TWEE! a, 3 Formateurs onderhandelen niet uitvoerig met fracties Er is geen reden SPAANDER WORM Be» nieuw woord en hoe onze tekenar liet (vrij) vertaalt Duizend padvinderleiders bijeen aan het kampvuur ;tands Alkmaar tijdens de bradfrie het Parijs der provincie KLEDING ZIJN... tel. 3505, Alkmaar an 1.25 0.95 Het geheim van de Lange Voorhout Zeker ook invloed van het Staatshoofd BRADERIE Vijf Hen modeshows in drie dagen Aanhoudend zomerweer Vier muziekkorpsen in de stad VERVOLG STADSNIEUWS Koempoelan op de Lunierse heide Karweiijes-heiijesvormen kapitaal Speciale koerier naar Soestdijk LANGESTRAAT ALKMAAR Schoorl Zomerfeest I.V.A.O. MAANDAG 30 JtJNT 1953 DE KABINETS-FORMA TIE (2) OGE, 34.75 STTE, 1.50 nieuws voor op bilea. VHOUDER. 95.— 11 van 3.95 2 95 per Meter, flaze finish, wasecht, :en, 2.60 per Meter. :of in aparte scht, 90 cm. 2.25 per Meter. per Meter. n „enkalon" 3.95 ranten pas, J TEL. 3956 de Laat voor Banket- (Van onze parlementaire redacteur) nE eerste plicht van de formateur, wiens aanwijzing wij gisteren bespraken, is het bestuderen van de politieke situatie, waarbij hij gebruik kan maken V*n alle ter zake aan H. M. de Koningin uitgebrachte adviezen. Mede aan de hand van de hem verstrekte opdracht zal hij zich een oordeel hebben te vormen over de politieke eisen en mogelijkheden van het ogenblik: een Kabinet op smalle of op brede basis; een zaken-Kabinet dan wel een parlementaire formatie. kan hij nu twee volstrekt tegengestelde methoden volgen. De eerste methode betekent, dat de formateur met de fracties in de Tweede Kamer, van welker steun hij verzekerd wenst te zijn, onderhandelingen opent met het doei tot een voor allen aan vaardbaar program te geraken. Indien hij op dit punt slaagt, kan hij eveneens door middel van nauwgezette onder handeling met de fracties trachten de portefeuilles te verdelen en Ministers te vinden. Een op deze wijze geformeerd Kabi net wordt gewoonlijk een parlementair Kabinet genoemd. Het volgen van de tegengestelde me thode houdt in, dat de formateur zich rechtstreeks wendt tot de door hem als Ministers gewenste personen en op ba sis van zijn program met hem tot over eenstemming over dit program en de portefeuille-verdeling tracht te komen. Een aldus geformeerd" Kabinet kan men extra-parlementair noemen; ge woonlijk wordt het rader omschreven, al naar de situatie is. als een program-, een crisis- of een zaken-Kabinet. Geen partij-mandataris JJET is duidelijk, dat tussen deze twee uitersten tal van variaties mogelijk zijn. Zo kan de formateur zich door middel van besprekingen met de frac tieleiders oriënteren of er een meerder heid voor de grote lijnen van zijn pro gram in de Kamer bestaat en vervol gens de tweede methode kiezen. Onze voorkeur gaat uit naar een der gelijke tussen-methode. Terwijl toch de 2e methode o.i. met name in moeilijke omstandigheden onvoldoende zekerheid biedt, dat een krachtig beleid zal kun nen worden gevoerd, hebben wij tegen de eerste methode het overwegende be zwaar, dat de onafhankelijkheid en de eigen verantwoordlijkheid van regering en Kamers in ernstig gevaar komen. Het Intensief onderhandelen met en raadplegen van bepaalde fracties bergt het risico in zich, dat het Kabinet be schouwd wordt en zichzelf gaat be schouwen als de mandataris van een paar partijen. Met de kans, dat partij belangen gaan preveleren boven het al- r\E eigenlijke taak van de formateur is een tweeledige: «het opstellen van een program en de verdeling van de functies in het Kabinet. Prof. Romme, die in 1951 wel zeer methodisch te werk ging, onderscheidde de volgende stadia: het opstellen van een program; de poli tieke samenstelling van een Kabinet, d.w.z. de dosering der politieke kleuren; de aan deze kleuren toe te wijzen por tefeuilles; de personen uit deze kleuren voor bepaalde portefeuilles te vragen. O.i, kan en mag men deze stadia niet scherp van elkander scheiden. Van be slissende betekenis doch is, waar het program al regel zeer algemeen zal moeten worden gehouden en dientenge volge veel, zeer veel van de uitwerking en uitvoering afhangt, welke personen tenslotte in het Kabinet zitting zullen nemen. Bovendien achten wij het be slist onjuist, dat het algemene program tot stand komt buiten medewerking van de toekomstige Ministers. Formateur en fracties LIIERMEDE zijn wij bij de werkwijze van de formateur beland. Vrijwel altijd stelt deze voor zich een basis program op, op grond waarvan hij zijn besprekingen begint. In het algemeen C Sleunpilaarvan Braderie Dat morgen de eerste Alkmaarse Braderie kan worden gehouden en dit winkelfestijn direct al een waar succejs belooft te w/orden, is in niet geringe mate Ie danken aan het werk van de heer C. W. Keys- per, een geboren en getogen Alk maarder, de zich reeds op velerlei gebied voor zijn stad verdienstelijk heeft gemaakt. In het verenigings leven heeft de heer Keysper steeds een vooraanstaande plaats ingeno men. Toen op hem een beroep werd gedaan om als voorzitter van de contactcommissie voor de midden stand de leiding op zich te nemen van de eerste Alkmaarse Braderie, was hij direct bereid ook onder dit ïberk zijn schouders te zetten. Voor deze kranige Alkmaarder vandaag een eresoluut! EERSTE MODESHOW VERVALT De eerste Braderie-modeshow, die Dinsdagmorgen om elf uur zou worden gehouden, komt te vervallen. 'Gevreesd wordt namelijk, dat de opening van de Braderie zo lang zal duren, dat er voor deze modeshow geen tijd meer over zal zijn. Overigens zal er genoeg op het ge bied van de mode te bewonderen zijn, "want de veertien andere Braderie-mo deshows gaan wel door. gemeen belang, dat wij geen Koninklij ke, maar partij-ministers krijgen. Bovendien leert de practijk van dit type formatie, met name in België en Frankrijk, dat aldus allerminst een sta biel regeringsbeleid wordt gewaarborgd. Integendeel, politieke ciises waen en zijn daar schering en inslag. Geen inmenging WIJZEN wij een al te grote en te ver doorgezette bemoeiing van de frac ties met de formatie al van de hand. zoveel te meer nog geldt deze afwijzing de invloed van partijbesturen, partij congressen en dergelijke. Om van so ciale en econom'sche organisaties maar helemaal te zwijgen. Gelukkig komt dit soort interventies in ons land slechts weinig voor. Met uitzondering van de socialistische or ganisaties, die oveiger.s, dit zij direct opgemerkt, in vergelijking met het bui tenland nog zeer gematigd optreden, onthouden de besturen van onze grote politieke en andere organisaties zich ge heel van inmenging tijdens kabinets formaties. Dit geheel in overeenstemming met de Nederlandse staatkundige tradities, waar wij vorig maal reeds over schre ven. Het geheim TS de formateur er tenslotte in geslaagd een program op- en em Kabnet samen te stellen, dan brengt hij verslag uit aan H.M. de Koningin en volgt de be noeming der ministers. Zo hij niet slaagt, geeft hij zijn opdracht terug. Met opzet hebben wij in bovenstaan de beschouwing de invloed van het staatshoofd op de werkzaamheden van de formateur buiten beschouwing ge laten De lezer mag hier echte» beslist niet uit concluderen, dat deze invloed er niet zou z(jn. Integendeel, uit de ge schiedenis van vroegere formaties we ten wij, dat deze invloed er beslist wel is. En wat het heden betreft: wel, dat is en moet blijven „het geheim van het Lange Voorhout"!! Braden (één) Braden (twee) Braderie Zie onze speciale aanbieding van tegen zeer aantrekkelijke prijzen Boekhandel f\. I t'o. de Grote Kerk (Advertentie, lng. Med.) Mannequin won hei van etalagepop Het afgelopen weekend bracht zoals wij Zaterdag al verwacht ten, prachtig zomerweer. Niet alleen in ons land, ook elders in Europa was het warm. In Zuid-Frankrijk heerst een hit tegolf met temperaturen van vier en dertig graden Celsius Ook aan het strand was het de eerste, warme en drukke zo mer-Zondag. De temperatuur varieerde tussen een en twintig en vijf en twintig graden Cel sius, terwijl in Brabant en Lim burg dertig graden Celcius werd gemeten. De barometer blijft boven onze omgeving hoog en de fronten van de depressies, die met veel wind ten Zuiden van IJsland naar het Nocyrd- oosten bewegen, kunnen de eer ste dagen nog geen omslag van het weer brengen. Wel zat la ter de kans op vorming van onweersbuien toenemen, maai vngr onze kuststrook is ook de- kans noa klein. ALKMAAR zal tijdens de komende braderie het Parijs van Noordelijk Noord-Holland worden. Honderden dames (en ook heren) uit alle hoeken van dit gewest, zullen de kaasstad met een bezoek vereren en zich orienteren op hetgeen de plaatselijke damescon fectiezaken aan de rekken hebben hangen. Eén blik op het programma stelt ons ervan in kennis, dat Hare Majesteit de vrouw tijdens de braderie wel volop gelegenheid heeft om te be- sgffen, dat zij' voorrang geniet. Niet minder dan vijf modeshows per dag vermeldt de lijst van feestelijkheden. Mevrouw H. Elias—Smit heeft de lei ding van deze shows, waaraan de ge meenschappelijke Alkmaarse dames confectiezaken hun medewerking ver lenen. Acht bedrijven tonen in totaal zestig modellen per show. Hoewel het volop zomer is, zal elke deelnemer ook enkele najaarsmodellen brengen. TIET is interessant, gade te slaan hoe snel de modeshow het hart van de Noordhollandse vrouw heeft veroverd. Nog slechts enkele jaren geleden voor spelde men, dat geen mannequin in Noord-Holland een (welgevormde) voet aan de grond zou krijgen. Alleen de mannen zouden zich wellicht om de modeshows verdringen. Toen echter de eerste maal een po ging werd gewaagd om ook in Alkmaar de stijve etalagepop tijdelijk te ver vangen door een elegant, heuselijk le vend meisje, bleek de belangstelling van de Noordhollandse vrouw alle verwachtingen te overtreffen. Niet al leen de Alkmaarse dames, doch ook die uit de omtrek, bezochten de show en deden onder het genot van een kop je thee hun keuze. Vooral de leden van de verschillende afdelingen der plattelandsvrouwenbond waren ruim vertegenwoordigd. Fath geen kans. rVE modeshows, die tijdens de braderie u gehouden zullen worden, zijn groter opgezet dan alle, die tot dusverre werden georganiseerd. Elke deelnemen de firma heeft zeven a acht modellen uitgekozen, waarbij niet gerekend de nai aarsmodellen. Maandag jl. werd in „Victory de ge hele collectie aan het oordeel van een neutrale commissie onderworpen en deze heeft ervoor gezorgd, dat er va riëteit in de shows zal zijn. Bovendien is er rekening mee gehouden, dat Jaques Fath en andere Parijse node- koningen een klein afzetgebied heb ben in ons land en daarom zullen er heel veel modellen worden getoond, die binnen het bereik van de huis houdbeurs liggen. Men brengt in de volle zin van het woord „Elck wat wils"; voor zomer, sport, vacantie enz. enz. Elk der deel nemende firma's geeft zijn manne quins een bordje in de hand, waarop de naam van dë firma is gedrukt. De gemeenschappelijke Alkmaarse bjpe- misten zullen zorgen, dat de zaal van het „Gulden Vlies" stemmig versierd wordt. Reeds vorige week kwamen er aan vragen van het platteland, voor het reserveren van plaatsen bij de mode shows, welker organisatie in handen is van de firma Eekman. Aan muziek zal het op 1, 2 en 3 Juli niet ontbreken. Behalve de nodige straatmuzikanten, die in de braderie grote perspectieven zien, zullen de Postharmonie, Sint Caecilia, Soli Deo Gloria en Excelsior al musicerend door de straten trekken. De gehele dag is er bovendien muziek, die uitgezonden wordt vanuit het braderiebureau aan de Breedstraat. Enkele plaatselijke radiowinkels zullen via luidsprekers deze muziek .-en eventuele mededelin gen relayeren. HAARLEMMERS WONNEN HENGELWEDSTRIJD. De langverbeide hengelwedstrijd tus sen de afdelingen Alkmaar en Haar lem van het Centraal Nederlands Hengelaarsverbond is geëindigd in een ruime overwinning voor de Haarlem mers. De bezoekers haalden 295 vissen uit het water, waar tegenover Alkmaar slechts 53 vissen kon stellen. De Haar lemmer Dekker was met 21 stuks de gelukkigste hengelaar. De heer W. Riesebos uit Alkmaar ving zeven vis sen, de heer E. Riesebos zes, de heer A. Blaauw zes en de heer D. Maas vijf. Nelly Rodenburg bracht het tot vier baarzen. De grootste vis werd ge vangen door een Alkmaarder, de heer F-. de Rooy, die er een van 2,7 cm. op het droge bracht. DE BAARS LIET VERSTEK GAAN De hengelsportvereniging Luctor et Emergo heeft gisteren haar openings wedstrijd gehouden, waaraan door 31 sportvissers werd deelgenomen. Het stralende zomerweer en de goede stem ming deden het beste verwachten, doch naar mate de tijd verstreek, bleek steeds duidelijker dat de vangst ver beneden peil zou blijven. Na afloop bleek, dat de meer dan dertig henge laars tezamen slechts tien baarzen had den gevangen, 'De prijzen werden ge wonnen door de volgende heren; 1 Schoonhoven Jr., 2. G. de Koning, 3. Wichermans, 4 Erich, 5 T. Miechels, 6 B .Boots, 7 K. Erich, 8. J. Hink. GESLAAGD. Onze stadgenote mej. C. C. Vermeu len, slaagde aan de R, K. Kweekschool te Bergen (N.-H.) voor het examen on derwijzeres en de akte gymnastiek L.O. Te ^Leiden zijn geslaagd voor het examen Kleuteronderwijzeres de dames A. Purmer, R. Pluister en S. Rus van de Chr. opleidingscursus te Alkmaar. TE VEEL OLIE OP DE GOLVEN Zaterdagmiddag is op de Ropjeskuil een bakfiets, welke was beladen met een vat, inhoudende tweehonderd liter petroleum, te water gereden. Het bleek dat de eigenaar, de petroleumventer H. Uit Heilóo, de rem niet had vastgezet. H,Js niet verzekerd en lijdt een schade Vtffi - - Snufjes van de Braderie De Alkmaarse Braderie zal gelijk haar heel grote collega in Utrecht ook enkele nieuwigheden op de markt brengen. Al is de snelkookpan ia het buitenland al jarenlang een normaal verschijnsel, in ons land zal dit nut tige instrument nog de weg naar de keukens moeten vinden. De fa De Wild heeft de pan bij verschillende handelaren geplaatst en er mee gede monstreerd -hoe het gehele maal aardapplen, worteljes en bloemkool in ongeveer 10 minuten gaar uit het glanzende aluminium te voorschijn komt. De snelheid, die ruw gemeten een besparing op gas of electriciteit geeft van 75 pet., wordt bereikt door het eten met een minmum water on derdruk klaar te stomen. Let U er even op dames: minder zout vanwege het pietsje water, dat in de pan gaat. De aanschaffingslcosten zijn niet ge ring, maar de pan verdient zichzelf weer terug door de besparing van brandstof. Enfin, U kijkt en proeft zelf maar eens. TJVER de Goudsberg viel de nacht. Nog hing de lucht van een warme dag onder dennen en sparren, toen een felle lichtstraal van een filmprojector in dil middernachtelijk uur door het duister schoot. Hoog boven de Lunterse bossen, op een enorm projectiedoek verscheen Gary Grant.Duizend leiders en leidsters van de Nederlandse padvinders waren Zaterdag naar de Goudsberg gekomen, om het jaarlijkse feest van vriendschap mee te maken, dat de „Koempoelan" elk jaar weer is; doch bovenal, om zich te bezinnen op hun taak van leiderschap. Dit laatste hebben zij gedaan met de modernste middelen. Door de vertoning van de Amerikaanse film „Er kan nog meer bij!" hebben de leiders en leidsters kunnen zien, hoe de verhouding moet zijn tussen gezin en jeugdbeweging en tevens hoe beiden elkaar moeten aanpassen. Het was iets geheel nieuws, deze bioscoop in de open lucht; het was echter één van de hoogtepunten van deze N.P.V.-koempoelan. 7ATERDAGMIDDAG werd de koem- poelan stijlvol geopend met het hij sen van de vlag en het voorlezen van de Padvinderswet. Hoofdcommissaris, mr J. Ravesloot, sprak het welkomst woord en begroette speciaal de buiten landse gasten, o.a. uit België en Duits land er was een groep van kolonel Wilson, voorzitter van het Internatio naal Bureau uit Londen en de vele autoriteiten en vertegenwoordigers van Nederlandse jeugdorganisaties. Een telegram aan H.M. de Koningin bracht tot uitdrukking, de verbondenheid van de padvindersbeweging met het Oranje huis. Een speciale koerier ging Zondag naar paleis Soestdijk en overhandigde de jarige Prins Bernhard, de konink lijke commissaris der N.P.V., een feli citatie-register, door alle duizend lei ders en leidsters getekend. Vele kleintjes maken één grote. AAN de hoofdcommissaris, mr Rave- sloot, werd een cheque overhandigd, groot f 23.325,62,' zijnde het deel van dc opbrengst van de actie „Een Heitje voor 'n Karweitje", dat het N.H.K. o.a. zal besteden voor de uitzending van gebrekkige Nederlandse padvinders naar de „Agoon" in België. De eerste avond luisterden de aan wezigen naar een inleiding van gene raal majoor H. J. J. W. Dürst-Britt, bevelhebber 4e Militaire Afdeling, over „Leiderschap". Hoewel hier een stra teeg, een militair aan het woord bleek, gaf hij de padvindersleiders toch ook enkele practisehe wenken mee. „De taak van de leider is er niet alleen een van verzorging, van training, van voor beeld, van bevelen geven: zijn taak raakt evenzeer 't denken van zijn men sen: hij is een gids, een leidsman. De jeugd moet worden voorgelicht, wat het doel is van hun leven," aldus de gene raal, die besloot met Montgomery's woorden in de Ridderzaal, „De jeugd van onze volkeren moet worden opge voed met het besef, dat zij een taak heeft in de toekomst en dat deze toe komst mede verantwoordelijkheid heeft te dragen; en dat de eerste verantwoor delijkheid van ieder mens op de eerste plaats jegens God ligt en vervolgens jegens zijn land." r|E na-oorlogse Neder- u lander legt 'n vreem de liefhebberij aan de dag voor kostbare mani festaties van alles wat zich maar enigszins tot manifesteren of demon streren leent. Wij produ ceerden na 1945 tientallen tentoonstellingen, waar alles wat ook maar enigs zins sloeg op bepaalde aspecten van ons econo mische of culturele le ven, tegen flinke entree prijzen te zien was. We hadden een „Rotterdam- Ahoy", „Van de Wadden tot 't IJ", filmfestivals in ongehoorde mate, de nodige boekenweken, kortom, als er slechts een spoor vaneen aan leiding was tot expose ren, dan werd dit ge daan. En niet altijd met succes. We herinneren ons het tumult om „Van de Wadden tot 't IJ", de twijfelachtige baten van „Rotterdam-Ahoy" en nog enkele andere groots opgezette kijkspelen. En nu vrezen we weer met grote vreze voor De Rijn in de R.A.I.", die bij gelegenheid van de opening van het Amster dam-Rijnkanaal, in Am sterdam 'wordt gehouden Van alle kanten in de dagbladen, in de gemeen teraden en zelfs in de Kamer heeft men zich wel eens scherp uitge laten over wat genoemd wordt, de Nederlandse „expositie-manie", stemt somber. Dat UN nu staan we aan de vooravond van een braderie. Een groep mid denstanders is warm ge maakt voor het idee van een bijzondere, ietwat feestelijke markt en de gedachte schoot wortel. Het ging de middenstand de laatste maanden niet voor de wind en in ze kere zin kwam hen daar door het nieuwe plan als de reddende strohalm voor. Bijna allen voelden ze de terugslag, welke gekomen is na de gewel dige hausse, die de oor log op Korea had teweeg gebracht. En daarbij kon den ze in de kranten le zen, dat vrijwel alle spaarbanken een periode van ontsparing doorma ken. Menige kleinere zaak legde het loodje of sloot zich aan bij een combinatie, die een krachtiger lichaam zou zijn in de strijd om het bestaan van zovele, klei ne bedrijven. Het is ongetwijfeld deze reeks factoren ge weest, die de bodem be reidde voor de braderie gedachte. En vast staat ook, dat een zekere alge mene bezorgdheid het welslagen van deze voor Noord-Holland geheel nieuwe verkoopsstunt, in hoge mate zal onder steunen. Hoewel de bra derie in zijn opzet niet vergeleken kan worden met Rochdale, waar een aantal wevers, door hoge nood gedreven, een coöperatie op touw zette; toch ligt ook aan de bra derie een soortgelijke ge dachte ten grondslag. Men is thans bereid, niet ajleen te vechten voor de eigen zaak, doch voor een gehele branche, voor de gehele middenstand. En dit geschiedt in het licht van de werkelijk heid, die geen dwaze Ahoy-achtige sprongen toelaat. Het is een zuiver commerciële actie, die ondanks de pessimisti sche opvatting van vele deelnemers een suc ces belooft te worden. TN het Zwitserse plaats je Biel, waar deze vorm van verkoops-sti- mulatie voor het eerst gelanceerd werd, geeft men ons het voorbeeld. Evenals destijds in Biel, kampen ook wij tegen een gordel van moede loosheid; een reclame moeheid. Deze gordel moet doorbroken wor den. We herinneren ons de fantastische opbrengsten van de „Haak In"-collec- te, die begon op een mo ment, dat het Nederland se volk méér dan beu was van de steeds maar rammelende bussen. Toen was er dat éne, kleine meiske, dat haar poppenhuis beschikbaar stelde voor een verloting ten bate van de kanker bestrijding. De vonk sprong, over en,.., een geheel volk haakte in! In deze vrij kleurloze tijd, waarin normalisatie en sleur hoogtij vieren, is de waarde van het idee onschatbaar. En de braderie is een idee; bo vendien één, dat zijn waarde voor de nuchtere zakenman voldoende be wezen heeft. Deze Neder landse zakenman was steeds gevreesd om zijn durf, zijn ondernemings lust en want zonder deze bestaan beide ande re niet zijn fantasie De braderie geeft een schat van gelegenheden tot het in practijk bren gen van die eigenschap pen. Men heeft gekozen. Nuchtere zakenmensen en durvende initiatiefne mers hebben de midden weg gevonden. Het hart zal niet groter blijken te zijn dan de portemon- naie. Dit alles, vergezeld van een bewust optimis me, zal er toe leiden, dat deze braderie het half welkome kind de harten verovert. DE vriendschap en vreugde van deze koempoelan werd het beste gevoeld in de grote kampvuurkrine waar loods- schipper Vink uit Katwijk zich ont popte als een uitstekend kampvuur'.ei- der. Er werd goed gezongen en geac teerd in een stijl, die men belaas naar al te weinig aan Nederlandse kampvu ren aantreft. Het Zondagmorgenprogramma was wat ernstiger van toon. Een wijdings- dienst en een tiental „Sessions", waar in verschillende facetten van het spel van verkennen werden belicht. Wonderlijke tonelen speelden zich daarna af, toen op de groene grasmat van het Trogveld pantomine-theaters verrezen en een deel van de aanwezi gen zich uitdoste als Pierlots, schone koningen, sportmaniakken en jungle bewoners. JJE Alkmaarders brachten een Mow- gli-pantomine en maakten het daarmee hun vrienden niet gemakke lijk. Akela Van Dongen en hopman Nieuwenhuis, die met dertig leiders uit het Alkmaarse district naar Lun- teren waren gekomen, waren best te spreken over deze koempoelan. Zij vonden de bijeenkomst geslaagd en hoopten, dat de velen, die thuis waren gebleven, de kans zouden waarnemen, de film „Er kan nog meer bij" te gaan zien. Er was enthousiame, er was geest en duizend, met nieuwe idealen bezielde leiders en leidster, schaarden zich dan ook Zondagmiddag voor het laatst rond de vlaggemast, waar de hoofd commissaris afscheid van hen nam, met een „Tot het volgende jaar". voor groot en klein moet U bij (Advertentie, Lng. Med.j De afdelingen uit het Noordelijk deel onzer provincie van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling hebben Zondag tezamen met de AJC en Jon"e Strijd uit Alkmaar en De Stem des Volks, onder leiding van de heer J. Willems, eveneens uit de kaasstad, een uitsekend geslaagd zomerfeest gehou den op het kampeerterrein van de heer G. Selhorst. De gewestelijke bestuur der, de heer J. J. Bakker, uit Schagen, kon des morgens enige honderden feestgenoten verwelkomen; hij deelde mede, dat met dit eerste gewestelijke feest na de bevrijding een vóóroorlogse traditie werd hersteld. De morgen werd verder besteed An een wandeling door de prachtige ter reinen van het Staatsboschbeheer. Le den van de AJC hielden de kinderen met spelletjes bezig. Des middags, na de gemeenschappe lijke maaltijd, is er een zeer bont pro gramma afgewerkt, dat allen tot vreugde strekte. De gehele schare wijdde zich onder leiding van de ieugd- herbergvader van „Teun de Jager", de heer Brouwer, aan volksdansen. De Stem zong liederen, Jonge Strijd en AJC voerden lekenspelen op. Hpofd- zaak was hier echter de zeer feestelijke stemming, welke door het gebodene versterkt en door de broeihitte op het zeer beschutte terrein niet geschaad werd.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 15