Bondsdag keurt Europa-verdragen in eerste lezing goed Drie partijen achten program een „aanvaardbare grondslag" Conferentie vari Vier vormen commissie voor Duitsland verënigdenoord-hollandse dagbladen Definitieve beslissing in de herfst Eisenhower heeft voorsprong op Taft van 28 zetels Twee straaljagers boven Baarn in botsing gekomen Den Haag zetel van Plan-Schumari? Nederlands protest tegen beperking van kaasinvoer in de V.S. Vrijdag 11 Juli 1952 149e Jaargnag No. 162 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN ADENAUER WINT HET DEBAT Ongeregeldheden in West-Berlijn Mossadeq aanvaardt de formatie-opdracht De Republikeinse conventie Republikeinen zullen schoon schip" maken Electrisch spieken Standpunten kwamen niet tot elkaar Duits schip verloor zijn Kapitein in volle zee De „Neeltje Jacoba" zocht tevergeefs Weerbericht Ruim 46 milliard voor Amerikaanse defensie Beide piloten kwamen behouden „op de grond Een achterhoede-zone in Korea Breda vieri 700-jsrig bestaan Westelijk antwoord aan Moskou Accoord over vrije verkiezingen noodzakelijk Griekse premier juicht Tito's verklaring toe BELGISCHE OPPOSITIE VERLAAT DE KAMER Rondom de kabinetsformatie AR beraden zich op een enkel punt Wil tot samenwerking bestaat nog steeds Wijziging van de bepalingen verwacht Edammer en Goudse kaas in het geding De Gaulle zou coalitie wensen Met MRP en socialisten Directie; J. BIJLSMA en C KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS Redactie; Acbterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en abonnementen Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties IS ct. per m.m Familieberichte» 20 ct. p.mjn. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1--. elK woord meer 5 ct. Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, ƒ2.02 p. mud., 605 per kwartaal, plus incassokosten. Weekabonnementen 0.49 Politie moest communisten in bescherming nemen Na een demonstratie-bijeenkomst in West-Berlijn, tegen de ontvoering van dr Linse, is het tot ongeregeldheden eekomen, omdat een grote menigte niet wilde uiteengaan. Er ontstonden relle tjes tussen groepen voor- en tegenstan ders van het communisme. In de Amerikaanse sector verstoor den communistische betogers een open bare bijeenkomst. De woede der me nigte keerde zich tegen hen en een Westberlijnse politieploeg moest de communisten tegen de menigte in be scherming nemen. Dr Mohammed Mossadeq heeft Don derdagavond besloten het premierschap opnieuw te aanvaarden. Hij nam dit besluit, nadat hij besprekingen had gevoerd met een delegatie van de Ka mer. Verwacht wordt, dat de Sjah binnenkort dr Mossadeq opdracht zal geven een nieuwe regering te vorrrftn. Volgens de laatste ramingen, opge maakt na afloop van de jongste verga- gadering van de Republikeinse conven tie, is generaal Eisenhower thans ver zekerd van de steun van 523 afgevaar digden, Taft wordt gesteund door 487 afgevaardigden. Op andere candidaten werden 110 stemmen uitgebracht, ter- Menigeen heeft zich reeds ver wonderd over de radheid van spreken van de Republikeinse sprekers op de conventie te Chi cago. De spraakwatervallen, die over de hoofden der afgevaardig den losklaterden, vinden echter niet hun bron bij de hooggeachte sprekers. Al wekken deze dan de indruk niet van papier af te spre ken; dit is slechts een illusiemo gelijk gemaakt door aanwending van een electrisch „spiekappa- raat", dat zodanig aan de voor zitterstribune is aangebracht, dat het niet voor de toehoorders, doch wel voor de spreker zichtbaar is. Het apparaat bestaat uit een zwarte doos met een ruitje, waar achter een papierband voorbij rolt. Hierop staat de tekst van de uit te spreken rede in letters van zes centimeter hoogte te lezen. Het toestel wordt bediend door een operateur, die onder de voor zitterstribune verborgen zit en die de snelheid van de „spiek- band" regelt naar het tempera ment van de redenaar nE Westduitse Bondsdag heeft Donderdag na een debat van twee dagen be- sloten, de Europese verdragen in handen te stellen van zeven commissies. Alle partijen hebben de overtuiging uitgesproken, dat diepgaande behandeling van de tekst dezer overeenkomsten nodig zal zijn voordat de Bondsdag in de herfst een definitief besluit zal kunnen nemen. Op het ogenblik staat het zo, dat alleen de drie regeringspartijen, die 240 van de 402 zetels bezetten, het „aanvaardbaar" hebben uitgesproken. De federalistische Unie heeft haar standpunt nog niet de finitief bepaald, de andere groepen, zoals de socialisten en de vluchtelingenpartij, verklaarden zich ertegen. Tegelijkertijd heeft de Bondsdag een socialistische motie aanvaard, waarin de regering wordt verzocht, bij de bezettende 'mogend heden te ijveren voor een conferentie over de hereniging van Duitsland door middel van zo spoedig mogelijk te houden vrije verkiezingen. een conferentie eerder tegenwerkte dan bevorderde. Toen de kwestie der Duitse eenheid als toetssteen voor de verdragen werd afgeschilderd, werd het tot dan zeer tamme debat pas levendig. Tot toena dering tussen de verschillende stand punten kwam het overigens niet in het minst. Dr. Adenauer en de sprekers van de regeringscoalitie handhaafden hun opvatting, dat een vaste binding aan het Westen voor Duitsland de enige weg tot herstel van de eenheid is. De socialisten meenden dat zulk een bin ding geen enkele grondslag voor een aceoord met de Russen zou overlaten. Zij ontkenden, neutralisten te zijn, acht ten politieke en economische banden met het Westen nodig, doch bepleitten militaire afzijdigheid als voorwaarde voor een vruchtbaar gesprek met de Russen. Dames-leden van de regeringspartijen hebben het pleit gevoerd voor amnes tie voor Duitse oorlogsmisdadigers in geallieerde handen. Alleen een socialis tische oorlogsverminkte meende, dat slechts de onsehuldigen dienden te wor den vrijgelaten en dat men deze vrij lating niet afhankelijk kon stellen van aanvaarding der verdragen. Ten aanzien van de klacht der socia listen,, dat Dr. Adenauer bij de onder handelingen niet het volle pond voor Duitsland heeft kunnen loskrijgen is van CDU-zijde geantwoord, dat men van de Bondskanselier moeilijk kan ver wachten, dat hij achteraf ook nog de tweede wereldoorlog wint ADENAUER noemde deze motie door de feiten achterhaald, omdat het Westelijk antwoord reeds in Moskou was overhandigd. Hij sprak zelfs de ver wachting uit, dat de gevraagde confe rentie van vier binnen afzienbare tijd zal worden belegd. Dit nu achtte hij het beste bewijs voor de onjuistheid der socialistische aantijgingen. De so cialisten hadden namelijk beweerd, dat de Duitse regering het houden van zulk Het 1597 ton metende Duitse stoom schip Falkenberg heeft gistermorgen geseind, dat op twintig mijl ten Zuiden van IJmuiden, ter hoogte van Katwijk, de kapitein van het schip plotseling ■was verdwenen. De reddingboot Neel tje Jacoba uit IJmuiden voer onmidde- li.ik uit om naar de vermiste gezagvoer der te zoeken en ook steeg een Seaotter van de Zeereddingsdienst van het vlieg veld Valkenburg op, om aan het red dingswerk deel te nemen. Tegen de middag heeft men het reddingswerk echter gestaakt. De Falkenberg heeft zijn reis voortgezet en ligplaats geko zen in Dordrecht. .Laat in de avond is een vissersboot uit Stellendam in Scheveningen binnen gelopen met het lijk van een onbeken de man aanboord. Dit bleek het stoffe lijk overschot van de vermiste kapitein te zijn. Leden van de bemanning van de Falkenberg hebben medegedeeld dat de kapitein de laatste tijd aan buien van zwaarmoedigheid leed. Verwachting tot Zaterdagavond: KOELER WEER OP KOMST Tijdelijk veel bewolking met op vele plaatsen enige regen. Matige af en toe vrij krachtige Zuid-Wes- telijke tot Westelijke wind. In het uiterste Zuid-Oosten van hel land aanvankelijk nog vrij warm, ove rigens koeler wijl 86 afgevaardigden nog geen voor keur te kennen gaven Op een totaal van 1206 stemmen, zijn er 604 stem men nodig voor een benoeming tot partijcandidaat. Vrijdagmiddag om half vier zal de stemming voor de candi- daatsverkiezing beginnen. De redevoe ringen, die hieraan voorafgaan, vingen vannacht om half twee aan. De ontwerp-beginselverklaring, die nu door de conventie is goedgekeurd en waarover wij gisteren reeds schre ven, beschuldigt de tegenwoordige Amerikaanse regering vancorrupties en bescherming van verraders, die hoog geplaatste functies bekleden. „Door de wijze waarop zij de regeringszaken af handelen, hebben de huidige leiders alle recht op vertrouwen van het volk verspeeld," zo zegt de verklaring. Er wordt een lijst van schandalen gege ven, die door onderzoekingen van con grescommissies aan het licht zijn ge komen. Een ander deel van het docu ment beweert, dat communisten gele- genheid hebben gekregen om zich in I om Truman gevraagd heeft, vele belangrijke departementen binnen te dringen. De beginselverklaring be looft een snelle opbouw van een „ge heel voldoende luchtmacht", iets waar op Taft steeds de nadruk heeft gelegd. De Republikeinen beloven, dat zij „schoon schip" zullen maken, de uit gaven van de regering zullen verlagen en verspilling en bureaucratie zullen verminderen. President Truman heeft een wet ge tekend. waarbjj het ministerie van de fensie 46.5 milliard dollar krijgt toege wezen voor de Amerikaanse strijd krachten in het jaar, dat op 30 Juni 1953 eindigt. Dit bedrag is ongeveer drie milliard dollar minder dan waar- De luchtmacht zal mede dank zij het toegewezen bedrag kunnen worden uit gebreid tot de voorgestelde 143 groe pen in 1955. De marine krijgt in deze wet toe stemming een tweede vliegdekschip van 65.000 ton te bouwen, doch hier voor zijn geen nieuwe gelden uitge trokken. Twee straaljagers van het type »»Me- teor-8", die afkomstig waren van het vliegveld Soesterberg, zijn gistermiddag om vijf uur in de omgeving van Baarn neergestort. De bestuurders vr beide machines, de sergeant-vliegers C. Groe nendijk uit Tiel en J. de Nys, konden nog juist op tijd per parachute hun toestellen verlaten. Onmiddellijk na dat zij de vliegtuigen hadden verlaten, sprongen deze in de lucht uit elkaar. Het ongeval geschiedde, doordat de staartvlakken van de twee. jagers, die op ongeveer zeshonderd meter noogte naast elkander vlogen, met elkaar in aanraking kwamen. De verongelukte machines maakten deel uit van een groep van acht „Meteors", die aan het oefenen was. Onmiddellijk na de bot sing, maakten de piloten gebruik van de installatie waardoor de piloot met sturrstoel en al het luchtruim wordt ingeschoten. De bestuurders kwamen behouden op de grond terecht. Hun vliegtuigen spatten in de lucht uit el- In een communiqué van de V.N. is bekendgemaakt, dat in Zuid-Korea een „achterhoede-zone" zal worden ge schapen. Deze zone moet generaal Van Fleet, commandant van het achtste le ger, in staat stellen zich geheel op zijn militaire taak te concentreren. Door dit besluit schijnt men te wil len voorkomen, dat de militaire auto riteiten der V.N. gemengd worden in eventuele moeilijkheden bij de komen de verkiezingen in Zuid-Korea. Er zou geen aanduiding van een nieuw aan staand offensièf uit blijken, aldus AFP. kaar. De wrakstukken, van één der jagers kwam ter hoogte van Mein, in de polder achter het paleis Soestdijk terecht. De resten van het andere vliegtuig vielen in de Bunschoterpolder neer. Gistermorgen zette Breda de viering van zijn 700-jarig bestaan feestelijk in met een officiële opening. Twee kinderen, Hetty Slegen en Paultje Woessel, reden 's middags naar Soestdijk met een bloemenhulde van de feestende stad. Minister Mansholt overhandigde haar de kleurige ruikers. De regeringen van de V.S., Engeland en Frankrijk hebben Donderdag de Sow- ,i,-Unie haar antwoord doen toekomen op de Sov,"jLiiu_ii3ehe nota van 24 Mei, waarin gelijktijdig bespreking van een Duits vredesverdrag, éénmaking van Duitsland en de vorming van een regering voor geheel Duitsland werd voorge steld. In de antwoordnota wordt een spoedige viermogendhedenconferentie voor gesteld om een onpartijdige commissie te vormen tot onderzoek van de mogelijk heden van verkiezingen in geheel Duitsland. Rusland verdiept splitsing van Duitsland Voor huisvesting gedacht aan nieuwe stadhuis Het college van B. en W. van 's Gra- venhage heeft gistermiddag in een spoedvergadering van de gemeenteraad de mededeling gedaan, dat de regering er naar streeft de zetel van de Euro pese gemeenschap voor kolen en staal (Plan Schuman) te doen vestigen in Den Haag. Met uitzondering van de fractie der C.P.N. heeft de gemeenteraad van zijn instemming met dit streven doen blij ken. Voor de huisvesting van het „Schu- man-Hof" is onder meer gedacht aan een deel van het nieuwe stadhuis, zulks in afwachting van een apart gebouw voor het Hof. Bereid tot het dienen van de vrede op de Balkan De plaatsvervangende premier van Griekenland, Venizelos, heeft verklaard, dat de woorden van maarschalk Tito, volgens welke Joego-Slavië en Grie kenland „moedig voort dienen te gaan op de ingeslagen weg ter verdediging van hun onafhankelijkheid", door de Griekse regering en de openbare me ning gunstig zijn ontvangen. Tito's woorden lieten duidelijk het belang van beide landen in de handhaving van de vrede in de Balkan tot uitdrukking ko men. Maarschalk Tito legde, zoals ge meld, zijn verklaring af voor een par lementaire Griekse delegatie. Hij zeide de tijd voor een pact niet rijp te ach ten, doch de mogelijkheid niet uit te sluiten, dat in de toekomst een verdrag aangegaan zou worden. Donderdag heeft de oppositie van de Belgische Kamer van Afgevaardigden de zaal verlaten et. het zo onmogelijk gemaakt, dat een wetsontwerp aange nomen zou worden. De C.V..P had na melijk voorgesteld, dat wegens collabo ratie opgelegde boeten in bepaalde ge vallen terugbetaald zouden worden. De socialisten en andere oppositieleden verzochten hierop dit voorstel met voorrang te behandelen. Dit verzoek werd echter verworpen, waarna de 104 oppositieleden de zaal verlieten. De vergadering werd verdaagd. De Westelijke mogendheden beschul digen de Sowj et-Unie er in deze nota van, de splitsing van Duitsland te ver diepen door de jongste maatregelen, waardoor de bewoners van West- Duitsland geen verbinding meer kun nen hebben met die in Oost-Duitsland. Voorwaarde voor een spoedige bij eenkomst van vertegenwoordigers der vier grote mogendheden is volgens de ze nota, dat zij het eens worden over de noodzakelijkheid van vrije verkie zingen en van het deelnemen van een vrije regering voor geheel Duitsland aan de onderhandelingen over het vre desverdrag. Op de viermogendhedenconferentie zouden de keuze der commissie-leden en haar bevoegdheden besproken moe ten worden. CABARETIèRE UIT V.S. IN NIEUWE SONNEVELD-PROGRAMMA De Amerikaanse cabaretière Enia Mosier zal als gast van het gezelschap Wim Sonneveld optreden in een pro gramma getiteld „Gastenboek", dat van 1 Augustus af in het Leidseplein- theater te Amsterdam zal worden op gevoerd. QOK DONDERDAG heeft nog geen volledig uitsluitsel gebracht met betrekking tot het programstadium van de pogingen van Dr. Drees om een Kabinet te formeren. Wel hebben de fracties van de C.H.U., K.V.P. en de P.v.d.A. schriftelijk aan de formateur medegedeeld, dat zij het door hem afgelopen Dinsdag gefor muleerde program een „aanvaardbare grondslag" achten voor deelneming aan een Kabinetsformatie. Maar de A.R.-fractie vroeg bij monde van Dr. Schouten op één punt nadere opheldering. der der A.R. zich eerst nog eens rus tig in de kring van zijn geestverwan ten over zijn antwoord wenst te be raden. Voor de andere fractie-voorzit ters vormde de bespreking geen aan leiding tot nader overleg in eigen kring. Hit ene punt i ormde Donderdagmid- dag het onderwerp van gesprek op een bijeenkomst, die op uitnodiging van de formateur plaats vond tussen hem en mr. Donker (PvdA), prof Romme (KVP), dr. Schouten (AR) en de heer Tilanus (CH). Na afloop van deze bij eenkomst, die vijf kwartier duurde zegde dr. Schouten de formateur toe in de loop van Vrijdag een definitie! antwoord te zullen geven. Hier zou men uit kunnen afleiden, dat de lei- Mocht het A.R.-antwoord eveneens bevestigend luiden ten aanzien hier van kunnen wij op dit ogenblik niet meer zeggen dan dat uit het boven staande wel blijkt, dat de wil om tot samenwerking te komen nog steeds lanwezig is dan zou daarmede het tweede stadium van de formatiepoging van dr. Drees ten einde zijn. nE Nederlandse ambassade heeft bij de Amerikaanse regering krachtig ge- protesteerd tegen wat zij „discriminatie tegenover Nederland vergeleken met Frankrijk en Zwitserland" noemt bij de laatste instructies van het Amerikaanse ministerie van landbouw ten aanzien van het toezicht op de kaasinvoer, zo meldt Aneta. Zoals hekend maken deze bepalingen iets grotere quota mogelijk voor de invoer van Edammer en Goudse kaas en heffen zij volledig de invoercontrole op voor Zwitserse, Gruyere, Roquefort en enkele andere soorten kaas. Leïdse Delftse en Friese kruidenkaas mogen voortaan ook vrij worden ingevoerd. van het Edammer en Goudse type, die in andere lander dan Nederland, b.v. Denemarken of Noorwegen wordt ge produceerd en deskundigen ramen, dat deze landen ongeveer 10 van het •quotum zullen gebruiken. Als gevolg daarvan zal Nederland 20 tot 25 pro cent minder naar de V.S. kunnen ver kopen van deze kaassoorten dan de hoeveelheid van 3.850.00 pounds van 1951. Hoopvol gestemd IN Nederlandse kringen te Washington gelooft men niet, dat er enige princi piële bedoeling lag in het besluit van het ministerie van landbouw tot ophef fing van de controle op Zwitserse en Roquefort kaas en de handhaving daar van op Nederlandse kaas. Men acht het mogelijk, dat het ministerie zich niet voldoende tijd heeft gegund om te on derzoeken welke andere kaassoorten overeenkwamen met de door het con gres genoemde Roquefort en Zwitserse kaassoorten voor wat betreft het niet concurreren met soortgelijke Ameri kaanse producten en zich derhalve be perkt heeft tot de uitdrukkelijk door het congres genoemde beide kaassoor ten. Er is dus goede reden om te ver wachten, dat het ministerie bereid zal zijn een wijziging van zijn bepalingen te overwegen en ook de beperkingen van andere niet-concurrerende kaas soorten als Edammer en Goudse kaas op te heffen. LIET nieuwe jaarlijkse quotum voor Edammer en Goudse kaas is vast gesteld op 3 millioen pound (of 800.000 pounds meer dan de hoeveelheid, die is ingevoerd tussen 9 Augustus 1951 en 30 Juni 1952). Met de bepaling, dat het ministerie de bevoegdheid heeft dit quotum met 15 te vergroten. Het quotum geldt echter tevens voor kaas Tnzake het volgende stadium, dat van de politieke samenstelling van het te formeren kabinet, hebben wij de sterke indruk, dat in beginsel reeds een belangrijke mate van overeen stemming werd bereikt, zodat dit sta dium niet veel tijd meer in beslag zal behoeven te nemen. Resteren alsdan de nog niet bespro ken personen en portefeuille-proble men, die stellig niet, gelijk de forma tie van 1951 bewees, tot de gemakke lijkste taken van de formateur beho ren. Al ligt de situatie op het ogenblik in verschillende opzichten geheel an ders dan vorig jaar, onder meer omdat het nu gaat om de formatie van een geheel nieuw kabinet met op tal van belangrijke posten geheel andere mi nisters. Bovendien schijnt de forma teur zich thans nadrukkelijk het recht te hebben voorbehouden zelf de aan H.M. de Koningin voor het minister ambt voor te dragen personen te kie zen. Hetgeen ons uit constitioneel oog- ount veel zuiverder voorkomt dan de gang van zaken in 1951, toen b.v. de A.R. meenden, op dit punt bepaalde waarborgen te roeten eisen. „Generaal De Gaulle wil de mogelijk heid bespreken van een coalitie met de republikeinse volkspartij (MRP) al dus verluidt te Parijs. De Gaulle zou samen met de leider va» de parlementsfractie der RPF Sou- stelle, tijdens de parlementsvacantie besprekingen willen voeren met twee leiders van de MRP, Bidault en Teit- gen. Naar verluidt beoogt Soustelle een coalitie van RPF, MRP en socialisten, ne socialisten hebben echter tot nog toe elk voorstel tot samenwerking met De Gaulle verworpen.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1