Vijf muziekcorpsen zorgden voor geslaagd muziekfestival Zaanse familie begon de vacantie slecht: auto reed van dijk Vermiste vissers uit Den Helder behouden aan land Programma met een romantische inslag Langendijk Wedstrijd om zuurkoolbeker Exhibition oefenmeesters in Bergen trok veel belangstelling Tenniscentrum bleek zeer aantrekkelijk Heer-Hugowaard Schoorl Schoorldam Egmond-binnen Egmond a.d. Hoef Egmond aan Zee HEILOO Door WR 18 opgepikt in het Malzwin Oudorp SEIZOEN-OPRUIMNG VBser U t zuiver muzikall oogpunt valt er voor deze gezamenlijke wijze van „nneerteren zelfs zéér veel te zeggen. De nerveuse spanning van het concours fs buitengesloten er valt niets te winnen, maar ook. geen reputatie te verliezen. Het is afleen de muziek" en de wederzijdse waardering, welke de aandacht vragen Dat ooit het publiek een dergelijke concertmiddag weet te waarderen, bleek wel uit de grote opkomst, ondanks de minder gunstige weersgesteldheid, steldheid. behoeft wel geen nader betoog. Voor Met een kort woord opende de voor zittervan „Excelsior" te Noord I ho^.rn.Hie dit concert. Spreker ver welkomde allen, in het bijzonder de deehi»nende verengingen Hij hoop te dat ook de jeugd die voor 80 pro cent door de sport in beslag wordt genomen, ook tot daarwerkelijk musi ceren zou komen. Er is op deze middag op enkele onvervulde wensen na, zéér goed en muzikaal gespeeld. Het programma had een romantisch-klassieke in slag. Vijf marsen op dit programma leek ons wel wat veel. „Excel sior" te Noord-Scharwoude speelde, waarlijk brillant de „Preciosa" ouver ture van Weber. De „Czardas" van Grossmann was bijna iedere maat een herinnering aan Franz Liszt. „Onder Ons", Dirkshorn, gaf een doorzichtige en stijlvolle reproductie van „Suite A Handelian" van Wright. Het klankgehalte in „Cesar en Cleo- petra" van Boedijn was bijzonder fraai Winkel's Harmonie" vertolkte zeer respectabel de charmante ouverture „Don Pasquale" van Donizetti, ge volgd door een vrij slappe Fantaisie van Mourque. „Kunst na Arbeid", Zuid-Scharwou- de, bereikte o.a. voortreffelijke mo menten in de „Sigurd Jorsalfar", suite van Grieg. „Bergen's Harmonie" speelde lof waardig „Marion" ballet-suite van Sam Vlessing. De tamboers schijnen een specialité te zijn van Bergen's Harmonie. Daar om werd waarschijnlijk in de pauze ♦en „Tamboer-Show" gehouden. Wel nu, deze slaagde dan ook perfect, evenals de Taptoe met tamboers. Dat dit bij het publiek in de smaak viel LANGEDIJK Zaterdagavohd werd de wedstrijd om de zuurkoolbeker ge speeld tussen Vrone en Hugo-Boys. Daar D.T.S. zich had teruggetrokken, had men een andere oplossing gevon den, door Hugo Boys uit Heerhugo- waard en de voetbalvereniging Broek op Langendijk tegen elkaar te laten spelen. Deze wedstrijd kon reglementair echter geen doorgang vinden, daar er alleen om de beker gespeeld mag wor den tussen L.S.V.V. en Vrone, en D.T.S. niet meespeelt, Bovendien moeten de wedstrijden georganiseerd worden door D.T.S. DE POTDEK GEESTMERAMBACHT AAN HET KROZEN LANGENDTTK De polder Geest- merambacht is vorige week begonnen met het krozen in de voor- en achter burggracht van de Langendijk. De vo rig jaar aangeschafte kroosmachine be wijst daarbij goede diensten Hoewel het kroos nog niet zo erg dik in de sloten ligt, is het niet uitgesloten, dat dit voor de herfst wel het geval zal zijn. Daarom is de maatregel van de polder om tijdig met het kroosschep pen te beginnen zeker toe te juichen. Vorig jaar werd het kroos door de tuinders weggehaald voor het bemes ten. Nu wordt het naar de centrale opslagplaats gebracht, daar de tuinders het momenteel te druk hebben met het oogsten van aardappelen en andere werkzaamheden. EENENDERTIG NIEUWE TEERLIN GEN VOOR rHRTRTFT'IKE TUIN BOUWSCHOOL BROEK OP LANGENDIJK Voor de cursus van de christelijke lagere tuinbouwschool, welke in September begint, hebben zich eenendertig nieu we leerlingen opgegeven. Hieruit blijkt wel, dat er bij verscheidene jongelui nog interesse bestaat voor het tuin- bouwvak. Deze cursus vangt aan in de nieuwe school, welke op Woensdag 23 Juli officieel wordt geopend. De bij de school gebouwde woninf is inml"* dels betrokken door het hoofd van de school, de heer Snoek. Bergen's Harmonie dus een extra suc ces. Het is voor de vierde maal dat deze corpsen een „festival" gaven. Het begint dus op een traditie te ge lijken. Laat men het er van maken. Het lijkt ons een goede gewoonte, welke de bevordering van de Toon kunst ten goede kan komen. In de toekomst kan er dan ook nog méér stijl in de uit te voeren programma's worden gebracht. We zijn er van overtuigd dat in muzikaal opzicht de talrijke bezoe kers bevredigd dit muziek-feest heb ben verlaten. Ms. benoemd tot onderwijzer OUDKARSPEL De heer G. Kal- verdijk staat nummer een op de voor dracht voor onderwijzer bij het open baar onderwijs te Schagen en te St. Maartensbrug. Inmiddels is de heer Kalverdijk tot tijdelijk onderwijzer be noemd in Schagen met ingang van achttien Augustus. soli deo gloria behaalde een eerste prijs NOORD-SCHARWOUDE De Chr. Gem. Zangvereniging „Soli Deo Gloria" heeft op het te Epe gehouden nationale Zangconcours met 337 punten de eerste prijs behaald in de afdeling Uitmun tendheid. VERVOLG STADSNIEUWS Drie grote opdrachten Door het aannemersbedrijf J. Bak ker te Zaandam zijn de electrische in stallaties van de 75 in aanbouw 'zijn de woningen voor de bouwvereniging Rochdalé opgedragen aan het electro- technisch bureau A. B. Meiman en Zoon, alhier. Aan hetzelfde bureau zijn opgedragen door het aannemers bedrijf Schoonewil en Jonker de elec trische installaties van de 83 in aan- bauw zijnde woningen voor de bouw vereniging Goed Wonen en door het architectenbureau De Kort, alhier, electrische installaties voor de in aan bouw zijnde R.K. ULO-school aan de Ferdinand Bolstraat. Geslaagd Voor het examen van secretaresse zijn aan het instituut Schoevers te Amsterdam geslaagd: mej. M. J. M. v. Bragt, mej. H. Bijvoet en mej. T. Groe- newoud, allen te Alkmaar. Aan de MTS te Haarlem slaagde onze plaatsgenoot de heer Jos. van En gelen voor het eindexamen afd. elec- trotechniek. De heer O. J. W. Aster uit Alk maar slaagde te Boskoop als tuinbouw- vakonderwijzer, richting aanleg en on derhoud van tuinen. De heer E. J. Jonker uit Alkmaar slaagde in Den Haag voor het examen voor stuurman Grote Handelsvaart. Geslaagden M.T.S. Een klein aantal Alkmaarders, dat studeerde aan de Middelbaar Techni sche School te Haarlem, heeft het eind diploma verworven. De heer A. G. H. Groeneveld slaagde in de afdeling Weg en waterbouwkunde. In de afdeling werktuigbouwkunde slaagden de heren J. Bruin, C. Th. J. Dorrestein, H. G. Th. Mann en F. J. M. Snijders. In de afdeling Electrotechniek slaagde de heer J. S. M. van Engelen. Voor de tennisdemonstratie, welke Zondagmiddag op het park „De Molen krocht" gehouden werd, bestond een onverwacht grote belangstelling. Aan weerszijden van de Kruisweg waren twee lange rijen auto's geparkeerd (van de Jan Jacoblaan tot de St Antonius- straat), waartussen het verkeer zich soms met moeite een weg kon banen. Buiten de omheining van de tennisba nen bewogen zich tallozen, die zich met moeite een goede staanplaats wisten te veroveren. Rondom de eerste baan bij het parkhuis waren banken neergezet, waarop ook nog velen de exhibition konden volgen. De oefenmeesters Van Schie, Bunt, Hemmes en Mulder, van wie de laatste twee momenteel kam pioen herendubbel in Nederland zijn, hadden dus over gebrek aan belang stelling niet te klagen! En dat hoewel het weer voor de tennissport zeer zeker niet meewerkte. Ondanks de „omhei ning" van de honderden toeschouwers woei er een zeer hinderlijke wind, die het spelpeil natuurlijk nadelig beïn vloedde. De baan was gelukkig goed nat gehouden. Niettemin woeien er af en toe wolken gravel op, die de toe schouwers in de ogen, oren en haren kregen. Dat de spelers daar in de eer ste plaats last van hadden is duidelijk. De wind deed de ballen ook voortdu rend van richting veranderen, waar door bij het serveren bijvoorbeeld nog al eens double faults werden geslagen. Het publiek kon echter toch genieten van brillant spel, hoewel niet zo ver fijnd als bij gunstig weer te zien zou zijn geweest. De partijen Begonnen werd met een single tus sen H. Hemmes nit Amsterdam, één van de drie in de tenniswereld bekende gebroeders en J. Mulder uit Hilversum. Beide oefenmeesters deden weinig voor elkaar onder. De linkshandige Mulder was met zijn flitsende slagen de meer aggressieve speler. Hemmes speelde vooral weloverwogen en vast en hij was het die deze exhibition-partij in drie sets won met 7-5, 4-6, 6-3. Terwijl de eerste baan besproeid werd, gaven de heren Van Schie en Bunt vervolgens op de tweede baan een korte demonstratie. GESLAAGD Onze plaatsgenot, de heer J. A. Kooy, verwierf dezer dagen het einddiploma van de M.T.S. te Haarlem, in de afde ling Werktuigbouwkunde. De heer C. J. Overtoom, hoofd der R. K. Tuinbouwschool alhier, slaagde te Wageningen voor het diploma Tuinbouw-, techniek B. Het vorig jaar behaalde de heer Overtoom het diploma A. De heren J. P. Straathof en R. van Langen behaalden het diploma Archief- verzorging B. Beide heren zijn werkzaam aan het Gemeentehuis alhier. SPREEKUUR BURGEMEESTER Wegens wederopenstelling van de gemeente-secretarie op Zaterdagmor gen zal de burgemeester ook op Zater dagmorgen wederom spreekuur hou den. De tijden zijn van 11 tot 1 uur, te beginnen Zaterdag 19 Juli a.s. geslaagd De heer P. J. Kaandorp te Schoorl, slaagde in Haarlem voor het einddiplo ma van de M.T.S., afdeling Electrotech niek. geslaagd aan de m.t.S. De heer G. N. Hartland uit Schoorl dam, heeft in Haarlem het einddiploma van de M.T.S., afdeling Bouwkunde, verworven. oudjes op reis. De tocht voor ouden van dagen is evenais vorige jaren prachtig verlo pen. Via Velserend, het Kopje van Bloemendaal en verder langs de mooie duinstreek ging de route naar Voor schoten, waar de tochtgenoten op een keurig diner werden onthaald. Daarna werden Aalsmeer en Schiphol bezocht. Het was een korte, maar tot in de puntjes verzorgde route, die bijzonder in de smaak is gevallen. jongensschool trok naar artis en schiphol. De Jongensschool trok met de hoog ste klassen er op uit voor een school- trip. In betrekkelijk korte tijd waren daarvoor door de leerlingen onder lei ding van het hoofd der school, de heer Neijens, de nodige gelden bijeenge- spaard. In Artis genoot men volop van de vele bezienswaardigheden. De rondvaart en de bezichtiging van de vlieghaven Schiphol vielen zeker niet minder in de smaak. Het was een prachtige schoolreis, aangenaam en leerzaam tegelijk. kustbrigades demonstreerden Zaterdagmiddag werd te Katwijk aan Zee de bondsstanddag gehouden van de Nederlandse Bond tot redden van dren kelingen. Onder grote belangstelling werd door de kustbrigades van Rotter dam, Den Haag, Katwijk, Noordwijk en Egmond verschillende vormen van red dingen gedemonstreerd. De heer M. J. van Schie, de huidige exploitant en tennisleraar van het park „De Molenkrocht", was tot 1951 assis tent van de bondstrainer Gourovich en de heer A. A. Bunt, thans de assistent van de heer Van Schie, was eertijds as sistent bij de oefenmeester Goedraad. Zij verzorgen in het koude jaargetijde de wintertraining voor de bond en parti culieren in Amsterdam. Besluit De tennisdemonstratie werd besloten met een double-partij tussen Hemmes en Van Schie tegen Mulder en Bunt. Eerstgenoemden bleken een hechtere combinatie te vormen, terwijl de laat- sten een meer variant spel vertoon den. Spectaculair spel gaf Mulder te zien, die als de meest athletische van het viertal zich zeer snel verplaatste. Hemmes' drives kenmerken zich voor al door fraaie stijl en hij weet zeer goed te plaatsen. Dit zelfde geldt ook voor Van Schie, maar zijn spel was niet zo vast als dat van Hemmes, die geregeld cracks als Van Swol tegen over zich krijgt. Dit is op de wedstrijd conditie van de oefenmeester onge twijfeld van invloed. Bunt was op deze winderige Zondag niet in de vorm, die men van hem gewend is. Toch heeft hij aan het net fraaie din gen te zien gegeven. Listig speelde hij wel, maar te onvast. De partij werd een enigszins onge wone overwinning voor Mulder en Bunt. Hemmes en Van Schie wonnen de eerste twee sets met 61, 75 en verloren de derde met 36. Na de vierde set zou gestopt worden en wie deze had gewonnen, was winnaar. Het werd 64 voor Mulder en Bunt. Na afloop verklaarden de heren Hemmes en Mulder getroffen te zijn door de grote belangstelling, die de tennissport in Bergen weet te trekken en door de prettige sfeer, die op het tennispark „De Molenkrocht" heerst. De Christ. Kleuterschool als baanbreekster voor nieuwe ideeën Wie dezer dagen de Karei de Grote laan passeerde en aangetrokken door het vrolijke kindergesnap een ogen blik bleef staan kijken naar het spel van de kleuters, zal niet hebben ver moed, dat de Christelijke Kleuter school hier baanbrekend werk doet, met de nieuwe ideeën over inrichting van kinderspeelplaatsen, neergelegd in een bij J. Muusses te Purmerend verschenen brochure, getiteld „Groot materiaal voor Kleine Kinderen", in praktijk te brengen. De opvoeding ook van het jonge kind is in onze tijd een probleem ge worden, schrijft Prof. Dr F. J. J. Buy- tendijk in zijn voorwoord van deze brochure en hij vervolgt: dit was het niet, toen overal in huis en omgeving voldoende ruimte bestond, waarin het kind ongemerkt zijn eerste jaren kon doorbrengen en zijn motorische ont wikkeling zich voltrok tegelijk met het verwerven van kennis van de wereld, waarin het zich bewoog. Nog is het op de boerderij het geval en de ideale opvoeding van de kleuter be hoort zich zeker te richten naar de er varingen. die op het platteland kun nen worden opgedaan. Het boerenkind ontdekt vanzelf, dat water nat is, dat het over een hekje kan struikelen, dat het gevaarlijk is een wankele ladder op te lopen. De Chr. Kleuterschool (hoofd mej. Van Kasteele) heeft hier, woekeren de met de beperkte ruimte, een speel- inrichting geschapen, waarin het kind aan zijn bewegingsdrang kan voldoen, zich zelf een wereld kan ontwerpen. Zandbak en piasvijver, deze com binatie zand-water, biedt de kleuters een schat van mogelijkheden. Het grote, stevige klimhuis biedt gelegen heid voor vele aanlokkelijke oefenin gen. Losse planken, z.g. paalkoppen, kisten, tonnen met of zonder bodem, autobanden, mandjes, enz. enz. com pleteren het kleuterwereldje. Bridgedrive van V.V.V. Zaterdagavond werd in de Rustende Jager de zo langzamerhand traditioneel geworden bridge-drive gehouden, die onder auspiciën van de VVV Heiloo Vooruit" was georganiseerd en waar van de leiding berustte bij de bridge club Sans Atout uit Heiloo. Er werd met veel élan gestreden om de wissel beker en de fraaie prijzen die beschik baar waren gesteld, zoals taarten, fruit en rollades. De bekerhouder van het vorige jaar. het koppel Van TakesRusselman (Wieringen) moest deze trofee af staan aan het koppel, de dames De Vries—Pesser (Heiloo), dat het hoogste percentage, n.l. 71 pet. wist te behalen in de 2e klasse-afd. Er waren 3 klas sen geformeerd. 'In de hoofdklasse kwamen de vol gende prijswinnaars naar voren: 1 Jans senVan Eyk (Bergen) 63.49, 2 Burger De Lange (Alkmaar) 62.70 pet., 2e prijswinnaars: 1 VinkSfeenhart (Alk maar) 59.52 pet.. 2 VissersGovers (Alkmaar) 53.97 pet. In de le klasse waren de eerste prijs winnaars: 1 SchramKramer Alk maar) 63.49 pet., 2 echtpaar Backer (Heiloo) 62.50 pet., 2e prijswinnaars: 1 mevr. v. Steeg—heer Köhne (Heiloo) 61.61 pet., 2 StennebergMulder (Alk maar) 54.17 pet. De prijswinnaars in de 2e klasse wa ren: 1 dames De VriesPesser (Heiloo) met 71 pet., tevens bekerwinnaars, 2 De VisserR-omar (Alkmaar) 61 pet. Twee zwaargewonden bij In 36 uur het eiland Texel rondgedreven De hoop op de terugkeer van'de beide sinds Vrijdagmorgen vermiste Helderse vissers W. Pronk en E. Moricn, die met een vlet naar zee waren gegaan en Vrijdagavond nog niet waren teruggekeerd is Zaterdagmiddag in vervulling gegaan. Zij hadden, voortgedreven door de getijstromingen, met hun vlet hd 29 een tocht rond het eiland Texel gemaakt en werden Zaterdagmiddag bü de rode spitse ton nr 4 van het Malzwin op ongeveer acht kilometer ten Noordoosten van Nieuwediep opgepikt door het Wieringer vissersvaartuig WR 18 van schipper j. Poel. stroomdraad van het water, dat met kracht door het Eierlandse gat de Wad denzee opzocht. Langs Riepel, Vogel- zand en Lutjes waard dreven zij ten slotte Zaterdagmorgen weer op Den Helder aan. Zij bevonden zich bij de Zuidelijke betonning van het Malzwin, het vaarwater tussen Den Heller en Wieringen, toen de HD 29 door schip per J. Poel van de WR 18 werd opge merkt. Deze nam de vlet op sleeptouw tot voor de haven van Den Helder, waar na Pronk en Morien op eigen kracht hun reis naar „de stenen" voortzetten. Nog vóór vijven lag hun scheepje hoog en droog op de glooiing van de Dijk, ten Westen van het zwembad van „Marsdiep". De vlet had geen schade van het avontuur opgelopen en ook de beide onfortuinlijke zeelui zullen de gevolgen van de opgedane vermoeie nissen wel spoedig te boven zijn. Het behoeft geen betoog, dat ten huize van Pronk (De Wetstraat 5) en Morien (Hector Treubstraat 62) de vreugde om het weerzien groot was. De mannen waren reeds binnen het uur na hun vertrek van de Dijk in moeilijkheden gekomen. Vrijdagmorgen omstreeks kwart voor zes, juist toen zij aan de Oostkant van de Haaks- gronden op makreel zouden gaan vis sen, kreeg de sterke ebstroom vat op de kleine vlet. Willem Pronk, overi gens een zeer bevaren zeeman, zag noch met de zeiltjes noch met de rie men kans, de stroom te weerstaan. Hij en zijn metgezel moesten lijdelijk toe zien dat het water hun scheepje mee nam, het Molengat uit, ten Westen van Texel langs. Ter hoogte van de Noord punt van Texel kreeg de vloed hen te pakken. De HD 29 kwam terecht in de ongeval te Sint Maarten Voor een familie van rijf personen uit Koog aan de Zaan is de vacantie wel bijzonder slecht begonnen. Gister middag omstreeks half twee, toen de drie mannelijke leden van de familie met een auto op weg waren naar Scha gen om enkele per trein verstuurde fietsen op te halen, reed die auto tus sen Sint Maarten en Valkkoog van de ter plaatse zeer hoge dijk en kwam in een sloot terecht. Alle drie moesten zij per ziekenauto naar Alkmaar worden vervoerd. Slechts de eigenaar-chauf feur van de wagen kwam met de schrik vrij. De familie had de vacantie willen doorbrengen in de Zijpe nabij Sint Maartenszee, waar een kampeerhuisje was gehuurd. De twee dames waren hier afgezet, terwijl de heren naar Schagen zouden rijden. Even buiten Sint Maarten is de auto door nog on opgehelderde oorzaak van de vrij smalle weg geraakt, buitelde enkele malen over de kop en kwam ten slotte in de sloot tot stilstand. De 27-jarige chauffeur, de heer F. S., was er het beste afgekomen. Veel erger was de toestand van de 24-jarige F. B., die een ernstige hoofdwonde en een hersen schudding had opgelopen. Zijn schoon vader, de 48-jarige heer A. W., kon pas na geruime tijd met veel moeite uit de auto worden bevrijd. Eén van zijn benen was gebroken; het is vrij wel zeker, dat ook het andere been stuk is. Een zoon van de heer W., de 24-jarige J. W., werd ter observatie meegenomen naar het ziekenhuis. Het is niet uitgesloten, dat hij een hersen schudding heeft. Voor dr. P. Groenhart uit Dirkshorn, die samen met de chauffeur van de ziekenauto, de heer G. Krouwel uit Schagen, de eerste hulp verleende, was het een moeilijk karwei de gewonde heer A. W. uit de auto te bevrijden nadat zij hem tevoren in de auto de benen hadden gespalkt. De kraan wagen van garage Boontjes uit Schagen heeft naderhand de vrij ernstig beschadigde auto weer op de weg gezet. De Zaanse familie zal deze noodlottige reis wel niet spoedig ver geten. De heer B. was juist Zaterdag in het huwelijk getreden, terwijl zijn zwager Vrijdag het ziekenhuis, waar hij enige tijd met een hersenschudding was verpleegd, had verlaten. GESLAAGD AAN DE M.T.S. De heer A. M. Swemme alhier, heeft in Haarlem het einddiploma van de M.T.S., afdeling Weg- en Waterbouw kunde, verworven. De heer N. Buis slaagde in de afdeling Bouwkunde. MARKTBERICHTEN VEEMARKT TE ALKMAAR Aangevoerd werden op 14 Juli: 4 paar den van 750900, 115 vette koeien van 5501180, 4 graskalveren van 140-200, 60 nuchtere kalveren 4090 en 4 vette schapen van 100—130 per stuk; 230 var kens van 2,102,22 per kg. LANGED1JKER GROENTENCENTRALE, 14 Juli. 50.000 kg aardappelen: Eerste lingen 9,8010.90, grote Schotten 13,30, Doré 10,9012,30, blauwe Eigenheimers 11,80—12,60, Saskia 9,70, grove 8,-8,40 en drielingen 9,109,80; 10.000 kg rode kool 5—9,40; 7000 kg gele kool 5—7,30; 3000 kg witte kool 8,40—8,60, 8500 kg bloemkool: AI 28,50—41 en All 8,20— 22,70. NOORDERMARKTBOND, 14 Juli. 65.000 kg aardappelen: Eerstelingen 9,30 —11,20, rode Eerstelingen 13,70, grove Eer stelingen 8—10,60, Doré 12,50—13,20, Eigen heimers 11,7014,30, blauwe Eigenhei mers 11,1013,40 en drielingen 67,30; 105 kg slabonen 44; 1200 stuks bloem kool: AI 21,90—23,80, All 15, BI 17 en B II 9,90—12. WARMENHUIZEN, 14 Juli. 11.000 kg aardappelen: Schotse muizen 10.6011,10, grove Schotse muizen 8,40—8,70, kriel 4,804,90, Doré 12,40, grove Doré 8,70 en drielingen Doré 12.40. WOGNUM, 12 Juli 1952. 32500 kg aardappelen: vr. middel 8.309.80. grof 8.10, driel. 5.707.50, rode eersteling: middel 11.5012.30 en grof 8.80. 20-23 Filiaal te Alkmaar, Langestraat 49

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 3