 18 fokzeugen 375—550, matig; 23 paarden 625—1025, stug. To taal 2423 dieren. 2100 oude kippen en hanen, rode en witte ƒ2.10—ƒ2.25 p. kg; 200 blauwe 2.202.35; 1500 jonge hanen, rode en witte 2.25—2.40; 250 blauwe 2.85—2.95; 20' eenden 1.25—1.75 p. stuk; 500 konij nen 1.008.00 p. stuk. Kalme handel. 3500 kippeneieren 15—16 p. 100 st.; 1000 eendeneieren ƒ10 p. 100 stuks. LANGEDIJKER GROENTENCEN- TRALE, 25 Juni. 240.000 kg aardap pelen eerstelingen 12.30—14.30, rode Schotten 14.50—17.20, doré 13.40—17 30, eigenheimers 15.40—16.10, drielingen 10.90—13.10, kleintjes 9—10.60, 20000 kg rode kool 10.70—15.40, 800 bos peen 8.8017.50, 300 stuks bloemkool AI 22.10—32.80. oe Heer en Mevrouw pEKKER—DUBBELMi gev*n met grote vreui Kennis van de geboorte hun dochter ELISABETH LOUISE Alkmaar, 22 Juni 1952. Nassaulaan 6. Heden overleed op d leeftijd van 62 jaar,, d Heer LODEWIJK BANDSMA, Directeur van het Ge westelijk Arbeidsburea Alkmaar, Ridder In c Orde van Oranje-Na: sau en drager van he Kruis van verdienste van het Nederlanc Rode Kruis. Bergen, H. G. BANDSMA— MEIJE Den Helder, P. BANDSMA N. BANDSMA— POSTM Nw. Zeeland, A. TH. BANDSMA en klelnklndere Bergen, 23 Juni 1952. Dr. van Peltlaan 22. Geen bezoek en op ve zoek van de overledei geen toespraken. De crematie zal plaa hebben a.s. Donderd; te Westerveld, na na komst van trein 13/ uit de 'richting Al maar, en van trein 14 uit de richting Haarle Hierdoor geven ktennis van het ovi lijden van onze hoog achte Directeur, Heer L. BANDSMA. Het personeel van 1 Gewestelijk Arbei' bureau, de Bjjkantoi en de Rijkswerkpla: voor Vakontwikkelii te Hoorn. Alkmaar, 23 Juni 19 Voor de grote en h lijke belangstelling bij herdenking van ons 60- huwelijk ontvangen, tuigen wij, mede na dè kinderen, onze h lijke dank. P. KRABBENDAM J.' KRABBENDAM- KOM Alkmaar, Costerstraat Chirurg tot 2 Augustus tot nadere aankondi Biedt zich aan pl.m. 35 jaar. Brieven onder no. bureau van dit blad. 2 Meisjes, van buiten bieden zich aan als HULP IN PENSK Brieven onder no. bureau van dit blad. Biedt zich aan HUISHOUDSTEi in kl. gez., N, H. Br A 128 bureau van di Gevraagd EEN HULP voor de keuken. CAFETARIA DE Langestraat 42. gevraagd. M. TEERHUIS, Hofplein 24. Nette gevraagd; leeftijd jaar, per 28 Juli eerder. Fa. GEBR. ROTC Laat 95. Pharmac. Grooths Jong echtpaar z. k. In Alkmaar 2 KAMERS event, met gebru keuken. Brieven on A 127 bureau van i Aangeb. grote won Haag 5.15 p. v woning te Alkmaar J. VINK, Station: H.-Hugowaard.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 2