Jacob Malik ziet af van reis naar de Sowjet-Unie i Cadeau West-Berlijns parlement doet een beroep op het Westen De „Skyrocket" vloog op vloeibare brandstof Sjah willigde Mossadeqs wensen niet in MARKT 'n dames zakdoek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Toch wapenstilstand in Korea? 1.2.3. Boerderij in Benningbroek ging door hooibroei in vlammen op Straalvliegtuigen bij de K.L.M, Voor beveiliging tegen ontvoering naar Oost-Duitsland Vrijdag 18 Juli 1952 149e Jaargang No. 168 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN I Juli 1952 snd was- schonere kleuren! Ex tra bijeenkomst Alg. Vergadering verwacht Koeznetsof wordt teruggeroepen NAVO- legeroefeningen van 15 tot 22 September Nieuwe Canadese ambassadeur Arbeiders willen medezeggenschap in Kolen- en Staal Gemeenschap ITEN TE euwenkamp Britse meisjes kunnen op zichzelf passen Nationaal Front wil ex-premier terug Opdracht aan Ghavam Sultaneh VARKENSPEST IN EWIJK In 1953 ook in Europa toeristenklasse? Alarmstelsel en betere wapenen noodzakelijk Procureur-generaal te Gent geschorst Op 22 Juli uitspraak van het Intern. Gerechtshof Zeven gewonden bij spoorwegongeluk op lijn Amersfoort-Amsterdam Te> 26(9 10UIS OEBRA f JOURDAN* PAQET JEFF fc| CHANDLER. Directie; J. BIJLSMA en C KRAK Hoofdredacteur; H. AL KOEMANS Redactie; Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES eil ABONNEMENTEN: Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAABSCHE COURANT f ARibVLN: Advertenties l(r et. per m.m. familieberichte*. 20 ct p.m.m. Vraag in A an boa (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 11.-, elK woord meer 5 ct Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, 2.02 p. mnd., 6 05 per kwartaal, plus incassokosten. Weekabonnementen ƒ0.49 GEN Mft. het hoofd van de Sowjet-delegatic naar de Ver Naties, J wff ziin voorgenomen reis naar de Sovjetunie geannuleerd. Oorspron- 1 u i- 7011 hij de Ver. Staten 22 Juli op de „Nieuw Amsterdam verlaten. PohtUe vvairnemers zien ais enige mogelijke reden voor het plotselinge he ruiteen eventuele bijeenroeping van de Algemene Vergadering voor het besPre" t»»»i van de Koreaanse kwestie. Het bericht deed speculaties onjstaan over een hanzende totstandkoming van de wapenstilstand, aldus Reuter. M„n™onn vasoodorino' wiftpf rfp senretaris- zult Uw ogen •dt alle goed in iren. 1.2.3. zelf- tan de hoogste uw stellen kan. pakken 1.2.3. een prachtige idoek. U kunt uit tal van' ïlna. tg 1.2.3. zelf. vasmiddeL Volgens het be sluit van de vorige Algemene Vergadering moet de secretaris-generaal onmid dellijk na het totstandkomen van een wapenstilstand de Assemblee bijeenroepen. in Korea met elkaar strijdende mo gendheden. met inbegrip van het con tinentale China. Waarnemers zeggen, dat, ook al zou een wapenstilstand in de komende da gen tot stand komen, de Algemene Vergadering diet eerder dan in de tweede week van Augustus bijeen zou komen. In Britse en Amerikaanse kringen meent men, dat de respectie ve ministers van Buitenlandse Zaken de Britse en Amerikaanse delegaties zouden leiden. Van de zijde der Sowjet-delegatie is geen commentaar op Maliks besluit verstrekt. Een hooggeplaatste functionaris der V. N., die van de Koreaanse situatie op dê hoogte is gebleven, heeft verklaard, dat hoewel hij nog niet in verbinding heeft gestaan met Malik, de hoge func tionarissen van het secretariaat alge meen van oordeel zijn, dat binnenkort belangrijk nieuws uit Korea verwacht kan worden. In een te Tokio ontvangen bericht uit Indische bron wordt, aldus het Franse persbureau AFP gewaagd van een eventuele sluiting v'an een wapen stilstand in Korea hihnen tien dagen, dus vóór het einde van deze maand. Sommige gedelegeerden, zo vervolgt Reuter, waren reeds enige tijd onzeker omtrent hun vacantieplannen. Maliks besluit zal deze onzekerheid stellig verhogen. Men meent niet, dat deze mogelijk bijeen te roepen Algemene Vergade ring een definitieve regeling van het Koreaanse vraagstuk met zich zou brengen. Men neemt echter aan, dat zij zou leiden tot een conferentie van de Londens verzoek aanvaard De Sowjet-Unie heeft zich bereid verklaard de tweede secretaris van haar ambassade te Londen, Paval Koeznetsof, wiens naam onlangs in een te Londen gevoerd spionnageproces was genoemd, terug te roepen, zo deel de een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse^ Zaken gisteren mee. In de Russische ant woordnota op de Britse nota, waarin de terugroeping werd geëist, werd ech ter geen tijdslimiet genoemd. „Blue Alliance" Zoals bekend, zullen ook in dit na jaar in de Britse zone van West-Duits- iand NAVO-legeroefeningen worden gehouden. Deze oefeningen zullen de codenaam „Blue Alliance" dragen. De Verdedigende partij in deze manoeu vres wordt gevormd door de zogenaam de „Norder Army", bestaande uit Bel gische, Nederlandse en Engelse leger eenheden. Dit leger staat onder bevel van de opperbevelhebber van het Brit se Rijnleger, generaal Sir John Har ding. Het Nederlandse legercorps, ge vormd uit de derde divisie onder ge- r.eraal-majoor Warringa, de staven van de tweede divisie, alsmede uit leger- corpsgroepen, wordt gecommandeerd door luitenant-generaal A. T. C. Op- somer, de commandant strijdkrachten te velde. De oefening „Blue Alliance" duurt van 15 tot 22 September. DR. SCHACHT BLIJFT VOLHOUDEN Dr Schacht zal geen genoegen ne men met de weigering tot toelating van de vestiging van een bank voor de buitenlandse handel „Hjalmar Schacht en Co", te Hamburg, deelde de advo caat dr R. G. Mtiller Donderdag mede. Tegen het besluit, dat de Senaat van Hamburg nam. kan bij een Verwal- tungsgericht in beroep gegaan worden JACOB MALIK veelzeggend besluit? Thomas A Stone Van Stockholm naar Den Haag De Canadese regering heeft de be noeming bekend gemaakt van de lieer Thomas A Stone, thans Canadees ge zant in Zweden en Finland, tot buiten gewoon en gevolmachtigd ambassadeur in Nederland. Verwacht wordt, dat de heer Stone begin September zijn werk zaamheden in Den Haag zal aanvangen. De heer Stone is op 12 December 1900 in Chatham (Ontario) geboren. Zijn diplomatieke carrière begon in Februari 19^7, toen hij als derde secre taris werd verbonden aan de Canadese legatie in Washington. In Maart 1932 werd hij overgeplaatst naar de Cana dese legatie in Parijs. InOctober 1940 werd hij overge plaatst naar het gezantschap in Tokio en werd vervolgens benoemd tot raad bij het hoge commissariaat voor Cana da in Londen in Mei 1944. In October 1946 werd hij benoemd tot gezant in Washington en in Februari 1949 tot gezant in Zweden. Brandstofverbruik een ton per minuut Bill Bridgeman, de piloot van de Amerikaanse „Skyrocket", waarmee bij proefnemingen in het vorig jaar een snelheid van 1.992 kilometer per uur en een hoogte van 24.225 meter werden bereikt, heeft te Los Angeles bijzonder heden over deze proeven verteld. Drie brandweercorpsen in actie (Van onze correspondent) Gisteravond heeft de rode haan te Benningbroek (W.Fr.) onverwachts zijn kop opgestoken, waardoor dc boerde rij van de heer J. Slijkerman geheel in vlammen is opgegaan. Toen wij onge veer kwart voor zeven op dc plaats des onheils aankwamen, brandde het per ceel reeds als een fakkel. Inmiddels hadden omwonenden de brandweer op gebeld, die echter dc eerste ogenblikken weinig fortuinlijk was, omdat de sloot ter plaatse meer modder dan water bleek te bevatten. Daar het gevaar voor uitbreiding zeer groot was (er staan nog vier met riet gedekte boerderijen in de onmid dellijke omgeving), hebben wij nog voor de spuitgasten van Sijbekarspel hun slangenmateriaal hadden uitge rold, de Wognummer brandweer tele fonisch gewaarschuwd. Binnen enkele minuten was deze met een groot ver mogen-spuit gearriveerd om het vuur met verscheidene stralen krachtdadig aan te pakken. Aan dit corps onder leiding van de heren Bakker en Kooter komt de eer toe, dat het de boerderij van de heer R. Vlaar, welke geheel werd leeggehaald en waarvan het rie ten dak reeds op enkele plaatsen had I.C V. en I.V.V.Vin rborg Maatschappij >r spoedige indienst- gelijk staand diplo- ingen. Parijs bijeen In aansluiting op eerder gevoerde be sprekingen, op fnitiatief van het Inter nationaal Christelijk Vakverbond te Brussel, kwamen delegaties van deze organisatie en het Internationaal Ver bond van Vrije Vakverenigingen giste ren te Parijs bijeen. Zij beraadslaagden opnieuw over de vertegenwoordiging van de arbeiders in de organen van de Europese Gemeenschap voor kolen en staal. Na afloop werd een communique verstrekt, waarin werd gemeld, dat er volledige overeenstemming werd be reikt ten aanzien van de eis, dat de arbeiders vertegenwoordigd moeten zijn in de Hoge Autoriteit, het Ge rechtshof en het Consultatief Comité van het Schumanpian. Het I.C.V. en I.V.V.V. zijn van me- bing, dat deze eis als een geheel moet worden beschouwd, d.w.z. dat men eerst van erkenning van de arbeiders in de Europese Gemeenschap kan spre ken, wanneer de arbeiders in elk ge val in elk van de drie genoemde orga nen zijn vertegenwoordigd. De heer P. J. F. Serrarens, die op p. 75 kg. 3.60 p. 75 kg. 7.— p. 75 kg TEL. 2430 Weerbericht Verwachting tot Zaterdagavond: OPNIEUW KANS OP REGEN. Over het algemeen veel bewolking met plaatselijk enige regen. Ma tige tot vrij krachtige westelijke wind. Weinig verandering in tem peratuur. ZATERDAG: Zon op 4.42, onder 20 49. Maan op 01.37. onder 19.48. het jongste congres van het Int. Chr. Vakverbond afscheid heeft genomen als secretaris-generaal van het I.C.V., wordt door beide internationales ge meenschappelijk candidaat gesteld voor een plaats in het Gerechtshof van de Europese Gemeenschap. vlamgevat, voor het vuur heeft weten te sparen. Inmiddels had Burgemeester Elmer"het -zekere voor het oir: ivi genomen en ook de .brandweer uit Ao- bekerk gewaarschuwd, welke eveneens binnen zeer korte tijd aan het blus- singswerk deelnam. Het gevaar voor overslaan van de vlammen was toen spoedig bezworen. Een gelukkige om standigheid was, dat het riet van de boerderij van de heer Vlaar door de regenval van de vorige nacht nogal nat was geworden, terwijl ook het windstil le weer meewerkte. Het perceel van de heer Slijkerman was evenwel niet meer te redden. Een groot deel van de inboe del kon echter in veiligheid worden ge bracht. De schade wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. De brand was een gevolg van hooibroei. Sinds jaar en dag bestond de gewoonte dat oudere vrouwen toezicht hielden op Londense perrons, teneinde te voorkomen dat jonge, niet voldoende met mogelijke gevaren in de Britse hoofdstad op de hoogte zijnde jonge meisjes en vrouwen, het slachtoffer zouden worden van handelaars in blanke slavinnen of andere ongure elementen. Met deze gewoonte is thans gebroken. De voorzitster van de organisa tie, die verantwoordelijk was voor deze hulp aan in Londense stations aankomende jonge vrouwen, gaf hiervoor de volg°r de verklaring: „De huidige Britse vrouwen zijn volkomen in staat op zichzelf te passen. Indien er nog bescherming zou moeten worden verleend, zouden hier eerder de jonge mannen voor in aanmerking komen". Na op een hoogte van ongeveer 10.000 meter door een B-29 te zijn gelanceerd steeg het toestel zeer snel tot zijn maxi mumhoogte, waarbij vloeibare zuurstof als brandstof werd gebruikt. Toen het zijn tophoogte bereikt had, ontwikkelde het in horizontale vlucht zijn grootste snelheid. Toen de brandstof verbruikt was, daalde het toestel in glijvlucht. Door het grote orandstofverbruik, een ton vloeibare zuurstof per minuut, duurde de vlucht in het geheel niet lan ger dan zestien minuten. Bridgeman deelde mee, dat de be richten over een sterke koelings-instal- latie aan boord van de „Skyrocket" niet op waarheid berusten. Op het ogenblik van lancering door de B-29 was de machine door de lage temperaturen zo sterk afgekoeld, dat de wrijving met de lucht, wanneer het zelf op volle snelheid vliegt, geen gevaar kon opleveren. Naar hij zeide, had hij zelf niet de indruk gehad, dat het toe stel zulk een geweldige snelheid had. De snelheid was echter zowel door instrumenten aan boord geregistreerd, als van de grond af door middel van radar vastgesteld. Het moeilijkste deel van de proeven noemde Bridgeman de daling in zweefvlucht, nadat de brand stofvoorraad uitgeput was. Het aftreden van dr. Mossadeq als premier van Iran, waarover wij giste ren in een deel van onze oplage reeds melding maakten, is een direct gevolg van de wens van Mossadeq om in het nieuwe kabinet, waarvoor hij de op dracht had tot formering, zowel eer ste minister als minister van Oorlog te worden. Mossadeq wilde als direct ver antwoordelijke voor de strijdkrachten, bezuinigingen invoeren in het leger. De Sjah weigerde hierop in te gaan. Hij is van mening, dat een generaal minister van Oorlog zou moeten ziin. Mossadeq bood daarop gisteren zijn ontslag aan, dat door de Sjah werd aanvaard. Overigens meent men te weten, dat de Sjah het parlement te kennen heeft gegeven, dat een nieuwe premier de politiek van Mossadeq dient te volgen. Volgens afgevaardigden, die een be sloten bijeenkomst van de Kamer heb ben bijgewoond, staan aanhangers van het Nationaal Front er op, dat Mossa deq weer premier zal worden. Na eer, stemming in de Kamer heeft de Sjah echter besloten de voormalige premier Vier giraffen in Blijdorp plotseling gestorven Diergaarde Blijdorp te Rotterdam beeft een zeer ernstig verlies geleden. De vier giraffen, die zij kort geleden had ontvangen, zijn deze week aan een darmziekte gestorven. Vermoedelijk hebben bezoekers, ondanks het verbod de dieren verkeerd voedsel toegestopt. De voorgangers van deze giraffen zijn enige jaren geleden eveneens plotse ling gestorven. Bij varkens van de landbouwer A. v. d. Berg te Winssen, gemeente Ewijk, isvarkensoest. geconstateerd. Vorige week had v. d. B. een varken afgele verd aan een exportslagerij te Oss. Na slachting bleek het dier geleden te hebben aan varkenspest. Woensdag is een tweede varken op dit bedrijf ge storven aan deze besmettelijke vee ziekte. De nodige maatregelen zijn in middels genomen. MOGELIJK OVER VIER OF VIJF JAAR De K.L.M. heeft tot dusverre geen straalvliegtuigen besteld, omdat zjj de tijd daarvoor nog niet rijp acht. Zij is van mening, dat het straalvliegtuig op grotere schaal zijn intrede in de burgerluchtvaart zal doen, zodra vervoerscapaciteit en vliegbereik kunnen worden vergroot en de grondorganisatie beter kan worden aangepast aan de speciale behoeften van het verkeer met straalvliegtuigen. Zq acht het waarschijnlijk, dat dit in 1956 of 1957 het geval zal zijn. Dit was één van de mededelingen, die het hoofd van de persdienst der K.L.M. R. J. Vogels, Donderdag te Brussel heeft gedaan. Hij voegde daaraan toe, dat de K.L.M. om deze reden de eerstvolgende jaren op haar grote lijnen zal vliegen met DC-6B's en Super-Constellations, die lange afstanden zonder tussenlanding kunnen afleggen, waardoor de reisduur aanzienlijk kan worden bekort. De kans is groot, dat op 1 April 1953 op een aantal Europese lijnen de toe ristenklasse zal worden ingevoerd. In October van dit jaar zal de I.A.T.A. tij dens haar vergadering te Nice de laat ste moeilijkheden uit de weg trachten te ruimen. Dan zullen de luchtvaart maatschappijen de toeristen op de lijnen tussen Engeland en Frankrijk, en tus sen Nederland, België, Zwitserland, Oostenrijk en Italië tot Rome tegen riE volksvertegenwoordiging van West-Berlijn heeft Donderdag eenstemmig een beroep op de Westelijke autoriteiten gedaan om de Westberlijnse politie te helpen bij haar pogingen om ontvoeringen naar Oost-Berlijn en Oost-Duitsland onmogelijk te maken. Het parlement verzocht de Westelijke autoriteiten, militaire posten op te richten langs de grenzen met Oost-Duitsland en patrouilles uit te voeren, langs deze grens en de afbakening tussen West- en Oost-Berlijn. Voorts vroegen de parlementsleden toestemming om de Westberlijnse politie beter te bewapenen en bepaalde burgers het recht te geven, wapens te dragen. Tenslotte werd gevraagd, maatregelen te treffen om een einde te maken aan communistische activiteit in het Westelyke stadsdeel. WOLGENS het parlement zijn de tot dusver door de Westberlijnse rege ring genomen maatregelen onvoldoen de. Het bestuur besloot onlangs, naar aanleiding van de ontvoering van de vooraanstaande anti-communistische advocaat dr. Linse, versperringen op de wegen tussen West-Berlijn en Oost- Duitsland op de richten. Deze maatre gelen zullen vandaag zijn voltooid. Ook zijn 15 alarmposten ingericht, die dag en nacht zijn bezet. De politie, die tot nu toe slechts met pistolen en gummi stokken was uitgerust, heeft nu kara bijnen gekregen. De Oostberlijnse poli tie en de Russische wacnten, die de overkant van de grens bezetten, heb ben automatische wapens. Het parlement verzocht het alarmste!" sel uit te breiden, zodat bij iedere ont voeringspoging de grens automatisch wordt afgesloten. Ook wil de volksver tegenwoordiging sterker politiebescher ming voor vluchtelingenkampen, welke nabij de grens zijn gelegen, strengere straffen voor ontvoerders en steun aan de verwanten van ontvoerden. Ernstige praktijken CEN gerechtsof te West-Berlijn heeft gisteren een lid van de Oostberlijn se geheime politie tot vijf jaar gevan genisstraf veroordeeld, omdat deze ge poogd had vluchtelingen te West-Ber lijn door bedreigingen te bewegen naar Oost-Duitsland terug te keren. Ook had hij een vluchteling voor de Oostduitse geheime dienst willen werven, onder de bedreiging, dat bij weigering fami lieleden van de vluchteling in Oost- Duitsland zouden worden gearresteerd, hetgeen ook inderdaad gebeurde. lage tarieven kunnen vervoeren.- De toeristen-klasse bestaat reeds sedert 1 Mei op de Noordatlantische route en is zoals bekend, een groot succes. Ghavam Sultaneh te verzoeken een nieuw kabinet te vormen. De Senaat zal waarschijnlijk morgen over de kwestie debatteren. Via de radio is bij de bevolking aangedrongen haar kalm te te bewaren en de wetten na te ko en. Achmed Ghavam Sultaneh werd aan het begin van 1946 premier. De Sow- jet-troepen hadden toen in het Noor den gelegen delen van Iran bezet en in die tijd poogde de Sowjet-Unie olie concessies in deze gebieden te verkrij gen. De premier reisde toen naar Mos kou en bezocht maarschalk Stalin. Toen Sultaneh echter in 1947 de rege ring verliet had de Swjet-Unie haar concessies niet ontvangen en hadden haar troepen het land verlaten. De 77- jarige Sultaneh is millionair. Verschillende Belgische bladen heb ben gemeld, dat de procureur-generaal van het Hof van Beroep te Gent, Be- kaert, door de minister van justitie voor een maand is geschorst wegens zijn houding bij het onderzoek naar de aanslag op de IJzertoren. Verscheidene jaren geleden werd dit monument, opgericht ter nagedachtenis van de Vlamingen die in de eerste we reldoorlog aan het IJzerfront waren gesneuveld, door middel van ontplof bare stoffen opgeblazen. De daders van de aanslag zijn nooit bekend geworden. De socialist Spaak heeft in de Kamer de minster van justitie gevraagd nog voor het reces opheldering over deze zaak te verschaffen. Hij zeide, dat het bericht grote beroering in het land had gewekt en dat het pas de tweede maal sedert 1830 is, dat een procureur-gene raal door een dergelijke maatregel wordt getroffen. Minister Pholien antwoordde, dat hij geen bezwaar had tegen een openbaar debat. Hei Analo-lraanse aeschil Zoals wij gisteren meedeelden, wordt verwacht, dat het Internationaal Ge rechtshof in het begin van de volgende week zijn oordeel zal geven betreffen de de bevoegdheid van het Hof in het Anglo-Iraanse oliegeschil. Thans is be kend geworden, dat dit zal gebeuren in een Dinsdag 22 Juli te houden open bare zitting van het Hof. ANTI-STALINISTISCH CONGRES IN DUSSELDORF In de Landdag te Dusseldorf wordt heden een congres geopend, dat bedoeld is als een poging om vertegenwoordi gers van Oost- en WestEuropese lan den in een gemeenschappelijke front tegen „het Stalinisme" te verenigen. Het congres is bijeen geroepen door een comité, in hoofdzaak bestaande uit vroegere verzetslieden, politieke gevan genen en emigranten uit Oosteuropese landen, en zal twee dagen duren. Twee laatste rijtuigen verkeerd gekoppeld Nabij Amersfoort is gistermorgen een spoorwegongeluk gebeurd, waarbij ze ven personen werden gewond. Zes van hen konden na in een ziekenhuis te Amersfoort te zijn verbonden naar huis terugkeren. De hoofdconducteur De J. was er evenwel ernstiger aan toe. Hij moest uit dc bagagewagen worden los gezaagd en werd met inwendige kneu zingen en een shock in het ziekenhuis opgenomen. Het betrof hier d.e trein, welke om 8.55 uur van Amersfoort naar Amster- Een overzicht van trein. ontspoorde dam was vertrokken. De bestuurder werd onderweg door een overwegwach ter gewaarschuwd, dat er iets met de koppeling van de twee laatste rijtui gen niet in orde was. Hij remde daar op, met het gevolg, dat deze rijtuigen, oie onberemd waren, op het daarvoor lopende treingedeelte reden. De laat ste rijtuigen en de bagagewagen wer den gedeeltelijk in elkaar gedrukt. On der de reizigers ontstond een paniek. Velen verlieten de trein en riepen ang stig om hulp, welke weldra kwam op dagen. Het treinverkeer op dit traject is tot gistermiddag drie uur gestremd ge weest.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1