Dr Drees van opdracht ontheven Intern. Gerechtshof acht zich in oliegeschil niet bevoegd Italië Fanny is ziek, maar start op de 80 meter horden |Piloot Groenendijk weer aan de dood ontsnapt Mossadeq is weer premier Gestruikeld over A.R.-standpunt I Stoutmoedige noodlanding met Gloster-Meteor Russische sleep antwoordt niet De vierdaagse is weer begonnen Bespreking tussen AVRO-bestuur en actie-comité Anglo-lranian handhaaft aanspraken op de Perzische olie stoten de i van de troon VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Oplossing moeilijk Uitbreiding W.-Duitse invoerliberalisatie Van 75 tot 80 procent Ongelukkig besluit van haar coach kwam heelhuids uit Jhet gebroken vliegtuig Barkley trekt zich terug Twee schepen spoorloos Rotterdamse telefoniste vermoord Nieuwe brochure Alarm in de AVRO" Volgend gesprek 29 Juli Zitting in Vredespaleis trok veel belangstelling Ernstige brand in Gouda Schade een half miUioen Nieuwe procedures? Sulianeh naar Bagdad uitgeweken Lijken drie opvarenden „Black Gull" gevonden stratie der Hongaren bal zuiver van S n speelden, maar het wat laag hielden, 2o. i Italianen steeds het inden afschermen te tijd, dat het leder on fstand was gekomen u voor Nederlands» Iers uitermate leer. ijn om te zien hoe de en de bal telkens in e ruimte voor hun spelers plaatsen. Met on Hongarije, dat het pel wat overdreef ite van een doelpunt, olkomen verdiend. vas een elftal zonder lar één zwakke plek. landgenoot Karei van er had als scheids een slechte llag en de daarmee defini- n kansen op het lei. an de Oiympis<ve fi. :e nu wel aan de En- Ellis zal worden rouwd. Ongetwijfeld ite arbiter van dit de bal reeds in het rust scoorde de Hon- 'alotas zijn tweede nalen behoefde Bu- i handen naar de bal :uiver en hard waren n de tweede helft n het kalmer aan. Meer moest in deze ijk ingrijpen omdat n hun te grote strijd- lieten gaan. Naar on- :e landgenoot te wei. ?r bracht hij de fluit lippen toen hij een wegens vermeend hielp. Het was de ingskans welke de wedstrijd kregen. Romaschkova, die behaalde bij het tl voor dames erichtgeving.) uli. De Russische eerste gouden me- nog wei bjj een on- 't niet was verwacht. ?n het namelijk ge- eten van hun hoge t door in het indivi- landenklassement de ezetten. Staider, do ich met een bronzen Russen Tchoukarine reden stellen. Geluk- ïrs worden ook voor 'mpische kampioenen en: t: 1. en Olympisch 574.40 pnt.; 2. Zwit- 3._ Finland, 564.25 561.05 pnt.; 5. Japan, ement: 1. en Olym- choukarine, Rusland, ïaguinian, Rusland, talder, Zwitserland, atov. Rusland, 113.90 Zwitserland, 113.40 tusland, 113.35 pnt. op elk onderdeel en Olympisch kam- Rusland, 19.20 pnt.; 1, 19.15 pnt.; 3. Ono,' 1- en Olympisch in, Zweden, 19.25 u.; En Jokiel, Polen, elk lympisch kampioen: d 19,75 p„ 2 Tchou- ••55 p.; 3. Leonkine, n Eugster, Zwitser- zmpisch kampioen: and, 19.55 p.; 2. Stal- en Schwarzmann, >0 P-: 3. Savolainen, an Olympisch kam- Rusland, 19.50 p.; guinian, beiden Rus- Perelman, Rusland, 'mpisch kampioen: d. 19.65 p.: 2. Tchou- 19.60 p.; 3. Staider, Woensdag 23 Juli 1952 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; h. m. koemans Redactie; Achterdam 18, Tel. 5541 advertenties en abonnementen Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 149e Jaargang No. 172 ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties Iff ct. per m.m Familieberichte!» 20 ct. pm.m. Vraag *n Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, ƒ2.02 p. mnd., 6.05 per kwartaal, plus incassokosten. Weekabonnementen ƒ0.49 Het kabinet der Koningin deelt mede, Dr W. Drees heeft een H M de Koningin verzocht hem te ontheffen van de opdracht 'tothet vormen van een kabinet, dat geacht mag worden het ivertrouwen van het parlement te genieten. De Koningin heeft het verzoek ingewilligd. jLpHBiJ tekenen wij het volgende aan; Sim meuws over de mislukte poging int kabinetsformatie door dr 1niet onverwacht gekomen. Wie de Ltóte weken de beschouwingen van Knzc narlementaire redacteur heeft ge- Bëlgd en wie hovendien over enige ,#pölTüeke" fantasie beschikt heeft uit de gebeurtenissen kunnen afleiden, dat dr mérer de grootste moeüilkhedenmoest ■overwinnen. Misschien heeft zijnrus Rtige wijze van werken de indruk ge- wekt, dat hij betrekkelijk zeker van 8 zijn zaak was. Wij hebben daarentegen I de gedachte niet van ons kunnen afzet ten dat zijn voorzichtigheid een gevolg was niet alleen van zijn bijna spreek woordelijke degelijkheid, maar boye™1 werd veroorzaakt door zijn overtuiging, dat de politieke verhoudingen m ons land er na de verkiezingen niet gemak kelijker op zijn geworden. Wij zijn het beslist oneens met die- igenen, die hebben beweerd, dat de [consequenties van de volksuitspraak op 25 Juni voor de hand lagen. Inderdaad, er is een zeer sterke aanwijzing in pro gressieve richting geweest, maar bijna even krachtig is de trek naar rechts. Het is volkomen begrijpelijk, dat de po litieke partijen proberen met alle schakeringen rekening te houden. Voor de P.v.d.A. ligt de zaak het eenvoudigst. Zij is als onbetwist winnares uit de 'verkiezingen te voorschijn gekomen en leidt daar niet ten onrechte uit af, dat het Nederlandse volk haar doelstellingen, vooral op sociaal-economisch terrein, van zijn goedkeuring heeft willen voor zien. Vandaar, menen wij, het plan van dr Drees, om vakbondsleiders in zijn Ikabinet op te ne,, on. Op zichzelf is tfaar niets tegen. Wij voelen voor het argument van de formateur, dat ook vertegenwoordigers van werkgevers organisaties minister zijn geweest. Maar 'hot gaat niét op daaraan toe te voegen, dat deze persoonlijkheden op het mo ment, dat zij tot het ambt van minister fjorden geroepen, nu ineens hun gehele verloden zijn vergeten. Uiteraard zullen zij hun afkomst niet verloochenen. Ook daartegen zal evenwel niemand be zwaar maken. De moeilijkheden van de A.R.-partij lagen dan ook niet in deze plannen, maer in het feit, dat het Christelijk Nat Vakverbond tegenover K.A.B. en N.V.V. in een scheve positie zou komen te verkeren. Alsof het door dr Drees niet voor vol werd aangezien! Hoezeer dr Schouten door de uitslag der verkie zingen werd gedwongen een moderner koers in te slaan, blijkt uit zijn weige ring aan het kabinet deel te nemen. Hij moest ten koste van alles vrede houden met de protestants-christelijke vakbe weging. Het „neen" van dr Schouten heeft dus de bedoeling het C.N.V. te steunen. En niet om de rechten van deze groep te miskennen. WIJ hebben niet begrepen hoe sommi gen nu hebben kunnen schrijven, dat de A.R.-partij ten slotte is terecht gekomen in dezelfde richting als waar van het veelbesproken communique van het hoofdbestuur van de V.V.D. «lijk gaf. De V.V.D. wees een te grote Invloed van de vakbeweging princi- ïpieel af, om redenen, die liggen binnen de politieke inzichten van deze partij. De A.R.-partij heeft deze samenwer king met de vakbonden principieel aanvaard, maar zij kon niet toestaan, dat de formateur aan het C.N.V. voorbij liep. Hierbij spelen dan natuurlijk nog verschillen van inzicht nopens de be langrijkheid van verschillende porte feuilles met betrekking tot de besluit vorming op sociaal-economisch terrein een rol. Maar het gaat niet aan thans te con stateren, dat de A.R.-partij al confere rend in het vaarwater van de V.V.D. terecht is gekomen. Integendeel, het blijkt, dat dr Schouten van zins is ge weest aan de vooruitstrevende stromin gen binnen zijn kring in hoge mate te gemoet te komen. W/IJ geloven, dat hier een aankno- pingspunt voor de volgende forma teur te vinden is. Bovendien "zal thans voldaan moeten worden aan een in grote groepen van ons volk levende wens ook de V.V.D. in een nieuw ge sprek te betrekken. Terugvallen op een combinatie van drie partijen met een rooms-rood twee partijen kabinet als uiterste consequentie, lijkt ons niet in het belang van ons land. Wij hebben de indruk, dat het ook in het voordeel van de P.v.d.A. is, wan neer zij niet een nieuwe samenspraak met alle daarvoor in aanmerking komende partijen weigert. Zelfs indien wij het landsbelang uitschakelen en het partijbelang alleen voor ogen houden, dan zou het de overwinnaars sieren, wanneer zij zich in dit opzicht groot moedig en vergevingsgezind toonden. Uiteraard van hun standpunt uit ge redeneerd. Inmiddels is oplossing van de kabi netskwestie moeilijker geworden dan voorheen. Er zijn namelijk in de afge lopen weken gevoeligheden ontstaan, die zullen moeten worden uitgewist, voordat men tot het doen van zaken kan overgaan. Daarop vooruitlopen kunnen wij niet. De Westduitse regering heeft de OEES medegedeeld, dat zij van plan is de vrije invoer uit de landen, die bij de OEES zijn aangesloten, uit te brei den van 75 pet tot ongeveer 80 pet van de totale invoer uit deze landen. De nieuwe lijst van goederen, die vrij in West-Duitsland mogen worden ingevoerd, zal zo spoedig mogelijk wor den gepubliceerd, opdat de uitbreiding van de liberalisatie op 1 Augustus a.s. van kracht zal kunnen worden. 7oals wij op onze Olympische pagina's uitvoerig melden, heeft Fanny Blankers-Koen zich gisteren terugge trokken uit de halve finale van de 100 meter voor dames. Ons oordeel over deze beslissing wie deze mag heb ben genomen geven wij in ons com mentaar bij de Olympische Spelen. Het spreekt wel vanzelf, dat er over deze gebeurtenis, die heel wat pennen in beweging heeft gebracht, tal van be richten bij ons zijn binnengekomen. De coach van de Triton-twee uit Utrecht is een bekende Utrechtse arts. Het is geen gewoonte voor artsen reclame te maken, maar wij kennen hem persoonlijk. Deze dr. Hingst dan heeft Dinsdagavond gezegd, dat zijn patiënte het redelijk goed maakte en dat de kans zeer groot was, indien de koorts wegbleef, dat mevrouw Blan- kers Woensdagmiddag om vier uur zal kunnen starten in de series van de 80 meter horden. Dr. Hingst heeft mevrouw Blankers penicilline-injecties gegeven, die, naar ons wordt bericht, tot resultaat had den, dat de „golden Mam" zich Dins dagavond zo goed voelde, dat zij uit bed wilde springen om te bewijzen, dat zij fit was. Dr. Hingst heeft heden morgen beslist, dat zij op de 80 meter horden zal mogen starten. Inmiddels doen er heel wat menin gen over de plotselinge ziekte van Fanny Blankers-Koen de ronde. Wij willen niet zeggen, dat de onze de be langrijkste is, maar wel geeft zij weer wat velen hebben uitgesproken en ge dacht: Fanny had haar tegenstandsters beslist niet mogen teleurstellen. Indien het waar is, dat dit besluit door haar man en coach is genomen, dan heeft |H'i Reserve-sergeant vlieger C. Groe- i nendjjk uit 's Gravenhage, die nog B geen twee weken geleden ternauwer nood het leven er af bracht bij een vliegtuigbotsing hoven Baarn door per ïitsehietbare stoel zijn Gloster „Me teor" te verlaten, is gistermiddag i weer aan de dood ontsnapt. I Toen hij tegen half vijf wilde lan- |[oen met een Gloster „Meteor" op de f vliegbasis Soesterberg, bleek het lan- dingsgestel van het toestel met goen te functioneren. Met grote tegenwoor digheid van geest wierp Groenendijk Weerbericht Verwachting tot Donderdagavond: DROOG WEER Droog weer met wisselende be wolking. Overwegend matige Noordelijke wind. Weinig veran dering in temperatuur. Donderdag: Zon op 4.49, ondei 2042 Maar op 721. onder 2137. midden op het vliegveld een der reser vetanks af om brand te voorkomen Na een grote boog beschreven te heb ben met de „Meteor" voerde Groenen dijk met het toestel een perfecte buiklanding uit op de crash-strlp. Ademloos hebben honderden toeschou wers langs de weg en het personeel op het vliegveld toegezien. Stof en rook. In een enorme stof- en rookwolk bleek de „Meteor" te liggen. De mannen van de vliegveldbrand weer waren onmiddellijk ter plaatse. Tegen hen zei Groenendijk, terwijf hij uit zijn gehavend toestel klom: „Ver roest, dat is de tweede keer". De Gloster „Meteor" is door midden ge broken. Juist dezer dagen is Groenendijk lid geworden van de 30-iaar oude „Ca terpillar Club". Van deze club wordt elke piloot op de gehele wereld lid. wanneer hii van een parachute of uit- schietbare stoel heeft gebruik gemaakt Vice-president Alben Barkley heeft zich als democratisch candidaat voor het Amerikaanse presidentschap terug getrokken. deze zich een slecht psycholoog ge toond. Het gaat wij schreven het al eerder niet in de eerste plaats om goud, zilver of brons. Het gaat om de allure. Wat zullen de tegenstandsters van Fanny Blankers-Koen ervan denken, indien zij Woensdagmiddag start op een nummer, waarop zij eigenlijk zon der concurrentie is? Want de horden zijn haar specialiteit. Deze gehele situatie is door een on gelukkige beslissing bijzonder onbe vredigend geworden. Sinds een weck hebben zowel de kustwachten langs de Nederlandse kust, als het radiostation Scheveningcn-ra- dio, ,taal noch teken gehoord van dc „Korsafeev", een groot Russisch schip dat achter een sleepboot op weg was van Leningrad naar Rotterdam. Het schip was zwaar beschadigd en daar- door moeilijk te slepen en alle contac ten, die tot nu toe met dit transport zijn onderhouden liepen via de eveneens Russische sleepboot „Zannikov". Beide schepen zijn voor het laatst gesignaleerd door dc .Ameland-e kust wacht dat was vorige week Maandag en de volgende dag werden zij voor Hoek van Holland verwacht. Scheve- ningen-radio heeft sindsdien op haar herhaalde aanroepen geen antwoord ge kregen en er liggen diverse telegram men voor de sleep in IJmuiden klaar. Op Maandag 14 Juli zijn de beide vaar tuigen nog gezien door een Duitse coas ter ter hoogte van Terschelling. Gistermorgen nog heeft radio-IJmui- den gehoord dat de sleepboot een bood schap naar Moskou uitzond. De zendin- stallatie is dus kennelijk in orde. Mo gelijk is de ontvanginstallatie defect. Door zuster gevonden Maandagmiddag kwam aan het poli tiebureau Bergsingel te Rotterdam een opgewonden vrouw vertellen, dat zij haar 22-jarige zuster, de telefoniste A. G. B., dood in de achterkamer van haar woning aan de Willebrordusstraat had aangetroffen. De moeder en een zuster van het meisje, die in het zelfde huis wonen, waren met vacantie. De politie begaf zich er heen en ont dekte aan hoofd en lichaam van het lijk zware verwondingen, die op een ge welddadige dood wezen. Het omverge worpen huisraad wees erop, dat aan de moord een worsteling is vooraf gegaan. Uit het onderzoek is gebleken, dat de moord moet gepleegd zijn op Zondag middag tussen 13 en 18 uur. Voorzover men heeft kunnen nagaan kampeerde het slachtoffer Zondag j.l. op Duinrell bij Wassenqar. Zij is daar al vroeg ver" trokken, zodat ze om één uur al thuis geweest moet zijn, kennelijk om bezoek te ontvangen. Uit de situatie in de wo" ning bleek, dat er limonade is gedron ken en bonbons zijn gegeten. Het jaarhjke internationale wandelsport-festijn, de „Vierdaagse", is Dins dagmorgen in Nijmegen begonnen. Rond 10.400 deelnemers (sters) een record aantal hebben ditmaal ingeschreven. De wandelaars onderweg in het plaatsje Eist. (Van onze radiomedewerker) peruime tijd hebben wij niets ver- vernomen over het doen en laten van het protestcomité, dat actie voert voor de belangenj van de AVRO-ledën. Maandag j.l. heeft dit comité evenwel een onderhoud gehad met de voorzit ter en de secretaris van het AVRO-be stuur. De heer de Clercq heeft geen mededelingen willen doen, daarbij vol hardend in een systeem van stilzwij gen, dat in de kwestie-Vogt zo funest is gebleken. Het maakt de indruk of het dagelijks bestuur van de AVRO zich in de mist bijzonder prettig voelt! Wij hebben het meer op heldere hemel en zonneschijn. Het actiecomité, dat zoals wij vroe ger mededeelden, in de eerste plaats ijvert voor duidelijke zeggenschap van J|ET Internationaal Gerechtshof te Den Haag heeft zich niet bevoegd verklaard het Anglo-Iraanse oliegeschil te behandelen. Van de veertien rechters van het Hof waren vijf het niet met dit oordeel eens. Dit is gistermiddag medegedeeld door de vice-president J. G. Guerrero tijdens een openbare zitting van het Hof, die om vijf uur in de grote zaal van het Vredespaleis werd gehouden. De voor lezing in de Franse taal van het oordeel van het Hof nam drie kwartier in be slag. Door dit besluit zijn ook de indertijd door het Hof voorlopig aangegeven maatregelen vervallen. Het oordeel van het Hof werd o.a. gevolgd door een afzonderlijke mening van Sir Arnold Mc Nair, (Engeland) president van het Hof, die, zich verenigend met de conclusie van het Hof waaraan hij zijn stem gegeven heeft, de bijzondere mo tieven heeft uiteengezet, die hem tot die conclusie hebben geleid. INE rechtsbevoegdheid van het Hof werd indertijd reeds door Iran betwist. De Iraanse regering aanvaard de de jiitnodiging van het Hof haar mening over deze betwiste rechtsbe voegdheid voor het Hof uiteen te zet ten. Daarop volgde in Juni van dit jaar het juridisch steekspel tussen Iran en Groot-Brittanië voor het Hof, waaraan zoals men weet dr. Mossadeq persoon lijk deel nam. Sir Eric Beckett, de Britse juridi sche adviseur, die de leiding had van de Britse delegatie in dit geschil, leg de er de nadruk op. dat het Groot- Gistermiddag is door onbekende oorzaak een felle brand uitgebroken op de opslagzolder van de firma J. G- de Jong en Zonen te Gouda. In het gebouw lagen opgeslagen zevenhon derdduizend diverse soorten jute zak ken, waarvan 80 pet nieuw. Geweldige steekvlamsen schoten over de straat, waar het pand staat en schroeiden de verf van de huizen aan de overzijde, die er vijftien meter vandaan stonden. In het pand stonden vijf en veertig machines voor het naaien en stoppen van zakken, die ernstig werden be schadigd. De totale schade wordt ge raamd op een half millioen gulden. De gmeeentebrandweer van Gouda, die onmiddellijk ter plaatse was, was om half vier het vuur meester. Brittanië vrij staat elke wettige maat regel te nemen zijn rechten en die van de oliemaatschappij te beschermen. ANDERE WEGEN EEN zegsman van de Anglo-Iraanse oliemaatschappij heeft meegedeeld, dat de maatschappij onmiddellijk een her nieuwd beroep op het hof zal doen voor het aanwijzen van een arbiter in het oliegeschil. Hij deelde mee, dat zijn maatschappij voort zal gaan haar aan spraken te doen gelden op elke wijze, die haar nog open staat. Inmiddels handhaaft zij haar aanspraken op alle ruwe olie en olieproducten uit haar concessiegebied in Iran en gaat zij ver der alle noodzakelijke stappen te onder nemen om haar belangen in deze olie te beschermen. Onder de concessie van 1933 moeten alle geschillen worden onderworpen aan arbitrage. Met betrekking tot deze bepaling verzocht de maatschappij hel vorig jaar aan de president van het In ternationaal gerechtshof een arbiter aan te wijzen. Daar dit verzoek werd ge daan in dezelfde tijd, dat de Britse re gering de zaak voor het Hof bracht, werd de zaak uitgesteld totdat de Britse zaak was,geregeld. Nu het Hof zijn oor deel heeft gegeven, zal aan de president in zijn persoonlijke kwaliteit gevraagd worden een arbiter te benoemen. Ver wacht wordt, dat dit verzoek «ritmen enkele dagen zal worden gedaan. VOLLE ZAAL VOOR deze ziting van het Interna tionaal Gerechtshof bestond zeer grote belangstelling. Reeds vóór de opening van de openbare zitting van het Hof was de grote zaal van het Vredespaleis geheel gevuld. Tal van hoofden en ver- Een Woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenland se Zaken heeft Dinsdag te ken nen gegeven, dat de eis van de „Anglo-lranian Oil Company" aangaande eigendom van de Per zische olie waarschijnlijk door de maatschappij bij andere gerechts hoven aanhangig zal worden ge maakt, ondanks het besluit van het Internationale Gerechtshof. De woordvoerder zeide, dat naar Britse opvatting „nog een internationaal onrecht bestaat" als gevolg van de nationalisatie der Perzische olie-industrie. tegenwoordigers van de diplomatieke missies in ons land waren aanwezig. Aan het hoofd van de Iraanse delegatie bij dit geschil zat de Iraanse vertegen woordiger, de heer Hossein Navab, Iraans gezant in ons land. Verder waren aanwezig Sir Eric Beckett en prof. Rolin, teiwijl de Britse ambassade in ons land mede was ver tegenwoordigd. Onder de belangstel lenden bevond zich oolc de vice-presi dent van de Raad van State, jhr mr F. Beelaerts van Brokland. de AVRO-leden, heeft zich blijkens een communique thans onder voorzit terschap gesteld van Ir. A. Ruis te Bilthoven, die in 1950 nauw betrok ken is geweest bij de indiening van voorstellen tot statutenwijziging, waar over nimmer iets werd gehoord. Op de persconferentie van het AVRO-bestuur heeft de heer de Clercq gezegd, dat de AVRO-statuten vrijwel letterlijk zijn overgenomen van da ANWB. Waaruit wij niet zouden wil len afleiden, dat deze statuten daar om best zijn. Bij de ANWB. hebben de leden ook niets in te brengen. •Het gemelde communique zegt, dat het AVRO-bestuur zich zeer weinig gelegen laat liggen aan de wensen, die uit de boezem der leden voortkomen. Het comité acht de vergadering in Maastricht niet geldig. Het is boven dien door de antwoorden op desbe treffende vragen versterkt in zijn me ning, dat het dagelijks en algemeen bestuur van de AVRO „op onverant woordelijke wijze beschikken over gelden van luisteraars". De heer de Clercq schijnt opnieuw geweigerd te hebben opening van za ken in de kwestie-Vogt te geven. Het comité heeft thans de eis ge steld, dat er op korte termijn in het centrum van het land een algemene ledenvergadering wordt gehouden, waarin alle leden recht van toegang, spreken en stemmen krijgen, opdat men tot een besluit kan komen over het beleid van het huidige bestuur. Bovendien werd geëist het standpunt voor de microfoon te mogen uiteen zetten. De heer de Clercq moest eerst met zijn bestuur overleggen. Hij bood een tweede bijeenkomst aan, die op 29 Juli in Hilversum is vastgesteld. Inmiddels gaat het rumoer in Hilver sum verder. Er is een anonieme bro chure verschenen, getiteld „Alarm -in de AVRO", die handelt over het con flict Vogt-De Clercq. De gebeurtenis sen in de oorlogsjaren worden er weer eens bij gehaald, (om de zaak nog ver- kwikkelijker te maken!) Interessant is het feit, dat de schrijver ook het pro bleem der „ongeorganiseerde luis teraars" behandelt, die hun rijksluister bijdrage betalen, maar niet bij een omroepvereniging zijn aangesloten. Op hen richt zich namelijk naar diens zeggen ook de propaganda van de heer De Clercq. Wij blijven onveranderd vasthouden aan onze mening, dat alleen volkomen openbaarheid de radiozaak dient. Men schijnt bij de AVRO niet te willen in zien, dat persoonlijke of groepsambi- ties slechts tot gevolg hebben, dat de tegenstellingen dermate sterk en on overbrugbaar worden dat de splitsing een feit is, voordat men er de kwade resultaten van ziet. Die verantwoor delijkheid rust op de schouders van het AVRO-bestuur. Zij is een zeer ernstige. De Perzische Kamer heeft zich zoals wij gisteren reeds in een deel van onze oplage meldden, uitgesproken voor de herbenoeming van dr. Mohammed Mossadeq als eerste minister. De voor zitter van de Kamer deelde de Sjah de uitslag van de stemming in de Ka mer mede. Gisteravond Iaat werd be kend, dat de Sjah aan de wens van de meerderheid in de Kamer gevolg heeft gegeven en Mossadeq opnieuw tot pre mier heeft benoemd. De autoriteiten hebben, voorts beslo ten, dat ex-premier Sultaneh het land niet zonder speciale toestemming zal mogen verlaten, doch een woordvoer der van de Perzische ambassade te Bag dad heeft gisteren verklaard, dat de af getreden Perzische premier in Bagdad is aangekomen. Officiële kringen in Bagdad weigeren echter deze mededeling te bevestigen of tegen te spreken. Gisteren zijn de stoffelijke overschot ten van de acht en veertig slachtoffers van de botsingen in Teheran naar het parlementsgebouw overgebracht. Het Nationale Front zal voor deze doden een speciaal ere-kerkhof vragen. Er wordt reeds een inzameling gehouden voor een voor hen op te richten ge denkteken. Op het achterdek van het door brand geteisterde Noorse vrachtschip „Black Gull" heeft men gisteren de verkoolde resten van drie van de vier vermiste leden van de bemanning gevonden. Zo als gemeld werden alle opvarenden op vier na gered, toen Vrijdagavond bij de Amerikaanse Oostkust brand uit brak aan boord van het vaartuig.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1