Stad en Omgeving BER1 „Fritz" Conijn posthuum geëerd voor zijn dappere verzetswerk v.v.v. AGENDA Jimmy Brown en de bende van Dolle Dirk Groentenhandel in conflict met Alkmaarse grossiers Chefarine „4" doet wonderen Groots kerkconcert ter herdenking van Bachs sterfdag Beheerder van rusthuis te Heiloo van verduistering beschuldigd Hoofdagei Retraitehuis Berge Op 20-jarige leeftijd formeerde hij de Knokploeg Alkmaar Vuurpeloton joeg hem in de dood DAW 2 won van Haarlem met 5—3 Alkmaarse schaakclub r A Directeur Sociale Zaken TuSS®n Schelphoek en Wolfpad nog niet in functie verrijst fabriekshal van 650 m2 Personeel zal na nieuwbouw sterk worden uitgebreid Eén cent kistenhuur opnieuw oorzaak van geschil Alkmaar weer zonder Boycott als stok achter de deur marine-garnizoen Orders stapelden zich gedurig op Jazz-liefhebbers kregen weer een eigen club Gecompliceerde fuga's waren als open boek «Het orgel en zijn meester" De brandweer heelt een eigen orgaan Bekentenis ter terechtzitting herroepen Vier maanden geëist H.O.V. speelt o.l.v. Huge de Groot Duizenden vondei «Injectie tegen geloofsafval" Nieuwe expositu K.C.B.-zaall WOFVcmc. ."50 Ti l l 1952 Bü Koninklijk Besluit is gisteren posthuum het verzetskruis toegekend aan Fritz Gerhard Marie Conijn, de dappere Alkmaarse jongeman, die op 20-jarige leeftijd in Januari 1944 de K.P.-Alkmaar formeerde, een knokploeg, die al spoe dig tot een der besten in Nederland behoorde. Zijn illegale werk eindigde op 29 Augustus 1944 toen hij door de S.D. werd gearresteerd. Tezamen met de geheime agent Henry Seharrer, met wie „Fritz" voortdurend in nauw eontact had ge staan en die een weck vóór zijn arrestatie werd gegrepen, werd hij op Dolle Dinsdag, enige dagen na zijn arrestatie, in Vught gefusilleerd. De hoge onder scheiding, die hem thans is toegekend, is het teken van de posthume eer en grote waardering voor het moedige werk van deze Nederlander, wiens nage dachtenis in Alkmaar immer zal blijven voortleven. sterdam, waar zij onmiddellijk de orga nisatie van een nieuwe knokploeg ter hand namen. Op 20 Augustus 1944 echter werd Henry Seharrer bij een treincon- tröle tussen Utrecht en Den Haag ge arresteerd, wat voor Fritz het begin van het einde zou betekenen. De belangrijke functie, die Seharrer bekleedde en zijn kennis van internationale contacten maakten het noodzakelijk, dat de KP alles in het werk moest stellen om deze kostbare gevangene uit de handen van de Sicherheitsdienst te redden. Fritz bracht een bespreking tot stand met een tussenpersoon van de SD, maar juist toen hij de onderhandelingen zou ope nen, kwam de SD binnenstormen en werd de Alkmaarse jongen gearresteerd Op dezelfde dag overviel zijn mede- commandant Pierre met de knokploeg een bonkaartentransport tussen Span broek en Schagerbrug. Een week later ontmoetten de twee vrienden, Fritz en Henry, elkaar op de fusilladeplaats te Vught. Dolle Dinsdag werd hun sterf dag. Hun jonge levens werden afgesne den door de salvo's van het vuurpelo ton, maar de nagedachtenis aan deze Alkmaarder, die in de voorste gelede ren van het verzet stond, zal nimmer vervagen. Alkmaar kan trots zijn op deze burger, die thans door de regering posthuum voor zijn moedige houding is onderscheiden. FRITZ CONIJN was nauwelijks acht tien jaar toen hij reeds met gooche len op familieavondjes geld verzamelde om de gezinnen van de zeelieden in ge allieerde dienst te ondersteunen. Dit waren zijn eerste schreden op de weg van het verzet, waarbij hij later zo'n belangrijke plaats zou innemen. Zijn hulpactie breidde zich al spoedig uit over de gehele provincie en een groot deel van het land. Hij was dè man van het Nationaal Steunfonds in Noord- Holland, dat hij tot 1944 beheerde. Mil- lioenen zijn door zijn handen gegaan ten behoeve van de geldelijke steun voor de ontelbare onderduikers, wier aantal in de latere oorlogsjaren steeds meer toenam. Toen de L.O. de verzor ging van de onderduikers aan zich trok kreeg Fritz de handen vrij yoor het langzamerhand groeiende gewapende verzet, waaraan hij al geruime tijd in dividueel deelnam. TN December 1943 bereikte hem het verzoek in Noord-Holland een knok ploeg te vormen en reeds een maand later had „Frits", zoals men hem in de KP noemde, zijn mannen bij elkaar, af komstig uit andere provincies waar de grond hun tè heet onder de voeten was geworden. Met deze. in het verzet reeds getrainde ploeg, die hij tezamen met Pierre (J. M. P. de Bie) leidde, werkte Fritz tot ver buiten de provincie. ïn een vrij kort tijdsbestek ondernam de KP-Alkmaar zes overvallen op dis tributiekantoren, drie op bonkaarten transporten, twee op politiebureaux en een oj een SD-flat. Tevens iiouideerde zU vijf SD-agenten en wist zij een ge vangene te bevrijden. Ook aan acties buiten haar gebied had de Alkmaarse ploeg een werkzaam aandeel. Fritz was o.a. ook bij de eerste overval op het Huis van Bewaring aan de Weteringschans. Een van de belangrijkste onderdelen van zijn werk was de spionnase in de kuststreek van Castrienm tot Den Hel der. Met behulp van Franse SD-papie- ren wisten Fritz, Pierre en de anderen zich toegang te verschaffen tot de kust strook, waar zij nauwkeurig de gegevens verzamelden, die voor de geallieerde oorlogvoering van veel belang waren. Eén van de geallieerde agenten, die re gelmatig in Alkmaar contact kwam on- nemen. was Henry Seharrer. met wie Fritz Cohiin nauwe vriendschapsbanden aanknoopte. Een paar maanden later vielen beiden onder de kogels van het zelfde vuurpeloton. Behalve met spion- nage bemoeide Fritz zich eveneens met bet pilotenvervoer. Door zijn onnoeme lijk aantal contacten wist hii voor de geallieerde vliegers vrij gemakkelijk de weg te vinden, 'die hen naar de vrijheid zou leiden. De arrestatie TOEN einde Juli 1944 de SD weer een aantal leden van de KP-Alkmaar had gearresteerd en een verder verblijf hier ter stede te veel risico's inhield, vertrokken Fritz en Pierre naar Am- 8 5 3 0 29—14 13 8 4 3 1 38—22 11 7 3 2 o 21—20 8 8 2 0 6 19—33 4 7 0 2 5 16—33 2 Het is de DAW-reserves gelukt in een rommelige, doch snelle polowedstrijd Haarlem IV met 5—3 te kloppen. Aan vankelijk viel het niet mee het zwakke zusje uit de afdeling in bedwang te hou den, doch toen de Haarlemmers vermoeid raakten kon de DAW-zege stevig worden verzekerd. De stand is nu: H.V.G.B. IV Het IJ III D.A.W. II Nereus IV Haarlem IV Maandagavond werden op de clubavond van VVV de wedstrijden om de „Zilveren Dame" en de „Zilveren Toren" voortgezet en wel met de volgende resultaten: Zilveren dame: W. KwakE. G. Kayser 0—1; J. C. de Ruiter—G. F. v. Brenk 0—1; J. Veis—P. Deugd 0—1; P. Seewald—P. Hoekstra 1—0. De „Zwartspelers" waren hier favoriet. Maar zo was het ook in de strijd om de „Zilveren Toren". Daar werden van de vijf partijen er vier door zwart ge wonnen. Zilveren Toren: L. Nijmanmej. C. Bouwman 01; J. BakkerF. Bosch 01; J. v. Ekeren—J. Schuurman 0—1; mevr. Veis—P. Groenenberg 0—1; J. v. Ros malen—J. de Wolf 1—0. In de kampioenscompetitie is in de hoofdklasse de kampioen nog niet be kend. De partij C. Woutersen—D. Appel Jr. werd afgebroken. Alkmaarse Damkampioenschappen Het einde van de kampioenswedstrij den, georganiseerd door de Alkm Damclub DDD komt in zicht. Gisteravond werd in café Haring weer een achttal partijen in deze strijd gespeeld en wel met de volgende re sultaten: Hoofdklasse: M. HemelsP. Boov 20, Th. de HaasJ. Mekken 02, N. Oud—F. Slot 1—1. Ie klas: J. JornaD. Kiewitt 02. D. StamJ. Schuit 11. P. Smolenaar* W. Piederiet 20. L. VerverJ. Zijp 10 (afgebr. partij). 2e klas: C. BijwaardT. Korn 2—0. WOENSDAG. Cinema Americain, 8 uur: Zoetwatp'1- rratrozen alle leeft). 2.30 uur mati nee. Victoria Theater, 8 uur: Tus sen middernacht en dageraad (18 j.), 2.30 uur matinee. Rex Theater, 2.30 uur: Zwarte schaduwen over Afrika (alle leeft.); 8 uur: De bron (14 j.) Harmonie Theater, 8 uur: Vier meis jes van Broadway (alle leeft.); 2.30 u.: Pinocchio (alle leeft.) TERREIN ALKMAAR, Westerweg, 7.15 uur: Bedrijfsvoetbal. BERGEN AAN ZEE: 2.30 uur Schat- graverii od het strand. NACHTDIENST apotheken: Hartong van Ark, Langestraat 1 DONDERDAG. Cinema Americain. 8 uur: Zoetwater matrozen (alle leeft.) Victoria Theater, 8 uPaljas (18 j.) Rex over Afrika (alle leeft), 8 u.: De Bron Theater, 2.30 u.: Zwarte schaduwen (14 j.) Harmonie Theater, 8 uur' De rode schoentjes (alle leeft). BERGEN, Openlucht-theater, 8.15 u.: Accardeola. NACHTDIENST apotheken: Hartong van Ark, Langestraat 1. Hoog water te Bergen aan Zee Woensdag Donderdag Woensdag Donderdag 8.50 9.49 21.17 22.21 Te Camperduin. Hoog laag j 3.55—20.33 2.55—15.22 9.54—22.26 3.54—16.261 126. „Of ik nog wat te zeggen heb?" toeg Dolle Dirk aan de rechter. „Nee, niet zo héél veel Ik heb zo juist ver nomen, dat ik voor twintig jaar achter de tralies moet en daar zal ik me bi.i moeten neerleggen. Ik heb ze misschien wel verdiend. Tk heb ze in elk geval méér verdiend dan de lof, die u, me neer de rechter, hebt toegezwaaid aan dat brok onbenul van een commissaris Kwabberteen Als ik door zijn toedoen de nor zou ingedraaid, dan zou ik mij diep geschaamd hebben. Gelukkig is dat niet het geval Ik heb moeten ca pituleren voor een flinke kerel, die door zijn dapoer en manmoedig gedrag miin smokkelbende heeff weten te ontmaske-en Die man .wener de reeh ter, is hier niet als getuige opgeroepen Dat heeft die lafhartige hond van een Kwabberteen niet nodig geacht. Hij was zeker hnn? da' deze man eens een over hem zou opendoen, dal deze man eens zou vertellen wat er nu werkelilk gebeurd is„Zwijg!" bulderde de rechter. „Deze taal laat ik hier niet toe Wat bazel jij over een onbekende man, die jouw bende zou hebben ontmaskerd? Jij Spreekt alleen zo uit wraakgevoelens tegenover een flinke politieman, die jou te glad af is geweest Parketwachter, leidt de veroordeelde weg. Ik sluit de zitting!" Commissaris Kwabberteen haalde ver licht adem .Zo'n hondsvot", momnelde hij. „Die wilde nog even proberen roet in het eten te gooien, maar dat zat 'm niet glad". De schorsing van de directeur van Sociale Zaken, de heer J. P.. die gis teren door de arrondissementsrechtbank werd vrijgesproken van de hem ten laste gelegde valsheid in geschrifte, is nog niet opgeheven. Door B. en W. zal met een beslis sing hierover worden gewacht tot het tijdstip, waarop het vonnis in kracht van gewijsde is gegaan. Tot zolang heeft de officier van justitie nl. nog gelegenheid tegen de uitspraak beroep aan te tekenen. Onder de groentehandelaren heerst ernstige ontstemming over het feit, dat zij opnieuw worden geprest aan de Alkmaarse veiling één cent voor kistenhuur te betalen. Deze kwestie, die niet van gisteren dateert en die een paar jaar ge leden zelfs aanleiding werd tot een proces, is sinds enige weken weer acuut geworden, toen de directeur van de veiling, de heer E. Mak, aankondigde, dat de fustcentrale niet meer rendeerde, zodat een cent kistenhuur in rekening zou moeten worden gebracht. Volgens de groentehandelaren moet die cent per kist door de grossiers worden vergoed, maar deze menen van hun kant een enke ling uitgezonderd dat de kleinhandel deze onkosten zal dienen to dragen. hele epistel voorlas, „beschouw ik als zeer beledigend voor mijn persoon en ik zal mij daarom beraden of ik tegen de schrijver een aanklacht zal indienen". De heer Mak vervolgde met te zeg gen, dat bij velen de mening heeft post gevat, dat de fustcentrale met te grote winsten werkt. Het accountantsrapport heef echer uitgewezen, dat er de laatste jaren door de centrale verlies is gele den. Mochten de grossiers hieraan nog twijfelen dan wordt hun alle kans ge boden zelf een ccountant aan te stel len om het rapport te verifiëren, aldus de heer Mak. Het veilingbestuur heeft voorgesteld de nieuwe tarieven in te voeren en mocht blijken, dat de resul taten inderdaad veel gunstiger zijn, een gedeelte van het geld aan de grossiers te restitueren. Tot zover de mededeling van de directeur, die door de aanwezi ge grossiers en handelaren zonder com mentaar werd aangehoord. Een vergadering tussen de besturen van de groentehandelarenverenigingen „Steunt Elkander" en „St Isidorus" enerzijds en van de grossiers ander zijds -leidde niet tot overeenstemming, zodat werd besloten de ntening van de diverse leden te horen. Nog voordat de ledenvergaderingen konden worden gehouden werd in de veiling afgekon- igd, dat de fustcentrale zou worden gesloten. Dit betekent, dat de klein handel, die voorheen de kisten van de grossiers naar de fustcentrale bracht, vanwaar zij en massa naar de vei lingen in den lande werden verzon den, voortaan zelf voor deze verzen ding zou moeten zorgdragen. De gang van zaken was tot de sluiting van de fustcentrale zo, dat de grossiers, die voor een kist f 3 aan de veilingen be talen, hiervoor van de kleinhandel f 2.94 terug «ntvingen. De kleinhandel op zijn beurt ont ving bij inlevering van de kist f 2.94 terug van de centrale, die vervolgens bi.i aflevering aan de veilingen weer f 3 berekende. De kisten hadden dan hun ronde gemaakt. Voor de grossiers bracht deze gang van zaken uiteraard een uitgave van zes cent per kist met zich mee. Deze tarieven zijn intussen met ingang van 1 Juli verhoogd tot acht cent. De groentehandelaren nu weigeren pertinent de extrg-cent te betalen. Zij zijn van oordeel, dat de grossiers deze service moeten bieden, zoals zij zelf hun klanten in de winkels verpak kingsmateriaal leveren. Bovendien, zo is hun oordeel, worden de kosten van de emballage toch door de grossiers aan hen doorberekend. Mocht men niet uit de impasse kunnen komen dan koestert de Alkmaarse kleinhandel het plan de Alkmaarse veiling en dus de grossiers te boycotten en in Beverwijk zijn producten af te nemen. Reeds hebben verschillende groentehandelaren aan dit plan uit voering geven, doch zodra iedere kans op overeenstemming uitblijft zullen ook de anderen volgen. Beledigingen De hierboven geschetste kwestie heeft er toe geleid, dat één van de grossiers de veilingdirecteur een brief heeft ge schreven, waarin hij de heer Mak over laadde met persoonlijke verwijten over zaken, die zelfs tot in de oorlogstijd te ruggingen. „Deze brief", aldus zei de heer Mak vanmorgen tot de bijeengeroepen han delaren en grossiers aan wie hij het ge- Hr. Ms. „Castor", het logementsschip van de Mijnopruimingsdienst der Konink lijke Marine, heeft na bijna vier maan den in het Kanaal nabij de Omval te hebben gelegen, onze gemeente verlaten. De bemanning is onder leiding van haar Commandant, de luitenant ter zee 2de klasse der Koninklijke Marine Reserve P. J. M. Dupuis met het opruimen van de zogenaamde anti-invasiemijnen, die zich nog in het zeegebied tussen Den Hel der en IJmuiden bevonden, gereed ge komen. FJE slopershamers zijn met geweld neergekomen op de krotjes aan de Schelp- hoek. Het ene huisje na het andere werd met de grond gelyk gemaakt en op het vrijgekomen terrein is de fa A. Hoeknrsyer thans bezig met het leggen van de fundamenten, waarop een nieuwe fabriekshal voor de N.V. Nederlandse Machinefabriek „Alkmaar" zal worden gebouwd. Deze hal zal een oppervlakte krijgen van 650 vlerkante meter en, inclusief het daar te plaatsen machinepark, een uitgave vergen van duizenden guldens. Reeds vele jaren bestond er een drin gende behoefte aan uitbreiding van de fabriek, maar doordat een aangrenzend terrein, waarop men had willen bouwen, zonder voorkennis van de directie aan een ander bedrijf werd verkocht moest men noodgedwongen het oog laten vallen op de woninkjes aan Wolfpad, Raaksje en Schelphoek. Eerst na jaren gelukte het al deze huizen in eigendom te verkrijgen, waardoor men nadat alle hui zen gesloopt zullen ztfn de beschikking lieeft over een terrein van 3500 vier kante meter. Intussen stapelden de orders zich in de na-oorlogse jaren op. Het machine park werd vernieuwd, maar de grotere ruimte, die men nodig had om de pro ductie gelijke tred te doen houden met de opdrachten, kon niet worden ver worven zolang alle huisjes in de vier hoek Raaksje, Wolfpad. Compagnie straat en Schelphoek nog niet in het bezit waren van de fabriek. Voor ver scheidene honderdduizenden guldens aan orders zijn hierdoor verloren ge gaan. Niet alleen voor de machinefabriek, maar ook dikwijls voor Nederland. Ook de gemeente Alkmaar heeft van deze vertraagde expansie direct nadeel gehad, omdat de personeels sterkte in het andere geval zeker veel groter zou zijn geweest. Op het ogen blik werken in de fabriek 250 arbei ders. Thans wordt echter druk gewerkt aan de vergroting van de fabrieks- ruimte Hoe noodzakelijk deze is be seft men pas bij een wandeling door de bestaande afdelingen, waar de ma chines rij aan rij staan en de arbeiders amgfr ruimte hebben zich te bewe gen. Na de ingebruikneming van de nieuwe hall zal getracht worden het personeel successievelijk tot 400 man op te voeren. De gemeente verleent haar steun door een aantal woningen voor het aantrekken van meer arbeiders be schikbaar te stellen. Dat er met de nieuwbouw zo'n haast wordt gemaakt vindt o.a. ook zijn oorzaak in het feit, dat binnen kort grote bestellingen zijn te ver wachten als resultaat van een inten sieve bewerking van een nieuw afzet gebied. Mocht de fabriek zich in het zelfde tempo blijven ontwikkelen als thans het geval is dan hoopt men bin nen het betrekkelijk korte tijdsbestek van tien jaar het aantal van vierhon derd arbeiders belangrijk te kunnen overschrijden. „Alkmaarse Sw/'na Socieiy" De Alkmaarse Jazz Sociëteit, die vo rig jaar door verschillende oorzaken ter ziele ging, is thans in een nieuwe gedaante herrezen. De nieuwe clu.b heet voortaan „Swing Society Alk maar" en wordt voorlopig geleid door de Zaanse Swingenthousiasten. Het doel van de Society is het ma ken van propaganda voor alles wat op Jazz betrekking heeft. Men wil dit o.a. bereiken door het houden van maande lijkse bijeenkomsten met lezingen over Jazz, geillustreerd met gramofoonmu- ziek of jamsessions en verder door het geven van concerten. De Alkmaarse Society zal trachten ook buitenlandse musici en orkesten in Alkmaar te laten optreden, zoals reeds geregeld door de Swing Society in Koog aan de Zaan wordt gedaan. Daar speelden de laatste jaren o.a. Sidnev Bechet, Vic Lewis, Ray Elling ton, Peter Rasmussen en Viola Jeffer- ferson. BENOEMD. Bij Kon. Besluit is benoemd tot hoofdinspecteur-titulair van 's Rijks belastingen de heer mr J. Warnaer, alhier, inspecteur ter inspectie der re gistratie en successie. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN EÉN TABLET IEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN F 0 7$ (Advertentie, lug. Med.) Pr Anihon van der Horst in Alkmaar TER herdenking van de sterfdag van Johann Sebastian Bach, 28 Juli 1750, heeft dr Anthon van der Horst in de Grote Kerk een orgelconcert gegeven, dat ge heel aan de grootmeester der kerkmuziek was gewijd. De vele toehoorders heb ben gisteren de zeldzame gebeurtenis beleefd, Bach te horen spelen in de meest volledige zin van het woord. Augustinus heeft eens van de muziek gezegd, dat ze de ordening van de beweging is. Hieraan moesten we denken, bij het luiste ren naar het meesterlijke spel van de concertgever. De „ordening" pleegt bij Baeh nogal eens vaag te zijn. Op deze concertavond echter, was de meest ge compliceerde fuga een open boek, een duidelijk lijnenspel. HOCH er was nog veel meer. De geest van de werken sprak onmiskenbaar uit ieders reproductie. Men zou bijna de fenomenale techniek vergeten, wel ke als het ware hier achter schuil ging. Bach's rijke variakunst hoorden we in Partite diverse sopra; zes variaties over de koraalmelodie „Christ, der Du bist der helle Tag". Hierbij viel de bijzonder kleurrijke registatie op. De Fuga in c kl. terts werd niet met een uitgesproken virtuoos accent ge speeld, maar bleef vol spanning en be hield een uitstekend te volgen stem voering. De twee koraal-variaties werden ge volgd door een zeer interessante „Pasto rale", waarin weer eens te merken was De Alkmaarse Vrijwillige Brand weer beschikt sinds enige tijd over een eigen orgaan, dat onder de naam „Alarm" maandelijks van de stencil machine komt. Het blad bevat mede delingen van de corpsen en technische nabeschouwingen over gehouden oefe ningen en natuurlijk ontbreken de fa milienieuwtjes evenmin in de kolom men. „Alarm", dat nog maar zo kort bestaat, is eenvoudig van opzet, maai zal desondanks het saamhorigheids gevoel tussen de brandweerlieden en -corpsen in gunstige zin beïnvloe den. Ten slotte is het uiterlijk van dii brandweerorgaan slechts bijzaak en gaat het in de eerste plaats om de bij dragen van en voor de leden. De Alkmaarse rechtbank, gepresideerd door mr A. D. van RegterenAltena, zag zich gisteren geplaatst voor een vraag, die bij een zitting van de politie rechter. nu drie weken geleden, niet geheel beantwoord kon worden. Het betrof de besehuldiging, die was ingebracht tegen J. V., beheerder van een rusthuis, in Heiloo. Men had hem ten laste gelegd dat hij geld, dat toebehoorde aan één van de verpleegden, K., die naar „Duin en Bosch" werd overgeplaatst, niet naar be horen had beheerd. Deze beschuldiging was gebaseerd op de verklaringen van een aantal getuigen, onder wie allereerst een zwager van de benadeelde. Deze beweerde, dat de benadeelde hem een portemonnaie had getoond, die f 155,70 inhield. De avond nadat de beurs getoond was had de man haar in bewaring gegeven aan verdachte, omdat de overplaatsing naar „Duin en Bosch" ophanden was. Later is de portemonnaie teruggegeven, doch toen bevatte ze ongeveer f 100,De zwager, de heer J. M., kreeg echter eerst argwaan toen het uit kwam, dat het met de opbrengst van een boedelverkoop ten behoeve van de benadeelde, niet helemaal in orde was. Verdachte had voor K. wat meubilair verkocht en dit had volgens de veilingmeester, die ter zitting werd gehoord, ruim honderd gulden opgebracht. Volgens de verdachte echter ging het om een bedrag van rond 80,Naderhand bleek, dat verdachte zich vergist had, of dat hij bewust verduistering had gepleegd; althans de veilingbriefjes wezen uit, dat de opbrengst van de boedelvcrkoop 119.25 was. De verkoop had plaats gehad vóór de affaire met de beurs begon. hebben gedaan. Wèl had hij het be drag willen aanzuiveren, in de hoop daardoor van alle soesah ai te zijn. Wonderlijk genoeg had hij na zijn bekentenis ook excuses aangeboden aan de heer L., de schoonzoon van de zwager van de benadeelde. Dit ontken de hij ter terechtzitting niet. Hij ver klaarde het met te zeggen, dat hij buitengewoon nerveus was, na het verhoor door opperwachtmeester Wa terdrinker. De officier van Justitie, mr J. C. V. Meischke, had bij de behandeling van deze zaak voor de politierechter reeds als zijn mening te kennen gegeven, dat De zaak werd nog ingewikkelder, toen de verdachte verklaarde, dat hij nog enige vorderingen op K. had en tegenover de groepscommandant van de Rijkspolitie te Heiloo, opperwacht meester Waterdrinker, bekende opzet telijk geld van IC. te hebben achter gehouden. Hij toonde zich toen zelfs bereid het verdwenen bedrag terug te betalen. Drie personen hebben die be- ontenis gehoord. Ter terechtzitting ontkende V. ech ter ooit een dergelijke bekentenis te het hier het oude spelletje was van ontkennen, dat men ooit bekend heeft, in de wetenschap, dat alleen de ver klaringen ter terechtzitting rechts geldigheid hebben. Hij eiste vier maanden gevangenisstraf. De raadsman van V., mr P. A. C. Bondam, noemde de geschiedenis met de boedelverkoop „franje", die de zaak alleen maar duisterder maakte. Hij vond het proces-verbaal van „op per" Waterdrinker, dat uit de herin nering geschreven was, aanvechtbaar. Daarin was een zin tussen aanhalings tekens geplaatst, die telcer niet door een leek als V. kon zijn uitgesproken. Ten slotte was deze rechtszaak ook juridisch niet geheel duidelijk, omdat de transactie tussen V. en de bena deelde destijds reeds was afgesloten door het overhandigen van kwitantie e.d. Hierna werd eerst een aanklacht ingediend. Op 12 Augustus zal de rechtbank vonnis wijzen. Baders bestolen Een zekere H. uit De Rijp had zich te verantwoorden wegens diefstal van een drietal portemonnaies van mensen, die in de buurt van H.'s woonplaat' aan het zwemmen waren. Volgens zijn verklaringen zat H. dringend om geld verlegen. Zijn inkomen is zeer klein en hij had de gestolen bedragen willen gebruiken om bonen te kopen Zijn verdediger, mr P. C. Avis, be pleitte een gecombineerde straf, nadat de Officier vier maanden met aftrek had gerequireerd. Ook in deze zaak uitspraak over 14 dagen. Voor de aanvang van de zitting werd uitsnraak gedaan in de zaak tegen C. B. uit Bergen, die onder de invloed van sterke drank een motor rijwiel had bestuurd. Hij werd ver oordeeld tot ƒ300.boete, subs. 50 dagen en inhouding van het rijbewijs yoor de tijd van drie maanden. dat Bach in zijn harmonieën en melo dievoering moderner kan zijn dan men zou verwachten: Besloten werd met de Passacaglia en fuga in c kl. terts, vermoedelijk een van Bach's laatste werken. Dit reuze-werk, ingeleid door een achttal maten voor pedaal alleen, werd de grandiose cli max van dit concert. Ontdekking TYAT de vertolkingen van dr Van der Horst de klankschoonheid van het orgel in zijn volle rijkdom deden uitko men, behoeft geen betoog. Voor velen zal deze Bach-vertolking een ontdekking zijn geweest ten opzich te van het begrip voor deze muziek. Nogmaals: wanneer men zó Bach hoort spelen, dan moet men ook zonder kennis van de polyphonie worden ge troffen. De meester-organist heeft bij de luisteraars onvergetelijke indrukken achtergelaten en zeker het verlangen gewekt hem nogmaals te kunnen horen. Het was deze avond zonder voorbehoud „Het orgel en zijn meester". Ms. De bekende radio-dirigent Hugo de Groot zal het zomerconeert leiden/dat de HOV op Donderdag 7 Augustus a s. in het Gulden Vlies te Alkmaar geeft. Onder leiding van deze gastdirigent zingt sopraan Erna Spoorenberg vóór de pauze de Waanzin-aria uit Lucia di Lammermoor van Donizetti. Het ver dere programma bestaat uit de vol gende werken: Ouv. Der Waffen- schmied van Lortzing, Bacchanale uit Samson en Dalila van Saint-Saens, Voorspel La Traviata van Verdi en de Polovetzer dansen uit Prins Igor van Borodine. Het tweede programmadeeldraagj als ondertitel „Bij de familie Straus^ Van Johan Sr. en Jr.. Josef en Eduard Strauss zullen o.a. worden uitgevoerd de Radetzkymars, een aria uit Die Fledermaus, Frühlingsstimmenwals, met Erna Spoorenberg als soliste, en Perpetuum mobile. Terug uit Nieuw-Guinea Zaterdag 2 Augustus hoopt onze stad genoot, de stoker-olieman der le klasse bij de Kon. Marine, A. E. Beemsterboer, Laat 13, na een verblijf van een-en- twintig maanden in Indonesië en Nieuw- Guinea, in Alkmaar te arriveren. De heer Beemsterboer arriveert Zater dagmiddag met het lijnvliegtuig van de K.L.M. op Schiphol. Het Retraitehuis St. Petrus waar in de loop der jaren 75 Ten hun geluk hebben gevend ruggevonden, herdacht giste grote dankbaarheid zijn 25-j Staan. In de morgen van deze erd in de fraai versierde t nlichtige Hoogmis opgedagen i C P J v. d. Burg, deken var dam,' met assistentie van de pastoors Th. van Beers en V. Het parochiale koor zong o Molenaar de hoogmis van H. gen. Na de hoogmis zong het ki recreatiezaal nog „O Jesu D Avé Maria" van Witt. De eei directeur Hildebrand sprak f V "s Namiddags hield de dir -taande uit de paters Redempt de Klerk, A- Bergmans, W. 5 Hildebrand en M. Verhoeckx, bezochte receptie in de ree Vele belangstellenden kwam: rectie complimenteren en bodi iukwensen aan .Pater Veegi de hierop volgende feestelijl komst en memoreerde onder op 17 Juli 1926 dit onder ai van J. C. Leyen gestichte r vas ingezegend, hoe de heer lis vanaf 1926 aan het huis w den, hoe op 1 Maart 1931 be overgegaan aan de paters Re ten, hoe 24 Maart 1931 moed hier haar intrede deed en i der jaren duizenden retraitE felijk had verzorgd. Dank aan verschillende personen verdienstelijk hadden gemaa Pater Vos sprak hierna eei uit, die onder ademloze st aangehoord. Spreker wees op de niet noeg le waarderen waarde i Iraitewerk, dat duizenden ei duizenden geluk brachL H lof toe aan de zusters, die sl genrijk werk doen, en aan paters, die voortdurend lev< enerverende spanning. De gaat door, aldus deze spreke gen retraite kan niets op: steeds weer voor een macht van geloofsleven. Een krach volgde op de indrukwekke Verschillende sprekers vo na nog het woord. Mgr. v. ken van Amsterdam, herd Hein de Groot en zijn werl zettingstijd. Burgemeester c gens bood als vertegenwoc de burgerlijke overheid zij gelukwensen aan. Het best Retraitantenclub te Kron haar goede wensen vergeze. bloemen en een enveloppe De heer Huiben sprak zijn sen uit namens de R.K. De zeereerw. heer Kuypers Werk van Marijcke V Ponsiijn en Jan o Van Zaterdag 2 August; enige werkende leden van ht Centrum Bergen in de Kuns Rustende Jager" aldaar hui scren. Het zijn Marycke Vis: liouw-, en edelsmeedwerk, met etsen, tekeningen en Jan de Leeuw met schilder Deze tentoonstelling blijf geopend. Jan Ponstijn zal 1 dag 2 Augustus a.s. om 4 kort woord inleiden. Voort kan nog worden dat vanwege het Minister: wijs, Kunsten en Wetenscl rijn aangekocht een werk houwer J. W. Radeeker e kunstschilder Cees Boender 6 lm 10 Aug Badgasten in tennistourr Tot één van de belangi tenissen op tennis-gebied vincie behoort wel het ti worden A-B-C-Badgastei ook dit jaar weer nispark „De Molenkrocl gehouden wordt en wel 6 en met Zondag 10 Aug Het vorig jaar hebb.e satoren van deze wedstr en mevrouw M. Lau I wisselprijs in de vorm Ten Molen beschikbaar het Dames- en Heren-e nares bij de dames w Rademaker uit Nijmege heren wist Adama van Groningen beslag op h leggen. Beiden zullen krachten moeten inspa Zilveren Molen wederoi te krijgen. Dit jaar imr sterke bezetting verw: heren zal Adama van Volkmaars, Nolten e.a Vinden en mevrouw r het moeten opnemen tc dames mevrouw Herr Kruisinga. EXAMEN Geslaagd voor het Lingerie: mej. M. Bro eindexamen RHBSAri Hoogcarspel, Jaap Krooi

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 2