Nieuws uit de Laugedijker Dorpen Weinig bevredigend verloop van de oootaardappelveilingen Bedenkelijke wijze van handelen in de Sireek West-Duitsland sloot de grenzen Bergen Provincie steunt koop van het Oude Hof De oogst van de weg Eerste pootaardappelen- veiling in dit seizoen Heer-Hugowaard Aardappelkwekers bespraken hun problemen Bergen aan Zee West-Graftdij'k Oost-Graftdijk won het hengelconcours Egmond aan Zee Duizenden genoten van het vuurwerk Tachtig deelnemers liepen Ronde om Groet HEILOO Postduivenvereniging „Door Vriendschap Sterk,, Petten Castncum Tweedrenkelingengered Stompetoren Schooljeugd was vier dagen op Texel Ned. tuinbouwproducten naar Ierland Goede belangstelling behendigheidswedstrijd Nieuwe aanwinsten van de Openbare Leeszaal MARKTBERICHTEN Obdam WOENSDAG 23 JULI 1953 BROEK OP LANGENDIJK De pootaardappelenvellingen hebbe nu toe een weinig bevredigend ver loop gehad. Verreweg het grootste deel van de aanvoer bestaat uit eer «teling klasse a, sortering: 35.50 waar "iï'iï,™ "'ÏJST, sw s?r.£S "■»- dePn veiUng honden enke e wagons voor deze |rös "«"''"n^^ aanvoer het grootste deel van de aanvoer di'dc'neen^enkele' partij eersteling 35- 50 afgenomen. Het blijkt nu, dat voor al in dl Streek verscheidene posten ztin afgesloten tegen een lagere prijs. Betreurd wordt, dat men op deze wijze gemaakte afspraken voorbij gaat en zo medewerkt aan een pnjs- ffbraak, die tot op de exportmarkt doorwerkt. Volgens ingevoerde ex porteurs zou dit met nodig z«n. De drieilingen, de maat 28—33 van eersteling waren goed ge- 28-33 van eersteling waren goed ge vraagd, daar men door de goede groei een geringer aanbod verwacht in de kleine maten. Alle aangeboden drielingen werden afgenomen voor prijzen, die meest rond een kwartje lagen. Doré's, waarvan het aanbod maar klein is, waren duur. In de A- klasse, maat 35-50 werd f 26.80 be taald en voor 28-33 f 31.50. Zelfs de grove maat 50-60 bracht nog f 16,20 op. Ook de rode eerstelingen zijn hoog geprijsd. Nu dit jaar deze beide soorten op de consumptiemarkt steeds belangrijk beter geprijsd waren dan de blanke eersteling, willen vele tuinders weer een perceel hiermede beplanten, waardoor de binnenlandse vraag, vergeleken met het vorige jaar, minstens verdubbeld is. Saskia's, die het vorige jaar de allerhoogste prijzen konden maken, waardoor het geplan te areaal sterk is uitgebreid, ont moetten geen vraag, hetgeen voor vele telers een teleurstelling betekent. LANGEDIJK. Het bericht, dat de ex porteurs dezer dagen van het Bedrijf schap voor Groenten en Fruit ontvingen en dat de mededeling inhield, dat Duits land de grenzen had gesloten, o.a. voor sluitkool, bloemkool en verschillende sooten bonen, heeft de Langedijker tuin- Bijdraqe van t 50 000 Zoals wij onlangs reeds uitvoerig meldden, heeft het gemeentebestuur van Bergen zich tot het college van Gedeputeerde Staten gewend met het verzoek te willen bevorderen, dat door de provincie financiële steun wordt verleend aan de plannen tot aankoop van de buitenplaats „Het Oude Hof" te Bergen. Dit verzoek is gisteren, toen de Pro vinciale Staten van Noord-Holland te Haarlem in vergadering bijeen kwamen, in bespreking gekomen. Op een desbe treffende vraag antwoordde de Gede puteerde, mej. mr A. E. Ribbius Pele- tier, dat het nog niet zeker is of ook het Rijk financiële steun zal verlenen. Zij achtte het echter van belang dat de provincie onafhankelijk van het standpunt van het rijk f 50.000 be schikbaar stelt voor de aankoop van „Het Oude Hof", echter onder voor waarde dat de aankoop inderdaad door gang zal vinden en dat deze buiten plaats, na verwerving daarvan door de gemeente, ook in de toekomst in on geschonden staat door haar zal worden bewaard. Zonder hoofdelijke stemming beslo ten Provinciale Staten hierna de ge vraagde medewerking te verlenen. Heden verlichtingsavond Bergen staat reeds de hele week in het teken van het grote lichtfestijn. dat hedenavond weer duizenden en duizen den zal aantrekken. Vele vaardige han den zijn druk in de weer om Bergen in sprookjesachtige sfeer te brengen. De Spoorwegen laten een extra-tram naar Bergen aan Zee rijden, welke uit Ber- gen-Binnen vertrekt om 22.38 uur. De laatste tram naar Alkmaar gaat uit Ber gen om 23.16 uur. Ook zullen er extra bussen naar behoefte rijden. Gedurende het tijdvak van 1420 Juli werden aan het Politiebureau te Bergen de navolgende voorwerpen als gevonden en verloren aangegeven. GEVONDEN: strandbal, zwarte bou vier, bankbiljet f 10.poes met zw. poten, bruine aktetas, grijs kinder ders begrijpelijker wijze metvrees en te- kindersandaal, hoofddoek, zadel- dek, map postpapier, twee portemon- naies, zonnebril, medaille, fietsvlag, wit zonnehoedje, kinderschoudertasje, schildpad, plastic afvoerbuis, zeemle ren handschoenen, groen damesvest, hoofddoek, regu .rijwielstalling, gele bal, zwarte ceintuur, damestasje, bro che (spin), zakmes, gebreid vogeltje, rozenkrans. VERLOREN: bruine shawl, kinder zonnebril, vier boeken, dubbel snoer parels, grijze damesregenjas, autoped, kinderarmbandje, witleren portemon- naie, hooivork, zilveren armband, lin nen rugzak, drie shawls, kinderschep, lichtblauw kindervestje, zwarte vul penhouder, blauw kindermutsje, blauw jongenspetje met klep, zwart-witte portemonnaie, gouden broche, bood schappentas, rood damesvest, geel kin- dervest, gouden schakelarmband, gou den dasspeld, grijs kinderjasje ribflu weel, schoudertas, bruine zeildoektas met strandgoed. Inlichtingen te bekomen aan het Groepsbureau der Rijkspolitie, Karei de Grotelaan 17, telefoon 2444, elke werkdag tussen 10 en 11 uur v.m. leurstelling vervuld. De hier genoemde producten zijn groenten van de volle grond, waarvan de aanvoer op de veiling op het punt staat toe te nemen. Dat de moeilijkheden, waarmee de tuinbouwers herhaaldelijk tot hun verdriet kennis moe ten maken, door deze maatregel van de Westduitse regering weer worden ver groot, ligt voor de hand en dat ze tot enige bezorgdheid aanleiding geven, is zeer begrijpelijk. De ontwikkeling der laatste weken met betrekking tot afzet en prijzen der tuinbouwproducten liet al te wensen over, zodat door de boven gesignaleerde maatregelen de toekomst al duisterder wordt. De tot nu toe ver kregen resultaten met de vroege aard appelen zijn al verre van schitterend ge weest, en de vooruitzichten voor de nog aan te voeren hoeveelheden laten wei nig ruimte voor optimistischer verwach tingen. De prijzen, welke voor de sluit- koolsoorten, witte, gele en rode zijn ge maakt, waren te laag om van een bevre digende financiële opbrengst te kunnen spreken. Nu de aanvoeren groter zullen worden, verbiedt Duitsland de invoer. De sluitkool-afzet, vooral die in de zomer, heeft altijd al zorgen gebaard, en zonder export, vooral die naar Duitsland, zijn ook voor de bloemkool moeilijkheden te vrezen. De bonenteelt heeft zich de laat ste jaren aan Langedijk en omgeving aanmerkelijk uitgebreid en al wordt door het binnenland, zowel voor onmiddellijke consumptie als voor de inmaak, een aan merkelijk kwantum afgenomen, toch is er export voor dit artikel nodig, om tot een efzet tegen behoorlijke prijzen te komen. BROEK OP LANGENDIJK. De vei ling van de Langedijker Groenten Cen trale hield Dinsdag voor het eerst in dit seizoen een pootaardappelveiling. Hoe wel er slechts 17.000 kg van de aange boden 80.000 kg verkocht werd, konden de gemaakte prijzen behoorlijk genoemd worden. De prijzen waren: Eerstelingen A 2835, f 25f 25,10; Doré A 35—50, f 26,30—f 26,80; Doré AB 35—50, f 24,80; Doré A 28—35, f 31.30, Doré A 50—60, f 16.20; alles per 100 kg. Eerstelingen van de maat A 35—50 mm waren onverkoopbaar, zodat zelfs de mi nimumprijs van 17,— niet opgebracht Burgerlijke stand Geboren: Catharina Margaretha Ma ria, d. V. A. Stoop en C. M. Kos; Cor nells Nicolaas, z. v. Th. Droog en J. J H-orio; Johanna Alijda, d. v. J. P. Goudsblom en J. A. Weijtens; Geertje Hermine, d. v. J. Veenstra en L. Kou wen; Albert, z. v. Albert Sannes en E. Remerij; Gerard, z. v. J. Smit en A Glas; Agatha Adriana Clara, d. v. J. H. Limonard en W. Coffeng; Helena Anna, d v. P. J. Jonker en H. Spaans; Ger- rit Bastiaan, z. v. J. Engel en T. Klei- ber; Bain Henricus Maria, z. v. H. C Bruin en M. J. Scholten; Jan Willem, z. v. K. Bak en A. Tesselaar; Dirk Pie- ter, z. v. J. Bakker en C. Boekei. Getrouwd: Martinus Goudsblom en Catharina Potter; Jan Dirk van der Plas en Alie Marie Regter; Simon de Vries en Dieuwertje Bakker. Overleden: Evertje Lubbersen, 70 j„ gehuwd met K. Drost; Geertje Berk houwer, 81 j., weduwe van P. de Geus; Jacob Kaas, overleden in Duitsland: c£,b.J°nS. 77 j.; Cornelis Kramer, 77 J.; Trijntje Kooij, 69 j„ weduwe van C. Schager; Maartje Mul, 63 j., gehuwd met J. Brink-, Arie Ootjers, 72 j. GESLAAGD ZUIDSCHARWOUDE. H. de Geus Pz. leerling van de u.l.o.-school te Noord- scharwoude, slaagde voor het mulo di ploma A. Ongeveer vijftig leden van de coöp. afzetvereniging voor pootaardappelen Heerhugowaard-Noord W.A. hebben in het lokaal van de heer Bleeker hun problemen besproken. In zijn openings woord zei de voorzitter, de heer Oude man, zeer tevreden „te zijn over het lo pende seizoen. Zeer beperkte ziekte, redelijke opbrengst en goed weer tij dens het rooien, dit alles werkte de oogst zeer in de hand. In totaal werd dit jaar 27.906 ha aardappelen ver bouwd. Blijkens mededelingen van de voorzitter had er in de afgelopen drie jaar bij N.M.B. een vergissing plaats gevonden bij de uitbetaling. Er wa ren n.l. procenten betaald van het commissieloon en van het laadloon. In de vergadering van het bestuur der NMB is nu besloten deze gelden aan de diverse verenigingen terug te betalen, waardoor in de kas van deze vereni ging ongeveer 400 zal terugvloeien Hierna volgde een uitvoerige bespre king van de verbetering van de stam- selectie via de coöperaties. Vervolgens werd een selectie-commissie in het le ven geroepen wgarin drie deskundi gen zitting zullen hebben. Deze com missie zal er dezer dagen op uit trek ken om te komen tot aankoop van pri ma pootgoed. GESLAAGD Dezer dagen behaalden vier onzer plaatsgenootjes het diploma costumière- Zij waren opgeleid aan de R.K. naai school te 't Veld. Het waren de dames M. Groijr), A. Groot, Gr. Limmen en M. Overtoom. Mej. Gre Klaver behaalde 17 Juli j.l. het ULO-diploma. Zij was opgeleid door de eerw. zusters te Alkmaar, Em- mastraat. Verplichte rit voor het kampioenschap Zondag 3 Augustus is er een verplichte motorrit voor het Kampioenschap van Heerhugowaard. Deze puzzlerit is uitgeschreven door de motorclub „Schermeer" en gaat uitsluitend over goed berijdbare wegen. De start is te Stompetoren. De derde rit voor het kampioenschap zal zijn op Zondag 17 Augustus. Deze puzzlerit zal georganiseerd worden door Huyghenwaert. De deelname hieraan is vrij, dus ook voor inwoners uit andere gemeenten. Gezien de reputatie van deze jonge vereniging zal het ook ditmaal niet aan belangsteling ontbreken. Op 15 Augustus zal er een gezelschaps- rit door dezelfde club worden georgani seerd. EXTRA-TRAM NA AFLOOP VAN BAL-CHAMPèTRE Op Zaterdag 26 Juli wordt in Ber gen aan Zee des middags een gecóstu- meerde kinderoptocht gehouden. Des avonds vindt een groot bal-champêtre op het Van de Wijckplein plaats. Om 23.35 uur rijdt een extra-tram naar Ber gen, welke om 0.04 uur in Alkmaar aan komt. ..Vislust" bestond 40 jaar De visclub „Vislust" heeft ter ge legenheid van haar veertigjarig be staan een hengelconcours georgani seerd waaraan werd deelgenomen door de hengelsportverenigingen van Oost-Graftdijk, West-Graftdijk, Drie huizen, De Rijp, Oost- en West-Knollen dam. Elke vereniging bracht acht af gevaardigden in het strijdperk, dat was gelegen langs het Noordhollands kanaal bij Westgraftdijk. De hoofdprijs voor het concours was een beker, beschikbaar gesteld door de Amstelbrouwerij. De Oostgraftdijkers mochten deze trofee mee naar huis nemen. Zij kwamen met 311 punten als nummer één uit de strijd. De ju bilerende vereniging werd tweede, met 301 punten en kreeg een zilveren lauwerkrans. Van de overige vereni gingen hadden achtereenvolgens West knollendam 218 punten, (lauwertak), Oostknollendam 163 (her.medaille), De Rijp 148 en Driehuizen 146 punten. De heer W. Dubbeld (Oostgraftdijk) werd uitgeroepen tot „held van de dag", daar hij de meeste baarzen, n.l. twintig, aan hun element ontrukte. Hij kreeg een medaille en een fles advo caat. De heer B. Teeling (Oostknollen dam) ging naar huis met een medaille en een metworst omdat de zwaarste baars aan zijn vistuig spartelde. De prijsuitreiking, in café Schoon ging uiteraard gepaard met vele com plimenten aan het adres van de jubi lerende Westgrafdijkers. Een der sportvissers toonde daarbij niet alleen alles van sportvissen te weten, maar bovendien een numijiertje kunstfluiten op zijn vingers te kunnen weggeven. Dit laatste onder ademloos toehoren van zijn collega-sportvissers. Duizenden hebben Dinsdagavond op en langs het Egmondse strand genoten van een prachtig vuurwerk, een feest van vuur en licht, dat bijna drie kwartier duurde. Het boeide de toeschouwers, die vele malen door luid applaus hun tevredenheid betuig den. Behalve gouden regen, Bengaals vuur, draaiende zonnen, telegraaf, enz. v/aren er tal van nieuwigheden. Tot besluit verscheen er een „tot weer ziens" in een zee van vuur en licht. Een uitgebreid politiecorps zorgde uit stekend voor het verkeer. Eensgezindheid hield mars ten bate van Rode Kruis Het fanfarecorps „Eensgezindheid" heeft onder de eminente leiding van de direc teur, de heer Swart, geconcerteerd ten bate van Het Nederlandse Rode Kruis. Met opgewekte marsmuziek trok het korps door de straten; op verschillende plaatsen, o.a. bij het Troelstra-oord en bij mevr. Blaauboer en de heren Koek en Van der Steen werd een muzikale hulde gebracht. De tevens gehouden collecte bracht f 58,op, waarvoor het Rode Kruis hoogst dankbaar wag. REGENT WORDT VIJFENZEVENTIG JAAR Luit.-kolonel b. d. J. J. J. de Bruyn, bouwtechnicus en oud-technisch adviseur van de Ned. Handelmaatschappij, herdenkt heden zijn 75e verjaardag. De heer De Bruyn is regent en 2de secretaris van de Prins Hendrik Stichting te Egmond aan Zee. G.A.V. heeft in samenwerking met V.V.V. GroetCamperduin de tweede „Ronde om Groet" georganiseerd, een wandeltocht van 25 km door de mooi ste gedeelten rond het dorp, een tocht door polder, bos, duinen en langs strand. Liepen er bij de eerste ronde, met regen en wind, een 40-tal enthou siaste wandelaars mee, nu was het aan tal verdubbeld. Algemeen werd de or ganisatie van de ronde geroemd. Aan de hoofdleider, de heer Brught van Klooster, komt dan ook een extra woord van hulde toe. Er was ditmaal slechts één uitval ler, een jongen van 13 jaar en de EHBO had het niet druk met het ver zorgen van de voeten. 's Avonds deelde de heer D. Duin Wzn, voorzitter van de VVV Groet Camperduin, in de dancing van J. Hakof de prijzen uit, na eerst lof te hebben toegezwaaid aan het adres van het organisatiecomité, de medewer kers en de deelnemers. Van de eerste groep (tot 30 jaar) kreeg de heer W. van Lunteren uit Amsterdam de 1ste prijs, een fraaie beker, de heer Henny Vriesman de 2e prijs, een zilveren lauwerkrans en de heer Broekhuizen een zilveren lauwer tak als 3de prijs. In de tweede groep (boven de 30 jaar) werd de heer Aut uit Bergen 1ste, de heer P. Keuris, 2de Jan v. Loenen 3de en de heer Jac. van Loenen vierde. En toen was het aantreden voor het bal. Alsof ze die dag, geen 25 kilometer hadden gelopen, begonnen de 80 deel nemers het dansfestijn. Er heerste een gezellige drukte. Zondag werd met oude duiven een wedvlucht gehouden vanaf Bordeaux. Van de 10 duiven die door bovenge noemde vereniging waren medegege ven werd er slechts één op tijd gecon stateerd, n.l. door de heer G. Slieker. Tevens werd Zondag een wedvlucht met jonge duiven gehouden vanaf Venlo. De uitslag hiervan was: 1. J. Peute, 2 G. Slieker, 3 A. Zwart, 4 H. Pei, 5 H. Pel, 6 D. deNijs, 7 H. Bakker, 8 H. Pel," 9 H. Bakker, 10 Massee, 11 H. Bakker, 12 J. Peute, 13 H. Pel, 14 H. Bakker en nr. 15 wederom Massee. Zondag wordt er met oude duiven gevlogen vanaf Orleans, wat dan te vens de laatste oude postduivenvlucht is. Met jonge duiven wordt gevlogen vanaf Roermond. ZATERDAG BEGINT DE KERMIS Zaterdagmiddag om drie uur begint de kermis, welke gehouden wordt van 26 t.e.m. 29 Juli op het terrein achter de "Wasserij Hollands Roem. Zaterdag is de kermis geopend tot 24.00 uur. Er komen een dertigtal kramen en in richtingen, het theater-variété van R. Abeen uit Apeldoorn, een luchtsehom- mel, "n zweefmolen, in draaimolen, een kindergolfbaantje, 'n Octopus en een race-baan vóórbgnzine-autootjes. Ver der nog allerlei kleine inrichtingen als bumperspel, rolbalspel, pyramiden- sport, grijparmsport, Londen express, knaltafelsport, wipspel en schiettent. GESLAAGD Bij de door de H.M.V. gehouden examens te 's-Gravenhage slaagden voor het diploma textielwarenkennis- kostprijsberekening en proportieleer, de dames L Schouten uit Heiloo en Th. de Wit uit Egmond aan Zee. MEISJE VAN FIETS GEVALLEN Met een ernstige hoofdwonde is een meisje uit Amsterdam naar het St Eli- sabethziekenhuis gebracht. Zij was op de Zeeweg te Heiloo met haar fiets ge vallen en daarbij zeer ongelukkig te recht gekomen. Weer het stookolieprobleem Het stookolie-euvel aan 't strand is door de aanhoudende westenwind van de laatste weken groter dan vorige ja ren. De badgasten ondervinden van de „teer" wel de meeste hinder, maar ook de verhuurders van pensions en ge meubileerde kamers hebben groot na deel en ongerief van de kleverige sub stantie. Maandagmiddag om drie uur ver keerde mevr. Van Ballegooyv. d. Heij den uit Amsterdam aan het strand, te genover de Zeeweg, in gevaar. De heer W. Gerolt, eveneens uit Amsterdam, zwom onmiddellijk naar haar toe, maar geraakte ook in gevaar. Enige leden van de Castricumse Reddingsbrigade wisten beide drenkelingen spoedig te bereiken en aan het strand te brengen met mede werking van personeel der Koninklijke Marine, dat juist met rubberboten ter plaatse was. Zij werden overgebracht naar de EHBO-post, waar een dokter er in slaagde de heer Gerolt vlug bij ken nis te brengen. Bij mevr. Van Ballegooy heeft het echter geruime tijd geduurd eer het bewustzijn terugkeerde. 's Avonds om negen uur kon zij per iekenauto naar haar pension worden vervoerd. De leerlingen van de hoogste klassen van de openbare lagere school hebben hun schoolreisjes weer achter de rug. Vrijdag gmgen ze per fiets langs de mooie duin streek naar Den Helder en verder per boot naar Texel voor een vierdaags kamp. Op dit prachtige eiland hebben ze volop genoten van strand, zee en bossen. On der leiding van het personeel der school en enige leden van de Oudercommissie wërden een bosspel gespeeld en speur tochten gehouden,afgewisseld met duin wandelingen en fietstochten door de bossen. Maandagmiddag werd het eiland weer verlaten. De kleintjes bleven dichter bij huis. Die vermaakten zich kostelijk in de speel tuin en aan het strand te Bergen aan Zee. Voor klasse 4 en 5 is een reisje uit gestippeld op a.s. Donderdag naar Am sterdam. Een bezoek aan Artis en Schip hol zullen wel de hoogtepunten worden van dit dagje. HET LOONPEIL IN DE LANDBOUW 1 (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen, heeft een verte genwoordiger van de Stichting voor de Landbouw een uitvoerig onderhoud ge had met de looncommissie van de Stichting van de Arbeid en enige rijks bemiddelaars over de aanhangige voor stellen tot verhoging van het loonpeil in de landbouw. De Stichting van de Arbeid heeft in middels haar advies uitgebracht. De Stichting van de Landbouw heeft er nu op aangedrongen, dat het College van Rijksbemiddelaai-s zo spoedig mo gelijk een beslissing neemt. De Ierse regering heeft op 19 Juli het invoerverbod voor uien, tomaten en komkommers uit Nederland ea voor uien uit Spanje, dat twee maan den geleden werd afgekondigd, inge trokken. De invoer kan thans weer rechtstreeks of via Engeland onder licentie der regering geschieden. De invoer uit Nederland moet gedekt zijn door een bewijs, waaruit blijkt, dat het gebied, waaruit de aanvoer ge schiedt, vrij is van mond- en klauw zeer. Voor de behendigheidswedstrijden op motoren, onder auspiciën van de plaat selijke VVV door de motorclub uit Alkmaar georganiseerd op het sport terrein, was zowel van de zijde van het publiek als van de motorenthousiasten behoorlijke belangstelling. De prijzen bestonden uit bekers en medailles en gingen naar de volgende deelnemers: Damesklasse: Mevrouw Ter Brugge. Dordrecht: Lichte klasse: 1 Schreur, Lutjewinkel, 2 J. Baas, Alkmaar, 3 J. Plevier, Alkmaar en 4 Van Peenen, Lutjewinkel; Zware klasse: 1 Baken, Callantsoog, 2 C. Borst, Schagen, 3 C. Kossen, Petten, 4 "W. Rootjes, Oudkar spel cn 5 J. Barsingerhorn, Harenkar spel. Het aantal deelnemers bedroeg dertig. juist' op tijd gered De driejarige Jantje Snip is, toen hij een bal uit de sloot wilde halen, in het water gevallen. Een vrouwelijke zomergast sprong gekleed het jongetje na en smaakte 't genoegen hem nog juist op tijd op het droge te brengen. Middenstandsexamens Voor de in Het Gulden Vlies gehou den middenstandsexamens zijn uit onze omgeving geslaagd: J. P. Admiraal, Limmen; P. C. Asjes, Bergen; A. Bak ker, Alkmaar; J. F. P. Bakker, Schoorl; G. J. Bas, Alkmaar; Alida J. Bedeke, Bakkum; Jo Beets, Heiloo; R. H. van de Berg, Heerhugowaard; A. J. van den Berg, Castricum; G. L. Berkhout, Alkmaar; Anna M. Bilars, Alkmaar; P. N. Blank, Alkmaar; N. G. J. Blanken- daal, Alkmaar; J. W. Blankman, Alk maar; Trijntje Blokdijk, De Rijp; P. T. Boekei, Warmenhuizen; M. M. C. de Boer, Alkmaar; P. W. de Boer, Alk maar; P. M. de Boer, Obdam; W, de Boer, Egmond-Binnen; N. Bommer, Egmond-Binnen; A. Boode, Alkmaar: A. M. Boonstra, Noordscharwoude; C. J. Borst, Castricum; Gertrudis T. Borst, Obdam; L. Borst. Ursem; Maria G. Brandjes, Castricum; Aafje Breed, Alkmaar; J. M. Breed, Alkmaar; M. Broertjes, Groot-Schermer; S. D. Brommer, Alkmaar; mevr. A. Bun schotenMarees, De Rijp; C. Burger, Alkmaar; C. Bijman, Bergen; C. Dane, Schermerhorn: P. den Das, Alkmaar; Cornelia A. Dekker, Obdam: T. C. Dekker, Obdam, Trijntje Dekker, Br. op Langendijk; J. Delis, Schoorl. Jo hanna C. Demoité, Castricum; J. C. Demoité, Castricum; F. van Diepen, Obdam; G. J. Driehuis, Heiloo; J. W. Duinmeijer, Oudorp; A. F. Diikman, Castricum; A. J. G. Engel, Obdam; I. van Exter, Castricum; Johanna J. Flo» rijn, Alkmaar; mevr. A. GelderDe Schuur, Alkmaar; P. C. Glas, Noord- Scharwoude; M. J. M. Glorie, Castri cum; A. de Graaf. Alkmaar; J. de Graaf, Heiloo; C. A. Groen, Heerhugo waard; Catharina E. Groot, Heerhugo waard; Clasina C. Groot, Castricum; J. A. Groot, Heerhugowaard; N. P. Groot, Alkmaar; W. J. Groot, Castri cum. De examens worden voortgezet. VERVOLG STADSNIEUWS BOEKEN VOOR EMIGRANTEN 325 A 48 Australië, Geïll. 308 L10 Laan, V"an der: Australië, land van vele mogelijkheden. 308 M79 Mooijman: Nw- Zeeland. 325 N33 Nieuw-Zeeland, Ge- iil. 325 W44.5 Wenken, Algemene, voor de Nederlandse emigrant in den vreemde. REISGIDSEN 910.2 B92g Brusse: Gids voor de Franse Riviera en de Provence. 910.2 B92 Brusse: Gids voor Parijs en omgeving. - 910.2 C44 Christiansen: Gids voor Dene marken. 910.2 C30b Clijmans en Ser- neels: Gids voor de Belgische Ardennen en het Groothertogdom Luxemburg. Stz Reisboek van Limburg. 914.1 048 ill. 910.2 N49 Nijnanten, Van: Gids voor Zwitserland. 914.2 G 88 Groot— Brantjes, De, en De Groot: In England. 910.2 S 68 Smedts: Gids voor Londen en omgeving. 914.2 W73 Winbolt: So merset. 914.9 015 Osterreichbuch, Das. 910.2 S85 Stephenson: Gids voor Oos- tenrijk. 914.1 B16 Bakker, J. (red): Reisboek voor de provincie Drenthe. Stz. Reisboek van Limburg. 914.1 048 Overijsei. [N Amerika hebben de vreedzame lie den weer reden om zich boos te maken. De laatste tijd gaan er voort durend vreemde verhalen over lich tende voorwerpen, die op buitenge woon grote hoogte boven het Zuide lijk deel van de V.S. worden waarge nomen. Het schijnen ditmaal vliegen de kopjes te zijn, in elk geval zijn ze zo talrijk en door zoveel mensen waar genomen, dat men nu werkelijk een pietseltje bang begint te worden. Het staat al vast, dat het geen vallende sterren of meteoren zijn. De geal lieerde luchtstrijdkrachten in centraal Europa hebben een nieuw hoofdkwar tier betrokken. Als u het mij vraagt, is het een hele verbetering, want vroe ger zat de luchtmachtstaf in het pa lcis te Fontainebleau, waar Napoleon getracht heeft zich na zijn nederlaag, van het leven te beroven. Dat is niet erg inspirerend. Maar nu heeft men in het Bois d'Avon, nabij Fontainebleau, en gezellig huisje laten zetten, dat tien millioen dollar heeft gekost. Het is in acht maanden tijd gebouwd. U Op 4 November zal in de V.S. een herdenkingspostzegel worden uitgege ven ter herdenking van de belangrij ke diensten, die de krantenjongens de gemeenschap hebben bewezen. In Calcutta heeft de politie veertien KoJil B&iieJk. personen gearresteerd, die vol belang stelling naar de wolken stonden te kijken. Volgens mededeling van de politie hadden de veertien kijkers weddenschappen afgesloten, of het zou gaan regenen of niet. En wedden is in India verboden. De lijfarts Het was me ook een Hel(sinki) van Paul Kruger, dr. Heymans, is te Kaapstad overleden. Laten de Amerikanen maar oppassen met hun gevangenen Nee, niet die op Koje, maar in hun eigen gevangenissen. In Jackson is weer eens een opstand uitgebroken, die aan één gevangene het leven heeft gekost, terwijl een aantal andere werd gewond. Heb ben wij nog steeds de mond vol over het gebruik van dienstauto's door on ze hoge ambtenaren, in Indonesië zeggen ze niets, maar daar doén ze. Wist u dat er van de zesduizend bromfietsen, die er in Indonesië brom men, duizend in gebruik zijn bij rege- rings-instanties n Generaal Eisen hower dreigt de big van het regiment te worden. Op de Deense koninklijke landbouwtentoonstelling te Kopenha- hagen, werd dezer dagen een stam- boekbig geboren, die ze de naam „Eisenhower" hebben gegeven, onder de indruk van Ike's benoeming tot Republikeins candidaat. In Zieren- berg, een plaats in Hessen, hebben schoolkinderen gedemonstreerd tegen het besluit van de gemeenteraad, om geen zwembad in de gemeente te bou wen. Sommige kinderen droegen spandoeken en andere hadden zich zwart gemaakt om de noodzakelijk heid van een bad te demonstreren LANGEDIJKER GROENTENCEN- TRALE, 23 Juli 1952. 33.000 kg aard appelen, Eerstelingen 9,8010.80, grove 9.20—10, drielingen 7—7,80; Blauwe Eigenheimers 10.2011.20, grove 8.40— 9.10, drielingen 6.50; Doré 9,6011.20; 13.000 kg rode kool A 8,90—12,60; 75.000 kg gele kool A 10,6011,40, B 5,30 9,10; 8.000 kg witte kool 67.50; 400 kg slabonen 3841; 250 kg zilveruien 10,20, nep 34,20—35,80, drielingen 17; 350 kg bieten A 7,20; 200 stuks bloemkool, A 1 43,10—50,50, A 2 8—22. NOORDERMARKTBOND, 23 Juli. 73.000 kg aardappelen: Eerstelingen 9,80 10,60, rode idem 12,40, Doré 10,60, Eigen heimers 1.1,50—12, blauwe Eigenheimers 9,8010,80, grove 8,6010,60 en drielin gen 5—6,50; 3500 kg zilvernep 29—31 en zilverdrielingen 1517; 1300 kg slabonen 4146; 1000 kg bieten: A 7.Ï08 en B 4,604,80; 4000 kg rode kool 4,806,10; 13.000 kg witte kool 6,608,10; 1100 stuks bloemkool: AI 34—35, All 24—32 en af wijkend 1115. VEILING WARMENHUIZEN, 23 Juli. 18.000 kg aardappelen: Schotse muizen 11.10—11,50, grove 9.30—10,30, drielingen 7,108,60, Eigenheimers 11,4012,10, Doré 12, grove 10,40, drielingen 7 en Bintjes, grove, 9,30; 75 stuks bloemkool 28,70; 90 kg slabonen 42,1042,50. AVENHORN, 22 JULI. Grove Schot 9.80—10.30; midd. 9.70—11; driel. 5.306.50; rode grove 1010.60; rode midd. 1212.70; Koopm. blauwe 10.70; doré 10.30—11; totaal 59.000 k.g.; 10.000 k.g. gewone NVE 10.90—11.10; 5700 k.g. bieten I rond 8.109.80; idem II 6.50 8.20; 1000 k.g. slabonen I 4144; 2300 k.g. zilver uien nep 2931; idem driel. 1520; idem midd. 7. GROOTEBROEK. 22 Juli 1952. „De Tuinbouw". 100.000 kg aardappelen, Eersteling, grof 99.90, groot 9.80— 10.40, klein 6.50—7.10, v.v. 3,40—4; Ro de Eersteling, grof 9,409.70; Doré grof 8,80—9,30, groot 10,10—11,80: Sas- kia, grof 8.709.00. groot 9.609.80; BI. Eigenheiers, grof 8.108.40, groot 9,20 11,80; Eigenheimers, groot 910,20, grof 8—8,60; 1500 kg bieten A 5,50, B 4; 165 kg slabonen 33. OPPERDOES, 22 Juli 1952, Grote Ronde 7,50; Grote Muizen 10.10—10.40, grove 8,50; Blanke Eigenheimers 10,40 12,80; Blauwe Eigenheimers 9,60 10; grove 7,608,40. MEDEMBLIK, 22 Juli 1952, Grote Muizen 9,4010,80. grove 9,6010,40, drielingen 5.10—6,50; Blauwe Eigenhei mers 9.70; Blanke Eigenheimers 10.70; Bintjes, gewoon 9,40—9,80, grove 9,50; dubbele bonen 34. Marktoverzichf Purmerend De handel in vette koeien was bij een iets groter aanbod zeer kalm, waardooi de prijzen op hetzelfde niveau lagen als de vorige week. Op de gelde-markt was wel meer leven, maar de vraag prijzen bleven daar vrij hoog staan, zo dat de verkoop heel kalm verliep. Ook op de verse markt was meer vertier maar ook daar vlotte de verkoop niei geweldig. Nuchtere kalveren ginger weer vrij vlug. Met de fokkers was hel stil, er was wel geen groot aanbod maar er waren ook weinig kopers. De beste vette kalveren deden zo om de f 2.20 tot f 2.30 per kg levend gewicht Met de lichtere ging het minder vlot In de slachtstieren was het ook een stugge gang. De wolveemarkt was iet: beter bezet, maar de kooplust was niei groot. De prijzen waren dan ook niet beter. Dit kan ook gezegd worden var de lammeren. Bokken en geiten gingen traag van de hand. Op de vette var- kensmarkt liep het geheel mis. De in zet voor enkelen was f 2.22, maar liep ai gauw terug tot f 2.18 om nog lagei te sluiten. Het aanbod was te groot Ook op de biggenmarkt constateerde men een kalme gang. Het aanbod van fokzeugen was te groot, hetgeen ook hier een minder vlotte gang veroor zaakte. Op de paardenmarkt was he1 ook heel stil. De pluimveemarkt gai een niet te grote aanvoer te zien. Ook hier een kalme gang. Aanvoer 603 runderen, waarvan 223 vette koeien f 2.252 90 per kg, matig; 87 melk- en kalfkoeien 6501050 per stuk, matig: 275 gelde koeien 650— 825, kalm: 32 vette kalveren 150 330, matig: 455 nuchtere kalveren voor de slacht 38—90, goed, fokkers 60 110, stug: 377 vette schapen 90140, kalm; 367 lammeren 6082,50, stug; 46 bokken en geiten 10—50, stug- 148 vette varkens 1.92—2 22 per kg, stug; 855 schrammen en biggen, schrammen 54—98, biggen 46—85, stugger; 44 fok zeugen 325—475, Stug; 25 paarden 625— 1025, stug; 18 stieren 625—1500, kalm. Totaal 2952 dieren. 3600 oude kippen en hanen, rode en witte f 1,70—1.80 per kg; 1200 idem blauwe 1,801.90 per kg; 700 jonge ha nen rode en 'witte 2,20—2.35 per kg: 150 eenden 11.50 per stuk: 400 ko nijnen 17.50 per stuk. 4000 kippen eieren 15.5016.50 per 100 stuks, 1500 eendeneieren 10per 100 stuks. GESLAAGD Voor het examen handelskennis I.o. te 's Gravenhage slaagde de heer W. J. J. Gallee.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 3