Donderdag daveren tractoren over Canadaplein „Wij zijn allen zeer veel dank verschuldigd BRADERIE-EDITIE ALKMAARSE COURANT Lekker hapje aan hei sloi van de maaltijd Honderden P. K. over hindernisbaan De duivel hale de melkbussen Weet wat u zegt, als u „braderie" zegt Jury Bloemencorso Alkmaar biedi voorwaarden, die voor een braderie vereisi zijn FEESTPROGRAMMA VOOR DE ALKMAARSE BRADERIE Velen willen Alkmaars belang dienen Eerste bloemencorso sedert 1935 in Alkmaars straten Olifant ruilde oerwoud voor de Naco-garage Gebruik deze editie als feestprogramma |N ELKE goede revue is het zo, dat men de grootste nummers voor het slot van de voorstelling bewaart. Het is immers de finale, die het publiek als her innering mee naar huis neemt en als er weer eens een revue is van hetzelfde gezelschap, dan komt men terug met het lawaai van de vorige finale nog in het hoofd. De heer Guus Verhoeven, regisseur van het driedaagse, Alkmaarse koop- feest heeft daar natuurlijk ook rekening mee gehouden en het lekkerste hapje voor het slot van de maaltijd bewaard. Zo zal de laatste dag van de braderie tevens de meest feestelijke dag worden. Behalve het hoogdraad-variëté op het Waagplein, de modeshows in het Gulden Vlies en het waterfestijn op het ge ïnundeerde Doelenveld, zal er dan een sterrit voor tractoren uit de gehele pro vincie worden gehouden. Na in Alkmaar te hebben gedefileerd, zullen verschil lende tractorbezitters op het Canadaplein in de ring komen voor een buiten gewoon originele (en leerzame) behendigheidswedstrijd. Het gedaver van de motoren zal nog lang in de Alkmaarse oren naklinken. n/lEN verwacht de deelname van on- geveer vijftig tractoren. Ruim een week geleden waren er al vijf en twintig inschrijvingen. Nadien werd er evenwel een grote propaganda- actie gehouden, die nu reeds resul taten heeft afgeworpen. De sterrit op 3 Juli zal reeds in de vroegte de provincie op de been bren gen. Op zes plaatsen in ons gewest zijn startplaatsen geprojecteerd, namelijk te Schermerhorn, Kalverdijk, Heerhugo- waard, Egmond a. d. Hoef, Uitgeest en Wieringermeer. Degenen, die de sterrit zonder fouten uitrijden (en dat zal niet zo moeilijk zijn) worden eigenaar van een medaille, die in het „Wapen van Heemskerk", het opperbevel van de braderie wordt uitgereikt. Getooid met het eremetaal maken de deelnemers aan de sterrit een zege tocht door de stad. Een imposant ge zicht, voorwaar. De duizenden paardenkrachten, die Donderdag 3 Juli worden ontketend, zullen echter vooral indruk maken op het Canadaplein, waar de behendig heidswedstrijden worden gehouden. De heer Moejes uit Heerhugowaard en ir Van Beneden, uit Alkmaar, heb ben in samenwerking van een aantal listige geesten een parcours uitgestip peld. dat nu niet bepaald eenvoudig is. Op het Canadaplein worden even wijdig van elkaar drie geweldige hoef- wijzervormige banen getrokken, elk van ongeveer vijf meter breedte. Drie tractoren kunnen dus naast elkaar op de verschillende hindernissen, die er zijn, worden losgelaten. Hogeschool-chaufferen f\P de Paardenmarkt, waar de deel- nemers zich opstellen, worden de drie tractoren, die op een moment het strijdperk moeten binnendaveren noorzien van een platte aanhang wagen, waarop een lege melkbus is ge plaatst. De drie torero's kunnen dan oprijden en hun eerste hindernis is een hekje, dat zo correct mogelijk moet worden geopend en na het passeren natuurlijk weer gesloten. Dan lig gen er plotseling achter elkaar twee spoorbielsen in de baan. De tractor chauffeurs moet nu zien, de twee rechtse wielen van hun aanhangwagen over de in lengte-richting liggende obstakels te voeren. En dat, zonder de melkbus te laten omvallen. In de eerste bocht ontmoet men een geïmproviseerd perron, waarvoor de platte wagen netjes moet worden neergezet. De melkbus wordt op dit perron gezet en weer op de wagen ge plaatst, waarna de volgende hindernis opdoemt. Dit is een smalspoorbaantje, dat dwars over de weg ligt. Met alle aandacht voor de melkbus, die wel menigvuldig vervloekt zal worden, moeten tractor en platte wagen ook dit obstakel nemen. Dan passeert men een wegvernauwing, waar trek ker en wagen maar juist tussendoor kunnen en dan staat de reeds uitge putte chauffeur voor de richtingproef. Eén „poot" van het hoefijzer moet in zuiver rechte lijn worden gereden, waarbij de chauffeurs op bepaalde plaatsen piketpaaltjes moeten neer zetten, zodat hun prestaties contro leerbaar zijn. De laatste proef bestaat hierin, dat men achteruit rijdend, zon der botsingen een garage binnen komt. Dit is zeker de zwaarste op gave, want het achteruit rijden met een vierwielige aanhangwagen behoort tot het hogeschool-chaufferen. Men onderschatte de Noordhollandse trac torchauffeur echter niet! Leerzame strijd DIJ elke hindernis staan controleurs en tijdopnemers, die het aantal strafpunten bepalen. Degeen, die zijn span met de minste fouten en in de kortste tijd over het parcours heeft weten te manoeuvreren, is zeker van de eerste prijs: een herencostuum, dat elke heer in het verkeer zal passen. Verder zijn er nog tal van andere aantrekkelijke prijzen. Hoe vermakelijk de tractoren-behen- digheidsrit ook voor het publiek zal worden, het gaat er niet om, dat er capriolen worden vertoond. Elk obsta kel doet zich ééns of meer keren per dag voor aan elke tractorchauffeur. De hindernissen zijn regelrecht aan de practjjk ontleend. Hierdoor heeft de behendigheidsrit een leerzaam karak ter en bovendien de aangename bij komstigheid van de kans op de fraaie prijzen. De rit zal vermoedelijk om drie uur beginnen. Voor de route van de trac toren, die aan het défilé deelnemen, zie men het feestprogramma. De gemeente Alkmaar verleent ook bij de organisatie van de behendig heidsrit volledige medewerking door het beschikbaar strllen van arbeids krachten en materiaal. Merkwaardig voetbalspel in hartje van de stad nE heer De Jonge uit Veendam heeft voor kermissen, braderieën en soort gelijke explosies 'n attractie ontworpen, die overal hartelijk ontvangen is. Het is een voetbalspel, dat zich ontwikkelt op een ruimte van ternauwernood een vierkante meter. Maar er gebeurt me wat op dat kleine plekske grond! Voor- twaalf doelpunten of meer draait men het been niet om en het is zelfs moge lijk, dat Abe Lenstra meespeelt. Het „Wilhelmus", zoals dat voor elke inter landwedstrijd klinkt, wordt nu vertolkt door een twintigtal fietsbellen, die alle op toon staan, zo werd ons verklaard. Het wonderlijke geval komt te staan op de Laat, in de buurt van het Vlaander- hof. Den Uyls miniatuurkermis komt op de Laat OET staat thans vast, dat de heer Den Uyl, knutselaar van nationale repu tatie, zijn beroemde miniatuurkermis tijdens de braderie zal laten draaien. De heer Den Uyl, die onder meer Bren ner? romantische stoomcaroussel (de ouderen kennen deze nog wel van het Hofplein) in miniatuur nabootste, zal een standplaats op de Laat krijgen. De ras-knutselaar zal naast Brenners stoom caroussel een zweefmolen laten zien. die uit 340 losse delen bestaat. De heer Den Uyl brengt en daar twijfelen wij niet aan een stukje echte, oude ker- missfeer en bewijst dat de wonderen de wereld niet uit zijn. Een lesje in zeer hoog Nederlands AANGEZIEN het oorspronkelijk Ne- derlandse woord „braderie" in ons land zo lange tijd uit de circulatie is geweest, menen wij onze lezers van dienst te zjjn door hen de diverse ver voegingen van het zelfstandige naam woord in kort bestek te leren. We heb ben daartoe een aantal wetenschappe lijke werken opgeslagen. We vonden slechts bij dr. P. H. Tof, lector aan de Leuvense universiteit, de verklaring van het woord. Dr Tof toont aan, dat braderie is afgeleid van „braden". Al dus doorredenerend zou het publiek dus de komende dagen in de vorm van levende biefstuk langs de kramen moe ten lopen en „gebraden" uit de fees telijkheden te voorschijn komen. Dit nu is bepaald niet de bedoeling, wes halve wij U als een bijzondere service van onze krant de vervoegingen van „braderie" in de nieuwste spelling brengen. MEEM papier en potlood voor u en schrijf op: „Nu gaan wij dan aan het braderen". (Dit niet verwarren met raderen, want een braderie moet men niet uitvlakken). We gaan verder: „Over enkele dagen hebben wij ge-br ad e er d!" (U bradeerde toch mee?) En nu een listigheidje: „Wij braderen, zoals ze in Biel bra- deerden!" Zeg nu met innerlijke overtuiging en duidelijk gearticuleerd: „Ik bradeer; jij (of U) bradeert; hij (en zij) bradeert; wij braderen; jullie bradéren en zij bradéren". U ziet, het zal me 'n druk te geven, de komende dagen. Een luidruchtige winkelier achter een marktstalletje is een brade- rist. Een winkelier in een winkel is een non-braderist. Een gewichtig man met een bos papieren en een lint is een comité-lid. Dat blijft als vanouds. Nu even een uitspraak-oefening: „Bram bradeert braaf, na breed be raad. Braderie brengt bruisende pret!" En dan tot slot de klassieke braderie- kreet (zoals we die vonden op pag. 18 van Caesars memoires): „Bravo! Bra- derissimo!" Een al bijna voorwereldlijk dier temidden van monsters der 20e eeuw. Morgen zal de dikhuid in de bloemetjes worden gezet. FNKELE prominente veilingsbestuurs leden en kwekers uit Aalsmeer hebben zich bereid verklaard in de jury van het Bloemencorso zitting te nemen. Deze deskundige commissie zal bestaan uit de heren Alderden, Bakker, v. d. Polk en Hazenberg, ter wijl er nog een vijfde jurylid aan dit gezelschap toegevoegd zal worden. De burgemeester van braderiestad No. 1 MR J- M. RAVESLOOT, de burgemeester van Almelo, is degeen, die de braderie in Nederland nieuw leven heeft ingeblazen. In 1950 werd in de Twentse industriestad voor het eerst een braderie gehou- de. De successen waren enorm. Thans ziet Almelo vol vertrouwen zijn volgende braderie, op 7, 8 en 9 Juli tegemoet. Het verheugt ons, dat mr Ravesloot, braderist immers bij uitstek, zich bereid verklaarde een enkel woord in deze speciale editie te willen schrijven. JJET is mij een genoegen met een enkel woord de Braderie in Uw stad te mogen introduceren. In 1950 werd voor het eerst naar Zwitserse voorbeeld te Almelo een Braderie gehouden, Almelo had daarmede de primeur van het land. Het welslagen van dit experiment moge blijken uit het feit, dat Almelo zich thans opmaakt tot het vieren van zijn derde Braderie, terwijl vele gemeenten in den lande het Almelose voorbeeld hebben gevolgd. JK ben ervan overtuigd, dat ook de Braderie te Alkmaar een succes zal worden. De stad biedt de voorwaarden voor iedere Braderie vereist, een actieve, goed geoutilleerde middenstand, een stadscen trum, waarin de Braderie zich kan concentreren tot een aaneen gesloten geheel, terwijl de stad evenals Almelo een belangrijke verzorgingsfunctie voor het omliggende platteland vervult. WLzi} mV verSund de wens uit te spreken, dat de Braderie voor Alkmaar datgene zal brengen, wat het ervan verwacht en dat de bezoekers met. aangename herinnering op haar mogen terugzien. w.g. Mr J. M. RAVESLOOT, Burgemeester van Almelo. 10 UUR 14 UUR 16 UUR 19 UUR 19.30 U. 20 TOT 23 UUR 21 UUR 21.30 U. 21.30 U. 23 UUR 11 UUR 14 UUR 14 UUR 16 UUR 16.30 U. 18 TOT 21 UUR 19 UUR 19.30 U. 21.30 U. 22.30 U. Dinsdag, 1 Juli FEESTELIJKE opening door burgemeester mr dr H. J. Wytema op de Stenenbrug. Rondrit per feesttreintje door de braderie- strdtciii Route: Stenenbrug Mient Waagplein Marktstraat - Korte Nieuwesloot Hofplein Nieuwesloot St. Laurensstraat Koor- stiaat Laat Hofstraat Oudegracht Ridderstraat Laat Vlaanderhof Breedstraat Wapen van Heemskerk. Tezelfdertijd attracties in de diverse stands. Eerste modeshow in het G t den Vlies, gepresenteerd door acht dameskledingzaken. Modeshow in het Gulden Vlies. Luchtsensatie op het Waagplein. Modeshow in het Gulden Vlies. Bloemencorso, waaraan door 36 Alkmaarse firma's wordt deel genomen. Route: Slachthuis Helderseweg Stationsweg Scharloo Berger hout Vrouwenlaan Kennemersingel Kenn. Straatweg Nieuw- landersingel Emmabrug Kennemerpark Zilverstraat Ridder straat Laat Limmerhoek Bierkade Achterweg - Kanaalkade Paternosterstraat Canadaplein Kerkplein Zevenhuizen Berger- brug Geestersingel Helderseweg Slachthuis. Modeshow in het Gulden Vlies. Muziek van de Postharmonie, Sint Caecilia, Soli Deo Gloria en Excelsior op verschillende punten in de stad. Luchtsensatie op het Waagplein. Venetiaans waterfeest op het onder water gezette Doelenveld. Modeshow in het Gulden Vlies. Luchtsensatie op het Waagplein. Woensdag, 2 Juli j^lODESHOW in het Gulden Vlies. Bloemencorso. (Route als Dinsdag) Modeshow in het Gulden Vlies. Modeshow in het Gulden Vlies. Luchtsensatie-variëté op het Waagplein. Bezichtiging van de aan het bloemencorso deelnemende voertuigen. Muziekcorpsen en -kapellen op verschillende punten in de bin nenstad. Modeshow in het Gulden Vlies. Groot Venetiaans waterfeest op het Doelenveld. Luchtsensatie-variëté met vuurwerk op het Waagplein. Donderdag, 3 Juli 11 UUR fyJODESHOW in het Gulden Vlies. 12 UUR Aankomst op het Canadaplein van de deelnemers aan de sterrit voor tractoren, afkomstig uit geheel Noord-Holland. 14 UUR Modeshow in het Gulden Vlies. 14 UUR Défilé van traetoren. Route: Canadaplein Kerkplein Langestraat Huigbrouwerstraat Laat Koorstraat Sint Laurensstraat Nieuwesloot Hofplein Korte Nieuwesloot Koningsweg Paardenmarkt. Behendigheidswedstrijden met tractoren op het Canadaplein. Modeshow in het Gulden Vlies. Luchtsensatie-variëté op het Waagplein. Modeshow in het Gulden Vlies. 15 UUR 16 UUR 17 UUR 19.30 U. 19 TOT 23 UUR 21.30 U. 21.30 U. 22.30 U. Vier muziekcorpsen op verschillende punten in de binnenstad. Grootse finale van het Venetiaanse waterfeest op het Doelenveld. Modeshow in het Gulden Vlies. Finale van luchtsensatie op het Waagplein. Vrijdag 4 Juli 17 UUR GLUTTING van de braderie en intocht van „de olifant met de lange snuit", die het feest uitblaast. QEDURENDE alle dagen, tijdens welke in Alkmaar de feestelijkheden worden gehouden, rijden er feesttreintjes over het Braderie-terrein. Van 's morgens tien tot 's avonds elf uur bovendien gramofoonmuziek, gerelayeerd vanuit het Waven van Heemskerk, waar het Centrale Bra derie-kantoor wordt gevestigd. PROMOTOR GUUS VERHOEVEN: f^ORGEN, om 10 uur, is het zover! Dan immers wordt de eerste Alk maarse braderie geopend. Dit zal het grote moment zijn voor allen, die van af de eerste ogenblikken de braderie plannen gesteund hebben. Doch even- L I Deze beiden hadden goede relaties met I lenauizenaen bloemen <Je organisatoren van het traditionele en wereldberoemde Aalsmeerse corso. Zijn er nodig Elk jaar hielpen de heren Doggenaar 1 en Nuyens bij de opbouw van dat bloemenfestijn en min of meer uit OEf Gerrit, daar staat 'n meissie op erkentelijkheid voor de door hen be rt je te wachten", zegt een smoe- wezen diensten, komen nu de vaardige zelige monteur van de „Naco" en zijn bloemenbinders van Aalsmeer naar zwarte hand wijst naar een enorme Alkmaar. olifant, die ergens, zomaar plompver- Doch men heeft méér bereikt. Bijna lorentussen de autobussen in de veertig deelnemers aan de braderie grote garage op de Helderseweg staat 2yn 00^- warm gemaakt voor deel- Het is een wonderlijk gezicht, deze name aan het bloemencorso. En door levensgrote dikhuid, die stel u ge- a[ ^;e mensen wordt nu 's avonds in rust zo dood is als een dode olifant (jp Naco-garage gewerkt aan fantasti- maar kan zijn. Het beest wordt aardig EChe voertuigen, die zó uit sprookjes in de bloemetjes gezet en heus n}Ct iaad geïmporteerd schijnen te zijn, We vanwege zijn verdiensten als rijdier van sultans en maharadja's. Neen, de dikhuid zal straks deel uitmaken van het eerste, grote bloemencorso, dat na 1935 door de Alkmaarse straten zal trekken. Sedert 1935 hebben talloze comité's geprobeerd om Alkmaar weer een bloemencorso te brengen. Het mocht niet gelukken. Daarvoor moest het eerst braderie worden. Aanvan verklapten reeds, dat er een enorme olifant van bloemen in de stoet mee rijdt. Verder om maar enkele wagens te noemen is er de sigaar van de heer Churchill, duizendvoudig vergroot; een enorme wagen onder de naam „Alkmaar uw "koopstad", waarop lieftallige meis- kelijk - dat wil zeggen een half jaar jes 2unen pi3atsnemen, zodoende illu geleden dacht men, dat het bloe- r mencorso ook nu wel een vrome wens es aan Hollywood oproepend, daar is zou blijven. Doch daar staat dan toch de schitterende wagen „Muziek en char* maar een olifant, helemaal van mos me", kortom, men schept hier een we- (want de bloemen komen er eerst rela uit bloemen Maandag op) in de garage van de Naco. En verderop staat een gig an- Veelgeprikte dikhuid tische praalwagen, waarop straks de schitterende dans van de „Stervende J)E Alkmaarse bloemisten en degenen. Zwaan" zal worden uitgebeeld. Het die hen helpen, zullen eer van hun werk hebben. Ze hebben de assisten- davert en dreunt in de geweldige garage. Want Alkmaar bereidt zijn bloemencorso voor. DAT straks duizenden het zullen be leven, dat onze stad weer bloemen stad wordt, danken we onder meer tie behalve van de heren Nuyens en Doggenaar van twintig der beste bloemenbinders uit Nederland. De wagens zullen voornamelijk worden opgemaakt met rozen, dahlia's, laty- rus, gladiolen en alle andere soorten zomerbloemen. Het Alkmaarse corso aan de heren Doggenaar en Nuyens. 2ai bet meest overeenkomen met dat te Aalsmeer, dat jaarlijks honderddui zenden bezoekers trekt. Medewerking hebben de organisa toren van het Alkmaarse bloemen festijn voldoende. De Naco stond spontaan haar grote garage af en in de koelhuizen van het abattoir en de L.T.B. mogen de bloemen bewaard worden tot het moment waarop ze nodig zijn. De wagens zullen worden getrokken door tractoren, waarop ge heel in stijl geklede chauffeurs zitten. Er rijdt een vijftal wagens mee, dat regelrecht uit Aalsmeer komt. De gigantische olifant vormt één van de Aalsmeerse attracties. Het is op geen tienduizend te schat ten, hoeveel bloemen er nodig zullen zijn. Alleen de olifant reeds zal dertig duizend bloemen in zijn vel geprikt krijgen. De officiële samenstelling van het corso plaatsen we hieronder. De route vindt men in het programma. 1. Motorpolitie; 2. Bestuur Alkmaarse Braderie; 3. Onze Aalsmeerse gasten; 4. Alkmaar Uw Winkelstad; 5. Muziekcorps ,,St. Caecilia"; 6. L.T.B. Zaadteelt en Zaad- handel; 7. Garage Schmidt: Het Bruids paar van de Braderie; 8. Garage Schmidt: Met een verrassing; 9. Milfleur-wagen: A.C.A. Blouses; 10. Iedere Braderie aan bieding is een doelpunt; 11. Pontiae Hor loges 1; 12. Pontiae Horloges 2; 13. Am- stelbier is weer best; 14. Muziek en charme op de Braderie; 15. Garage Moejes. „Austin for ever"; 16. Het „Wapen van Heemskerk": Drink louter kabouter; 17. Lastina „For the j'unior Miss and her Mama"; 18. N.P.V. padvinders drumband: 19. Ik kom van Krom; 20. Zaadnoorddljk Zaden; 21. Leve de Vrijheid; 22. J. Hen stra's Rijwielhandel in bloementooi; 23. Garage Rijke: Slmca of Kaiser Fraser; 24. Garage Rijke: Kaiser Fraser Juwelen; 25. Ga mee naar V. en D.; 26. Muziek corps Excelsior; 27. Wasserij Vredenburg; 28. Garage Klaver: „Renault de Franse Bloem"; 29. Met de NACO in de Bergen: 30. Kolen van de V.B., een baken in zee; 31. Alkmaars wereldberoemdheid; 82. Drumband Kath. Verkenners; 33. Chem. Wasserij „Alcmarla"; 34. Garage Kleen; 35. Nu is het tijd voor 'n Riinbende; 36. Een olifant met een grote snuit, enzo voort. zeer is dit een belangrijk ogenblik voor allen ,die de welvaart van Alkmaar een warm hart toedragen. Gelukkig z(jn dit er velen! Wat ik in dit inleidende woord spe ciaal naar voren wil brengen, is de enorme medewerking, die wjj aller- wege hebben ondervonden. Zowel het Gemeentebestuur als alle gemeentelijke instanties politie, gemeentewerken, lichtbedrijven, marktwezen enz. enz. toonden een open oog te bezitten voor het belang van de komende braderie. Hetgeen de pers deed, verdient volledig het woord: „Hulde!" Doch zo talloos velen hebben zich ingezet voor het wei slagen van Alkmaars grootste winkel standfestijn sinds jaren. Ze zijn wel haast niet alle op te sommen, want ik zou zeker iemand vergeten, waarvoor echter bij voorbaat mijn excuses. T)E directie van de Ned. Middenstands- bank stond een half jaar lang be langeloos een kantoorruimte af voor het braderiekantoor. In „De Wapens van Haarlem en van Heemskerk", het Gul den Vlies, Victory, waren we voor alle mogelijke vergaderingen kind aan huis. De directie van de NACO stelde haar grote garages beschikbaar voor de op bouw van het bloemencorso, de L.T.B. huisvestte in haar koelhuizen duizenden bloemen, eveneens voor het corso. Dan is er die grote reeks van tractorbezit ters en eigenaars van platte wagens, die eveneens de volle medewerking gaven. Om niet te vergeten de veiling- besturen en de kwekers uit Aalsmeer. Nogmaals mijn excuses: het opsom men van alle medewerkenden zou kolommen vergen. F)E ontvangst bij iedereen, waar wij om steun of medewerking aanklop ten. was ontroerend. Men voorkwam meestal reeds onze vragen. Wanneer men dit schier dagelijks meemaakt, be seft men, dat er velen zijn, die het Alk maarse belang van harte willen die nen. Al die zo bereidwillige instanties en personen verdienen naast onze dank, ook die van geheel Alkmaar. Zonder hun medewerking zou het zeer moeilijk zijn geweest een feest van dergelijke omvang te organiseren. Ik wens U allen zeer veel succes, een leuke braderie en vooralmooi weer! w.g. A. A. J. VERHOEVEN

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 7