Het Olympisch vuur in Helsinki werd gedoofd Maar hel zal voortbranden in de harten van millioenen Flesje limonade ontnam Nederlapd de laatste kans op een medaille De grote daad van een klein volk Californische zege Geen vlinderslag in Melbourné Valeria Gyenge legde willetje op Einde Groot Belgisch machtsvertoon in de wegwedstrijd Simon de Wit droeg voor de laatsie maal onze driekleur Zaiopek wil Schade schadeloos stellen De Ver. Staten wonnen het basketballtornooi Moedige slrijd van Ragnhild Hveger Tranen in het kamp der Italianen MAANDAG 4 4AUGUSTUS 1952 (Van een speciale verslaggever) HELSINKI, 3 Augustus. Het Olympisch vuur is gedoofd. De XVe Olym pische Spelen zijn ten einde. Met weemoed in het hart hebben 70.000 toeschou wers op deze zonovergoten middag afscheid genomen van het wonderschone sportfestijn, dat de jeugd der wereld broederlijk bijeen bracht, het feest, dat ons zovele onvergetelijke momenten schonk en dat op zo voortreffelijke wijze door het Finse volk werd georganiseerd. De Olympische vlam brandt niet meer, maar de hoop is gewettigd, dat de toorts blijft gloeien in de harten van de zes duizend jonge vrouwen en mannen uit 71 landen, die naar Helsinki kwamen om te strijden voor de eer van hun land en tot glorie van de sport, in de harten van de tienduizenden, die getuigen waren van deze Spelen der Verbroedering en in de zielen van de millioenen, die in de afgelopen veertien dagen hebben meegeleefd met het grote gebeuren in de witte hoofdstad van het kleine, maar in daden zo grote Finland. Indien deze wens in vervulling gaat, dan kunnen de organisatoren van de XVIe Olympische Spelen in 1956 te Melbourne zich geen betere voedingsbodem denken. MAUWELIJKS was het edele spel van behendigheid en gratie van ruiters en paarden geëindigd, of de korte maar indrukwekkende protocolaire sluitings ceremonie begon. De zon was al weg gezonken achter de westelijke tribune, alleen de hoogste gaanderijen vingen nog iets van haar gulden gloed. Boven het scoringsbord, dat zo talrijke grote verrichtingen trouw heeft geregistreerd verscheen in verlichte letters één van de kernachtige spreuken van Pierre de Coubertin: „Schoon is de overwinning, maar veel schoner de edele strijd". De voortreffelijk militaire kapel zette een meeslepende mars in en met Grieken land voorop en vervolgens de Neder landse Antillen en de overige 69 lan den, marcheerden de vlaggedragers van de deelnemende landen door de Mara thonpoort het stadion binnen. Neder land liep op de twintigste plaats, met Simon de Wit als drager van het rood- wit-blauw en naast hem de zeiler Dudok van Heel. Drie vrouwen liepen in de stoet mee: een Belgische, een Russische en een IJslandse. Toen de vlaggendra gers zich in een kleurig cirkelsegment voor de eretribune hadden opgesteld, begaven de 82-jarige president van het I.Ö.C., Sigfrid Edström, die zijn laatste officiële Olympische handeling zou ver richten, de president van het Finse Organisatie Comité, Erik von Frenkell en de burgemeester van Helsinki, Eero Rydman, zich naar het spreekgestoelte waar zij zich keerden naar de drie mas ten boven het scoringsbord. De vlag gen van Griekenland, Finland en Australië, waar de Spelen in 1956 wor den gehouden, werden gehesen en melodieus klonken achtereenvolgens het Griekse, Finse en Australische volkslied. JJDSTFöM sprak vervolgens de slui tingsproclamatie uit, waarin hij het Volgende zei: „Uit naam van het I.O.C., m na aan de president van de Finse ^publiek, aan het Finse volk, aan de overheid van de stad Helsinki en aan de organisatoren van de Spelen onze diepe dankbaarheid te hebben betuigd, Proclameer ik de sluiting van de vijf tiende Olympische Spelen. Volgens de traditie nodigen wij de jeugd van alle 'anden uit om over vier jaar te Mel bourne bijeen te komen, om daar met °os de spelen van de zestiende Olym- P'ade te vieren. Mogen die spelen ge houden worden in een sfeer van vrcug- de en eendracht, en moge daardoor de olympische toorts haar loop voortzet ten door de tijden heen tot welzijn van de mensheid, steeds vuriger, steeds moediger en steeds zuiverder". In de Engelse taal sprak Edström J,0°rden van dank voor de steun welke IOC- "it alle delen van de wereld naa ontvangen. Sommige pessimisten hebben uiting gegeven aan de mening dat de Olympische Spelen onenigheid teweeg brengen onder de jeugd van de wereld. Ik hoop, zo ging Edström door, dat sommigen hunner hier aanwezig zijn geweest en gezien hebben hoezeer gevoelens van vriendschap en vreugde bij alle deelnemers overheersten. Athle ten van 71 landen en van allerlei ras hebben elkaar hier ontmoet in een geest van broederlijke liefde. En de Olympische Spelen hebben andermaal bewezen dat ze een werktuig zijn ten bate van vrede en geluk in de wereld. Moge dit tot in lengte van dagen zo blijven. De vlam dooft IYAARNA werd de Olympische vlag van geborduurd satijn, die in 1920 door België was aangeboden, binnen gebracht en door de president van het I.O.C. overgedragen aan de burgemees ter van Helsinki die haar bewaren zal tot aan de volgende Spelen. De Olym pische fanfare schetterde door het sta dion, alle aanwezigen verhieven zich van hun plaatsen en zagen zeer onder de indruk toe hoe het vuur in de grote schaal aan de zuidelijke zijde- van het stadion langzaam gedoofd werd, en de vlag met de vijf ringen, die twee we ken lang gewapperd heeft aan de mast bjj de schaal, werd neergehaald. Kanon schoten daverden en ook op de top van de hoge marathon werd het Olympische vuur geblust: de Spelen van de vijftien de Olympiade waren geëindigd. Een groot koor van vrouwen in nationale klederdracht: witte blouses en kleurige rokken, en mannen in schil derachtige costumes, zong daarna met begeleiding van de militaire kapel de Olympische Hymne, waarin de compo nist de ziel van zijn volk heeft gelegd en die eindigt met een triomfantelijke uiting van geloof in de toekomst. Zes adelborsten droegen de Olympische vlag, wijd uitgespreid, langs de ere tribune, en op de maat van pittige marsmuziek volgden hen de vlaggedra- (Speciale berichtgeving) HELSINKI, 2 Aug. De Californi- sche meisjes, Pat Mc Cormick, Paula Myers en Juno Irwin-Stover. hebben in een prachtige demonstratie van lichaamsbeheersing, bevalligheid en moed de medailles bij het torensprin- gen gewonnen. Pat Mc Cormick, die ook het schoonspringen van de drie meter plank won, kreeg hiermede haar tweede gouden medaille. De officiële uitslag van het toren- springen was: 1. en Olympisch kam pioene: Pat Mc Cormick (V.S.) 79.37 p.; 2. Paula Myers (V.S.) 71.63 p.; 3. Juno Irwin-Stover (V.S.) 70.49 p.; 4. Nicole Pelissard (Fr.) 69.08 p.; 5. Phyllis Long (Gr.Br.) 63.19 p.; 6. Atyana Ver- eina (Rusl, 61.09 p. Een beeld uit de sluitingsceremonie: de voorzitter van het Olympisch Comité, de heer Edström, draagt de Olympische vlag over aan de Burgemeester van Helsinki, die de vlag zal bewaren, totdat de vol gende Olympische Spelen een aanvang gullen nemen. gers der 71 landen die door de noord oostelijke uitgang het stadion verlieten. Nog éénmaal zongen alle toeschouwers, zo mogelijk met nog meer vuur en toewijding, het Finse volkslied „Ons Land", toen stroomde het stadion lang zaam leeg. Maar boven het scoringsbord bleef in de traag vallende schemering het Olympische devies nagloeien: Citius, Fortius, Altius. Speciale berichtgeving) HELSINKI, 3 Aug. Emil Za- topek, de Tsjechische athleet, die driemaal Olympisch kampioen werd op de 10.000 meter, de 5000 meter en de Marathon heeft zijn gouden medaille, welke hij op de 5000 m. won, aangeboden aan de Duitse loper Herbert Schade. De Tsjech was van mening, dat hij zonder de heroïsche strijd met de Duitse kampioen waarschijn lijk niet zou hebben gezegevierd en daarbij het Olympisch record zou hebben verbeterd. Schade Werd in die wedstrijd derde ach ter de Fransman Mimoun. Dr Karl Ritter von Halt, pre sident van het West Duitse Olympisch comité, heeft profes sor Cruz, de Tsjechische vertegen woordiger in het I.O.C. medege deeld, dat het ridderlijke aanbod niet kan worden aanvaard, omdat de medaille aan de werkelijke overwinnaar toekomt. Zatopek heeft tijdens de athle- tiekwedstrijden te Helsinki be wezen de grootste loper van het ogenblik te zijn, aldus Von Halt. Hij is bewonderd door tienduizen den toeschouwers, die hem heb ben mogen gadeslaan. Maar door deze geste heeft hij getoond, dat hij de Olympische gedachte niet alleen op het sportveld, maar ook daarbuiten wil uitdragen. (Speciale berichtgeving) HELSINKI, 4 Augustus. Het FINA-congres heeft besloten dat met ingang van 1 Januari 1953 vier zwem slagen zullen bestaan: vrije slag, rug slag, schoolslag en vlinderslag. Met kleine meerderheid van stemmen werd besloten op de komende Olym pische Spelen alleen de schoolslag te laten zwemmen, daar het I.O.C. niet zal toestaan dat het programma nog wordt uitgebreid. Voor de samenstel ling van de wereldrecordlijst nad een en ander natuurlijk ingrijpende ge volgen. Op de nieuwe wereldrecord- lijst zullen de schoolslag en vlinderslag worden gescheiden. Het FINA-bestuur zal een tijd vaststellen, die als basis voor de nieuwe recordverbeteringen zal gelden Tot vice-president van de FINA werd de voorzitter van de KNZB, de heer Jan de Vries, be noemd. (Speciale berichtgeving) HELSINKI, 2 Aug. Zoals ver wacht, hebben de Ver. Staten het bas ketballtornooi gewonnen. In de finale werd Rusland met 3625 verslagen, nadat de rust met 1715 was inge gaan. Het eindklassement van het tornooi is: 1. en Olympisch kampioen: Verenig de Staten; 2. Rusland? 3. Uruguay; 4. Argentinië; 5. Chili; 6. Brazilië; 7. Bulgarije; 8. Frankrijk. (Speciale berichtgeving) HELSINKI, 2 Aug. Tweehonderd meter lang wist de onverwoestbare Ragnhild Hveger, sinds enige tijd me vrouw Andersen geheten en eens de schrik van alle internationale zwem wedstrijden, het veld van acht jongere zwemsters op de 400 m. vrije slag aan te voeren. Tot het tweehonderd meter keerpunt vormde zij met de Hongaarse Eva Novak en de Amerikaanse Kawa moto de spits in deze spannende fi nale, maar toen moest zij de jeugd laten passeren. Vanuit de achterhoede naderde Va leria Gyenge, de nieuwste aanwinst van de Hongaarse zwemstal en terwijl de achtvoudige Deense wereldrecordhoud ster steeds meer terugviel, kwam Va leria naar voren om de kop over te nemen en uiteindelijk te zegevieren. Eva Novak wist het tempo prachtig te volgen en handhaafde zich op de twee de plaats. Eva Ezekely deed nog een verwoede poging om Eileen Kawamoto van de derd» plaats te verdringen, maar het Amerikantje vocht dapper terug en bleef derde. Toen de tijden werden bekend gemaakt, bleek dat Valeria Gyenge met 5 min. 12,1 sec. een prachtige tijd voor een 50 meter- baan, kampioene Was geworden, maar ook Eva Novak, Eileen Kawamoto en Carry Green bleven onder het Olym pisch record, dat enkele dagen geleden door het meisje uit Hawai, Eileen Ka wamoto en de Britse Daphne Wilkin son op 5 min. 16.6 was gebracht. De uitslag luidt: 1. en Olympisch kampioene: Valeria Gyenge (Hong.) 5 min. 12,1 sec.; 2. Eva Novak (Hong.) 5 min. 13.7 sec.; 3. Eileen Kawamoto (V.S.) 5 min. 14.6 sec.; 4. Carry Green (V.S.) 5 min. 16.5 sec.; 5. Ragnhild An- dersen-Hveger (Den.) 5 min. 16.9 sec.; 6. Eva Szekely (Hong.) 5 min. lig, sec.; 7. Anne Marie Schulz (Arg.) 5 min. 24.0 sec.; 8. Gretha Andersen (Den.) 5 min. 27.7 see. (Speciale berichtgeving) HELSINKI, 2 Augustus. De laatste Nederlandse hoop op een medaille een ereplaats in de wegwedstrijd werd door drie rappe en eerzuchtige Belgische renners, een Duitser eneen flesje limonade de bodem ingeslagen. Na een valpartij, waarbij niet minder dan twintig renners waren betrokken, bad zich. een kopgroep gevormd bestaande uit de Belgen Grondelaers, Victor en Noyeile, de Duitser Ziegler en onze landgenoot Maenen, Vijf-en-dertig kilo meter vóór het einde, met nog drie ronden te rijden, moest Maenen capituleren voor de felle demarrages van de Belgen. Maenen liet zich terug vallen in een groepje van elf achtervolgers, waartoe ook Arend van 't Hof behoorde. Dat groepje had een achterstand van drie minuten, zodat het op dat moment duide lijk was dat de Belgen, behoudens onvoorziene omstandigheden, met de titel zouden gaan strijken. In de laatste ronden is aan de kop niets bijzonders gebeurd. De Duitser Ziegler heeft het natuurlijk tegen de drievoudige Belgische over macht moeten afleggen. Noyeile en Grondelaers hadden zich bij het ingaan van de laatste ronde losgehaakt van de Duitser, die niets anders heeft gedaan dan aan de wielen van zijn concurrenten hangen. Met de finish in zicht hield ook de samenwerking tussen de beide Belgische koplopers op. Noyeile vluchtte en kwam met ruim een halve minuut voorsprong op de gouden medaille af. De derde Belg moest het duel met Ziegler verliezen. De Duitser had zijn reserves niet behoeven aan te spreken en dat leverde hem nog een bronzen medaille op. uit de kopgroep was teruggevallen en vermoeidheid en dorst hem kwelden, nam hij -een flesje limonade van een toeschouwer aan. Wij zouden ons erger dingen kunnen voorstellen, maar het is begrijpelijk dat de wedstrijdleiding, die er is om de reglementen toe te passen, Maenen heeft moeten diskwalificeren. Overigens had dat veel voeten in de aarde. Aanvankelijk was doorgegeven, dat Van 't Hóf de limonade zou hebben aangepakt. Een nader onderzoek wees echter uit dat niet Van 't Hof, maar FW onze Nederlandse renners? Adri Voorting, die met veel bravour in de eerste ronden zijn grote vorm bewees, kreeg in de derde ronde een lekke band. Hij heeft kostbare seconden verspeeld met het omleggen van een nieuwe tube met het gevolg dat hij geen aansluiting kon krijgen bij het peloton, dat in een moordend tempo over de Finse wegen ijlde. De Haarlemmer was dus reeds vroegtijdig voor de titel of een andere eervolle plaats uitgeschakeld. Geruime tijd was de hoop nog op Maenen geves tigd, die echter op het meest ongeschik te moment de man met de hamer op zijn weg vond. Met vijf minuten achter stand op de winnaar, eindigde hij ten slotte op de negende plaats. Van 't Hof en Plantaz waren goed voor een tiende en elfde plaats. IN het ploegenklassement heeft Neder- land nog bijna aanspraak kunnen ma ken op de bronzen medaille. Onze land genoten waren precies een seconde ster ker dan de Fransen cn zouden daarmede het eremetaal voor de derde plaats heb ben veroverd, als de verleiding voor een flesje limonade Maenen niet te sterk was geweest. Uitdrukkelijk was bepaald, dat alleen op de daarvoor aangewezen punten voedsel, verversingen en materiaal ver strekt mochten worden. Nadat Maenen Maenen de schuldige was. Maenen ver dween dus van de uitslagenlijst en zo doende ontging Nederland de bronzen medaille van dit Olympische wielerfes- tijn. DELGIE, dat evenals Nederland geen enkele gouden medaille had ver overd, kreeg er in die wegwedstrijd twee toegewezen. Eén voor Noyeile en één voor de Belgische ploeg. De sterkste renners, zowel in physiek als tactisch opzicht, behaalden de. zege. Deze jeug dige Belgische ploeg is er maar in ge slaagd om de Italiaanse favorieten uit de wielen te rijden. De blauwe renners van het Zuiden hebben geen rol van beteke nis kunnen spelen. Zij reden constant zonder te schitteren. Hun chauvinisti sche leiders en supporters konden het niet verwerken. Toen Bruni, Eucconelli en Gdidini als 5e, 6e en 7e door de finish kwamen, barstte in het Italiaanse kamp een erbarmelijke huilpartij los. De uit slagen luiden: Individueel klassement; 1 en Olym pisch kampioen: Noyeile (Belgie) 5.06.03,4; 2 Grondelaers (Belgie) 5.06.51,2, 3 Ziegler (Did.) 5.07.47,5, 4 Victor (Bel gie) 5.08.52,0, 5 Bruni (It.) 5.10.54,0, 6 Eucconelli (It.) 5.11.16.5, 7 Ghidini (It.) 5.11.16,8, 8 Zeissner (Did.) 5.11.18,5, 9 Andersen (Denemarken) 5.11.18.5, 10 Van 't Hof (Ned.) 5.11.19,0, 11 Plantaz (Ned.) 5.16.19,1. Ploegenklassement: 1 en Olympisch kampioen: Belgie 15.20.42,1, 2 Italië 15.33.23,3, 3 Frankrijk 15.38.58,1, 4 Zwe den 15.41.34,3, 5 Duitsland 15.43.42,5, 6 Luxemburg 15.50.490, 7 Zwitserland 15.52,18,9, 8 Nederland 15.53-10,2. Maenen aan de kop tijdens de weg race over 187 km. TWEE verlangens hebben de mensen al sinds eeuwen gekoesterd: brood en spelen. Brood om in leven te blij ven en spelen om de dagelijkse zorgen om het brood te vergeten. Toen de Romeinen deze kreet „Panem et cir- censes" uitriepen, waren zij zich uiter aard niet bewust, dai zij zich bevon den op wat wij twintig eeuwen later „sociaal gebied" doopten. De spelen waarom zij vroegen, bestonden boven dien uit het bekijken van leeuwen die mensen opaten. In hun Colossea moest bloed vloeien, anders was het kinder spel. De moderne mens houdt er met uitzondering van oorlogvoeren zachtzinniger liefhebberijen op na, hoewel de beoefenaren van het spel, opgezweept door omstandigheden die buiten hen liggen, in staat zijn, het bloed van tegenstanders te doen vloei en. En dan gaat er toch een kreet van afgrijnzen over de wereld op die de atoombom produceert omdat men de regels van het spel met voeten heeft getreden. Nu het grote vierjaarlijkse festijn van de Olympische Spelen met indruk wekkend ceremonieel is gesloten, rijst voor ons de vraag, of deze Spelen heb- ben voldaan aan de gedachte, die de grondlegger er aan hechtte. Eenmaal in de vier jaar zou er een vredige wa penschouw worden gehouden van jon ge mensen, die elkaar in edele wed ijver op verscheidene spelgebieden zouden bestrijden. Heeft Helsinki 1952 aan deze ge dachte voldaan? Men is als Nederlan der wel licht geneigd de vraag ontken nend te beantwoorden, omdat wij juist niet de beste ervaringen in Finland hebben opgedaan. Onze Waterpoloploeg heeft het ernstig te kwaad gehad door verregaand onzuivere beslissingen van het hoogste zwemcollege. ÏJeze FINA heejt ongetwijfeld de Olympische ge dachte geschaad. De houding van de waterpoloërs is boven alle lof verhe ven. Zij hebben een tornooi uitge- speeld. dat voor hen geen enkele aan trekkelijkheid meer kon bezitten- daarmee aantonend, dat sportiviteit zich liet best onder de moeilijkste om standigheden manifesteert. Het ant woord op de bovengestelde vraag ligt evenwel dieper. Nagegaan moet wor den, of de eertijds gelanceerde Olym pische gedachte nog wel van deze tijd is. Of het voor de sport, zoals deze in de loop der jaren is gegroeid tot een vorm van massale ontspanning, tot een levensnoodzaak van dezelfde onont beerlijkheid als brood, wel mogelijk l*?e Olympische gedachte te beleven. Wij menen gedurende de afgelopen da gen op deze plaats duidelijk te heb ben gemaakt, dat de sport van de mo derne tijd geen spel meer kan zijn. Zij is ernst, vaak bittere ernst geworden. Tal van sportautoriteiten hebben dit tijdens hun aanwezigheid in Helsinki onder woorden gebracht, ieder op eigen manier. Geladen chauvinisme, scheidsrech terlijke dwalingen, verdord amateuris me en tal van andere kwesties heb ben even zovele aanslagen gedaan op de geest van het spel, op de gedachte van de Olympische Spelen. Er is mis schien reden voor in de komende vier jaar na te gaan of er middelen zijn die de Olympische Spelen feitelijk kunnen beschermen tegen overdaad van sport en gebrek aan spel. Wij geloven evenwel dat de beste plannen zullen falen, omdat de moderne mens In het algemeen de schouders ophaalt bij de illusie. Hij leeft bij de practijk. hij leeft van de materie uit en niet van de geest. Daarom zullen de predikers van desillusie roependen in de woes tijn blijven. Slechts zij zullen worden gehoord, die in 1956 de jeugd van de wereld opnieuw zullen weten te bun delen in veertien dagen strijd, veer tien dagen jacht naar records. En toch, ondanks alles, veertien dagen rer^-oe- dering en broederschap. Is tev-'ntte eenperiode van veertien dagen inter nationale verdraagzaamheid geen ei landvan rust? Laten wij daarom de illusie liefhebben en ons aan de prac tijk niet stoten. Er zijn ook illusies, die werkelijkheid worden.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 5