Hoe de formateur wordt benoemd NIEUWE ENGELSE THEE MELANGE Zn. rs Militaire Vrouwen Afdeling de Kon. Luchtmacht bij Rotterdam nam op treffende wijze afscheid van Mr. P. J. Oud De heer Bandsma gecremeerd Uitkering van de oorlogsschade wordt iets versneld Wijzigingen in visserij- en jachtwet De aanstaande kabinetsformatie 0.69 reed 3.95 1.95 1.95 1.75 2.49 2.95 24.90 16.95 1.95 7.95 3.95 -•34.90 24.90 27.90 11.50 lenen fMMR. en fialen enbrug ram ark Informaieur- on-Nederlands insluipsel De kiezers stemmen niet tegen een ministerie De opdracht V ier-en-twintig bruidjes in één vliegtuig de informateur V.H.K. en N.V K L. zullen verdwijnen Ook aanmelding voor een reservediensi mogelijk Vier weken hechtenis voor ondernemer voetbalpool Vele sprekers uit stads bestuur en burgerij Grote belangstelling op Westerveld ,Hei is maar... een postzegel Uitstekend geslaagde documentaire van de P. T. T. Ter gelegenheid van het eeuwfeest Teneinde de werkgelegenheid te bevorderen Instelling van Jachtraad en Kamer voor visserij KoJit B&óiek l!llllllllllllll!llll!lini!lll1llllll!ni!lll!!lllll1HIIIIIIII!IUini!lllllllllllllil!l1IUIIUIItll!Ulll] Nieuwe wetsontwerpen in Tweede Kamer De jachtwet 1923 Jeugdige inbrekers in Amsterdam gegrepen Maandag gaat Braakman definitief dicht heeft groot succes! Ook meer uitkeringen voor huisraadschade Boete van f 69600 geëist tegen papierfabriek Nieuwe wet op inkwartiering en vordering ingediend VRIJDAG 27 JUNI 1952 5039 (Van onze parlementaire redacteur) DE EERSTE stappen zijn reeds gedaan, welke naar wjj hopen binnen niet al te lange tijd tot de formatie van een nieuw kabinet zullen leiden. In de komende dagen en weken zal de lezer in zekere zin worden bedolven onder nieuws met betrekking tot deze voor ons land en volk zo belangrijke gebeurtenis. Bij wijze van inleiding tot en richtingwijzer door de te verwachten nieuws-lawine geven wij in dit en een volgend artikel een overzicht van de algemene gang van zaken, alsmede een bespreking van verschillende met een kabinetsformatie verband houdende problemen. Het is in ons land sinds vele jaren gewoonte, dat een kabinet kort vod de uitslag der verkiezingen bekend wordt ontslag aanbiedt. Deze gewoon te hangt nauw samen met ons kiesstel sel; het beginsel der evenred^e verte- genwoordiging toch sluit in, dat de kiezers, anders dan onder het oude districtenstelsel, slechts stemmen voor de samenstelling der Tweede Kamer en niet tevens vooraf tegen een be paald ministerie. Niet vóór, maar eerst na de verkiezingen wordt gespro ken over het program en de samen- ffeliing van het toekomstige kabinet. Korte tijd nadat de ministers hun portefeuilles ter beschikking hebben gesteld zij blijven alsdan belast met het afdoen der lopende zaken ver zoekt de Koningin als regel de vice- voorzitter van de Raad van State, de voorzitters van de beide Kamers der Staten-Generaal, alsmede die van de grote fracties in de Tweede Kamer, haar voor te lichten over de politieke toestand en advies uit te brengen over mogelijke oplossingen van de crisis. In het normale geval heeft de Ko ningin in deze een aanzienlijke mate van vrijheid. De verantwoordelijkheid voor de benoeming van een formateur rust echter niet op onze vorstin, die volgens onze grondwet onschendbaar is, maar op hem, die een dergelijke be noeming aanvaardt. Als regel wordt bekend gemaakt, dat en aan wie een opdracht tot het formeren van een kabinet is gegeven. Onder bijzonder moeilijkeomstandig heden is in het verleden een opdracht wel eens geheim gehouden, teneinde de taak van een formateur te verge makkelijken. Bij het bekend maken van de op dracht, welke de formateur verzoekt in beraad te mogen houden, blijkt tevens of en zo ja aan welke beperkingen de opdracht is gebonden. De ruimst denkbare opdracht is vanzelfsprekend die tot „het formeren van een kabinet". Naast deze formule komen tal van be perkende variaties voor, zoals de op dracht aan Beel in 1946 tot het forme ren van een kabinet, dat „geacht mag worden het vertrouwen van de Twee de Kamer te genieten", of dat, gelijk een opdracht in 1948 luidde, „een zo groot mogelijk vertrouwen van de Tweede Kamer zal bezitten". Op 5 Juli 's morgens om negen uur vertrekt van Schiphol een emigrantenvliegtuig met een bij zonder kostbare inhoud naar Nieuw-Zeeland. In de eerste plaats gaan er 24 bruidjes mee, wier bruidegoms aan de andere kant van de aardbol al zitten te wachten. Eén van die bruidjes heeft haar bruidstoilet al in haar koffer. Dit moet ze bij aankomst meteen aantrekken, want vader en moeder willen niet dat hxin dochter daarginds als ongehuwde jongedame zal verblijven, geen dag en geen nacht. Verder zullen aan boord zijn 21 vrijgezellen, twee gehuwde mannen, een ge huwde vrouw met vier dochters, nog een gehuwde vrouw en een echtpaar met twee baby's. Indien een formateur zich genood zaakt ziet zijn opdracht terug te ge ven, raadpleegt de Koningin als regel opnieuw alle of verschillende van bo vengenoemde personen alvorens hetzij een andere geformuleerde opdracht te geven, hetzij een andere persoon tot formateur te benoemen. Naast de formateur kennen wij sinds reeds in Belgie voor, enkele jaren ge leden dook de informateur ook in Frankrijk op. De taak van de informateur, gelijk deze zich met name bij onze Zuider buren heeft ontwikkeld, is niet zo zeer om het staatshoofd op de hoogte te stellen van de politieke situatie dit geschiedt immers al door middel van de boven beschreven raadplegingen als wel om de onderhandelingen tus sen verschillende politieke partijen in gang te zetten. Het introduceren van de informateur duidt onzes inziens op een bedenkelij ke ontwikkeling in ons constitutioneel stelsel, dat van ouds her aan de ene kant een nauwe samenwerking tussen regering en volksvertegenwoordiging kent, maar aan de andere kant tevens een eigen taak en verantwoordelijk heid van beiden inhoudt. Het is dan ook in strijd met de beste Nederlandse staatkundige tradities het kabinet als niet meer dan een ver lengstuk van de volksvertegenwoordi ging of van enkele partijen te beschou- verleden jaar ten onzent ook de „in- wen. Hopen wij slechts, dat de figuur formateur". Deze figuur is van buiten landse oorsprong; in de laatste jaren vóór de tweede wereldoorlog kwam zij van de informateur als symptoom van deze ten sterkste af te wijzen beschou wing ons ditmaal zal worden bespaard. Op 1 Juli zal de Militaire Vrouwen Afdeling, bij afkorting Milva genaamd, in werking treden. Tevens zullen dan twee namen uit onze Kon. Landmacht verdwijnen, die bij velen bekend ge weest zijn: het Vrouwen Hulp Korps (V.H.K.) en 't Ned. Verpleegsterskorps Kon. Landmacht (N.V.K.L.). Alle vrou wen, die thans bü de K. L. werken, zullen in één organisatie worden Onder gebracht, de Milva, die onder comman do zal staan van de huidige Comman dant van het V.H.K., majoor mevr. A. Halbesma. De Milva zal omvatten vijf onderaf delingen; Administratieve Dienst, Ver bindingsdienst, Luchtdoelartillerie, Ge neeskundige Dienst en Luchtmacht. Het uniform voor de eerste vier dien sten zal dat van het V.H.K. zijn, het embleem (batch)de Tudorroos van het V.H.K., maar de patjes op het uniform zullen afwijkende kleuren hebben; pauwblauw voor Adm. Dienst, pauw blauw met witte rand voor Verbin dingsdienst, zwart met rode rand voor Luchtdoelartillerie, groen voor Genees kundige Dienst. De dames van de Lucht macht zullen in blauwgrijs gekleed gaan, net als haar mannelijke collega's. De weinig elegante groene kousen, welke tot dusver door V.H.K.- en N.V. K.L.-dames gedragen, werden, zullen mogen worden vervangen door nylons. In totaal zal de vredessterkte van de Milva 1750 „vrouw" bedragen, de oor logssterkte echter loopt tot 8000. Men kan dit bereiken door het invoeren van een reservedienst in de geest van de Nationale Reserve. De dames, die tot deze Milva-reserve toetreden, verplich ten zich in vredestijd slechts enkele uren per week te oefenen (ten hoogste 200 uur per jaar), maar in oorlogstijd of bij mobilisatie komen zij in doorlopende werkelijke dienst. Voor de dames van de Geneeskundige Dienst der Milva zal men in plaats van de officiersrang in voeren een nieuwe rang „Officier Milva G.D.", gevolgd door de aanduiding le, 2e, 3e of 4e klasse. Voor de overige diensten blijven de huidige rangen ge handhaafd. De toetreding Tot de Milva kunnen toetreden alle ongehuwde Nederlandse meisjes, die tenminste 18 jaar oud zijn en niet ouder dan 35 jaar en die voldoen aan de eisen van lichamelijke en geestelijke geschikt heid voor de militaire dienst. Zij moe' ten in het bezit zijn van een diploma Mulo A of B, dan wel een ontwikke ling hebben gelijkstaande met deze di ploma's. Voor hen, die tot de Milva-reserve wensen toe te treden, liggen de eisen lager. De leeftijdsgrens loopt tot 45 jaar en de minimum-schoolopleiding is gesteld op zes klassen lagere school. De grote betekenis van de oprichting van de Milva is ongetwijfeld dat thans de vrouw in ons leger haar rechtsposi tie heeft gelijk haar mannelijke colle ga's. Zij was na '45 reeds min of meer een bekende verschijning geworden bij de Landmacht, zowel in de militaire bureaux en in de hospitalen als achter telefooncentrales of achter het stuur rad van motorrijtuigen. Zij deed het werk, dat anders door dienstplichtigen gedaan had moeten worden, die nu voor andere taken vrijkwamen. Zij deed ook en vooral het specifiek vrouwelijke werk in de K.L. Zij heeft het daarbij soms niet gemakkelijk gehad. Weer standen moesten worden overwonnen, zowel in eigen kring als daarbuiten. Deze strijd is met de oprichting van de Milva ten einde. De vrouw heeft haar vaste plaats in de K.L. gekregen! De Haagse kantonrechter heeft de ondernemer W. van der L. veroordeeld tot twee maal veertien dagen hechte nis wegens het middels een stichting en donateurs uitschrijven van een voetbalprijsvraag (Voetbalpool) en het vormen van een organisatie „Een nul" door het aanstellen van hoofd inspecteurs en inspecteurs. Twee we ken geleden eiste het Openbaar Mi nisterie twee maanden tegen Van der L. AP treffende wijze heeft de stad Rot- u terdam gisteren afscheid genomen van zijn vertrekkende burgemeester, mr P. J. Oud. Des morgens ontving de oud-burgervader op het stadhuis depu taties van het gemeentepersoneel en de wijkraden. Ir J. P. van Bruggen, hoofd directeur van Openbare Werken, bood hem en zijn echtgenote namens het zes tienduizend man sterke gemeenteperso neel een zilveren theestel aan, waarna mr N. C. van Maastrigt, voorzitter van de wijkraad Overschie, mr Oud namens de wijkraden een zilveren vaasje over handigde. Beide heren gewaagden hier bij van de grote erkentelijkheid en waardering van het gemeentepersoneel en de wijkraden. Tijdens het afscheid van het college van wethouders, dat des middags plaats vond, werd mr Oud door wethouder J. van Tilburg, de waarnemende burge meester, de Van Oldebarneveldtpen- ning aangeboden, de hoogste graad van waardering, welke het stadsbestuur kent. Hierop heeft de Rotterdamse raad in een bijzondere zitting afscheid van de scheidende burgemeester genomen. On der de aanwezigen bevonden zich o.m. de Commissaris der Koningin in Zuid- Holland, mr L. A. Kesper, en de burge meesters van Amsterdam en Den Haag. De heer A. van Kranenburg sprak na mens de raad een afscheidsrede uit, waarbij hij de Rotterdamse ambtsperio de van mr Oud uitvoerig memoreerde, en besloot met de woorden, dat de we deropbouw van Rotterdam het symbool was van het werken van deze burge meester. Hierop bood spreker mr Oud namens de raad een beeldje van Eras mus aan. Na deze bijzondere zitting namen mr Oud en zijn echtgenote in de burgerzaal afscheid van de Rotterdamse burgerij. Hier waren diverse deputaties bijeen gekomen, die tezamen de ganse burge rij vertegenwoordigden. De voorzitter van het comité „Huldiging burgemees ter mr P. J. Oud", mr K. P. van der Mandele, sprak woorden van afscheid en waardering en bood de heer en me vrouw Oud als geschenk van de bur gerij een reiskoffer, waarin zich het plan voor een buitenlandse reis bevond. Tot besluit maakten nog zeer velen gebruik van de gelegenheid om per soonlijk afscheid te nemen van de oud burgemeester en zijn echtgenote. Zeer velen waren gistermiddag naar het crematorium „Westerveld" in Vel- sen gekomen, om de laatste eer te be wijzen aan wijlen de heer L. Bandsma, in leven directeur van 't Gew. Arbeilds- bureau te Alkmaar, wiens stoffelijk overschot daar in het crematorium is verast. Het waren niet alleen inwoners van Alkmaar, die hun plaatsgenoot op zijn laatste tocht vergezelden, uit ver schillende plaatsen van ons vaderland waren er gekomen. Het gemeentebestuur van Alkmaar was vertegenwoordigd door wethouder M. Coerts en dat van Den Helder door wethouder L. van Loo. Verder waren er de heer A. N. van Mill, directeur- generaal van het Rijksarbeidsbureau in Den Haag, kapitein Ruimgaart, hoofd van het Gewestelijk kantoor van de Sociale Dienst van het ministerie van Oorlog, mr Vermeulen, inspecteur van het Rijksarbeidsbureau van Noord- Holland en Zuid-Holland en de heer Van Wonderen als vertegenwoordiger van de hoofdinspecteur van de Arbeid te Haarlem. Voorzover de dienst het maar even toeliet waren alle ambtena ren van het bureau, benevens de direc teuren der Gewéstelijke Bureaux in Noord- en Zuid-Holland en de bijkan toren in het rayon aanwezig. Toen de kist, bedekt met enkele fraaie bloemstukken, waaronder een grote krans van het personeel, de hal werd binnengedragen, speelde de or ganist, de heer George Robert, Gezang 232, „Neem Heer mijn beide handen" en onder het dalen Gezang 282, „Blijf bij mij Heer". De zoon van de overledene dankte mede namens zijn moeder en verdere familieleden, voor de belangstelling tijdens de ziekte en het overlijden van zijn vader ondervonden, ook voor de aanwezigheid hier. Onder de tonen van het „Ave Verum" van W. A. Mozart, werd het cremato rium weer verlaten. Ter eerbiedige nagedachtenis van de overledene, waaide gisteren van het Gewestelijk Arbeidsbureau de vlag halfstok. Bij overstromingen aan de Oost kust van Mexico zijn vijftien boeren om het leven gekomen. De watersnood is door zware regenval veroorzaakt. jyjILLIOENLN mensen likken elke dag aan een postzegel, in Nederland zowel als j Patagonië, in Alaska zowel als In Ethiopië. Zij plakken het kleine papiertje, dat hun slechts een luttel bedrag kost, op een brief en de posterijen over de gehele wereld zorgen, dat de zending op de plaats van be stemming komt. De postzegel heeft meer dan alleen maar een meer of minder fraai uitgevoerde voorkant en een gegomde achterkant. Er zitten tal rijke facetten aan: de artistieke bewerking, het drukken, een inge wikkeld samenstel van internatio nale overeenkomsten en tenslotte de verzamelwoede van duizenden, die de zegels nauwkeurig land bij land en jaartal bij jaartal in hun albums plakken. De Nederlandse postzegel be staat honderd jaar. Ter gelegen heid daarvan wordt in Utrecht een grote internationale postzegel tentoonstelling gehouden, die vele bezoekers zal trekken, die wel eens wat meer van de postzegels en wat daar allemaal achter schuilt weten willen. De P..T. heeft, om hun nieuws gierigheid te bevredigen, een film laten vervaardigen „Het is maar., 'n postzegel", die gedurende de expositie vertoond zal worden en ongetwijfeld ook daarna nog nut tige diensten kan bewijzen. Want het is een voortreffelijk geslaagd filmpje geworden, zoals we heb ben kunnen constateren in het Seinpost-theater in Scheveningen, waar het voor een groot aantal genodigden voor het eerst ge draaid is. Op een levendige wijze en in fo tografisch opvallend gcede beel den laat de film zien, hoe het postverkeer zich ontwikkelde, hoe de firma Enschedé na het in gewikkelde pro:es van 't tekenen en clicheren de Nederlandse postzegels drukt, welke minutieu ze zorg eraan besteed wordt, hoe de met postzegels beplakte stuk ken naar alle delen van de we reld uitzwermen en tenslotte de philatelisten zich op de zegels werpen. Herbert Perquin schreef het scenario en voerde de regie; de N.V. Cefima-film vervaardigde „Het is maar'n postzegel", waarmede de P.T.T. ongetwijfeld veel succes zal oogsten. Met deze film is opnieuw bewezen, dat ons land, wat het maken van docu mentaires betreft, een geducht woordje meespreekt. In het begin van dit jaar is de uitkering van de bijdragen in de oorlogsschade aan onroerende goederen en huisraad vertraagd, omdat naar het oordeel van de regering de Rijksmiddelen grotere uitgaven op dit stuk niet toelieten. In ver band met de huidige stand van de werkgelegenheid heeft de regering zich echter nader moeten beraden over de vraag, in hoeverre het mogelijk en gewenst is, alsnog tot enige versnelling van deze uitkeringen over te gaan, teneinde te trachten daardoor verbetering in de werkgelegenheid te brengen. Het resultaat is geweest, dat deze uitkeringen inderdaad zuilen worden versneld. Volgens de toelichting op het eerste wetsontwerp vormen in ons land in het bijzonder de z.g. versnipperde visrech ten een ernstige belemmering voor de zo noodzakelijke verhoging van de pro ductiviteit van het nog beschikbare viswater. Eén der belangrijkste punten van de thans voorgestelde wijzigingen DE AMBTENAREN van de Amster- damse Havendienst hebben dezer dagen hun nieuwe instructies gekregen. Daarin is bepaald, dat ambtshalve „rie ken" toegestaan is. De instructies zeg gen namelijk; „Tenzij ambtshalve daar toe genoodzaakt, is het verboden in Zestien procent van de mannen en negentien procent van de vrouwen ging op zestienjarige leeftijd of eerder naar de maan zitten kijken, n Een Engelse kippenfokker heeft een uitvinding ge daan, die de vrede onder alle kippen eerst van hun leven met een jongen ter wereld kan veroorzaken. De kip- dienst alcoholhoudende dranken te ge- uit ging. Het blijkt, dat de gemiddelde penfokker zat al lang met het probleem bruiken of daarnaar te rieken, n „Zo- Nederlandse vrouw voor het eerst op te kampen, dat hij elke dag dertig als bekend, heeft men in Amerika een haar achttiende jaar uit geweest is. eieren verloor, als gevolg van vecht partijen tussen zijn pluimvee. Toen nieuwe atoombom, de kobaltbom uit gevonden. Tot een productie van dit wapen zal echter niet worden overge gaan. want het gebruik ervan zou de vernietiging van de gehele_ mensheid ten gevolge hebben. Niettemin kost de bom slechts veertig millioen dollar. Men moet in Amerika maar komen! In de Rocky Mountains heeft een Ameri kaanse aannemer een aantal atoombom- vrije woningen gebouwd. De dingen zit ten een heel eind onder de grond en het enige prettige daarvan is, dat je in geval van oorlog tamelijk veilig bent. De kelders waren tot voor kort onver koopbaar, maar naarmate er meer be kend wordt over de vorderingen van de Russen op atoomgebied, gaan ze steeds sneller van de hand. Nu werkt men in de Rocky Mountains al aan een complete, atoombestendige stad. n .Het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie heeft een groot aantal vrouwen gevraagd, op welke leeftijd zij voor het „Nou sturen wij een écht S.O.S.- bericht en nou geloven ze het niet, natuurlijk!" DIJ de Tweede Kamer zijn twee wetsontwerpen ingediend, die voor onze vis- sers en jagers van betekenis zullen zijn: ten eerste een wetsontwerp, waarbij wordt voorgesteld, in de visserijwet bepalingen tot regeling van de huur en ver huur van visrecht op te nemen; ten tweede een wetsontwerp, dat een aantal nieuwe bepalingen betreffende de jacht inhoudt. is de instelling van een Kamer voor de Visserij, samengesteld uit leden, die de beroeps- en sportvissërij en de eigena ren van visrecht, resp. viswater, ver tegenwoordigen. Deze Kamer zal wor den belast met de taak het doelmatig bevissen van de kust- en binnenwate ren te bevorderen en een redelijke ver deling van het visrecht te bewerkstel ligen. In het wetsontwerp is voorts actieve bevordering van een doelmatig bevissen en van de verbetering van de visstand naast de onmisbare bescher ming van de beroepsvisserij op de voorgrond geplaatst. VOLGENS de toelichting op het wets ontwerp betreffende de jacht is de jachtwet 1923 niet meer up-to-date ten gevolge van de geleidelijk ingetreden veranderingen op verschillende terrei nen. Het waken voor de belangen van de landbouw is één van de voornaam ste oogmerken van de regering ge weest. Anderzijds ziet zij er op toe, dat niet door het overmatig afschot van in het wild levende dieren de ondergang van bepaalde soorten te duchten staat. In het nieuwe wetsontwerp is de mogelijkheid tot het verlenen van ver gunningen drastisch beperkt. Verder meent de regering, dat de nodige gel den voor een fonds, dat maatregelen tot instandhouding vgn sommige mooie wildsoorten zal mogelijk maken, moe ten worden gevonden in een heffing ten laste van de jager, van vijf gulden Per3achtacte en een bijdrage uit s rijks kas. Het ontwerp voorziet ten slotte in de instelling van een Jacht raad. een adviserend college, dat de overheid van deskundige voorlichting kan dienen. Belusi oo nylons en hemden De Amsterdamse politie is er in ge slaagd de hand te leggen op een ben de jeugdige inbrekers. Een 24-jarige havenarbeider, een 22-jarige zeeman en twee losse werklieden resp. 22 en 24 jaar oud, zijn gepakt en voor de of ficier van justitie geleid. Gedurende enige maanden bezoch ten zij vnl. textielzaken in de binnen stad, waar zij vernielingen aanrichtten en partijen nylonkousen, overhemden, ondergoed, dassen, etc. wegnamen. Voor zover tot nu kon worden na gegaan beloopt de waarde van de buit ca. f 15.000. Een gedeelte van de gesto len goederen is achterhaald. De politie heeft tevens proces-verbaal opgemaakt tegen een aantal helers. Zaterdag 28 Juni en Maandag 30 Juni zullen twee Phoenix-pontons geplaatst worden in het sluitgat van de afsluit dijk van de Braakman. Maandag 30 Juni om ongeveer 10.00 uur zal de Rijks waterstaat het werk van definitieve sluiting aanvangen. De verwachting is, dat het sluitponton om ongeveer 13.00 uur tot zinken zal worden gebracht. Hiermede zal een einde zijn gekomen aan eeuwenlange afsluitingen en in polderingen van de brede geulen in Zeeuws-Vlaanderen. ADVERTENTIE Thee van het pittige Engelse karakter werd in Nederland nog weinig gedronken. De voor naamste reden was wel de kostbaarheid van deze speciale theesoorten. Nu Douwe Egberts echter voor 76 cent per pakje 'n heer lijke Engelse melange brengt (Pickwick thee met groen etiket), wordt deze terstond alom gevraagd en gedronken. Het blijkt dat velen iets voelen voor de Engelse smaak. de fijne Engelse melange - Het nieuwe pakje Douwe is thans alom verkrijgbaar. Egberts PICKWICK THEE is Neem eens de proef met deze in minder dan geen tijd aan bijzonder krachtige, zeer het populair worden! rijk afschenkcnde thee van De nieuwe PICKWICK THEE DOUWE EGBERTS! (Advertentie. Ing. Med.) construeerde hij een aparte bril, die op een kippenneus kon worden geplaatst. De eierenleveraneiers kunnen door die brillen slechts opzij en naar beneden kijken. De uitvinding bezorgde hun eigenaar een winst van dertig eieren per dag. n In Amerika construeert men tegenwoordig pannen van papier, die na het gebruik kunnen worden wegge gooid. Het papier is zo behandeld, dat het een temperatuur van 300 graden verdragen kan. Het is speciaal voor soepen en voor sausen en ragouts zelfs ideaal, n Er is ook een methode ont wikkeld om de zogenaamde „kinder hoofdjes" slipvrij te maken. Dit ge beurt door middel van een lasbrander, die men op 8 10 centimeter boven het wegdek houdt. Eén man bewerkt 200 vierkante meter in acht uur en de kos ten bedragen circa f 0.60 per vierkante meter. De behandeling dient eens in de tien jaar herhaald te worden. In de eerste plaats zullen die voor schade aan onroerende goederen snel ler worden uitbetaald, aangezien daar door de werkgelegenheid in de bouw nijverheid rechtstreeks wordt bevor derd. Voorgesteld wordt, het hiervoor uitgetokken bedrag met 28,5 millioen te verhogen. Maar ook zal de post huis- raadschade-uitkeringen op de begro ting voor dit jaar met 14,5 millioen worden verhoogd. Daarbij is tevens overwogen, dat het voor dit jaar uitgetrokken bedrag van 74 millioen voor deze uitkeringen niet voldoende zal zijn, om aan alle getrof fenen, die nog niet de eerste termijn der aanvullende bijdrage voor huis raadschade hebben ontvangen, reeds dit jaar deze termijn ter beschikking te stellen. Zij zouden dit geld pas in 1953 ontvangen. De voorgestelde ver hoging nu zal de gelegenheid meden, om deze groep nog dit jaar de hun toekomende eerste termijn uit te ke ren. Aldus de toelichting bij een door de regering bij de Staten-Generaal in gediend voorstel tot verhoging van enkele posten op de begroting voor dit jaar. Voor de economische politierechter te Amsterdam is gisteren in hoger beroep de zaak behandeld tegen de Koninklijke papierfabrieken Van Gelder en Zoon N.V. welke vennootschap in 1949 door de Amsterdamse tuchtrechter voor de prijzen was veroordeeld tot een boete van f 850.000.terzake van over treding van de toenmalige beschikking op de papierprijzen in 1946 en 1947. De officier van justitie vroeg op grond van een rapport, dat was uitge bracht door een commissie van deskun digen, vernietiging van het vonnis van de tuchtrechter en sprak de N.V. van een aantal feiten vrij. Een aantal pun ten van de tenlastelegging achtte hij echter wel bewezen en hij vroeg de papierfabrieken te veroordelen tot boe ten tot een gezamenlijk bedrag van f 69.600.Eén der verdedigers, mr. J. H. J. Zuidema, zei, dat de N.V. als groothandelaar het gecompliceerde mengprijzensysteem van het prijzenbe- schikkingsbesluit verkeerd had toege past, doch dat het hierdoor te veel ge noten bedrag in het fonds voor de prij zenpolitiek was gestort. De economische politierechter besloot de zaak aan te houden tot 4 Juli. (Advertentie. Ing. Med.) Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot regeling van de inkwartiering en het onderhoud van militairen en lever ngen voor de legers en de verdedigingswerken. Dit wets ontwerp is ingediend omdat de Inkwar- tieringswet op vele punten verouderd is. Bovendien is de ervaring opgedaan, dat het nodig is, de voorziening in de behoeften van bondgenbotso npelijke legers op dezelfde wijze te doen ge schieden als die voor de eigen troepen.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 9