West-Friesland als woonoord tlWai wou U gehad hebben, meneer?" r Helders jachije brandde uit Oranje-team boog het moegestreden hoofd voor Zuid-Slaven Belangrijke vergadering van „Oud West-Friesland" op til Nieuws uit de Langedijker Dorpen 30.000 arbeiders in proteststaking Nog een primeur voor de llsy Monumentenlijst noodzakelijk Oudorp Koorzangers bekampen brandweerlieden HEILOO Vacantieverrassing voor Rob. Reyngoud uit Heiloo LAATSTE NIEUWS Een verdiende 2—1 nederlaag Zullen zeveniigjarigen uit bestuur moeten? Weekoverzicht van de Langedijker veilingen Bergen Overval op auto van Rotterdamse Bank Franse baggermolen vloog in de lucht Circus Mullens gaat naar Brazilië VRIJDAG I .AUGUSTUS 19K2 n Wat zonderlinge aanhef voor 'n opstel over Wcstfriesland als woonoord nietaaar? „Wat wou u gehad hebben, mijnheer?" Het zal u wellicht overkomen zün. dat u in 'n Wcstfriese stad als klant 'n winkel binnentrad en dan door de u ic-emoet tredende winkeldame werd verrast met de vraag: „Wat wou u gehad hebben, meneer?". Mij is het meermalen gebeurd. O zeker niet ieder winkel meisje kan de graad hebben van doctor in de letteren, maar een zodanige ver krachting van de taal heeft me eens de opmerking ontlokt: pardon, dame, ik wou niet iets g chad hebben, doch iets h e b b e n!" Natuurlijk ontging de portee aan het misschien 17-jarige kind. ik voor mij kon in mijn taalgevoeligheid de opmerking niet onder me houden. Denk om de taal. Ook in vreemdelingenver keer zijn dergelijke dingen 'n zaak van „service!" uitwendig schilderwerk ten plaltelan- de gebruik werd gemaakt van, als vele jaren gebruikelijk was, de kleuren heldergroen en uit resp. lichtgroen. In, Zaandijk gaat men; naar me toeschijnt, in dit opzicht zelfs „de weg terug" ..De weg terug" is moeilijk en kan een zekere starheid in de hand werken. Ook is het overigens niet de bedoeling hier een dode uniformiteit in te voe ren, een vergunningenstelsel, dat het mogelijk maakt het ook anders te doen, komt me het meest wenselijk voor; 2e. het zou mede kunnen bevorde ren, dat het rieten dak op de stolp hoeve zich zoveel mogelijk handhaaft. In het algemeen valt het op, dat na de oorlog het rieten dak dat vrij goed doet. In dorpskommen heeft het met het oog op brandgevaar allicht beden kingen. In hoeverre hier een lans moet worden gebroken voor het behoud, waag ik niet te zeggen, maar voor het behoud van het landelijk schoon is het handhaven zeker van betekenis 3e. 'het niet al te snel afslopen van 't houten schot moet naar mijn mening verdedigd worden, 't Optrekken van 'n muur waar een schot „af" is, is wel eenvoudig en zelfs op het moment misschien ook minder kostbaar, de Dit is dus, wat ik graag „gehad" wilde hebben, tot het verleden reke nen wou. Nu komt aan de beurt wat jk, West-Friesland ziende als woon oord, graag wilde hebben! Om te beginnen, wat ik ga zeggen, zeg ik niet voor iemand anders dan mezelf. Ik breng wensen naar voren, •70 zijn niet die van het Historisch Ge nootschap „Oud-West-Friesland" of van zl)n bestuur, ze zijn van me persoon- jVk, al draag ik dan ook de „geheime fictie" in me om, dat de beide boven staande ze voor 100 procent zullen on derschrijven. Het betreft hier in feite een groep van wensen, en een die zel den met zoveel woorden op papier, komt te staan. Een groep overigen^, iiie voor uitbreiding vatbaar is, en die zal ondergaan al naar de tijd verloopt en dus de bakens verzet dienen te v.orden. Het eerste wat de ondergetekende voor zijn landstreek vraagt, is een mo numentenlijst. Deze, opmerking brengt, ik weet het, meteen al de kat in de I gordijnen. Een monumentenlijst, heb- teii we er al geen akeligheden genoeg mee beleefd? Inderdaad, en voor een belangrijk deel door de onwil van die ermee te maken kregen! Het is nog niet eens altijd de directe angst voor de portemonnaie, die dat beest in onze stoffage deed belanden, zeer dikwijls was het alleen maar een „natuurlijke reactie" tegen het zich uitbreiden van de bemoeiingen (in de contraverse ogen dan „bemoeizucht") van de over heid. Alweer in de rij blijven? Is er dan nooit een eind aan die bemoeirij- herrie' Hoe wankel ons stads- en dus ons landschapssehoon nog staat bij de te genwoordige stand van die „herrie", weten wij. Hoornaars, maar al te goed als we het geval hoekje-Baadland even bekijken! Wat zich daar heeft afge speeld, ieder weet het, schreit ten he mel! We kunnen ons hart vasthouden, als we op deze wijze het oordeel over ons stads- en landschapssehoon moeten overlaten in de handen van mensen, die het er zo menen te moeten afbren gen als ze deden! De schrik slaat ons om het hart! En dat wij, en niet alleen wij, altijd bij sommigen enigszins ma niakaal uitgevallen „Oud-Westfriezen", maar ook andere nog wel een beetje normaal oordelende nïet-„Oud-West- Fricsland"-leden hier luid roepen om dr hand van de overheid, laat zich toch oog wel horen! Een monumentenlijst dus! Wat daar- tp precies moet voorkomen? Laat ik daarop voorlopig zwijgen! Trouwens, rreds nu wensen te kennen geven zou blijk geven van weinig realiteitszin! l'it deze overweging alleen al wil ik me slechts tot een algemene gedachten- gang bepalen. In het algemeen zal het er op neerkomen, dat een uitbreiding zal moeten worden bewerkstelligd van een bestaande monumentenlijst. Het is de vraag, in hoeverre deze monumen tenlijst nu wel toonbare wettelijke sancties achter zich heeft. Ervaring heeft geleerd, dat schoonheidscommis sies (met of zonder hoofdletter) ge wassen zijn, die men graag bij het eer ste bloesempje, die ze vertonen, de kop afkapt. Aan monumentenlijsten en schoonheidscommissies is in het tegen woordig tijdgewricht nog nooit meer dan een beetje academisch leven toe gedacht geweest. We zouden dus om te beginnen mogen wensen, 'dat daarin Verbetering komt. Of anders, dat afde lingen Bouw- en Woningtoezicht op 't matje kunnen worden geroepen in ge vallen van al te groot gebleken slape righeid. Vooropgezet, dat het Genoot schap en zijn bestuur wat ik boven zei allicht wat beleefder en minder op de man af zouden zeggen, meen ik toch. (iat beiden zich met mijn inzichten omtrent een monumentenlijst en de noodzakelijkheid van een meer tot gel ding komend gezag in toezichtzaken kunnen verenigen. Naast en buiten zodanige lijst is het geen gewenst wordt in menig opzicht een kwestie van in deze toezichtzaken hiding geven, aldus regelen, bewaren en waar het te pas komt, ook stimule ren. Uit een rijke lijst van mogelijk heden, waarin gemeentelijk toezicht Werkzaam zou kunnen zijn, publiceer ik het onderstaande: lc. Het toezicht zou kunnen bevor deren, dat in het algemeen voor het vraag is of de halfsteensmuurvervan- ging, die meestal plaats vindt, aan de stevigheid van vele constructies wel ten goede komt. Maar bovenal is voor ons de overweging, dat de frisse toon van hfet landschap door het verdwijnen van de houten schotten, de „weeg" en de opstaande driehoekige geveldich tingen ten zeerste zou lijden. Is in de stad een monumentenlijst naar algemene inzichten op het ogen blik onontbeerlijk, ook ten plattelande zal men het er op den duur moeilijk buiten kunnen stellen. Juweeltjes van bouwkunst als de aehttiende-eeuwse boerderijen te Blokker, enkele andere, die te Sijbek'arspel en te Twisk staan, sloopt men niet zonder het landschap ernstig te verarmen. Gezien echter de humeurigheid van onderscheiden hoeve- bezitters, de nooit aflatende strijd van sommigen tegen „de slechte tijd" en „de belasting", maken velen van ons wel eens ongerust. Er is in dit opzicht zo machtig veel afhankelijk van de gril van één oppermachtig man, de eigenaar! Er zijn ook nog wel andere dingen, die bescherming behoeven, staaltjes van mooi metselwerk hijvoor beeld als de gedraaide schoorstenen op enkele Blokkerder boerderijen, mooie gevelversieringen, bovenlichtornamen- ten als de bekende „levensbomen", en kele pronkdeuren komen er evengoed Voor in aanmerking. Er zijn zelfs plek ken te bedenken, die ernstig beschermd zouden kunnen moeten worden tegen wandaden met de spade. Tot zover heden. Het landschaps sehoon is iets waar we alle dagen mee te maken hebben! Laten we buiten dan wel in, als lid van het Historisch Genootschap „Oud-West-Friesland" aan het behoud ervan medewerken! Hoorn. J. ROSELAAR. Moderato en pizzicato op Kolping Boys-terrein Zondagavond a.s. (Kermiszondag) zal cp het Kolping Boys terrein een voet balwedstrijd worden gespeeld tussen de Brandweer en Koorzangers. Het behoeft geen betoog, dat een- dergelijke wed strijd op zieh zelf zeer intéressant is en slat velen hiervan getuige willen zijn. Be'nsJve dit, wordt met deze wedstrijd nog een zeer nobel doel nagestreefd. l>e entrée. die laag gesteld is. komt n.l. geheel ten goede aan de Ouden van Degen uit onze gemeente. AVENHORN, '31 Juli. 59.000 kg Snwe Schot 10,50—11,10, midd. idem 10,60 "41,60, drielingen idem 45,90, rode hot grove 10.20, idem Schot midd. 12.70, en Koopmans Blauwe S.80; 7200 kg rode hooi 3,50—9,40; 1500 kg uien gewone 8,90; 20.600 kg bieten: I rond 6,807,80 en II rond 4,50—5,50; 7200 kg slabonen 1 43—51; 4200 kg zilveren nep 28—27; idem drielingen 79 en idem middel 3. Blocveiüng grove aardappelen: 60.000 be: Eerstelingen 11,30—11,70 en Saslcia 11.90. Plaatsing van deze stukken betekent niet, dat de redactie met de inhoud instemt. Zij acht kennisneming ervan wel van algemeen belang. De Berger tram Naar aanleiding van uw stukje van de vorige week betreffende de Berger tram schrijf ik u het volgende: Het is inderdaad een feit, dat de N.S. dit lijntje grandioos verwaarlozen. Toch is het ook een feit, dat de N.S. dit lijntje in 1948 hebben willen elec- trificeren. Officieel hoorde ik van N.S.-zijde dat zelfs de tekeningen klaar lagen en ik vernam uit betrouwbare bron, dat toen de gemeente Bergen heeft geweigerd en de voorkeur heeft gegeven aan de autobus. Er zou een nieuwe lijn achter de gasfabriek geko men zijn. Nu echter puntje bij paaltje komt, ziet de gemeente toch het be lang en voordeel in van het railver- voer. Nu ig het zo, dat de oorzaak er van moet hebben gelegen aan een vooraanstaand persoon in de Berger gemeente, die een aandeel zou hebben in de busdienst. Dit laatste weet ik niet zeker, maar is wel als zeer waar schijnlijk aan te nemen. De Berger tram was na de oorlog inderdaad heel goed. ook in de winter. Ritten van 70 a 80 passagiers waren niet zeldzaam. In de winter van 1947 was het zelfs bijna zo druk als in het seizoen, met de -sneeuw en ijsbergen aan zee. Er wa ren zéér veel forensen. Het is dus wel te begrijpen dat de spoorwegen hier wilden moderniseren en dat men be langstelling voor bet lijntje kreeg. De eerste maanden dat de tram na de oor log weer reed werd met vreugde aan gekondigd. dat zij 170 000 reizigers /ervoerd had. Na die rijd is het ver voer tenminste in de winter snel achteruit gegaan door verwaarlozing, maar ondanks alles is er toch in de winter nog vervoer, meer nog als men het vergelijkt met een vrij redelijke busbezetting. Als men niet ingrijpt zou er misschien bijna niets meer over blijven. Wat de zomer betreft is het nog al tijd héél goed. U schreef dat een ver voer als op de vevlichtingsavond zel den voorkomt. Ik weet natuurlijk niet of u alleen BergenAlkmaar bedoelt maar het vervoer naar Bergen aan Zee is zelfs en dat 'pr'actiseh elke dag drukker nog. Zelfs met slecht weer is de bezetting van 17.23 uur Bergen aan Zee nog ruim on paar hon derd mensen. Tevens komen plm. al le reizigers uit plaatsen verder dan Alkmaar per tram naav Bergen. Men heeft ook onderhandelingen aar.ge- tnoópt met de R.T.M., een tramweg- maatschappij in Zeeland. De directie daarvan wil gaarne de tramlijn over. nemen, wanneer dit gevraagd wordf. Men heeft verklaard dat met de hui dige opbrengst der tram, 150.000. een motortram rendabel kan rijden, afge zien nog van het feit dat het vervoer zal stijgen. Bij de N.S. moet alles grootscheeps gaan. In ieder geval zullen we maar afwachten en hopen op een goed eind voor Bergen. Hoogachtend, j P. K. VAN LOON. De familie Slot uit Den Helder- heeft een bittere pil te slikken gekregen. Met het juist gekochte pleziervaartuig „Melati" zou men een vacantiereis on dernemen, toen het scheepje, dat juist van de kant was, in brand vloog. Ver moedelijk waren enkele benzinedrup pels gemorst, die op de motor terecht kwamen en de brand deden ontstaan. Het jachtje werd door het snel om zich heen grijpende vuur deerlijk ge havend. De opvarenden, de heer S. en zijn vrouw, hun drie kinderen, zijn moeder en een nichtje, konden zich ternauwernood in veiligheid brengen. Op onze foto ziet men het in brand staande scheepje. Kunstgebit ging alleen op stap". De Biljartclub uit Grootschermer maakte dezer dagen een potra-te- ringsreisje, waarbij de IJmuifènse- vishallén en Schiphol met e«\i be zoek werden vereerd. De stem ming was opperbest, tot plotseling het was op Schiphol een der dames verschrikt uitriep „Waar zijn m'n tanden?" Stokstijf ston den de biljarters, verbouwereerd kijkend naar de darr.e in kwestie, die zonder voldoende articulatie- mogelijkheden ontstelde gebaren stond te maken. „Het moet nog in IJmuiden liggen!'-, kermde ze. Gelukkig voor haar meldde zieh prompt een heer uit het gezel schap,'om het gebit even in IJmui den te gaan halen, nadat de dame mummelend "had uitgelegd waar het zieh bevond. De ridderlijke biljarter had wel gemakkelijker caramboles gemaakt van zijn le ven. In de vuilnisbak van een res taurant, waar het gezelschap te voren had gegeten, vond hij ein delijk de kunsttanden, die hem dankbaar in de vingers.beten. Een uurtje later babbelde de dame in kwestie weer honderd-uit Het was gisteren een wel zeer geluk kige dag voor de vijftienjarige Rob Reyngoud uit Heiloo, die zijn vacantie in Den Haag doorbrengt. Geheel onver wacht zag hij zich toegesproken dooi de wethouder van de stad Madurodam, de merkwaardige miniatuur-gemeente in Den Haag. Rob,die met zijn ouders de vestzak-stad bezocht, pas seerde n.l. als honderdduizendste be zoeker de' stadspoort. De gemeente raadsleden van Madurodam ongeveer even oud als de honderdduizendste be zoeker feliciteerden hem. Hij kreeg verschillende geschenken, o.m. een bouwplaat (geschenk van de K.L.M.) en de onderdelen voor een model-zweef vliegtuig, aangeboden door Madurodam. Nederlands zevental uitgeschakeld (Speciale berichtgeving) Het Nederlands walerpolozcvcnt.il heelt in een ongelukkige en slecht ge speelde wedstrijd het moegestreden hooid neergelegd. Moe van alle intriges rond dit tornooi, moe ook door de vele zware wedstrijden, waarvan de laatste niet nodig zou zijn geweest, als hel r.I.N.A.-besliiur niet, om onbegrijpe lijke redenen, het protest van Zuid- Slavië had erkend. Wanneer wij de wedstrijd even uit liet verband van alle narigheden lichten, dient gezegd dat de Zuidslaviërs de 21 overwinning be slist hebben verdiend. Zij combineerden beter, schoten beter en pasten het dek kingssysteem straffer toe. Voor ons staat echter vast dat dc Zuidslaven nimmer hadden kunnen winnen als het Nederlands zevental moreel ongeschokt de strijd had kunnen aanbinden. De taak om een reeds eerlijk en ver diend gewonnen wedstrijd nogmaals te winnen, is te zwaar gebleken voor onze jongens. Met uitzondering van Cabout en Korevaar speelden allen onder de maat en weer was het schot van Van Feggelen gedurende de gehele wed strijd zoek. Over de leiding van de Zweed Zuc- kermann konden wij niet enthousiast zijn. Meerdere malen gaf hij Van Feg gelen en Smol een vrije worp, maar pas toen Smol een voor ieder zichtbare klap in het gezicht kreeg, zond de arbiter de boosdoener het water uit, maar voor de talrijke andere grove overtredingen bleef hij alleen maar vrije worpen uitdelen. Zo werd het Nederlands zevental voor de ogen van de beide Prinsessen voor een plaats in de finale uitgeschakeld. De ploeg zal nu nog mogen spelen in de groep met Spanje, België en Rusland voor de vijfde en zesde plaats. Hoe onjuist het systeem, hier toege past, is geweest, blijkt wel uit het feit, dat de bronzen medaille nu terecht zal De algemene vergadering van het His torisch Genootschap „Oud West-Fries- land'% welke op Woensdag 6 Augustus in De Westfriese Munt te Enkhuizen gehou den zal worden is deze keer zeer belang rijk omdat er ingrijpende voorstellen aan de orde komen. Op de ledenvergadering van 24 Mei j.l. is een voorstel aangenomen om de leef tijdsgrens voor de bestuursleden te stellen op zeventig jaar. Dit voorstel zal nu ech ter weer in behandeling komen omdat het tweemaal met een meerderheid van stemmen moet worden aangenomen wil net als besluit ten uitvoer worden ge bracht. Het motief van de voorstellers is, dat een verjonging van het bestuur dringend noodzakelijk is. De tegenstanders vinden het voorstel onhoffelijk en ontactisch tegenover de oprichters van „Oud West- Friesland". Bovendien menen ze, dat de ouderen over meer vrije tijd beschikken en meer belangstelling hebben voor de vraagstukken in de vereniging. Ook uit de leden zijn enige voorstellen i vl C A y 5 'yp'vj i%s 1 A yt\A 3 s/.s -v. .:>Cvs j De prijzen van consumptie-aardappelen hebben weinig verandering ondergaan. Het aanbod van Eerstelingen neemt verder af, waartegenover meer Eigenheimers aan de markt komen. Koolsoorten waren de hele week vrij levendig gevraagd voor export. Het groot ste deel van de aanvoer van alle koolsoor ten ging naar Duitsland. Frankrijk nam wat rode en witte kool. Italië bleef witte kool kopen. Engeland nam nog wat grote rode kool en bieten. Naar de West wordt nog steeds witte koof verscheept. Het binnen land nam alleen enige rode en gele kool. Voor alle koolsoorten, die naar Duits land verladen worden moet aan de vei ling minstens 9 cent betaald worden. Het overschot, dat hierdoor ontstaat, wordt per kg over de dagaanvoer omgeslagen. De eerste uien worden aangevoerd, waarvoor 1013 cent wordt betaald. De bestemming was binnenland, daar zij voor export nog te onrijp zijn. Voor de eerste groene kool betaalde men 910 cent. Ze werd gekocht voor Duitsland. KORPSKOLVERS NATIONALE KOLFWEDSTRIJDEN. LANGEDIJK. Daar in September de Nationale Kolfwedstrijden te Krom menie worden gehouden kiezen de kolfclubs hiervoor hun korpskolvers. Voor „Ons Genoegen" zijn dit K. de Bakker, H. Bekker en F. Mienes. „Op Maat" wees A. Berkhout, P. Mo-: lenaar en C. de Vries aan. De sociëteiten „Vriendenkring". „Ge zellig Samenzijn" en „Onder Vrien den" moeten nog een keus doen. GESLAAGD. OUDKARSPEL. Onze plaatsgenoot de heer Y. Klos slaagde voor het vijf daagse examen van de Vereniging tot Veredeling van het Ambacht. De heer Klos was leerling van de schilderscursus Dirkmaat te Heerhugo- waard. SPELDJESDAG HET HOOGELAND". ZUIDSCHARWOUDE. De Don derdag gehouden speldjesdag voor de vereniging „Het Hoogeland" heeft in Zuidscharwmtde, Noordseharwoude en Oudkarspel f 42.76 opgebracht. O.L.-school kampeerde op Terschelling BROEK OP LANGENDIJK. De oudste leerlingen van de O.L.-school hebben onder leiding van het onder- wijzend personeel een week gekam peerd op het mooie Terschelling. Het was een prettige vacantie, waarin vol op genoten werd van strand, sport en spel. Zo werd onder andere een voetbal- en een handbalwedstrijd gespeeld tegen West-Terschelling, die respectievelijk met 8—0 en 7—0 door Broek op Langendijk gewonnen werd. Donderdagnamiddag vijf uur, arri veerden allen weer in goede welstand bij de school, waar met een driewerf hoera en een stevige handdruk af scheid werd genomen van de onder wijzers, de heren Bierman en Scharp. BELEDIGING. ZUIDSCHARWOUDE. Tussen de families P. en S. te Zuidscharwoude, die gezamenlijk gebruik maken van een bleekveld, ontstond verschil van mening over het ophangen van was goed. Het werd een hoog lopende ruzie, waarbij de ene buur de ander uit maakte voor al wat lelijk is. Het gevolg was, dat de politie er bij te pas moest komen en er proces-ver- baal werd opgemaakt. KERMIS. NOORDSCHARWOUDE. Hoewel er als wij dit bericht* schrijven nog maar weinig van de kermis* te zien is, die Zondag, Maandag en Dinsdag te Noordseharwoude wordt gehóuden, zal er heel wat te doen zijn. In hotèl Concordia zal de band van Aart Rep de danslustigen aangenaam bezig': houden. Maandagavond treedt hier het be kende gezelschap op van Kees -Stet, 't Trio Annie de MoorEddy Christiani, met als conferencier Nick Akkerman. In hotel „de Burg" spelen „de Night Owls" hun stemmige en vrolijke dans muziek, terwijl het theater „Tivoli" een speciaal kermis-programma hoopt te vertonen met de films „Teresa" en „Tarzans Vlucht". Verder is er een bij zonder filmprogramma voor de jeugd. binnengekomen, die behandeld zullen wor den. De heer Zwaagdijk wil de contribu tie zodanig vaststellen, dat daaruit jaar lijks de uitgaven voor de Bundel kun nen worden gedekt. De heer Roselaar acht het noodzakelijk, dat het bestuur regelmatig weer het con tact opneemt met de leden door het drie maandelijks doen verschijnen van een mededelingenblad. Hieruit voortvloeiende zou de heer Roselaar de contributie op f 4,— per jaar willen stellen, waarvoor elke lid dan het mededelingenblad ont vangt-. Mevr. Ter Horst acht het wenselijk de contributie te verhogen tot f 5,en de Bundel weer uit te geven. Ten slotte komt de heer Köhne met het voorstel de gelegenheid open te stellen lid ot contribuant te worden van het Cultu reel Fonds tegen een minimum bijdrage van f 2,50 per jaar. Uit de opbrengst zou ae heer Köhne onder andere een grotere subsidie willen toekennen aan de Com missie voor Landelijk Schoon. Het ligt voor de hand, dat de vergade ring vrij lang zal duren en daarom is de officiële ontvangst in het stadhuis van het programma geschrapt. Verder zijn er bestuursverkiezingen aan de orde en verkiezingen voor de Com missie voor Landelyk Schoon. Ook zal er verslag uitgebracht worden over de opgravingen te Grootebroek door Prof. Van Giffen. Na afloop is er een koffiemaaltijd in hotel „De Doele", vervolgens een bezoek aan Stadhuis, Zuiderzeemuseum en even tueel Waag en Drommedaris. Om vijf uur is er reünie in de Oranje zaal en om zes uur wordt er gedineerd in de taveerne van het Zuiderzeemuseum. Ten slotte is er een gezellige avond, die opgluisterd wordt door de mandoline club „Concordia" en een causerie van de heer Jan Roselaar over „Herinneringen uit mijn vrijerstijd". Radio-arMsten traden op in openluchttheater Weer mochten bekende radio-artis- ten in het openluchttheater zich ver heugen in de grote belangstelling van het publiek. Het theater was weer ge heel gevuld, toen het populaire orkest „Accordeola" o.l.v. Jan Gorissen be gon met een marspotpourri. De later volgende wals bracht het enthousiaste publiek in deining. Max van Praag bracht zij'n bij velen bekende liedjes ten gehore, als „Bananen", „Wij willen een goal", „Eenmaal" e.a., waarbij de refreintjes gul werden meegezongen. De Chico's boekten groot succes met hun cowboyliedjes. Bert Visser met zijn mooie basgeluid vergastte zijn auditorium, daarbij be geleid door een drietal van het Ac- cordeola-orkest, op enkele met de meeste aandacht beluisterde liederen, als ..Old man river" en „That lucky old". Vrijspraak in zedendelict De Meervoudige Kamer te Alkmaar heeft gistermorgen een vervroegde uit spraak gedaan in de zaak tegen de Bergenaar H. v. D. De officier van Justitie had v. D. een zedendelict ier. laste gelegd, doch de Meervoudige Ka mer heeft verdachte van het hem ten laste gelegde vrijgesproken. BURGEMEESTERS VAN BERGEN EN SCHOORL HERBENOEMD Naar de Nederlandse Staatscourant mededeelt, zijn de burgemeesters van Bergen en van Schoorl, de heren dr. W. Huygens en mr C. A. J. Jochems, met ingang van *16 Augustus herbe noemd. komen bij de Verenigde Staten of Italië, beiden ongetwijfeld zwakker dan het Nederlands zevental. Het is wel teleurstellendwat er tot dusver door de'Nederlandse zwemver- tegenwoordiging is gepresteerd, tijdens de wedstrijden te Helsinki, maar de kroon spant nu de ongelukkige geschie denis met de waterpoloploeg. die zich door een onrechtvaardige beslissing een vrijwel zekere kans op tenminste een zilveren medaille heeft zien ontgaan. De toestand in Belgie Vrijdagochtend heeft het personeel van de tramdienst Luik-Seraing, de ar beid voor een etmaal neergelegd als protest tegen de 24 maanden dienst plicht. In de loop van de dag zullen de stakers vergaderen. In het bekken van Luik zijn Donder dag ook in vele andere bedrijven sta kingen uitgebroken. Het werk is neer gelegd in de Cockerill-fabrieken, in de kolenmijnen te Seraing, in de fabrieken te Ougree-Marihaye en in de daarvan afhangende kolenmijnen, in de kristal- fabrieken te Val St. Lambert, in de Tubes de la Meuse, te Flemalle en in de fabrieken l'Esperance Longdoz te Je- meppe. Wel is overal het onderhouds personeel aanwezig. Ook bij verschillen de kleinere bedrijven wordt gestaakt. Het aantal stakende arbeiders wordt op 30.000 geschat. „Oceaan '-helicoptères komen Naar wij van officiële zijde vernemen zullen Zaterdagmiddag omstreeks 15.10 u. de twee Sikorsky's 55 hefschroefvlieg- tuigen, die als eerste helicopters over de Oceaan zijn\ gevlogen, op Ypenburg lan den. De toestellen komen dan recht streeks van Frestwick (Schotland), waar zij gisteren zijn gearriveerd. De he^schroefvliegtuigen komen op de eerste dag der I.L.S.Y., dank zij de mi litaire luchtvaartattaché der Ver. Staten in 's-Gravenhage, colonel LetVis 3. Wright. De toestellen blijven tot circa 2es uur Zaterdagmiddag op Ypenburg, gaan dan naar Schiphol en vertrekken Maandag vandaar naar hun eindbestemming Wiesbaden. Politie greep de daders Vanmorgen omstreeks tien uur heb ben twee mannen kans gezien zich uit de voeten te maken met een bestelauto van de Rotterdamse Bank, die gepar keerd stond voor het gebouw van de Nederlandse Bank aan de Boompjes te Rotterdam. In de auto bevond zich een tas. waarin zich f 90.760 bevond. Het is de politie gelukt de daders te arresteren. Zij legden een volledige be kentenis af.Het zijn de 35-jarige koop man J. G„ zonder vaste woon- of ver blijfplaats, en de 22-jarige tekenaar 3. S. uit Amsterdam. Twee doden, tien vermisten De Franse baggermolen „Bas de Ca lais" is voor de kust van Boulogne in aanraking met een mijn gekomen en gezonken. De kapitein en de eerste ma. chinst zijn om het leven gekomen. Tien andere opvarenden worden vermist. Vijf opvarenden liggen met verwon dingen in het ziekenhuis. Het ongeluk gebeurde vanochtend vroeg. De schok van de ontploffing was in Boulogne duidelijk voelbaar. De baggermolen zonk binnen enkele minuten. Het Nederlandse circus Jos. Mullens „Cirque Geant" gaat tegen het najaar een tournee maken door Zuid-Amerika. Dit is mogelijk geworden door samen werking met het Franse circus Joseph Bouglione, die een uitgebreide mena gerie voor deze onderneming beschik baar heeft gesteld. Na de tournee, die het „Cirque Geant" op het ogenblik door Nederland maakt, zal het in Rot terdam of Marseille scheep gaan op een vrachtschip, dat speciaal voor deze expeditie is verbouwd. Een Franse veearts en een medisch student maken de Zuid-Amerikaanse reis mee. Rust in Macao weergekeerd Uit gewoonlijk betrouwbare bron wordt bericht, dat aan de grens tussen China en Macao vandaag nieuwe be sprekingen zijn begonnen over een staken van het vuren. Er heerst thans rust en een vreedzame oplossing van het conflict wordt spoedig verwacht. KERKELIJK NIEUWS Maatregelen gevraagd tegen ds. Hugo van Dalen Ds. Hugo van Dalen, een Ned. Herv. predikant, pleegt nog al eens ojjenbare redevoeringen te houden, waarin hij het communisme en de Sovjet-Unie verheerlijkt. T'jn optreden in Huizen is voor een aantal lidmaten der Ned. Herv. gemeente aldaar aanleiding ge weest, een verzoekschrift tot de gene rale synode dier kerk te richten. Hier in wordt gevraagd, of de synode niet ook van mening is, dat ds Van Dalen niet langer het predikambt in! de Ned. Herv. kerk kan vervullen.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 9