Mevr. Marie Boendermaker wordt Donderdag zeventig jaar DE FILMS VAN DEZE WEEK r Jimmy Brown als diepzeeduiker Nieuws uit de Langedijker Dorpen Zij deed veel voor Bergens kunstenaars Voortreffelijke kijk op artisten en kunst De heer Woelders nam afscheid als schoolhoofd te Schermerhorn Hartelijke woorden en fraaie geschenken Juli alleen in Noord- Holland te droog Oterleek Poging tot aanranding Botsing in Schoorldam De heer Plas viert zijn koperen jubileum LAAI bit NlcUWb Nederlands zevental kraakte Spanje (7—1) HARMONIE THEATER: Het zevende kruis VICTORIA THEATER: REX-TH EATER: Torreani CINEMA AMERICAIN: Moeder was actrice De journaals ZVJTORT**0 2 ATTPTTC"rTTC! 1°*? (Van een onzer redacteuren) yjE waren dezer dagen uitgetogen om mevrouw M. J. E. Boendermaker— Schoenmaker in Bergen aan een vraaggesprek te onderwerpen. Nu is zo'n interview niet zelden iets in de trant van een openbare executie, waaraan het Slachtoffer, al naar zijn aard, zich gelaten dan wel tegenstribbelend onderwerpt. Met name ligt het geval wel eens moeilijk wanneer daarbij allerlei persoonlijke zaken aan de orde moeten komen, zools bij een jubileum of een verjaardag. Dit doordringen in de intimiteit van eigen herinneringen is niet iedereen aan genaam. Nu was er een aanleiding, om mevrouw Boendermaker lastig te vallen. Ze wordt namelijk op 7 Augustus zeventig jaar. En zij is de weduwe van de in 1946 overleden kunstkenner en collectionneur Piet Boendermaker, die voor het kunstleven in Bergen van zo uitermate grote betekenis is geweest. Er zou weinig reden zijn geweest voor een interview, wanneer zij slechts de vrouw van haar beroemde man de stille figuur op de achtergrond was geweest. was integendeel zijn evenknie: zijn stimulans en zijn adviseuse, en betekende als zodanig voor Bergen weinig minder dan wijlen haar echtgenoot. TEN interview dus. Een telefonische afspraak was vlot gemaakt en we genoten een allerbeminnelijkste ont vangst in het kleine huis aan de Mid- dengeestweg 33, waar mevrouw Boen dermaker thans woont. „Haar laatste levensjaren slijt" is een cliché-uitdruk king, die op de a.s. jarige allerminst past, want deze rijzige vrouw met haar strak achterovergekamd wit haar, de gevoelige, wat spottende mond en haar levendige, doordringende ogen is zo te zien nog geen zestig. En met deze uiter lijke gesteltenis is haar geestelijk ima go in overeenstemming. Zij heeft een felle levensdrift, die maakt, dat zij met een intense belangstelling al het ge beuren om zich heen volgt en nog al lerminst uitsluitend op haar herinne ringen leeft. Ik voel me nog helemaal niet oud, zei ze. Als je vroeger zeventig werd was je volkomen uitgeschakeld. Dan zat je ergens in een stoel in de zon en dan zeiden de kinderen tegen je: „Blijf maar zitten opoe, dat doen wij wel even". Dat lijkt me erg. Neen, ik voel nog heel veel voor een plezierig leven! Dat was zo de inleiding tot het offi ciële vraaggesprek. Gebruikelijk is, dat de journalist, die er zich in stort, na enkele inleidende vriendelijkheden op zijn doel afstormt en begint aan de bio grafische bijzonderheden van het slacht offer. Aldus openden we ook hier het offensief. Zo kwamen we te weten, dat Marie Schoenmaker op 7 Augustus 1882 is ge boren in Hoorn, waar haar vader een winkel en een bodedienst expoiteerde. Dat hield in, dat ze al jong mee moest aanpakken. Later dreef vader Schoen maker een café in Utrecht. Zijn vrouw kon daar echter niet tegen en daarom besloot hij, naar iets anders uit te zien. Hij solliciteerde bij de heer C. Boender maker, een aannemer, die een opzichter zocht, en werd aangenomen. Van die dagen dateert de relatie tussen de fami lies, die ten slotte haar bekroning vond in het huwelijk tussen de négentien- jarige Marie en de enkele jaren oudere Piet Boendermaker. Het jonge paar vestigde zich in Am sterdam. Het huis daar werd al spoe dig een trefpunt van allerlei kunste naars, schilders, musici en anderen. In 1918 kwam het gezin naar „De Klomp" aan de Loudelsweg in Bergen, waar het gezellige kunstenaarsleven naar Am sterdams voorbeeld werd voortgezet Velen kwamen hier eens praten en, een borrel drinken. We hebben ontzettend veel plezier gehad met elkaar. Het was een zeer goede tijd, weet u, en dan heeft het wel eens pijn gedaan, toen na de dood van mijn man velen van die geregelde bezoekers wegbleven. Maar dat heb ik ieren aanvaarden. De mensen zijn nu eenmaal zo verschillend. Maar nu. zo tegen mijn zeventigste verjaardag, komen velen weer eens oplopen. Ik weet, dat ze dat spontaan doen, zonder bijbedoelingen. Dat vind ik erg prettig. Zo toonde ze zich eveneens zeer dankbaar voor het geestige, door Rie Kooyman getekende diploma, dat haar ere-lidmaatschap van het KCB bewijst. QVERIGENS is deze vrouw een echte Westfriese, die allerminst met haar gevoelens te koop loopt. Niettemin heeft deze uiterlijk vrij harde figuur altijd slerk met haar medemensen meege leefd. in vreugde zo goed als in nood en leed. Het was indertijd mee op haar aandringen, dat haar man overging tot het stelsel van maandelijkse afbetalin gen op de door hem aangekochte kunst werken. Dan weten hun vrouwen ten minste ook enigszins waar ze aan toe zijn, meende ze. Ze zouden dan de ze kerheid hebben van min of meer gere- gelde inkomsten, hetgeen prettiger moest zijn dan het volkomen wissel vallige bestaan, waaraan de meeste kunstenaars zijn overgeleverd. Dat stel sel heeft steeds goed gewerkt. De kunstenaars: mevrouw Boender maker heeft een schat van herinnerin gen aan het goede, dat de vriendschap met tal van artisten haar man en haar heeft gegeven. Zo in de loop van ons gesprek zinspeelde ze er een enkele maal op, zonder overigens in details te treden. Met één uitzondering: Leo Gestel, die verscheidene prettige mo menten uit het samengaan van zijn ge zin en dat van zijn vriend Boenderma ker met onnavolgbare humor op brief kaarten tekende en schilderde. We hoorden er aan de hand van die koste lijke kaarten de prachtigste verhalen over en daarna kwam er een album op tafel, door het echtpaar Gestel op 27 Februari 1937 aan de heer Boenderma ker aangeboden bij zijn zestigste ver jaardag: tekeningen en aquarellen, ver vaardigd tussen 1923 en 1936, een fraai overzicht van een artistieke ontwikke ling en tevens een zelfkeur van grote kunstwaarde. TK heb geen verstand van schilderijen, had mevrouw Boendermaker in de loop van ons gesprek al een keer op gemerkt. Want kunst, zo vervolgde ze. benader je niet met je verstand. Dat is een kwestie van gevoel. Er kwamen in de kunstzaal wel eens mensen, die me vroegen: Maar me vrouw, hoe kunt u dat hier in vredes naam ophangen? Omdat ik het mooi vind, zei ik dan. Waarom vindt u het eigenlijk lelijk? We kwamen niet tot elkaar. Dat is immers zuiver een ge voelskwestie. Verstandelijk is zoiets niet op te lossen. Toch, al sprekende over de tekenin gen van Gestel, deze kunstenaar bij de gratie Gods en in verband daarmee ook over het werk van de Bergense jongeren bewees ons slachtoffer door haar scherp geformuleerde en rake op merkingen. dat ze wel degelijk „ver stand van", d.i. kijk op en waardering voor kunst heeft.'Zij bleek zich volko men rekenschap te kunnen geven van de waarde van elke lijn en elke scha duw in een tekening en van het hoe en waarom van 'n compositie. eMt groot enthousiasme sprak ze over de kunst werken, die haar woonkwamer sieren: schilderijen van Gestel, Kelder en Van Herwijnen, beeldjes van Tjipke Visser en zijn dochter Marycke. En ze liet zich gans niet zachtzinnig uit over het op treden van sommige jongeren, die nog moeten bewijzen dat ze inderdaad wat kunnen en die nu al vast maar achter allerlei „imen" aanlopen. Laten ze maar eens proberen een hand te schilderen. Dat is het moeilijkste wat er is. Dan tonen ze meteen, wat ze waard zijn. En nu moet ik aan mijn eten, zei ze, plotseling een einde makend aan ons gesprek. U neemt me toch niet kwalijk, dat ik dat zo zeg? We namen het haar niet kwalijk, vroegen ten besluite nog om een foto, ter publicatie in de krant. Ik moet maar niet in de krant wel, met mijn oude kop?, zei ze lachend. En daar bleef ze bij. Zodat wij onze lezers bij dit geschreven portret helaas geen ander ter verduidelijking kunnen aan bieden. DOKTERSDIENST OP ZONDAG. Morgen, Zondag 3 Augustus wordt de medische dienst 1e Bergen waarge nomen door dokter Poot, tel. 2423. Evenals in Juni was Noord-Hol land ook in Juli weer het droog ste gedeelte van ons land. In Den Helder viel 24 mm (normaal 65 mm) in de Wieringermeer 51 mm In De Bilt 98, Groningen 124, Vlissingen 72, Maastricht 118 mm. In Juli was Vlieland met 22 mm de droogste plek in ons land en ook in Juli zal de droogste plek hierin de kop van Nrd-Holland of op Texel of Vlieland liggen. In Twente viel de dubbele hoeveel heid van normaal, ook in Fries land en Groningen viel vrijwel meer dan 100 mm. Geen wonder dan ook dat op Texel de droogte grote lasten met zich. meebrengt. In De Bilt werden 7 zomerse dagen waargenomen tegen ook 7 normaal. De gemid delde dagtemperatuur bedroeg er 18.8 tegen 18.7 gr. C. normaal. Wij zien dus dat de temperatuur toch nog niet zo teleurgesteld heeft. Vooral de eerste week was warm, al zijn wij dat misschien al weer vergeten. Het aantal uren zonne schijn te De Bilt geregistreerd be droeg 204 uren - normaal 205 uren. Er kwam op 12 dagen in ons land onweer voor tegen op 16 dagen normaal. De grootste bijzonder heid is wel dat Noord-Holland vrijviel geen zware onweersbuien kreeg, die op sommige plaatsen meer dan 100 mm in een etmaal veroorzaakten. Donderdag was het de laatste maal, dat de heer J. A. Woelders les gaf aan de Openbare School in verband met zijn benoeming tot hoofd te Herksen, gcm. Wijhe. Natuurlijk stond deze laat ste morgen geheel in het teken van meesters afscheid. Ria van Leyen opende de rij van spreeksters. Met een hartelijk speechje overhandigde zij namens de leerlingen een fraai boekwerk en een kop en schotel. Namens de jongensleer lingen werd het woord gevoerd door Dik Lakeman, die zijn scheidende leraar een grote doos sigaretten overhandigde. De vertrekkende bleef in gulheid niet achter want hij reikte de rapporten uit, die voor velen vreugde, voor enkelen tranen brachten. Vier weken vacantie vergoedt echter veel. Des avonds werd door de Oudercom missie een ouderavond belegd in de school. Ditmaal was het niet het» werk der leerlingen, dat werd "belicht, doch het werk van „meester" zelf. Op deze avond kwamen de goede samenwerking en het contact dat bestond tussen hoofd en ou ders wel heel duidelijk tot uiting. Namens de oudercommissie getuigde hiervan het bestuurslid mevr. I. de Reus—ide Jong. Wie had dit beter kun nen zeggen dan „een móéder"? Zij toch gaat het meest om met de kinderen en weet van a tot z hoe het op de school gaat. Met welgekozen woorden dankte zij de heer Woelders voor het vele en zegenrijke werk op de school. Zij wenste de heer en mevrouw Woelders nog vele prettige en gelukkige dagen in Herksen Ook de heer G. de Groot, als voor zitter van Volksonderwijs, sprak wel gemeende woorden van afscheid. Hij wees op de vriendenband die was ontstaan tussen het scheidende hoofd en de andere bestuursleden. Als aanden ken bood de heer De Groot een boek werk aan. De heer Woelders dankte voor de hartelijke woorden die tot hem waren gericht en weidde uitvoerig uit over het werk aan zijn school gedurende de 6% jaar die hij hier doorbracht. Van zeer veel belang achtte de heer Woel ders de weder-invoering van de schooi- catechisatie. Ook was hij verheugd over de oprichting van de Zondagsschool. De ver doorgevoerde onderwijsvernieuwing kon niet in alles spr.'s sympathie heb ben. Prachtig vond hij de V.G.L.O.- Gisteravond heeft de zes en dertig jarige B. uit Berkhout getracht een drie en twintig-jarig meisje uit Ursem aan te rancjen. Het gebeurde om ongeveer half elf aan de Huygendijk tussen Oter- leek en Rustenburg. Op het gegil van het meisje, snelden enkele joneglui op een motorfiets te hulp, doch zij konden de dader, die zich in het riet had ver scholen, niet meer te pakken krijgen Enige ogenblikken later is de man door de politie ingerekend. Op de weg van Schoorldam naar Oudorp is gisteravond een autobus van de NACO, waarin zich een reizend ge zelschap bevond, bij het inhalen var een vrachtauto daarmee in botsing ge komen, doordat de vrachtauto onver wacht naar links uitweek. De bus werd naar de kant gedrongen en schampte met de zijkant langs d vrachtwagen, waardoor materiële scha de ontstond. Er deden iich geen per soonlijke ongelukken voor. scholen en bij juichte het toe, dat leer lingen, die vandaag de school verlieten, nu de V.G.L.O.-school in Alkmaar gaan bezoeken. Hierna namen de ouders afscheid van het scheidende echtpaar „meester" en mevrouw Woelders en wensten hun nog vele voorspoedige jaren aan de oevers van de IJsel toe. Hartelijke gelukwensen van chets en dorpsgenoten Het zal niet dikwijls gebeuren, dat een gemeente-ambtenaar een koperen jubileum viert. De wet kent zulke ju bilarissen dan ook geen vrije dag toe, zoals die bijvoorbeeld wel wordt gege ven aan zilveren jubilarissen. Niettemin was het gisteren een feestdag voor de gemeente-werkman Plas, die twaalf en een half jaar in dienst van de gemeen te Schermerhorn was. En natuurlijk werd er voor hem een uitzondering ge maakt, wat de vrije dag betreft. Dat dankte hij in de eerste plaats aan zijn dienstijver en tevens aan het feit, dat hij geen zilveren jubileum zal kunnen vieren, wegens zijn hoge leeftijd. In de afgelopen jaren heeft men al gemeen de heer Plas leren waarderen. Hij werd aangesteld, toen de oorlog be gon en gedurende de bezettingsjaren verrichtte hij zijn werk als een stille held. Zijn grote voorkomendheid tegen over iedereen, maakte hem algemeen bemind. Gisteren de gehele dag heerste er een gezellige drukte in de woning van de heer Plas. 's Morgens complimenteerde de gemeente-secretaris de jubilaris en diens echtgenote, namens het gemeen- tepersoneel van hoog tot laag. De heer C. M. A. de Vries overhan digde namens het gemeentepersoneel een fraai geschenk. 's Middags brachten burgemeester W. J. Driessen en de wethouders J. Broer- sen en P. Mantel een bezoek aan de heer Plas. De burgemeester schetste de verdiensten van de heer Plas in een hartelijke felicitatie-toespraak. Ook de gemeente-opzichter, de heer De Jong en de ambtenaar ter secretarie, de heer W. Blokdijk, boden gelukwensen aan. (Specia'e berichtgeving) HELSINKI. 2 AUGUSTUS. De waterpolowedstrijd NederlandSpanje welke in het troosttornooi vanmorgen werd gespeeld, is door onze landgeno ten met 71 gewonnen. Met de rust hadden onze landgenoten reeds een 40 voorsprong verkregen door doelpunten van Van Feggelen (3 x) en Smol. In de tweede helft scoorden Van Feg gelen, Korevaar en Bijlsma ieder èén doelpunt, waarna de Spanjaarden de eer konden redden. Nederland is la het Olympisch tor nooi op de vijfde plaats geëindigd. Eén van de sterkste, zo niet de sterkste ploeg op de vijfde plaats achter water- polo-naties van het tweede plan als Italië en de Ver. Staten. Het is voor ons een vaststaand feit dat dit alleen mogelijk was door de wonderlijke houding van de F.I.N.A. Die houding is nog wonderlijker als men weet dat de F.I.N.A. na toewijzing van het protest van Zuidslavië, had be sloten geen enkel protest meer in be handeling te nemen. Hiermede is het hoogste zwemcollege ten voeten uit ge tekend. Na de wedstrijd BelgiëRusland, die in een 3-3 gelijk spel eindigde, kon de eindstand worden opgemaakt vap de z.g. troostronde De stand, die amslu'.t bij de eerste vier van de finaleronde luidt als volgt: 5. Nederland 3 6. België 3 7. Rusland 3 8. Spanje 3 De film, die deze week in het Harmo- nie-'fheater wordt vertoond, voert ons in een beklemmende spanning door het Duitsland van 1936, als de poliepenarmen van Gestapo en S.D. zich reeds vastzui gen op alle punten van het maatschappe lijke leven. Men kan niet vrij meer spre ken in Duitsland. De concentratiekampen staan open voor degenen wier fatsoen uitgaat boven het domme buigen voor de macht der „Partei". We beleven in „Het Zevende Kruis" de ontvluchting van zeven gevangenen uit het concentratiekamp Westhof en. Zeven mannen, zeven verschil lende levens, trachten te ohtkomen. Zes nunrier en er zijh waaghalzen, zeer moedigen en idealisten onder worden gegrepen. In Westhofen wacht hen een houten kruis, waaraan ze, als aan een schandpaal worden vastgebonden. Slechts het zevende kruis, dat reeds is opgericht, blijft leegDaar hoorde George Heisier (Spencer Tracy) te hangen. Juist deze vluchteling is de enige van het zevental, diè alle geloof in de goedheid der mensen heeft verloren. Op zijn vlucht ondervindt hij echter de belangeloze hulp van een groot aantal personen, die hem, noch zijn zaak, kennen. Het zevendekruis wordt nimmer het décor voor het toneel van een menselijke tragedie. Want Heisier ontkomt en vindt het geloof in de goed heid van de menselijke geest terug. „Het Zevende Kruis" is een sterke film. Men hadde zulke films vóór 1940 gedraaidElk beeld van deze op vallend goede rolprent is doortrokken van een morbide atmosfeer, die huiveren doet. Zoals die tijd doet huiveren. (Advertentie, Ing. Med.) „Nieuw leven" gaat draaien in September NOORDSCHARWOUDE De coö peratieve zuurkoolfabriek „Nieuw Le ven", met de bouw waarvan flinke vorderingen worden gemaakt, zal in begin September met de productie van zuurkool beginnen. De fabriek beschikt over 32 bakken, elk met een inhoud van 15 kubieke meter. Als directeur is aangezocht de heer J. C. Flinterman, een bekende conservenfabrikant uit Loösduinen. ONGELUKKIGE VAL. NOORD-SCHARWOUDE. De jeug dige c. Bruin kwam tijdens de gym nastiekoefeningen aan de rekstok in 't INMAAK VAN SPERCIEBONEN NOG NIET BEGONNEN NOORDSCHARWOUDE Nu de vei- lingprijzen van sperciebonen nogal aan de hoge kant zijn de markt no teerde 61 ct. per kg zijn de conser- venfabrieken nog niet met de inmaak van sperciebonen begonnen. Bij de N.V. Peter Verburg is weinig werk aan de winkel. Men wacht hier op het moment, dat de prijzen wat lager wor den en dat de eigen oogst van spercie bonen kan worden binnengehaald. Voorlopig houdt men zich bezig met de inmaak van kleine hoeveelheden zuurkool, hoewel dit geen zoden aan de dijk zet. ALS LEERLINGVLIEGER NAAR DE V. S. lokaal van de o. 1. school zodanig te ST. PANCRAS. Donderdag vertrok 1 onze plaatsgenoot T. Th. Forrer met het m.s. Zuiderkruis naar de Ver. Sta ten om aldaar verder te worden opge leid voor de vliegdienst. vallen, dat hij zijn pols brak. Hij moest naar het Centraal ziekenhuis te Alk maar worden overgebracht om daar behandeld te worden. 2. Neende verhouding tussen limmy Brown en Hein Hufter was niet lijster goed. Soms kwamen zij elkaar onderweg, als ze allebei een vrachtje hadden opgedaan, tegen en dan kon Hein Hufter nooit nalaten zijn concur rent dreigend zijn vuist te laten zien en als hij alleen in zijn auto zat, ont zag hij zich niet lelijke dingen naar Jimmy te schreeuwen. Jimmy Brown bemerkte deze vijandschap wel, maar wat Hein Hufter precies naar hem riep kon hij nooit verstaan, omdat allebei de auto's zo'n verschrikkelijk lawaai maakten. .Veel trok Jimmy zich van deze Hein Hufter niet aan. Hij vond hem eigenlijk maar een naar mannetje, te onbenullig om er zich kwaad over le maken. „Als hij 't al te bont maakt", dacht Jimmy, „zal ik hem eens op een pak slaag tracteren. Dat zal 'm dan wel voor goed genezen". Jimmy had zich als standplaats de Botermarkt gekozen, schuin tegenover de cinema. „Het Bon te Hondje", waar elke week een nieu we cowboy-film draaide en waar de Kwakeldamse jeugd zich gaarne ver maakte. Het was lang geen slechte standplaats en Jimmy pikte er 's mid dags en 's avonds menig vrachtje op Het leek hem zelfs een betere plaats dan waar Hein Hufter stond, want in de herberg „De Gouden Garnaal" was het meestal maar een saaie boel. Ook dit feit zat Hein Hufter niet weinig dwars. De straat In de motregen van de late avond valt het light van een straatlantaarn op dri» slenterende vrouwen. Men hoeft niet te raden wat haar be, roep is en dit gehele trieste toneeltje doet de toeschouwer denken aan vrouwen, dig aan haar misdadige neigingen hebben toegegeven en willens en( wetens op het pad des verderjfs zijn gekomen. Toch is er een tijd geweest, dat ooit deze vrouwen argeloze en gelukkige jonge I meisjes waren, maar het noodlot heeit I hen gegrepen en van kwaad tot erger ge. bracht tot ze aan de zelfkant van het leven stonden. Deze merkwaardige Noorse film verteH de geschiedenis van Britt (Maj-Britt Nil* son), die op jeugdige leeftijd haar .ouderi verloor, daarna vluchtte uit het ongastvrije huis van haar tante en dacht dat ze zel(, standig was toen ze in een grote hoeden. I zaak in Stockholm als verkoopstertje geplaatst werd. Al haar collega's hebben I vrienden, dan haar kleren en uitstapjes betalen en het lichtzinnige meisje waar. mee ze haar kamer deelt brengt haar in kennis met de charmante Berra (Peter Lindgren), die een misdadiger bleek te zijn. Haar liefde doet haar deze man blin. delings volgen, zij komt in contact met j de politie en als Berra eindelijk veroor deeld is en in de gevangenis verdwijnt, komt zij tot bezinning en trouwt een jonge man met wie zij een half jaar een gelukkig huwelijksleven heeft tot Berra ontsnapt en haar opnieuw tot zijn slavin maakt. Hij dwingt haar 's avonds de straat op te gaan waar zij besmet wordt en nadat de misdadiger opnieuw gearresteerd is keert zij berouwvol naar haar man terug, die haar in blinde woede verstoot. Eerst op de avond van die dag komt hij tot bezinning als hij in het ziekenhuis bij het lijk van de vrouw staat, die zich in wanhoop onder een auto heeft ge worpen. Dit trieste leven van een veelbelovend jong meisje is door de regisseur Cösta Werner op merkwaardige wijze verfilmd. Een enkel tafereeltje, een enkel voor werp op het projectiescherm is vaak vol doende om een sfeer of een emotie dui delijk tot uitdrukking te brengen. De taal is niet welluidend,* maar ook dat draagt er toe bij dat drama uit de grote stad het trieste cachet te geven dat men heeft willen bereiken. In elk geval een merk waardige en boeiende film. Deze film, waarin het romantische van het variété-leven op sensationele wijze wordt verfilmd, munten uit door goed spel, mooie opnamen en een spannend verhaal. Erich Holsten, een artist die na een val van een trapéze in Zuid-Amerika in moeilijkheden komt, krijgt gelegenheid weer naar Duitsland terug te keren. Hij kan n.l. de plaats innemen van Robert Torreani, die bij een schietpartij wordt ge wond en niet i1* staat is naar het Bel- lijnse Variété van zijn vader terug .te keren. Als Robert Torreani keert Erich naar Europa terug en. dan ontdekt, hij, dat de zaken v.ah Torreani niet goed gaan. Oorzaak slappe leiding. Holster zal daar meteen verandering in brengen. Hij sluit spoedig vriendschap met Marianne, een nicht van Torreani. Een aantrekkelijke Spaanse danseres Isabella keert bovendien cok terug en door haar wordt Holster voortdurend herinnerd aan wat in Zuid- Amerika is gebeurd. Toch wordt het Theater in Berlijn met een nieuwe revue geopend. Het succes is groot, mede door het optreden van Holsten. Maar dan komt de echte Torreani terug, wat tot tal van conflicten aanleiding geeft. Plotseling wordt Torreani echter gedood! Wie is de dader en wat zijn de gevolgen? Men ga dit zelf zien en zal dan meteen genieten van uitstekende variété-opnamen èn van zeer goed spel, speciaal van René Deltgen als de echte Torreani, Gustav Fröhlich als zijn plaatsvervanger, Inge Landgut ala de sympathieke Marianne en Lisa Stam mer als de vurige Spaanse Isabella, die als nieuwe ster met andere goede krach ten voor een interessant geheel zorgen. Het hoofdnummer wordt ingeleid door twee zeer actuele journaals en e,en film met opnamen uit het dierenrijk. Meestal gooien de vertalers van de Engelse filmtitels er flink met de pet naar, maar degene, die voor de musical met Betty Grable en Dan Dailey in de hoofdrollen de naam van „Moeder was Ac trice" koos, heeft met deze drie woorden precies raak geschoten. De oudste doch ter van het danspaar Frank Burt (Dan Dailey) en Myrtle Mckinley (Betty Grable) schaamt zich tegenover de meisjes van haar deftige kostschool voor het feit, dat haar vader en moeder artisten zijn. Noch Frank, noch zijn vrouw vermoeden iets van de gedachtén, die hun dochter bezie len en zij menen haar een groot genoe gen te doen door met de show op te tre den in de stad, waar de school is ge- Met behulp van een door de directrice opgezet plannetje leert Iris (Mona Free man) haar schaamte overwinnen en de verandering, die zich in haar hart vol trekt, blijkt bij het eindexamen-feest als zij het lied zingt, waardoor haar vader en moeder in de variété-wereld beroemd werden. Inderdaad, er is in deze film wat sentiment gestrooid, maar toch in die be perkte mate, dat het aan de bedoeling om „Moeder was Actrice" te brengen als een luchtige amusements-film geen af breuk doet. De songs -en de shownummers met hun geestige dialogen en commentaren maken de film tot een vlotte comedie, die een paar buitengewoon amusante scènes be vat, zoals die in het stijve hotel te Berks hire. Het slottafereel is wat te suikerig. maar dat kan de rest van deze aardigs rolprent in technicolor toch niet in on gunstige zin beïnvloeden. In het voorprogramma verricht Mighty Mouse weer één van zijn fantastische krachttoeren. Het Nederlands nieuws brengt ditmaal aardige opnamen van een brandweer- demonstratie in Breda, windhondenrennen in Utrecht, een fraaie reportage van de cpeniuchtexpositie in het park Sonsbeek bij Arnhem en een sight-seeing in da heiligdommen van de honderdjarige Rijks telegraaf. Zowel in het Nederlands als W het buitenlands niéuws, zien we H. M. Koningin Juliana op bezoek in het Zuid- Franse stadje Orange. De hoofdschotel wordt gevormd door de Olympische Spe len in Helsinki. Ook de verkiezing van Stevenson tot democratisch candidaat voor het presidentschap der V. S. Is IA beelden vastgelegd. ALs iemand in een kran hij, evenals een vl ogen hebben. Dutten, in ook. is ten strengste mers, evenals poëzie, kar schuilen, en de Muze kar omhelzen in een koestal, derik van Eeden te spre] Ik zal niet zeggen dat braaf vermoeiend is, lie van al die honderd ogen biieen is het toch ook w santé bezigheid. Zodoend cr een zintuig bij: men voudig kopij, men voelt binnenkomen van welke een kerk zogoed als een Deze week hoe kan begonnen mijn onzichtbai te trillen bij het betre spoorwegcoupé. En hoev a-vis, een bedaagde, ïetw zeer afgemeten dame noc lijk, noch door_ gedrag ik haar met één van ogen in het vizier, want i mij binnen het kwartier zou helpen. Het miste niet: zij dee na vijf minuten. De hanc veilig on solide in het i eruit getild, op de bank geknipt en daar begon h delven naar iets dat er wezen maar zich om dui had geabsenteerd Met de ogen op mijn 1 De beurs, mèt een briefje en het retourtje hoew vraag was hoe zij door de gelopen, en dat met haai ramp bleek bescheidener: cate onthulling van allerl en vrouwelijk restaur kwam onder de nylons het boek te voorschijn. Het zag eruit als een 1 de beginselen der anthro] voedingsmethode en staan van een Juli-land volle zon. Maar ieder z koffer ging weer op de met moeite (één nylon gierig een halve voet na: ik amuseerde mij met ton", terwijl zij aan de Rudolf Steiner ging zitte de verste verte te verrm het aanzijn had geschon kolom meditatie over: D O, die koffer, nachtme van bittere twist, bovenal lijke echtparen. Negen i mannen hebben alleen walgende afkeer van i gaan omdat er een kof! komt. Een koffer, die hun ti lijke taal verleidt, ten eet gepakt, ten tweede omdat en ten derde omdat hij c genste ogenblikken openg worden. En alle drie feit weg fnuikend voor de hi Het regent commentaren, met: „Moet dat allemaal twaalf dagen?", oplopend heb je voor de dit en ds gestopt? Mijn militaire ki mijn arm hangt uit de k digend in: „Dat is nou e weer; je geeft mij mijn p: tandenborstel maar in.eei de rest draag je zelf". I EZERESSEN, de man ii zichten een onredelijk na al dit foeteren verlang komst op zijn minst zij zijn lekkere huisjasje, een plus tabakszak en dat kleedje dat hij altijd mee gaan vissen uit de verwei zien goochelen. En zonder gelijke extra-vacanties i voldoen, is het toch misse dig zijn galanterie niet i venijn te verkeren en met leg het kofferincident uit helpen. Houden wij ons dan, on' drie grondwaarheden. Eer draagbaar zijn, zo lang mc blijven en daarom tegeli zo weinig mogelijk bevs belang van onze eigen verdienen alle drie punti dige voorbereiding. Om een koffer draagba diene, dat spreekt, alles zo mogelijk verbannen. D delschoenen, reisnecessaire jasjes inpakken. De w; en het jasje trekt u aan, daaltjes mogen hoogstens den plaatsje hebben, het de handtas en de reisnei vangt u door een vochtdi je. dat ruim genoeg is vc stel en toebehoren. Flacoi der geen beding worden min als fruit of lunchpal Lacht u niet om dat: eens gereisd met een liefh die voor de lange treinre l/ORT na de bevrijd men wel tot de My Ion kousen te kun sche vezel volkomen zelfs nog in verbeten vrouwen, die van top dit heeft op de „bevr blijkt uit de experimi mannequin van het s Mademoiselle Char schoenen en handsch rekening, die stuk vt opgesteld werd, ziet Blouse 45 gram, ro slip 17 gram, onderrc schoenen 130 gram, h 504 gram! MOG sterker: maden te maken met de tepenheden uitgerust met de passende klee lijk van nylon - we twee-en-een-halve ki cisie-weegschaal. Daa de Zuidwester voor o dingstukken wegen a ponnetjes, het badpai elegante vrouw verd De mannen kunnen gemaakt wordt hun

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 2