Ie Dirk Nieuws uit de Langedijker Dorpen Plantenziekten bedreigen de tuinbouw ingen namen leraren Opmeerder tentoonstelling belooft weer een groots festijn te worden VERVOLG STADSNIEUWS De expositie „Tegels en Tulpen" gisteravond geopend i voor het Karenhuis Nationale wedstrijd van de Ned, Kolfbond HEILOO Uitstekend geslaagde Bonte Avond van VVV Bergen Tocht Ouden van Dagen Tennis-exhebition van oefenmeesters op „De Molenkrocht" Egmond aan Zee Weggebruikers opgelet Beemster Groot-Schermer Vele mooie prijzen worden uitgeloofd Een ongewone doch belangrijke tentoonstelling Limmen Tocht voor de ouden van dagen Oudorp Heer-Hugowaard Drenkeling greep zich aan zijn redder vast DAW-2 door HVGB 4 met 2-1 verslagen Eindexamens RK Lyceum Castricum Tragisch ongeval kosHe 2 a-jarig meisje het leven DONDERDAG 10 JULI 1952 em nauwelijks. „Jaja". sprak nissaris, „ik houd er van de tijd flink aan te pakken. Nooit •k doen. We hebben ze nu te gekregen en nu meteen maar andeien Meneer Kleuntjes be- zich .u onmiddellijk naar tonde, bel daar de minister van lelf op en deel daar het goede mee, dat de bende van Dolle >r mij door ons is ontmas- vraag om versterking. „Hm", Jimmy, terwijl hij de com- peinzend aanzag. ■erlingen nogmaals aan, dat zij ir de school, maar voor het le- m, en sprak tenslotte de wens de Handelsschool nog lang zou bestaan ten nutte van de ko- geslachten. ten Bruggencate, ook al weer ierde klasse, richtte namens de arden" van de school het woord 'ertrekkende Spaanse leraar, de Wild en dankte hem voor de -aarop hij zo veel interesse voor il had weten op te wekken. Hij :m tevens een boekwerk over aan. er De Wild zei er van overtuigd dat de lessen in het Spaans neer veld zouden winnen en op hooi bij zijn jongere opvolgster e handen zou zijn. Reinders bood ten slotte de hr. r Voet namens de leerlingen cheid „enkele pakjes van zijn gssigaretten en ook een paar goéde sigaretten" aan. deze vertrekkende leraar sprak rt woord van dank en rekende wiskundeman intussen snel hij een elfde van de diensttijd heer Prins aan de Handels had vervuld. Tot besluit volgde i door leerlingen zeer gewaar- afscheidstractatie van de heer gedachtenis van mevr. T. Zeeman—WH gelegenheid van de honderdste edag van zijn moeder, mevrouw nan-Wit, heeft de heer H. Zée- n het Karenhuis (Krelagestraat) »k met plaquette aangeboden, gisteren in bijzijn van de burge- werd overgedragen aan de isie van beheer van dit tehuis sjaarden. I. G. L. van Schouwenburg heet- mmorgen in de hal van het te- Ie genodigden welkom, waarna korte levensbeschrijving van mevrouw Zeeman gaf. De heer /en burg noemde haar iemand er veel levensvreugde beschikte eds anderen daarin liet delen, sij ouder werd en een rustiger wenste zonder evenwel haar idigheid te verliezen kwam ir het Karenhuis. Daar is zij een beminde bewoonster geweest sfeer van liefde om zich heen scheppen. Vele goede eigenschappen ;eer H. Zeeman zeide blij te zijn eze plaquette en klok van zijn liefde en waardering voor zijn r te kunnen getuigen en haar na- tenis aldus te kunnen eren. Uit- schetste spreker de levenswan- i zijn moeder en haar vele goede ^happen. it de heer J. C. Bol de klok en quette had onthuld, aanvaardde uw De Lange namens de commis- i beheer met een hartelijke toe- •het geschenk. rzicht van de beide complex- van elk twee-en-veertig wo- )en („in drie lagen"), die in bouw zijn aan de Hooftstraat. Isit.Honf tï/lrrtat. Een wereldje vol gevaren Men schrijft ons uit Langedijk: De tuinbouwer van deze tijd heelt liefde voor zijn werk. Laat het soms zelfs zijn zwoegen en sloven, het is zijn lust en zijn leven. Hij gaat met zijn De- drijf naar bed, en hij staat er mee op- Maar soms helpt al zijn zwoegen, z j harde werken, hem niets Het zy vooral de vele en herhaaldelijk °Pt dende ziekten in de gewassen, hem dwars zitten. H'J "ff1" 'A akkers zo goed bewerkt, zo goed verzorgd, het land van de meststoffen voorzien, ailes op mi nutieuze wijze van onkruid g j1 alies op mi- van vu—uid gezuiverc en daar opeens ziet hij Z'J". "ff appe gewas en zijn groe"!™1" Jvereinzin_ We kwamen tot oeze rtT,aatste gen, toen we de tuinb.0"^ „i-vers bezig weken en dagen op hu verschil- rasen met het toedienen van verscnn- zagen metnek moesten dienen om ÏÏf S^nsele^aangeta^ ziekten tfvoorkomen. In het eerste ge- Val e wende™bestrijdingsmMdel™n het £a"S doel te bereiken. Ook hier Mikt het beter ziekten te voorkomen dan te genezen. En het zijn niet wei- itee Ziekten, welke de tuinbouwer aan Langedijk, die we hier op het oog hebben, heeft te bestrijden. Zeer ijverig is hij de laatste tijd be- -in geweest met het besproeien der aardappels tegen de aardappelziekte. Het is een ziekte, die zich door bruine vlekken op de bladeren, soms ook op de stengels vertoont; op de knollen ko men paarsbruine vlekken, waaronder het vlees vpchtig-bruin is. Om die ziek te, die grote verwoestingen kan aan richten. te voorkomen, zijn herhaalde bespuitingen met koperpreparaten no dig. Soms wordt het loof doodgesproeid om verdere aantasting van de knollen te voorkomen. Groot is het aantal ziek- ten, waardoor de aardappel kan wor den aangetast, niet minder dan 20, waarvan droogrot, kringerigheid, ring- vuur, schurftziekte, wratziekte, blad- tol en aaltjes wel de voornaamste zijn. Wil de tuinder deze ziekten bestrijden, dan is daartoe heel wat arbeid (en kosten) nodig. Plant hij andijvie, die hier de laatste jaren veel als nateelt wordt verbouwd, dan bedreigen de bacterie-voetrot, de bladluis, de bladvlekkenziekte, de mijt- aantasting, rotting, smeul en wortelluis de plant. Bij bonen zitten de .bladluis en bo- nenvlieg op de loer, mozaïekziekte, roest en schuimziekte kunnen optreden en meer andere ziekten kunnen deze plant belagen. Kool heeft vaak last van aardvlooien, bladluis, boorsnuitkevers, draaihartig- heid, een gevreesde ziekte, knolvoet, koolvlieg, vallersziekte en nog meer andere. Kroten hebben soms te lijden van bietenaaltje, bietenkevertje, schurft, mozaïekziekte enz. Sla heeft in bladluis, „randen", roest en valse meeldauw haar vijanden. Uien en prei lijden vaak aan aaltjes ziekte en valse meeldauw. De wortelvlieg kan vaak grote ver woestingen aanrichten. Het „vuur" treedt zo sterk op, dat het hier bijna onmogelijk is gebleken gave wortelen te telen. We zouden nog verschillende groen ten kunnen noemen, die aan Langedijk in meer of mindere hoeveelheden wor den gekweekt, en die te lijden hebben van dierlijke parasieten, plantaardige parasieten, smetstoffen (virus) en van cultuurtechnische en klimatologische factoren, doch uit het bovenstaande is wel duidelijk, dat het genoeglijke van het tuindersleven bedenkelijk vergald wordt door het optreden van talloze ziekten, waarvan de bestrijding de tuinman veel hoofdbrekens en moeite kost. De eenzijdige teelt schijnt hieraan debet te zijn en als eenmaal hetGeest- merambacht mocht worden verkaveld op de wijze, die bij de plannen daartoe is uitgestippeld, dan zal de betere bo demstructuur allicht er toe bijdragen, dat de ziekten in de gewassen in min dere mate zullen optreden. NIEUWE WERKLOOSHEIDSWET. LANGEDIJK De nieuwe werkloos heidswet en wachtgeldregeling van 1 Juli, doet allerwege vragen naar voren komen, die in de practijk om een oplossing vragen. In verband met een goede uitvoering van de wet wa ren de hoofden van dienst van 27 ge meenten in deze omgeving, uitgenodigd in het gemeentehuis van Lange dijk, waar door de Rijksconsulent van Sociale Zaken voor Noord- en Zuid- Holland, de' heer Nolet, een heldere uiteenzetting werd gegeven over deze materie. Na de pauze werden aan de heer Nolet vele vragen gesteld, waar uit duidelijk bleek, dat het de betrok ken ambtenaren ernst was, deze nieuwe wet goed uit te voeren. ZUID-SCHARWOUDE Aan de bij de Nederlandse Kolfbond aangesloten clubs het zijn er menen we 33 is meegedeeld door het hoofdbestuur, dat de Nationale Wedstrijd wordt gehouden te Krommenie van 5 tot en met 9 September a.s. De clubs wor den er mee in kennis gesteld, dat het aantal reservespelers werd op 3 wordt gebracht en dat deze niet op dezelfde dag behoeven te spelen als de Korps kolvers. Dit mogen ook 3 andere spe lers zijn. Er zijn nog minder goede kolfbanen. Het hoofdbestuur verzoekt, die te la ten opknappen en de kolfpalen niet te lakken, doch ze in hun natuurlijke staat te laten. Tot voor enkele jaren bestond in Goes een club, aangesloten bij de Ned- Kolfbond. Meelevend met de Bond, woont daar nog de in kolverskringen zeer bekende en geziene figuur, mede om zijn kolverskwaliteiten, de heer H- Bliek. Als oud-kolver stelt hij als prijs voor de Nationale Wedstrijden een kolf met sajetbal ter beschikking voor een sajetkolver. De Ned. Kolf bond krijgt nu ook een bondsvlag. De ze is ontworpen door de heer Joh. Rid der, zoon van wijlen de oud-secretaris de heer M. J. Ridder te Koog aan de Zaan. Dan zijn ér door het Hoofdbestuur nog twee voorlopige beslissingen ge nomen, wachtende op de goedkeuring van de alg. vergadering, n.l. om het NOC aan meer geldmiddelen te helpen door van de leden een contributie van Het was gisteravond drukker dan op menige VVV-avond het geval is ge weest. Dit vond voornamelijk zijn oorzaak in het feit, dat de twee groot ste verenigingen ter plaatse optraden, n.l. de gymnastiekvereniging DOVES en de R.K. gemengde zangvereniging Nieuw Leven, met haar onderafdelin gen, die natuurlijk vele bewonderaars trokken. De bonte avond werd geopend met een mars van het fanfarecorps St. Caecilia, Hierna traden de jeugdkoren van „Nieuw Leven" op onder leiding van de heer Piet Groot en op verdien stelijke wijze werd een zestal liede ren gezongen. Toen was het de beurt aan de dames-afdeling van DOVES. De hoepel-demonstratie werd uitstekend uitgevoerd, alsmede het tweede optre den aan de brug. De heren-afdeling gaf eveneens goed werk en vooral de vrije oefeningen aan rek en brug waren de monstraties van durf en kracht. Het was opmerkelijk stil tijdens deze oefe ningen, waarvoor 't applaus daverend klonk na afloop. Het reéds enkele ma len opgetreden Hawaiï-ensemble Waïki Loa's had ook nu weer een dankbaar applaus in ontvangst te ne men. Ten slotte trad eerst nog het da meskoor van Nieuw Leven op, waarna het gemengd koor van dezelfde ver eniging het slot verzorgde. Beide koren deden dit op uitnemende wijze. Het was een zeer geslaagde opvoering en f 0.10 jer jaar te innen en om het z.g. al het gebodene stond op hoog peil. „Kolf aan stuk" direct te laten ver vallen. Motorrijder door botsing bij Hoorn gewond Onze plaatsgenoot S. heeft gisteren met zijn motorrijwiel een ongeluk ge had, waarbij hij verschillende verwon dingen opliep. Toen hij onder Hoorn van de Berkhouterweg de oprit van Rijksweg no. 7 opreed, werd hij „ge schept" door een met flinke snelheid uit de richting Amsterdam naderende personenauto, die werd bestuurd door De B. uit Sneek. S. werd zeventien meter meegesleurd en liep daarbij een beenbreuk en ver wondingen aan het gelaat op. Nadat door een arts de eerste hulp was ver leend, werd hij naar het stadszieken huis te Hoorn overgebracht. De HSV-ers krijgen bezoek Nog vier weken scheiden de HSV- ers van het bezoek, dat de Belgische sportvereniging Schulen, die in Juni j onverKptelijke dagen heeft be zorgd aan de Heilooërs, alhier zal bren- P" De voorber»idï"oen zijn reeds ge troffen om de Zuiderburen een groot- en een paar genoeglijke eagen te bieden. Er is echter nog lo gies nodig voor verschillende Belgi- 7' sasten Opvaven hiervoor kunnen gedaan worden bij J. C. Bakker. Wes- 296; H. J. de Boer, Butterlaan H. Groef^ema. Kanaalwes .7; P. ftaanraads, Kennemerstraatweg 253; M. Houtenbos, Westerweg 301 en bij kap per Kroon, Stationsweg 78. ZWARE BESSEN DOORGEDRAAID ,'5 sinds mensenheugenis niet voorgekomen, dat de zwarte bessen, waarvan de pluk volop aan de gang is zijni doorgedraaid. Dit gebeurde gister morgen aan de veiling alhier. Zijn wij juist ingelicht dan bracht de veiling- leider de heer J. Schuiit echter uit komst omdat door zijn relatie deze bes sen waarschijnlijk alsnog geplaatst zullen worden, zodat de tuinders een niet al te grote schade zullen lijden Dat er geen animo tot kopen bestond houdt verband met de geringe uitvoer naar Engeland, voorheen één der groot ste afnemers. BEVORDERING ST. PANCRAS. De wachtmeester der Rijkspolitie J. van Bentem is met ingang van 1 Juli bevorderd tot wachtmeester 1ste klasse, tevens tot onbezoldigd rijksrechercheur. Daartoe in staat gesteld door de mil de bijdragen van de burgerij, kon het Comité voor Ouden van Dagen de tra ditie voortzetten en ook dit jaar een feestdag organiseren voor de bejaarden in onze gemeente. Al vroeg heerste er 's morgens een gezellige drukte bij de startplaats; van alle kanten kwamen de feestgangers, 215 in totaal, opzetten, uitgeleide ge daan door kinderen of andere familie. Om acht uur vertrok de stoet. Met zes bussen en de nodige auto's ging het langs der duinen rand naar Haarlem en verder naar Aalsmeer, de eerste pleis terplaats. Het weer had zich goed ge houden en bleef ook verder goed, of schoon Pluvius een enkel buitje liet nederdalen. Nadat in het bloemendorp de inwen dige mens wat versterkt was, ging het naar de veiling, waar de gasten niet uitgekeken raakten en flink in de bloe metjes werden gezet. In opgewekte stemming ging het te rug over Zandvoort en Velserend was de tweede pleisterplaats. Tegen zessen was Bergen weer be reikt, waar allen bij de ingang van Duinvermaak werden verwelkomd door Tante Kee in Westfries costuum. Spoedig verenigden de onvermoeide reizigers zich rond de goed voorziene dis en lieten zich onder gezellige kout de gerechten goed smaken. De prachtige dag werd besloten met wat rhetorisch vuurwerk. De voorzitter, de heerHopman, bracht dank aan allen, die de tocht hadden helpen doen slagen, burgemees ter di..W. Huijgens huldigde de initia tiefnemers voor deze tochten, waarvan thans de 23ste volbracht was en ten slotte sprak de heer Dingerdis een woord van hartelijke dank namens alle deelnemers. En toen ging het naar huis met Bergens Harmonie voorop. Dat er voor de tennissport in Bergen en omgeving veel gedaan wordt vanuit het park „De Molenkrocht", blijkt thans weer uit het feit dat de heren Van Schie en Bunt, de huidige exploi tanten van „De Molenkrocht" Zondag een exhibition zullen geven. Voor deze exhibition zijn Uitgenodigd de bekende professionals H. Hemmes uit Amster dam en J. Mulder uit Hilversum. De namen van deze heren garanderen een dusdanig tennis, dat wij een ieder ten sterkste aanraden gebruik te maken van deze unieke gelegenheid om met technisch hoogstaand spel kennis te maken. Het programma omvat: Heren enkelspel: H. HemmesJ. Mulder; Heren-enkelspel; M. J. van SchieL. Bunt; Heren-dubbelspel: M. J. van Schie en H. HemmesL. Bunt en J. Mulder. Gevonden voorwerpen- Gedurende het tijdvak van 29 Juni tot en met 6 Juli werden aan het politie bureau te Bergen de navolgende voor werpen als gevonden aangegeven: groen gebloemde hoofddoek, gouden trouwring met inscriptie, witte zomerhoed, rubber badzak inh. scheppen en emmertjes, auto peds, kikvors zwemvlies, badhanddoek met zwembroekje, bus spevozout, rood lederen kindersandaaltje, kinder-zonne- bril, zwarte grote hond, groen lederen portemonnaie inh. klein geld, wit wollen kindersokje, 1 paar grijze sokken met sokophouders, groene camouflage regen jas, jonge witte poes, bankbiljet van f 10,bruin plastic damestasje (inh. spiegeltje in bruin etui, lippenstift enz. enz.), grijs kinderjasje, witte linnen kam- peertent en drie jute zakken, zwarte vul pen en pak Neva-verband. De lijst van verloren voorwerpen over bovengenoemd tijdvak vermeldt: ronde broche bezet met steentjes, muntbiljet van f 1,groene vierkante zijden sjaal, grijs kort dames jas je, zonnebril, strand bal, rood kinderschoentje, grijs rubber zakje, donkere manchester jas, regenjassen, wit linnen strandhoedje, bruine kinder- portemonnaie met inhoud, gele strandbal, zwarte zijden ceintuur, koektrommeltje met brood, vierkant doublé armbandhor loge, automatische afsluiter van fototoe stel, zilveren armband, kinder-steunzool- tje, bruine portemonnaie, jongens jekker, gouden kettinkje, donkerblauwe porte feuille, wollen lichtgrijs kinderjasje, slan gen-lederen dames portemonnaie en bloed koralen armband. Inlichtingen te bekomen aan hetGroeps- bureau der Rijkspolitie, Karei de Grote laan 17, telefoon 2444, elke werkdag tus sen 10 en 11 uur v.m. De heer ivangh weer actief Gedurende de wachtperiode tijdens de broedtijd fungeerde de heer Ivangh als vogelwachter. Groot was de hulp van de boeren en bouwers en de dijk werkers. De Ned. Ver. tot Bescherming v. Vogels gaf aan enkelen van hen een blijk van waardering, in de vorm van een jaarverslag der vereniging met een mapje vogelkaarten. Nu is de heer Ivangh weer volop bezig met het leiden van excursies. Geen wonder dat de animo groot is om met hem op excursie te gaan. DIK TROM IN HET OPENLUCHT THEATER Het openluchttheater daverde Woens dagmiddag van de lach toen Chris Holland's ensemble daar optrad met Dik Trom en z'n aap. De grote schare kinderen leefde in tens mee met het „bijzondere kind" van Jan en Griet, de jongen, die wel eens wat ondeugend was, maar toch een goed hart had. Ze gunden Bruin- boon graag een pak slaag, de treiteraar en leugenaar. Voor de veldwachter voelden ze blijkbaar ook niet veel sym pathie. Ze genoten van de jongens streek met de portemonnaie en van de fratsen van de dansmeester. Het derde gedeelte waarin de aap optrad, maak te de jongens en meisjes helemaal dol. Al met al een prachtig geslaagde middag. CONCERTEN IN TUIN- EN OOSTDORP Het bestuur van de buurtvereniging Tuin- en Oostdorp deelt ons mede, dat er op 15 Juli, 22 Juli en 10 Augustus telkenmale om acht uur 's avonds een voor ieder gratis toegankelijk concert zal worden gegeven op het pleintje ge legen aan de Kogendijk in Tuin- en Oostdorp, en wel resp. door Bergens Harmonie, Bergens Mannenkoor, de Accordeonvereniging, Het Gemengd Koor, De Stem des Volks en door de Accordeonver. Anchors Aweigh. Met het oog op het steeds toenemende verkeer en vooral de grote drukte tijdens de weekends, zijn B. en W. er toe over gegaan tal van verkeersmaatregelen vast te stellen. Op vele wegen is het thans verboden te wachten 01 te parkeren, of is één-richtingsverkeer ingesteld. Een en ander is duidelijk met borden aangege ven, waarop men dus terdege dient te letten. BURGERLIJKE STAND Geboren Eduard Glijn, z. van G. Groen en A. Lief ting. Jansje, d. van J. Pieterse. en A. Broek. Hendrik, z. van H. Zwaay en M. Duinmeijer. Ondertrouwd Johannes Sloot en Wilhelmina C. Kramer, won. te Bloemen- daal. Getrouwd: Willem Hofman, won. te Alkmaar, en Grietje Zwart. WIELRENNEN Op Zaterdag 12 Juli organiseert de wiel- renvereniging „Alcmaria Victrix" in sa menwerking met VVV weder het lang zamerhand bekend geworden Boulevard- criterium. Er zijn vele deelnemers, waar onder renners, als Koeman, Ot- tenbros, Pronk' e.a. POLITIE-ELFTAL Op Woensdag 16 Juli a.s., des avonds om 7 uur, zal een elftal van de Amster damse politie op het Egmondse Sportpark een voetbalwedstrijd spelen tegen Egmon- dia. De politie-mannen beschikken over een goed elftal, zodat een spannende wed strijd verwacht kan worden. JEUGDCOMMISSIE De V.V. Egmondia is overgegaan tot het instellen van een jeugdcommissie, die spe ciaal de belangen van adspiranten, wel pen en junioren zal behartigen. De com missie bestaat uit de heren Banning. Hei- neman, A. Visser en S. Blok. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Petronella Maria The- resia, dochter van N. J. Blekemolen en C. H. van Bruggen, Zuiderweg 126; Jan Piet, zoon van J. de Boer en G. Roe mer, Rijperweg 15. ONDERTROUWD: Adrianus Johan nes Konijn, 25 jaar, te Graft (N.H.) en Anna Maria van Baar, 23 jaar, te Beemster. OVERLEDEN: Klaas Beets, oud 80 jaar, weduwnaar van Maria Agatha Haremaker, Zuiderweg 162. CUM LAUDE GESLAAGD De heer H. Qhr. Albertz alhier slaag de aan de Rijksuniversiteit te Leiden cum laude voor het candidaatsexamen klassieke taal en letterkunde. Zoals elk jaar, zal ook ditmaal de bedrijvigheid rond de Opmeerder ten toonstelling op Zondag 3 Augustua, worden ingeluid door het houden van een Hemdenrace te paard. Er worden vijf prijzen beschikbaar gesteld van respectievelijk 70, 50, 40, 25 en 15 gul den, terwijl aan de eerste prijs boven dien nog een medaille verbonden is Op het terrein bestaat voorts gelegen heid tot het maken van een dansje. Op Maandag 4 Augustus wordt er een groot concours-hippique gehouden, waar ook ditmaal weer een keur van paarden uit de beste Nederlandse stallen te bewonderen zal zijn. Tij dens het concours-hippique zal men demonstraties kunnen zien van de be kende rijvereniging de „Wieringer- meer Ruiters", terwijl door een aantal daartoe aangezochte leden van diverse rijverenigingen een springconcours zal worden georganiseerd. Tevens zal een keuring worden gehouden van gere gistreerde warmbloedpaarden, wolvee. varkens, geiten en konijnen. Op het terrein zal wederom gelegenheid tot dansen zijn. Voor het concours-hip pique worden geen inleggelden gehe ven. Er wordt gereden volgens het re giment van het N.H.S. Er zal in de navolgende rubrieken worden gereden: Rubriek 1: concours van eenspannen tuigpaarden (limietklasse). Paarden die 100 of meer hebben gewonnen zijn uitgesloten. Prijzen 35, 30, 20 en 20. Rubriek 2: concours voor eenspannen fokmerries, ingeschreven in een in Ne derland erkend warmbloed-stamboek (limietklasse). Paarden die 100 of meer hebben gewonnen zijn uitgeslo ten. Alleen open voor 3- en 4-jarige merries en voor merries, welke in 1951 en/of 1952 een veulen hebben gewor pen en gereden door landbouwers. Prijzen 40, 35, 25 en 20. Plus wisselbeker voor de kampioen, welke drie maal door een eigenaar moet wor den gewonnen, aangeboden door de Holl. Mij. van Landbouw, afdeling Op meer en omstreken. In 1948 gewonnen door P. Appel, Schagen. In 1949 door dezelfde eigenaar. In 1950 gewonnen door C. Dubbeld, Schagerwaard. In 1951 gewonnen door C. C. Bos, Hoofd dorp. Rubriek 3: Concours van eenspannen tuigpaarden (limietklasse). Paarden, die 1000 of meer hebben gwonnen zijn uitgesloten. Prijzen 70, 60, 40 en 30. Rubriek 4: concours van eenspannen Hackneys, grote maat, stokmaat 1.50 m en daarboven. Prijzen f 90, f 75, f 50 en 35. Rubriek 5: concours van eenspannen fokmerries, ingeschreven in een in Ne derland erkend warmbloed-stamboek Alleen open voor 3- en 4-jarige mer ries en voor merries, welke in 1950 en, of 1951 een veulen hebben geworpen en gereden door landbouwers. Prijzen 90, 75, 50 en 35. Plus wisselbe ker, aangeboden door het gemeentebe stuur van Spanbroek. In 1948 en 1949 gewonnen door KI. Reyne, Schagen. In 1950 door G. C. van Lommei Lakervelt, Lexmond. In 1951 gewonnen door A. Hogendoorn, Utrecht. Rubriek 6: concours van eenspannen Hackneys, stokmaat 1.40 m tot en met 1.49 m. Prijzen 90, 75, 50 en 35. Rubriek 7: concours van eenspannen tuigpaarden (open klasse). Prijzen 90, 75, 50 en 35. Rubriek 8: concours van tweespan nen Hackney's (open klasse). Prijzen 90, 75, 50 en 35. Rubriek 9: concours van tweespan nen tuigpaarden (limietklasse). Paar den die in het span 600 of meer heb ben gewonnen zijn uitgesloten. Prijzen f 50, 40, 30 en 20. Rubriek 10: concours van eenspan nen Hackney's (pony's), stokmaat 1.39 m en daar beneden. Prijzen 90, 75. 50 en 35. Rubriek 11: concours van tweespan nen tuigpaarden (open klasse). Prijzen 90, 75, 50 en 35. Rubriek 12: concours van tweespan nen warmbloed paarden, ruins en mer ries, aangespannen voor vierwielige landbouwwagens, landbouwaanspan- ning en gereden door landbouwers. Prijzen 70, f 60, 40 en 30. Voor deze rubriek wordt een wisseibeker beschikbaar gesteld door de „Heine- kens Bierbrouwerijen" te Amsterdam. Rubriek 13: concours van tandems langspannen (gereden voor tweewielig rijtuig). Open voor tuigpaarden. Prij zen 90, 75, 50 en 35. Rubriek 14: concours van tandems langspannen (gereden voor tweewielig rijtuig). Open voor Hackney's. Prijzen 90, 75, 50 en 35. In bijzijn van vele belangstellenden heeft burgemeester H. J. Wytema gis teravond in de trouwzaal van het stad huis de bijzondere tentoonstelling „Te gels en Tulpen" waarover wij dezer dagen reeds een uitgebreid inleidend artikel schreven, geopend. De heer Wortel deelde aan het begin van deze bijeenkomst mede, dat het museum thans wordt verbouwd en de expositie daarom in de via het stadhuis te be reiken bovenzaal wordt gehouden. De burgemeester betoogde dat men, wanneer men aan een museum denkt, automatisch gedachten aan kunst in engere zin (schilderkunst en beeld houwkunst) daaraan verbindt. Spreker was echter van mening dat het mu seum te Alkmaar een uitgebreider taak heeft dan slechts het tonen van beel dende kunst. Met deze expositie wordt een stukje cultuur bedreven van iet wat andere gerichtheid dan men ge woonlijk van een museum verwacht. Het is daarom echter niet minder be langrijk. De burgemeester noemde deze kleine tentoonstelling van diepe betekenis; speciaal voor hen die de kunst ver staan door de oppervlakte heen te kij ken en de wortels van onze. nationale cultuur te zien. Spreker verklaarde hierna de tentoonstelling voor ge opend. De verbinding De heer H. B. J. Vlas, conservator van de collectie-Van Tijen, vertelde Het comité Ouden van Dagen kwam dezer dagen in vergadering bijeen ter bespreking van de jaarlijkse toerrit voor de ouden van dagen. Dit jaar zal men per touringcar gaan door de Wie- ringermeer naar de Afsluitdijk tot het monument, van daar naar Den Helder en langs de duinstreek over Bergen weer naar Limmen terug, waarna een gezellige bijeenkomst zal zijn in café De Swart. Deelnemen kunnen zij die dit jaar 70 jaar worden en ouder, met hun resp. echtgenoten. BENOEMD IN HEEMSKERK Onze plaatsgenoot, de heer S. v. d. Peet, assistent A Rijkstuinbouwconsu- lent te Katwijk en omstreken is per 1 Augustus benoemd tot chef van de rijktuinbouwproeftuin te Heemskerk. GESLAAGD Onze plaatsgenoot de heer A. Mok slaagde voor het examen gemeente administratie. Schoolfeest Begunstigd door schitterend zomer weer hield de o.l. school aan de Mun- nikenweg Dinsdag haar jaarlijks schoolfeest. Om 9 uur vertrokken de bussen in de richting Haarlem, waar het Kopje van Bloemendaal het eerste rustpunt was. Daarna werd via de nieuwe Zeeweg en boulevard naar Zandvoort gereden, waar de pas ge bouwde watertoren werd beklommen en men genoot van de mooie verge zichten. Honger en dorst werden be vredigd tijdens een picknick te Noord- wijk. Het was reeds 3 uur, toen de bus sen na een rondrit door Den Haag de unieke speeltuin „Drievliet" aandeden, waar volop is genoten van het vele dat er geboden werd. De poppenkast had natuurlijk veel belangstelling. Het werd tijd voor de terugtocht en te 8 uur wa ren allen weer terug bij de school, op gewacht door een groot aantal ouders. Al hadden de oudercommissie en het personeel misschien een ietwat zware dag, een schitterend geslaagd feest was een goede beloning. Een woord van dank aan de intekenaren op de lijsten. Zij toch maakten het mogelijk de schooljeugd zo'n blijde dag te kunnen bezorgen. ERETEKEN VOOR ORDE EN VREDE Aan de heren J. Balvers, H. Bleijen- daal, J. Bruijn, S. van Etten, J. C. Fre- deriks en G. J. Tismeer, allen oud-mi litairen uit Indonesië, is het ereteken voor orde en vrede verleend. Door de burgemeester werd het ere-teken met oorkonde aan de belanghebbenden uit gereikt. HET ZWEMBAD HEEFT HET DRUK Het nieuwe geopende zwembad aan de Van Veenweg heeft meer geluk dan de Indertijd aangelegde ijsbaan, die tot twee maal toe onder water gezet, nog nimmer een schaatsenrijder trok wegens gebrek aan ijs. Het zwembad heeft het reeds direct na de opening, dank z(j het warme weer, druk. EXAMENS De adj .-commies J. Th. M. Koeken en de volontair W. Veldman, beiden ter secre tarie alhier, slaagden voor het diploma Gemeente-administratie I, afgenomen te Den Haag. Onze vroegere plaatsgenoot de heer J. C. S. Geusebroek slaagde te Leiden voor het eerste gedeelte candidaats- exa men bouwkundig ingenieur. De heer J. A. van Tooren behaalde te Arnhem het diploma bouwkundig op zichter. SCHOUDERFRACTUUR OPGELOPEN De landarbeider C. Th. Swinkels is op de terugweg van de Wieringermeer naar zijn woning alhier, met zijn motor tegen een boom gereden op de hoek Van Veen- weg—Middenweg. Wegens een schouder- fractuur bleek opname in het ziekenhuis noodzakelijk. EEN VERTREK Naar men ons mededeelde vertrekt de heer A. Anker, commies ter secretarie SJhier, afdeling financiën, begin Augus tus naar Murmerwoude wegens benoe ming aldaar. vervolgens iets over de verbinding tulpen-tegels en over de geschiedenis van deze twee producten, die beide lang geleden in ons land werden inge voerd en hier tot een nationale cultuur werden. De tulpmotieven, die men op zeer vele tegels aantreft, zijn een uiting van de veelal parallel lopende geschie denis van deze twee producten. Ook wetenschappelijk Dr De Mol wees er op, dat met deze tentoonstelling niet alleen het gebied van de kunst wordt betreden, doch ook dat van de wetenschap. Door röntgen- bestralingsproeven en inwerking van atoomenergie bijvoorbeeld heeft men vele variëteiten gekregen op het ge bied van de tulp. Deze veranderingen zijn ook afgebeeld op tal van tegels. Hierna begaf het gezelschap zich naar de expositiezaal. Door kordaat optreden van de heer G. Tenning en de 12-jarige Ad Haring is gistermiddag aan de Oudegracht een ernstig ongeluk, waarvan een jongetje het slachtoffer dreigde te worden, voor komen. Het 7-jarig zoontje van de heer Out was in de voormiddag aan de walkant van de Oudegracht aan het spelen en verloor daarbij het evenwicht. Het .kind kwam in het water terecht en daar het niet kon zwemmen, dreigde het di rect in de diepte te verdwijnen. Dit zag de jeugdige Ad Haring, die zonder aarzelen het kind na sprong en het bo ven water probeerde te houden. In zijn angst greep de drenkeling zich echter aan zijn redder vast en bracht deze hierdoor ook in gevaar. De aan de overkant van het water staande heer G. Tenning, die vreesde dat deze red dingspoging verkeerd zou aflopen, nam het zekere voor het onzekere en begaf zich ook in het grachtwater. Samen met Ad Haring slaagde hij er in het kind in een naderbij gekomen roeiboot te werken en hiermede in veiligheid te brengen. Een kranig stukje werk. Haarlems zevental op bovensle plaats in reserveklasse Het vierde zevental van de Haarlem se hoofdklasse speelde gisteravond een verdienstelijke partij tegen de Alkmaarse reserves. Weliswaar begon nen de Haarlemmers met zes spelers, en wist DAW hiervan voor de rust te profiteren, door slechts één doelpunt van Groot, doch nadat de Haarlemmers voltallig waren en hun middenvoor bijgenaamd „Spekkie" zijn plaats had ingenomen, was het spoedig door deze speler 11. Na de rust bleek DAW tegen het tactische spel van de oudere spelers van HVGB niet te zijn opgewassen, en verloor tenslotte met 21. De Alkmaarders hebben niet onver dienstelijk gespeeld. De opzet van liun spel was inderdaad goed, maar de af werking faalde. Thans bezet HVGB in de reserve-klasse de bovenste plaats. Aan het R. K. Lyceum alhier zijn voor het einddiploma HBS de volgen de candidaten geslaagd: M. van den Idsert, J. Huting, Th. Otten en A. Mei man, allen te Alkmaar; J. Botman te Nieuwe Niedorp; A. van Etten te Beemster; J. van Diepen te Schagen; L. Groep te Wormerveer; Th. de Vriend en S. Huyberts te De eere; W. Miltenburg en A. Leyen te Ber gen; W. Sombroek te Heiloo; P. de Vries te Castricum. Vijf candidaten werden afgewezen. Burgerlijke Stand Geboren: Petrus A. J„ z. van A. U. M. Broekman en E. M. IJfs. Anna, d. van H. Gonggrijp en M. C. Groot. Cora, d. van P. Vogtschmid en M. Ofman. Getrouwd: Casper L. Himmel- reich en Maria C. D. Praat. Karei B. A. van der Schuyt en Anna W. Gouds blom. Overleden: Johannes A. J. Goe- mans, gehuwd met J. H. Oerlemans, 61 jaar. Benoemd Mejuffrouw J. den Hollander, onder wijzeres aan de Julianaschool alhier, ontving een benoeming als zodanig aan de Dr. A. Kuyperschool te Haar- lem en aan de Johs. Calvynschoól te Hilversum. De benoeming aan deze laatste school werd door haar aan vaard. PROMOTIE VAN STADGENOOT Onze stadgenoot, de heer G. J. Hoy- tink zal Maandagmiddag aan de Vrije Universiteit te Amsterdam op een in het Engels gesteld proefschrift „Reso nance and N V 1 transition energies of pi-electronic systems" promoveren tot doctor in de wis- en natuurkunde. Als promotor van de heer Hoytink treedt op prof. dr. ir. J. Coops. Het 2</j jarig dochtertje van de fa- milio K., wonende aan de Bredeweg, is gistermiddag, al spelende met andere kinderen, in een afvoerputje terecht gekomen en gestikt, Een arts die zien toevallig in de nabijheid bevond, heeft nog ruim een half uur getracht de le vensgeesten op te wekken maar on danks het feit, dat men het kind vrij spoedig heeft gevonden, mocht het niet meer baten. De deelneming met de zwaar beproefde ouders is alge meen.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 3