Linneman, Pastor en Jansen sloegen zich naar volgende ronde D Zuid Slavie was iegen Duitsland geen schaduw van Hongaarse hogeschool DE ZWEMMENDE FAMILIE. FANNY BLIJFT BIJ HAAR BESLUIT Duitsers copieerden kort spel Zweed St.Cyr won Nederlanders komen echter nog tegen „zware" jongens in de ring Müller was groggy Records op flarden schietbaan geschoten aan Komende kanokampen IN Uruguezen geschorst Wereldrecord van Marjorie Jackson erkend ZATERDAG: VOETBALFINALE HONGARIJE-ZUlD SLAVIE de dressuurproef Ovatie voor Lis Hartel Na 3-1 voorsprong was de fut eruit Ook Remigino komt smiiriniiiiiiiiiiiniiiniiiniiiiiniiinniniiiniiMninniiiiiiiiiniiinriiinimnrafiinnniiïïinininiiiinitïïiimmnnnniiinniiiniiininiiniiiiiramiiiiiniimiiniiiiiiiiinitnHninniiniinnniniiinniinniniiinnHiiiinimiiiHinnnniiiimiininniiiiiinBjniiinniiiii Met MIMI in Ue,tójun(& lifoe tviü ek 'n JfouMul? (Speciale berichtgeving) HELSINKI, 29 Juli. De tweede dag van het Olympisch bokstornooi is voor de Nederlanders gunstig geweest. Moos Linneman vloerde in de tweede ronde zijn Zwitserse tegenstander Müller, die met het luiden van de bel voor de derde ronde nog totaal geen interesse toonde om de strijd voort te zetten, om de dood eenvoudige reden dat hy nog groggy was. Pastor zag zich de overwinning toe gewezen in de wedstryd tegen de Hongaarse halfzwaargewicht Fazekas, cmdat hq zo verstandig was geweest te blijven boksen in plaats van een „knokparty" aan te gaan met een tegenstander, die niets liever wilde. En tot slot won Leen Jansen in de tweede ronde van het middengewicht door een technische knock out in de eerste ronde van de Canadees Malouf. De eerste twee hebben echter een zeer geringe kans om de halve finales te bereiken. Niet omdat zij teleurge steld hebben, maar omdat er in hun gewichtklassen boksers van grote allure EÜn met een harde slag en een groot incasseringsvermogen. Vooral in de klasse van Linneman zijn enkele uitgesproken favorieten, zoals de neger Gage, de Roemeen Llnca en de Rus Scherbakov. TIE keiharde vechtjas uit Amsterdam, Moos Linneman sloeg zich met een vliegende reehtse tegen de kaak van de Zwitser Müller, naar de volgende ronde van het weltergewicht. Tegen het einde van de tweede ronde schoof Mtiller tegen het canvas. Bij de zesde tel klonk de gong, zodat de Zwitser nog niet had verloren. Zijn coach droeg hem naar zijn hoek waar hij een volle minuut machteloos ln de touwen hing. Op het moment dat de derde ronde een aanvang moest nemen, was Müller nog steeds niet in staat de strijd te hervat- (Speciale berichtgeving) HELSINKI, 29 JULI. De Noor Larsen heeft hij de schietwedstrijden Rennend Hert, waarbij 50 enkele en 25 dubbele schoten op een afstand van honderd meter moesten worden gelost, een nieuw wereld- cn Olympisch re cord gevestigd. De Noor schoot 413 pt. bijeen, hetgeen 15 punten meer was, dan zijn landgenoot Bergersen in 1949 in Buenos Aires behaalde. In de wed strijd klein kaliber geweer liggend evenaarde de Roemeen Sarbu met 400 punten het wereldrecord en bracht een nieuw Olympisch record op zijn naam. De uitslagen waren: Rennend Hert: 1. en Olympisch kampioen: Larsen (Noorwegen) 413 pt. (nieuw wereld en Olympisch record): 2. Skoeldberg (Zweden) 409 pt.; 3. Maeki (Finland) 407 pt.; 4. Bergersen (Noorwegen) 399 pt; 5. Kockgard (Zweden) 397 pt.; 6. Niettinen (Finland) 392 pt. Klein kaliber geweer liggend: 1. en Olympisch kampioen: Sarbu (Roemenië) 400 pt. (Olj'mpisch record en evenaring wereldrecord); 2. Jack son (V.S.) 399 pt.; 3. Boa (Canada) 399 pt.; 4. Andreev (Rusland) 399 pt.; 5. Spoerer (Duitsland) 399 pt.; 6. Hor- ber (Zwitserland) 398 pt. Klein kaliber geweer liggend, ge knield en staand: 1. en Olympisch kampioen Kongshaug (Noorwegen) 897, 387, 380 totaal 1164; 2. Ylonen (Fin land) 397, 394, 373, totaal 1164; 3. An dreev (Rusland) 400, 387, 376 totaal 1163- 4. Huber (Zwitserland) 1162; 5. Avilov (Rusland) 1162; 6. Sarbu (Roe menie) 1161. (Speciale berichtgeving) HELSINKI, 29 Juli Op het congres van de Internationale kanofederatie te Helsinki, waarbij de chef d'équipe van onze kano-ploeg, Jos Verwilligen, de Nederlandse Kanobond vertegenwoor digde, werd besloten dat de wereld kampioenschappen slalom 1953 te Italië zullen worden gehouden. De afgevaar digden hadden de keus tussen West- Duitsland, Zuidslavie en Italië. Dat de Italianen de voorkeur genoten, is niet vreemd, als men weet dat zij tevoren hadden meegedeeld, dat de Italiaanse regering aan alle deelnemende ploegen de reiskosten in Europa, alsmede alle verblijfkosten in Italië zouden vergoe den. De wereldkampioenschappen der Kajaks en van de Canadianklasse, die op de even jaren tussen de Olympische Spelen worden gehouden, vinden in 1954 plaats te Macon. Op de oneven jaren zullen zone kamoioenschappen worden georganiseerd. Voor 1953 zul len de betrokken landen zelf plaats en datum moeten bepalen. ten. Linneman werd dus winnaar door opgeven van zijn tegenstander. J.JET zag er aanvankelijk niet naar uit dat Linneman zo'n vlotte overwin ning zou gaan behalen. Onstuimig als altijd probeerde de Amsterdammer na de eerste gongslag de strijd te forceren, maar Müller maakte een voortreffelijk gebruik van zijn langere reach en scoorde vele punten met zijn linkse stopstoot. Eenmaal liep Linneman recht op die linkse in en ging door de knie ën. Meteen stond hij echter weer over eind, klaar om een offensief te begin nen. De scheidsrechter kwam echter tussen beide en telde reglementair tot acht, hoewel Linneman niets mankeer de. Daarna trachtte de Amsterdammer de Zwitser in zijn bekende, geheel op de aanval gebaseerde stijl, te overwel digen, zonder hierin te slagen. De Zwitser bleef met succes zijn linkse hanteren en sloeg bij het lijf-aan-lijf vechten ook enkele malen hard toe met zijn rechtse hoek. Linneman ver flauwde echter geen moment, doch was nogal onzuiver met zijn stoten en de ze ronde moest dan ook naar onze me ning op rekening van de Zwitser wor den geschreven. de tweede ronde zette Linneman de aanval door en de eerste slag- wisseling verliep in zijn voordeel Mül ler had weliswaar enkele goede reac ties, maar kreeg toch meer te incasse ren dan hij uitdeelde. Halverwege raakte hij zeer vermoeid, waaraan de harde roffels van Linneman zeker niet vreemd zijn geweest. Tegen het einde van deze - naar later zou blijken laat ste ronde - zette Linneman zo'n felle aanval op, welke Müller in de touwen dreef. Het was daar dat Linneman met een droge, harde slag een einde aan het gevecht maakte. In de volgende ronde komt onze landgenoot tegen de Iranees Issabeg, die door diskwali ficatie van de Egyptenaar Abdel Ra- kanan de eerste ronde verwierf. Pastor was voorzichtig /JEEN moment heeft de Nederlandse libhtzwaargewicht Pastor in zijn partij tegen de Hongaar Fazekas het internationaal niveau kunnen bereiken. Dat hij niettemin een duidelijke pun- tenvoorsprong op zijn tegenstander be haalde, wil dus alleen maar zeggen dat Fazekas nog maar een vuistvechter is, die in de harde school van de noble art veel heeft te Ieren. Het was voor Pastor moeilijk om tot grote hoogte te stijgen. De Hongaar was alleen maar een sterke knaap met in iedere vuist een harde hoek. Dat was met zijn enthou siasme, het enige wapen waarover hij kon beschikken. Pastor bokste zeer voorzichtig en probeerde de Hongaar op afstand te houden, waarin hij gro tendeels slaagde. In de tweede ronde scoorde de Nederlander met zijn link se verscheidene punten. Bij het ingaan van de derde ronde had hij een duide lijke voorsprong, en het was te begrij pen dat de Hongaar met een wan hoopsoffensief probeerde een eindstoot te plaatsen. Hij bokste daarbij echter zo onbesuisd, dat Pastor eenmaal zelfs een klap in de nek kreeg. Naar mate de ronde verliep verflauwde de Hon gaar, maar ook Pastor kwam aan het einde van zijn latijn. Het werd tenslot te een verward handgemeen met veel clinchen en wilde stoten over en weer waarbij Fazekas eenmaal een officiële waarschuwing van de scheidsrechter kreeg. De uitspraak ten gunste van Pastor was volkomen normaal. Bliksemsnel. I EEN JANSEN behaalde een bliksem- snelle zege op de zwaargebouwde, breedgeschouderde Canades Malouf. In veel minder dan twee minuten was de strijd beslist. De trage Malouf had toen reeds driemaal kennis gemaakt met het canvas en was volkomen groggy. De scheidsrechter vond het toen welletjes en zond Jansen naar zijn hoek terug, nog voordat Malouf was uitgeteld. Malouf stond eerst wat beduusd te kijken toen Leen Jansen in een geweldig hoog tempo om hem heen draaide en met enkele vinnige linksen door zijn dekking prikte. Het waren geen harde stoten, maar nog voordat Malouf voor de eerste maal zijn stevige vuisten kon uitsteken naar de watervlugge Neder lander, had de Canadees zijn eerste knock down te pakken. De wedstrijd was nog geen twintig seconden oud toen de tegenstander van Jansen voor acht tellen nterging. De dappere Malouf her vatte de strijd, hoewel hij eigenlijk rijp was voor een volledige knock out. Jan sen voelde dat en verdubbelde zijn acti viteit met een bombardement van recht- sen en linksen en weer ging Malouf door de knieën .Hij werd enkele malen zwaar tegen het lichaam en het gelaat ge raakt. niettegenstaande zijn dubbele dekking. In het publiek,, dat bij uitzon dering nu eens niet „bloeddorstig" was gingen stemmen op om de strijd te sta ken. De scheidsrechter achtte de tijd LEEN JANSEN echter nog niet gekomen en Malouf moest doorvechten. Zonder veel moeite plaatste Jansen die geen klap van be tekenis heeft geïncasseerd, beslissende hoek, die de Canadees voor de derde maal velde. Op dat moment vond de scheidsrechter, dat Jansen zijn supe rioriteit voldoende had bewezen. Terwijl Jansen korte metten maakte met Malouf won de Amerikaanse neger Patterson op punten van de Fransman Tebba (k.o.) Jansen komt in de derde ronde tegen Patterson uit. Een overwin ning zal hem in de halve finale bren gen. Gezien de prestaties van Patterson, moet het geen onmogelijke opgave zijn. Wel was hy, gebruik makende van zijn physiek overwicht op de Fransman, voortdurend in de aanval, maar hij kon slechts sporadisch door de dekking van de Fransman heenkomen, De Denen Peder Rasch en Finn Hannstoft meren hun Canadese kano, nadat zij de 1000 meter jinale gewonnen hebben. (Speciale berichtgeving). HELSINKI, 29 Juli. Fanny Ban kersKoen, die voor de aanvang van het seizoen mededeelde, dat zij dit jaar voor het laatst zou uitkomen, ziet in het verloop van de Olympische wedstrijden geen aanleiding om op haar besluit terug te komen; wel zal zij dit seizoen nog één of twee keer op de baan verschijnen, maar eind Sep tember zal zij er mee ophouden en „voor goed", zoals Jan Blankers er aan toevoegde. Het ligt in de bedoeling, dat ir A. Paulen haar tydens de revanehewed- strijden op 10 Augustus in Amsterdam de Coupe Taher Pascha van het I.O.C. zal uitreiken. Verdiende siraf (Speciale berichtgeving) HELSINKI, 29 Juli. Twee leden van de basketballploeg van Uruguay, die Maandagavond betrokken zijn ge weest bij de vechtpartij tegen de Ame rikaanse scheidsrechter Vincent Far- rell, die de wedstrijd FrankrijkUru guay had geleid, zijn voor de duur van het Olympisch basketballtornooi uit gesloten van deelneming. Dit besluit is genomen na overleg tussen de Internationale Amateur Bas ketball Federatie en de Uruguese of ficials. De twee spelers zijn Peleaz en Rossello. De Uruguese basketball fede ratie heeft haar spijt .betuigd over het gebeuren en heeft beloofd de twee spe lers in overeenstemming met de ernst van het feit te zullen straffen. In groep A van het basketballtornooi won Argentinië met 6152 van Frank rijk. Uruguay zag kans Bulgarije met 6254 te verslaan. Verenigde Staten waren in de wedstrijd tegen Chili (groep B) niet spoedig tevreden. De uitslag werd hier 30355. Rusland klopte Bra zilië met 5449. HELSINKI, 29 JULI. De tijd van 10.4 sec., die Marjorie Jackson (Austr.) in Maart j.l. op de 100 yards maakte, is door de I.A.AF. als wereldrecord erkend. Het oude record stond op naam van Fanny BlankersKoen met 10.8 sec., welke tijd thans nog als Europees record geldt. Onze landgenote heeft op 5 Juli te Wassenaar de 100 yards gelopen in 10.6 sec., doch deze tijd is nog niet erkend. Een spannend moment uit de basketball-wedstrijd tussen Rusland en Ver. Staten. de (Van een speciale verslaggever) HELSINKI, 29 Juli. Hoe pover stak de tweede halve finale in het Olym pisch voetbaltournooi, tussen Zuid-Slavie en Duitsland, af hy het hogeschool voetbal, dat de Hongaren gisteren in de andere halve eindstrijd tegen de Zwe den serveerden. Vrywel niets was er te vinden van de superbe perfectie, waar mede de Hongaarse voetbalmachine tweemaal drie kwartier geruisloos naar een grote overwinning was gedraaid. De Zuidslaven maakten de indruk, dat zij voetbalmoe waren en vooral toen de stand 31 in het voordeel van de Oost- europesa balgoochelaars was, verdween uit hun spel de doortastendheid, de wil om de score zo hoog mogelük op te voeren. Slechts indien Zuld-SIavie de be doeling heeft gehad, de ontmoeting, na de eenmaal verkregen voorsprong, zo kalm mogelijk uit te spelen, ten einde energie te sparen voor de zware eindstrijd tegen de Hongaren, is een excuus gevonden voor hun matige spel in de tweede helft. Hoe het zy, Hongarije is o.i. favoriet voor de gouden medaille. Het merkwaardige feit deed zich voor, dat het korte spel, door de Zuid- slaven in de breedte uitgevoerd, de Duitsers uitstekend lag. Deze tactiek beviel onze Oosterburen zo wonderwel, dat zij, hoewel met minder succes, hebben getracht het in de gehele wed strijd na te doen. Reeds na twee mi nuten scoorde goalgetter Mitic, de Zuidslavische rechtsbinnen, een doel punt, maar zijn collega aan de over- zyde wist na twaalf minuten dooreen fout in de Zuidslavische verdediging te scoren. Zuid-Slavie kwam door dit doelpunt zo onder de indruk, dat de Duitse ploeg een sterke veldmeerder- heid verkreeg, hetgeen tot uitdrukking kon worden gebracht in enkele hoek schoppen. Enkele kansen om de lei ding te nemen, werden door de Duitse voorhoedespelers gemist. Na 25 minu ten was het wederom Mitic, die zyn land de leiding gaf en na een half uur verhoogde de bewegelijke motor van de Zuidslavische ploeg, rechtshalf Caj- kovski, de stand tot 3-1. Daarna ver minderde het tempo bij Zuid-Slavie aanmerkelijk, waardoor de Duitsers de gelegenheid kregen zich kansen te scheppen. In de tweede helft kregen wy het zelfde beeld te zien. Geen ogenblik wist Zuid-Slavie het spel te produce ren, dat men bijvoorbeeld in hun eer ste wedstrijd tegen Rusland had gede monstreerd. Enkele malen moest de Finse scheidsrechter Wolf Karni vrije trappen tegen de Zuidslaviërs uitde len, waaruit de Duitsers goede sco- ringkansen kregen, maar de stand bleef ongewijzigd. Het meest homo gene, technisch goed spelende team plaatste zich hiermede in de eindstrijd, welke Zaterdag wordt gespeeld. de (Speciale berichtgeving) HELSINKI, 29 JULI. Behalve reeds eerder genoemde athleten zal ook Remigino, de Amerikaanse sprinter en Olympisch kampioen op de 100 meter op 10 Augustus in Amsterdam aan de start verschynen. De 100 meter is hier door als volgt samengesteld: Remigino (V.S.), Harrison Dillard (V.S.) kampioen 1948 McDonald Baily (G.B.), Mc. Kenley (Jamaica), Labeach (Jamaica), Stacey (V.S.), Saat en Lammers. De bezetting van de 200 m. bestaat uit Labeach, MacDonald Bailey, Sta cey, Laing, Remigino en Saat. De 400 m. brengt Rhoden, McKenley, Dick, Cole, De Kroon en Verwey. Op de 800 m. starten: Robinson, Per- nell. A-rthur Wint, Van Kreuningen, Wolsink, Rem en Havenaar. Op de lijst van de 1500 meter staan Reiff, Montez, Seaman, Mc Millan, Knop, Hochestenbach, Jonkers, Seeu- wen, Witte en Fekkes, terwyi op de 110 m. horden verschijnen Harrison Dillard, Davis, Hildreth, Van der Hoe ven, Broeken en Nederhand. v XX X XX (Speciale berichtgeving) HELSINKI, 29 JULI. Ook de paardensport heeft thans haar eerste Olympische kampioen. In de individu ele dressuurproef won de Zweed Saint Cyr op „Master Rufus" de gouden medaille voor de Deense Lis HsrW op „Jubilee". Lis Hartel, die sinds haar kinderjaren kreupel is tengevolge van kinderverlamming reed voortreffeiyk en toen na afloop de winnaar, da Zweed Saint Cyr, haar behulpzaam was by het beklimmen van het ere podium werd zy herhaalde malen door de toeschouwers toegejuicht. Da Fransman Jousseaume leidde zyn „Harpagon" naar de derde plaats. In het Iandenklassement van dit onder deel werd Zweden eerste vóór Zwit serland en Duitsland. De officiële uitslag is: 1. en Olympisch kamoioen Saint Cyr (Zweden) met „Master Rufus" 556.5 pt.; 2. Lis Hartel (Denemarken) met „Jubi lee" 541.5 pt.; 3. Jousseaume (Frank rijk) met „Harpagon" 541.0 pt.; 4. en 5. Bolstenstern (Zweden) met „Kreri" en Trachsel (Zwitserland) met „Kur- sus" elk met 531.0 pt6. Chaunnertyn (Zwitserland) met „Wohler" 529.5 pt. De officiële uitslag in het Ianden klassement was: 1. en Olympisch kampioen Zweden 1.592.5 pt.; 2. Zwitserland 1.575 pt3. Duitsland 1.501 pt.; 4. Frankrijk 1.423 5 pt. 5. Chili 1.340.5 pt.; 6. Ver. Staten 1.259.5 pt. TN het zwemstadion werd Dinsdag hoofdzakelijk ge sproken over de diverse pro cessen uit het waterpolo - tornooi, dat door Maurice Bricks, als men zich herin neren zal, tevoren al zo pes simistisch beoordeeld was, met alle mogelijke ruzies in het vooruitzicht. Gezwom men werd er toch ook nog wel, en zeer hard, door Geertje Wielema, met het Olympisch record in de se ries van de rugslag, door Eva Szekely als schoolslag kampioene in Olympische recordtijd, werd door de twee eerstaankomende ploe gen in de 4 x 200 m. waar Amerika, Japan en Frank rijk alle drie onder het Olympisch record bleven. De Amerikanen wonnen de titel mede, omdat zij twee nieuws en snellere zwem mers hadden opgesteld. Zij vergrootten hun voorsprong in het zwemduel Amerika Japan tot 20. Tevens interessant was echter de strijd om de der de prijs, die dank zij een prachtige tweehonderd me ter in 3.06.4 van de negen tienjarige Boiteux aan Frankrijk ten deel viel. Deze Boiteux heeft de vroe ger zo bekende Alex Jany definitief tot Frankryks tweede zwemmer gedegra deerd en is zelf een der voornaamste candidaten voor de Olympische titel op de 400 m vrije slag. Het zou niets te vroeg zijn, als Frankrijk weer eens een in dividueel zwemnummer op de Olympische Spelen won, want de vorige keer ge schiedde dat in het jaar 1900, toen een Fransman het later afgeschafte nummer onder water zwemmen won. Boiteux stamt uit een zeer zwemlustige familie, want zijn vader was zwemkam- pioen van Zuid-Frankrijk en duivenschieter Denereux. Scholes, de winnaar van de 100 meter vrije slag, waarin de oud-wereldrecordhouder Jany en Cleveland reeds in de demi-finale waren uitge schakeld, verbaasde iedereen door openlijk te vertellen, dat hij helemaal niet van zwemmen hield, maar aan de Olympische selectiewed strijden had meegedaan, omdat hy zo graag een va- cantiereisje naar Europa wilde maken. Als student aan een Amerikaanse univer siteit was hij door de coach zijn moeder nam in 1928 deel aan het Olympisch zwemtornooi in Amster dam. Vader Boiteux, die wijnbouwer is, heeft zelf in zijn tuin een zwembad met een wedstrijdbaan van 25 m geconstrueerd om het zijn zoon niet aan training te la ten ontbreken. rvP de deelnemerstribune van het zwemstadion troffen wij ditmaal twee Olympische kampioenen, n.l. de Amerikaanse zwemmer Scholes en de Canadese klei- min of meer gedwongen om te trainen, omdat men in zijn succes het succes van de universiteit zag. Nu hij de hoogste titel heeft bereikt, welke er met zwemmen te behalen valt, houdt hy met zwemmen op na de Ameri kaanse kampioenschappen, waaraan de Olympische uit verkorenen verplicht zijn deel te nemen. „Al dat trai nen is niets voor my", sprak deze merkwaardige zwera- kampioen. „Zwemmen ge loof ik verder wel". Van kleiduivenschieten als Olympische sport zullen de meeste Nederlanders wel nooit hebben gehoord. Toch was er een Nederlandse deelnemer voor deze Olym pische Spelen, en wel onze in Hamburg wonende land genoot Jurgens, die zich echter wegens ziekte moest terugtrekken. Wij zouden ook beslist niet over dit on derdeel van het Olympische programma hebben geschre ven, wanneer wij niet in het onderhoud met de Canadees George Genereux gemerkt hadden, dat deze pas zeven tien jaar oud is en daarmee de jongste kampioen van deze Olympische Spelen. De Frans-Canadees schoot met de rust en kalmte van een veteraan, liet zich hele maal niet ontmoedigen door het feit, dat hij na de eerste dag op de vierde plaats stond en ging steeds zuiver der schieten, terwijl zijn oudere concurrenten zënuw- achtig werden. Maar ben je werkelijk de jongste, vroe gen wij hem, dat Hongaarse zwemstertje Szoke is toch ook pas zeventien jaar? Hij antwoordde echter trots, dat hij een paar maanden jonger was! Daarop hebben wy het toén maar gehouden. Ja. ikl Die naam klinkt me gewoon als muziek in de oren. Geen betere pauze dan een Strand-pauzel (Advertentie, Ing. Med.)

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 6