„Bewijs van goede trouw" verlangd Intensieve communistische actie in West-Duitsland Dr W. Drees aangewezen als kabinetsformateur Drie millioen krijgsgevangenen rusten in naamloze Russische graven VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Opschorting ontslag van vele dienstplichtigen ten einde Zaterdag 28 Juni 1952 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN NA DE CONFERENTIE VAN LONDEN: Als basisvoor conferentie-van-vier Bonn is in gespannen afwachting Grote sommen voor hulp aan vluchtelingen Ruimhonderd inheemsen in arrest Prins Bernhard wordt morgen een-en-veertig Namaak-parlement als wapen in de strijd tegen conventie van Bonn en EVG-verdrag Commissaris voor werkgelegenheid Prof dr. F. L Polak zal worden benoemd Met ingang van 1 Juli Weerbericht Labour dient motie van afkeuring in Regering die vertrouwen heeft van parlement Opdracht in beraad gehouden Trumans veto vernietigd EEN ONTSTELLEND NAVO-RAPPORT Gestorven aan ondervoeding en koude Wat de „Prawda" schreef Zware luchtaanvallen op Ho Tsji Minhs kwartier Vice-adm. J. Cary Jones krijgt hoge functie Amerika tegen VN-debat over Tunesie Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: h. m. koeman3 Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en abonnementen Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 149e Jaargang No. 151 ALKMAARSCHE COD TARIEVEN: Advertenties IS ct. per m.m Familieberichte!. 20 ct. pm.m. Vraag en Aanbod «alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, ellt woord meer 5 ct Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, ƒ2.02 p. mnd., 6.05 per kwartaal, plus incassokosten. Weekabonnementen 0.49 bereikt óver het antwoord, dat zij de Sowjetunie zullen a n nn haar jongste nota inzake een vier-mogendhedenconferentie. Er zijn uwfaneaande geen verdere mededelingen gedaan, doch men neemt aan, dat San Moskou een teken van goede trouw zal worden verlangd, alsmede de aan- ^aarrtine- van een onpartijdige commissie van onderzoek voor Duitsland. Voorts Ts er langdurig gesproken over de toestand in het Verre Oosten, inzonderheid in Indo-China. De ministers hebben in hun slotcom muniqué nogmaals gewezen op de noodzakelijkheid van nauwe samen werking en intensief overleg ten aan zien van Korea en Zuidoost-Azie. De hiervoor ter beschikking staande mid delen zijn eveneens behandeld. De be sprekingen dienaangaande zijn ook bij gewoond door de Franse minister Le- tourneau, die is belast met de zaken aangaande de verbonden staten in In do-China. Engeland heeft er voorts op aange drongen, dat het meer aandeel zal krij gen in de politieke en militaire leiding in Korea. Voordat Acheson vandaag naar Ber lijn vliegt ontmoet hij eerst nog de Deense minister van buitenlandse zaken Bjoern Kraft, die enkele Deense vraag stukken met hem wfl bespreken. de Westelijke grote mogendheden hebben gisteren te Lon- Regering fe Bonn voteert Ruim 72.000 personen in zes maanden verdreven Terwijl de Oostberlijnse politie thans door een nieuwe maatregel het bezoek van Westduitsers aan Oost-Berlijn vrij wel onmogelijk heeft gemaakt, heeft de regering te Bonn dertig millioen mark uitgetrokken voor hulp aan vluch telingen uit Oost-Duitsland. Als gevolg van de verscherpte maatregelen in het grensgebied worden er tegen het eind dezer maand ongeveer vijftienduizend in West-Duitsland verwacht. Daarmee zal het aantal, dat sinds het begin van het jaar over de zonegrens is geglipt, zijn gestegen tot ruim 72.000. Voorts is tweehonderd millioen mark beschik baar gesteld voor uitbreiding der werk gelegenheid in het grensgebied. De Westduitse regering zou willen overgaan tot aanschaffing van enkele hefschroefvliegtuigen ter versterking van de grenspolitie langs het IJzeren Gordijn. Voorlopig is er niet veel kans. dat de geallieerden hiermee accoord zullen gaan. De Conventie van Bonn is immers nog niet goedgekeurd. Het grootste deel van de Westduitse politie ligt thans langs de zonegrens. Tot dus verre hebben zich geen gewapende bot singen voorgedaan. Aangezien de Rus sen af en toe mee optreden, heeft Adenauer om versterking van de ge allieerde grenspatrouilles verzocht. „Alleen voor blanken" Meer dan 130 inheemse Indiërs be vonden zich gisterochtend reeds in ar rest wegens ongehoorzaamheid aan Ma- lans rassenwetten. Onder hen bevinden zich de voorzitter van het Indisch con gres in Transvaal, Nanan Sita, en de secretaris van het Afrikaanse congres Walter Sisocloe. De nieuwe campagne van ongehoorzaamheid is Donderdag begonnen. Het oud-parlementslid Sam Kahn, een blanke die onlangs zijn parlementsze tel verloren heeft op grond van de wet tegen het communisme, is te Kaapstad aangehouden wegens het betreden van het gemeentehuis, nadat hem de toe gang was ontzegd door de minister van justitie. Onder de gearresteerden te Johannesburg bevinden zich vijftig in heemsen. die zich niet stoorden aan de verordening, welke hun verbiedt na 23 uur op straat te komen. Zij lieten zich gewillig wegvoeren. IN BONN zijn de meningen sterk ver deeld over de wenselijkheid van een conferentie met de Bussen. De meer derheid van de regeringspartijen is het met Adenauer eens, dat er geen enkele kans op een vergelijk is en dat de Rus- sen niet alleen Oost-Duitsland zouden moeten verlaten maar ook de opne- i ming van geheel Duitsland in de Wes- lelijke verdediging moeten toestaan. Kleine groepen van de christelijke en j de liberale partij menen, dat men de j Russen een politieke prijs dient te be- j talen voor de eenwording van Duits- j land. Overigens is men er algemeen van j overtuigd, dat men overleg met de vertegenwoordigers der Sowjetunie moeilijk meer uit de weg kan gaan. He! zou in Bonn dan ook slecht worden op-1 genomen, wanneer het Westelijke ant woord zulk een conferentie onmogelijk j zou maken. De socialisten richten er op het ogen- i blik al hun activiteit op, de kanselier er toe te nopen dat hij de Westelijke ministers beweegt tot een conferentie met Moskou. Een overeenkomst tussen de Grote Vier zou naar hun oordeel een zelfstandig bewapend Duitsland moeten brengen, dat geen militaire j bondgenootschappen met Rusland of Amerika en zijn bondgenoten zou mo gen aangaan. Met een door vrije ver kiezingen te vormen regering zou een vredesverdrag moeten worden gesloten, dat o.m. de ontruiming van Duitsland door de bezettingstroepen zou moeten inhouden. De Westduitse minister van binnenlandse zaken, dr Robert Lehr, heeft te Bonn medegedeeld dat dc communisten voornemens zijn in West-Duitsland een „parle ment" te stichten, dat volgens hun „de wettige en democratische vertegenwoor diging van het Westduitse volk" zou zijn. Zij zouden van deze namaak-volks- v ertegenwoordiging gebruik willen maken in hun strijd tegen bekrachtiging van de overeenkomst van Bonn en het E.V.G.-vcrdrag voor West-Duitsland, Volgens minister Lehr zouden de communisten voornemens zijn de stichting van hiin namaak-„parlcment" aan té kondigen op een Maandag te Dortmund te houden bijeenkomst. Comité voor speciale acties „De Westduitse regering heeft nog geen definitief besluit genomen of zij de bijeenkomst al dan niet zal verbie den. Mijn ambtenaren gaan nog na in hoeverre hier kan worden gesproken van hoogverraad", zeide ministre Lehr. De minister verklaarde voorts dat de Westduitse regering misschien aan het einde van deze zomer of in de herfst tot in bijzonderheden uitgewerkte me dedelingen zal uitgeven. Daaruit zal blijken dat de communisten pogen de democratische staatsinstellingen in W. Duitsland te ondermijnen. Hij zeide dat zich in West-Duitsland ongeveer 175 door communisten beheerste organisa ties bevinden, die zich evenwel als niet- communistisch aandienen, zij 'worden alle van uit Oost-Duitsland geleid en bekostigd. Dr. Lehr zeide voorts dat de commu nisten een uit zeven leden bestaand comité hebben opgericht, dat tot taak heeft speciale acties tegen de Westduit se regering te organiseren. Een aantal kaderleden wordt opgeleid in de com munistische tactiek. Dezer dagen is de benoeming te ver wachten van prof. dr Fred. L. Polak te 's Gravenhage tot commissaris voor de werkgelegenheid. Prof. Polak zal in zijn nieuwe functie onder andere op treden als voorzitter van het inter departementale college, dat de open- bare-werkenpolitiek coördineert. Aan gezien de overheidszorg voor de werk gelegenheid thans meer dan voorheen is gedecentraliseerd, wordt prof. Polak tevens belast met het contact met de provinciale besturen en de in hun res sort gevormde organisaties voor de werkgelegenheid. De heer Fred. L. Polak is in 1907 te Amsterdam geboren en vestigde reeds in zijn studententijd de aandacht op zich door een diepgaande studie van de Franse financiën, welke hem een stu diebeurs opleverde. Hij bekleedde een aantal jaren functies in het bankbedrijf en geldwezen en werd in 1939 benoemd tot lid van de hoofddirectie van een filialenconcern. Tijdens de bezetting voltooide hij on der zeer moeilijke omstandigheden een proefschrift over een economisch on derwerp, waarop hij na de bevrijding cum laude promoveerde. Hij werd voorts benoemd tot buitengewoon hoog leraar in de sociologie aan de Economi sche hogeschool te Rotterdam en kreeg in 1949 vanwege de UNESCO een sti pendium voor voortgezette studie in de Verenigde Staten. In 1946 werd de heer Polak als ad junct-directeur verbonden aan het Cen traal Planbureau en in 1950 tevens be last met de directie van het nieuwe bureau Werkgelegenheid. De minister van O., K. en W. benoemde hem tot zijn persoonlijke adviseur. Prof. Polak geldt als een vooraanstaande figuur op cultureel gebied. Verschillende ge schriften van zijn hand over de toe komstige ontwikkeling der maatschap pij trokken in de laatste jaren zeer de aandacht. Hij is voorzitter van het Ver bond van Wetenschappelijke Werkers, lid van de Hollandse Maatschappij der Wetenschappen en lid van de P.v.d.A. Morgen zullen de gedachten van ons volk uitgaan naar het 'witte paleis te Soestdijk. Daar zal Z.K.H. Prins Bernhard zijn een en veertig ste verjaardag vieren te midden van hen die hem lief zijn. Hij zal er zich tevens omringd weten door de warme getloelens van de Ne derlanders, die hem als „hun prins" hebben aanvaard. Ingevolge de Dienstplichtwet eindigt de dienstplicht: a. voor dienstplichti gen zonder rang met ingang van 1 Oc tober van het jaar, waarin zfj 35 jaar oud worden; b. voor dienstplichtige onderofficieren (korporaals daaronder begrepen) met ingang van 1 October van het jaar, waarin zij 40 jaar oud worden; voor uit de dienstplicht voort gekomen reserve-officieren met ingang van 1 October van het jaar, waarin zü 45 jaar oud worden. Dit ontslag is ech ter na 1 October 1938 in verband met dc buitengewone omstandigheden niet meer verleend. Bij Koninklijk Besluit is thans be paald. dat de opschorting van ontslag met ingang van 1 Juli 1952 eindigt, be halve voor reserve-officieren en overig reserve-personeel van de Koninklijke Landmacht en enkele groepen van vrij willig dienenden geen beroepsmili tair zijnde. Als gevolg hiervan worden de betrokken dienstplichtigen met in gang van 1 Juli 1952 uit de dienst ont slagen, zodat na deze datum op hen Verwachting tot morgenavond: ZONNIG WEER Zonnig en warm tot zeer warm weer met in het Zuiden van het land later op de dag een kleine kans op enkele verspreide on weersbuien. Weinig wind. ZONDAG: Zon op 4.23, onder 21.04 Maan op 11.53. onder 23.41. MAANDAG: Zon op 4.24, onder 21.03 Maan jp 13 06 onder 0.00. geen dienstplicht meer rust. Ter voor koming van een enorme administra tieve arbeid zal slechts in de gevallen, waarin een belanghebbende dienst plichtige er bijzonder prijs op stelt een schriftelijk bewijs van dat ontslag te ontvangen (bijv. in verband met emi gratie), een zodanig bewijs op zijn schriftelijke aanvraag worden toege zonden. Om te weten te komen tot welke autoriteit een zodanige aanvraag moet worden gericht, moet de dienstplichtige inlichtingen vragen ter gemeente-secre tarie van zijn woonplaats. Wegens bombardementen in Korea De Labourfractie in het Britse La gerhuis heeft voor het op Dinsdag te houden debat over de bombardemen ten op de eleclrische centralen in Noord-Korea een motie ingediend, die weliswaar zeer gematigd van toon is, maar die niettemin door Churchill als een motie van afkeuring kan worden uitgelegd. In dit stuk betreurt de frac tie het, dat de regering er niet in is geslaagd, een doeltreffend overleg te verzekeren over het tijdstip van de luebtoperaties in Korea. Toen de motie bekend was jemaakt, belegde Churchill een speciale kabinets vergadering voor Maandag, teneinde voorstellen te overwegen ter verbete ring van de militair^ en de politieke verstandhouding tussen Amerikanen en Engelsen in Korea. Op de dag waarop Z.K.HPrins Bernhard zijn verjaardag viert wordt tevens in geheel Nederland de traditionele Anjerdag gehouden. Namens de Nederlandse Vereniging van Bloemisten heeft dan ook de voorzitter van genoemde vereniging Prins Bernhard een fleurige bos anjers aangeboden. UARE MAJESTEIT dc Koningin heeft gisteren aan dr W. Drees, premier van 1 het demissionaire kabinet, de opdracht verstrekt tot het vormen van een regering, welke geacht mag worden het vertrouwen van het parlement te ge nieten. De heer Drees heeft Hare Majesteit verzocht, de opdracht in beraad te mogen houden. Aldus een officiële mededeling, welke gisteravond na een dag van drukke besprekingen op het paleis aan het Lange Voorhout in Den Haag werd uitgegeven. HES morgens reeds had koningin Ju- LA Hor»a oon aantal voorzitters van liana een aantal voorzitters van fracties der Tweede Kamer ontvangen, te weten de heren mr. L. A. Donker (PvdA), prof. mr. C. P. M. Romme (KVP), dr. J. Schouten (ARP), H. W. Tilanus (CHU), mr. P. J. Oud (WD) en G. Wagenaar (CPN), 's Middags verschenen nog de heren ds. P. Zandt (SGP) en Ch. I. J. M. Weiter (KNP) ten paleize, terwijl tenslotte nog de mi nister van Staat mr. J. R. H. van Schaik werd gehoord. De laatste, die gistermiddag het bor des van het paleis besteeg, was dr. W. Drees. Om vijf uur begon zijn bespre king met H.M. de Koningin. Na afloop daarvan werd zijn benoeming tot for mateur bekend gemaakt. Immigratiev/ei ook door de Senaat aanvaard Ook de Amerikaanse Senaat heeft het wetsontwerp, waarin de Amerikaanse immigratie- en naturalisatiewetgeving in een gedeeltelijk vernieuwde vorm is vastgelegd, met twee derde meerder heid aangenomen. Hiermede is Trumans veto ongedaan gemaakt. r\E raad der organisatie van het Noordatlantische Verdrag (NAVO) heeft een rapport het licht doen zien over het lot der krijgsgevangenen in de Sowjet unie. Waarschijnlijk ligt het grootste deel van de drie millioen vermiste krijgs gevangenen in gemeenschappelijke, naamloze graven langs de nieuwe Trans- Siberische spoorweg, aldus dit rapport. In December kreeg men te Sjanghai een exemplaar van de te Irkoetsk verschijnende „Prawda" in handen, volgens welk blad twee millioen Westelijke krijgsgevangenen en 800.000 Japannezen in Midden- Siberie te werk waren gesteld, grotendeels voor de aanleg van dc spoorweg aldaar. „In Midden-Siberie, ten Noorden van het meer van Baikal, daalt de tem peratuur des winters tot vijftig graden Fahrenheit onder nul. Voor verdelging van mensenwezens hoeft men geen bijzondere moeite te doen. Ondervoeding en niet voldoende kleding is het enige: de temperatuur zorgt voor de rest". nen: vermoedelijk 50.000 doden, 180.000 vermist: Hongaren: 200.000 nog in han den der Sowjets, aldus de Hongaarse Nationale Raad in ballingschap). Itali anen: 63.250 vermist. Fransen: 350.000 vermist Volgens het rapport wordt de ge dragslijn van de Sowjetunie ten aan zien van de krijgsgevangenen vooral JJet rapport geeft de volgende (ge- n schatte) cijfers: Duitsers: vermoede lijk 1.600 000 doden. Van ruim 100.000 lot onbekend. Japanners: 234.000 doden, 340.000 370.000 vermist (opgave van de Japanse regering in 1951). Roeme- door vier omstandigheden bepaald: 1 De behoefte aan goedkope arbeids krachten. 2. De poging om onder de ge vangenen agenten te vinden, die in hun eigen land voor het communisme wil len werken. 3. Anti-Russische propa ganda van teruggekeerde krijgsgevan genen. 4. Het in bezit hebben van krijgsgevangenen als machtsmiddel. Door krijgsgevangenen vrij te laten na de bekendmaking, dat de repa triëring voltooid is, zou de Sowjetunie de hoop willen wekken op terugkeer van de andere vermisten, indien de be trokken landen met de Sowjetunie samenwerken. Het totale aantal gevangenen dat de Sowjetunie in de tweede helft van haar deelnemen aan de tweede wereldoorlog heeft gemaakt, kan bij benadering op zeven millioen gesteld worden, zo be sluit het rapport. „Iets minder dan de helft hiervan is teruggekeerd. De rest is dood of vermist, wat voor de mees ten ongetwijfeld „dood" betekent. Dit houdt in, dat minstens veertig procent der krijgsgevangenen in de Sowjetunie tussen 1945 en 1950 in de kampen is ge storven". Franse jachtvliegtuigen in Indo-China in actie Franse gevechtsvliegtuigen hebben de afgelopen 48 uur een aantal zeer hevige aanvallen uitgevoerd op het in de bergen gelegen hoofdkwartier van de leider der opstandige Vietminh-be- weging, Ho Tsji-Minh. De voornaamste aanvallen zijn Woensdag j.l. uitgevoerd op dit te Thai Guyen, honderd kilome ter ten Noordwesten van Hanoi, ge legen hoofdkwartier. Een Frans vlieg tuig ging verlogen. Andere luchtaanvallen zijn uitge voerd op de voornaamste bevoorra- dingsweg van de Vietminh, die van de Chinese grens naar Tonkin voert. Ook boven een gebied ten Zuidwes ten van Saigon, dat thans door de Franse grondstrijdkrachten van op standelingen wordt gezuiverd, zijn vliegtuigen in actie geweest. Vice-admiraal J. Cary Jones, die zich sinds Juni van het vorige jaar in ons land bevindt ais hoofd van de Ameri kaanse adviesgroep voor militaire hulp (M.A.A.G.) zal in Augustus in Wash ington de zeer belangrijke functie van inspecteur-generaal bp de marine op zich nemen. Hij komt als zodanig te staan onder de chef van de operaties ter zee. Deze benoeming is gisteren ir. Washington en Den Haag bekend ge maakt. De opvolger van vice-admiraal Jones zal een generaal van het Ameri kaanse corps mariniers zijn. Vóór zijn komst naar Den Haag was vice-admiraal Jones commandant van het negende marine-district in Great Lakes, Illinois. Als inspecteur-generaal zal hij een der voornaamste medewer kers zijn van admiraal William Fechte- ler, bevelhebber van de Amerikaanse zeestrijdkrachten. De Verenigde Staten hebben In een brief aan de secretaris-generaal dei VN medegedeeld, dat zij tegenstanders zijn van een speciale zitting der Algemene Vergadering over het Tunesische vraag stuk. Zij menen, dat 'n voor Fransen en Tunesiërs gelijkelijk aanvaardbaar her vormingsplan grotere kans geeft op een bevredigende oplossing van het pro bleem.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1