Orange bereidde Koningin Juliana een vorstelijke ontvangst De Amerikaanse hulp aan Frankrijk valt zeer sterk tegen Ex-koning Faroek op Capri Deze winter geen beperking van het stroomverbruik TUNESISCHE BEY VERWERPT DE FRANSE VOORSTELLEN Onvindbare getuigen vertragen gerechtelijk onderzoek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Vele duizenden Nederlanders kwamen naar hei oude siadje Consternatie in de Franse regering Woensdag 30 Juli 1952 149e Jaargang No. 178 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN TERUG IN HET OU Gelukkigeen vruchtbare verbintenis mm Blijvende steun aan de vrije wereld Communistisch China niet in de Verenigde Naties Atmosfeer is gespannen Labour keert zich tegen Duits verdrag LANDBOUWSCHANDAAL IN KOREA Lucht boven Washington vol vliegende voorwerpen Over enkele dagen vertrek naar Amerika EXL; Verlangen naar verhoor van Kapitein Westerling Gemenebestconferentie in November Zuinigheid tijdens de piekuren blijft geboden r Beperkingenvoor Franse wapenproductie Een Amerikaans bod op de Perzische olie Perzisch parlement eist Ghavams arrestatie Opnieuw incidenten in Macao Duitse socialisten kregen nul op het request Al elfhonderd politieke vluchtelingen op één dag Dadervan moordaanslag meldt zich bij politie Zij helpt, ook na haar dood Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN Voordara 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAAHSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties IS ct. per m.m. Familieberichte* 20 ct. p.rmm. Vraag «n Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den ƒ1.-, elk woord meer 5 ct Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, ƒ2.02 p. mnd., 6.05 per kwartaal, plus incassokosten. Weekabonnementen ƒ0.49 1JINDELIJK heeft het oude Franse stadje Orange Koningin Juliana in haar midden welkom kunnen heten. Een grootse ontvangst is de vorstelijke be zoekster gistermiddag ten deel gevallen, toen zij met het koninklijke rijtuig, dat aan de Parijs-s expresse-trein was gekoppeld, in het vol feestelijke spanning haar aankomst verbeidende stadje arriveerde. Bij duizenden zijn Nederlanders, die in Frankrijk wonen of daar hun vacantie doorbrengen, naar Orange gekomen om daar de feestelijkheden ter ere van het koninklijke bezoek en de groots op gezette kunstmanifestatie in het majestueuze Komeinse amphitheater bij te wonen. Vele bezoekers brengen de nachten in hun auto's door, daar de hotels in Orange en de naaste omgeving overvol zijn. Gelukkig heeft de frisse mistral de grote hitte der laatste dagen echter wat verminderd. die, welke driehonderd jaar geleden de jonge republiek der Neerlanden met de leden van het huis van Orange verbond. Na de ontvangst op het stadhuis bracht Koningin Juliana een bezoek aan de ru ïnes van het kasteel harer voorouders op de heuvel van Sint Eutropius en plantte hier een symbolische eik. Na een galadiner, waaraan mede een veertigtal hoge Franse en Nederlandse autoriteiten aanzat, onder wie de oud premier Daladier en minister Rutten, TOEN Koningin Juliana aan het kleine station aankwam, speelde een militaire kapel het Franse en het Nederlandse volkslied. Zij nam plaats in een open auto, welke langzaam door de versierde hoofdstraten van de stad reed, waar tienduizenden zich met oranje ge tooid hadden opgesteld. In het stadhuis sprak de burgemeester, monsieur Bal lester, een gloedvolle welkomstrede uit, waarin hij uitriep, dat geen verbintenis ter wereld ooit zo langdurig zo geluk kig en zo vruchtbaar was geweest als In het Romeinse Amphitheater woonde de Koningin de gala voorstelling van Vondel's „Joseph in Dothan" bij. m pSt ff; begaf het gezelschap zich naar het Ro meinse amphitheater, het „Theatre An tique", waar veertigduizend toeschou wers de galavoorstelling van Vondel's „Joseph in Dothan" bijwoonden. Na af loop van deze voorstelling is de Konin gin naar Avignon vertrokken, waar zij de nacht in de prefectuur heeft doorge bracht. Vrijdag of Zaterdag zal de Ame rikaanse minister van buitenlandse za ken. Dean Acheson, naar Honolulu ver trekken, waar de volgende week de Raad voor de Stille Oceaan bijeen komt. S<evensons program Stevenson, de candidaat van de de mocratische partij voor het president schap der VS, heeft verklaard, dat het imperialisme van het Sowjetrussische communisme het belangrijkste punt is, waarop bij de verkiezingsactie dit jaar de nadruk moet vallen. De democratische partij moet daar om haar steun blijven geven aan de Vrije landen van de wereld, de organi satie van het Noordatlantisch verdrag, de verdedigingsverdragen met Austra lië, Nieuw-Zeeland, de Philippijnen en Japan en het programma voor hulp aan gebieden met een achterstand in ontwikkeling. Stevenson verklaarde zich een te genstander van toelating van commu nistisch China tot de organisatie der V.N. De voorstellen, die de Franse resi dent-generaal De Hauteclocque Maan dag aan de Bey van Tunesie heeft overhandigd, zijn door deze in feite verworpen, zo meldt de Times. De Bey heeft namelijk twee tot drie maan den tijd gevraagd om ze te bestuderen. De atmosfeer in Tunis na de audiëntie wordt gespannen geacht, hoewel men haar niet zo gevaarlijk noemt als in het begin van dit jaar. Voorstel tot aanhouding De Labourfractie zal tegen ratifica tie van de vredescontracten met West- Duitsland stemmen, wanneer deze kwestie Donderdag en Vrijdag in het Engelse Lagerhuis ter tafel komt. De fractie heeft besloten een amen dement in te dienen tot uitstel van de ratificatie, omdat door de Westelijke landen nog steeds pogingen in het werk worden gesteld om tot een bespreking van de Duitse kwestie met de Sowjet- Unie te komen. De Zuidkoreaanse minsters van fi nancien, justitie, handel en industrie en land- en bosbouw zijn afgetreden, nadat de regering er van was beschul digd, medeplichtig te zijn aan een schandaal, waarbij een oorlogswinst van vier milli'oen dollar zou zijn ge maakt. Een commissie uit het parlement verklaarde vorige week, dat sluikhan delaren de boeren hadden „uitgezogen", door hun graan en kunstmest, aan Zuid-Korea als hulp uit het buiten land geleverd, tegen drie- tot vijfmaal de vastgestelde prijs te verkopen. De resident-generaal heeft de tekst van de decreten na het gesprek weer meegenomen. Hij zal waarschijnlijk Donderdag nogmaals proberen, de Bey tot ondertekening ervan te bewegen. Overigens geven Franse waarnemers toe. dat de vorst de deur niet geheel gesloten heeft en klaarblijkelijk een breuk wil vermijden. Men ziet echter niet in, hoe deze nieuwe moeilijkheid kan worden overwonnen. Voor de derde maal in de afgelopen twee weken heeft men op radarscher men waargenomen, dat de lucht boven Washington vol van niet nader te bepalen vliegende voorwerpen was. Dinsdagmorgen verschenen twaalf voorwerpen tegelijk op het radar scherm. Zij schenen zich met eep snelheid van 146 a 190 kilometer per uur in een gebied van ongeveer 25 km lengte voort te bewegen. De luchtmacht heeft enkele harer „vlie gende schotels" deskundigen uit Day ton (Ohio) naar Washington ontboden voor een persconferentie. -KONING Faroek is gisteren met het koninklijke jacht Mahroessa de Baven van Capri binnengestoomd en later op de avond op het eiland aan wal ge gaan. Ook de bagage van het gezelschap, omvattende tweehonderd en veertig koffers, is aan land gebracht. De Mahroessa is naar Napels doorgevaren en zal daar zjj eigendom van de Egyptische staat is over enige dagen naar Alexandrie terugkeren. De berichten omtrent de plannen van de afgetreden monarch schenen elkander aanvankelijk tegen te spreken. Zo deelde een Italiaans ambtenaar mede, dat Faroek geen asyl had aangevraagd en kwam A.F.P. met een bericht, waaruit zou blijken, dat hij zulks wel had gedaan. Naderhand is wel duidelijk geworden, dat dit verzoek betrekking had op een verblijf van enkele dagen. De ex-monareh en zijn jonge echtgenote hebben voor een week hun in trek genomen in het hotel, waarin z(j ook hun wittebroodsweken hebben door gebracht en zullen daarna naar de V.S. vertrekken. Het is niet bekend, of Farocls zich daar voor goed zal vestigen. Jonge koning werd officieel begroet T taliaanse regeringsvertegenwoordigers zijn uit Rome naar Capri gezonden om de zeven maanden oude koning Foead de Tweede overeenkomstig zijn waardigheid te ontvangen. Een lid van Faroeks gezelschap heeft aan het hoofd van de politie van Capri gezegd: Al wat wij verlangen is bescherming te gen verslaggevers en fotografen. De Britse en de -Franse ambassadeur in Cairo hébben gisteren een onder houd gehad met premier Maher Pasja. De twaalf Nederlandse gevangenen in hongerstaking Indonesische instanties te Djakarta berichten, dat de twaalf Nederlandse gevangenen, die in hongerstaking zou den zijn gegaan, enige tijd geleden ge durende zes dagen geen voedsel heb ben gebruikt in de hoop daardoor be spoediging van hun berechtiging tebe- Bespreking van financiële en andere problemen Premier Churchill heeft in het La gerhuis meegedeeld, dat in de laatste week van November te Londen een conferentie van landen van het Britse gemenebest zal worden geopend ter bespreking van dringende kwesties be treffende de financiële, commerciële en economische politiek. Alle landen van het gemenebest zullen hun premier zenden. Alleen Zuid-Afrika en India zullen door een andere functionnaris worden vertegenwoordigd. Er zal ook een regeling worden getroffen voor vertegenwoordiging van de koloniale gebieden. Bij het begin van een tweedaags Lagerhuisdebat over de economische toestand van Engeland heeft de Brit se minister van financien, Butler, me degedeeld, dat de regering de invoer uit de landen, die niet tot het sterling- blok behoren, tot het uiterste zal be perken. Dit komt neer op een invoer beperking van een kwart. Onder deze maatregelen vallen waarschijnlijk pa pier en pulp en verschillende industrie- Weerbericht Verwachting tot morgenavond: IETS HOGERE TEMPERATUREN Half tot zwaar bewolkt met enke le verspreid optredende regen buitjes. Zwakke tot matige wind tussen West en Zuid. Iets hogere temperaturen. Donderdag. Zon op 5.00, onder 20.31 uur. Maan op 16.05, onder 23.23 uur. producten. De uitvoer van kolen zal worden vergroot. De regering wil in het komende half jaar evenwicht brengen in de betalingsbalans, die thans nog een tekort van 400 millioen pond sterling vertoont. Labour heeft een motie van afkeu ring inzake het economische beleid der regering ingediend. DE komende wintermaanden zullen geen dwingende maatregelen worden genomen tot beperking van het electriciteitsverbruik tijdens de z.g. piekuren. Het bouw- en uitbrcidingsprogramma van de openbare centrales heeft tot nu toe een gunstig verloop gehad. Voorts toont de vraag naar electrische energie niet meer de grote toeneming van de afgelopen jaren. Hoewel als gevolg van deze beide factoren in de komende winter dus geen dwingende maatregelen noodzakelijk zijn, blijft de situatie toch zodanig, dat zuinigheid bij het verbruik van electriciteit, in het bijzonder tijdens de piekuren, geboden blijft. In verband hiermede heeft de minister van Economische Zaken een rondschrijven tot de grootverbruikers van electriciteit gericht, waarin hij een beroep doet op hun medewerking om vooral tijdens de piekuren grote zuinigheid bij het verbruik van electrische energie te betrachten. De Franse regering verkeert in een staat van volslagen paniek als gevolg van bet feit, dat de Amerikanen voor de komende drie jaar aanzienlijk minder extra-defensiehulp hebben toegezegd dan zij had aangevraagd en bij de opstelling van de militaire begroting had geraamd. Van het benodigde bedrag ad 635 mil lioen dollar zal niet meer dan 187 millioen worden toegestaan. Bovendien >s hieraan de conditie verbonden, dat de voorwaarden voor de Amerikaanse aan kopen in Frankrijk ten behoeve van de NAVO-landen strikt moeten worden nagekomen. Dat betekent, dat slechts bepaalde soorten Franse ammunitie en een enkel type straaljager mogen worden vervaardigd, terwijl voor de productie van andere militaire goederen, waarop de regering zeer gesteld is, geen geld vrijkomt. Drastische maatregelen zullen nodig worden, om het noodzakelijke evenwicht te bereiken. ingekrompen. Aan verlaging van de credieten voor de strijd in Indo-China valt uiteraard niet te denken. De Fran se wapenfabrikanten zijn in het ge weer gekomen en dringen luide aan op uittreding uit het Atlantische Pact. Men verwacht niet, dat de Franse re gering zal besluiten tot inkrimping van de wapenproductie. Dat zou immers leiden tot uitbreiding der werkloos- Er zijn verschillende mogelijkheden. Er wordt reeds gesproken over de mo gelijkheid, dat de Franse bijdrage aan de NAVO hetzij in divisies of in vliegvelden aanzienlijk zal worden heid en tot moeilijkheden in het parle ment. De productie van de door de Amerikanen verguisde lichte Franse tank zal zeker doorgaan, aangezien Zwitserland hiervan een aantal heeft besteld. Men heeft in Parijs zeer weinig hoop, dat de Amerikanen tot verhoging van het bedrag te bewegen zullen zijn. Het volgende jaar immers moet het Con gres opnieuw een bedrag voor deze hulp toewijzen. Het bedrag, dat de Amerikaanse regering voor dit jaar heeft aangevraagd, is met één milliard dollar verlaagd tot 3,1 milliard, hetgen uiteraard beperkingen nodig maakte. De Amerikanen zullen het Franse ver zoek alsnog bezien in verband met de aanvragen van andere landen. Naar te Teheran vernomen wordt beeft de Amerikaanse oliemaatschap pij Richard Nelson, die enkele weken geleden aan Perzie aangeboden heefl ]5 millioen ton ruwe en geraffineerde olie te kopen, opnieuw een dergelijk voorstel gedaan. vorderen. Het hoofd van het parket heeft verklaard, dat het onderzoek nog steeds gaande is en dat derhalve nog geen nadere mededelingen kunnen worden gedaan. De omstandigheden, dat bepaalde getuigen onvindbaar zijn, is volgens Djakarta de oorzaak van een verdere vertraging in de afhande ling van deze zaak. Hieraan werd toe gevoegd, dat een verhoor van kapitein Westerling ongetwijfeld de behande ling van de zaak van deze gevangenen aanmerkelijk zou bespoedigen. Het Perzische Lagerhuis heeft met algemene stemmen een motie aange nomen tot arrestatie van Ghavam es Soeltaneh, die deze maand vier dagen minister-president was. Verder wordt in deze motie verzocht om inbeslag neming van Ghavams bezittingen ten bate van de nabestaanden van hen, die bij de onlusten op 24 Juli om het ieven kwamen. Aan de grens tussen de Portugese kolonie Macao cn China zijn heden morgen opnieuw gevechten tussen Portugese en Chinese troepen uitge broken. De Portugese kanonneerboot „Goncalo Velho", die in de haven van Macao ligt, heeft eveneens het vuur geopend. Het Westduitse constitutionele hof te Karlsruhe heeft het verzoek van de sociaal-democratische partij om het feit, dat de Bondsregering in 1950 zon der toestemming van bet parlement een sociale overeenkomst met Frank rijk heeft getekend, ais een schending van de grondwet te bestempelen, afge wezen. Het Hof was van oordeel, dat deze overeenkomst, die betrekking had op het uitwisselen van arbeiders en op sociale verzekeringen, niet de goed keuring van het parlement behoefde. Een soortgelijk verzoek van de socia listen betreffende de overeenkomst van de Petersberg van 1949, waarbij de westelijk geallieerde Hoge Commis sie en de Bondsregering overeenkwa men de ontmanteling van 19 grote fa brieken stop te zetten, werd eveneens afgewezen. Generaal Naguib, de sterke man" van Egypte (rechts) met de nieuwe Egyptische premier, Aly Maher Pasha op weg naar de hoofdstad waar zij besprekingen zouden voe ren met vooraanstaande politieke en militaire leiders. De commandant van de politie te Cairo, generaal Talaat Bey, is vrijgela ten. Hij werd Vrijdag met een aantal hooggeplaatste veiligheidsfunctionaris sen van het ministerie van binnenland se zaken gevangen genomen. Het be stuur van de Wafdpartij heeft Maan dagavond vergaderd, ter bespreking van de politieke situatie. Na afloop hiervan is aan premier Maher mede gedeeld, dat beide huizen van het par lement bijeen dienen te komen voor de benoeming van een regentschaps- raad. Tegenover generaal Naguib is verklaard, dat de Wafdpartij naleving van de grondwet naar letter en geest verlangt. Het IJzeren Gordijn: Gisteren was het een record-dag wat betreft het aantal Oost-Duitsers, dat naar West-Berlijn is uitgeweken. In totaal vroegen op deze ene dag elf honderd vluchtelingen om politiek asyl, hetgeen nog honderd meer is dan het aantal van Maandag. Gistermiddag kwam de tienduizendste vluchteling van de maand Juli in West-Berlijn aan. In Juni weken ongeveer negen duizend personen uit. Het gemiddelde van driehonderd vluchtelingen per dag is deze maand tot zeshonderd ge stegen. daar onlangs geruchten de ron de deden, dat de Oostduitse autoritei ten de Berlijnse grenzen begin Au gustus geheel zouden sluiten. Er zijn bovendien vele vluchtelingen, die ziel. in West-Berljjn niet bij de autoriteiten melden. Bij de politie te Amsterdam heeft zich de 20-jarige opkoper J. H. S. ge meld, de ex-verloofde van het 18-jarige meisje uit de Solostraat in Amsterdam - Oost, die Zondagnacht gepoogd heeft haar van het leven te beroven. Tegen over de politie heeft de jongeman het feit toegegeven. Prins Bernhard heeft van Helsinki uit een telegram gezonden naar Bue nos Aires, waarin hij zijn deelneming betuigt met het overlijden van me vrouw Eva Peron. Ook na haar dood zal Eva Pe ron blijven waken over de be langen der hulpbehoevende Ar gentijnen. President Peron heeft namelijk in een officiële verkla ring bekend gemaakt, dat allen, die hulp nodig hebben, hun ver zoeken kunnen blijven richten tot zijn overleden echtgenote. Namens haar zullen zij antwoord ontvangen. In Buenos Aires zal een groot grafmonument worden gebouwd. Wanneer dit eenmaal voltooid is en de stoffelijke res ten van Evita hierin zijn bijgezet, zal het bouwwerk het correspon dentie-adres voor de hulpverle ning worden. Op deze wijze wil men een der laatste Wensen van de overledene in vervulling doen gaan, de wens namelijk om „de brug te blijven voor de liefde tussen het volk en Peron"...

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1