Sterke Ed. Koeman zegevierde met flitsende eindspurt te Alkmaar Grote prijs van Duitsland 1e ASCARI OP FERRARI 2e FARINA OP FERRARI ENGLEBERT BANDEN Vier vormen van beeldende kunst in K.C.B.-zaal r Jimmy Brown als diepzeeduiker D A.W. won sterk bezet waterpolo tornooi te Velsen Bedrijfsspori m» Verrassende sprong van Hennink reikte juist niet ver genoeg Jan Ottenbros was er bij toen de slag viel Schoorl Ronde van Schoorl St. Pancras Alkmaarders klopten V Z.V. in finale Groet Jan Ponstijn, Jan de Leeuw en Marijcke Visser Pleidooi voor toegepaste kunsten Om de wisselbeker CeéaSeceï vUkUtwabr uooi ISbH IHèéH Jonge pauwijes agen in de goot MAANDAG 4 4AUGUSTÜS Zelden zal de Ronde van Alkmaar zo'n levendige strijd met zoveel wisselende kansen hebben opgeleverd, als gisteren het geval was. Bijna zeventig renners, ren zeer groot veld voor een dergelijk klein parcours (Jan van Scorelkade, Nicolaas Beetsstraat, Van der Lijnstraat en Endeljjnstraat) waren aan de start verschenen. Het was niet alleen een groot, maar ook een sterk veld renners, die elkaar over 100 snelle en spijkerharde kilometers de eer en de prijzen heb ben betwist. Na talloze uitlooppogingen viel eerst tien kilometer vóór de finish de laatste en beslissende slag. De Zaankanter Ed Koeman, voor het eerst dit sei zoen weer in glanzende vorm, won de eindspurt uit een groepje van zeven ren ners, zoals hij wilde. Sterke Ed had zoals gewoonlijk een groot verzet staan en op het laatste rechte einde, met de wind in de rug trapte hij zo'n enorme snel heid uit zijn pedalen, dat de andere zes vluchtelingen moesten afhaken alsof lij geen Mehagnoul, Tonny Peters, Rusman, Jan Ottenbros en een Janbroers in hun midden hadden. Een dichte haag toeschouwers had zich rond het circuit geschaard toen de voorzitter van de organiserende ver eniging, J. Boschman, de bonte ren nerstoer het startsein gaf. Ongeveer twintig kilometer hadden de renners nodig om warm te draaien. De Haar lemmer Rusman en Bes meenden na een tussenklassement voor een premie, dat zij sterk genoeg waren om te vluchten, en inderdaad kon dit twee tal een paar honderd meter voorsprong nemen. De Amsterdammer Mehagnoul, die dit seizoen wel bijzonder sterk heeft gereden, trof echter ook een stad genoot met voldoende eerzucht en kracht in zijn benen om de achtervol ging in te zetten en even later spron gen ook Ed Koeman en Krijn Post uit het peloton weg. Dat was een sterk groepje dat zich daar aan de kop had genesteld. Op de helft van de wed strijd hadden Pronk, Harry de Koning en Tonny Peters zich bij de vluchtelin gen gevoegd en een ieder was van me ning dat deze groep, met zoveel top- rijders, grote kans van slagen had om vóór te kunnen blijven. De slag is ge vallen, werd gemompeld. Maar dat werd alleen gezegd langs het parcours. Het hoofdpeloton, dat inmiddels reeds sterk was gedund door het moordend tempo dat ronde na ronde werd vol gehouden, dacht daar anders over. Nog heviger gingen de renners in dat pelo ton op hun pedalen staan, nog steviger werden de tanden op elkaar geklemd en met nog 20 ronden voor de boeg streek het peloton op de vluchtelingen neer. Even een gevechtspauze, even tijd om van de woeste jacht op adem te ko men. Misschien wel. zei Jan Hennink, die, zodra de aansluiting tot stand was gekomen, met een vederlichte pedaal slag brutaal alleen weg glipte er in een ommezien van tijd drie-, vierhon derd meter nam. Hennink draaide weer als in zijn glorietijd en zijn clubgeno ten langs de lijn keken elkaar eens aan. Dat beloofde iets te worden, maar Vrouwe Foriuna lachte Ed. Koeman toe Wielrennen is een harde, een kei- harde sport. Hoe vaak lekke han den, gebroken kettingen of andere materiaalpech een zege in de weg hebben gestaan valt bij benade ring niet te zeggen. Iedere renner krijgt in zijn loopbaan een behoor lijke dosis pech mee en het is dus niet verwonderlijk dat deze 'wiel renners niet alleen physiek maar ook psychisch een behoorlijk in casseringsvermogen krijgenSoms echter moet de pechduivel wijken voor Vrouwe Fortuna. Dat heeft Ed Koeman, de winnaar van de Ronde van Alkmaar, mogen erva ren. Nimmer zou hij zegevierend over de eindstreep zijn gegaan als hij niet in twee seconden van fiets had kunnen verwisselen toen hij vlak voor de jurywagen „plat" was gereden. Krijn Post, die eer der door materiaalpech een ronde achterstand had gekregen, bedacht zich geen moment, stapte van zijn fiets, zodat Koeman de strijd ogen blikkelijk kon voorzetten. Dat zijn van die hartverwarmende mo menten, juist omdat wij weten dat de wielersport zo onnoemelijk hard is. V.V.V. Noord-Kennemerland organi seerde Zondag een wand.eltocht over 20 km door mooi Schoorl. De tocht ging langs de Duinweg, waterleiding, Blij- denssteijnweg, Dr. v. Steijnweg, Sch. Zeeweg naar Schoorl aan Zee waar rust werd gehouden. Het ging verder langs de Hargerweg, Nieuwe weg, Sch. Zee weg, Hereweg naar de finish De Rus tende Jager. Drie en twintig wande laars van zeer uiteenlopende leeftijd namen aan de tocht deel. Oudste was de'heer Sj. Minkema, jongste een elf jarig meisje. Velen lieten zich 's mor gens doo. het ongunstige weer af- schrikk. om deel te nemen aan deze sportieve tocht door de mooiste delen Van het duingebied. Alle deelnemers volbrachten de tocht en kregen als herinnering een wandbord, waarop was afgebeeld het uit 1601 daterende Oude Raadhuis te Schoorl. trURNDEMONSTRATIE SINT PANCRAS. De gymnastiekver- eniging „S.S.S." gat Zaterdagavond een twndemonstratie op het sportveld van de voetbalvereniging „Vrone". Met muziek voorop van het fanfarecrops „Irene" mar cheerde men naar het terrein. Door de regen werd de demonstratie helaas ech ter afgebroken. Reeds bij het begin had den de gymnasten hinder van de regen, al was het mogelijk enkele oefienngen tot een goed einde te brengen. Toen de dames en heren hun kunnen aan de ringen demonstreerden, maakte een flinke bui aan alle oefeningen een einde. waar een sterke groep van acht a ne gen renners eerder had moeten falen, was ook de Alkmaarder kansloos. Wei kreeg hij steun van Kayer en Brugge- kamp, die na hem het peloton hadden verlaten, maar ook dat mocht niet ba ten. Zelfs niet toen de rappe Kuit- waard met een machtige sprong het drietal dapperen kwam ondersteunen. Ook nu weer liet het peloton niet toe dat de strijd zou worden beslist. Kayer was de eerste van het kwartet dat moest lossen, en een paar ronden later lieten ook de anderen zich terugvallen. Toen de laatste slag viel, waren Kuit- waard en Hennink, die te veel van hun krachten hadden moeten vergen, daar niet bij. Wel Tonny Peters, Mehagnoul, Degeling, Van der Putten, Boelaard, Jan Ottenbros. Janbroers, Ed Koeman en Harry de Koning. Spoedig hadden deze renners een gat geslagen dat niet meer te overbruggen was. De Alkmaar der Jan Ottenbros en Ed Koeman had den daarbij bergen werk verzet. Voor dien had Ottenbros overigens reeds be wezen nog steeds mee te tellen. Tel kens als iemand een uitlooppoging on dernam, sprong hij weg om het pelo ton bij te trekken. Deze veteraan reed bijzonder sterk en zijn kansen voor een eervolle plaats, zelfs voor de overwin ning, stonden hoog genoteerd. Hij had echter te veel van zijn niet geringe krachten gevergd. In de laatste ronde weigerden de spieren aan zijn wil te ge hoorzamen. Hij was niet meer in staat in een laatste krachtexplosie los te barsten en hij moest met een zevende plaats genoegen nemen. Het is overi gens twijfelachtig of hij zonder die kramp in staat zou zijn geweest die machtige eindspurt van Ed Koeman te weerstaan. Zeker is echter dat Ot tenbros meer had gekregen dan die zevende, overigens eervolle, plaats. De uitslag luidt: 1 Ed Koeman. Krom menie, 2 uur 22 min. 58 sec.; 2. Jan broers. Amsterdam: 3. Van der Put ten, Den Haag; 4 T. Peters, Haarlem; 5 L. Boelaard, Amsterdam; 6 Mehag noul, Amsterdam; 7 Jan Ottenbros, Alk maar. De nieuwelingenwedstrijd over 45 kilometer werd door de Zaankanter J. Vennik, die voor het peloton uit zat, gewonnen. De Alkmaarder Klaas Rol won gemakelijk de eindspurt voor de tweede plaats. Nuerburgring, 3 Augustus 1952 rr.et een gemiddelde snelheid van 132.300 K.M. per uur Grote prijs van de Nuerburgring categorie 3 tot 8 liters: 1e Carini op Ferrari Categorie 2000 cc.: 1e Toni Ulmen op Veritas Categorie 1500 c c.: 1 e Paul Pietsch op Veritas allen op (Advertentie, Ing. Med.) Bjj het te Velsen gehouden waterpolo- tornooi, waaraan deelnamen de organi serende vereniging VZV, alsmede de eerstc-klasser Nereus uit Zaandam, een combinatie van de hoofdklasseploeg HVGB en DAW uit Alkmaar, hebben onze stadgenoten een bijzonder kranige prestatie verricht, doo.r als winnaar van het tornooi te eindigen. Nadat VZV Nereus met 32 had De- dwongen, kwamen de Alkmaarders te gen HVGB in het vdd. Onder leiding van scheidsrechter Mauritz zwom DAW uit, bemachtigde de bal en leidde on middellijk een gevaarlijke aanval in, wélke resulteerde in een hard schot van Ekkel, dat tegen de lat terecht kwam. Onmiddellijk daarna stelde Slik ker de Haarlemse doelverdediger op de proef met een gevaarlijk schot, dat deze na een vervaarlijke duik wist te keren. HVGB begreep, dat het uit een ander vaatje moest gaan tappen. Bij een plot selinge uitval wist Ab Nater te scoren, 10. Vervolgens wist de DAW-er Ad Boxem uit een vlotte combinatie met De Jong en Van der Horst de gelijk maker te produceren. DAW bleef ge vaarlijk, hoewel Van Straten en Van der Pol meermalen de midvoor Rol in bedwang moesten houden. Toch wist HVGB het niet te houden en toen DAW weer eens over de linkervleugel een aanval inleidde, maakte Slikker er met een prachtig schot 2—1 van. Onmiddel lijk na de rust ging DAW weer tot de aanval over. Een vrije worp, door Boxem snel genomen, werd door Van der Horst in een derde doelpunt omge zet. HVGB speelde voor wat het waard was en slaagde er in, er 3—2 van te maken. Daarmee kwam het einde. In de verliezersronde behaalde HVGB tegen Nereus een 41 overwin ning. DAW startte ten slotte in de finale tegen VZV overrompelend en boekte in de eerste minuten reeds een 30 voor sprong. (Van der Horst 2, Boxem 1) Toen de Velsenaar Pum Zwier even vrij kwam, maakte hij er 31 van. maar nog vóór de rust vergrootte DAW de voorsprong tot 41 met een fraai schot van Van der Horst. Kort daarop vuurde Zwier een onverwacht schot op het Alkmaarse doel af, dat corner werd; de VZ V-rechtsvoor wist hieruit de stand te brengen op 42. Na de rust kwam VZV in de aanval. Het Alk maarse tempo zakte aanmerkelijk en zo kreeg Zwier de kans, om er met een goed schot 43 van te maken. Toen DAW even later een vrije worp te ne men kreeg, benutte Boxem deze met een snel schot, 5—3, en kort daarna maakte hij er, terwijl hij onder water werd geduwd, zelfs 63 van. VZV gaf zich nog niet gewonnen, maar dank zij de sterke achterhoede, waarin Van de Pol uitblonk, kon DAW de aanvallen van de Velsenaren in be dwang houden. In de stand kwam dan ook geen verandering meer. De Alkmaarse ploeg speelt heden avond te Heemstede tegen HPC de laat ste competitiewedstrijd. Wij wensen haar dezelfde vorm toe als in Velsen. Ongetwijfeld zal het in Heemstede ge ducht spannen. De uitslagen van de wedstrijden, wel ke de laatste weken voor de bedrijfs- competities werden gespeeld, luiden. Voetbal. Afdeling A: Lichtbedrijven—Chevroletboys 20 't Hooge Huys—Ringers 1 0—2 Blackboys—Lichtbedrijven 1—3 PostiljonPovay 1 't Hooge HuysReiniging SOVA—Blackboys Afdeling B: Stoel 1Vivoboys Rhodesia—Noc TelefoniaAPSV Afdeling C: PerzifoPovay 2 Alkm. CourantBBC 2 POAPerzifo 2e Bekerronde: Rmgers 2—Noc VivoboysBBC 1 SOVAPostiljon ReinigingAlkm. Courant Povay 1Slagers KromCentra Afdeling A: SOVA 7 6 10 Lichtbedrijven 8 6 11 Povay 1 7 4 3 0 Ringers 1 9 5 13 BBC 6 4 11 Blackboys 8 3 14 Postiljon 7 2 2 3 Chevroletboys 8 3 0 5 Reiniging 9 2 16 't Hooge Huys 7 0 2 5 Hulskampboys 8 0 17 Afdeling B; Stoel 1 9 6 12 NOC 6 4 2 0 Centra 6 5 0 1 APSV 2 7 2 3 2 VIVOboys 7 3 13 Telefonia 6 2 2 2 Krom 6 2 2 2 Slagers 8 2 2 4 Melkboeren 7 12 4 Rhodesia 8 0 3 5 Notenkrakers 6 12 3 Afdeling C: Alkm. Courant 8 5 3 0 POA 6 4 2 0 Lastinaboys 7 4 2 1 Nagengast 6 3 12 Perzifo 7 3 13 Kofaboys 6 2 2 2 Ringers 2 6 13 2 BBC 2 8 2 15 Povay 2 9 13 5 Stoel 2 7 10 6 Afdeling A: KromNOC KromHulskampgirls RHV—NOC Krom—NOC 't HoogehuysHulskampgirls Afdeling B: JAC—de Wild ZwaluwenIVA PCB—IVA Afdeling A; NOC Krom HVB 't Hooge Huys Telefonia Hulskampgirls RHV Lastinagirls Afdeling B: Centra Milfleur de Wild Zwaluwen PCB IVA JAK 19— 4 23— 7 18—10 14— 7 10— 4 9—10 11—11 7—12 8—23 3—15 3—22 18—15 20— 7 21— 8 10— 8 15—14 12— 8 13—13 8—16 515 9—24 7—10 15— 3 17— 3 21— 6 14— 5 14—15 15—15 611 10—20 9—18 6—31 Handbal. 6—3 6—1 0—5 6—3 0—1 1—4 2—1 1—5 11 8 1 2 54—32 17 11 5 2 4 44—47 12 7 4 2 1 41—33 10 10 4 2 4 43—37 10 8 3 2 3 25—25 8 11 3 1 7 14—33 7 6 1 1 3 15—17 5 8 1 1 6 19—31 3 9 8 0 1 46—18 16 8 6 1 1 33—14 13 8 5 2 1 39—22 12 8 4 2 2 20—22 10 9 2 0 7 22—43 4 10 2 0 8 20—28 4 10 1 1 8 8—41 3 Opname W. Schurman N.F.K.) DuinrandersS.V.V. 32. De Groeter kermis werd dit jaar in geluid met een voetbalmatch tussen de beide plaatselijke verenigingen, de Duinranders en SVV. De beide zuster verenigingen zouden op het voetbalter rein te Catrijp kampen om de door onze plaatsgenoot Jb. Beemsterboer beschik baar gestelde wisselbeker. Het publiek heeft kunnen genieten van een sportieve ontmoeting, die met een beetje meer geluk aan de zijde van de verliezers, in een gelijk spel had kunnen eindigen. Al spoedig na de aftrap gaf de mid voor Metema zijn club, de Duinranders, de leiding, 1Vóór de rust zou de score nog worden opgevoerd tot 2—0. Na hervatting van het spel wisten de Duinranders hun voorsprong nog te verhogen tot 30. Toen was het uit. SW kreeg wegens hands een straf schop toegewezen, die Tiis Wildeboer wist te benutten, 31. Tien minuten vóór het einde maakte C. Schotvanger er 32 van. De gelijkmaker wilde maar niet komen, zodat de Duinranders beslag legden op de wisselbeker. Er wordt bij de exposities van het KCB over het algemeen zeer weinig „gemaatregeld". Men zou soms zelfs wensen, dat het iets meer gebeurde en dat èr b.v. uniforme voorschriften kwa men ten aanzien van de wijze, waarop schilders en tekenaars him werk moe ten „voordragen" zo wat men hij een bouwplan „welstandselsen" pleegt te noemen. Nu moeten we erbij zeggen, dat de kunstenaars over het algemeen zelf wel weten, hoe zij hun werken moeten inlijsten en opzetten. Een en kele geeft echter blijk van onvermogen of onverschilligheid we weten niet recht wat het is, waardoor het uiter lijk van zijn werk schade lijdt en in zekere zin de aankleding van een ge hele expositie wordt geschonden. Dat geldt nu in dit geval voor Jan Ponstijn, wiens werk de komende we ken samen met dat van Jan de Leeuw en Marijcke Visser in het KCB-zaaltje te Bergen te zien zal zijn. Ponstijn heeft namelijk een groot deel van zijn teken werk achter bepaald niet fraaie lijsten en passepartouts geplaatst en het daar mee toch eigenlijk geen dienst bewe zen. Dit werk is namelijk te goed om op zulk een weinig flatteuze wijze te worden opgehangen. Eenvoudig opge zet op wit of heel licht grijs karton of papier zou het een veel betere indruk hebben gemaakt. Dat valt te meer te betreuren, omdat Ponstijns werk onmiskenbaar van uit stekend gehalte is. Hij heeft voortreffe lijke, rake portrettekeningen opgehan gen, die allerminst zonder humor zijn gedaan. Er hangt van zijn hand één schilderij - een portret van zijn schoon zoon, dat impressionistisch van toets is en in wezen niet meer dan een vluchtig genoteerde indruk kan worden ge noemd. Maar hoe kundig is het ge maakt! Ponstijn toont zich hierin een vakman van de oude school, die het metier uitstekend verstaat. Dat bewijst hij nog te meer in zijn etswerk, dat een mee*,! (Advertentie, Ing. Med.) 3. Jimmy's mening, dat zijn collega- taxichauffeur Hein Hufter eigenlijk maar een onbenullig mannetje was, zou hij ijlings gewijzigd hebben als hij maar drie woorden had kunnen op vangen van het gesprek, dat Hein P if- ter op een avond voerde met twee niet al te betrouwbaar uitziende mansper sonen in een stil hoekje van „De Gou den Garnaal". Daar werd een lelijk plannetje uitgebroed, want Hein Huf ter had zich stellig voorgenomen niet te rusten, vóórdat hij Jimmy Brown kort en goed uit de weg had geruimd. „Hij moet uit Kwakeldam verdwijnen", zei hij tegen de twee anderen. ,De spoeling wordt hier te dun en boven dien pikt hij de beste vrachtjes voor mijn neus weg. Hij schijnt nu ook voor de burgemeester te rijden. Als die er gens met spoed naar toe moet, laat hij meneer Brown halen en ik, die hier de oudste rechten heb, mag toekijken. Dat neemt Hein Hufter niet langer. Daar om wil ik dat jullie tweeënDe ontevreden taxichauffeur sprak nog een hele tijd zo door en tegen het eind van het gesprek haalde hij zijn beurs te voorschijn en stopte zijn twee met gezellen allebei een paar bankbiljetten in de hand. „Als alles voor elkaar is", zei hij, „krijgen jullie de rest. Maar denk er aan, ik houd niet van halï werk.,.." sterk romantische inslag vertoont en een voortreffelijke beheersing van deze lastige techniek verraadt. Zelfs verwor ding en ontbinding resulteren bij hem in schoonheid, zoals de herhaalde uit beelding van het dode vogeltje bewijst. Ponstijn zond ook enkele aquarellen in. We vinden ze niet het meest ge slaagde deel van zijn groep werken. Van zeer uiteenlopend gehalte is het werk van de schilder Jan de Leeuw. Er hangen van hem enkele landschappen en stillevens, alsmede een paar ab stracte doeken. Deze zijn ontstaan uit een spel met kleuren en vlakken en worden ook als zodanig aangediend. Ze zijn hier dan Ook slechts terecht geko men, omdat hun vormenspel en huil kleurstelling de maker bevredigden. In derdaad is de kleur harmonisch en met enige fantasie kan men er verschillende vormen in herkennen en daardoor toch bij de figuratieve kunst aanknopen. Niettemin zouden we toch niet graag willen, dat De Leeuw in deze stijl voort gaat. Kunst wordt niet uit spel gebo ren, maar is een moeizaam wordings proces, waarin de hoogtepunten slechts in een bittere worsteling worden be reikt. Hoewel we van het talent van De Leeuw overtuigd zijn, kunnen we de indruk niet geheel van ons afzetten, dat hij de noodzaak van deze worsteling niet altijd even scherp ziet. Zijn stille vens bevredigen het meest. Deze zijn in belangrijke mate op de kleur geschil derd en met zorg gemaakt. Het resul taat is gans niet aangenaam om naar te zien; de landschappen daarentegen doen het voor ons gevoel minder goed. Wat er hangt is in dit genre nog wel het beste van zijn groep. Hij heeft e.chter enkele doeken in de zaal staan; daar onder zijn er, die beter op het atelier hadden kunnen blijven. De Leeuw moet oppassen, dat hij het zich niet te ge makkelijk maakt. Marijke Visser tenslotte. Het pleidooi, dat Jan Ponstijn in zijn geestig ope- niingswoord voor de toegepaste kun sten hield, moet haar uit het hart ge grepen zijn geweest. Wat mevrouw Visser aan sieraden maakt, is een argu ment te meer voor de juistheid van Ponstijns opvattingen. Haar werk is een lust voor het oog en moet een on onderbroken vreugde zijn voor haar, die het mag dragen. Om haar beeldhouwwerk verdient ze trouwens evenzeer een goede plaats in de rij der kunstenaars. Ze experimen teert weinig met de vormgeving in haar kleinplastiek lijkt ze hier en daar trouwens wel eens naar een nieuwe mogelijkheid te zoeken maar wat ze maakt komt met grote liefde en toewij ding en na zorgvuldige observatie tot stand. Ze detailleert weinig, zet met name haar koppen in vrij grote vlak ken en met spaarzame aanduidingen op en weet toch een zodanig evenwicht te bereiken, dat haar werk een zekere verfijning behoudt. Men bekijke met name eens de zeer karakteristieke kop van grootmoeder Visser en het verstil de portret van haar vader, twee zeer goede specimina van haar kunnen. Van W. Berichtten wij onlangs dat een pauw uit de Hertenkamp broedde in de goot van het nabijgelegen hotel „Herten kamp", thans vernemen wij dat de eieren uitgekomen zijn. De jonge dier tjes kwamen heelhuids \het hun moe der op de grond, waarna de pluim graaf van de Hertenkamp, de heer B. Hof, die inmiddels was gewaarschuwd, hen onder zijn hoede nam. BERGENAREN EXPOSEREN IN UTRECHT Naar wij vernemen zal in October in het Studentenhuis in Utrecht een expo sitie worden gehouden van werken van de kunstschilder Jan de Leeuw en van de beeldhouwster en edelsmid mevrouw Marijcke Visser.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 3