DEMONSTRATIES DE WILD N.V. A Prestige Presure-Cooker Wasmachines Miele AEG en Braun-Multimix Wanverhouding tussen overheids- lasten en lusten voor wegverkeer PU ROL De toedracht van het ongeval UW OMZET VERGROTEN 10, 13, 16 en 19 uur M, 14, 17 en 20 uur 18 en 21 uur Nieuws uit de Langedijkdr Dorpen Woningbouwvereniging Langedijk zet tien nieuwe woningen LS HET HART SPREEKT.— Noodkreet van de A.N.W.B. Van elke 4 a 5 gereden km. een voor schatkist PURMERENDER MARKT HEILOO 25-jarig ambtsjubileum Stompetoren H. Davelaar overleden LAATSTE NIEUWS Egmond aan Zee Kantoorbediende [Vr.] LAAT 137 12, IS, Noord-Scharwoude Pim, Pam en Pom weer in het goede spoor Zuid-Scharwoude Nieuw klaverjassysteem vindt ingang RENEESHANN Behoefte aan een goede zwemgelegenheid Tulpenteelt valt tegen WOENSDAG 2 JULI 1952 ,(Van onze Haagse redactie) De A.N.W.B. vindt in zijn gisteren verschenen jaarverslag over 1951 aanlei ding de overheid een paar ferme tik ken op de vingers te geven. Het ge schiedt, omdat de regering telkens op nieuw het wegverkeer overmatiger en onredelijker lasten oplegt dan andere vervoerstakken, en omdat de uitgaven ten behoeve van wegaanleg en weg- verbetering daarmee in niet minder dan wanverhouding staan. De A.N.W.B. zou de A.N.W.B. niet zijn, wanneer deze scherpe uitval niet gemotiveerd zou worden. In de eerste plaats met een paar cijfers. In 1939 werd van het wegverkeer een bedrag van 64,7 millioen gulden geëist. In 1951 was dit bedrag gestegen tot het lieve sommetje van 214,5 millioen gul den. Zelfs tegenover 1950, toen de bij drage was 159,1 millioen gulden, ver toont 1951 nog een stijging, die wel de moeite waard is om een keer over te gaan praten. Maar goed, nu de uitgaven uit de overheidskas ten behoeve van het weg verkeer. In 1939 rond 37 millioen, en in 195147,6 millioen gulden. In aan merking nemende, dat de kosten voor wegaanleg en -verbetering na de oor log tot rond 300 pet. van de vooroor logse zijn gestegen, dan blijkt duide- liik, zo stelt de A.N.W.B. hoezeer de verhouding verstoord is. Van 1946 tot en met 1951 is door het motorwegverkeer een bedrag van rond 520 millioen gulden meer opgebracht dan aan wegen is besteed. Wat de belasting van de verschillen de soorten motorrijtuigen betreft, de volgende feiten spreken boekdelen: Een personenauto of motorrijwiel is reeds bij aankoop, dus zonder dat nog een enkele kilometer is gereden, belast met 47 pet. van de invoerwaarde. Dit percentage bedraagt voor vrachtauto's en autobussen bijna 29. In elke gulden, die voor benzine wordt uitgegeven, is ruim 53 pet. aan belasting begrepen. Van elke 4 a 5 ki lometer, die met een benzine-motor- voertuig worden afgelegd, wordt één ki lometer gereden voor de schatkist. Bij dieselmotorvoertuigen is iedere zesde kilometer voor de fiscus, Ondanks deze enorme belastingdruk neemt het weg vervoer echter toe. Het is te betreuren, zo zegt de A.N W.B. verder, dat in brede kringen-van het Nederlandse volk nog steeds een wanbegrip bestaat ten aanzien van het economisch nut van „de auto". Het mo torvoertuig is in de huidige samenle ving echter onmisbaar, Ook een groot namelijk dat deel, dat de auto alleen maar als belastbaar object schijnt te waarderen, schijnt hiervan nog niet doordrongen. Met enige spijt constateert dan de A.N.W.B. tenslotte, dat talrijke door hem gedane voorstellen ter verbetering van gevaarlijke wegsituaties weliswaar de volledige instemming hebben van de betrokken wegbeherende instanties, maar dat hun de middelen ontbreken om deze instemming te effectueren. Maar dan is het ook zinloos om ach en wee te roepen over het steeds toe nemend aantal verkeersongevallen, waarvan de materiële kosten, ongeacht het menselijk leed, op een jaarlijks be. drag van 90 a 100 millioen gulden kun. nen worden geraamd. Met een jaarlijks beschikbaar te stellen bedrag van tien millioen gulden, kunnen al die voorzie ningen getroffen worden, die nodig zijn om gevaarlijke verkeerssituaties te ver. beteren. Voorwaar een rentebrief, waar. over naar onze smaak niet lang gepraat behoeft te worden. Bij zonnebrand, doorzit- I ten, schrijnen, smetten (Advertentie. Ing. Med.) PURMEREND, 1 Juli. De handel in vette koeien zette hedenmorgen heel wat stugger in dan de vorige week, niet zozeer doordat het aanbod te groot was. Overigens, waarschijnlijk was het warme weer een oorzaak van de verminderde animo, maar het bin nenlandse verbruik wordt er de laatste tijd ook niet beter op. De klachten hier over zijn algemeen. De prijzen waren dan ook lager. Ook de prima slacht dieren waren minder in prijs. In gelde koeien ging eveneens weinig om-, men kon echter ook niet zeggen, dat de keus daar erg groot was, wanneer men een goed bruikbaar beest wilde kopen. In de vroegte was de stemming bij de verse koeien al heel stil. Later op de dag werd de handel iets levendiger, ofschoon aan het geringe bezoek duide lijk te merken was, dat de boeren het nog druk hebben met de hooibouw. De handel in nuchtere kalveren was weer heel goed. Vooral naar de beste dieren bestond veel vraag. De prijzen waren weer hoog. Ook voor fokdieren van er veel werden aangeboden, onder was veel animo. Vette kalveren, waar- vonden heel wat minder belangstelling. Het kleine aanbod van vette varkens kon de vraag niet stimuleren. Slechts voor enkele zeer goede dieren kon bij de inzet f 2.22 worden bedongen, maar al spoedig was de gemiddelde prijs f 2.13 —2.20. De markt sloot heel flauw» De beste zeugen gingen tegen ongeveer f 2.10 van de hand. Ook naar biggen bestond geen vraag: er bestond een vrij goed aanbod, maar de kooplust was zo gering, dat de prijzen er niet beter op werden. De handel in fokzeugen was zeer gering. Vette schapen werden er weinig aangeboden. Daarnaar was een behoorlijke vraag. De handel in lam meren was zeer stil. Voor export is er nog geen vraag, voor de weiderii vaak zeer weinig. Het beeld was bij bokken, geiten en paarden weinig beter en op de pluimveemarkt is er tot dusverre evenmin veel verandering waar te ne men. PURMEREND. 1 Juli 1952. Aange voerd 515 runderen, waaronder 177 vette koeien, van f 2 25 tot f 2.95 per kg. stug 87 melk- en kalfkoeim, van f 675 tot f 1950.matig. 737 gelde koeien van f 639 tot f 899. stil. 32 vette kalveren van f 160 tot f 350: kalm. 425 nuchtere kalveren v. d. slacht van f 49 tot f 95: goed. v. d. fokkers f 65 tot f 139- vlug. 14 stieren van f 659 tot f 1890- stug. 98 vette varkens van f 2.10 tot f 2 93 o kg. stug. 765 schrammen van f 52 tot f 90; stug. biggen van 48 tot. f 85. st"". 14 fokz«UPen van f 350 tot f 950. stil, 189 vette srhanen van f 95 tot f 140. vrii goed. 393 lam meren, van f 58 tot f 83. stil ?8 bok ken en geiten van f 10 tot f 60. stug. 25 paarden van f 650 tot f 1050. stug. To taal 7399 dieren. 2400 oude kinnen en hanen, rode en Witte, van f 2 tot f 2,10 oer kg: 150 oude kinpen en hanen hlauwe. van f 2.15 tot f 2.20 p. kg: 2300 jonge ha nen, rode en witte, van r 2 7.5 tot f 2.59 per kg- 450 ionge hanen hlauwe, van f 2 70 tót f 2 85 oer kg- 499 eenden, van f 1 tot f 150 ner stuk- "99 konijnen van f 1.— tot f 8.— per stuk. 2500 kineieven van f 15 tot f 15 50 ner 100 stuks: 1990 eendeieren van f 10.— r»*r ion cf.pVq deel van de volksvertegenwoordiging. Dinsdag 1 Juli was het 25 jaar ge leden, dat de voorman van de dienst van openbare werken, de heer A Schouten, in vr«te dienst der gemeente is getreden. In een bijeenkomst ten ge meentehuize is de heer Schouten ter gelegenheid van dit feit gehuldigd. Be halve het college van B. en W. en de familie van de heer Schouten, was het voltallig personeel van de dienst voor openbare werken aanwezig. Namens het gemeentebestuur werd de jubilaris toegesproken door de loco- burgemeester, de heer J. Rus, wethou der van openbare werken. Spr. wenste de heer Schouten van harte geluk met zijn jubileum en legde vooral de klem toon op het feit, dat niet het belang rijkste moet worden geacht het enkele feit van de 25-jarige ambtsvervulling. Vooral de wijze, waarop de jubilaris zich van zijn taak kwiit, is voor het ge meentebestuur aanleiding geweest, de huldiging niet met een huisbezoek af te doen, doch door een ontvangst ten ge meentehuize daaraan een zekere luister bij te zetten. Namens het gemeentebe stuur overhandigde wethouder Rus be halve de traditionele enveloppe met in houd aan de jubilaris een portefeuille. Vervolgens werd het woord gevoerd door de gemeente-architect, de heer Torken. Deze prees in de jubilaris, naast zijn nauwgezette plichtsvervul ling bovenal diens tactvol optreden te genover de gemeentenaren, zijn zorg voor het materiaal en de geest van ka meraadschap in het dienstvak van de heer Schouten. Namens het personeel bood de heer Torken een tweede enve loppe aan, terwijl de echtgenote van de jubilaris in de bloemetjes werd gezet. Na een dankwoord van de heer Schouten, werden nog enkele woorden gesproken door de opzichter van ge meentewerken. de heer Modder, met wien de jubilaris de volle 25 jaren heeft samengewerkt. Op 64-jarige leeftijd is nog onver wacht na een ongesteldheid van slechts enkele dagen in het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar overleden de heer K. Davelaar, directeur van de zuivelfabriek Neerlandia te Stompe toren. De heer Davelaar wes reeds vanaf 1916 aan deze -fabriek verbon den en heeft dus een zeer groot deel van zijn leven aan de vooruitgang van deze onderneming besteed. Hij is er door goed beleid in geslaagd haar tot het der grootste in deze provin cie en een der bekendste in ons land te maken. In zuivelkringen was de heer Davelaar een zeer geziene figuur, wiens oordeel op hoge prijs werd ge steld. Dat de overledene ook buiten zijn eigenlijke werkkring een bekende figuur was, laat zich begrijpen Hij was president-kerkvoogd der Nederl, Herv. Kerk ter plaatse en voorzitter van de vereniging tot exploitatie van een proefzuivelboerderij te Hoorn. De teraarbestelling zal Zaterdag 5 Juli plaats vinden te (Ongecorrigeerd) De treinramp bij Thionville Het ongeluk van de expres Amster dam—Bazel gebeurde bij de plaats waar de wissels liggen voor de aftak king naar Hettange-Grande. Vijf rijtui gen waren het punt reeds gepasseerd, toen de buitenste spoorstaaf van het traject, dat hier een bocht maakt, het begaf. De drie laatste rijtuigen ver- volgden hun weg nog ongeveer 40 me ter, een totale verwoesting achterla tend. Zij kantelden langs de rechter zijde van de spoorlijn. De losgeraakte onderstellen verwoestten de tweede lijn. Het doorrijdende treingedeelte ver volgde zijn weg. De laatste wagon hier van verloor het onderstel en werd glij dend meegesleept. Bij het passeren werden enkele stenen van een pilaar van een brug weggerukt doch de wa gon behield gelukkig zijn evenwicht. Hierop kwam de trein tot stilstand. Van de verongelukte wagons was de restauratiewagon de enige die, hoewei beschadigd, op de spoorlijn bleef. Alle vaatwerk was aan scherven. Men mag van geluk spreken, dat de verongelukte wagons slechts een vijf tigtal passagiers vervoerden en dat zij van staal waren. Onmiddellijk na het gebeurde rukten de brandweer én militairen uit. Inmid dels had zich uit de passagiers eenred- ingsploeg gevorm, die begonnen was met de bevrijding van gewonden en on- gedeerden. Omstreeks zeven uur des avonds ver trok het onbeschadigde treingedeelte naar Straatsburg. DE REDDINGBOOT VOER UIT De reddingboot President Steyn maakte Dinsdag een trip naar Den Hel der. Om 9 uur werd de reis aan vaard en laat in de middag keerde de boot terug. Burgemeester Niele maak te de tocht mee. EGL.ONDIA-BADGASTEN Een Egmondla-combinatie speelde een spannende voetbalwedstrijd tegen de badgasten. De vorige maal wonnen de gasten. De return-match werd door Egmondia met 6—5 gewonnen. Gevraagd voor soedige In diensttreding op Expeditie kantoor een Brieven onder no. A 159 bureau van dit blad, Wegens ziekte direct te koop zeer rend. CAFE-REST. Verlof A plus agentschap brouwerij. Koopsom inclus. pand en inventaris 17000. (Zeventienduizend gulden) contant. Geen woningrutl. Brieven onder no. A158 bureau van dit blad. RITSEVOORT 37 TELEF 4184 lllllll Dit bereikt U door geregeld Uw adver tentie te plaatsen in dit dagblad Levering uitsluitend via de handel illllllllllillllllllllilMllli NED. HERV. VROUWENCLUB De Ned. Herv. Vrouwenclub alhier zal voorlopig in verband met de va- cantles niet meer bijeenkomen. In de laatste bijeenkomst voor dit seizoen heeft mej. A. Speets uit Warmenhuizen een lezing gehouden over haar reis naar Noorwegen in de afgelopen win ter. Mej. Speets heeft daar een half jaar in een huishoudelijke functie ge werkt. De causerie werd toegelicht met foto's, zodat de dames zich een goede De woningbouwvereniging Langedijk, die Dinsdagavond een vergadering hield, keurde een voorstel van het be- indruk konden vormen. Besloten is, op s'tuur' ffoe(, om over te gaan tot het 3 September een uitstapje te maken bouwen van tien woningen in het naar de fruitstreek de Bangert. f Pini. Pam, Pom en de blauwe vaas j 85. De prijs van de blauwe vaas was gestegen tot zeven en vijftig en een hal ve gulden. „Wie biedt er meer?" Me vrouw Babbelgraag's stem was schor van opwinding. „Wie meer?" „Zestig," riep Billie met een wanhopige stem. Dit was zijn allerlaatste bod. Hoger kon hij niet gaan, want hij had geen -geld meer Zou hij de eigenaar van de blauwe vaas worden ofHet was doodstil in de zaal, toen de stem van mevrouw Babbelgraag het bedrag her haalde. „Wie meer? Éénmaal, ander maal,," „Eén en zestig gulden," klonk t' chter in de zaal. „Eén en zestig gulden" riep mevr. Babbelgraag. „Wie biedt er meer Eén en zestig gulden, éénmaal, andermaalIedereen keek naar Bil lie om te zien of hij nog hoger zou gaan, maar dat was een onmogelijkheid! Billie kon eenvoudig niet, omdat hij Stompetoren. geen geld meer had. „Niemand meerT Zjj zal vanuit de kerk geschieden. iie keek. Maar toen er geen antwoord vroeg de voorzitster nogmaals, terwijl zij ook vragend in de richting van Bil- kwam, riep zij eindelijk: „Verkocht!" terwijl zij een slag met haar voorzit sters-hamer op tafel gaf. „Verkocht! Aan die heer daar achter in de zaal. Wilt U maar even naar voren komen?" Zozeer had ons de spanning te pak ken van de avonturen, waarin de drie kleine hondjes waren gedoken, dat we de tel even kwijt waren. Zo kon het gebeuren, dat we Maandagmorgen plot seling begonnen met een nieuwe serie. Intussen ontdekten we het euvel en zo gaan we nu weer verder met de bele venissen van de drie hondjes met de blauwe vaas. Plan-Centrum te Noord-Scharwoude. Het zullen huizen worden, ter grootte van 260 en 270 kubieke meter inhoud, en met 7 a 8 slaapplaatsen. De bedoeling is om er goedkope en goede woningen van te maken. Op een vraag, waarom er niet twee typen woningen konden worden gebouwd, ook ten behoeve van kleine gezinnen, werd geantwoord, dat het Rijk vraagt naar het aantal slaap plaatsen en dat er in de gemeente nu eenmaal teveel kleine huizen zijn. De vergadering ging accoord met het voorstel om de statuten te wijzigen, zo dat er voortaan geen leden-aandeel houders meer zullen zijn, maar alleen Het nieuwe systeem Klaverjassen, dat door de heer T. van Loenen, lid van de sociëteit „Op Maat" te Zuid-Scharwou de, waar dit kaartspel veel wordt be oefend, is ingevoerd, blijkt ingang te vinden. Het eerst is volgens dat sy steem een drive gespeeld in de kolf baan van „Op Maat"~ alhier. Het breekt met de oude methode, waarbij het er om gaat, de meeste punten te behalen in een aantal spéllen, wat in hoofd- zaakt afhangt .van het toeval, of men .goede" of „slechte" kaarten krijgt. Een goed speler kan daarbij glansrijk verliezen tegen een minder goede, ais de eerste slechte en de laatste goede kaarten krijgt. Bij het nieuwe systeem komt de kun digheid van hét kaartspel veel beter tot haar recht en dat moet bij een wed strijd toch de uitslag bepalen. Men krijgt bij dit systeem dezelfde kaarten, waarmee een ander tweetal reeds heeft gespeeld, waarbij het er dan op aan komt er meer punten mee te behalen dan die anderen. FEUILLETON DOOR 59) Jinks keek Barbara eens aan. „Allezei hij met gesmoorde stem: „Ik kan dit kind niet zo'n ver driet doen." Barbara's adem stokte in haar keel. „Ik heb dat al weken zo gevoeld," zei ze. „Eigenlijk al zodra ik wist, dat ze met jou correspondeerde." Meteen streek ze het donkere haar weg van Heather's voorhoofd, boog zich over haar en riep: „Heather, Heather...." Heather hoorde, als in de verte, Bar bara's stem, maar ze draaide het hoofd om. Ze haatte haar, ze haatte Jinks, ze wenste, dat ze maar nooit die eerste brief aan hem had geschreven, dat ze hem nooit had ontmoet.dat ze dood was! Als Barbara verliefd was op Jinss en Jinks op Barbara, wat betekende het leven dan nog voor haar, Heather? „Heather," zei Jinks zacht, „drink nog wat brandewijn." „Ik wil niet, ik ben heel goed." „Alsjeblieft.,.." „Ga weg, ga jelui allebei weg. Ik ben liever alleen." Afs antwoord ging Jinks naast haar op de divan zitten. „Ik ge niet weg," zei hij vastberaden. „Ik zou ook liever niet gaan, verze kerde Barbara. „Maar 't is om Joan." „Wat is er met Joan?" vroeg Jinks, haar aankijkend. „We zijn bang, dat ze weggelopen is met Benny Jackson." „Lieve help." riep Jinks uit. „Is er soms nóg wat gebeurd in de familie?1 Vermoeid streek Barbara het haar van haar voorhoofd. „Ik hoop van niet, maar ik wilde wel, dat Bryan opbelde. Jinks, ik ga liever niet, maar ik maak me erg on gerust over Joan, en ik voel me ver antwoordelijk, nu mevrouw Melrose er niet is. Ik heb zo'n idee, dat Joan mis schien op de flat van Benny Jackson zit. Ik was juist op weg daarheen, toen jij kwam." Heather, nu voorover gebogen en "t verwarde haar uit haar1 ogen schud dend, keek hen beiden beurtelings ver wilderd aan. „Waarom gaan jullie niet allebei? Ga maar samen. Dat zal prettig zijn na alles wat jelui voor elkaar hebben betekend! Bekommer je maar niet om mt). Ik heb je hier niet nodig. Jinks ikHier begaf haar de stem. Snikken schokten haar lichaam en tranen rolden langs haar wangen. Ze was woedend op zichzelf, dat ze aan haar smart had toegegeven. Geen van hen tweeën had mogen zien. dat ze haar verdriet hadden gedaan. Toen, als door een wonder, voelde ze Jink's armen om zich heen en on danks haar tegenstribbelen, hield hjj haar dicht tegen zich aan. „Heather, laat dat! Luister. Houd op met schreien en laat mj) het je uitleggen". Nu maakte ze zich los en week naar het andere einde van de divan. „Ik wil niets horen. Waarom zou je? Wat heb ik er mee te maken?" „Kom, Heather", zei lijj, haar ge zicht met de hand naar zich toeke rend, zodat ze hem wel moest aankij ken. j,Luister nu toch!" Barbara wierp een laatste blik op hen en verbaasde zich, geen schok te krijgen toen ze Jinks daar met de arm om Heather zag zitten. Zachtjes slipte ze de kamer uit. Heather was blijkbaar beter en als hij op haar pas te, zou ze wél gauw weer helemaal opknappen. De klok in de hal wees bijna negen uur. O, ze had veel vroe ger op zoek naar Joan moeten gaan! En toch, hoe had ze dat gekund? Eerst had ze nog aldoor gehoopt, dat Joan zou thuiskomen en daarna was zo door het gebeurde met Heather op gehouden. Op straat gekomen, keek ze tever geefs naar een taxi uit, waarna ze vlug op de bushalte toeliep. Daar wachtte ze, ongeduldig met de voeten trappelend en zich afvragend, hoe lang het nog duren zou vóór ze Ben ny's flat bereikte. Ook Joan had op een klok gezien, dat het bijna negen uur was. Het was de klok in Benny Jackson's flat, waar de portier van het gebouw haar met zijn sleutel - had binnengelaten, nadat ze hem een flinke fooi in de hand had gestopt. Aanvankelijk had hij tegengestribbeld, maar ze had hem verzekerd, dat de heer Jackson haar verwachtte en zich blijkbaar wat verlaat had. Het klinkende argu ment had wel de doorslag gegeven. Ze wachtte daar nu al sinds even over zessen. Enige malen had ze op het punt gestaan, te vertrekken, maar ze wilde en zou Benny spreken. Aan de telefoon had ze alleen kunnen zeggen, dat ze zou proberen, deze avond te komen: ze wist niet hoe laat en zelfs niet, of 't haar zou lukken. Maar als 't enigszins mogelijk was, Toen had de uitnodiging van Sheila haar gelukkig uit de moeilijkheden gered. In de schouwburg had ze hem nogmaals opgebeld, maar geen ant woord gekregen. Toch had hij nu reedg lang thuis moeten zijn en hij wist, dat ze haar uiterste best zou doen om te komen. En zou hij, éls hij kwam, blij zijn met het door haar genomen besluit? Nooit, neen, nooit zou ze meer naar huis terugkeren. In de vestiaire van Piccadilly Circus had ze voldoende kleren voor een paar weken ingepakt. Janet had op haar verzoek het koffer tje daar de vorige week gebracht en meteen gezegd, dat Benny zijn brieven gerust aan haar kon adresseren, als Joan dat wilde. Joan had Benny van deze regeling op de hoogte gebracht, maar ondanks al haar hooggespannen verwachtingen was er geen bericht gekomen. Wéér keek ze nu op de klok. Op nieuw waren tien lange minuten ver lopen. Als hij nu maar gauw kwam, want ze had hem zo veel te vertellen en ze wilde uit zijn mond vernemen, dat haar vrees ongegrond was ge weest. Dat hij haar evenzeer liefhad als ooit en dat hij natuurlijk met haar zou trouwen! Ze vroeg zich af, wanneer dat zou kunnen. Als hij een speciale vergun ning wist te krijgen, zeker binnen eeD dag of twee. In de tussentijd zou zi) naar een kleiD hotel of zo gaan, maar dat moest niet te veel kosten, want ze had slechts vijf pond en vijftien shil lings op zak. Natuurlijk zou Benny haar zo nodig willen bijspringen, doch ze vroeg hem liever geen geld vóór zk getrouwd waren. Tot nu toe had ze geen besluit geno men aangaande haar familie. Ja, ze moest hen wel laten weten, dat ze het goed maakte. (Wordt vervolgd) leden, die jaarlijks een bedrag van f 2.50 betalen. Het aandelenkapitaal van de leden wordt teruggestort. Uit het jaarverslag van secretaris Langendijk bleek, dat het de vereniging niet moge lijk was geweest zelf nieuwe woningen te bouwen. Wel heeft de gemeente der tig huizen gebouwd. Thans zijn er on der auspiciën van de gemeente 21 nieuwe woningen onder handen, terwijl de vereniging er tien zal laten zetten. Op de woningen te Noord-Scharwoude was een exploitatie-tekort van f 2458,40 en op de woningen in Broek op Lan gendijk f 4856,46. De voorzitter ant woordde op een desbetreffende vraag, dat de vereniging alle aandacht be steedde aan de vernieuwing van de schuurtjes achter de woningen in de Oosterstraat. In de bestuursverkiezing werden de heren D. Langendijk, K. Timmerman en Jac. Weel herkozen, terwijl in de vacature van de heer J. Bakker de heer P. Kool werd benoemd. Water heeft Langedijk in overvloed: tussen elke tuinbouwakker ligt een sloot, vandaar dat men deze streek wel het Land der Duizend Eilanden noemt. Dan is er verder nog het Waardje on der Oudkarspel en nog enkele grote waterplassen, de .zg.n. dellen, Boven dien ligt ten O. van Langedijk het brede kanaal en midden door deze ge meente hebben we dan nog de Voor- en Achterburggracht. Gelegenheid ge noeg is er dus om te baden of te zwem men. Van een regeling daarvoor is eigenlijk geen sprake. Enkele jaren ge leden heeft men getracht bij de Lange Balk te Zuid-Scharwoude, waar nu de hoge brug over het kanaal ligt, een zwembad in te richten, doch de pogin gen bleven zonder resultaat. Er wordt daar nu wel gebaad, doch van een goed ingerichte bad- of zwemgelegenheid is geen sprake. Ook te Broek op1 Langen dijk wordt in het Kanaalgezwommen ter plaatse, waar de brug tussen dit dorp en Heerhugowaard ligt. De zwem. gelegenheid in het Waardje, wat een geregelde zweminrichting was, is op geheven. Het is wel jammer, dat de gelegenheid om onder toezicht te zwemmen of te baden, hier ontbreekt. Nu de warme dagen weer zijn aange broken, wordt de behoefte daaraan weer sterk gevoeld. Verschillende bloembollenkwekers zijn begonnen met het rooien van tul pen. Men deelde ons mee, dat de teelt over 't algemeen niet meevalt. Het is te lang droog weer geweest en toen de regen eindelijk kwam, was het te laat, om de wasdom in voldoende mate te bevorderen. Het vorige jaar waren de kwekers zeer tevreden, ook wat de prijzen be treft, al zijn er enkelen geweest, die een strop hebben gehad doordien een .belangrijk gedeelte tot de „velloze" be hoorden. Met de prijzen ziet het er intussen nu niet zo rooskleurig uit. Er is zeer weinig vraag, zodat zij, die reeds uit de hand hadden verkocht, toen de vraag nog zeer bevredigend en de prij zen dus goed waren, van geluk mogen spreken. Het is te begrijpen, dat in de kritjg van de bollenkwekers het verdere ver loop met belangstelling wordt gevolgd. KROOSMACHINE VOLGENDE WEEK IN GEBRUIK De kroosmachine van de polder Geestmerambacht, die gerevideerd is, heeft dezer dagen proef gedraaid. Er ,n enkele verbeteringenaan de ma chine aangebracht. Hoewel er momen teel niet veel kroos in de sloten is, zal de machine toch de volgende week in gebruik worden gesteld. GESLAAGD Mej. Crielaard. werkzaam bii bet christelijk kleuteronderwijs alhier, slaagde te Leiden voor de acte kleuter onderwijzeres.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 6