Engelse Lagerhuis aanvaardt de Conventie van Bonn HARDE LES Prof. Beel naar de Koningin Koning Haakon de Zevende morgen tachtig jaar VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Oppositie kon geen uiisiel van de behandeling verkrijgen Golf van stakingen in Oost en Zuid Boerderij te Oudorp hedennacht door hemelvuur getroffen Parate-en herhalingstroepen naar West-Duitsland renanklets res.—commissaris lington Rand ZaterHag 2 Augustus 1952 149e Jaargang No. 181 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN ALS TWEEDE VAN DE VIER LANDEN Weerbericht Amerikaanse hulp wordt milliard zes Bevan antwoordt op het verwijt van Attlee Zweedse spionnen veroordeeld Jan Kelder won zijn weddenschap BOERDERIJ IN TWENTE AFGEBRAND Spoedige vorming van regering geboden in het Jbelang van volk partij en „Mariahoeve" brandde binnen een uur uit Infernaal schouwspel in polderland Grote oefeningen in geallieerd verband Staalindustrie in de V.S, moet staal reserveren FEEST IN NOORWEGEN Sinds 1905 aan het bewind Franse baggermolen in de lucht gevlogen Sprinkhanenplaag in Pakistan tasie dessins -52, kl. schelvis IX 2216, gr. gul 46, gul 31 kl. haai 24, kl. r. kabeljauw 18494, 65—50. 3880 kisten. ond van de conferen- e verkoopleiders der NV, welke conferen- wordt gehouden, is dat generaal Dou- is benoemd tot pre- is van dit Ameri- Directle; j. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN Voordamll, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per m m Familieberichteik 20 ct. pjn.m. Vraag »n Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den ƒ1.-, elk woord meer 5 ct Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, 2.02 p. mnd., 6.05 per kwartaal, plus incassokosten. Weekabonnementen 0.49 De Britse regering heeft Vrijdag in het Lagerhuis een overwinning behaald, jen Labourmotie, waarin werd voorgesteld, de goedkeuring van de conventie Wn Bonn aan te houden, werd met 294 tegen 260 stemmen verworpen. De con ventie zelf is met 293 tegen 253 stemmen goedgekeurd. Een klein aantal Labour- leden naar schatting zeven of acht schijnt zich te hebben onthouden van jtemming. Ook een paar conservatieven stemden niet. Negentien leden van jtgerings- en oppositiepartij hadden verlof, om niet bij het debat aanwezig te lijn. Verwacht wordt, dat de ratificatiedocumenten in de loop van deze maand w gonn zullen worden gedeponeerd. Tot dusverre hebben alleen de Y.S (onrentic aanvaard. Frankrijk en Duitsland zullen het deze herfst doen. de (Van onze parlementaire redacteur) DONDERDAGAVOND heeft de Eerste Kamer opnieuw een zware slag toe gebracht aan de op stapel staande grondwetsherziening door het niet aan vaarden van het voorstel tot uitbrei ding van het aantal Tweede Kamer leden van 100 tot 150. Deze beslissing van d$ Eerste Kamer en in het algemeen de gang van za ken met deze grondwetsherziening houdt zowel voor regering en Tweede Kamer als voor enkele politici en poli tieke partijen een harde les in. Voor de regering, omdat uit de ge hele gang van zaken nu wel overdui delijk is komen vast te staan, dat zi] deze gedeeltelijke herziening volstrekt onvoldoende heeft voorbereid. Of al thans de fout heeft gemaakt enkele 1 onderwerpen, die in verschillende op- zichten ten nauwste samenhangen met de in studie zijnde algemene herzie ning. uit het geheel los te maken en afzonderlijk in te dienen. Aldus de Tweede Kamer als het ware uitnodi- gend gebruik te maken van haar recht van amendement om alsnog enkele an- dere wenselijk geoordeelde verande ringen, eveneens losgerukt uit het ge heel, aanhangig te maken .Waar de re gering nog de fout bij beging zich vol strekt onvoldoende tegen dergelijke amendementen te verzetten. Voor de Tweede Kamer, al ware het alleen maar, dat zij thans met klem is gewaarschuwd bij het gebruik maken van haar recht van amendement voor al niet de grens, welke dit recht scheidt van het recht zelf wetsvoorstellen aan hangig. te mogen maken, te overschrij den. En aldus de rechten van de Eerste Kamer aan te tasten. Voor enkele politici: om zich, alvorens zij hun Tweede Kamerfracties overre den een door hen persoonlijk om een of andere reden gewenste verandering in de grondwet bij wijze van amende ment over te nemen, te. vergewissen of een dergelijke verandering inderdaad verantwoord is, in het algemene sys teem van ons staatsrecht past en door brede kringen wordt verlangd. Voor verschillende politieke partijen ten slotte om er noch bij het samen stellen van hun candidatenlijsten noch bij zekere andere feitelijke gedragin gen van uit te gaan, dat van een vooi> stel tot grondwetsherziening, dat nog aanhangig is, de uitkomst zeker is. Het komt ons in dit verband voor, dat een van onze middelgrote partijen thans Wel in een uitermate onaangename si tuatie dreigt te geraken, daar deze par tij er bij de voorbereiding van de can- didaatstelling ten stelligste op rekende, dat de zo noodzakelijke verjonging van haar Tweede Kamerfractie door de uit breiding als van zelf zou plaats vinden zonder dat de partijleiding rechtstreeks zou behoeven in te grijpen. Hoezeer wij op zichzelf ook voor standers zijn van een uitbreiding van het aantal Kamerleden, toch menen ook wij, dat om der wille van zuivere verhoudingen en met het oog op het behoud van de grondslagen van ons staatsbestel het niet aanvaarden van de stemoverdracht en de verlaging van het quorum door de Eerste Kamer moet worden toegejuicht. Aan het erbarme lijke gesol met onze voornaamste staats wet en de daarin verankerde grond slagen cn grondbeginselen van ons staatsbestel moet nu, temeer waar onze grondwet in de laatste jaren toch al tiet over een overmaat aan eerbied kan klagen, werkelijk eens een einde komen! Het fundament van ons staats recht zij en blijve een door allen ge- tesDecteerd fundament. Waarlijk niet in de laatste plaats met bet oog op het algemeen belang hopen Wij dan ook, dat allen, die het aangaat, hit deze harde les lering zullen trekken. Verwachting tot morgenavond: KOELER Half tot zwaar bewolkt met nu en dan regen- of onweersbuien. Matige, tijdelijk wellicht krachti ge wind ruimend van Zuidoost haar Zuidwest. Koeler. Zondag: Zon op 5.05, onder 20.26 uur. Maan op 19.24, onder 1.11 uur. Maandag: Zon op 5.06, onder 20.24 uur. Maan op 19.59, ender 2.34 uur. Eden, de minister van buitenlandse zaken, deelde aan het einde van het debat nog mede, dat hij ernstig had overwogen, of de bekrachtiging der conventie tot de herfst zou kunnen wachten. De gewone gang van zaken was echter, zo zei hij, dat dergelijke verdragen binnen enkele maanden na hun ondertekening werden goedge keurd. Hij verwachtte, dat het verdrag de verlangde, besprekingen tussen de vier mogendheden eerder zou bevorde ren dan verhinderen. De oppositie had te kennen gegeven, dat naar haar mening de bewapening der andere Europese landen voor die van Duitsland behoorde te gaan. Eden zei te dezen aanzien nog, dat de Ame rikaanse hulp in het lopende fiscale jaar (tot 30 Juni 1953) drie maal zo grot zal zijn als in het voorgaande. Deze zal dan ongeveer zes milliard dollar belopen. De thans door het Lagerhuis aan vaarde motie houdt niet alleen een goedkeuring van de met Bonn geslo ten conventie in, doch betekent ook de aanvaarding Van het verdrag, dat Engeland heeft gesloten met de Euro pese Verdedigingsorganisaties. De foesfand in Belgie Een golf van 24 uurstakingen heeft zich sedert gistermorgen als protest tegen de 24 maanden Belgische dienst plicht verspreid over het industriege bied van Luik en de mijnprovincie Hepegouwen. Het personeel van de tramdienst Luik-Seraing heeft de ar beid voor een etmaal neergelegd, evenals bijna alle arbeiders uit de in dustrie en de kolenmijnen. Gisteroch tend waren ruim dertigduizend ar beiders in staking. Wel is echter overal het onderhoudspersoneel aan wezig. Er zijn geen incidenten ge meld. Afgetreden minister niet door zwijgplicht gebonden De leider van de linkervleugel in de Labourpartij, Aneurin Bevan, heeft gis teren geantwoord op de reprimande, welke hij Donderdag in het Lagerhuis kreeg van de leider der Labourpartij, oud-premier Attlee. Attlee laakte zjjn opposant in de partij, omdat deze in het economisch debat in het Lagerhuis iets zou hebben meegedeeld over het geen destijds op een kabinetszitting van de toenmalige Labour-regering was gezegd. Bevan verdedigde zijn optreden door er aan te herinneren, dat hij destijds uit de regering is getreden wegens een verschil van mening over de bewape ning. Volgens hem is een minister, die is afgetreden, ontslagen van de verant woordelijkheid, welke het kabinet als geheel draagt, aangezien anders een minister nooit zou kunnen zeggen waar om hij is afgetreden. Voor dit stand punt haalde Bevan talrijke voorbeelden aan. Hij beklaagde zich er voorts over, dat Attlee hem niet tevoren op ,de hoogte had gesteld van zijn voornemen. Het bleek, dat Attlee wel twee uur voor het afleggen van de verklaring een boodschap had gestuurd, doch deze niet van de aantekening „dringend" had voorzien. De trompettist van de Ramblers, Jan Kelder, die Zondagmorgen vroeg uit Hilversum startte om op de fiets in vijf dagen tijds naar München te rijden, heeft zijn weddenschap gewonnen. Prompt op tijd arriveerde hij Vrijdagmiddag op de afgespro ken plaats om de overige leden van het orkest, die de reis per trein hadden gemaakt, te ontmoe ten. De 850 km., die hij zonder enige training heeft moeten af leggen, zaten hem overigens wel in de benen en ook op een plaats die hoger ligt. Gebrek aan bluswater had de rampzaligste gevolgen Gistermorgen om half tien is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de boerderij van de landbouwer H. J. Kiewik in de buurtschap Lonneker, gemeente Enschede. Door gebrek aan bluswater brandde de boerderij geheel af. De hooioogst ging verloren. Militairen van de vliegbasis Twente en omwonenden slaagden er in een groot gedeelte van het huisraad in vei ligheid te brengen. De schade, die in de tienduizenden guldens loopt, wordt door verzekering gedekt. In de boer derij woonden twee gezinnen van in totaal negen personen. VOERMAN DOOR STEIGEREND PAARD GEDOOD De 39-j. Haagse groentenhandelaar M. is gistermiddag gedood, nadat hij een trap van zijn paard had gehad. Door nog onbekende oorzaak is het paard plotseling geschrokken, waardoor het begon te steigeren. Daarbij is het ge vallen. Ook M. kwam ten val en kreeg een trap van het paard toen het zich weer oprichtte. Rondom de kabinetsformatie (Van onze parlementaire redacteur) JN DEN HAAG is thans het wachten op H. M. de Koningin, die heden van haar bezoek aan Frankrijk in ons land wordt terugverwacht. Algemeen neemt men aan, dat de kabinetsformateur, prof. Beel, spoedig na haar terugkeer onze Vorstin op de hoogte zal brengen van de stand van zaken. In politieke kringen leidt men uit het feit, dat de formateur ook Vrijdag de gehele dag met „pein zen" heeft doorgebracht en geen contact met politieke persoonlijkheden had, af, dat de kans, dat hij zijn opdracht zal teruggeven, groot is te noemen. TN politieke kringen begint men zich ongerust te maken over de lange duur van deze Kabinetsformatie. Men wijst er op, dat tal van internationale en nationale vraagstukken dringend om een oplossing vragen. Met name het veelzijdige probleem der werkge legenheid schreeuwt als het ware om maatregelen van meer of minder diep ingrijpende aard, wil ons land deze winter niet met een eersterangs werk loosheidsprobleem te kampen hebben. De hoofdartikelen-schrijver van het A.R.-dagblad Trouw, betreurde Vrij dag, mede met het oog op het feit dat het hoog tijd wordt, dat Nederland weer een Kabinet bezit, dat beslissin gen kan nemen, de mislukking' van de poging van prof. Beel om een vier- partijen-kabinet te formeren. Daar naast betreurt hij deze mislukking zo wel als die van dr. Drees, omdat prijs werd gesteld op „een Kabinet, dat een goede sociale politiek zou voeren, ge boren uit de samenwerkiig van de so cialisten, Rooms-Katholieken en Prot.- Chr. partijen". Het artikel gaat dan in op het door prof. Beel opgestelde schema en concludeert, dat men kan zeggen, dat noch de PvdA, noch de KVP, noch de AR volledig haar zin kregen". Aan alle bezwaren van AR- zijde geuit was b.v. niet tegemoet ge komen. Men kan echter nooit volledig zijn zin krijgen. (Van een onzer redacteuren) TIJDENS het korte, maar hevige onweer, dat hedennacht omstreeks kalf drie vele Noordhollanders in de slaap stoorde, is de grote boerderij „Mariahoeve" van de heer C. Laan aan de Provincialeweg te Oudorp door het hemelvuur ge troffen en in minder dan een uur volkomen uitgebrand. De brandweren van Oudorp en Alkmaar hebben ijverige pogingen in het werk gesteld om de brand meester te worden, doch de vlammen vonden in het hooi en het rieten dak zo'n gewillige prooi, dat zij eerst resultaat van het blussingswerk zagen toen slechts de stenen muren de plaats aangaven waar eens de trotse „Mariahoeve" had gestaan. De heer C. Laan, die met zijn echt genote en een dienstbode de boerderij bewoonde, was door het onweer ge wekt, doch bevond zich nog in bed toen om half drie de bliksem midden in zijn boerderij sloeg. In allerijl waar schuwden de bewoners de familie J- Bijman, die in de nabij gelegen hoeve woonachtig is. Een dezer buren spoed de zich naar Oudorp om de brandweer te alarmeren, terwijl de overige onder tussen trachtten te redden wat er te redden viel. Zij slaagden hierin maar ten dele. Alleen wat kledingstukken en enige huisraad konden in veiligheid worden gebracht. Loeiend sloegen de vlammen hun vernietigende baan door de boerderij. Het vele houtwerk, het hooi en het rieten dak waren oorzaak, dat de „Mariahoeve" alras een gloei ende vuurbol was. Desalnietemin begaf de heer Laan zich naar de woonkamer om enige waardevolle papieren en een bedrag aan geld in veiligheid te brengen. Hij opende de brandkast, greep wat hij wilde redden en snelde daa-rop naar de dors, waar zijn auto, een nieuwe Peugeot stond. Nadat hij de papieren in de wagen had gelegd, wilde hij zijn auto wegrijden, doch slaagde hierin met. De baaierd van vlammen en de val lende vuurklompen versperden hem de weg. Zowel de Peugeot, als de pa pieren werden door het vuur vernield. (Zie verder elders in dit blad) WEL haast lijnrecht tegenover dit geluid staat dat van Het Vrije Volk, het officiële dagblad van de P.v.d.A. In een hoofdartikel, getiteld „Voor de keuze" wordt eveneens de mislukking van de poging van prof. Beel besproken. De formateur heeft volgens dit artikel gepoogd de P.v.d.A. het gelag te laten betalen, maar van zelfsprekend heeft deze partij de ge presenteerde rekening van de deur ge wezen. Het artikel eindigt met vast te stellen, dat „de enige winst, die uit de teleurstelling van dr. Beel kan ont staan, deze is, dat men afziet van ver dere pogingen de Partij van de Arbeid uit de positie te manoeuvreren, waar van de redelijkheid aan iedere kiezer duidelijk is. En dat men inziet, dat thans moet worden beslist of men met de Partij van de Arbeid onder deze omstandigheden wil samenwerken of niet en dat aan deze beslissing met allerlei „vondsten" (bedoeld wordt de splitsing van Sociale Zaken) niet meer is te ontkomen". MU zijn wij ons er ten volle van be wust dat de Partij van de Arbeid een Kabinetsformatie, welke het ook zij, met andere ogen pleegt te bezien dan in het algemeen in andere kringen te doen gebruikelijk is. Dit vloeit voort uit het partij-type, waartoe deze partij behoort. Wij hebben bovendien begrip voor het door de PvdA ingenomen standpunt en kunnen dit, rekening hou dend met de verschillen, welke in ons land in partij-types bestaan, tot op ze kere hoogte -billijken. Maar uitspraken als die van Het Vrije Volk gaan ons toch aanzienlijk te ver. Wanneer men van oordeel is, dat het algemeen be lang ten zeerste gediend zou zijn met een regeringsbeleid, dat mede zal wor den gekenmerkt door een waarachtig sociale politiek en wij kunnen ons niet voorstellen, dat er één socialist zou zijn, die dit oordeel niet ten volle on derschrijft dan moet men zich op een gegeven ogenblik toch afvragen, of het algemeen belang nu wel zonder meer aan een eng eigen-partij-belang mag worden opgeofferd of er althans bij worden achtergesteld. Wij menen van niet. Deze bijdrage van Het Vrije Volk tot de thans aan de gang zijnde discussie is dan ook wel uiterst moeilijk verteer baar voor hen, die nog steeds een vier- partijen-Kabinet, als bedoeld door dr Drees en prof. Beel, voorstaan en bo vendien koren op de molen voor hen, die in hun hart eigenlijk tegen een goed sociaal beleid zijn gekant! President Sukarno is Vrijdag naar Bali vertrokken voor een verblijf van tien dagen aldaar. De president zal daar o.a. zijn toespraak voor 17 Augustus de nationale feestdag voorbereiden. Het Nederlandse Legercorps, dat in September zal deelnemen aan geal lieerde oefeningen in West-Duitsland, wordt thans samengesteld. Het leger corps bestaat gedeeltelijk uit parate onderdelen en gedeeltelijk uit eenhe den, die binnenkort voor herhalings oefeningen zuilen worden opgeroepen. Tot hun vertrek naar Duitsland, zul- Zeven Zweedse spionnen, die voor Rusland Werkten zijn Donderdag door het Gerechtshof in Stock holm veroordeeld. Een van hen, Tage Wickstroem, werd vrijgespro ken. Bovenste rij van links naar rechts: Fingal Larsson (vijf jaar gevangenisstraf), Frithof Énbom (levenslange dwangarbeid) en Ar thur Karlsson (een jaar en acht maandenOnderste rij van links naar rechts: Hugo Gjersvold (le venslange dwangarbeid), Lilian Ceder (acht maanden) en Martin Ènbom zeven jaar). De Amerikaanse regering heeft aan de weer op gang komende staalindu strie opdracht gegeven naar gelang van het product tot 100 proeent van haar productie te reserveren voor mi litaire orders, en orders voor het atoomwapen of voor werktuigmachi nes. De fabrieken moesten tot een vast gesteld percentage van haar capaci teit voorrangswerk voor de defensie aanvaarden. De reservering varieert vah 100 procent voor granaatstaai tot slechts 5 procent voor camouflage- netten en spijkers. De beperking zal voor sommige staalsoorten voor civiel verbruik, als staven voor krukassen voor auto's, yrjj groot zijn. zijn intrede in de Noorse hoofdstad. Op 22 Juni 1906 werd hij te Drontheim tot koning gekroond. Sindsdien is Haakon de Zevende aan het .bewind gebleven. Koning Haakon de Zevende van Tijdens de eerste wereldoorlog bleef Noorwegen, de oudste regerende vorst Noorwegen strikt neutraal, doch toen van Europa, viert Zondag zijn tachtig- Hitiers legers in Europa huishielden, ste verjaardag. De hoogbejaarde ko- ontkwam ook dit land de dans niet. ning zal die dag per auto door Oslo Tegelijk met Denemarken werd het naar het stadhuis rijden, waar hij zjjn van 9 op 10 April verraderlijk overval- volk zal toespreken. len. De koning wees alle verzoeken van Duitsers en Noren om af te treden De koning werd in 1872 in Denemar- van de hand en wist na een gevaar ken geboren en heette voor het jaar lijke vlucht door Noorwegen, waarbij 1905 prins Karei. Na een bewogen pe- hij in de bossen ter nauwernood aan riode in de staatkundige geschiedenis kogels van de vijand ontsnapte, naar van Zweden en Noorwegen welke lan- Engeland te ontkomen. Daar leefde ook den voor 1905 een Unie vormden, er- hij in ballingschap, intussen al het kende de Zweedse Rijksdag Noorwegen mogelijke doende om van overzee de ten tot in bijzonderheden kennen. Hij als een onafhankelijke staat. Noorwe- vijand' der geallieerden afbreuk te be- is een bescheiden persoon, eenvoudig gen stond toen voor de vraag welke zorgen. Na de bevrijding keerde de van optreden en geldt als een voor staatsvorm het zou kiezen. Bij de vorst weer naar zijn geliefd Noorwegen beeld van een wijs, gewetensvol en volksstemming in November 1905 bleek terug. menselijk voelend vorst. Het is dan ongeveer 75 pet. van het Noorse volk ook aan geen twijfel onderhevig of de een monarchie te verkiezen boven een Bemind vorst, ruim drie millioen Norqn zullen de republiek." Op 18 November werd de Haakon staat bekend als een hard- tachtigste verjaardag van hun koning Deense prins Karei tot koning van werkend monarch al laat het Noorse met grote vreugde vieren en hem tij- Noorwegen gekozen. Hij aanvaardde de regeringsstelsel weing ter beslissing dens zijn rit door Oslo op onvergete- kroon, nam de naam aan van Haakon aan de koning over. Toch wil Haakon lijke wijze hun diepe aanhankelijkheid de Zevende en deed op 25 November de door de regering genomen .beslui- betuigen. len de onderdelen in Nederland worden geoefend. Verscheidene onderdelen wor den daartoe van hun kazernes overge bracht naar tijdelijke legerplaatsen, waar oefeningen in groot verband mo gelijk zijn. Zo worden de onderdelen van de 3e divisie, die thans verspreid liggen over velerlei plaatsen, in één ge bied worden samengebracht. Een klein gedeelte van de troepen zal in veld- bivakken verblijven, wegens gebrek aan huisvestingsruimte in de legerings plaatsen. De oefeningen en verplaat singen zullen zodanig worden uitge voerd, dat andere belangen, zoals die van het verkeer en van de recreatie, zoveel mogelijk worden ontzien. De voorschriften tot bescherming van de natuur worden onverminderd gehand haafd. Elf doden bij ontploffing Oude torpedo explodeerde Frankrijks grootste baggermolen, de 1289 ton metende „Pas de Calais II" is gisteren in de haven van Boulogne ge zonken, nadat een opgebaggerde tor pedo uit de oorlog tot 'ontploffing was gekomen. Van de bemanning van ze ventien koppen verloren er elf, onder wie de kapitein, het leven. Van de zes overlevenden werd niemand ernstig gewond. Toen de torpedo boven water kwam, zat zij beklemd tussen twee baggeremmers. Een lid van de beman ning klom er bij om het ding onscha delijk te maken, maar het viel en ont plofte. In een gebied van 250 vierkante kilo meter in de provincies Sind en Baloets- jistan (West Pakistan) hebben vlieg tuigen de strijd aangebonden met zwer men sprinkhanen. Een zwerm van dertig kilometer lang en acht kilometer breed is in de vallei van de rivier de Hoeb neergestreken. Men hoopt echter, dat men met behulp van vliegtuigen het grootste deel van de zwerm heeft uitgeroeid.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1