BERGENSE APOTHEEK Leidt industri Stad en Omgeving Jimmy Brownen debende van Dolle Dirk I Noodschouwburg is een probleem met talloze facetten 53-jariqe man bij aanrijding gedood AGENDA Koninklijk bezoek Burgemeester van Venetie bracht bezoek aan kaasmarkt Nieuws uit Heüoo Drink w als 't „jonge" moet zijn! Koningin ontving fractievoorzitters SSrsraaaitó Spaarders zagen nog geen resultaten van hun geld Afdeling Alkmaar van NeVoBo opgericht aan Alkmaar en Omstreken Schoolzwe mwedstrijden Angelo Spanio kende de ruitertjes al van de San Marco Fnidsen en Venetië Hoefsmid door kanton rechter veroordeeld Prijzen op de kaasmarkt Opening passagebureau IJsstrijd' vergaderde GEOPEND: ae« *aS Gevonden voorwerpen Bergen Egrnond aan Zee LAATSTE NIEUWS Onderzoek naar de soci godsdienstige situatie hoogove Hoogovens' personeels beleid belangrijk geach VRIJDAG 27 JUNI 1952 QNGEVEER veertienduizend gulden is in 1846 bijeengebracht voor de Stichting van een noodschouwburg in Alkmaar. Verenigingen, die wel wat voelden voor een groot gebouw, waarin zij hun congressen of demonstraties konden houden en vele particulieren, die het visioen kregen van vjjf gratis gala-voorstellingen per Jaar of althans van avonden tegen zeer gereduceerde prijzen in deze rich ting is destijds ook propaganda gevoerd werden door het plan gegrepen en kochten spaarbrieven, Tot nu toe is het bü dit sparen gebleven, want zolang de gemeente niet subsidieert zal er van een noodschouwburg geen sprake zijn. Hoge bouwkosten vormen een belemmering TOCH geeft de Stichting de moed niet 1 op en speciaal met het oog op de viering yan het 700-jarig bestaan van onze stad in 1954 wil men alle moge lijke moeite doen de beschikking te krijgen over een zaal van behoorlijke afmetingen, waarin een duizend man kan worden ondergebracht. Als voor beeld heeft men Breda genoemd, dat thans zijn 700-jarig bestaan viert en deze gelegenheid heeft aangegrepen om tientallen congressen binnen zijn poorten te halen. Zoiets is in Alkmaar tot nu toe onmogelijk wegens het gemis aan een fink gebouw. De vraag komt hierbij naar voren of het inderdaad verantwoord i3 een noodschouwburg te stichten alleen om congressen, tentoon stellingen of gymnastiekdemonstraties te kunnen houden, want de kwalifica tie, dat het een tijdelijke inrichting zal zijn impliceert voldoende dat men zich verre zal houden van een opzet, die ook maar enigszins de indruk van luxe zou kunnen vestigen. En wij betwijfelen het of men het publiek bereid zal vin den hoge prijzen te betalen voor vrij kostbare opera's of concerten ais het genoegen moet nemen met een tame lijk provisorische omgeving. Afgezien dan nog van de vraag of een nood schouwburg voor duizend mensen uit verkocht zal raken. Ook hierachter me- n n wij een vraagteken te moeten plaatsen, omdat bij een bestaande zaal voor ongeveer 500 personen, het aantal plaatsen bij culturele voorstellingen lang niet altijd geheel bezet is. Het houden van meerdaagse congressen stuit op de moeilijkheden, dat men in Alkmaar geen voldoende hotelaccomo- datie heeft cm enige honderden, mis schien duizend gasten onder te bren gen. In het winterseizoen zou men op Bergen een beroep kunnen doen, maar 's zomers is dat nu eenmaal onmoge lijk. ff ij willen hiermee niet zeggen, dat het niet prettig zou zijn in Alkmaar de beschik Sng te hebben over een ge bouw, waarin grote bijeenkomsten kun nen worden gehouden, maar wij gelo ven, dat men dan zal moeten afstappen van de schouwburg-idee, hetgeen voor de kopers van de spaarbrieven uiter aard een teleurstelling zal betekenen. Overigens zuilen hun rechten niet an ders dan gering kunnen zijn, wanneer men het bedrag van f 14.000 afweegt tegen de totale bouw- of inrichtings kosten. Er is indertijd gesproken over de Korenbeurs, die dit bezwaar heeft, dat zij vrij ver uit het centrum ligt en in een stadswijk, waar men vergeefs naar eén parkeerplaats zal zoeken. Dat er in de toekomst een zich steeds uitbreiden de stad als Alkmaar een voorziening zal moeten worden getroffen is duide lijk, maar als er inderdaad behoefte bestaat de groeiende bevolking een grotere schouwburg te bieden moet daarvoor geen oplossing worden gezocht in een noodgebouw. Een nieuw pand, dat naar de eisen des tijds wordt inge richt, zal enkele millioenen vragen en aangezien Alkmaar geen groot-indus- Dat Alkmaar niet kon en mocht ach terblijven bü de organisatie van „Vol ley" stond zo vast als de Waagtoren op het Waagplein, zei de heer C. Neef in zijn openingswoord van de oprichtings vergadering van NEVOBO, afd. Alk maar. In de afgelopen winter was door tien groepen de Alkm. Vollcybalkring en Bedrüfsvolley in Alkmaar een com petitie gespeeld. Thans hebben deze groepen besloten om zich aan te sluiten bij de NEVOBO. In een vergadering, die gisterenavond gehouden werd in Café Tom werd het bestuur gekozen voor de afdeling Alk maar. Voorlopig schreven voor de ko mende competitie in dertig herenteams en twintig damesteams. De clubs heb ben als afdelingsbestuur gekozen: Voor zitter de heer C. Neef, secretaris de heer Tj. A. H. Adema, 2e secretaresse mevr. De Leeuw, penningmeesteres mevr. A. Verburg, 2e penn.esse mej. L. Maas, comp.leiders: de heren A .Bruin en A. v. Leeuwen, scheidsrechterszaken: de heer G. A. Tönies, 2e voorzitter, comm. van materiaal:: de heer J. den Hartigli. Deze zomer zal een scheidsrechters- cursus worden georganiseerd. Om voor de a.s. competitie te kunnen beoordelen in welke afdelingen de verenigingen kunnen gaan spelen, zal tevens een zo- meravondtournooi worden gehouden. De heer C. Neef sprak daarna harte lijke woorden van dank aan de heren A. Bruin en Tj. A. H. Adema voor het vele werk dat door deze heren reeds in de afgelopen winter was gedaan. Dat ook de vergadering het met deze woorden eens was, bleek wel uit het spontane applaus. De voorzitter sloot deze zeer goed bezochte vergadering met de wens, dat ook Alkmaar een be langrijke plaats gaat innemen op vol leybal-gebied. FAILLISSEMENTEN Gisteren zijn door de rechtbank alhier de volgende personen in staat van fail lissement verklaard: B. Vos, meubel maker, J. v. Scorelkade 2 Alkmaar en C. G Schipper, schilder, Bergerweg 12 te Alkmaar. Voor de eerste treedt als rcchter-commissaris op mr J. M. Alblas als curator mr H, Lesterhuis; rechter commissaris voor de tweede is mr R W. J. C. van de Wall Bake, curator mr C. D. Thijs. triëlen heeft zoals Enschede, zal het grootste deel van dit bedrag uit de ge meentekas moeten komenEn daar toe zal niet spoedig worden besloten. Inmiddels is te begrijpen, dat degenen, die zes jaar geleden een spaarbrief hebben gekocht wel eens willen weten, waar zij nu eigenlijk aan toe zijn. Zij hebben hun steentje zeker niet geofferd om in Alkmaar een gebouw te zien verrijzen, dat hun uitsluitend een con gres of een hondententoonstelling kan bieden. Over culturele uitvoeringen in een noodgebouw hebben wij reeds onze bezwaren geuit. Achterw iel van vrachtauto over het lichaam Vanmorgen om negen uur is op het Verdronkcnoord de 53-jarige heer Wiesc uit de Uitenboschstraat door een geladen vrachtauto van de firma Gebr. Boon uit IJmuiden, overreden en op slag gedood. Een ooggetuige verklaarde ons, dat de heer Wiese, die zeer slecht van ge zicht was, onverhoeds met zijn fiets de weg overstak toen de wagen van de firma Boon naderde. De chauffeur van de wagen kon niet meer uitwüken, doordat de rijweg daar ter plaatse zeer smal is. De heer Wiese n heeft waarschijnlijk de auto niet zien na deren. Hij kreeg het rechter-achter- wiel van de wagen over het lichaam. Als tragische büzonderheid vermel den we, dat de chauffeur van de vrachtauto het Verdronkenoord bij vergissing was ingeslagen. Hij wist de weg in Alkmaar niet. VRIJDAG Harmonie Theater, 8 uur: Er kan nog meer bij <14 jaar); Victoria Theater, 8 uur: Een Amerikaan in Parijs (alle leeftijden); Cinema Americain, 8 uur: Circus arena (alle leeftijden); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Legershow in Tokio. Wapen van Heemskerk, 8 uur: Film club Herv. Jeugdraad. Hotel Victory, 8 uur: Franse avond. Nachtdienst apotheken: „De Bever" Emmastraat 36. ZATERDAG Harmonie Theater 7" en 9.30 uur: Er kan nog meer bij (14 jaar); Victoria Theater, 7 en 9.30 uur: Een Amerikaan in Tarijs (alle leeftijd); Cinema Ame ricain, 7 en 9.30 uur: Circus arena (alle leeftijden); Rex Theater, 2.30, 7 en 9.30 uur: Legershow in Tokio. Wapen van Heemskerk, 8 uur: Cen trum van Vrij Geestelijk Leven. Nachtdienst apotheken: Hartong van Ark, Langestraat 1. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Vrijdag 6.50 19.12 Zaterdag 7.26 19.47 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Vrijdag 6.55 19.17 0.55 13.17 Zaterdag 7.31 19.52 1.31 13.52 ATTENTIE S.V.P. CINEMA AMERICAIN en REX THEATER vertonen in alle voorstellingen een zeer uitgebreide reportage van het (Advertentie. Ing, Med.j Zaterdag 5 Juli zal het Zomerbaü weer het strijdtoneel worden van Alk- maars schoolgaande jeugd. Reeds om 9 uur wordt daar namelijk begonnen met de schoolzwemwedstrijden die telken jare in het teken van de belangstelling staan zowel van de leerlingen, de ou ders als het onderwijzend personeel. Ook nu weer is het aantal inschrijvin gen zeer groot en er zal heel wat water door het bassin van het Zomerbad moe ten stromen voordat het programma zal zijn afgewerkt. De organisatoren hebben echter reeds meer met dit bijl tje gehakt en wij twijfelen er niet aan of ook nu weer zullen de schoolzwem wedstrijden tot een goed einde worden gebracht. De Alkmaarse kaasmarkt genoot vanmorgen de eer onder haar talrijke buiten landse bezoekers de burgemeester van Venetie te tellen. De zestigjarige Angelo Spanio was in gezelschap van mevrouw d'Ailly, de echtgenote van de burge meester van Amsterdam en van de heren D. Scheffel, voorzitter van de V.V.V. en de directeur de heer Spaanderman. De heer Spanio vertoeft enkele dagen in Amsterdam, waar hij speciaal is uitgenodigd om de in Venetiaanse stijl ge houden studentenfeest bij te wonen. Op zijn speciaal verzoek maakte hij van daag een trip naar Alkmaar en Volendam. Bijzonder aardig vond hij het door het Fnidsen te wandelen omdat deze naam tenslotte nauw verwant is aan zijn woonplaats. Angelo Spanio is be halve burgemeester van de stad- een honoraire functie-directeur van het Burgerziekenhuis aldaar. Ook zijn va der, thans 88 jaar oud, is nog steeds practiserend geneesheer en de kinde ren van Angelo Spanio zorgen voor de voortzetting van de familie traditie. Een van zijn zoons is dokter en een dochter studeert op het ogenblik medi cijnen. Namens het gemeentebestuur van Alkmaar werd de hoge gast een kaasje aangeboden. Hij vond het Nederlandse volk bijzonder rustig en zindelijk en verbaasde zich over de kalmte, waar mee de verkiezingen verliepen. Hedenmorgen deed de Alkmaarse kantonrechter uitspraak in de zaak te gen de hoefsmid De B. uit Schermer- horn. De ambtenaar van het O.M. had ver dachte het onbevoegd uitoefenen van het beroep van veearts ten laste gelegd. Veertien dagen geleden had De B. zich beroepen op het feit dat hij alleen assistentie verleende bij paarden die last hadden van kreupelheid en dat hij zich voor zijn adviezen en massages niet liet betalen. De kantonrechter meende echter dat was komen vast te staan, dat verdachte onbevoegd het be roep van veearts had uitgeoefend en dat hij. zich voor verstrekte geneesmid delen liet betalen. De kantonrechter verklaarde De B schuldig en veroor deelde hem tot betaling van twee boe ten van 75.en zestig dagen te ver vangen door 25 resp. 20 dagen hechte nis. Examens handenarbeid Rijkskweekschool Voor de ë>*3mens Handenerbeid zijn aan de RijkskweekschoQl geslaagd de dames E, M. van Bragt, A. J. Kiers, N. C. Knaap en H. W. Marwit?, Alkmaar; N. C. de Graaf en J. Praetorips, Heiloo; Sj. Kadijk, Middenmeer; N. Keyser, Texel; T, Kofmap, Enkhuizen; de heren: J. P. M de Géus, A. J. Kaarsemaker, J. Mekken en W. J. v. Hutten, Alkmaar; G. Kalver- dijk, Oudkarspel; K. Klinkert, Noord- Scharwoudej C. Kor ver, Einphoyen; J. pereboom en M. Roselaar, Hoorn; P. fplie,: Schagen. Afgewezen: geen. De examens worden voortgezet. Over de ruitertjes in de Waag toon de Spanio zich minder verbaasd. „Wij hebben ze ook", zei hij met ge paste trots. „In de San Marco". Venetië's burgemeester is mede voor zitter van de Bond van niet-rokers, zo werd ons nog medegedeeld. Vanmiddaf om kwart vóór drie vertrekt hij met het KLM-vliegtuig naar Rome. De markt werd vanmorgen tevens bezocht door de bekende fotograaf mr Rupert Leeds, die de gelegenheid niet voorbij liet gaan om enkele opnamen te maken. Op de heden gehouden kaasmarkt waren aangevoerd 14 stapels fabrieks- kaas en 6 stapels boerenkaas, totaal 46.000 kg. De prijzen waren f 2.04 voor fabriekskaas en f 2.12 voor boerenkaas. De handel was stug. Dinsdag waren er in Bodegraven 229 partijen aangevoerd, le soort f 2.22 f 2.28, 2e soort f 2.16f 2.21, extra tot f 2.40. De handel was matig. Op de markt in Woerden waren Woensdag 288 partijen aangevoerd, le soort f 2.21f 2.27, 2e soort f 2.15 f 2.20, zware tot f 2.35. De handel was matig. Eldorado voor emigranten Op de plaats waar voorheen op het Ritsevoort de kapsalon van de firma Marie van Vliet krullen draaide in dameskapsels, heeft gistermiddag een passagebureau zijn tenten opgeslagen. De kapsalon is naar het achterste deel van het pand verhuisd en de firma Hesta en Co. gaat zich in het deel dat aan het Ritsevoort is gelegen en keurig door de firma Koorn is verbouwd, be zig houden met vlieg- en bootreizen. De firma heeft speciaal het oog ge richt op emigranten. Men verwacht hiermede in een behoefte te kunnen voorzien. Het is immers zo, dat velen totaal geen raad weten met de vele papieren en formaliteiten die vervuld moeten worden. Ter zake kundig personeel staat de gehele week, ook Zaterdagmiddag, ge reed alle gewenste inlichtingen te ver strekken. Bovendien is de firma Hesta agente van alle vlieg- en stoomvaart maatschappijen, zodat men zich voor een bezoek aan Londen, Tunis, Kaap stad of welke andere buitenlandse stad of gehucht ook, te allen tijde tot het passagebureau aan het Ritsevoore kan wenden. Waarmede men zich niet bezig zal houden is het verzorgen van spoorkaartjes voor binnen- en buiten land en evenmin gaat de firma Hesta en Co. reizen verzorgen voor groepen vacantiegangers. Het bureau alhier is een filiaal van de sinds jaren onder dezelfde naam in Am sterdam gevestigde zaak. De Vereniging tot IJsbestrijding in Noord-Holland hield Donderdagmiddag in „Het Wapen van Haarlem" te Alk maar haar algemene ledenvergadering onder leiding van de heer D. J. Schef fel. Het jaarverslag van de secretaris, de heer ir. J. Knol, vermeldde, dat slechts weinig behoefde te worden ge daan. In de afgelopen winter had men slechts eenmaal bij Langedijk een stuk moeten openbreken. Deze geringe acti viteit, dank zij de steeds weer spoedig invallende dooi, kwam ook tot uiting in de rekening van de penningmeester, de heer Nijhuis. Over de beide afgelopen boekjaren was een batig saldo geboekt van samen f 1487,06. waardoor de bezit tingen der vereniging tot f 8318,30 zijn toegenomen. Een flink bedrag, ogen schijnlijk, doch wanneer eens werkelijk het vaarwater zou moeten worden opengebroken, zou dit zeer snel minder worden. Besloten werd een rooster vah aftre ding te maken voor bestuur en commis sarissen .Als nieuwe commissaris werd de heer F. Meijers te Den Helder be noemd. Koninklijk dankbetuiging Drie leerlingen van de Wilhelmina- school ontvingen van de secretaresse van H.M. de koningin een dankbetui ging voor de ontworpen programma's, aangeboden ter gelegenheid van het bezoek van H.M. aan Alkmaar en de onthulling van de gedenkplaat in 't Vic toriepark. Een keurige foto van het Koninklijk Gezin was ingesloten. Burgerlijke stand Géborén: Petrus J. A., z. van P. S van Langen en M. J. C. van Dijk. Johannes W. H., z. van J. W. H. van Houten en A. E. Dekker. Aaltje, d. van J. Langenberg en J. G. van 3ins- bergen. Ondertrouwd Cornelis J. Koe- semans en Margarete Hadolt. Jan Bu lling en Hermina H. Esveldt. Overleden Elisabeth M. L. Koch, 79 jaar. KONINKLIJKE NEDERLANDSE MAATSCHAPPIJ TER BEVORDERING DER PHARMACIE N.V. VERENIGDE NEDERLANDSE APOTHEKEN L. E. JACOBS-VAN KOOIJ, APOTHEKER Aangesloten bij Breelaan 17 Ziekenfondsen en Bergen (NH) Rijksverzekeringsbank Tel. 2236 ,rt<iv«rlHiiUe. Itiu Mea Ook bromfietsers kunnen deelnemen aan Avond vierdaagse Hoewel het oorspronkelijk de be doeling was om de tochten gelijk het vorige jaar alleen als tourtochten te houden, is thans door het bestuur' der AVIDA besloten er iets anders van te maken. Om de aantrekkelijkheid van de tochten te verhogen worden met alleen de mooiste routes vastgesteld, doch heeft het bestuur besloten en kele attracties .toe te voegen. Zo zal dit jaar voor het eerst een beperkt aantal deelnemers (sters) een van de routes als kaartleeswedstrijd kunnen rijden. Door de andere deel nemers (sters) wordt op dezelfde wijze gereden als voorgaande jaren. Bij voldoende deelname wordt voor „Bromfietsen" op Zaterdagmiddag 19 Juli een speciale kaartleeswedstrijd gehouden. Die route aan deze tocht en de eisen hieraan verbonden zijn zo danig gesteld, dat hieraan door ieder kan worden deelgenomen. Dit is be slist iets voor leden van bromfiets clubs. Concert in het Huis van Bewaring Gisteravond werd door het Dames koor „Consonant" van de heer Gerard Pranger een concert gegeven in het Huis van Bewaring, Het dameskoor bracht verschillende mooie liederen, o.a. Avond-Cantate van Cath. van Rennes, Agnus Dei, Zondagmorgen van Jac. Bonset en „Geschichten aus dem Wiener Wald". De heer Pranger speelde, na een in leidend en verklarend woord, enkele walsen van Brahms en Chopin, als mede de Polonaise van Chopin. Ter afwisseling brachten mevr. Pranger en de heer P. Haasbroek en kele attractieve levensliedjes. Aan het einde van het programma sprak de directeur van het Huis van Bewaring namens de gedetineerden een woord van hartelijke dank voor het gebodene, hetgeen blijkens het applaus op buitengewoon hoge prijs was gesteld en riep allen een tot wederhoren toe. Damclub W.D.O. Op de clubavond van „W.D.O." wer den gisteravond voor de onderlinge zo mercompetitie een zestal partijen ge speeld: drie in de eerste afdeling en drie in de tweede afdeling. De resultaten waren: le afd.: M. J. Langras JrC. Dam mer 2—0; H. J. ToepoelA. Burgert 1 1; D. KiewittG. v. d. Kuyt 2—0. 2e afd.: J. SchipperJ. Homma 2 0; P. NoomJb Strijbis 20; H. Bos manC. Fok 02. OVe 'n feest in Uw glasl Uit de distilleerderijen van de Erven Lucas Bols, Amsterdam Schiedam, Gevonden zijn over het tijdvak van 19 tot en met 25 Juni 1952 en te bevra gen aan het bureau van politie te Alk maar, iedere werkdag van 1718 uur, op kamer 14, le etage, uitgezonderd de Za terdag, de volgende voorwerpen: pop, ro zenkrans, mutsje, plakmateriaal, sleutel, portemonnaies met inhoud, zakmesje, al pino-muts, portefeuilles met inhoud, bril in etui, sleutel met ringetje, manteltje, hondenhalsband, rozenkrans, lens, fluit met ketting, kinder-armbandje, capuchon, vulpotlood, mutsje, sleutel, kinderporte- monnaie, kous, passer, horloge (dames), kinderjasje, duimstok, hamer, puzzle (kind), handschoenen, armband, gedeelte van een bril, kinderbolerootj'e, kist, vul pennen, rijwiel-sleutel, film, geldsbedrag, ballpoint, lepel, handschoenenklem, he renhandschoen, mutsje, badpak met hand doek, alpino, doosje, poppenwagen t je, auto-slinger, tandpasta (tube), gebeden boekje (R.K.), ketting, parapluie, kinder schoen, broche, zonnebril, stepje (rijwiel), halsketting en sleutelbos. 98. Janus met de ringbaard aarzelde nu niet lang meer. „We moeten naar beneden", zei hq. „De touwladder hangt er nog. Alleen moeten we pro- meren wat licht te maken. Piet, ga jij even een paar stormlampen halen. Ze staan in het magazijn. Voor leder één". Piet de Peperpot snelde heen, brak bij na zijn hals over iets dat eens een ta fel was, maar kwam toch in de kor'tt mogelijke tijd met een stelletje storm lampen terug. Eén voor één daalden de mannen in het keldergat af. Eerst Janus met de ringbaard, daarna Oaan Slok, Piet de Peperpot en Fokke met 't blauwe oog achteraan. De aanblik, welke de kelder bood was vreselijk. Dat er eigenlijk nog van een kelder ggsproken kon worden, was op zichzelf een wonder. Overal lag los geslagen gesteente en er was nauwe lijks een plek om een voet neer te zet ten't Was Piet de Peperpot die het eerst Dolle Dirk ontdekte „Kijk daar 's aan de muur hangen!" riep hij vol ontzetting uit, terwijl hij met grote ogen staarde naar zijn ben deleider, die nog steeds als een ver fomfaaide doek aan een spijker --an de muur hing. „Sta jullie daar niet zo stom te kijken klungels" gromde Dolle Dirk, terwijl hij zijn mannen woe dend aankeek. Openluchtvoorstelling voor 't Dorpshuis De Rederijkerskamer ,,'t Ontluikende Roosje" te Heiloo is met een sympa thiek plan gekomen, n.l. om het aar dige toneelspel „Korporaal Elisabeth", waarmee ze zoveel succes had als sluit stuk van het afgelopen toneelseizoen, te gaan spelen voor 't Dorpshuis.' De eventuele baten zullen n.l. daaraan ten goede komen. De voorstelling zou dan gegeven wor den op Woensdag 30 Juli in de mu- zieknis/Gemeentebos. Hedenavond valt de beslissing of eventueel de V.V.V. haar medewerking daaraan zal verlenen. Het zal voor de vele gasten die de komende weken in Heiloo logeren, prettig zijn naast bonte avonden, avond -vierdaagse en bridge-drive, een luch tig toneelwerk te zien. Wanneer de proef van ,,'t Roosje" slaagt en daar zijn we niet bang voor, dan geloven wij dat ons in de naaste toekomst meer voorstellingen te wach ten staan. Heiloo bezit een keur van amateurs verenigingen en de omgeving waar ge speeld kan worden, is bepaald gunstig. ERNSTIGE VAL Dezer dagen fietsten twee juegdige Alkmaarse personen over de Westerweg toen zij plotseling werden aangevallen doör de hond van een der Westerweg- bewoners. Beiden kwamen te vallen. Dr Stokreef heeft een der jeugdige Alk- maarders verbonden. Er is proces-ver baal opgemaakt. Bergense kunstenaars exposeren in Nijmegen 1 Van Zaterdag af tot en met Zondag 27 Juli zal in het Waaggebouw te Nijmegen een expositie worden ge houden van werken van leden van het Kunstenaarscentrum Bergen. Deze is georganiseerd door de stichting „Nij meegs Museum voor Beeldende Kun sten". Er zullen werken te zien zijn van Rein Snapper, mevrouw J. W. DamstéPeletier, Jan de Leeuw, me vrouw M. PotVan Regteren Altena, J. M. Graadt van Roggen, Jaap de Car- pentier, Marijcke Visser, Kees Jansen, D. Kouwenaar, C. Boendermaker, Karei Colnot, Henk van den Idsert, Jaap Mooy, mevrouw J. Kouwenaar Bijlo, mevrouw E. Reitsma—Valenga, Jan van Herwijnen, Herman Vreedert- burgh, mevrouw U. PostmaSinzhei- mer, Thijs Sterk en wijlen Harry Kuyten. Eva in 'f Centrum In Bergen staat ditmaal Eva in 't Centrum van de artistieke belangstel ling het zijn zelfs tien Eva's tege lijk, die tezamen en in vereniging in het expositiezaaltje van het Kunste naarscentrum een tentoonstelling .houden. Deze duurt van 28 Juni tot en met 18 Juli a.s. en omvat tekeningen en grafiek, ontwerpen voor illustratie en versiering, knipprenten, naald- en edelsmeedwerk. De tien dames, die al dit moois laten zien, zijn Ellen Buys, Clara Colnot, Miep Dehé, Rie Kooy- man, H. van der LaanBosch, U. PostmaSinzheimer, M. Potvan Reg teren Altena, E. ReitsmaValenga, M. SnapperBloch en Marijcke Visser. De opening is bepaald op Zaterdag, des namiddags om vier uur, in de danszaal van de Rustende Jager. De dames hebben mevrouw Annie M. G. Schmidt bereid gevonden de tentoon stelling te openen. DE BINNEN-BOULEVARD GEREED De aanleg van de Binnen-Boulevafd is dezer dagen gereed gekomen. Bij de officiële opening zal deze Boulevard de naam dragen van ir. De Vassy, die veel voor de herbouw onzer gemeente heeft gedaan. EGMONDIA-NIEUWS Een combinatie van Egmondia voet balt Zaterdagavond op het sportpark tegen een elftal van de Juni-badgasten. Zondag gaat Egmondia I naar Den Haag om de ere-wedstrijd te spelen op de sportdag van de jubilerende voetbal vereniging AVV. MARKTBERICHTEN NOORDERMARKTBOND, 27 Juni. 87.000 kg aardapplen: Eerstelingen 10,50 13,90, rode Eerstelingen 15,5015,70, grove 10,20—11,80, Doré 14,30—16,30, bl. Eigenheimers 16,30, drielingen 8,2010 en keline 5,80—7,60; 100 kg zilvernep 35; 325 stuks bloemkool: AI 29,50 en All 25. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE, 27 Juni. 210.000 kg aardappelen: Eer stelingen 10,3013, rode Schotten 14,80 —15,50, Doré 11,80—15,70, gl. Eigenhei mers 14—16, drielingen 7,4010,60 en kleintjes 4.307,30; 17.000 kg rode kool 14—15,90; 700 bos peen 8,50—14,60; 500 stuks bloemkool: AI 27,60—30.90. (Ongecorrigeerd) In verband met de a.s. regeringsvor ming heeft H.M. de Koningin vanoch tend ten paleize Voorhout in Den Haag in gehoor ontvangen de fractievoorzit ters uit de Tweede Kamer, de horen mr. L. A. Donker (P.v.d.A.), prof. mr. C. P. N. Romme (KVP), dr. J. Schouten (A.R.), H. W. Tilanus (CHU), mr. P. J. Oud (VVD) en G. Wagenaar (CPN). in het algemeen, het g aantal noi dit onderzoek koos men ee hij u o.a. de nog j migratie nog waarbij invloeden m g soclale, cu van dit onderzoek naar ae waarv. in industrlearbeiders ez. ngesteld bedrüf werkzaam, Ujn.> „soclolog: 99 pagina druks omvat Het rapport, 39 Pw| worden al tend, kan bbijdrage te leveren tot d poging een b J zo urgente e ontwamng vanem van de sociaie, cu moeilijke P k lijk.gocjsdienstige g< Ter verkrijging van deze gezinsoee j.n was het gezinsinterview de mee aangewezen methode. Derhalve we den de arbeiders thuis bezocht en de verzameling van gegevens plaats. Dit had o.m. tot voordeel, a meer gezinsleden in het gesprekk den worden betrokken, zodat inde daad een veelzijdig beeld van het g zin kon ontstaan. Hierbij g"}g geenszins om een z.g. ^'^nleggi. maar om een poging tot openleggn der achtergronden o.m. op bas's objectieve feiten en subjectieve m "vanzelfsprekend moest uit hetaa tal voor dit onderzoek in aanmerkh komende arbeidersgezmnen ecn b naaide selectie worden gemaakt, u gesproken a-sociale gezinnen J*™®™1' niet in aanmerking. Verder werd i leen als eis gesteld, dat de VerschiUe de voor een bepaalde afdeling K merkende functies zoveel mogelijk het onderzoek werden betrokken aldus enig inzicht te verkrijgen 1 voor de Hoogovens kenmerkende beidsdifferentiatie.. De °"tvang3,t "e gezinnen zelf was m het algeme prettig. 120 gezinnen geïnterviei In het eerste hoofdstuk van l rapport worden de levensbeschouw lijke aspecten, zoals deze in de int views naar voren kwamen, beh. deld. Daarbij is uitgegaan van een c derverdeling naar een zevental gr< pen, n.l. Rooms-Katholieken, Geref meerden, Ned. Hervormden, klein: kerkgenootschappen en secten, socia democratische en vrij socialistische^ beiders, communisten en z.g. „«bk zen". Deze indeling is vrij willeken en berust hoofdzakelijk op het etil dat de arbeider zichzelf en zijn ge gaf. Het tweede hoofdstuk gaat v volgens na, welke invloed de ind triële werkzaamheid op de mens het gezinsleven heeft. Daarbij w< een onderscheid gemaakt tussen psychische invloed van het eigenl werk en de werkomgeving op de beider zelf en de invloed van de beidsomstandigheden en arbeidsvo waarden i.e. loonhoogte, arbeidstijd ploegendiensten op het gezin. In totaal werden 120 arbeidersgez nen geïnterviewd. De verdeling o de genoemde groeperingen was volgt: 40 Rooms-Katholieke arbeid' 7 Gereformeerden, 7 arbeiders kleinere kerkgenootschappen en ten 18 Ned. Hervormde arbeiders, sociaal-democratische en vrij socia tische arbeiders, 10 communisten en z.g. dakloze arbeiders. Bron van sociale contrai In de samenvatting aan het slot het hoofdstuk „Levensbeschouwel aspecten" wordt het gehele omelet bevolkingscomplex rond de xm als een belangrijke bron van soc contacten genoemd, waarin historii en algemeen maatschappelijke inv den sterk doorwerken. Zo is hier ontkerkelijkingsproces gaande, dat dele reeds van vrij oude datum ts dit verband moet de vroeg ra ai instelling van een deel der visset volking worden genoemd, dat in verschillende afdelingen van Hoogovens aan de slag ging. Het Hoogócenbedrijf werd in dit heel in zoverre een bron van ref rende invloeden op sociaal gebied het door de humane arbeidsvoorv den, personeelspolitiek en sociale zorging vele aanleidingen tot sc radicalisering wegnam of althans verzwakte. Door de betere art tijden en het verhoogde verzorg niveau bouwden de Hoogovens aan een fundament, waarop een gezinsleven zich kan ontwik) Niettemin is in verband met het gaande duidelijk, dat deze politie de algemeen maatschappelijke c ken tot radicalisering vooralsnog nig invloed zal uitoefenen. Zo kaï b.v. van een humane sociale polit priori geen herstel van de kerk verbanden verwachten. Wel dier kerkelijke planning en strategie te verstaan met de belangrijke streek gelegen bedrijven, n.m. de 1 ovens, al was het alleen maar om tische overeenstemming tussen 1 maatregelen (b.v. t.a.v. arbeids en tijden van kerkgang, gem' avonden e.d.) te verkrijgen. Taak der Voor de kerk wordt gewezen noodzaak tot openheid op leven wereldbeschouwelijk gebied. H wellicht aan te bevelen, dat de eventueel in samenwerking mi grote bedrijven van tijd tot tij nauwkeurig, zowel quantitatief al litatief onderzoek instelt naar d migranten (betreffende herkomst kelijke en politieke gezindte, v van vrije-tijdsbesteding e.d.m.), de streek het sterk dynamisch ter bewaart. Zo zou men de ri van de mensen op de predikin meegebrachte geloofsbezit e.d. k nagaan. Het hoofdstuk „Het Hoogoven en zijn gevolgen voor mens, ge:

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 2