Braderie zwierf in vele gedaanten door half Europa Feestteers KOKARDITIS Het verarmde Biel legde er beslag op .r Biel: geboorteplaats van braderie BRADERIE-EDITIE TEVENS PROGRAMMA o MAANDAG 30 JUNI '52 Die verre reizen doet kan veel verhalen Moedeloosheid werd plotseling verjaagd HET Geen hoge hoed. Geen feesttoeter, maar een paar schoenen Een vrolijke kermis, zonder dai er kermisis Voorwoord van burgemeester H. J Wyiema Alkmaarse middenstand doordrongen van drie gewichtige factoren Onze stad winkelcentrum der provincie J' Het Braderieweer - V I „Ik wens de durvers 'n welgeslaagde braderie" nAT men in het Zwitserse plaatsje Biel, waar de bra derie in zijn nieuwste vorm ter wereld kwam, van feestvieren weet, blijkt uit enkele cijfers, die we overnemen uit een Zwitsers blad. Tijdens de laatste braderie werden één en twintig duizend feestkokardes verkocht. Zeven tienduizend personen kochten een zak confetti en maakten er gul gebruik vanEn als men dan weet, dat Biel rond dertigdui zend inwoners heeft CR ZIJN HEEL WAT woorden in de Nederlandse taaltuin, die een avontuurlijk bestaan achter de rug hebben. Ons echt-Nederlandse woord „kaapstander", vinden we in het Engels terug als „Capstan" en in het Russisch als bijna gewoon „kaapstander". Het „origineel-Franse" woord „mannequin" is zelfs een repatriant. Heel vroeger maakten Nederlandse costuumnaaisters namelijk gebruik van een modelpop, die heel gezellig „manneke" heette. De Franse mode-industrie ont voerde ons manneke en maakte er een „mannequin" van. En nu overigens heel wat frivoler en met een Parijs accentje kwam Het manneke als lid van de andere kunne terug naar ons land. Evenzo is het gegaan met het woord „braderie", dat van oorsprong Zuid-Nederlands is. Daar had het destijds de betekenis van braderij (waar men braadt) en later van gaarkeuken. Via Vlaanderen, waar men het woord reeds wat fleur toekende, kwam het in Zwitserland terecht. En toen alleen Koenen en Van Dale zich het woord nog herinnerden, toen ontstond in het Zwitserse stadje Biel een „braderie", die zelfs voor zijn naaste familie onherken baar was. Op zijn Zuidelijke reizen had het woord de feestneus opgezet en bellen aan zijn pak genaaid en het strooide gezellig met confetti. „Braderie" werd het synoniem voor een feestelijke, kermisachtige markt, die aan de ene kant het publiek in carnavalsstemming bracht en aan de andere de marktdrijvende win keliers grote winsten bezorgde. plaatsje Biel, dat op de gcena van twee Zwitserse taalgebieden ligt, zat letterlijk op de gezellige gast uit Holland te wachten en men ont ving hem daarom ook hartelijk. Dat was in de grote economische crisis van de dertiger jaren. Biel. dat een centrum van de horloge-industrie is was ernstig getroffen door de algeme- tErnstig te declameren) IZOMT dames en meneren, nu gaart wij dan bradéren in onze mooiste kleren. De tragen en somberen dichterlijke vrijheid) laat die filosoferen of 't zélf eens gaan proberen! Dit wordt geen potverteren, maar ook geen vegeteren 't ls meer een fantaseren. Braderen moet men léren, doch in de kortste keren is dat te cultiveren. Ik kan wel profeteren en serieus beweren, dat nu we gaan bradéren het hier niet kan verkeren. VOMT, steekt u in de veren; het zal u niet bezeren. Aan pret zal 't niet mankeren: Nu moet men profiteren!!! BEREND nq teruggang van de handel, vooral op het gebied van luxe-artikelen. Van el ke zeven Bielers was er één werkloos. Ook de plaatselijke middenstand dreig de mee ten onder te gaan in het moe ras. Overal heerste de diepste moede loosheid. Toen kwamen enkele scherpe geesten op de gedachte, dat de crisis evenzeer op moreel als op materieel terrein lag. Degenen, die de werkloos heid zagen stijgen en de koopkracht zagen verminderen, hadden geen hoop meer op redding. En ook in Zwitser land is alles verloren, als de hoop verloren is. Men zocht naar een middel om de sombere sluiers weg te vagen en men vond het. In de braderie. Het woord had eeuwenlang gesluimerd, in alle opzichten. In Biel kuste men het Doornroosje wakker en ze bleek scho ner en succesrijker te zijn dan men ooit had durven verwachten. In 1935 had het bergstadje zijn eerste braderie. HET, was een volksmarkt, waar niet alleen allerlei artikelen tegen lage prijzen te koop waren, doch waar ook de geur van de kermis hing. als laatste herinnering aan de braderij. Met een geweldige geestdrift en groot optimis me had men zich op de plannen gewor pen en het resultaat was, dat de Bra- derie van Biel thans bijna een natio naal feest is. Het is een apart soort Jaarbeurs ge worden, die door allerlei festiviteiten geheel in het teken van vermaak staat. „Het leek wel", zo zegt één der organi satoren van de Bieler braderie, „alsof zo'n feestmarkt hier haar ideale klimaat gevonden heeft!" Dat is begrijpelijk. Biel ligt op de grens van Duits- en Frans-Zwitserland. En een braderie drukt zowel de levendige en improvise rende geest van de Romaanse, als de gevoeligheid van de Germaanse volken uit. Niettemin bleek de braderie een gast te zijn, die van zwerven hield en ook op andere plaatsen de weg wist. Ze werd een beetje een export-artikel. Ieder jaar weer komen er vertegenwoordigers van Zwitserse steden naar Biel om de orga nisatie van een feestmarkt te bestude ren. De braderie bleek zich ook elders in Zwitserland te kunnen aanpassen en ten slotte bleek ze zelfs in staat om naar het Noorden, naar Almelo, te ko men, waar ze zich heerlijk op haar plaats voelde. Dat danken wij aan Almelo's burge meester, die tijdens een vorige feest markt in Biel vertoefde en een indruk kreeg van haar grote mogelijkheden. De braderie in Biel is een trekpleister van betekenis voor vreemdelingen en daardoor een dankbare bron van inkom sten voor de gehele gemeente. Dit alles zei wel iets tot de Almelo'se burge meester. HA wederzijds contact kreeg Almelo zijn eerste braderie. Ze droeg hier weliswaar geen muts met bellen, maar toch ook geen hoge zijden. De braderie bleek na al haar reizen een elastisch karakter te hebben gekregen. In Almelo manifesteerde ze zich als een gezellige, algemene markt, die de deelnemers geen windeieren legde. Na afloop stond wel vast, dat de braderie een jaarlijks evenement kon worden. Misschien zal ze elk jaar vrolijker worden, tot ze ten slotte wie zal 't zeggen? in de plaats kan treden van de kermis, wier dagen toch al geteld schijnen. VU IE men zien hoe genoeglijk een bra derie kan zijn, dan moet men gaan naar het Zwitserse bergstadje Biel, waar deze feestelijke markt in 1935 voor het eerst werd gehouden. Men zou zo'n braderie een „zakelijk carnaval" kunnen noemen. Elke dag van de brade rie trekken optochten en muziekkorp sen door de Bicier straten. Er is een geweldig bloemencorso, dat tot ver buiten de grenzen vermaard is. Er is een marktconcours, men houdt wed strijden, kortom: enkele dagen lane bestaat er voor de oprechte Bieler niets anders dan de braderie. Duizenden be wegen zich hossend en joelend door de straten. En toch is het geen kermis TN PLAATS van een bonte toeter koopt het Bieler ouderpaar een paar schoentjes voor het zoontje, een shawl voor ma en een stropdas voor pa. Al gaat niet iedere Bieler geheel nuchter naar bed. een groot, deel van het geld; dat anders misschien, vergokt zou wordëti, vloeit nu in de-kassa van een marktman-winkelier. Consument ên middenstander varen daar wel bij. Ook de grote Zwitserse industrieën vertonen zich op de Bieler feestmarkt. Tal van fabrieken maken in de op tochten reclame voor hun producten: van sigarettenvloei tot automobielen. Een zeepfabriek laat een gigantisch blok zeep, waarin twee meisjes zitten, in het bloemencorso meerijden en na mens een kledingmagazijn rukt een complete bruidsstoet uit. nE vooruitzichten zijn niet on- gunstig. Boven Spanje en Zuid- Frankrijk, waar temperaturen van ruim 30 gr. C. worden gemeten, kunnen zich Zondag en daarna onweersstoringen ontwikkelen. Door de afkoelende werking van het Noordzeewater, is de kans op onweersbuien boven ons gewest echter gering. Met enig voorbe houd is te voorspellen, dat het 1, 2 en 3 Juli vrij warm zomerweer zal zijn. „Miss braderie" Elk jaar kiezen de Bielers zich een „Miss Braderie" van de betreffende jaargang en deze dame opent gewoon lijk de braderie-optocht, die men de „clou" noemt. Achter haar volgen de ti. ..tallen deelnemers aan het bloemen corso en de staart wordt gevormd door niets minder dan het bontgeklede per soneel en de menagerie van het Zwit serse nationale circus „Knie". ■••X - r-. rijdens de economische crisis na 1930, kwamen enkele middenstanders op het idee, om in het Zwitserse plaatsje Biel een „braderie" te organiseren. Het idee vond ingang en thans trekken duizenden uit geheel Zwitserland naar het bergplaatsje om de jaarlijkse braderie bij te wonen. De Bielers voeren er wèl bijl DIJ de besprekingen in de Gemeenteraad, enkele maanden ^geleden, over de in Alkmaar te houden braderie, is de vraag gesteld, of het op touw zetten van zulk een verkoop actie wel een teken was, dat het bij de middenstand botertje tot de boöm is. Het ligt voor de hand, dat een zo gestelde vraag niet voor 100 °/o met ja of neen beantwoord kan worden; de waarheid wordt gemeenlijk ergens tussen in gevonden. kyjAAR dat is ook niet belangrijk. Door het organiseren van een braderie toont de Alkmaarse middenstand, dat zij van uiterst gewichtige factoren goed doordrongen is: le, dat Alk maar voor Hollands Noorderkwartier in alle opzichten hèt winkelcentrum is; 2e, dat de cost voor de baet uit gaat en 3e dat vertrouwen op eigen kracht voorwaarde tot succes is. /"\FSCHOON de gemeente ^■^rechtstreeks geen profijt trekt van de bloei van de plaatselijke middenstand de tarieven der door de gemeente verstrekte diensten gaan im mers niet op en neer met de resultaten der bedrijven heeft zij toch, breder bezien, groot belang bij een krachtig zakenleven en een welvarende bevolkingsgroep, die in de han del in het groot of klein haar brood verdient, en soms meer dan brood alleen. VA/ANT de plaatselijke sa- menleving kan niet gedijen, als een belangrijk element daarvan kwijnt, terwijl aan de andere kant de samenleving gebaat is door welvaart van haar leden, die menige, door particulier initiatief gedragen, op het algemeen belang gerich te instelling plegen te schragen, IK wens de durvers en de 'doorzetters, onder aanvoe ring van hun jeugdige nestor Keysper, een welgeslaagde bra derie toe. Welgeslaagd in materieel op zicht voor de deelnemers, die zich aanzienlijke opofferingen getroosten, maar bovenal in bevestiging van de reputatie van Alkmaar als koopstad voor heel Noord-Holland boven het IJ.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 13