Veilingbestuur wil nieuw gebouw stichten op te dempen kanaalvak Met de krant naar binnen- en buitenland GELD al I\ILC N.V.vlHe BETER DAN BEST Alleen met goedkoop of gratis industrieterrein is te concurreren I JimmyBrownendebendevan Dolle Dirk I AGENDA A.V. R.O breekt gesprek met actie-comité af Wij reizen naar de Veluwe, Rotterdam, Brussel en Luxemburg Grote brand in Djakarta B0EKH0UDI INSTITUUT Provinciale N.-Schar BEGROTING VAN EEN HALF MILLlOEN Aan chaotische toestand moet nodig een eind worden gemaakt Aanhoudend koel met korte verbetering Nieuwe loods ook als congreszaal? De strijd om de industralisatie Zonder industrie gaat bevolking relatief ieder jaar achteruit Gunstige ligging Luctor et Emergo viste in Geestmerambacht Totale vangst54 baarzen Directeur Sociale Zaken vrijgesproken Twee communiqué s Geeft u spoedig op Ook minister Rutten naar Orange \*Voor al Ernstig woord Verkopen bu veiling Bleef het weer vorige week veel te koel, toch viel er niet veel re gen en kwamen er in het kustge bied ook nog zonnige perioden voor. Doch sinds Zondagmorgen ligt een depressiegebied boven de Noordzee, waarvan de kern zich vanmorgen boven de Duitse Bocht bevond. Deze depressie is tot op grote hoogte gevuld met koude lucht, zodat zich weer tal van bui en ontwikkelen. Gisteren en ook in de afgelopen nacht is hier en daar veel regen gevallen. Heden morgen telde Eelde bij Groningen 32 m.m., De Bilt 14 m.m. Veel re gen is er ook op Terschelling ge vallen, terwijl Den Helder slechts twee m.m. kreeg. Plaatselijk gaan deze buien, die ook vandaag nog zullen optreden, met onweer ge paard. Boven Schotland nadert iets zachtere lucht met opklarin gen, echter ook al weer gevolgd door een zóne met veel bewolking en motregen. Het hogedrukgebied ten Westen van Ierland, dat de motor is van deze stroom van re genstoringen, blijft zich handha ven. Dit alles doet verwachten, dat het sterk wisselende en voor Juli veel te koele weer ook de ko mende dagen nog zal aanhouden. Wel zullen de buien minder wor den, maar de kans op enige neer slag blijft bestaan. Ook voor de oogstwerkzaamheden blijven de vooruitzichten dan ook slecht te noemen. ders te trekken, waardoor dat cijfer van anderhalf millioen nog belangrijk kan worden opgewerkt. Men dient hierbij niet uit het oog te verliezen, dat de Alkmaarse veiling een speciaal centrum is voor de kleinhandel, die hier per kist tegelijk zijn inkopen kan' doen. Door deze kleine kavels ligt de prijs over het algemeen hoger dan op de andere veilingen en hierdoor wor den op hun beurt de tuinders aange* trokken. Het behoeft dan ook geen De Alkmaarse exportveiling, die driemaal per week de belangrijkste ver zamelplaats is voor honderden kleinhandelaren in groenten en fruit uit wijde omgeving, is dringend aan een verbetering toe van haar gebouwencomplex aan de Heldersewcg. Al jaren lang gaat de veiling gekleed in een zeer verschoten en bovendien veel te klein jasje en daarom koestert het bestuur serieuze plan nen de garderobe aan te vullen met een nieuw costuum, dat om de beeld spraak te laten varen een nieuwe, ruime veilingloods zal moeten worden op een te dempen gedeelte van het afgesneden kanaalvak. De door Ringers Bouw bureau gemaakte tekening laat een met een rond dak overkoepeld gebouw zien van 40 meter breedte en 80 meter lengte. De grote hall gelijkvloers is bestemd voor het neerzetten van de aangevoerd producten, op de bovenverdieping is een royale veilingzaal gedacht, die grenst aan de kantoren, de bestuurskamer en de woonappartementen van de portier. De kosten van het project, exclusief de demping van hei kanaalvak, worden begroot op ongeveer een half millioen gulden. IAAT er iets moet gebeuren bij de vei v ling is een ieder duidelijk. Niet alleen voor de kopers-groentehandela ren, die iedere Maandag, Woensdag en Vrijdag zich het hoofd breken over de vraag hoe zij zo spoedig mogelijk hun producten kunnen afvoeren, maar ook voor de buitenstaanders, voor wie een blik op de links en rechts op de Hel- derseweg geparkeerde vehikels al ge noeg is om te beseffen, dat men daar bij de veiling nu niet bepaald erg ruim is gehuisvest. De veilingzaal, het grote kantoor en het privé-kantoir van de directeur, de heer E. Mak, die zijn on dergebracht in het bejaarde, uit 1917 daterende houten gebouwtje, dat eer tijds de ganse veiling uitmaakte, zijn in de loop der jaren gedegradeerd tot vertrekken, die hoogstens de benaming van „schuur" verdienen. Van enige accomodatie voor de kopers is geen sprake. Zij moeten genoegen nemen met smalle uitgesleten bankjes in een somber en armoedig vertrek, waarin het 's zomers puffend heet is en in de •winter aangrijpend koud. Het kleine kantoor, dat het personeel noodzaakt schouder aan schouder te zitten, biedt dezelfde onaangename tegenstellingen. MET de neerzetloods. die in 1934 werd gebouwd, is het al niet veel anders. Ook daar heerst een nijpend gebrek aan ruimte en op marktdagen mag men gerust van een chaos spreken als de handkarren en de vrachtwagens in één grote kluit staan en iedereen bezig is zijn waar uit te zoeken en op te laden. Vergissingen zijn dan niet uitgesloten. Ze moeten haast wel worden gemaakt en het gebeurt dan ook meermalen, dat een groentehandelaar een partijtje meeneemt, dat zijn collega juist heeft gekocht. Dat zal in de nieuwe veiling niet meer kunnen plaats vinden. Iede re handelaar krijgt daar zijn eigen vak toegewezen en het veilingpersoneel zal zorgen, dat de door hem gekochte pro ducten op die plek komen te staan. Hij behoeft dan zelf niet meer tussen de aanvoerstapels te zoeken en kan direct met het opladen beginnen. Voor de grossiers, die nu met hun buitenland se fruit in de openlucht bivakkeren onder geïmproviseerde afdakjes, zal het ook beter worden. Zij kunnen in de loods boxen huren, zodat zij na afloop van de veilingdag hun materiaal niet meer behoeven weg te voeren, maar rustig kunnen laten staan. MOCHTEN de plannen doorgang vin- den dan ligt het in de bedoeling de bestaande loods van 1900 vierkante meter te gebruiken als fustcentrale. Men heeft voor de kisten thans tijdelijk een open terrein in huur aan de over kant van de Helderse weg, wat dus allerminst een ideale toestand is. Voor het verkeer naar het Eiland is een 20 meter brede weg gedacht langs de voorkant van het nieuwe veilingge bouw. Deze weg komt ongeveer in het verlengde te liggen van de Geester singel. Op het Eiland zelf kan door deze veranderingen voldoende par keerruimte worden geschapen, waar door de versperringen op de Helderse- weg voorgoed tot het verleden zullen behoren. De veiling, de enige N.V. on der de veilingen in Nederland, heeft een jaarlijkse omzet van anderhalf millioen gulden, en biedt mits zij de hierboven geschetste uitbreiding ondergaat voldoende perspectieven om nog meer handelaren en aanvoer- verwondering te wekken, dat de groentehandelaren uit wijde omtrek, zelfs uit Texel en de andere uithoeken van de provincie iedere Maandag, Woensdag en Vrijdag in Alkmaar zijn te vinden. LIET veilingbestuur heeft zich gisteren met een brief tot B. en W. gewend met het verzoek om financiële steun in de vorm van een lening of een ga rantie op een hypothecaire lening van derden. Een ander aspect dat het te stichten gebouw nog aantrekkelijker maakt is gisteravond met 't comité tot de viering van het 700-jarig bestaan van de stad besproken. Immers in Alk maar leeft nog steeds de idee van een nbod'chouwburg en al is de veiling- loods dan niet bepaald geschikt voor opera-uitvoeringen, men zou de ruim te zeer goed kunnpn gebruiken voor congressen, muziekuitvoeringen of turndemonstraties. Ook hieraan heeft men destijds bij de plannen voor een noodschouwburg gedacht. Het veiling gebouw zou aan de ideeën van het comité „700 Jaar stad" een heel eind tegemoet komen. Overigens is dit na tuurlijk slechts één zijde van het ont werp, die zeker niet de belangrijkste is. maar die een spoedige verwezenlij king van de plannen zou kunnen be- invioeden. In Alkmaar heeft men besloten de verhoging van de stroomprüs niet te doen gelden voor de plaatselijke in dustriële bedrijven, omdat een onge wijzigde stroomprüs stimulerend zou werken op de vestiging van nieuwe industrieën. Hoe men ook over het practisch nut van dit besluit moge denken, een feit blijft, dat men hier door het brengen van een offer bereid is gebleken deel te nemen aan de concurrentiestrijd tus- sende gemeenten om de komende in dustrialisatie zoveel mogelijk facilitei ten te bieden. Tot dusverre is alleen een aantal on dernemingen, dat reeds in Alkmaar ge vestigd was tot stichting van gebou wen op het nieuwe terreincomplex overgegaan. Toch dient de aantrek king van industrieën van buiten Alk maar met kracht te worden nagestreefd. De ligging van de stad kan in het al gemeen gunstig worden genoemd, voor al wanneer straks de tunnels te Vel- sen en te Zaandam gereed zullen ko men. De gesteldheid van de bodem brengt helaas met zich mede, dat steeds tot zeer kostbare ophogingen zal moe ten worden overgegaan, wat op de ho ger gelegen gronden b.v. in onze zui delijke provinciën niet nodig is. Daar kunnen de industrieën derhalve goed koper terecht. Toegegeven moet worden, dat de ge meente Alkmaar ook bij de uitgifte van industrieterrein reeds een belang rijk financieel offer brengt. Wil men echter tegen tal van andere gemeenten de concurrentie met succes kunnen op nemen, dan verdient het ernstige over- eging de industrieterreincomplexen het zij tegen een zeer minimale jaarlijkse pacht uit te geven of tegen een fractie van de kostprijs te verkopen. De bevolking van Alkmaar gaat re latief achteruit, d.w.z. er vertrekken meer gezinnen dan er zich vestigen, zo dat toeneming van het bevolkings cijfer slechts mogelük is door een ge boorte overschot en de vestiging van ongehuwden. Het behoeft geen betoog, dat zulks onbevredigend is. Wil men de van el ders aan te trekken industrieën vol doende ontwikkelingskansen bieden, dan dienen de benodigde werkkrach ten ook hier ter stede van een woning te worden voorzien. Vestiging en ook uitbreiding van industrieën de nieuwbouw ten behoeve van de N.V. Ned. Machinefabriek Alkmaar bewyst zulks zijn onverbrekelijk aan elkaar verbonden. Waarschijnlijk zal de groot-industrie weinig interesse voor vestiging te Alk maar bezitten evenmin als die indus trieën, die nagenoeg geheel met vrou welijke arbeidskrachten werken. Alkmaar heeft meer belang bij de vestiging van niet al te grote bedrijven, waar mannelijke arbeidskrachten te werk kunnen worden gesteld, die voor zover zij nog ongehuwd zijn, op de duur zelf tot stichting van een gezin zullen overgaan. De bouwnijverheid en last but not least de gehele winkelstand zal hiervan kun nen profiteren. Dat Alkmaar niet bestemd schijnt voor de vestiging van groot-industrie. Aan de tweede hengelwedstrijd van Luctor et Emergo, die in het Geest merambacht werd gehouden is door 33 hengelaars deelgenomen. Evenals de vorige keer was de vangst niet overweldigend: 54 baarzen. De eerste tien prijzen werden be haald door de heren Corbie (eerste prijs), Bijl, Waal, Verhagen, Kroese De Koning, Jansen, Kuiper, Drost, U1- lings, en Vennik. In de strijd om de kampioensbeker leidt de heer Corbie thans met 814 mm. op de voet gevolgd door de heer J. Bijl. PRACTIJKDIPLOMA BEHAALD De heer W. de Boer alhier behaalde het praktijk-diploma Engelse handels correspondentie. behoeft geenszins tot teleurstelling te leiden. In de laatste tijd is maar al te duidelijk aangetoond hoe trefbaar de economische positie van die gemeenten is, waar de grote bedrijven tot gedeel telijke sluiting, op wachtgeldstelling of zelfs tot massa-ontslag moesten over gaan. De stad zou met de stichting van be trekkelijk kleine bedrijven met onge veer honderd werkkrachten niet al te economisch trefbaar zijn. indien de om standigheden de productie nadelig zou den beïnvloeden. Daarom moet goed koop, practisch, als het moet zelfs g r a- t i s uitgegeven industrieterrein de pei ler zijn, waarop Alkmaars welvaart moet komen te rusten. Vaardigheidswedsfrijden in Pesie's Natuurbad In samenwerking met de VVV Ber gen zal Pesie's Natuurbad op 7 Augus tus zwemwedstrijden houden voor da mes en heren over één en twee kilo meter. Aan deze vaardigheidswedstrij den is een speciaal door het bad be schikbaar gesteld diploma verbonden. 125. Geen drie weken later moest do bende van Dolle Dirk al voor de rech ter verschijnen in een proces, dat niet naliet allerwege de aandacht te trek ken. De mensen verdrongen z.ch voor het gerechtshof om zich binnen een plaatsje te verwerven. Ook commissa ris Kwabberteen was natuurlijk aan wezig. Hij was een der kroongetuigen en hij had voor die gelegenheid zijn allerbeste uniform aangtrokken. Toen hij zijn verklaring moest afleggen, rees hij heel deftig op, vertelde in een paar woorden hoe hij door de nende van Dolle Dirk was ontvoerd, om des te langer stil te staar bij de wijze waar op hij had weten te ontsnappen. „Ik heb daar een strijd moeten voeren op leven en dood," zei hij zonder te blik ken of te blo.'.cn, en geheel al leen door het bedenken van een koel bloedige list ben ik in staat geweest mi.jzelve te bevrijden en de rovers troep op te sluiten." De rechter knikte instemmend. „Ik mag niet nalaten, me neer de commissaris" zei hy, „u in het openbaar alle lof te geven die u ver dient met het onschadelijk maken van deze smokkelaarsbende. Ik heb ten slotte de eer de over Dirk Droppelkin, zich noemende Dolle Dirk, een ge vangenisstraf op te leggen vnn twin tig jaar met aftrek vnr. zeventien da gen voorarrest. Heeft de veroordeelde nog iets te zeggen?" DINSDAG Cinema Americain, 8 uur: Zoetwater- matrozen (alle leeft.); Victoria Theater, 8 uur: Tussen middernacht en dage raad (18 jr); Rex Theater, 2.30 uur: Zwarte schaduwen over Afrika (alle leeft.): 8 uur: De bron (14 jr); Harmo nie Theater, 8 uur: Vier meisjes van Broadway (alle leeft.) Grote kerk, 8 uur: Orgelconcert dr A. v. d. Horst. Nachtdienst apotheken: Hartong van Ark, Langestraat 1. WOENSDAG Bioscopen als Dinsdag. Alle theaters 2.30 uur matinée. Harmonie Theater, 2.30 uur: Pinocchio, (alle leeft.) Nachtdienst apotheken: Hartong van Ark, Langestraat 1. BERGEN AAN ZEE. ?.30 uur: Schat- graverij op het strand. hoog WATER TE BERGEN A 4N ZEE Dinsdag 8.04 20.28 Woensdag 8.50 21.17 TE CAMPERDUIN Hoog laag Dinsdag 8.09—20.33 1.29—13.52 Woensdag 8 55—21.22 2.55—15.22 De Meervoudige Kamer te Alkmaar heeft hedenmorgen de Alkmaarder Jo hannes P., directeur van Sociale Zaken te Alkmaar, vrijgesproken. De officier van Justitie had P. veertien dagen ge leden ten laste gelegd dat hij als be stuurslid van het Spaarfonds Stad en Land' ontoelaatbare handelingen had verricht. Mr Meischke eiste een boete van f 500.subs. 40 dagen. De recht bank was van mening dat het onder zoek het wettig en overtuigend bewijs niet had opgeleverd. GESLAAGD. De heer P. Tabak, onderwijzer aan de Bosboom Toussaintschool alhier, slaagde voor het examen hoofdacte, dat gisteren te Haarlem is afgenomen. In het conflict in de A.V.R.O. is een nieuwe en verrassende wending geko men, die is ontstaan door het plotse ling afbreken van de besprekingen tussen het A.V.R.O.-bestuur en het comité van actie uit de A.V.R.O.- leden. Zoals bekend, werd op Maandag 21 dezer een eerste bespreking gehou den, waarna besloten werd deze con ferentie vandaag voort te zetten. Toen de leden van het actiecomité vanmor gen om kwart over negen in de studio arriveerden, werden zij door vier leden van het dagelijks bestuur in de be stuurskamer ontvangen. Vijf minuten later echter stonden zij al weer op straat, nadat de voorzitter van de A.V.R.O., de heer G. de Clercq, een verklaring had voorgelezen, waarin hij mededeelde, dat de A.V.R.O. van elk verder contact met het comité afzag. Van de zijde van het A.V.R.O.-be stuur werd hierover het volgende com munique verstrekt: „Hedenmorgen is in een vergadering van het dagelijks bestuur van de A.V.R.O. aan het zich noemende co mité van actie voor de belangen der A.V.R.O.-leden medegedeeld, dat het bestuur afziet van elk verder contact met dit comité. Maandag 21 Juli had den de heren ir. Ruys, Lankle, Leeu- werke en Van der Velde van het comi té een onderhoud gehad met de voor zitter en algemeen secretaris van de A.V.R.O. Daarna maakten zij een tele fonische afspraak met de voorzitter om met het dagelijks bestuur een bespre king te hebben. In gezamenlijk over leg werd deze bepaald op hedenmor gen. Gelijktijdig met deze afspraak publiceerden zij, zonder overleg te ple gen of van dit voornemen mededeling te doen, een dagbladbericht, waarin zij „eisen" stelden. Op het inmiddels Za terdag 26 Juli gehouden klein-appèl van het algemeen bestuur van de A.V.R.O. met vertegenwoordigers van DE VERRE VERTEN LOKKEN WEER! De maand Augustus is voor velen nog altijd de vacantiemaand by uitstek en daarom hebben wij ook voor de komende tijd een aantal zeer aantrekkelijke reizen uitgeschreven. Enkele meerdaagse reizen n.l. naar het mooie Valkenburg en de Belgische Ardennen alsmede naar de Duitse Ryn en het imposante Eif- felgebcrgte zijn reeds volgeboekt. Daarom raden wy u aan snel te besluiten indien ge alsnog van deze billijke en zo prima verzorgde krantenreizen wilt genieten. Juist dat geheel de zorgen aan de kant te kunnen zetten voor een ol meer dagen is een van de dingen, die door de velen die u voorgingen zo bui tengewoon op prys werd gesteld. Door de grote ervaring van onze reisleiding zijt ge ervan verzekerd, dat niets moois of leerzaams u tijdens deze reis kan ontgaan. Bovendien wordt het geen „jaag"-partij, maar biedt elke reis of ge nu een of meer dagen met de krantenbus opstap gaat een rustig genieten. Ge krijgt dan zo geheel het gevoel er uit te zyn en dat is juist wat ge van een echte vacntie verwacht. Op 4 Augustus b.v. maken wij een mooie dagtocht naar Arnhem en Rhe- nen, die bij uitstek geschikt is voor hen, die eens volop van een brok schitterend natuurschoon willen genieten. Via de door de fraaie landhuizen zo romanti sche Vechtstreek, waar de theekoe peltjes aan het stille water herinneren aan de tijd van pruiken en hoepelrok ken. Utrecht, Zeist en Doorn bereiken we het oude stadje Rhenen, bekend om de markante Cuneratoren en de Grebbeberg. Hier is gelegenheid om het lunchpakket te gebruiken. Vanaf de beroemde Westerbouwing maken we dan een heerlijke boottocht over de Rijn naar Arnhem. Deze stad en de mooie omgeving bieden veel gelegen heid tot een interessante tour. Tegen de avond rijden we dwars over de Ve luwe, om in Amersfoort te dineren. Daarna wordt de terugtocht aanvaard De reissom met inbegrip van koffie, boottocht en diner is slechts ƒ12. De volgende dagtrip op 7 Augustus brengt ons weer naar een gefieel andere kant van het land, n.l. naar het beken-I de vogelpark Avifauna in Alphen aari'! de Rijn, waar het juist in de morgen uren als wij er een bezoek brengen al tijd heerlijk rustig is. Na de koffie rij den we via Leiden naar Den Haag voor een rondrit door deze aan merk waardige gebouwen zo rijke stad. Het Vredespaleis, waar het juist de laatste dagen weer zo actieve Internationale Gerechtshof zetelt wordt natuurlijk be zichtigd. En Scheveningen wordt niet overgeslagen. Het diner is altijd een gewaardeerd programmapunt. De com plete verzorging van deze prachtige üagtopht kost slechts 11.76. Belgie en Luxemburg MOG een meerdaagse reis in de maand Augustus is niet geheel volgeboekt en daarom hebben nog enkele van onze lezers de kans er vier dagen van te profiteren. Op 19 Augustus vertrekken we voor een heerlijke vacantiereis naar het aan afwisseling van steden- en na tuurschoon zo rijke Belgie en Luxem burg. Via Den Haag, Rotterdam (Maas tunnel) en de Moerdijk bereiken we Antwerpen. Na een kort bezoek aan de interessante en levendige Scheldestad, rijdt de bus ons de eerste dag door naar Brussel, dat wel een „klein-Parijs" wordt genoemd. Een stad met zulk een eigen sfeer, dat ge die toch zeker een maal in uw leven minstens moet heb ben gezien. De volgende dag brengt de krantenbus onze reizigers dwars door de indrukwekkende Ardennen met de schilderachtig gelegen steden Namen en Dinant en het door de oorlog zo beken de dorpje Bastogne. Tegen de avond bereiken we het Luxemburgse plaatsje Diekirch. waar wordt overnacht. De route voor de derde dag is wel bijzon der aantrekkelijk. We zien in dit land van donkere bergtoppen en groene riverdalen de oude stamslot der Oran jes, het sprookjesachtige plaatsje Cler- vaux en de beroemde watervallen van Coo. Via de industriestad Luik of Ver- viers komen we 's avonds terug in het eigenland en overnachten in Valken burg. De laatste dag voert ons dan via een ook heel mooi deel van Nederland naar Noord-Holland terug. Deze reis (geheel verzorgd) kunt u meemaken voor het in verhouding zeer billijke be drag van 72.50. Nog meer dagtochten. MOG meer dagtochten staan op ons programma, waarvoor nog kan wor den ingeschreven. We noemen een heer lijke trip naar Apeldoorn en de Veluwe op 14 Augustus 12 met diner en kof fie); op 18 Augustus bezoeken we de interessante bloemenveiling in Aals meer, het vogelpark Avifauna in Alphen aan de Rijn en gaan we een kijkje ne men op de grootste luchthaven Schip hol, die jaarlijks en terecht een zeer groot aantal bezoekers trekt. In 't fraai gelegen Groenendaal te Heemstede wordt gedineerd en dan gaat het via Haarlem en het schone Kennemerland huistoe. Deze gehele tocht weer vol ledig verzorgd kost slechts 12. Op 20 Augustus brengt de bij vele abonné's .al zo populaire krantenbus u naar Den Haag, waar het nog altijd boeiende panorama van Mesdag wordt bezichtigd. Over de grote en drukste verkeersweg van ons land rijden we dan naar Rotterdam om een boottocht door de uitgestrekte havencomplexen te maken. Ook de tunnels onder de Maas worden bekeken en op de terugtocht wordt in Haarlem of Amsterdam ge dineerd. Kosten voor deze dag, alles weer inbegrepen ƒ12.—. De laatste maal, dat wij in Augustus een ééndaagse tocht maken valt op 28 Augustus als we met onze reizigers trekken naar Loosdrecht, waar een oud kasteel wordt bezocht, dat vele bijzon dere kunstschatten bevat. Na een be zoek aan Hilversum trekken we naar de bekende ontspanning Oud Valke veen, waar een schor e natuur en ge legenheden voor vermaak ons wachten In Amsterdam wordt gedineerd en heeft men nog wat gelegenheid om de stad te zien. Het geheel voor de goed kope prijs van 10.50. Wij raden u aan (en natuurlijk hebt ge al besloten met zo'n byzondere krantenreis mee te gaan) zo spoedig mogelijk uw opgave voor deelneming te brengen of te zenden naar het kan toor van onze krant, dat u uiteraard welbekend is. En voor het overige wensen wij u reeds van te voren veel genoegen. alle gewestelijke besturen werd een stemmig een dergelijke handelwijze, in afwachting van een voortzetting van het contact, gelaakt als een daad, niet alleen in strijd met elk burgerlijk fat soen, maar ook in strijd met de be langen der vereniging, die de heren beweerden te willen behartigen. Allen waren van mening, dat de strekking van de publicatie dezer he ren kennelijk van zodanige aard was, dat zij enkel moest dienen om onrust en wantrouwen te verwekken en bij voorbaat aan een verdere bespreking elke grondslag te ontnemen. Om deze redenen en omdat de heren van het comité niet geacht werden de belangen van de A.V R.O. als omroep vereniging ook maar op enigerlei wijze te dienen, werd op het klein-appèl eenstemmig besloten het dagelijks be stuur de opdracht te geven van elk verder contact met het comité af te zien en het comité van dit besluit me dedeling te doen. Hetgeen hedenmor gen dan ook is geschied". Van de zijde van het comité werd het volgende communique verstrekt: „Het comité van actie uit de A.V.R.O.-leden heeft met verontwaar diging kennis genomen van het stand punt van het bestuur der A.V.R.O., op grond waarvan het A.V.R.O.-bestuur het contact met het comité heeft ver broken. Het comité zal thans een be roep doen niet alleen op de A.V.R.O.- leden, maar op het gehele Nederlandse volk, aangezien het hier een algemeen belang geldt, omdat met moeite en strijd verworven cultuurgoed niet ver loren gaat". Duizenden dakloos mensen In Djakarta heeft een brand gewoed, waarbij zeshonderd huizen zijn afge brand en waardoor duizenden personen dakloos zijn geworden. De brand, die de grootste is die na de oorlog in Dja karta is voorgekomen, is uitgebroken bij de kampong Bunder, die achter de winkelstraat Pasar Baroe is gelegen. Tachtig brandweerlieden hebben met zeven spuiten het vuur bestreden en waren na drie uur de brand meester. De Javasche Bank heeft een rekening geopend voor de, slachtoffers, waarop tot nu toe 70.000 Rupiab is gestort. Chi nese handelaren hebben balen rijst ter beschikking gesteld. Vermoedelijk begon de brand in een Chinese rotanmeubelmakerij, en breid de deze zich zo snel uit door de droge atapwoningen, die in de omgeving hier van stonden. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. Rutten, is gis teravond per vliegtuig naar Parijs ver trokken en heeft zich vanochtend bij het gezelschap gevoegd, dat H.M. de Konin gin vergezelt op de reis naar Orange. Prof. Rutten zal het officiële gedeelte der reis meemaken. Nederlandse achtervolgers door Britten verslagen (Speciale berichtgeving) De Nederlandse achtervolgingsploeg, bestaande uit Plantaz, Voorting, De Groot en Maenen, is door Groot Brit- tannië in de kwartfinale verslagen. Reeds na drie van de tien ronden had Maenen die over stijve dijspieren klaag de, de strijd gestaakt. De Britten had den geen noeite hun numeriek over wicht in een overwinning uit te druk ken. De uitslagen luiden: le rit: 1. Italië 4.50.7: 2. Zwitserland 5.06.2; 2e rit: 1. Frankrijk 4.54.7; 2. Denemarken 4.58.2; ?e rit: 1. Gr. Brittannië (Stretton, New ton, Newberry en Burgess), 4 min. 52.2; 2. Nederland 4.57.8; 4e rit: 1. Z. Amerika 4.50.6; 2. België 4.51.7 Start Fanny BlankersKoen op revanchewedstrijden? HELSINKI, 29 Juli. Naar wij van de organisatoren der Olympische re vanche-wedstrijden welke op 10 Aug. te Amsterdam worden gehouden, ver nemen, is de mogelijkheid groot, dat Fanny Blankers-Koen zal uitkomen op de 80 meter horden. Op dat nummer zal zij als tegenstandster ontmoeten de Olym pische kampioene van dit jaar Shirley Strickland. ADVIESCOMMISSIE ZUIDERZEEPOLDERS. In de adviescommissie staatsland- bouwbedrijven in de Zuiderzeepolder is door de Stichting van de Landbouw als lid aangewezen de heer H. Bosman te Alkmaar. zou Hllckmann prjjzen aanpaste hoge!) prijspeil, een grote omzet Iets waard zjjn. MOOIE ZWAR3 grote maten, wi Modleuse Japonn nu 22.90, waarde Prachtige BH's, waarde 1.75, nu JAEGER HEREP en BORSTROK» „Mijn baas Langestraat 22 en overzij Voordam 1 1 Twee schriftelijke week, ter opleiding VOLLEDIGE IND Géén kosten voor verplichting AA aan het van Stadhouderskade Reeds 30 jaar het percentage geslaagd noordscharwoude eerste pootaardappel-veil den zijn en het blijkt, dat zet een cn ander hapert mige tuinders hun produi veiling of coöperatie heeft het bestuur van Commissie uit dc Veil» Holland gemeend, zich met een ernstig woord te moeten richten. Hierin wordt o.a. gevi de veiling of een coöpei van pootaardappelen is samensteller herinnert omstreeks 1880, toen bij elkaar kwamen om veiling op te richten .om te komen van de afzet Dat was in die tijd maar bittere noodzaak, ren een hele strijd voor contante betaling, bekend. De vraag wordt nu zich het tuindersleven zonder coöperatie of die zeggen, dat ze het_ klaren en geen orgamsa ben. Ze vergeten echter rasiteren betekent op ders. In dat verband wordt uit de hand verkopen p-len. Dit is te begr spoedig van zijn poters is er mee te blijven Deze tuinders verge deze handelwijze bet hand werkt en bovenc de ei een organisatie vinciale Commissie Onenigheid o% pleizier BROEK OP De schipper Van der ren onenigheid met dammers, die hun meerd hadden aan de Henddrikkade. De pleziervaartuig had de plaats waar gewo schuit van schipper De laatste wilde, dal plaats veranderde, lang duurde maakte los, met het gevolg ring kwam met een aan de boeg licht Hierop ontstond ling over de schuldv volg dat de politie werd, die deze zaak ken. TOEGANGSWEG NAAR B( BROEK OP De toegangsweg uitbreidingsplan Broe is dezer dagen geree de tochtsloot is een brug gemaakt, zodat fraai aanzien heeft Men is voornemens straat met het bouwpls te stellen door een

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 2