Dr Drees zet besprekingen voort Egypte heeft nieuwe regering Nu ook hittegolf in Europa Oostenrijk moet weer een rol spelen in de familie der vrije landen iemse Interparlementair lichaam van de Benelux-landen Gevangenen van Koje gooiden roet in hun uitbraakfëestmaal De Braakman is nu binnenwater voor de udeman jndelaar ïkpartij snst op ilanden een jaar leineed uws Rondom de kabinetsformatie Onprettige manoeuvre van de V.V.D. Smalle" of brede" basis nog niet aan de orde Haagse conferentie wenst: Coördinatie van het transportwezen TWEE MEISJES BIJ HET BADEN VERDRONKEN 200 000 bromfietsen in Nederland Twee man per onge'uk blinde passagier Meer toenadering ioi het Westen verwacht Brits rapport onthult: Opstand was van buitenaf bevolen Duitsers slaags met de Canadese soldaten Ridgway in Oslo Acheson op weg naar Brazilië Londense vrouwen stonden in de rij voor een bontjas Oplossing geschil Egypte-Soedan? Locomotief Rheinpfeil- express ontspoorde DEAN ACHESON SPRAK IN WENEN Russen zien meer voordeel in bezetting „Wij zullen u niet in de steek laten" EDEN TIJDELIJK ZONDER MINSSTERSTAAK DINSDAG 1 JULI 19S2 leschouwd als >de kristallen, aagd een be- e stellen. Die iet gebruikt, deel aan ver. lijk zelf ook op neer, dat, «russen wor- waar ze tot :wamen. Dit lesmetting in itionaal afge- aan te wen- van zijn, dat 'ogelpest, dat ïrden bestre- steeds is ge goed aan da beschouwen lenziekte, die rk kan ver- >pig niet zul- ze moet wor- heemse ziek- helaas n huis leeg ink heeft gis- m in de zaak ht en Sittard, rwonende 83- eren overval- ichinist J. M. Iwang hield, vrouwen ver meubelstuk- bank veroor- agen wie an- >t tien maan- arvan vier 3e vier vrou- af. Het O.M. straffen, va- aar geëist. er Van V., iel in Weesp, morden wisse- 15-jarige Ten llen en ern- vaarlijk ge- aar het Wil- erdam over- de dader, dia "te tijd later lussum gear- opening van ree-Overflak- land moest :k dat de ha- genoeg was, ■e veerdienst kkee) naar a Duiveiand) ilg tweemaal net een snel Jnderhouden. n meegeno- n gelijk mee. ank veroor- rker M. Sch. :r civiele zit- een alimen- n de mijn en uitgelokt, g tot uitlok- bben gedaan tot een jaar uit Geleen, aeloning van de ge- ge- blement hebben aanden zwaag: W. ij Goes): N. Breda. :hie: J. Kib- dankte voor J. C. Derk- W. Hage, en F. J. Die nt W. Hage, en H. Mal le (Zeeland) :andidaat te Hijlstra te Leeuwarden hage. r overleden. n 82 jaar is kende voor- i de Neder- dee heer J. aam in de iauw is ver- dr H. Pier- A. S. Talma tal van ja- land se Mid- :n directeur te Arnhem, gdijraad en n gaf zich het gebied erming etc. He1 der het leschepelin- r heeft tal volutionaire de gemeen- verdiensten ioeming tot nje-Nassau. (Van onze parlementaire redacteur) 's-URAVENHAGE, 30 Juni. Nadat de kabinetsformateur, dr Drees, Zaterdag in een prettige en vriendschappelijke sfeer met prof. Romme en dr Schou ten besprekingen van een zuiver oriënterend karakter had gevoerd, heeft hjj, aldus deelde de woordvoerder van de formateur ons mede, getracht de heer Tilanus telefonisch te bereiken. Aangezien dit echter gedurende het weekend onmogelijk bleek, kon eerst Maandagochtend een afspraak wórden gemaakt. Het gesprek tussen dr Drees en de christelijk-historische leider vond in de avonduren plaats ten huize van eerstgenoemde, daar de ochtend en middaguren waren ge wijd aan de normale vergadering van de ministerraad. De woordvoerder onder streepte het algemeen oriënterend karakter van deze besprekingen: de formateur wenst voor alles eeu zo volledig mogelijk beeld van de politieke situatie te ver krijgen. Eerst in een later stadium zal de vraag van een „smalle" of een „brede" basis aan de orde worden gesteld. AOK met mr Oud van de WD lag het aanvankelijk in het voornemen van de formateur zo spoedig mogelijk soort gelijke besprekingen te voeren. Inmid dels echter heeft het hoofdbestuur van deze partij, dat, gelijk wij reeds be richtten, Zaterdag te Utrecht de poli tieke situatie onderzocht, een verkla ring uitgegeven waarin het uitsprak weinig te gevoelen voor het opnieuw deelnemen aan een kabinetsformatie op de oude grondslag, aangezien een der gelijke deelneming in de afgelopen vier jaren weinig voldoening heeft ge schonken. Voorts meende men, dat het met het oog op de nauwe samenwer king der drie grote vakcentrales het Nederlands Verbond van Vakvereni gingen, de Katholieke Arbeidersbewe ging en het Christelijk Nationaal Vak verbond in de Raad van Vakcentra- len zeer de vraag is of er wel een kabinet kan worden gevormd, dat niet onder even grote druk van de Raad van Vakcentralen staat, als tot dusverre het geval was. naar ons blee'" in verschillende parle mentaire kringen gehuldigd het feit, dat een partij, welke het ock zij, met een verklaring inzake de komende ka binetsformatie komt, volstrekt onaan vaardbaar en zelfs inconstitutioneel voor. Waar moet het heen, indien ande ren dit voorbeeld zouden volgen en op hun beurt eigen opvattingen, verlan gens en eisen in communique's, verkla ringen, moties van partijbesturen en partijcongressen e.d. den volke kond gingen doen? Indien men een kabinets formatie tot een zuivere partijzaak wil maken, indien men de toch reeds zo moeilijke taak van de formateur zeer aanmerkelijk zou verzwaren om van het aantasten der koninklijke praeroga- tieven nog maar te zwijgen, kortom in dien men Franse toestanden hier wil hebben, dan moeten onze partijen snel het voorbeeld van de WD volgen! Het resultaat van deze manoeuvre van de WD, is, dat mr Oud en de zij nen, voor het ogenblik althans, buiten de kabinetsformatie staan. Over welk feit de P.v.d.A. allerminst rouwig is, daar zij thans wel bereid schijnt te zijn tot een brede basis, maar dan zonder de WD. In KVP- en CH-kringen daar entegen zou men er de voorkeur aan geven ook de WD op de duur weer bij het verdere overleg te betrekken. Wat betreft de opvatting in socialis tische kringen met betrekking tot een eventuele samenwerking met de AR vernamen wij nog, dat men tegen anti- revolutionnaire ministers geen be zwaar zou hebben, mits deze zouden worden verzocht onder de „jong-anti- revolutionnairen" van het type prof. de Gaay-Fortman. Mr. OUD Geen gesprek. H.M. verlaat na de ontvangsten het paleis VOWEL de aard als de inhoud van deze verklaring hebben dr Drees tot het inzicht gebracht, dat er op dit ogen blik weinig heil is te verwachten van een bespreking met mr Oud. Het be zwaar tegen de inhoud richt zich, zo gaf men ons te verstaan, voornamelijk tegen de zinsnede betreffende de Raad van Vakcentralen. Persoonlijk komt ons met name ook en deze mening wordt Weerbericht Geldig van Dinsdagochtend tot Dinsdagavond: ZEER WARM Verwachting tot morgenavond: Zonnig, zeer warm en droog, be houdens een kleine kans op on weer later op de dag in het Zui den van het land. Vannacht weinig wind, morgen zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen Oost en Zuid. De conferentie der Belgisch-Neder- lands-Luxcmburgse interparlementaire Unie, die gisteren in Den Haag de be sprekingen voortzette, heeft de ont werpresolutie voor de oprichting van een interparlementair Benelux-lichaam na enkele wijzigingen aanvaard. De re solutie zegt, dat het wenselijk is, dat de parlementen worden ingeschakeld, voordat de volledige economische unie tussen de drie landen tot stand komt. Voorts wordt gezegd, dat de samenwer king ook op andere dan economische gebieden goéde diensten kan bewijzen. De conferentie besloot ter voorberei ding van een en ander over te gaan tot het instellen van een adviserende interparlementaire raad. De raad heeft ten doel, hetzij op eigen initiatief, het zij op verzoek van het comité van mi nisters of van een der drie parlemen ten, kwesties te bespreken, die vo%r de drie landen van gemeen belang zijn. Het comité van ministers zou dan de raad moeten raadplegen voor dat een ondertekening van alle nieuwe verdra,- gen tussen de drie landen plaats heeft. Het comité van ministers zou jaarlijks verslag aan de raad moeten uitbrengen omtrent kwesies van gemeenschappe lijk belang. Een groot deel der besprekingen was gisteren gewijd aan de coördinatie van het vervoer in de Beneluxlanden. De In Gameren bij Zaltbommel zijn gis teravond twee meisjes van 16 jaar bij het baden in de rivier verdronken. Om negen uur is het stoffelijk overschot van een der meisjes, Jaantje van A. opgehaald. Het andere meisje Janny v. T. was, om half elf, nog niet gevonden. Koning Talal van Jordanië op doorreis naar zijn land gefotografeerd aan boord van een Italiaans passagiersschip in Venetië Tijdens het debat over de coördi natie van het transportwezen deel de de Nederlandse rapporteur, de heer Van de Kieft, mede, dat het transportwezen door zijn enorme uitbreiding internationaal de grootste aandacht vraagt. Er zijn ontzaglijk veel mensen en grote kapitalen bij betrokken. In Neder land zijn blijkens de cijfers van 1 Juni j.l. 200.000 bromfietsen, 167.000 personenauto's, 62.000 auto bussen, 86.000 vrachtauto's, 150.000 motorrijwielen en 10.000 speciale voertuigen. conferentie verenigde zirh na uitvoe rige debatten met een resolutie tot het instellen van een werkcommissie ter bestudering van het transportvraagstuk in de Beneluxlanden. Het door de com missie op te stellen rapport zal op de volgende conferentie worden bespro ken. Twee Tilburgse handelsreizigers zijn Zondag op kordate wijze van de „Siba- jak", die momenteel in Willemstad ge meerd ligt, gezet, omdat ze de reis van Nederland naar Curago als blinde passagier hadden meegemaakt. Bij de politie van Willemstad verklaarden de twee onfortuinlijke reizigers, die bei den 23 jaar zijn, dat ze de reis per ongeluk hadden meegemaakt: In Rot terdam waren ze aan boord van de „Sibajak" gegaan, om een vertrekken de kennis zijn vergeten bril achterna te brengen. Toen de bril ter plaatse was, zagen de twee handelreizigers met het blote oog, dat ze al in volle zee waren. De Curacose politie vond het verhaal niet erg geloofwaardig, maar heeft er toch van afgezien het tweetal op te sluiten. Ze zijn voorlo pig ondergebracht in het zeemanshuis te Willemstad. Binnenkort keren ze met de „Oranjestad" naar Nederland terug. Het merkwaardigste van alles is, dat in Tilburg geen opgave is gedaan van de vermissing van twee personen. De beide heren worden ook niet we gens het een of andere vergrijp ge zocht. Maandag is de nieuwe Egyptische premier, Hoessein Sirry Pasja, er in geslaagd een nieuw kabinet te vormen. Hij heeft met velerlei belangen reke ning moeten houden en een van zijn voornaamste moeilijkheden heeft hij opgelost door zelf de portefeuille van Binnenlandse zaken te nemen. Hij is tevens minister van Buitenlandse Za ken. Mortada Maragny Pasja een be langrijke figuur in de twee laatste re geringen wordt minister van Oor log en Marine. Deze post bezette hij ook in de afgetreden regering van Hi- laly Pasja, samen met de post van mi nister van Binnenlandse Zaken. De schoonzoon van premier Sirry Pasja, dr Mohammed Hasjem Pasja, wordt minister van Financiën. Karim Tabet Pasja wordt „Hofminister", be last met paleis-aangelegenheden, een nieuw geschapen post. De nieuwe minister van Financiën, Hasjem Pasja, heeft medegedeeld, dat in behandeling zijnde kwesties om- In een rapport over de opstand in het krijgsgevangenenkamp op Koje, dat gisteren door de Britse regering is gepubliceerd, wordt gezegd, dat de communistische krijgsgevangenen op het eiland een veel groter plan in de Ontsteltenis in Hameln Repressaille deed vele ruiten sneuvelen In het afgelopen weekeinde is het in een wijk van Hameln a. d. Weser tot een hevige vechtpartij tussen Cana dese militairen en Duitsers gekomen. Aan beide zijden liepen talrijke perso nen verwondingen op. De aanleiding tot het gavecht wes een meningsverschil tussen een dron ken Canadees en die in gezelschap was van een kameraad en een Duits meisje, en een voorbijkomende Duitser. Omwo nenden beslisten de kwestie ten gunste van de laatstgenoemde. Volgens bewoners van de wijk kwam na een half uur plotseling een afdeling Canadezen, die gealarmeerd was door het Duitse meisje, opdagen. De Cana dezen sloegen ruiten in en vernielden deuren en meubilair, waarop de in woners de strijd, aldus ooggetuigen, opnamen. Toen de Duitse en de Cana dese politie verscheen, keerde de rust echter terug. 1 Generaal Matthew Ridgway en zijp echtgenote zijn gisteren per vliegtuig in Oslo aangekomen. De generaal zal in Noorwegen een inspectiereis van drie dagen maken. In de ochtenduren hadden de communisten op verschillen de plaatsen portretten van de generaal opgeplakt met het opschrift: „de pest- generaal". war gestuurd hebben, doordat zij de Amerikaanse kampcommandant briga de-generaal Dodd gevangen namen. Uit later in beslag genomen docu menten was gebleken, dat een massale uitbraak uit de verschillende kampen op 25 Juni was .beraamd. Door de „overhaaste gevangenneming van bri gade-generaal Dodd werd de aandacht op Koje gevestigd en daardoor de uit voering van het plan voor de massale uitbraak verijdeld, aldus het rapport, waarin verder wordt gezegd, dat er redenen zijn om aan te nemen, dat de incidenten op Koje met opzet door de communistische gevangenen op instruc tie'van buitenaf werden uitgelokt, ten einde de Noordelijke onderhandelaars te Panmoendjon een troef in handen te spelen om verdere concessies van de V.N. af te dwingen. De Amerikaanse minister van Buiten landse zaken, Dean Acheson, is vandaag per vliegtuig van Wenen naar Brazilië vertrokken. Acheson reist met zijn echt genote in het vliegtuig van Truman de „Independance". Vier bladen in Vietnam moeten sluiten doordat de regering het verle nen van subsidies tot een bedrag van ongeveer 600.000 gulden zal staken. IN het Oosten van de Verenigde Staten is de hitte, als gevolg waarvan ten min- ste 169 personen het leven hebben verloren, afgenomen. Onweersbuien heb ben afkoeling gebracht en in Washington daalde de temperatuur van 24 tot 20 graden Celsius. In Europa blijft het warm. In Rome zijn temperaturen van 35 graden en in Basel temperaturen van 34 graden Celsius gemeten. In Kopenhagen was het wat koeler, daar steeg het kwik slechts tot 23 graden. In Duitsland steeg de tempe ratuur langs de Rijn en de Main tot boven de 30 graden. In Londen is Maandag de zomeruitverkoop begonnen. In de hitte stonden vrouwen urenlang in de rij om... bontjassen en andere winterkleding te kopen. vatten: Het houden van algemene ver kiezingen voor een nieuwe Kamer van Afgevaardigden, de kwestie van da door de Wafdisten beheerste senaat, het verzachten van de censuur op da pers en „zelfs het opheffen van da staat van beleg". Algemeen werd Maandag in Alexan- drië geloofd, dat, tenzij zich onvoor ziene ontwikkelingen voordoen, de nieuwe regering in October te houden algemene verkiezingen zal voorberei den. Bevoegde waarnemers in Cairo ver wachten een belangrijke heroriëntering van de Egyptische binnen- en buiten landse politiek. Men hoort meer ea meer spreken over Egyptische bereid heid tot deelneming aan het voorgeno men Westelijke verdedigingsprogram voor het Midden-Oosten. Egypte zou hopen, dat deelneming- hieraan tot ver vuiling van zijn nationale aspiraties zou leiden. Naar te Khartoem uit betrouwbare bron is vernomen, heeft Egypte aange boden een constitutionele ontwikkeling in Soedan te steunen en het recht van Soedan op zelfbeschikking te erkennen in ruil voor Soedanese erkenning van koning Faroeks titel van koning van Egypte en Soedan. Begin Juni zijn in Alexandrie bespre kingen gevoerd tussen de Egyptisch® regering en een delegatie van de Soe danese Oemmapartij en men verwacht, dat het hoofd van de partij, tevens geestelijke leider van de Mahdisten, be gin Juli op de voorstellen zal antwoor den. Zijn antwoord zou naar in Khar- tem is verklaard, niet worden beïnvloed door de regeringswisseling in Egypte. Verwacht wordt, dat hij zich zal uit spreken tegen erkenning van koning Faroeks titel totdat Soedan zelfbescnik- kingsrecht zal hebben verkregen. Erkenning van de titel zou volgens hem vooruit lopen op de keus van het Soedanese volk. Het antwoord van de Mahdistenleider zou echter niet de deur voor verdere onderhandelingen sluiten, aldus is te Khartoem vernomen. Even voordat de Rheinpfeil-expres, de internationale trein BazelHoek van Holland, gisteravond omstreeks 9 uur het station te Venlo zou binnen rijden, raakten de voorste wielen van de locomotief uit de rails. De trein, die een snelheid had van ongeveer 50 km kwam eerst 40 meter verder tot stil stand, waarbij de rails werden bescha digd. Van de 56 inzittenden werd nie mand gewond. De reizigers werden met autobussen naar het station ge bracht, vanwaar zij met een andere trein zijn doorgereisd. Omstreeks 11 uur waren de wielen weer op het spoor gebracht. Gisteravond om ongeveer half twaalf was de schade aan de rails zodanig hersteld, dat de lijn weer in gebruik kon worden genomen. Naar de oorzaak wordt een onderzoek ingesteld. De laatste afsluitingswerkzaam heden in beeld, de betonnen zink- stukken worden op hun plaats gebracht. J3E Amerikaanse troepen zullen in Oostenrijk blijven totdat de vrijheid van dit land verzekerd is, heeft Re Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, gisteren verklaard tijdens het bezoek, dat hij brengt aan de hoofdstad Wenen. Voorts zeide hij, dat de Ver. Staten zullen blijven aandringen op een verdrag, dat Oostenrijk de volledige souvereiniteit, waarop het ten slotte recht heeft, zal garanderen. Hij betreurde het nog steeds noodzakelijke verblijf van de Amerikaanse troepen in dit land, en voegde er aan toe: „Vergist u niet, van de vier bezettende mogendheden in Oostenrijk (Rusland, Engeland, Frank rijk en de Ver. Staten) willen er drie naar huis". tenrijkse probleem de totstandkoming van een verdrag nog steeds belemmerd wordt, zei Acheson, dat dit inderdaad het geval is. „Rusland heeft steeds ge tracht verband tussen de beide vraag stukken te leggen, ofschoon zij geen verband met elkaar houden". Weer de Russen A CHESON zei dat noch op de Westelij- ke nota van Maart noch op die van Mei over een verdrag met Oostenrijk antwoord van de Sowj et-Unie was ont vangen. Amerika zou blijven aandrin gen op aanvaarding van een verkort verdrag. De moeilijkheid bij het voor leggen van de kwestie van het staats verdrag aan de Ver. Naties was, dat een dergelijk verdrag een yiermogendheden HE Ver. Staten zijn er voortdurend op uit, aldus Acheson in zijn verklaring, die hij uitsprak op een persconferentie, om de Oostenrijkse economie weer op krachten te brengen. Eens, zo sprak hij, zal dfe tijd komen, dat Oostenrijk weer een volledige rol zal spelen in de fami lie van de vrije landen. Oostenrijk dient ook te worden toegelaten als lid van de Ver. Naties. In antwoord op de vraag, of als ge volg van het feit, dat de Russen de kwestie Jriëst koppelen aan het Oos- verdrag moest zijn. De Ver. Naties kon den niet zelf een verdrag opstellen. Of deze aangelegenheid voor de V.N. zou worden gebracht, zou er van afhangen, of dit de totstandkoming van een ver drag zou vertragen of bespoedigen. De Oostenrijkse regering zou hierin moe ten worden geraadpleegd. Acheson sprak als zijn mening uit, dat de Russen helemaal geen verdrag wil len en voordeel zien in de bezetting van een deel van het land. RUSSEN TER RECEPTIE Da Sowjetrussische Hoge Commissa ris in Oostenrijk, generaal Vadim Sviri- dof, heeft gisteravond een receptie in de Amerikaanse Ambassade te Wenen bijgewoond ter ere van het bezoek van Dean Acheson. Generaal Sviridof was o.m. vergezeld door zijn plaatsvervan ger en zijn politieke adviseur. De Rus sische Hoge Commissaris schudde ^,che- son dg hand en vroeg: „Komt u vrede brengen?" Personen, die dicht bij Ache son stonden, hoorden de Amerikaanse minister antwoorden: „U weet, dat er twee nodig zijn om vrede te schep pen". Generaal Sviridof onderhield zich met de Oostenrijkse kanselier Leopold Figl langer dan met iemand anders van de vele aanwezige hoge gasten gasten, on der wie de drie Westelijke Hoge Com missarissen, de Oostenrijkse president en het gehele Oostenrijkse kabinet en leden van het corp diplomatique. In Philippine hing de vlag halfstok Dei Braakman, de inham van de Westerschelde in Zeeuws Vlaanderen, is sedert gistermiddag, twee uur, een binnenwater geworden. Een gigantische caisson, die 33.000 ton woog, werd om ongeveer twaalf uur, toen de stroom van de Braakman naar buiten vrijwel geheel tot stilstand was gekomen, naar binnen gevaren. Het betonnen monster is 63 meter lang, 12 meter hoog en 13 meter breed. Zaterdag was aan de Oostelijke kant van de mond van de Braakman reeds een betonnen ponton tot zinken ge bracht. Op het moment, dat de ponton aan de Westelijke kant' in de diepte zonk, dat gebeurde om ongeveer twee uur loeiden de sirenes van alle vaartuigen, die bij het reusachtige werk betrokken waren. In het kleine haven plaatsje Philippine, dat aan de Braak man ligt, werd echter de vlag half stok gehesen. Voor dit plaatsje 's de afsluiting van de Braakman een trieste gebeurtenis. Selwyn Lloyd vervangt de zieke'staatsman De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, die aan geel- zucht lijdt, zal tijdens zijn ziekte het ministerie van Buitenlandse Zaken niet beheren. Minister van Staat, Selwyn Lloyd, zal toezicht houden op het da gelijks werk op het ministerie. Men verwacht, dat Eden, wiens toestand normaal vooruitgaat, zijn aandacht zal blijven geven aan belangrijke staats zaken.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 7