Waardigste aller levende koninginnen Berlijn is nu de kalmste stad in Europa Het neutrale de beste straaljager Zwitserland bouwt ter wereld Vrouw, die tijd en mode overleeft Bejaarde Britse leeuw had nog tanden Hoogtepunt in een vorstinnen-leven Telefoon is onkoninklijk De pers bewees de Duitse hoofdstad slechte diensten „Ik heb de domheid en de ijdelheid van de mensen benut'' Beroemd schilder blijft een raadsel Werken brachten hem milliarden francs op MERKWAARDIGE REPUTATIE Onder afgunstige blik der Amerikanen Projectielendie zelf hun doel zoeken Federatie in Centraal Afrika in oprichting KONINGIN MARY VAN ENGELAND (Van onze Londense correspondent) nRIE koninginnen heeft Engeland nu; drie statige vrouwen die het land D J n. .„.fi „V rpoerende vorstin, is de jongste: koningin Eliza- domweren. De eerste, Gg0Tge VI, die enkele maanden geleden zo plot- beth II, dochter van kon g iconingin-moeder, die haar zwakke man tot ,eling overleed De tweede is de komi e'envoud gn c]mrme door de SThfle Britse natie wordt geëerd. De derde is koningin Mary, „de waardigste gehele Britse natie wordt geeer mQ(Je hegft Qvgr_ l%" n1Zrgde ïïlwste willen we het hier hebben: over die vriendelijke, oude leefd Over de laatste WOont en die de stormen, welke in haar leven £b&»aewoedop'ZwW^oZklijke wijze heeft doorstaan. Ondanks het feit dat ziï de leefWd der zeer sterken- al vijf jaar geleden heeft overschre- jeu, aai zy ,,u, ieej u VOrige maand So geworden schijnt haar een heldere levensavond te zijn toebedeeld. Haar geestkracht is ongebroken, haar "el like waardigheid is nog even verfijnd als vroeger en haar Sterke MuZkker! niet door de ouderdom vertekend. De Britten be- Itrhnnwen de-e i<> wezen zo eenzame vrouw met hetzelfde respect als veertig ienr neleden Haar hoge opvatting van het koningschap dwingt zowel bij de jonge als bij de oude 'generatie diepe bewondering af. Koningin Marv heeft altijd een grote angst voor inbrekers gehad. Vandaar dat ze nog nooit iemand heeft toege staan de kunstschatten in haar paleis te fotograferen en bijzondere veilig heidsmaatregelen heeft doen treffen om haar bezit te beschermen. Haar gevoel voor orde is zó hoog ontwikkeld, dat ze haar chauffeur zo nu en dan op dracht geeft te stoppen om een stuk af val, dat op de weg ligt, op te ruimen Klimop kan de oude koningin niet luchten of zien. Het verbergt volgens haar de scheuren en barsten en leidt tot zekere ondergang van alle huizen, waar liet zich met zijn wortelvezels aan heeft vastgeklemd. Een telefoon ten slotte wenst ze niet aan te raken omdat ze het uitermate onkoninklijk vindt een gesprek met een persoon te voeren, zonder dat ze deze kan zien. Deze kleine grillen hebben de eer bied en de liefde voor de oudste der drie Engelse koninginnen niet ver zwakt. Integendeel zelfs, ze zijn er door versterk'0 Konntgin Mary behoort tot de weinige mensen op de wereld, die zich deze dingen kunnen veroorloven, zonder dat een ander er medelijdend of misschien wel spottend de schouders over optrekt. Eigen opvattingen zijn nu eenmaal onderdelen van een leven, dat gedragen wordt door de hoogste roe ping van het koningschap. ~>k Een foto van een der hoogtepun ten uit het leven van Queen Mary. Wij zien Haar hier aan de zijde van wijlen haar echtgenoot, Ko ning George de Vijfde tijdens een plechtige dankdienst in Londens St. Paul kathedraal in verband met het vijf en twintig jarig re geringsjubileum van de Koning. 'ALS hoofd van de Engelse koninklijke familie heeft koningin Mary een grote zeggenschap in de opvoeding der Britse koningskinderen. Ze slaat er nauwlettend acht op, dat haar klem- en achterkleinkinderen zich te allen tijde waardig gedragen. Prinses Mar garet Rose de levendige zuster van ko ningin Elizabeth, werd nog niet zo lang geleden op het matje geroepen, omdat ze in een groot gezelschap de can-can gedanst had. Dit paste een koningsdochter niet en Margaret moest beloven dit soort dingen voortaan te laten. Meer dan een oogje in het zeil houden doet de oude dame echter niet. Ze is zich volkomen bewust van haar plaats, hetgeen bewezen werd door de omstandigheid, dat zij de eerste was. die' haar zo dramatisch tot koningin uitgeroepen kleindochter met de ge bruikelijke révérence begroette. Reeds van kindsaf aan heeft ze zich op zeer individualistische wijze gekleed eii van de mode heeft ze zich nooit veel aangetrokken. De kleren, welke ze op 't ogenblik draagt, bezitten nog steeds dat onmiskenbare Victoriaanse karak ter. De ene keer vertoont ze zich met een paraplu,* die zestig jaar geleden al od Ascot te bewonderen was; de andere keer draagt ze schoenen, welke gedu rende de eerste wereldoorlog in zwang waren. Maar hoe men hier ook over r g denken, koningin Mary bezit smaak en daardoor stijl. En stijl het kan niet genoeg herhaald worden overbrugt ook in de couture alle tijds verschil. Diepe schaduwen. I EED en verdriet is koningin Mary niet bespaard gebleven. Haar jeugd, die ze als een prinses Von Teek in En geland en Italië beeft doorgebracht, mag weliswaar zonnig genoemd wor den; over haar latere leven hangen diepe schaduwen. Haar eerste verloof de, de hertog van Clarence (de oudste soon van de latere koning Edward VII) ontviel haar in'1893, enkele maanden voordat ze met hem in het huwelijk son treden. Drie van de zes kinderen, die uit haar huwelijk met de latere koning George V (de tweede zoon van koning Edward Vit) geboren werden, zag zij ten grave dragen, namelijk prins John, die reeds op 13-jarige leeftijd stierf, de hertog van Kent, die in de jongste wereldoorlog bij een vliegtuig- (Von onze Bèrlijnse correspondent) JJE DRIE WESTELIJKE sectoren van de voormalige Duitse hoofdstad hebben de eerste proef, waaraan de Sowjets hen sinds 25 Mei jongstleden onderwier pen, met glans doorstaan. Hoewel het er aan de sectorengrenzen enkele malen heet toe ging en de communistische pers dagelijks een vloedgolf van duistere dreigementen spuide, hebben de Westberlijners geen ogenblik hun kalmte ver loren. Enige sensatie bracht de omsingeling van het communistische radio station in de Britse sector door Engelse militaire politie, maar deze sensatie had meer een opmonterend dan een neerdrukkend karakter. De Westberlijners waren blij eindelijk eens in de handen te kunnen wrijven. Dat hadden zij van de wat ouder wordende Britse leeuw niet verwacht. QUEEN MARY geëerd moeder van het Britse vorstenhuis. ongeluk om het leven kwam en koning George VI, die dit jaar zo onverwachts overleed. Ook was ze getuige van de begrafenis van haar man (1936), die al tijd zwak en ziekelijk was geweest. Smartelijk, in 't bijzonder voor een vrouw, die het koningschap zo hoog schat, was ook de crisis, die door het aftreden van koning Edward VIII (de tegenwoordige hertog van Windsor) ontstond. Ze liet haar lievelirigszoon. die een koninkrijk voor een vrouw gaf. vertrekken, zonder de geringste hoop te hebben hem ooit weer terug te zien (koningin Mary was toen al bijna ze ventig!) Op 't ogenblik behoort de her tog van Windsor weer tot de geregelde bezoekers van Marlborough House Maar zijn vrouw, de vroegere Mrs Simpson, heeft nooit meer een voet op Engelse bodem gezet. Koningin Marv blijft onyerbiddellijk" in haar besluit om, terwille van de eer van haar huis. de hertogin van Windsor niet te ont vangen.... Haar „dag" KONINGIN Mary is een vrouw van grote nauwkeurigheid en regelmaat. Ze staat, ondanks haar 85 levensjaren, om zeven uur op en weigert, ook nu nog, haar ontbijt in bed te gebruiken. De morgen besteedt ze met het behan delen van haar correspondentie en het lezer, van „The Times" Voor het diner, dat klokslag half negen moet worden opgediend, kleedt ze zich als in vroegere tijden. Vrijwel elke avond kan men er zeker van zijn, dat achter do grauwe muren van Marlborough House een eenzame, statige vrouw aan tafel zit. Ze is gehuld in een stijlvol avondtoilet en draagt kostbare familie- juwelen, die duizend vonken schieten. >.aar enige gezelschap is de radio en de butler, die zo nu en dan geruisloos binnenkomt. Werklozen en rentetrekkers kopen in de Oost-Sector yOOR het overige was en is in de stad nauwelijks te bemerken, dat eenheden van het Sovjet-Russische le ger en de volkspolitie aan haar gren zen staan om het verkeer naar en van de Oostelijke zone nauwgezet te con troleren. Zelfs de vrijwel dagelijks op tredende grensincidenten hebben hier weinig indruk gemaakt. De meeste zijn intussen weer geregeld, terwijl naar een oplossing van enkele ande re ,in het bijzonder in de Franse sec tor nog wordt gezocht. Op de Kurfürstendamm staan in ki lometerslange dubbele rijen dure wa gens geparkeerd. De restaurants en amusementsgelegenheden zijn druk be zocht .terwijl ook de bioscopen niet over gebrek aan belangstelling te kla gen hebben Enkele dagen viel er een vermindering waar te nemen van Westberlijnei's, de in Oostberlijnse winkels iiun inkopen plegen te doen. Toen echter bleek, dat de grens tussen de Sovjet-Russische sector der stand en de Westelijke sectoren niet sterker werd gecontroleerd dan normaal en het verkeer tussen beide delen volko men vrij bleef, stroomde deze merk waardige grensgangers weer in oude sterkte naar het Oosten. Grensgangers fjVER deze grensgangers is in de se- naat van West-Berlijn heel wat te doen geweest. Een ogenblik heeft men overwogen, niet het minst onder de druk van de middenstand sterke politie-patrouilles naar de sectoren- grens te sturen om alle waren, die de ze grensgangers in Oost-Berlijn had den gekocht, in beslag te nemen. Men is van deze radicale maatregel echter teruggekomen, omdat dit teveel on rust onder de bevolking zou hebben veroorzaakt. West-Berlijn telt onge veer een half millioen werklozen en rentetrelckend.cn. Dit zijn meestal mensen, die met een bedrag van hon derd tot vijftig Mark per maand moe ten rondkomen En dit kunnen zij al leen, wanneer zij, gebruik makend van he' .iutaverschil, in Oost-Berlijn hun - kopen doen. Voor iedere West- - r.; krijgen zij vier Oostmarken en dit maakt het inkopen in de Sovjet sector voor tfele producten lonend. Voor de West -Berlijnse middenstand staat er tegenover, dat zeer vele Oost- Duitsers in de Westelijke sectoren hun inkopen doen, vooral wat schoei sel en textiel betreft, en dat verschil lende West-Berlijnse middenstanders in Oost-Berlijn bijvoorbeeld zakken suiker en kisten eieren inkopen om deze producten dan tegen Westmarken in hun eigen winkel te verkopen. Bovendien garanderen de winkels in Oost-Berlijn in zekere zin de sociale vrede in de Westelijke sectoren, het geen ongetwijfeld eveneens een punt van betekenis is. In ieder geval, de armsten onder de Westberlijnse be volking hebben voorlopig het pleit weer gewonnen. „Berlijn-psychose" W/AT DE Westberlijner de afgelopen dagen wat uit zijn goed humeur heeft gebracht zijn de in zeer vele ge vallen sterk overdreven berichten, die in de Westduitse en buitenlandse pers zijn verschenen over de jongste ontwikkelingen in Berlijn. Bladen be richtten over een totale blokkade der stad, over sterke troepenconcentraties zelfs met tanks om het communistische radiogebouw en zelfs over het houden van manoeuvres door het politie-leger langs de sectorengrenzen. Al deze vol komen uit de lucht gegrepen sensatie hebben West-Berlijn meer kwaad be rokkend dan alle maatregelen der Sov. jet tezamen.. Bij de industrie kwamen uit de Bondsrepubliek en het buiten land geen orders meer binnen. Tal loze personen, die Westberlijn wilden bezoeken, zegden hun komst af. De Westberlijnse mode-industrie moest haar wintermodelien tonen, zonder dat de gebruiklijke kopers aanwezig wa ren .Dat het werklozencijfer door de „Berlijn-psychose" de laatste veertien dagen opnieuw steeg, is hiervan een treurig bewijs. Inmiddels zijn de Westberlijners weer met ongebroken elan het veer tiendaagse internationale filmfestival binnengetreden. Talloze landen, om het even of zij over een grote dan wel over een kleine filmindustrie beschik ken, hebben producten ingezonden. Nederland brengt de cultuurfilms „Panta Rei",, „Circus", „Masquerade' benevens een rolprent over de Middel eeuwse Nederlandse beeldhouwkunst. Zowel de Nederlandse als de Bglgische producten zullen in het prachtige Delphi-theater op het witte doek ver schijnen. EVENALS het vorig jaar zullen ook ditmaal ongetwijfeld tienduizenden Oostduitsers, alle reismoeilijkheden ten spijt, naar West-Berlijn komen om de filmproductie der vrije wereld te aanschouwen. Dit is voor hen minstens een even grote sensatie als voor ons de eerte vertoning van Engelse en Amerikaanse films na de aftocht der Duitse bezetting vormde. Vreemde bekentenis van Picasso (Van onze Parijse correspondent) PABLO PICASSO blijft de Franse kunstwereld in twee partijen verdelen: zij, die hem beschouwen als misschien wel de grootste schilder van zijn tijd en zij, die zich bijzonder ergeren omdat iemand, die toch bewezen heeft veel talent te bezitten, er nu, volgens hen, alleen maar op uit schijnt te zijn om de goe gemeente te beduvelen. Dat hij zodoende een paar milliard francs heeft ver diend en een van de rijkste mensen van Frankrijk is geworden, dat is volgons deze laatste groep alleen maat* een bewijs, hoe dom de mensheid wel is. Ieder lijntje, dat Picasso zet, wordt onmiddellijk goud waard; in de geschiedenis der kunsten is er waarschijnlijk geen schilder geweest, die tijdens zijn leven zo over dreven veel geld voor zijn werk heeft gekregen. gek houdt en alleen maar profiteert van het feit, dat rijke snobisten din gen, die zij niet begrijpen, eigenlijk het mooiste, vinden. Zijn vele vijanden zijn deze mening toegedaan. Picasso heeft bekend zeggen zij dat hij de menselijke domheid heeft uitge buit. Dat heeft hij op een geniale ma nier gedaan, maar daarom is hij nog zeker geen genie. Hij is een talentvol le protsenmaker, maar wie al zijn uitin gen voor meesterwerken houdt en be reid is daar millioenen voor te beta len, toont dat hij niet veel verstandi ger is dan een domme boer, die zich op de kermis laat beetnemen. Nee, zeggen de bewonderaars van Picasso, wie die bekentenis zo uit leeft, toont er helemaal niets van ta begrijpen. De meester heeft alleen be treurd, dat wat men het volk noemt, zich eigenlijk niet meer voor de kunst interesseert. In de middeleeuwen was dat woord kunst niet met zo'n waas van geheimzinnig respect omgeven. Cen nieuwe tentoonstelling van Picas- so is in Parijs steeds weer een ge beurtenis, waarover iedereen spreekt. Het werk. dat hij nu bij de Galerie André Weii exposeert, heeft de vraag weer eens actueel gemaakt, of het in derdaad soms de bedoeling van Picas so is om de draak met zijn publiek te steken. Aangezien deze Spaanse schil der, die al meer dan vijftig jaar in Frankrijk woont, heel weinig spraak zaam is en er niet van houdt om over zijn werk te spreken, heeft men ge dacht wel nooit met zekerheid te kun nen zeggen, wat de motieven van deze wonderlijke kunstenaar zijn. Waarom maakt hij soms portretten, die van een klassieke schoonheid zijn, die hen aan Rembrandt doen denken om daarna schilderijen te vervaardigen, waar niets van te begrijpen valt? Het heelt iedereen verwonderd, dat Picasso nu zelf de sleutel tot zijn werk heeft ge geven. Hij heeft namelijk aan een Ita liaanse journalist het volgende ver klaard: „Het volk zoekt in de kunst geen troost en steun meer. Wie zich nog voor de kunst interesseren, zijn de in tellectuelen, de rijken, de snobisten. Zij zoeken geen troost en steun in de kunst, maar zij zoeken naar het altijd weer nieuwe, het vreemde, het origi nele, het buitengewone, het schanda lige. Ik moet toegeven, dat ik hen met al de steeds veranderende „vreemdig- heden", die in mijn hoofd zijn opge komen, geboeid heb, waarbij ik gecon stateerd heb, dat hoe minder zij me begrepen, hoe meer ze me bewonder den. Ik heb mezelf beziggehouden en geamuseerd met een spel van lijnen, met wonderlijke capriolen, met buite nissigheden, met raadseltjes en ara besken en zo ben ik heei spoedig be roemd geworden. Beroemdheid bete kent voor een schilder veel verkopen, veel verdienen, rijk worden. Nu ben ik zoals u weet, beroemd en rijk. Maar als ik alleen met mezelf ben, dan vind ik niet de moed om mezelf te beschou wen als een kunstenaar in de grote en antieke betekenis van dit woord. Giot to, Rembrandt en Goya, dat waren grote kunstenaars. Ik ben slechts iemand, die het publiek amuseert, iemand die zijn tijd begrepen heeft en die de domheid, de ijdelheid en de zelfingenomenheid van zijn tijdgeno ten het best heeft weten te benutten. Dit is een bittere bekentenis, pijnlij ker misschien dan u wel lijkt. Maar het is een eerlijke bekentenis". Potsenmaker VT/AT wil Picasso hier nu mee zeggen, heeft men zich afgevraagd. Dat hij het publiek willens en wetens voor de (Van een militaire medewerker) JJE VOKMING van de Europese Defensie Gemeenschap, waarvan de allerlaatste phasen nog: diverse moeilijkheden schijnen op te leveren, is, naar van uiterst bevoegde Amerikaanse zijde wordt vernomen, een onmisbare voorwaarde voor het snel in werking treden van een bewapeningsprogramma voor de N.A.T.U.- landen. Bekend mag worden verondersteld, dat de E.D.G. slechts zes, de N.A.T.O. zestien deelnemers heeft. Hoewel het Amerikaanse parlement de door president Truman voorgestelde hulpprogramma's aanzienlijk heeft besnoeid, moet men daaruit niet de conclusie trekken, dat men van die zijde de bewapening van de bondgenoten wenste te bekorten. Veeleer zijn tie beperkingen te verwachten in de economische hulp en de technische bijstand aan de minder ontwikkelde gebieden. Dij de snel gegroeide mechanisering van de oorlogsmiddelen en het dienovereenkomstig snel verouderen van wat in de Wereldoorlog II ïog als uitmuntend werd beoordeeld, heeft men van Amerikaanse zijde (nog) niet die wapenen in ruime mate geleverd, waarvan de V.S, zelf een betrekkelijk kleine hoeveelheid bezitten. Deels is daarvan oorzaak de twijfel, die men in de V.S. koesterd ten aanzien van c'e bereidheid der Europese volkeren om een all-out poging te doen. samen tot een defensie te geraken, die elke vij and het hoofd kan bieden. Het is daar om dat men de totstandkoming van de E.D.G. in de V.S. als een grote stap in de richting die men aldaar gaarne ziet. wordt beschouwd. In de Koreaanse strijd is inmiddels een schat van ervaring opgedaan, die overigens duur genoeg is betaald. Daar uit is o.m. gebleken dat het aantal sol daten nog steeds niet de doorslag geeft, doch veeleer hun geoefendheid an bo venal de technische kwaliteiten üer modernste wapenen. Op twee -mnten hebben de communistische troepen be slist betere materialen, te weten in de snelle straaljagers (de MIG 15 is supe rieur aan alle gebruikte geallieerde straaljagers, behalve misschien de Ame- rikaanse Sabre) en in de tanks. De Sherman is niet opgewassen tegen de Russische zware gevechtswagens. Een derde punt, waarover men enige twijlel moet koesteren is de luchtafweer en alles wat daarmee samenhangt, gedert enige tijd is 'de communisti sche luchtafweer in kwaliteit aan zienlijk toegenomen. Onder dit hoofd vallen ook de raketwapenen, waarvan verschillende zelf hun doel in de lucht zoeken. Nu is een merkwaardige om standigheid. dat twee landen, 'ie pun- cipieel neutraal zijn en dat wensen te blijven. Zweden en Zwitserland, op het stuk der wapenproductie van oud-her een grote reputatie hebben. In Zwitser- seriand beslaat echter een algeneel ver bod van uitvoer der wapenen. Dispen satie hiervan kan alleen gegeven wor den door de Bundesrat. het parlement. Maar elke dispensatie brengt met zich de mogelijkheid van een nolitie* ge schil met de partij, waaraan ie ge vraagde wapenen niet worden gele verd. Het schijnt niet onbegrijpelijk, dat Zwitserland ongaarng wapenmtvoer toestaat, aan de andere kant echter de daardoor ontstane export ongaarne mist. Tengevolge van dit dilemma worden aanvragen tot wanenexport iikwijls 'arwe tijd aangehouden. Zoals gezegd besta"1' er bil ie -al- lieerden, met name in de V.S.. een enorme belangstelling voor wapens van de hierboven omschreven catego rieën. Zwitserland nu maakt raigcver met veel veilie,'i»ii»:*CJW**o4**0frt1,en 'n staartloze straaljager, die sneller is dan de MIG en beter manoeuvreerbaar dan welke andere bekende straaljager ook Het prototype is liet delta-model, de zo genaamde vliegende vleugel, waaraan in alle landen al jaren is gewerkt. Ook de luchtmacht van de V.S. heeft der gelijke modellen in bewerking, doch de berichten over de verwachte successen zijn niet al te hoopvol. Een aanvrage tot levering, eventu eel in licentie van deze vliegtuigen, die dan in de NATO-landen gebouwd of ge assembleerd zouden worden, is sedert lang in behandeling te Bern. Een be slissing is echter nog niet bereikt. Niet temin wordt in Stans (Berner Ober land) de machine bereids in serie ge bouwd. Ingenieurs-import De firma Bürli fabriceert een tvcht- afweerraket, die zelf zijn doel zoekt. Het projectiel behoeft het doel niet precies te bereiken, doch richt zijn koers automatisch naar het aanvallende vliegtuig. Het is dus wel een geleid projectiel, doch het wordt niet "an de grond af radiografisch bestuurd. Een grote voorraad van deze proiectielen zou het gevaar van luchtaanvallen ook in de nacht, zeer drastisch verminde ren, vooral wanneer een goede lucht wachtdienst bestaat. Terzijde zij ver meldt, dat de Nederlandse luchtwacht dienst in de Meidagen van 1940 voor beeldig heeft gefunctioneerd. Beide aanvragen nu betreffende de uiterst belangrijke, maar bovendien uiterst geheime opdrachten tan de Zwitserse industrie het gaat bij Bürli alleen al om honderden mllioe- nen Zwitserse franken zijn zo lang aangehouden, dat de y.S ongeduldig zijn geworden en hun toevlucht heb ben genomen, zij het op minder .dras tische wijze tot de tactiek der Russen; zii hebben eenvoudig een aantal Zwit serse ingenieurs met bun gezinnen naar de V.S. laten komen. Men moet hierbii bedenken dat van oudsher de Russische artillerie, ok in de afgelopen oorlog, biiznoder goed is en dat men van die zijde een grote ervaring, heeft met raketprojectielen De Russen hadden grote met het zogenaamde ..Stalin-orgel". sim pele en doeltreffende batterij van ra- ketnrojectielen. Men mag aannemen, dat zo de E 1 G werkelijkheid wordt, een enorme ver snelling en uitbreiding van de Furo- oese bewapening te waebten is. mede door het aansluiten van de T)»'tse r. o gelijkheden van wapenproductic. PABLO PICASSO ..rijk en toch teleurgesteld.. 1 Schilders en beeldhouwers waren ge wone arbeiders, die net zo werkten als de timmerman en de bakker. Zo zija de grootste meesterwerken ontstaan, die niet door een kleine groep, maar door heel het volk begrepen en ge waardeerd werden. In deze meester werken, de kathedralen b.v. vonden za troost en steun. Nu bestaat dat niet meer. Wil een schilder succes hebben, dan moet hij vreemd doen. Dan valt hij op en hij wordt beroemd. De vreemdste ideeën en denkbeelden, die in me (Picasso) zijn opgekomen, heb ik getekend en geschilderd. Niet om de mensen voor de gek te houden, maar omdat ik mezelf daar mee amu seerde. Deze uitingen van een fantas tische geest hebben succes gehad. Niet omdat men begreep, wat ik er mee bedoelde, maar omdat zo vreemd waren, geheimzinnig. Men kon er al les in ontdekken en het was in da mode om vreemde dingen mooi ta vinden. Daar heb ik van geprofiteerd. Ik ben er rijk door geworden, maar ik heb altijd gedaan, waar ik zelf zin in had. Ik heb nooit iets gemaakt omdat ik wist er veel geld mee te verdienen. Maar hoe vreemder mijn werk leek, hoe mooier men het vond. Dit is niet de hekentenis van iemand, die zijn pu bliek bedrogen heeft, maar van iemand die diep teleurgesteld is in zijn pu bliek. Dat hij zichzelf daarbij niet als een groot kunstenaar beschouwt, is alleen maar een bewijs, hoe eenvoudig en bescheiden deze in heel de wereld beroemde en gevierde man is gebleven. Meer rechten voor inheemsen Te Londen zijn bijzonderheden be kend gemaakt over het ontwerp voor een Federatie van de Britse gebieden in Centraal Afrika: Nyasaland en Noord- en Zuid Rhodesië. Het ontwerp is vorige maand opgesteld. In het rapport wordt voorgesteld een raad op te richten voor zaken betref fende de inheemsen. Deze raad zal alle federale wetten, die naar zijn mening ten nadele van de inheemsen onder scheid maken tussen blanken en in heemsen, naar Londen kunnen verwij zen. De uit vijf en dertig leden bestaande federale vergadering moet tenminste zes inheemse leden tellen, twee uit elk der aangesloten gebieden. Voorts wordt voorgesteld vrijwel alle aangelegen heden, die het dagelijks leven der in heemsen betreffen, door de afzonder lijke regeringen te laten behandelen. Wijziging in de grondwet der federatie eist een tweederde meerderheid van de federale Vergadering. Het ontwerp zal in de komende maan den door de betrokken regeringen en groepen worden besproken. Drie com missies van deskundigen zullen plan nen uitwerken betreffende de finan cien, de openbare diensten en de rech- teriijke macht in de federatie. Wanneer deze commissies verslag hebben uitge bracht. zal Engeland de betrokken re geringen uitnodigen voor een conferen tie. welke waarschiinliik tegen October in Victoria Fals zal worden gehouden. Dc naam der federatie zal zijn: Federa tie van Rhodesia en Nyasaland. Wi»

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 5