Thans prof. Beel vorming kabinet opgedragen van een Na staatsgreep van het leger weer Egypte nieuwe premier in Weigering door de heren Romme en Drees Tweede Kamer aanvaardt uitbreiding ledental r VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Meer vrijheid voor nieuwe formateur Jacob Malik reist tóch af Maatregel tegen té kleine partijen? Snelle actie, waarbij geen schot viel Stevenson dé man der Democraten? Nederlandse export naar België met maatregelen bedreigd Donderdag 24 Juli 1952 149e Jaargang No. 173 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN De A.R. was eensgezind Auto negeerde een naderende trein Nieuwe commandant Korea-detachement Accoord met wijziging ,,noodwet-Drees" Generaal Naguib contra corrupte officieren Nog tweespalt tussen Noord en Zuid Weerbericht Generaal Mohammed Naguib Verontwaardigde persstemmen Benelux-overeenkomst geen beletsel Onderwijs vernieuwing W1' Directie: J. BIJLSMA en C KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHI COURANT TARIEVEN: Advertenties IS ct. per m.ra Familieberichten 20 ct. p.m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, ƒ2.02 p. toni, 6.05 per kwartaal, plus incassokosten. Weekabonnementen ƒ0.49 (Van onze parlementaire redacteur). ii/OE.VSDAG AVOND rond kwart voor acht deelde het kabinet der Koningin "mede: „H. M. de Koningin heeft Prof. Dr L. J. M. Beel de opdracht verstrekt tot het vormen van een kabinet. De heer Beel heeft verzocht deze opdracht in heraad te mogen houden". Eerder op de dag had het kabinet het volgende mede- redeeld: „H. DL de Koningin heeft Prof. Mr. C. P. M. Romme uitgenodigd de formatie óp zich te nemen van een kabinet, dat geacht kan worden het vertrou wen van het parlement te genieten. De heer Romme heeft verzocht deze op dracht niet behoeven te aanvaarden". De Koningin heeft daarop Dr. W. Drees ontvangen en deze uitgenodigd de vorming van een kabinet op zich te nemen. De heer Drees heeft eveneens ver zocht deze opdracht niet behoeven te aanvaarden". F' de morgenuren ontving H.M. de Koningin op het Paleis aan het Lange Voorhout in Den Haag de voor zitters van de Eerste en de Tweede Ka mer, alsmede de vice-president van de Raad van State, Jhr Beelaerts van Blokland. Dinsdagavond had onze Vor stin ten paleize Soestdijk de Minister van Staat mr J. R. H. van Schaik ge raadpleegd. I Uit het bovenstaande blijkt onmiddel- i lijk al. dat het ditmaal een niet een voudige taak is geweest om een forma tieopdracht te verstrekken. Eerste wei- gerrie prof. Romme, de leider van de Kamerfractie der K.V.P., de opdracht tot formatie van een zogenaamd „parle mentair kabinet', d.w.z. een kabinet, dat op grond van nauwgezet overleg I tussen de formateur en de verschillende fricties, kan rekenen op een vaste meerderheid in de Staten-Generaal. I Door deze weigering kwam vast te j staan, dat het op dit ogenblik feitelijk onmogelijk is, vaar dr Drees zijn gelijk- lu'dende opdracht terug had moeten geven, een parlementair kabinet te for meren. Een opdracht in die zin toch aan êen leider van een der kleinere fracties De Sowjet-afgcvaardigde by de V.S., Jacob Malik, die zijn reis naar de Sowjet-Unie heeft uitgesteld en daar door aanleiding gaf tot geruchten over een op handen zijnd bestand in Korea, heeft Woensdag verklaard, dat hij op of omstreeks 12 Augustus zal vertrek ken. HU zei, dat hy zijn vacantie had uit gesteld in verband met de familieom standigheden van zijn plaatsvervanger Tsarapkin, die op het ogenblik met vacantie in de Sowjet-Unie is. Ongeva/ op onbewaakte overweg De bestuurder van een auto, die in de richting Meppel reed, wilde gister avond de onbewaakte overweg op de Havelterberg nog passeren, terwijl de flikkerlichtinstallatie al het rode licht toonde. Op hetzelfde moment passeerde de electrische trein, die om 19.18 uur uit Steenwijk naar het Westen des lands was vertrokken. De auto werd door de trein gegrepen en een 25-tal meters weggeslagen. De bestuuurder, de heer F. M. de B.. afkomstig uit Nieu we Pekela, werd uit de wagen geslin gerd en zwaar gewond. In een juist passerende ziekenauto is hij naar Mep pel vervoerd. De auto is totaal vernield. Dc trein werd licht beschadigd en had 15 minuten vertraging. zou onder de huidige omstandigheden louter tijdverlies hebben betekend. Zo behoeft het dan ook niet te verwonde ren, dat de beide volgende opdrachten slechts spreken van „een kabinet", zon der meer. Deze formule laat de formateur de algehele vrijheid of hij met de fracties een vergaand overleg wil plegen dan wel geheel of gedeeltelijk los van de fracties te werk wil gaan. Met andere woorden: deze opdracht houdt ook de mogelijkheid in van een zogenaamd extra-parlementair kabinet of zo men dit liever wil een program- of zaken kabinet. Het lag min of meer voor de hand dr Drees, die over een eventueel program ma al overeenstemming had weten te bereikten, uit te nodigen zijn formatie poging in een andere vorm voort te zetten en een extra-parlementair-pro- am-kabinet te formeren. Afgezien van de vraag of een dergelijk kabinet op zich zelf al iets aantrekkelijks heeft voor dr Drees, zou zijn kans van slagen gering zijn geweest. Voor een program kabinet zou hij immers, zo hij instem ming van de zijde van de K.V.P. wenst, enkele leden van de A.R.-paytij bereid moeten vinden een portefeuille te aan vaarden. Sinds het publiceren van het interview met de heer Ruppert staat echter vast, dat, anders dan in 1951, .binnen de A.R.-partij geen verdeeldheid heerst, zodat het practisch uitgesloten moet worden geacht dissidente A.R.- mannen bereid te vinden in een kabi net zitting te nemen, dat niet in zijn samenstelling in belangrijke mate aan de A.R.-verlangens tegemoet komt. En juist op dit punt strandde de eer ste poging van Dr. Drees. In dit licht gezien is het zonder meer begrijpelijk, dat de heer Drees een dergelijke opdracht niet wenste te aan vaarden. Zo is dan thans een opdracht aan Prof. Beel verstrekt. Hem wacht onge twijfeld een uitermate moeilijke taak. Daar de K. V. P. vasthoudt aan haar wens inzake een op zijn minst door vier partijen gesteund kabinet en de kans op toenadering tussen de P. v. d A. enerzijds en de A. R. of de V. V. D. anderzijds uiterst gering schijnt, zal men op het eerste gezicht geneigd zijn een spoedige mislukking te verwachten. Toch komt het ons voor. dat de tus sen de P. v. d. A. en A. R. bestaande geschilpunten niet zo onoverbrugbaar zijn als in sommige persbeschouwingen wel wordt gesuggereerd. Zowel het hoofdartikel in het AR-dagblad „Trouw" van Dinsdag als de verklaring van de heer Ruppert bieden o.i. aan knopingspunten voor toenadering. In dit verband willen wij er nog op wijzen, dat voor de in sommige kringen uitgesproken mening als zou er sprake zi.in van verschillen en zelfs van te genstellingen tussen het officiële AR- communique en het toelichtende hoofd artikel in Trouw en dus de in bedoeld hoofdartikel uitgesproken opvattingen niet worden onderschreven door de A. R.-leiding, naar onze stellige indruk geen feitelijke grondslag bestaat. Als opvolger van de huidige com mandant N. D. V. N., de luitenant-ko lonel G. H. Christan, die aan de beurt van aflossing is, zal op 4 Augustus t«sr vliegtuig naar Korea vertrekken- kapi tein C. M. Schilperoord. Kapitein Schil- peroord zal met Ingang van 1 Augustus worden bevorderd tot luitenant-kolo nel. De nieuwe commandant is 37 jaar oud. De laatste Nederlandse deel nemers aan de Olympische Spelen zijn in Helsinki aangekomen. De zwemsters en zwemmers, wiel renners en de kanoploeg voor hun vertrek. (Van onze Parlementaire redacteur) ine Tweede Kamer aanvaardde In haar vergadering van Dinsdagmiddag het wetsontwerp tot uitbreiding van het aantal Tweede Kamerleden, met 76 stemmen voor en de stemmen van de acht aanwezige C.H.-leden, alsmede 7 V.V.D.-stemmen, tegen. Minister Staf van de C.H. stemde eveneens tegen, hoewel hjj als lid van het Kabinet mede TERWIJL ons land nog steeds geen nieuwe regering heeft en dr Drees na moei zame onderhandelingen heeft moeten verzoeken om van zijn opdracht te wor den ontheven, wisselen de premiers en hun regeringen in Egypte de laatste da gen bijna met het op en ondergaan van de zon boven de oude Nijldelta. Na Sirry Pasja, heeft ook de nieuwe premier Hilaly Pasja, na een staatsgreep, die gisteren werd ondernomen door generaal Mohammed Naguib, waarbij overigens geen schot is gelost, van zijn premierschap afstand moeten doen. De generaal heeft een der vroegere eerste ministers, Aly Maher Pasja verzocht een nieuwe regering te vormen, welk verzoek later door koning Faroek officieel is onder streept. Gisteravond werd vernomen, dat Aly Maher Pasja in verband met de toestand van het land reeds een noodkabinet heeft gevormd, waarin hijzelf de belangrijke portefeuilles van Oorlog en Marine, Buitenlandse en Binnenlandse Zaken. INE staatsgreep werd in de loop van u de nacht uitgevoerd. Tanks werden op de voornaamste straten en pleinen van Cairo opgesteld en de Egyptische radio werd bezet. Dit lot ondergingen ook alle openbare gebouwen in de hoofdstad en Alexandrie. Op de straat hoeken werden mitrailleurposten op gesteld. Vrijwel het gehele leger Men verwacht, dat de Democratische Nationale Partij conventie vandaag in Chicago zal bijeenkomen voor de aan wijzing van de presidentele candidaat van deze partij. Er waren gisteren steeds meer aanwijzingen dat de con ventie voornemens is gouverneur Ste venson van Illinois als haar candidaat voor de in November te houden presi dentsverkiezingen aan te wijzen. Een groeiend aantal afgevaardigden' raakt er van overtuigd, dat Stevenson voot Verwachting tot Vrijdagavond: ENKELE OPKLARINGEN Zwaar bewolkt met enkele opkla ringen. Droog. weer. Zwakke tol matige Noordelijke wind. Iets min der koud. Vrijdag: Zon op 4.51, onder 20.41 Maan op 8.32 u.. onder 21 47 uur de wens van de partij zal zwichten, al heeft hij zelf van een verandering in zijn houding niets laten merken. Wel Is intussen bekend geworden, dat Steven son heeft beraadslaagd met Chapman, de minister van Binnenlandse Zaken, die als een afgezant van Truman wordt beschouwd. Sam Rayborn uit Texas en voorzitter van het Huis van Afgevaardigden is tot permanent conventie-voorzitter be noemd. COMPROMIS IN GESCHIL De conventie heeft gisteren een com promis-oplossing goedgekeurd voor de „belofte van trouw", welke ten doel heeft een einde te maken aan de tegen stelling tussen Noordelijke en Zuidelij ke Democraten. Door het compromis verplichten de afgevaardigden zich de door de conventie in hun staten aange wezenen op de democratische verkie zingslijsten op te nemen als de recht matige vertegenwoordigers der Demo cratische Partij. Desondanks volgen de delegaties van Virginia. Lousiana en Zuid-Carolina (staten in het Zuiden), een politiek van veronachtzaming van de belofte van trouw. Het zal nu de vraag zijn of deze delegaties stemrecht zal worden verleend. en de luchtmacht namen aan de staatsgreep onder leiding van gene raal Naguib deel. De actie scheen met de uiterste zorg te zijn voorbereid. De troepen traden beleefd, doch vastbe raden op. De legerautoriteiten namen de censuur van de burgerlijke over heid over. Zij begonnen direct be richten van buitenlandse corresponden ten vrij te geven. In de Egyptische steden ging het leven overigens nor maal door. De beurzen van Cairo en Alexandrie waren geopend, evenals de meeste winkels. Tegen de avond be gon de legerleiding de zware gemoto riseerde eenheden, w.o. Shermantanks, uit de straten van Cairo terug te trekken. Koning Faroek heeft een decreet uitgevaardigd, waarin de benoeming van generaal Naguib tot opperbevel hebber van de strijdkrachten wordt bekend gemaakt. QENERAAL Naguib heeft in een radiotoespraak het doel van ziin staatsgreep uiteengezet. Hij deelde mede, dat zijn voorganger, maarschalk Hoessein Farid Bey, zich met andere vooraanstaande officieren in hechte nis bevindt. Deze gevangenen, aldus de generaal, zullen „te gelegener 1iid" in vrijheid worden gesteld. Het leger, zo zeide hij, is niet van plan zich te mengen in politieke aangelegenheden van het land. De bedoeling van ons optreden was een terugkeer tot een bestuur van ons land in overeenstem ming met de grondwet en het zuiveren van het leger van corrupte elementen. Dit kan alleen bereikt worden door een onafhankelijk man. die de achting van het volk, het leger en alle poli tieke partijen geniet. Deze man is Aly Maher Pasja, Hij zeide o.a., dat om koperij heeft bijgedragen tot de Egyp tische nederlaag in de Palestijnse oor log. Ook na de oorlog hebben ver raders tegen het leger samengezworen. Thans is het leger gezuiverd. Onze zaken zijn nu in handen gegeven van Generaal Naguib werd in 1901 in Khartoem geboren. Hij stamt uit een familie van militairen. Tijdens de Palestijnse campagne raakte hij driemaal gewond. Hij is populair bij de jonge officieren van het leger, die naar men zegt, ontevreden zijn sinds het Egypti sche wapenschandaal, waarbij hoofdofficieren van corruptie wer den beschuldigd. mannen in wier bekwaamheid en vaderlandsliefde wij vertrouwen heb ben. Het gehele leger werkt met in achtneming van de grondwet en zon der eigen belang voor het belang van Egypte. De Franse goudlening bracht tr, 428 milliard op Officieus wordt vernomen, dat de Franse 314 procent lening 428 milliard francs zou hebben opgebracht, waar van 195 milliard aan nieuw geld, d.w.z. niet met effecten maar met contanten betaalde inschrijvingen. verantwoordelijk is voor het indienen van dit wetsontwérp. Zijn houding wekte nogal wat verbazing. Zij komt ons ook bepaald niet geheel juist voor. Nadat minister Joekes van de P.v.d-A. tot lid van de Kamer was geïnstalleerd en enkele huishoudelijke zaken waren afgedaan, opende de heer Donker van de I\ V. d. Ai de debatten over de Ver groting van het aantal Kamerleden van 100 tot 150, met een algemene be schouwing over de gang van zaken bij deze Grondwetsherziening. Hij achtte deze in het algemeen niet opwekkend en sprak de verwachting uit, dat de met het voorbereiden van een generale herziening belaste com missie, evenals de regering er reken schap van zal geven, dat wil de grondwetsherziening zin hebben er aanzienlijke mate van overeenstem ming inzake de aan te brengen ver anderingen moet bestaan. Minister Beel meende, dat deze consequentie uit het gebeurde in de afgelopen maanden sterk zal worden getrokken. QVERIGENS gaf het ontwerp, dat, gelijk de heer Welter van de K.N.P. het uitdrukte, al volledig uit, door en dood was gepraat, slechts aanleiding tot enkele nieuwe opmerkingen. Zo deelde de heer Oud van de V.V.D. mede, dat zijn fractie in eerste lezing al niet enthousiast voor de uitbreiding, thans in meerderheid zou tegenstem men, aangezien men geen vrede kan hebben met de dreigende verstoring van het bestaande evenwicht tussen de Eerste en de Tweede Kamer. Overigens onthaalde deze spreker de Kamer op een zeer belangwekkend, staatsrechterlijk betoog, waarin hij de stelling van de regering, als zou indie ning van deze ontwerpen plicht zijn, bestreed. De heer Bruins-Slot van de A. R. kon het in deze, met een beroep op de Grondwet en het commentaar van De Savornin Lohman met de heer Oud niet eens zijn. Ook minister Beel meende, dat er wel een zeer bijzondere noodzaak zou moeten zijn ontstaan, wil de regering het in eerste lezing aange. nomen voorstel, tot Grondwetswijziging niet opnieuw indienen. Terwijl de heer Tilanus van de C.H. meende, dat de grootste fracties bij een eventuele uit breiding vele moeilijkheden zouden on dervinden, stelde de heer Donker voor, dat de uitbreiding voor de middelgrote fracties noodzakelijk is. Bovendien ver wacht hij, dat de uitbreiding een meer effieiente werkwijze van de Kamer tengevolge zou hebben. (Zie verder elders in dit blad) Het Katholieke Brusselse blad „Het Volk" noemt onder de vraagstukken, die om een spoedige oplossing vragen, de Nederlandse concurrentie op de Belgische markt. In tal van indu- trieën, maar vooral in de kleding-, deken-, de papier-, de levensmidde len- en de sigarenindustrie, het bouw bedrijf en de houtverwerkende indu strie, Iaat de concurrentie zich voe len, aldus het blad. Zij wordt aldus „Het Volk", een ramp vooj ons bedrijfsleven in het al gemeen en voor de arbeiders in het bijzonder vanwege de ontslagen op grote schaal. Het grote loonverschil dertig tot veertig procent is een der ooizaken van de Nederlandse concurrentie, maar de tijd Is voorbij dat als tegenmaatregel de Belgische lonen eenvoudig verminderd konden worden. „Het vóórnaamste middel tot op. lossing is wel het invoeren van com penserende invoerrechten", vervolgt het blad. „Men zegt dat zulks in strijd met de gedachte en de verdragen der Benelux zou zijn. Dat is mogelijk voor wat fle gedachte betreft, maar hier zijn de Nederlanders schuldiger dan wij en de verdragen laten een derge lijke maatregel zeker toe". Het blad besluit met de woorden: „Eén ding staat vast: het is niet mogelijk die onzalige concurrentie te laten voort bestaan zonder de minste afweer. En wat hier moet gebeuren, kan ook ge schieden in de komende parlementaire vacantietijd, waarmee men wil beto gen, dat er haast gemaakt moet wor den. HE weken, waarvan gezegd wordt, dat zij passéren, terwijl de ene helft van Nederland de andere examineert, lig gen achter ons. Zij zijn voor velen suc cesvol geweest, maar een belangrijk percentage jonge mensen heeft een ern stige teleurstelling beleefd. Alle gege vens zijn nog niet binnen, maar nu al reeds schijnt vast te staan, dat het ge deelte „afgewezenen" ontstellend hoog is. Telkenj are maken we dan de dagen mee, dat uit onderwijskringen en van ouderskant bijzonder ernstige betogin gen worden opgezet, die altijd op elkaar lijken, omdat ze immer van dezelfde hemelsbreed verschillende standpunten uitgaan en omdat niemand erin slaagt het bevrijdende woord te spreken. Op het ogenblik zijn we in de tijd der „be togen". Dat duurt tot iedereen duide lijke behoefte aan vacantie krijgt. Daarna vraagt het nieuwe leerjaar zo veel aandacht, dat de strijdbijl wordt begraven. Tot het volgend jaar na de examens, die dan ook wel weer slecht zullen uitvallen. Het gaat altijd om de onderwijsver nieuwing. In onderwijskringen komt nog al eens de wens naar voren ge bracht terug te keren naar het be proefde klaarstoomsysteem van vroe ger, waarvan wij vrijwel allen de zege ningen hebben ondervonden. Een typi sche uiting daarvan lazen wij dezer dagen: „met moet niet in de eerste plaats op fraaie franje letten, maar nut tig, desnoods ouderwets laken weven. En." franje noemen wij plaatjes plak ken, tuintjes verzorgen, klasgewijs voor de Nachtwacht zitten te staren, blok- fluiterij, operetten opvoeren, school reisjes maken, volksdanserij en wat al niet meer". Deze onderwijsman wil na tuurlijk dag en nacht het twee maal twee is vier horen en aap, noot, mies. De ouders klagen daarentegen over ae examenwaanzin, die tot gevolg heeft, dat de leerlingen worden volgestopt met veelal overbodige kennis, die zij kwijt zijn op het ogenblik, dat zij het begeerde papiertje in handen hebben. „De eindexaminandi", zo schrijft er gens een verontwaardigd ouder (wiens kind waarschijnlijk is gestraald), „zijn topzwaar van kennis en totaal onge schikt voor de samenleving. In plaats van belangstelling te hebben Verkregen voor cultuur en wetenschap zijn zij, door U, vroegtijdig afgestompt en ver vuld van haat tegen elke denkarbeid. Dat is Uw resultaat, heren paedagogen! MU wil het ongeluk, dat niemand pre- cies weet wat er bedoeld wordt, in dien er over onderwijsvernieuwing wordt gesproken. Wij zijn uiteraard geen experts, wij hebben geen flauwe notie meer van eindexameneisen, na dat wij - helaas geruime tijd geleden „€ei^ eiftdexamen deden. Maar wat wij wèl om ons heen zien is, dat tallo zen, die voortreffelijk studeerden, in ac maatschappij met twee linkerhan den bleken te staan. Zij waren knap, maar zij hadden van de eenvoudigste principes der menselijke samenleving niet het minste begrip. Er is na de oorlog in de jeugd Iets veranderd. Men kan deze wijzigingen misschien niet precies bepalen, maar men voelt ze, zodra men met jonge mensen wat nauwer contact neemt. Deze veranderingen liggen niet alleen dij jongelui, die reeds een middelbare school bezoeken, zij zijn even evident bij de jongste scholieren, die de kleu terschoenen nauwelijks zijn ontwassen. Dat is beslist niet een kwestie van ver vlakking. Wij geloven eerder het tegen deel. De belangstelling van de jeugd is brêder geworden, richt zich op tal van gebieden, waarmee wij ons vroeger in het algemeen niet bezig hielden en waarover wij slechts dachten wanneer wij ze als onderwerp voor een gymna sium-causerie in een onbewaakt ogen blik gekozen hadden. Het is best mogelijk, dat de parate kennis van de huidige scholieren ge ringer is dan vroeger. Maar het is on getwijfeld de taak van het onderwijs naar wegen te zoeken, die op de modern-gerichte belangstelling van de jeugd aansluiten. Indien de leraren, hetzij uit een zucht naar vasthouden van wat was, hetzij uit persoonlijke IJdelheid, hetzij uit gedachten aan de eer van de school, weigeren zich aan te sluiten bij die mentaliteitswijziging, dan zal het onderwijs binnen zeer korte tijd nog verder van de jonge mensen af komen te staan. Dan zullen de jongelui de school als een dwanginstituut gaan zien, waar men nu eenmaal op moet! geloven, dat iedere onderwijsver nieuwing in deze richting zal moe ten worden gezocht. Het veranderen van een leermethode en van een leer plan is niet voldoende. De geest van de paedagoog moet. erop gericht zijn van het kind een goed mens te maken. Aan goede mensen hebben wij meer behoef te dan een reken- of taalwonder. Dege nen. die voor typisch wetenschappelijk werk zijn geboren, springen toch wel 5?»ar voren- ^ij vinden hun weg altijd. Maar de massa van de jeugd zal ergens een plaats in het gewone leven van iedere dag moeten vinden. Er is naar onze mening geen twijfel aan, dat het leraarschap te vaak wordt gezien als een „vak", meer dan als een „roeping". Alleen diegenen, die zich dagelijks realiseren, dat zij in de kin deren die aan hun zorgen zijn toever trouwd, goud in handen hebben gekre gen, zullen bij het bepalen van hun houding de noodzakelijke voorzichtig heid betrachten. Daar ligt, menen wij, de echte onder wijsvernieuwing. Wijziging van de strikte eisen komt pas in de tweede plaats. Levenslang voor Zweeds spion Bij de behandeling van de Zweedse spionnage-affaire door het ge rechtshof te Stockholm heeft de open bare aanklager tegen de voornaamste beschuldigde, Enbom, levenslange ge vangenisstraf geëist.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1