Het Nederlands in Kaapstad doet Immig ratie-comité prachtig werk Het huishoudboekje van Koningin Elizabeth wijst een tekort aan De ziektegevallen in Bovenkarspel Geertje Wielema: Olympisch record WELKOM IN ZUID-AFRIK A De beste tradities van vaderlandse gastvrijheid worden er gehandhaafd Chemische industrie schept nieuwe functie De prinsessen amuseren zich -i* Vooral schoonspringen heeft haar aandacht Een retourtje naar haar Schotse buiten Geen verdenkingen kost haar f 7000.— En de fiscus lacht KoAt BziieJk Ook Remigino komt naar Amsterdam Tjebbes uitgeschakeld LAATSTE NIEUWS Hijzelendoom kwam klasse te kort DINSDAG 29 JULI 1952 (Van onze correspondent in Kaapstad) WIE zei daar, dat er in deze harde, cynische tijd geen menselijke hulpvaardig heid en geen belangeloze vriendelijkheid meer beslaan? Kom als emigrant naar Znid-Afrika en ge zult in de haven van Kaapstad, zodra uw sehip voor de wal ligt en nog vóór ge bekomen zijt van uw eerste verwondering over de majestnenze bergen en de witte stad, liet tegendeel aan den lijve ervaren! Want in Kaapstad bestaat een Nederlands Immigratie Comité en de leden van dat comité handhaven hier. ver van het vaderland, de beste tradities van Nederlandse gastvrijheid, hulpvaardigheid en welwillendheid en zij zullen u, voor zover dat ook maar enigszins mogelijk is, met raad en daad terzijde staan, 'twee of drie leden van dit uit twee dames en vijf heren bestaande „vriendelijkheids-comité", zoals men het gerust kan noemen, zijn aanwezig op ieder schip dat hier binnen komt en dat emigranten uit Holland aan boord heeft. zijn kansen in overvloed. En niet voor werknemers alleen. Hier is ruimte voor Nederlandse bedrijven: Honig, Bensdorp en Bruynzeel zijn er al, Al- bert de Jong heeft een bloeiende scheepswerf hier aan de Kaap, Her man Jansen uit Schiedam fabriceert whisky in Stellenbosch, Hemmes en Bergema maken stalen meubelen en bedden voor hospitalen, er is al een Nederlandse sigarenfabriek, in de bou werij werken tientallen Nederlandse zakenlui maar er zijn hier mogelijk heden voor véél meer bedrijven. Wat de Engelsen en de Duitsers kunnen, kunnen onze Nederlanders ook en soms nog véél beter. Laat de men^fen weten, dat zij hier een kans hebben". En hoe ontstond nu dat Nederlandse Immigratie Comité? In Juli 1947 kwam hier het eerste emigrantenschip aan met achthonderd Nederlanders aan boord. Toen hebben we gezegd: er moet wat voor die men sen gedaan worden, we zijn allemaal Nederlanders onder elkaar. Toen is dat comité dus opgericht. Een van de leden is dr W. G. Rijss, een bekend Neder- I nder hier in Zuid-Afrika. Later heb ben we er nog een garantiefonds aan toegevoegd. Dat helpt de mensen, die geacht mogen worden hier snel een be trekking te zulen vinden, bijvoorbeeld a-'to-monteurs, metselaars, timmerlie den. Het fonds stelt zich, tot een maxi mum van honderd pond sterling, ga rant voor de eventuele terugzending naar Nederland binnen twee jaar, als de Zuidafrikaanse regering dat zou eisen. In de practijk komt zoiets niet voor, maar de garantie moet er nu eenmaal zijn. In alles werken we nauw samen met de Nederlandse ambassade en met name met de hr. F. Schulz, die hier onze emigratie-attaché is. Zotte dingen. MATUURLIJK maken we soms de zot ste dingen mee. Nog niet zo lang ge leden kwam er een gezin aan, man, vrouw en twee kinderen, die met z'n allen nog een paar gulden op zak had den. En ze moesten van Kaapstad met de trein naar Johannesburg, maar dat vonden ze helemaal niet erg, want men had hun in Holland gezegd dat ons comité wel voor het geld zou zorgen. Wat doe je in zo'n geval? Geld lenen natuurlijk. Die tweehonderdvijftig gul den zijn ons later keurig terugbetaald. We maken het ook wel anders mee. Er stonden hier op een keer twee da rn ^3, die nota-bene naar Zuid-Rhodesie moesten. Maar ze hadden geen cent. We hebben de reiskosten voorgescho ten en we hebben sindsdien nooit meer iets vaij de dames gehoord. Dat zijn natuurlijk vervelende dingen, nog niet „Geslaagde" Nederlanders helpen hun landgenoten 7E zijn er 's morgens om acht uur en ze blijven er, tot iedere immigrant gerustgesteld en tevreden van de val reep is gestapt, het nieuwe land, het nieuwe werk en het nieuwe leven tege moet. En ze zijn voorts, op ieder uur van de dag (en desnoods van de nacht) op hun respectievelijke adressen be reikbaar voor iedere Nederlander, die tegenslag mocht ondervinden en die, door welke omstandigheden dan ook, raad en bijstand behoeft. En deze mensen, stuk voor stuk „ge slaagde" Nederlanders, die sinds vele jaren in Zuid-Afrika wonen, doen al die moeite zonder er ook maar één cer|t beloning voor te krijgen. Ze ge ven hun tijd, hun auto's, ze offeren soms hun feestdagen op, ze stellen hun kennis en hun ervaring ter beschik king alléén en uitsluitend _uit mens lievende overwegingen, alléén en uit sluitend om de landgenoten, die hier meestal bijzonder slecht ingelicht aankomen, een warme handdruk te kunnen geven, hun welkom te heten in het nieuwe vaderland en hun te vra gen: wat kunnen we voor u doen? Dit werk, dat in alle eenvoud en zonder ook maar de minste ophef sinds 1947 wordt verricht, wekt de be wondering van allen, die het kunnen gadeslaan. Voorzitter van het comité is de heer M. A. van der Mark, een ge noeglijke ronde zakenman die hier al dertien jaar werkt als secretaris _en agent van de Hollandse Aanneming Maatschappij en die onder meer de stuwende kracht was van het Neder landse Van Riebeeck-Comité dat liet Culemborgse marktplein stichtte op de grandioze tentoonstelling. De heer Van der Mark (die niet ten onrechte bevorderd werd tot officier in de Orde van Oranje Nassau) is er trots op, dat „zijn" marktplein 275.000 bezoekers trok, maar ik geloof, dat zijn werk voor het Immigratie Comité hem toch nog nauwer aan het hart ligt. Ik heb hem nog maar zelden gemist aan boord van de Nederlandse en Engelse sche pen, waarmede emigranten naar de Kaap kwamen. Slechte voorlichting. "TOEN ik hem dezer dagen aan boord van een der schepen opzocht en hem vroeg, hoe dit werk nu eigenlijk ontstaan is, zei hij direct: „Schrijf nu eerst eens in de Nederlandse kranten, dat de mensen beter voorgelicht moe ten worden over Zuid-Afrika, want dat was tot dusver maar treurig. En schrijf er dan meteen bij, dat er in Zuid- Afrika van de mensen die hun vak verstaan, vrijwel niemand is veronge lukt. En dat er hier een industriële revolutie aan de gang is, waardoor men letterlijk schreeuwt om geschoold per soneel. Bij de spoorwegen alleen al komt men vierduizend' man technisch personeel tekort, bij de PTT dito-met- een-sterretje, de bouwerij kan nog mensen volop plaatsen, op de nieuwe goudvelden van Odendaalsrust en Wel kom verrijst een nieuwe wereld. Hier De sfachtveemarkt van Maandag Bij de koeien wordt tegenwoordig het vleesdier het meest bezocht, zodat men daarvoor dan ook de hoogste notering moet verwachten. Jonge vleesbeestjes tot 300 kg werden vlug verhandeld van f2,90 2,9.5 per kg. De vette koeien, die thans zijn te rangschikken onder de 2de kwaliteit, golden van f 2,70—f 2.SO per kg. Hierin verliep de handel echter maar matig. In de vacantie-maanden is er steeds behoefte aan kalfsvlees. Het betrekkelijk kleine aantal dat tegenwoordig de aan voer omvat, wordt dan ook tegen abnor maal hoge prijzen zeer vlot verkocht. Het kwantum aangevoerde varkens was juist voldoende om aan de vraag te kunnen voldoen. Toch verliep de handel lui, waarbij de slagers die hij de aan vang der markt kochten voor f 2,22 per kg, het beste af waren, want de noterin gen die over het geheel genomen en kele centen beneden die van verleden week bleven stegen later toch tot f 2,25 per kg. Prijsverschil tussen de vlees- zowel als zware en lichte varkens bestond er hoegenaamd niet. De verhan deling van varkens geschiedt te Alkmaar met korting op 't levende gewicht. ALKMAAR, 28 Juli. Aardappelen S— 11.50 en drielingen 4,508,50; slabonen 4356; snijbonen fstam) SO73; rode bessen 2854: komkommers 817; toma ten: A 50—89 en Bonken 3518; witlof 6073; bloemkool S45; rode kool 6 13.50; savoye kool 8.5012,50; groene kool 8,50—15,50; spinazie 1615; sla 2 8; postelein 15—31; andijvie 8,50—24: ra barber 6—12,50; bieten 4—8,50; winter peen 1026; waspeen 824; uien 10— 15,50; soepgroenten 2—5; peterselie 2,50 —7,50. LANGEDIJKER GROENTEN CENTRALE, 29 Juli. 25.000 kg aardappelen: Eer stelingen 10,60—11.20. Eigenheimers 10,20 —10,60. blauwe 10.10—11, Doré 10,30— 10,90 en grove 9,30—10; 45.000 kg rode kool: A 6.50—12,50 en B 8.20—6,80: 20.000 kg gel kool: A 4.609 en B 3,50 1,70; 15.000 kg witte kool 6—8; 1500 kg bleten A 6—8; 700 kg slabonen 56— 63,70; 600 kg tomaten: A 72,90, B 74,90 en C 69; 2000 kg zilveruien 3.90—5.10 drielingen 810 en nep 22.1023,70; 1500 stuks bloemkool: AI 40,3043,40 en All 18,20—20,70. eens zozeer om het geld als om de men taliteit, die er uit spreekt. Qns gesprek wordt onderbroken door een blozend. Nederlands meisje, dat de hulp van het comité komt in roepen. Ze moet met de boot door naar Durban, ze gaat daar over vijf dagen trouwen en nu ïebben de immigratie ambtenaren haar pas in beslag' geno men. Hoe moet dat nu? Een van de leden van het comité, mevrouw A. Pen- terman, laat koffie komen. We felici teren het bruidje en haar bezorgde ge zichtje ontspant zich. Er volgt een korte conferentie met de ambtenaren, er blijkt een formulier verkeerd te zijn ingevuld, dat kwaad wordt ijlings her steld en tien minuten later huppelt het Nederlandse meiske alweer opge wekt over het dek. Even later staat er een machine bankwerker uit Rotterdam voor ons tafeltje. Hij heeft geen onderdak, het hotel waaraan hij schreef, bleelc vol te zijn. Geen zorg aan boord is een telefoon en ingenieur H. Spoor, die óók lid van het comité is, kent adres sen genoeg. Vijf minuten later heeft de machine-bankwerker een hotel. En zo gaat het door. Van kwart over acht in de ochtend („dit comité maakt een mens matineus") tot tegen twaal ven. En iedereen, die hulp nodig heeft, wordt geholpen. Wie zei daar, dat er geen onbaat zuchtige vriendelijkheid meer beslaat? De Nederlanders, die als immigranten in Kaapstad aankomen weten wel beter! ..Bedieninqsvakman" Opleiding reeds begonnen De Staatsmijnen hebben de stoot ge geven voor de vorming van een nieuw beroep in de chemische industrie, de „bedienirrgsvakman". Men is er name lijk vanuit gegaan, dat de mannen ach ter de distilleerkolommen en de ovens moeten weten, wat er in deze appara ten gebeurt. Het gaat dus niet slechts om routine en handigheid, doch ook en vooral om inzicht en begrip. Aan de beoefenaren van het nieuwe beroep dienen dezelfde eisen te worden gesteld als aan een lasser of een bankwerker. Reeds is een begin gemaakt met de nieuwe opleiding. Aanvullende cursus sen en practijk gaan hierbij hand in hand. In de toekomst zal echter moe ten worden voorzien in de vervanging van de thans werkende arbeiders Hiervoor is nu een leerplan opgesteld, in samenwerking met liet Koninklijk Instituut van Ingenieurs en de Neder landse Chemische Vereniging. Het zal eerlang ter goedkeuring worden voor gelegd aan het ministerie van Onder wijs. Als grondslag is gedacht aan de opleiding, die de ambachtsschool geeft. In twee of drie jaar worden de jonge lui vervolgens opgeleid tot „aankomend bedieningsvakman". Verdere studie zal benoeming in een opzichtersfunctie mogelijk maken. LEEUWARDER COURANT BESTAAT TWEE EEUWEN Heden is het tweehonderd jaar gele den, dat de Leeuwarder Courant voor het eerst verschenen is. Het jubileum zal in September a.s. worden gevierd. Do Leeuwarder Courant is de oudste zelfstandige verschijnende krant in ons land. (Speciale berichtgeving) HELSINKI, 28 Juli. Prins Beril- hard en zijn beide oudste dochters, de prinsessen Beatrix en Irene, besteden de tijd, die zij in de Finse hoofdstad doorbrengen, goed. Elke ochtend en middag zijn zij in een der Olympische arena's aanwezig om te genieten van de prachtige sport, die er door de deel nemers uit alle delen van de wereld in felle, maar eerlijke strijd wordt be dreven. QMTRENT het ziekte- en sterfgeval ln het gezin van de fam. D. te Boven karspel, waarover wij gisteren reeds schreven, vernemen wij nog het vol gende: Op het lijkje van de zevenjarige Ineke, dat Donderdag overleed, is door dr J. P. L. Hulst uit Leiden sectie ver richt. Het eerste onderzoek heeft geëiï bij zonderheden aan het licht gebracht, doch een verder scheikundig onderzoek is nog niet geëindigd. Het negenjarig dochtertje Greetje, dat naar het Wilhel- minagasthuis te Amsterdam was over gebracht, ligt aldaar nog steeds ernstig ziek. De aard van deze ziekte, die door verschillende doktoren nog niet met ze kerheid is vastgesteld, schijnt te wijzen op een soort voedselvergiftiging, moge lijk door vlees of vis. In verband met deze snel opeenvol gende ziektegevallen, waarvan één do delijk, heaft de politie de tweede moe der der kinderen, mevr. M. J. F. D.A. een verhoor afgenomen. Hoewel allerlei geruchten de ronde deden, is tot nog (Van onze correspondent te Londen) I)E „Civil List", de lijst, waarop de Inkomens van alle leden der Engelse ko- ninklijke familie voorkomen, heeft de laatste tijd nogal in hel middelpunt van de belangstelling gestaan. De regering heeft nameijk voorgesteld koningin Eliza beth een staatsinkomen van vijf millioen gulden per jaar toe te kennen een zelfde bedrag, dat ook haar vader, wijlen koning George VI, genoot. Sommige Lagerhuisleden ook in Engeland moet het inkomen der kroon door het parle ment worden goedgekeurd vinden dit bedrag echter veel te hoog. Ze zijn van mening, dat de koninklijke familie ,,'t best wel wat minder kan doen". Twee leden hebben zelfs een voorstel ingediend de nieuwe koningin slechts de helft te geven... Toch gooide koning George VI zijn geld niet over de balk. Integendeel, hij leefde uiterst zuinig. Zoals een ieder van ons worstelde hij echter met één van de naarste gevolgen van inflatie: de algemene stijging van het kosten- peil. De salarissen van het huishoude lijk personeel, de kosten van onder houd en reparatie, alles ging gestadig naar boven. En aangezien het inkomen van de vorst op z'n vooroorlogse uit gaven was gebaseerd, konden tekorten niet uitblijven. Ook voor koningin Elizabeth zal het daarom niet gemakkelijk zijn op een staatsinkomen van vijf millioen gul den te leven. Haar huishoudboekje is een indrukwekkend document met ge tallen, waarvan men duizelt. Zo geeft de koningin bijna twee millioen gul den per jaar aan salarissen uit en haar huishoudelijke uitgaven bedragen meer dan 1.25 millioen gulden. Alleen voor gas, electriciteit en kolen is een be drag van 230.000 gulden uitgetrokken, terwijl de leveranciersrekeningen voor levensmiddelen op rond 300.000 gulden worden geschat. De was komt haar jaarlijks op 50.000 gulden te staan, het wagenpark op 45.000 gulden en de telefoon zelfs op 90.000 gulden. TN de ogen van een burger is een be- lastingvrij inkomen van vijf millioen gulden per jaar natuurlijk een fabu leuze som. Maar het vreemde is, dat koning George VI er na de oorlog' nooit van heeft kunnen komen. De nu over leden vorst kwam in 1946 twee duizend gulden te kort. in 1947 dertig duizend gulden en in 1948. 1949, 1950 en 1951 respectievelijk 450.000, 300.000, 500.000 en 430.000 gulden. Al deze tekorten heeft de koning uit eigen zak moeten bijpassen, hetgeen wil zeggen: uit z'n particuliere inkomen (inkomsten uit familie-beleggingen in binnen- en bui tenland. alsook uit de privé-landgoe- deren Sandringham. Balmoral en Lan caster) toe niets gevonden, dat zou leiden tot bepaalde verdenkingen ten opzichte van de moeder. Planten die gevaar opleveren voor aardappelmoeheid De minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening heeft besloten als plant, welke gevaar kan opleveren voor de vermeerdering van het aard- appelcystenaaltje, aan te wijzen de tomaat. Als planten, welke gevaar kunnen opleveren voor de verspreiding van het aardappelcystenaaltje, zijn aange wezen bloembollen en -knollen, boom kwekerijproducten, koolraapplanten, koolplanten, stekbieten en dergelijk voor voortplanting bestemd materiaal, dat met aanhangende grond wordt gedistribueerd. BENDE BRAK DE SPOORRAILS OP Zaterdagavond is de trein tussen Malangbong en Warungbandrek ont spoord. nadat een bende van ongeveer dertig tot veertig meter rails had op gebroken. Acht personen werden ge dood en tientallen gewond. Geschenken taboe £N denk nu niet, dat de koningin bij zondere faciliteiten geniet. Buiten het kader van de normale hoffelijkheid is het haar verboden geschenken aan te nemen of onbetaalde diensten te accepteren. Een reis met de koninklijke trein bijvoorbeeld kost haar vier gul den per kilometer plus de prijs van een eerste-klas kaartje voor elke passagier, die zich in één van de wagens bevindt. Voor een retourtje naar het Schotse buiten Balmoral berekenen de Britse Spoorwegen haar om en nabij de ze ven duizend gulden. De enige dingen, waarvoor de ko ninklijke familie niet behoeft te beta len, zijn een vlucht met een militair vliegtuig en een tocht met een oorlogs bodem. Ook postzegels worden gratis verstrekt, maar dat komt omdat de En gelse koningin moeilijk voor het ge bruik van haar eigen beeldenaar kan betalen. „De tijden veranderen", zeggen de LIET schijnt tegenwoordig ook Olym- piade voor de vliegende schotels te zijn. Het is een veeg teken, dat die dingen nu ook boven Europa worden waargenomen. Een jonge Franse tech nicus is er in geslaagd vier foto's van met een Indische python, die drie we ken geleden uit een slangenkooi in Harksiieide ontsnapt is. Toch kun je beter een python in je bed vinden dan één van die geleide projectielen, die ze tegenwoordig in Engeland ma- vliegende schotels te maken. Hij nam al "iet meer naar bed, uit vrees op een ken. Die dingen bereiken een snelheid zo'n stuk servies waar op 3000 a 800Ü python te stappen. Een ^motorrijder van 3200 kilometer per uur en stijgen meter boven de Puy-de-Dom. De tech- heeft namelijk het vreselijke bericht hoger dan enige bommenwerper. De nicus heeft bovendien nog kans geiden verspreid, dat hij op de weg tussen grootste attractie is wel, dat ze na dit om een schets van de schotel te maken. Henstedt en Goetzberg een python te- alles nog exploderen ook en ongeveer O In Oost-Java was het de laatste tijd 8cn kwam, van drie meter lengte. Hij een gebied van een hectare volkomen opvallend rustig wat betreft de staki'n- reed bijna over de achterste staart van plat leggen! Een triomf, vrienden! O gen. Het was trouwens ook een slappe de slang heen. Men heeft hier te doen De Engelse beulen krijgen salarisver- tijd in de industrie. Maar nu, juist nu de suikerfabrieken volop in de maal- periode zitten, zijn de arbeiders op 24 ondernemingen in staking gegaan. Slechts op zes fabrieken wordt niet gestaakt. In Assam is het ook niet alles. De Assemmers zijn gewoon bui- ten asem van schrik. Hun dorpen wor den geteisterd door wilde olifanten en tijgers, die bij de overstromingen van enkele weken geleden uit de bossen verdreven zijn. Twee vrouwen zijn reeds door tijgers verscheurd. Een luipaardenjong, dat op de vloedgolven kwam aangedreven, is door de bewo ners van Gaoehati van de verdrin kingsdood gered, hetgeen toch wel duidelijk liefde tot het dier demon streert. D De vreedzame bewoners van Goetzberg en Henstedt durven ook „K ijk, hier staat een berichtje dat niet over sport gaat!" hoging, maar niemand weet hoeveel deze uitvoerders van de doodstraf dan zullen verdienen. Het salaris van deze heren wordt angstvallig geheim ge houden. Ze zijn zeker bang voor .te veel sollicitanten naar het beulsbaan- tje, want zeker is, dat de executies een goudmijn voor de beulen zijn. Er staat tegenover dat niemand zo een zaam is ais de beulen en Theodoor heeft liever één vriend dan een mil lioen (vrij van belasting) per jaar. Dr Albert Schweitzer, één der groot ste mensenvrienden in deze onmense lijke wereld, is in Bordeaux aangeko men. In de Elzas zal hij orgelmuziek gaan schrijven. Hij brengt ook een be zoek aan ons land. Zijn komst bete kent meer dan die van zeven presi denten. oude getrouwen van de uitgebreide staf van personeel, die in Buckingham Palace werkzaam is (387 mannen en vrouwen). En inderdaad hebben er ge durende de laatste decennia vele, in grijpende veranderingen plaats gevon den. Het koninklijk personeel bijvoor beeld wordt tegenwoordig niet meer op aanbeveling van „Lady So and So" aangenomen, doch via de arbeidsbeurs. Alle in het paleis werkzame personen zijn voorts lid van de vakbond van ambtenaren geworden, welke er het vorige jaar in geslaagd is een loons verhoging' van acht gulden per week te bewerkstelligen. Die loonsverhoging was overigens geen overbodige luxe. De chauffeurs, koetsiers, tuinknechten enz., die voor het Engelse koninklijke huis werken, krijgen over het algemeen minder in handen dan ze in het bedrijfsleven zou den kunnen verdienen. Hiertegenover staat weliswaar, dat het vaste perso neel een woning of een paar kamers in bruikleen krijgt, maar niettegen staande dit kunnen de eindjes nauwe lijks aan elkaar geknoopt worden. Het is op het ogenblik geen uitzondering meer, dat de vrouw van een konink lijke bediende uit werken gaat. Even min is het uitzonderlijk, dat kinderen, die in de Royal Mews wonen, er als krantenjongens iets bij verdienen. De fiscus lacht.... MAAR om terug te komen op de vijf millioen gulden, die koningin Eli zabeth jaarlijks ontvangt: niemand kan zeggen, dat de Engelse vorstin op kos ten van de staat leeft. De vroegere be zittingen van het Engelse koninklijke huis, de zogenaamde kroondomeinen, zijn, in ruil voor een door het parle ment te bepalen staatsinkomen, door koning George III (1760) aan de toen malige regering overgedragen. Nog steeds trekt de fiscus hier jaarlijks een bedrag van tien millioen gulden uit twee keer zoveel dus als de koningin als inkomen geniet. Tot de door de staat beheerde ko ninklijke bezittingen behoren o.m.: omvangrijke landerijen in Wiltshire en Somerset, gebieden langs de kust van Cornwall en Deven, beide zijden van Londen's chique Regent Street, de zui delijke kant van Piccadilly, twee Lon- dense theaters, drie restaurants en een hotel.... Van haar particulier inkomen zal koningin Elizabeth waarschijnlijk, in navolging van haar vader, belasting gaan betalen (19s, 6d. in het pond!), ook al behoeft ze dit officieel niet te doen. Het is de fiscus dus, die er over het algemeen genomen, wel bij vaart. (Speciale berichtgeving) HELSINKI, 29 JULI. Nu de Ame rikaanse sprinter en Olympisch kam pioen Remigino, heeft toegezegd aan de revanchewedstrijden te Amsterdam, deel te zullen nemen, komen de drie snelste sprinters van de Olympische Spelen 1952 naar de Nederlandse hoofd stad. De 100 meter is namelijk als volgt samengesteld: Remigino (V.S.); Mc. Kenley (Jamaica); Mc. Donald Bailey (G.B.); Dillard (V.S.); Labeach (Ja maica); Stacey (V.S.) en de Nederlan ders Saat en Lammers. (Speciale berichtgeving) HELSINKI. 29 JULI. Joris Tjeb bes werd, volkomen volgens de ver wachting, in de halve finale van de 400 meter vrije slag, uitgeschakeld. Hij tikte in zijn serie als laatste aan in de slechte tijd van 5.1.9. De Fransman Boiteux was bijna een halve minuut sneller. De opvolger van Alex Jany kwam dan ook echter met een nieuw Olympisch record 4.33.1 uit de bus. Hêt record stond sinds Maandag op naam van de Zweed Ostrand. In de finale, welke morgen wordt gezwommen, plaatsten zich de volgende zwemmers: Boiteux (Frankrijk); Ostrand (Zwe den); Konna (V.S.); Wardrop (Gr. Br.)) Mc Lane (V.S.); Moore (V.S.); Duncan (Zuid-Afrika); Furuhashi (Ja pan). Prins Bernhard en de Prinsessen Beatrix en Irene in het Olympisch zwemstadion te Helsinki. Vanzelfsprekend geniet de paarden, sport veel belangstelling van de zijd» van de prins en de prinsessen, maar ook de bezoekers van het fraaie zwem. stadion kunnen het drietal elke dag met zijn klein gevolg op de tribunes zien. In het bijzonder het schoon springen en de oefensprongen van de 10 meter toren trekken hun aandacht en terwijl de prins zijn filmcamera op het springbassin richt, vragen Beatrix en Irene honderd uit en een der Ne derlandse verslaggevers moest over verschillende zaken, die de prinsessen niet duidelijk waren, zoals de taak van de jury en de betekenis van de moei lijkheidsfactor. opheldering geven. Geïnteresseerd luisterden de zusjes naar de uiteenzetting en toen zij ver namen, dat de Olympische zwemwed strijden Zondagavond 3 Augustus zul len worden besloten met een groot feest, waarin demonstraties toren- springen en z.g. clowndiving de hoofd- schotel zullen vormen, met een groot vuurwerk tot slot, keken zij elkaar veelbetekenend aan, alsof zij wilden zeggen: Dat zouden wij graag willen zien. Drie Nederlandse meisjes in rugslag finale (Speciale berichtgeving) HELSINKI, 29 Juli. In de eerste serie van de 100 meter rugcrawl was onze landgenote Geertje Wielema een klasse apart. Met groot verschil op de Niemvzeelandse Joan Stewart en Mar garet McDonald (G.B.), de voornaamste tegenstandsters in deze serie, tikte zij als eerste aan. Joan en Margaret behoef den zich echter niet te schamen, want de Robbenzwemster baalde met haar tijd van 1.13.8 het Olympisch record van Karin Harup met 0.4 sec. naar be neden. De uitslag van deze serie luidt: 1, Geertje Wielema 1.13.8; 2. Joan Stewart (N.Z.) 1.16.0; 3. Margaret McDonald (G.B.) 1.17.5; 4. Barbara Stark (V.S.) 1.17.9; 5. Gerda Olsen (De nemarken) 1.20.1; 6. Asta Haaranen (Finland) 1.21.7. Ook Ria van der Horst heeft haar serie van de rugcrawl gewonnen. Zij moest daarvoor met de Duitse Gertrud Herrbruck een felle strijd leveren. Eerst in de laatste meters kon Ria zich van haar concurrente losmaken. De uitslag van deze tweode serie luidt: 1. Ria van der Horst 1-17.0: 2. Gertrud Herrbruck l-H-8; 3. Margaret Freeman (V.S.) 3.18.0; 4. Edith Groba Oliveira (Brazilië) 1.20.0; 5. Lenora Fisher (Ca nada) 1.22.9; 6. Irene Milnikiel (Polen) 1.25.5; 7. Doryth Gonsterssweiler (Zw.) 1.26.5. In de derde er laatste serie van de 100 meter rugslag zwom Joke de Korte zonder zich volledig te geven, naar een tijd van 1.15.8. De Zuid-Afrikaanse Joan Harrison won deze serie in 1.14.7. Zoals de zaken on het ogenblik staan is Joan Harrison de enige zwemster dio Geertje W'ielema in de finale kan be- Ireigen. Nederland komt met de rug slag wel bijzonder goed voor de dag. Alle drie onze meisjes plaatsten zich in de finale, welke 31 Juli wordt gezwom men. De samenstelling is als volgt: Geer- ie W'ielema. Ria van der Horst, Joke de Korte, Joan Stewart, Margaret Mc Donald, Barbara Stark, Gertrud Herr bruck en Joan Harrison. De uitlag van de laatste serie is: 1. Joan Harrison (Z.A.) 1.14.7: 2. Jo- kedeKorte (Ned.) 1.15.8; 3. Pauline Musgrove (G.B.) 1.19.6; 4. Magda Hu- nyadfi (Hong.) 1.19.6; 5. Coralie O'Con nor (V.S.) 1.19.6; (Speciale berichtgeving) HELSINKI, 29 JULI. Tijdens de series van de sprint werden door ver schillende renners zulke fantastische tijden gemaakt, dat wij met angst en vreze de kwartfinales voor onze land genoot Hijzelendoom tegemoet zagen. De Amsterdammer kwam in de kwart finale uit tegen de Duitser Potzenheim die nota bene 11.6 sec. voor zich liet afdrukken, een tijd waarop zelfs de meeste profs trots zouden zijn. Voor Hijzelendoom was het geweld dat deze Duitser ontketende te erg en hij moest zelfs de Argentijn Gimenez de eer van de tweede plaats gunnen. De andere series in de kwartfinales werden resp. door Cox (Australië) 12.5 sec.; Pea cock (Gr. Br.) 11.7 sec. en Sacchie (It.) 12 sec. gewonnen. Jan Hijzelendoom zal nog een kans krijgen om zich via een herkansing in de halve eindstrijd te plaatsen. (Zie vervolg kolom 5).

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 6