Waterpoloteam opnieuw tegen Zuid-Sla vie MORGEN IN HELSINKI De F.I.N.A. wees hei protest toe Geertje Wielema start morgen voor goud Schoonspringsters uitgeschakeld Onbegrijpelijke beslissing met gevaarlijke consequenties Joke de Korte en Ria v. d. Horst zijn haar secondanten Hei protest Nederland heden tegen Hongarije Ploeg van Peking China arriveerde Els v. d. Horn en Lenie Lanting niet bij de laatste acht bedrijven Wij zullen vechten DE RADIOREPORTAGES M De4x 200 m. vrije slag Japanners vonden hun Pearl Harbor NIEUW OLYMPISCH RECORD WETIIGT OP1IMISME Joan Harrison is de gevaarlijke ouisider WOENSDAG 30 JULI 1052 (Speciale berichtgeving) HELSINKI, 29 Juli. De loting voor de twee groepen in de tweede ronde van het hoofdtornooi om het Olym pisch waterpolokampioenschap, is voor ons land niet gelukkig uitgevallen. Ne derland is in groep A ingedeeld met Zuid-SIavie, Rnsland en Hongarije. Groep B is met Italië, Verenigde Sta ten. Belgie en Spanje aanzienlijk zwak ker. Zoals gemeld zullen de wedstrijden gespeeld in de eerste ronde, dus niet de voorronde in de klassemen ten van de beide halve finalegroepen «orden verwerkt. Hongarije start dus met twee winstpunten, behaald in de nedstrijd tegen Rusland. In groep B worden de uitslagen ItaliëVerenigde Staten 54 en BelgieSpanje 51 verwerkt. De ploegen, die in deze twee groepen de eerste twee plaatsen inne men. zullen een plaats krijgen in de iinalegroep. Deze vier teams zullen strijden om de eerste tot en met de vierde plaats. De zeventallen, die op de derde plaats eindigen, spelen een wedstrijd om de vijfde en zesde plaats. Voor Woensdag zijn de volgende wed strijden vastgesteld: GROEP A: NederlandHongarije scheidsrechter Rogioni (It.); Zuid-Sla- vieRusland. GROEP B: Verenigde StatenBelgie; ItaliëSpanje. Donderdag. GROEP A: Nederland Rusland, scheidsrechter Grimaldi (It.); Zuid-SiavieHongarije. GROEP B. Verenigde StatenSpanje, scheidsrech- ter Voogd (Nederland); ItaliëBelgie. 1 (Speciale berichtgeving HELSINKI, 29 Juli. Vandaag ar riveerden in het Olympische kamp Otaniemi achttien athleten van de Olympische ploeg van PekingChina. Het zijn zestien heren en twee meis jes, gekleed in bruine costuums. Allen droegen op de borst een speldje met de beeltenis van Mao Tse Toeng. De athleten kannen evenwel niet meer aan de Spelen deelnemen, omdat in alle tornooien het einde snel nadert. (Van een speciale verslaggever) HELSINKI 29 JULI. - De Nederlandse schoonspringsters, Lenie Lanting—Kei ler en Els'van den Hom, zijn uitgeschakeld voor de finale schoonspnngen, fwaaraan acht dames zullen mogen deelnemenEls van den Horn werd der tiende met een puntentotaal van 49,44 en Lenie Lanting Keiler stond na vijf gelimiteerde sprongen als veertiende geklasseerd met 47,33 punten. De Arrie- rikaanse favoriete Pat McCormick heeft de leiding met 71,85 p., gevolgd, door Marie Moreau van Frankrijk met 67.65 p. en Zoe Ann JensenOlsen, die in J948 als Zoe Ann Jolsen de zilveren medaille won, met 63.09 op de derde plaats. drie sprongen met 26,63 p. de laatste plaats van de vijftien deelneemsters bezette. Elsje v. d. Horn nam op dat ogenblik de twaalfde plaats in. De Amerikaanse Pat McCormick had zich toen reeds aan de kop genesteld met 42.50 p. Hoewel de twee, Nederlandse meis jes zich 's middags in de laatste twee sprongen van de gelimiteerde groep beter weerden, zagen zij toch geen kans zich bij de acht uitverkorenen te scharen. Tweeduizend toeschouwers, o.w. de prinsesjes Beatrix en Irene, waren vanmorgen naar het zwemstadion ge komen om te genieten van de verrich tingen van de schoonspringsters op de drie meter plank. Van de Nederlandse deelneemsters bracht Elsje van den Horn er nog het beste af. Vooral haar eerste sprong, een gestrekte salto met loop, kreeg behoorlijke cijfers. Lem Lanting, die bij de training een betere indruk had gemaakt dan haar landge note, kwam bij de eerste twee spron gen niet boven het gemiddelde van het cijfer 5. Haar laatste sprong, een Auerbach-salto, was behoorlijk en de juryleden honoreerden deze sprong dan ook met zessen en zevens. 'Dit kon echter niet verhinderen, dat Leni na (Van een speciale verslaggever) HELSINKI, 29 Juli. Er is vandaag in Helsinki een strijd gestreden, waar naar men tevergeefs in het programma van de tiende dag van de Spelen zal hebben gezocht. Het is een hard gevecht geweest, spannend tot de laatste seconde, enerverend van het schokkende begin tot het sensationele einde, ver rassend zoals het een Olympisch duel betaamt. Een tweekamp, die achter de betonnen muren van het stadion werd uitgevochten, doch die bijna alle facetten bezat van de slag op het groene veld. de rode sintels of het klare nat van het zwembassin. Bijna, want er was een grote, niet te overbruggen, leemte: sportivi teit. Dit gemis maakte de kamp over het al dan niet overspelen van de water- polowedstrijd NederlandZuid-SIavie tot een strijd, zó onwaardig, zó verwerpe lijk, dat hij een bespotting werd voor de Olympische geest, door Pierre baron de Coubertin, uitgedragen en door alle deelnemers aan de XVe Olympische Spelen (ja, ook door juryleden en het F.I.N.A.-bestuur) tien dagen geleden plechtig onderschreven. Dat het hoogste college van de Internationale Zwembond de Belgische scheidsrechter Delahaye heeft gediscrimineerd, moet ons tot grotere teleurstelling stemmen, dan het besluit, dat de wedstrijd NederlandZuid-SIavie, met 32 door onze landgenoten gewonnen, ongeldig is verklaard en Vrijdag morgen om negen uur zal moeten worden overgespeeld. De onbegrijpelijke erken ning van het Zuidsiavische protest, waarvan de gevolgen nog niet zijn te over zien, maakte deze dag, niettegenstaande de prachtige sport waarvan ook nu te genieten viel, tot een sombere en wellicht de somberste dag van de Spelen. iiiijniiiffliittHiBiiiiiHiiffifflfflHHiiitinfflHffliiiisiinifHnroiiniBifiiwiFniiiinHniiiinn £en Sp0r{(-Jrama jn rfrie JJET sportdrama, dat zich vandaag in Helsinki voltrok, telde drie bedrij ven en een proloog. Toen het doek van het laatste bedrijf viel, wist de Belgi sche scheidsrechter van de wedstrijd NederlandZuid Slavie, dat hij vol gens het F.I.N.A.-bestuur de ontmoe ting onreglementair had geleid, wis ten de zeventallen van Nederland en Zuid-SIavie, dat zij Vrijdag elkander wederom zullen ontmoeten en wisten velen zich een illusie armer. Doch laten wij de onverkwikkelijke geschie denis op de voet volgen. Proloog: De wedstrijd Nederland Zuid-SIavie heeft meer met een „jva- terworstelpartij." dan met een „watëï- polomatch"' gemeen. De leiding van de Belgische scheidsrechter Delahaye is zwak. Zowel ten voordele van de Nederlanders als van de Zuidslaven worden dubieuze beslissingen geno men. Als het laatste fluitsignaal klinkt, heeft Nederland met 32 ge wonnen. Einde proloog. Eerste bedrijf: Zuid-SIavie dient een protest in, waarin in twee punten wordt uiteengezet welke fouten de arbiter naar de mening van de pro testerende partij heeft gemaakt. O Primo: Delahaye heeft aan Nederland een vrije worp toegekend na het be gaan van een overtreding tegen Ko- revaar, terwijl hij de vrije worp heejt laten nemen door Bijlsma. Secun- do: Het tweede doelpunt van Zuid Slavie is gescoord nadat gefloten was voor een gewone fout tegen Neder land. Dc scheidsrechter had het spel moeten staken en een vrije worp laten nemen. Ons doelpunt, aldus Zuid Slavie, was ongeldig! Einde eerste be- driif. Tweede bedrijf: De International Waterpolo Board behandelt liet pro test en geeft het FINA-bureau. dat als jury d'appel fungeert het advies: Pro test toewijzen. Wedstrijd laten over spelen op Woensdagmorgen 8 uur. De Nederlandse Waterpolo-leiders roepen de bemiddeling in van Karei Lotsy. die van het F.I.N.A.-bestuur eist, dat de jury d'appel de motive ring van haar beslissing op schrift zal stellen. Nederland dient een tegen- protest in, waarin wordt geconclu deerd. dat het Zuidsiavische protest, dat legen bepaalde waarnemingen van de scheidsrechter is gericht, een ern stige inbreuk op het reglement van de F.I.N.A. betekent en niet toegekend mocht worden. De Belgische (Speciale berichtgeving) HELSINKI, 29 Juli. Toen het F.I.N.A.-bestuur definitief had beslist, dat NederlandZuid Sla- vië opnieuw zou worden gespeeld, stapte Karei Lotsy op ons water polo zevental toe en adviseerde het zich bij de beslissing neer te leggen uit respect en sympathie voor de Finnen en hun Olympi sche Spelen. Frans Kuyper en zijn jongens zeiden onmiddellijk dit advies te zullen aanvaarden en zolang er nog gelegenheid zal bestaan strijd te leveren. Toen wij Frans Kuyper nog even naar zijn mening vroegen, vertolkte hij de gevoelens van zijn team met de woorden: Wij zullen vechten en nog eens vechten, nog harder en nog feller dan anders en wan neer wij het bij deze ongeluk kige loting niet tot de finalegroep brengen, zullen wij ons zelf geen verwijt behoeven te maken, daar kan men van verzekerd zijn". Het programma voor de Olympische Spelen voor morgen luidt: Ruitersport: Driedaagse - Dressuur- proef. Schermen: Sabel - Pers. wedstrijd (eerste en tweede ronde) Basketball: Derde series. Boksen: Tweede ronde. Zwemmen: Torenspringen heren. 1500 m. Vrije slag (se ries). 400 m. Vrije slag Da mes (series). 200 m. Schoolslag He ren (series). 100 m. Rugslag Dames (finale) 100 m. Rugslag Heren (demi-finales). Waterpolo; Wielrennen: 1000 m. Tijdrace (finale) Sprint (finale). Tandem (finale). Morgen te 12.45 uur worden via Hilversum I (402 m), reportages ge wijd aan paardensport, series 400 m vrije slag dames, en de 1000 m tijd rit wielrennen. Om 18.00 uur volgt op dezelfde golflengte reportages over boksen, de series 200 m schoolslag heren, de fi nale 100 m rugslag dames, de finales sprint en tan dem en het Olympische Varia. scheidsrechter blijft van mening, dat Bijlsma de man was, die de vrije worp moest nemen en dat het Zuid siavische doelpunt was gescoord, voor dat hij voor een overtreding floot. Delahaye besluit geen wedstrijden meer te leiden. Einde tweede bedrijf. Derde bedrijf: De F.I.N.A. wijst het Nederlands tegenprotest af. Uit eigen waarnemingen zijn de bestuur- deren van oordeel, dat Delahaye de wedstrijd op onreglementaire wijze heeft geleid. Een nadere schrifte lijke motivering van het advies van de jury d'appel wordt niet gegeven. De F.I.N.A. heeft alleen oog voor het Nederlandse bezwaar, dat nu Woens dag twee zware wedstrijden moeten worden gespeeld. Besloten wordt dat de match Vrijdagmorgen om negen uur zal plaats vinden. De winnaar zal als eerste wedstrijd in de finalegroep spelen tegen de zwakste van de twee landen, welke uit de andere groep worden geplaatst. De F.I.N.A. doet een beroep op Nederland zich bij dit besluit neer te leggen. Het Nederlandse zevental zegt toe verder te spelen en sportief te strij den zolang er nog een kans is. Doek! Geertje Wielema zit reeds onder haar startblok (No. 6), terwijl Margaret McDonall van Engeland, die tweede werd, nog in de baaii ligt. (Speciale berichtgeving) HELSINKI, 29 Juli De strijd in de finale 4 x 200 meter vrije slag heren was zo fel, het krachtsverschil tussen de Amerikaanse en Japanse ploeg zo gering, dat het Olympisch recora Maandag door Japan op 8.42,1 ge bracht, opnieuw moest sneuvelen. De ploeg van de Verenigde Staten, be staande uit Moore, Woolsey, Konna en McLane, bleef elf volle seconden be neden de topprestatie van de Japan ners. Hiertegen waren de vier driftige Japanse zwemmers niet bestand. Ge ruime tijd hielden Suzuki, Goti, Ber nardo en Mamagushi hun kansen in eigen hand, maar de eindspurt van McLane was zo imponerend, dat de laatste Japanse zwemmer, Hamagustu met nog tien meter te zwemmen een geslagen man was. De uitslag was: 1 en Olympisch kam pioen, Ver. Staten 8 min. 31,1 sec.; 2 Japan 8 min. 33,5 sec.; 3 Frankrijk 8 min. 45,9 sec.; 4 Zweden 8 min. 46,8 sec.; 5 Hongarije 8 min. 52,6 sec.; 6 Gr Brittannie 8 min. 52,9 sec.; 7 Zuid- Afrika 8 min. 55,1 sec.; 8 Argentinië 8 min. 56,9 sec. Lenie Lanting-Keller tijdens van haar sprongen, (Van een speciale verslaggever HELSINKI 29 JULI. De Nederlandse kolonie is toch nog door de goud koorts bevangen. Eindelijk bestaat dan de reeële kans op een Olympische titel Het ranke rugslagzwemstertje uit de radiostad, Geertje Wielema, heeft met haar perfecte stijl en fkmeuze „Kiefer"-keertechniek vanmorgen het Olympisch record van de Deense Karin Harup op de 100 meter rugslag met 0.4 sec. verbeterd en gebracht op 1 min. 13,8 sec. Donderdag wacht onze achttien lentes telende landgenote de beslissende strijd. Gestaald door een ha-de Stender-training is het echter niet waarschijnlijk dat Geertje zal falen. Moreel is zij sterk genoeg en nu zij op het startblok verschijnt met de zeker heid. dat zij, na haar ziekte, weer tot topprestaties in staat is, geloven wij niet dat een van de andere meisjes haar werkelijk kan bedreigen. Zonder enige twijfel zal Geertje in de finale goed zijn voor ongeveer dezelfde tijd en alleen als een der andere finalisten (Joan Harrison?) bij machte is het nagelmeuwe Olympisch record om zeep te brengen, zal Nederland een gouden medaille op het nummer rugcrawl ontgaan. Wij hopen dus op de Nederlandse vlag in de hoogste top en het zou ons zelfs niet verbazen, indien Ria van der Horst of Joke de Korte bij het goud nog een bronzen medaille zullen voegen. niet al haar troeven op de zware vijf- tigmeterbaan van het zwemstadion te Helsinki uit te spelen. Zells Joke de Korte, die in de derde en laatste serie met haar soepele slag met 1.15.8 voor de dag kwam, kan nog beter. Na haar serie beloofde zij in de finale te laten zien wat zij waard is. Joke behaalde overigens geen serie-overwinning. Zij werd overtroffen door de Zuidafrikaan- se Joan Harrison, die met haar 1.14.7 de gevaarlijkste concurrente voor Geertje Wielema zal worden. Wij kre gen echter de indruk dat het meisje Harrison niets achter de rug heeft ge houden en hoogstens nog enkele tien- WANT met de fraaie prestatie van Geertje Wielema was vanochtend de koek nog niet op. Ook Ria van der Horst en Joke de Korte vonden de weg naar de finale. Ria zwom een „bekeken" wedstrijd en behaalde een serieoverwinning in de tijd van 1.17. Zij is tot meer instaat. Ria van der Horst heeft echter de vuurproef van tal van internationale wedstrijden reeds doorslaan en was zo verstandig GEERTJE WIELEMA den van seconden sneller kan. Maar in deze Olympische Spelen is reeds zo veel mogelijk gebleken! L)E drie Nederlandse meisjes komen in de finale uit tegen Joan Stewart, Margaret McDonald, Barbara Stark, Gertrud Herrbruck en Joan Harrison. Joan Stewart noteerde in de serie welke door Geertje werd gewonnen 1.16.De Britse McDonald zal, nadat zij de tijden heeft bestudeerd, met haar 1.17.5 wel geen illusies meer heb ben, evenmin als Barbara Stark (V.S.), die in de eerste serie vierde werd in 1.17.9. De Duitse Gertrud Herrbruck en,_ zoals gezegd, het Zuidafrikaanse meisje Joan Harrison, zullen hogere adspiraties hebben dan een onderge schikte plaats in de finale. Weliswaar liet de Duitse „slechts" 1.17.8 voor zich afdrukken, maar zij klom het water uit zonder de indruk te vestigen, dat zij zo juist een topprestatie had ver richt. Wij leven in de sterke overtui ging dat Nederland in de finale niet alleen met een gouden medaille tevre den behoeft te zijn. Zonder al te groot optimisme achten wij onze zwemsters met een sprankje geluk in staat met een eerste en een derde plaats de 100 m rugslag tot een Nederlandse zaak te maken. De uitslagen van de series, waarin Geertje, Joke en Ria zwommen, waren: 1, Geertje Wielema 1.13.8; 2. Joan Stewart (N.Z.) 1.16.0; 3. Margaret McDonald (G.B.) 1.17.5; 4. Barbara Stark (V.S.) 1.17.9; 5. Gerda Olsen (De nemarken) 1.20.1; 6. Asta Haaranen (Finland) 1.21.7. 1. Ria van der Horst (Ned.) 1.17.0: 2. Gertrud Herrbruck (Duitsl.) 1.17.8; 3. Margaret Freeman (V.S.) 3.18.0; 4. Edith Groba Oliveira (Brazilië) 1.20.0; 5. Lenora Fisher (Ca nada) 1.22.9; 6. Irene Milnikiel (Polen) 1.25.5; 7. Doryth Gonsterssweiler (Zw.) 1.26.5. 1. Joan Harrison (Z.A.) 1.14.7: 2. Jo- ke de Korte (Ned.) 1.15.8; 3. Pauline Musgrove (G.B.) 1.19.6; 4. Magda Hu- nyadfi (Hong.) 1.19.6; 5. Coralie O'Con nor (V.S.) 1.19.6; rte F.I.N.A. heeft Dinsdag een af- u schuwelijke fout gemaakt. Zij heeft in hoogste instantie het protest van de Zuid-Slaven tegen de scheidsrechter in de wedstrijd tegen Nederland toege kend. Om misverstand te voorkomen willen wij vooropstellen, dat wij deze fout óók als ergerlijk zouden hebben gekwalificeerd, indien het Nederland se waterpoloteam niet bij een derge lijk protest betrokken zou zijn ge weest. Chauvinisme speelt dus bij ons geen enkele rol, hoewel het uiter aard spijtig is, dat Nederland nu juist het slachtoffer van deze onjuiste be slissing moet worden. De zaak ligt evenwel principieel op een ander niveau. Gisteren zeiden we al, dat een der slagwoorden van een goed sportsman is, dat de scheidsrechter altijd gelijk heeft. Hij heeft zich bij de leiding neer te leggen. Wij hebben een paar jaar geleden eens voor een verzame ling nationale tennisscheidsrechters en later voor een bijeenkomst van in ternationale hockeyscheidsrechters het woord mogen voeren over de taak van een wedstrijdleider. Wij herinneren ons niet precies, wat wij destijds heb ben opgemerkt; wel weten we nog, dat wij bij beide gelegenheden hebben verklaard, dat de scheidsrechter een dienende functie heeftHij moet zo onopvallend mogelijk toezien op een goede naleving van de spelregels. Bij dit toepassen van spelregels kan er uiteraard van verschillen van uit leg sprake zijn. Tegen een positief ge nomen beslissing behoort men geen beroep te kunnen aantekenen. Van spelerskant moet men de lei ding van de scheidsrechter zonder morren aanvaarden. Dat kan wél eens nweilijkheden opleveren, hmaar de gene, die bij de beoefening van zijn sport geen zelfbeheersing in acht weet te nemen, hoort op het sportveld een voudig niet thuis. Men schijnt in Helsinki deze gulden regels te zijn vergeten. Men heeft niet geprotesteerd tegen een beslis sing. Men diende protest in tegen de leiding in het algemeen. De F.I.N.A. is zo onverstandig geweest dit protest toe te kennen en daardoor voor iedere ploeg, die een nederlaag heeft geleden, de winnaars protesteren bijna nooit de gelegenheid te ope nen de leiding van een scheidsrech ter als waardeloos te kwalificeren. Indien dit principe van gelding zou worden op alle takken van sport, dan, zal er geen mens ter wereld meer voor de scheldsrechterij te vinden zijn. Deze toegewijde mannen zouden er volkomen voor hun verdriet staan. En om even practisch te zijn welke bovenmenselijke taak krijgt de man, die straks de herhalingswed strijd tussen Nederland en de Zuid- Slaven moet fluiten? Theoretisch kan het spelletje dan opnieuw Worden ge speeld En ook sportief valt ons deze hou ding van de Zuid-Slaven bitter tegen. jAe successen van onze zwemmeisjes zijn Verbluffend. Geertje Wielema heeft zich van haar sterkste zijde laten zien. Dit bracht ons op de vraag, hoe het toch komt, dat in ons land de damessport meer successen boekt dan de herensport? Wij beschikken natuur lijk over een betrekkelijk klein arse naal sportbeoefenaars. Maar uit dat kleine aantal komen de meisjes veel verder naar voren dan de mannen. Men lette maar op de tot nu toe be haalde resultaten op de Spelen. Het moet voor ons Ihnd van het zwakke geslacht komen. Wellicht zit het antwoord op deze vraag in de vrouwelijke eigenschap, die lang aarzelt voor iets wordt aan gepakt, maar, als de keuze is gedaan, geen opoffering te groot acht om tot een goed resultaat te komen. Vrou wen zijn trouwer dan mannen! Ook in haar training. De zwemmerij heeft haar opgang naar de hoogste regionen vooral te danken aan „Ma" Braun, die met haar dochter „Zus" een bijna onverganke lijke propaganda voor het wedstrijd- zwemmen door meisjes heeft gemaakt. En die Geertjes, Ria's, Hannie's, Koos- jes en hoe ze allemaal mogen heten, zijn in de grond pupillen van „Ma", die in Berlijn 1936 het hele trainers contingent in het Olympisch zwem stadion aan haar voeten had. Koos de Jong kwam maar achttien punten te kort (Speciale berichtgeving) HELSINKI, 29 JULI. - Na de be handeling van de protesten is geble- ken, dat het puntenverschil, dat de Nederlandse zeiler Koos de Jong in de Fmnn-jollen kla-sse van de derde plaats scheidt, niet 67 maar.18 pun- ten telt. De Zweed Sarby kreeg het brons met 5051 punten en Koos de Jong werd vierde geklasseerd met 5033 punten.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 5