Groep-Eisenhower is in de aanval r VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Overleg van W.-Duitse regering en vakbonden vastgelopen TaH spreeki zijn aanhangers moed in Regering-Pinay in de meerderheid Moederen zoon om het leven gekomen „Onthullingen van Frans agent" beledigend voor Adenauer Amerikaanse studenten kwamen in Rotterdam aan Noodweer in Limburg veroorzaakt overstromingen De jongste evangeliste ter wereld Morgen antwoordt het Westen op Russische nota A Woensdag 9 Juli 1952 149e Jaargang No. 160 Medezeggenschap in bedrijven het struikelblok Vele beschuldigingen over en weer DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN RUSTIGE DAG OP REPUBLIKEINSE CONVENTIE Advocaat-generaal der V.S. neemt ontslag Fransen betaalden verkiezingscampagne in '48" Veiligheidsmaatregelen in West-Berlijn Weerbericht Achthonderd trekken enige weken door Europa Treinenloop was tijdelijk gestoord V. J Geen Amerikaanse hulp 'meer voor Denemarken Gross (VS) veroordeelt Russische haatcampagne Mossadeq vraagt steun van Perzische senaat Tekst is niet meer voor wijzigingen vatbaar ijl zij zich tussen rs plaatste. Denkt laai. Denkt U toch es!" Sme|md hief waarin nog steeds sperden waarmede 3 had. Maar Billis met de verschrikte ig. „Och, daar heb sr," bromde hij en !t geld V han- at geld is i; k van voor de arme me- teveel! Zonder een g zij neer. Zij was 'damBelra, 4-7 van lurban Japara (K andjong Priok, 6-7 tan van Oldenbarne- 6-7 380 mijl west den Jagersfontein, ass. 6-7 Ouessant —A'dam. 6-7 van Antwerpen Lang- Papan. 7-7 te Sura- 7 van Liverpool te g, R'dam—Savona, 6-7 Leersum, 4-7 van >n Loch Ryan, 6-7 R'dam Lutterkerk. im, pass. 6-7 Algiers —A'dam, 6-7 van Be- ■7 van Liverpool naar SingaporeGolf van Perim naar Suez Papan—R'dam, 6-7 te - Muiderkerk, Beira— san Noordam, New ISO mijl oost-zuidoost Oranje. A'dam—Indo- lgiers naar Port Said l R'dam naar A'dam r, 6-7 van Montreal te ederik Willem, 6-7 van ,urg prins Maurits, iss. 6-7 Dover Prins .—Montreal, pass. 6-7 illem IV, Chicago—R'- itreal naar Le Havre iA'dam, pass. 7-7 Gl- Havre Phrontis, 7-7 laar A'dam Radja, te Penang verwacht -A'dam, 7-7 te Singa- erk, Beira—A'dam, 5-7 ,- Tanga Ryntlam. 5-7 R'dam Raki, A'dam 7-7 van Curacao te jak. R'dam—Wellington, ;t ten zuiden van Gala- Papeete Straat Ma- Montevideo naar Santos cutta—Pac. Kust, 7-7 te tdijk, Java—New York, - Schie, 6-7 van R'dam Slamat, Indonesië— Djibouti Tamo. Ant- \ires, pass. 5-7 Guernsey Teiresias, A'dam—Indone- lawan Tawali, Java— e Suez Teucer. A'dam te Penang Tjibantjet, ipan, 6-7 te Genua ,—New York, pass. 6-7 'aterland, Buenos Aires— lontevideo Waterman, m, 6-7 210 mijl zuid ten p Sable Waal, 6-7 van m Weltevreden, San tta, 6-7 van Cebu tmNew York, pass. 6-7 rtoren) Wieldreeht, naar Palembang Wil- djong PriokR'dam, 6-7 ldwest van Minikoy naar kruis, R'damHalifax, 5-1 van Fastnet. KRUISWOORDPUZZLE 1. aks. 4. puf, 7. spreek- .1. riem, 13. lis, 14. ego, 19. le, 20. planten, 24. 27. egoïsme, 30, i.p., 32. 35. fit, 36. kam, 37. grog, igenomen, 43. D.D.T., 44. Apis, 2. K.R.O., S. se. 6. fuif, 7. slik, 8. eigen, b, 12. ir.ees, 17. eloge, 18. 21. Ato. 22. tas, 23. nee, ian, 29. soms, 31. pari, 32. 1, 36. krem, 38. G.G.D., 39. 42. o.k. HERSENGYMNASTIEK n; 2. Borreltje, in de vroege kt: 3. De Wolga, 3690 km: winterappelen; 5. Ottoman of zijden ribsweefsel, otto- e sofa zonder leuning; 6. aar; 7. Wanneer het paard ;en heeft, waardoor het bij- lal schichtig wordt; 8. 365 48 min., 45 sec.; 9. Abram Geen enkele vorst, por- 1 over een tand. bijzonder vóórlijk voor zijn leeftijd!" Directie: J, BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en abonnementen Voordara 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAABSCHE COOBANT Gisteravond zond de NCRV een directe televisiereportage uit vanuit Artis. 's Middags repeteerden de operateurs met kakatoe's. Nieuwe stakingen dreigen rtE BESPREKINGEN tussen het Westduitse vakverbond en twee der rege ringspartijen zijn afgebroken, waarmee de kans op een hervatting van de «takingsreeks van het vakverbond in niet geringe mate is toegenomen. De vak honden eisten, zoals bekend, medezeggenschap der arbeiders in de bedrijven. Op dit punt zijn de besprekingen vastgelopen, hoewel de president van het vak verbond, Fette, het afbreken der onderhandelingen als „voorlopig" bestempelde Fette sprak de hoop uit, dat het contact vóór 17 Juli opnieuw zal worden opgeno men. Op deze datum zullen namelijk het vakbondsbestuur en de federale raad der vakverbonden bijeenkomen, om zich over de toestand te beraden. „Indien voordien dit ongelijk niet is gecorrigeerd", aldus Fette, „kunnen wij geen ver antwoordelijkheid dragen voor de mogelijke gevolgen". gen werden afgebroken hadden vele afgevaardigden der regeringspartijen geëist, dat de behandeling van het wets ontwerp niet langer zou worden uitge steld. Zij zagen in de onderhandelings bereidheid van het vakverbond slechts een poging om de beslissing uit te stel len tot na de verkiezing van een nieu we Bondsdag. De leiders van de vakbond beschuldi- 'jjgen de regering van kwade trouw en ijfljfcontactbreuk met Dr. Adenauer. De regering had namelijk een speci- •Óaal wetsontwerp voor de regeling van jifde medezeggingschap in openbare bedrij- SBven bij het parlement ingediend. Eén aider eisen van het vakverbond, die bij 'M de onderhandelingen moesten worden ■besproken, was echter, dat er slechts één bedrijfswet zou komen, die zowel voor particuliere als overheidsbedrij- 9 ven van kracht zou zijn. Van regerings- l zijde werd verklaard, dat de indiening I van dit speciale wetsontwerp „slechts I een routinehandeling" was. Van beide I zijden werd de tegenpartij er van be- I schuldigd de onderhandelingen niet met I de ernstige wil tot overeenstemming te 5 hebben gevoerd. In Bonn was reeds voor het begin der onderhandelingen scherpe 'critiek geuit op het besluit van Dr. Adenauer om de regeringsvertegen woordigers met het vakverbond aan één tafel te brengen. Het zo heftig omstre den ontwerp voor een bedrijfswet, waartegen het vakverbond zijn grote stakingsacties heeft gericht, is gis teren door de parlementscommissies aanvaard en nu gereed voor behande ling in de Bondsdag. Op grond van het door Dr. Adenauer met het vakverbond gesloten compromis zouden de commis sies de behandeling laten rusten tot het einde der onderhandelingen. Reeds vorige week dus voor de besprekin- TARIEVEN: Advertenties iff ct. per m.m Familieberichte* 20 ct. pjn.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor- deD ƒ1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, ƒ2.02 p. mnd., ƒ6.05 per kwartaal, plus incassokosten. Weekabonnementen 0.49 DE eerste slag, die Eisenhower Taft en zijn aanhang heeft toegebracht, is hard aangekomen. De groep-Taft is momenteel volgens berichten uit Chicago in de verdediging, de aanhangers van Eisenhower in het offensief. De isolationis tische candidaat doet nu al het mogelijke om de delegaties, die hem steunen, een hart onder de riem te steken en hen er van te overtuigen, dat Ike de overwin ning nog allerminst in zijn zak heeft. Verder wordt de gedelegeerden er nadruk kelijk op gewezen, dat behoud van de eenheid in de republikeinse partij nodig is. Senator Styles Bridges heeft in een rede verklaard, dat zonder eenheid in eigen gelederen de republikeinse partij bij de verkiezingen van November a.s. zeker zal worden verslagen en dat dit het einde zal betekenen van het thans in de V.S. bestaande partijenstelsel. Twee omstreden delegaties toegelaten VEEL bijzonders is er gisteren ter con ventie niet gebeurd. Taft heeft zijn aanhangers moed in gesproken. Ten einde hiervoor een rustige omgeving te scheppen, waren langs een der wanden van de grote balzaal waar de conventie wordt gehouden, door middel van gor dijnen spreekkamertjes afgeschoten Hier ontmoette Taft delegaties, die hem steunen, sprak met hen, en beantwoord de vragen en critiek. De commissie voor de geloofsbrieven begon intussen met haar werk. Zij be staat uit drie en vijftig leden uit el ke staat en gebied een. Een aanhanger van Taft, Ross Rizley, werd tot voor zitter gekozen. De aanhangers van Ei senhower hoekten een nieuwe kleine overwinning. De besprekingen over de toelating der omstreden delegaties wor den gevoerd in een kleine zaal, waar duizend personen dicht opeengepakt zit ten. Het hoofdbestuur der partij had er zich tegen verzet, dat deze conferentie toegankelijk zou zijn voor radio, televi sie en fotografen. De groep Eisenhower is er thans in geslaagd door te drijven, dat de besprekingen door radio en te levisie zullen worden uitgezonden en dat er foto's en films zullen mogen wor den genomen. Met een meerderheid van drie tegen twee heeft de comn.issie besloten, de delegatie van Georgia, die geheel uit Gaullisten naar de vijfde plaats De Franse premier Pinay heeft giste ren de tweede etappe in de strijd om de glijdende loonschaal gewonnen. De Nationale Vergadering aanvaardde na melijk bij de behandeling in tweede le zing van het betreffende wetsontwerp met 267 tegen 216 stemmen de door de premier ingediende- motie van vertrou wen. Z\jn steun kwam van de gematig de conservatieven, de radicalen, de gro te meerderheid van de MRP en de Gaullistische rebellen. Ongeveer 130 af gevaardigden, onder wie de overige Gaullisten, sommige leden der MRP en enkele conservatieven onthielden zich van stemmen. Socialisten en communis ten, vijftien MRP-leden en enige ge matigde conservatieven stemden tegen. Hiermee heeft de Franse regering haar laatste proef voor het parlementaire reces doorstaan. Kuelin, een der leiders van de Gaul listische rebellen, heeft verklaard, dat zijn groep uit de RPF zal treden en een eigen fractie zal vormen. Deze zal volgens verwachting dertig leden om vatten. Verwacht wordt, dat twintig senatoren de dissidente afgevaardig den zullen volgen. De Gaullistische fractie in de Natio nale Vergadering' zal daardoor terug lopen van 115 tot 85 leden en van de eerste naar de vijfde plaats terugvallen. De sterkste groep vormen thans de socialisten met 106 leden. Daarop vol gen communisten, gematigde conser vatieven en de katholieke MRP. De Amerikaanse advocaat-generaal Philip Perlman heeft ontslag genomen. Truman heeft het ontslag „met oprecht leedwezen" aanvaard. Vóór Perlman zijn reeds drie andere hoge functiona rissen van Jiet ministerie van justitie binnen korte tijd afgetreden. aanhangers van Taft bestaat, toe te la ten. Met algemene stemmen werd ook de delegatie van Florida van ge lijke kleur als wettig erkend. Waarnemers achten de beslissing over de vertegenwoordiging uit Geor gia niet zo belangrijk als het Maandag door de plenaire conventie genomen besluit, het stemrecht van de betwiste delegaties te beperken, totdat haar samenstelling bekrachtigd is. De aan hangers van Taft hebben wel in de commissie voor de geloofsbrieven evenals in het hoofdbestuur, tegen welks besluiten de aanhangers van Eisenhower zich verzetten, een meer derheid van drie tegen twee. De besluiten over de vertegenwoor diging uit Florida en Georgia waren gelijk aan die van het hoofdbestuur. Japan zal voor het eerst sinds 12 jaar weer deelnemen aan de walvis vangst in het Noordelijke deel van de Grote Oceaan. Op 10. Juli a.s. zal een vloot bestaande uit een moederschip, 4 jagers en 8 hulpvaartuigen naar de Beringzee vertrekken. Men is voorne mens 350 walvissen te vangen. Gaskraan niet gesloten Maandagavond bemerkte een portier bewoner aan de Woudenbergstraat te 's Gravenhage een gaslucht, welke uit de tweede etage kwam. Hij belde aan het perceel aan en verschafte zich, toen hij geen gehoor kreeg, door een ruitje in te slaan toegang. Het eerste wat hij deed was de gasmeter afdraai en en de politie waarschuwen. In het perceel vond hij levenloos op haar bed liggen de 40-jarige weduwe mevrouw W. de V.-T. In een nevenvertrek lag haar zoon de 17-jarige scholier J. R. L. de V. eveneens dood op bed. Bij onder zoek bleek dat vergeten was de muur kraan van het gas in de keuken af te sluiten. Het slangetje dat deze muur kraan verbond met het gascomfoor was gebarsten en zo was het gas de woning binnengestroomd. Mevr. de V. en haar zoon zijn waarschijnlijk in de nacht van Zondag op Maandag al door gasverstikking om het leven gekomen. 104-JARIGE IN NIJMEGEN. Zaterdag hoopt een der oudste in woonsters van ons land, mej. E. Schulz, die al jarenlang verpleegd wordt in „Levensavond" te Nijmegen, haar 104de verjaardag te vieren. De laatste tijd is zij bedlegerig. Duits weekblad verwekt sensatie Vervolging tegen Der Spiegel In Bonn is aanzienlijke opschudding verwekt, doordat bondskanselier Aden auer en zijn naaste medewerker Blan- kenhorn van samenwerking met de Fransen zijn beschuldigd. De bewerin gen ,die onder meer inhouden, dat de verkiezingscampagne van dr Adenauer in 1948 met Frans geld zou zijn gefi nancierd, zijn door de bondskanselier gekwalificeerd als „leugens van a tot De Westberlijnse Senaat heeft in ver band met de ontvoering van de advo caat Walter Linse besloten, alle straten en wegen, die van West-Berlijn naar de Sowjet-zone leiden, aan de stads- kant van de grens zodanig af te slui ten, dat men er niet ongehinderd door kan. Deze punten zullen door gewa pende politie worden bewaakt. Boven dien zal het autoverkeer van West- Berlijn naar de Sowjet-sector strenger door de politie gecontroleerd worden. Een vrouw heeff gemeld, dat haar Verloofde, de veertigjarige statenloze Sascha Moschowitz, Dinsdagmorgen uit de Britse sector ontvoerd is. Verwachting tot Donderdagavond OPKLARINGEN Droog weer met flinke opklarin gen. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen West en Zuid. Warmer. Donderdag: Zon op 4.32, onder 20.57. Maan op 22.38, onder 8.2. Reisbureau aan boord van de „Grote Beer'' (Van onze Haagse redacteur.) In Rotterdam is vanmorgen de „Gro te Beer" aangekomen, die onder auspi ciën van het Nederlands Bureau voor buitenlandse studentenbetrekkingen 800 studenten uit de Verenigde Staten naar Europa gebracht heeft. Zij zullen enke le weken door Europa trekken. Een ge deelte zal werkzaam zijn als oogsthulp in verschillende landen; anderen zuilen hun verblijf besteden aan de uitbrei ding van hun kennis van het oude con tinent. Tegelijkertijd zal van de ge legenheid gebruik gemaakt worden om Nederlandse en andere studenten te ont moeten en van gedachten te wisselen. Het N.B.B.S. heeft, teneinde bij het voorbereiden van de reizen van _^de Amerikaanse studenten een zo efficiënt mogelijke werkwijze te verkrijgen, in samenwerking met het reisbureau Lis- sone-Lindeman aan boord een compleet reisbureau ingericht, zodat de studen ten reeds tussen New York en Rotter dam alle gewenste inlichtingen over het reizen in Europa konden krijgen en er hun biljetten konden aanschaffen. Gedurende de overtocht is tussen het varende reisbureau en het kantoor van Mexicaanse president met veel rumoer gekozen Drie doden en vele gewonden Adolfo Ruiz Cortines, candidaat van de regeringspartij in Mexico, heeft vol gens de eerste gegevens uit gezagheb bende bron 56.5 procent van de stem men in de Zondag gehouden verkiezin gen gekregen. Bij onlusten in de stad Mexico naar aanleiding van deze presidentsverkie zingen zijn drie doden en 50 gewonden gevallen. Er werden demonstraties uit eengedreven met gebruikmaking van traangasbommen. Ook zijn enkele scho ten gewisseld. Het leger heeft opdracht paraat te blijven. Het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft iedere poli tieke demonstratie verboden. Lissone-Lindeman in Den Haag een in tensief radio-telegramverkeer onderhou den om de nodige reserveringen voor de reizen van de studenten te kunnen vastleggen. In de loods van de Hol- land-Amerikalijn in Rotterdam, waar de studenten vanmorgen debarkeerden, was eveneens een tijdelijk reisbureau gevestigd voor 't wisselen van vreemd geld en het uitvoeren van de laatste voorbereidingen. Daarom konden de jongelui onmiddellijk naar de plaats van hun bestemming doorreizen. Op 14 Juli a.s. komt de „Waterman" uit New York in Rotterdam aan, even eens met 800 Amerikaanse studenten aan boord. Er viel 63 mm regen in Maastricht Gisteravond omstreeks zes uur, heeft zich een hevig onweer ontlast, dat ge paard ging met zware slagregens. De Geleen steeg binnen enkele uren zo hoog, dat ze te Sittard op verschillende punten buiten haar oevers trad. In Maastricht liepen vele kelders on der. De regen legde ook tijdelijk het treinverkeer tussen Sittard en Maas tricht stil. In de buurt van Geulen en Bunde stond namelijk de baan onder water. Bovendien was het hoofdspoor geheel versperd door een grote massa slik en stenen, die van de hellingen aan de linkerzijde van het traject naar be neden was gespoeld. Tegen acht uur had men de baan weer vrij gemaakt. Tot die tjj-3 moesten de reizigers op dit traject per autobus of via een om weg, als ze van de trein gebruik wil den maken hun tocht voortzetten. In enkele uren viel er zo meldt De Bilt in Maastricht 63 m/m regen en op het vliegveld Beek 40 m/m. In Geleen, waar het noodweer van zes uur tot half acht duurde, raakte de Keutelbeek verstopt. In sommige stra ten steeg het water tot een meter hoog te. Honderden kelders liepen vol en moesten door de brandweer worden leeggepompt. Ook de tunnel onder de spoorbaan, die het Oostelijk en het Westelijk deel van Geleen met elkaar verbindt, stond blank. Bussen en vrachtauto's bleven eiin steken. Kruis verscheen aan de hemel \rOOR de deur van het Bristolhotel in Am sterdam stond gisteren een open Amerikaanse auto, die buitengewoon veel belangstelling van de voorbijgangers onder vond. Met grote letters stond namelijk op die wagen geschilderd, dat hij toebehoorde aan de twaalfjarige Renée Martz. een meisje met blonde krullen, dat zich de jong ste evangeliste ter we reld noemt. Vergezeld van vijftien poppen en een bijbel heeft ze zes en dertig landen bereisd en meer dan gen mïllioev mensen toegesproken Van dat millioen zou zit 37.000 luisteraars tot hei Chistendom hebben be keerd. Renée is een Ame kaanse predikantsdoch 'er uit Orlando, in Flori da. Haar vader, die haai vergezelt, vertelde, dat ze haar eerste preek hield in een kerk te Oklahoma. Dat Was in 1946, toen het meisje dus zes jaar oud was. Kort tevoren, zo zei de vader, had Renée aan de hemel een rood kruis gezien en een stem sprak tot haar, dat ze het Evangelie moest gaan prediken. Dat heeft ze sindsdien gedaan op alle delen van onze aarde. Auto, en poppen een bijbel ITITERLIJK maakt Re. née de indruk van een normaal meisje van twaalf jaar. Ze speelt met haar vijftien pop pen, die haar overal ver gezellen en ze vertelt even naief over de ver schijning van zes jaar geleden als over haai kleine speelkameraadjes. Ze maakt thans haar tweede wereldreis onder de hoede van haar ouders en een 32-jarige onder wijzeres. Ze verkondigt 't Evangelie op openlucht- bijeenkomsten, waarbij haar gehoor rondom de auto is geschaard. In Hamburg, waar ze bin nen enkele dagen zal op treden, wacht een audito rium van 2000 mensen. Ze bereidt haar preken nim mer voor en ze spreekt zoveel mogelijk over alledaagse onderwerpen. Een enkele maal ont leedt ze weieens theolo gische vraagstukken, doch haar analyses wor den door de meeste men sen niet begrepen. Haar poppen, die ze als kin deren toespreekt, zijn in dat opzicht bijzonder be genadigd, Die zwijgen begrijpend In Nederland is Renée slechts op doorreis. Zo als elke rechtgeaarde Amerikaan bezocht ze Marken en Volendam. Het mijnwerkersverkeer naar de „Maurits" Sittard ondervond grote moeilijkheden, doordat de opkomende ploegen een omweg van vijf kilometer moesten maken. Nadat een pompinstal- latie van de mijnen te hulp was ge roepen, had men de tunnel spoedig droog. Bij alle verwarring, die het onweer en de overstromingen teweeg brachten, voegde zich later nog een hevige schrik, toen de sirenes van de „Maurits" be gonnen te loeien. Men veronderstelde, dat de bliksem hier was ingeslagen. Later bleek echter, dat de alarmsirene van de mijn defect was. De zeer overvloedige regenval heeft in vrijwel geheel Zuid-Limburg wa terschade en grondverschuivingen ver oorzaakt. In Kerkrade deed zich een geval van blikseminslag voor in een huis, waar door een schoorsteen naar beneden kwam. In Maastricht veroorzaakte een blikseminslag een kleine ontreddering in de telefooncentrale, waardoor een aantal nummers tijdelijk uitgeschakeld raakte. In de loop van de nacht kon het telefoonverkeer worden hervat. Regeringscommissie beziet zaak-Aspheron Een commissie, waarin twaalf Ame rikaanse ministeries en instanties ver tegenwoordigd zijn, is te Washington bijeengekomen om te overleggen, of de Amerikaanse hulp aan Denemarken stopgezet moet worden, nu de Deense tankboot „Aspheron" aan de Sowjet- Unie is geleverd. De commissie zal aan de directeur van de MSA, Harriman, een voorstel doen. Deze op zijn beurt zal Truman van advies dienen. De uit eindelijke beslissing berust bij de pre sident. z". Adenauers rechterhand, Blanken- hom, heeft bekend gemaakt, dat hjj het te Hannover verschijnende blad „Der Spiegel", waarin de memoires van een Franse agent zijn gepubliceerd, gerech telijk zal vervolgen. De publicaties van „Der Spiegel" be rusten op verklaringen van de 32-jarige journalist Schmeiszer, die enkele jaren onder Franse naam werkzaam is ge weest voor de Franse geheime dienst. De nogal vage beweringen van Schmei szer houden onder meer in, dat hij voor Adenauer en Blankhenhorn en hun families een vlucht naar Spanje zou hebben moeten organiseren voor het geval de Russen naar West-Duits- land zouden oprukken. Blankenhorn zou voor door hem aan de Franse geheime dienst gegeven inlichtingen herhaalde lijk betaling hebben ontvangen. Resolutie bij Veiligheidsraad ingediend Amerika heeft bij monde van zijn vertegenwoordiger In de Veiligheids raad, Gross, de Sowjet-Unie er van be schuldigd een „haatcampagne" te voe ren tegen de Verenigde Naties zelf. Naar zijn mening ging de Sowjet- Unie te ver, gezien haar weigering een onderzoek naar de beschuldiging van bacteriologische oorlogvoering toe te staan. Gross verzocht de Veiligheidsraad een resolutie goed te keuren, volgens welke het opstellen en verspreiden van valse beschuldigingen wordt veroor deeld. Jakob Malik (Sowjet-Unie) zeide, te gen deze resolutie het recht van veto te zullen gebruiken. Het debat was zonder vertegenwoordiging van het communis tische China en Noord-Korea „onwet tig". Het Internationale Rode Kruis noem de hij een „nationale Zwitserse organi satie, die de oorlogsmisdaden van Hit- Ier bedekt heeft'". De Perzische senaat bespreekt heden in besloten vergadering de vraag, of hij zi.in goedkeurint» ?al geven aan een op dracht tot vorming van een kabinet door Mohammed Mossadeq. De Sjah heeft er bij de senaat op aangedrongen Mossadeq volled'g te steunen. Volgens de vice-voorzitter van de se naat, Bayat, heeft Mossadeq de Sjah Maandagavond gezegd, dat hij niet gaarne een kabinet zo vormen zonder de volledige steun van dit lichaam De Franse minister van Buitenland se Zaken, Schuman, heeft gisteren me degedeeld, dat het Westelijk antwoord op de jongste Russische nota over Duitsland morgenvroeg aan de Russi- regering zal worden overhandigd. De tekst van de nota zou morgenavond bekend gemaakt worden. Schuman zeide, dat de Westduitse kanselier van de inhoud van de nota op de hoogte gesteld was, doch dat er geen sprake van was, dat teruggekomen zou worden op de tekst, die in Londen op 27 Juni werd goedgekeurd en die „de opening voorstelt van een viermogend- hedenconferentie over duidelijk bepaal de en beperkte punten, welke voorko men op een tevoren opgestelde agen da." De definitieve tekst van de ant woordnota is gisteravond door de ge allieerde hoge commissarissen aan Adenauer overhandigd. Tegelijkertijd ontving de Bondskanselier drie brie ven, waarin de regeringen van de V.S. Engeland en Frankrijk .laar mening °yor de door Adenauer voorgestelde wijzigingen in de ontwerp-nota tot uiting brengen Naar uit geallieerde bron wordt vernomen werden Ade nauers voorstellen gedeeltelijk als nut tig beschouwd en in de slottekst ver werkt.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1