Pirn. Pam, Pom in het nienwe hnis De snelste autocoureurs komen naar Zandvoort Oranje hockey-team had moeite met Pakistan geen Zaterdag normale treinenloop Weinig kans meer op accoord inzake het Saargebied Modder in Korea en Indo-China Een Nederlander zal starten 0L Wagtmans zegevierde in „Acht van Chaam" RONDE VAN DUITSLAND Belgische wielerploeg voor wereldkampioenschappen Van Roessel aanvalsleider van bondselftal Nederlands record 1500 m door Tine Brenk verbeterd NEDERLAND—BELGIE OP DUINDIGT JACHT OP FANNY Katholieken steunen de actie niet Somber perspectief voor de Parijse besprekingen Duitsland blokkeert geen Marshallmarken ©e v-eAdw-e.ne.tt B&eJtdfeA Ruhrorgaan heden voor het laatst bijeen Franse industriëlen willen Duitse mijn kopen Nieuwzeelands vakverbond eist immigratiebeperking Slaapt U slecht DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1952 voorstellen op de aanvul, ïda inzake een contributie, of wel het openstellen van heid om lid of vaste contri. het Cultureel fonds te wor. de de vergadering kon niet rgelijk worden gekomen, z0. et bestuur een commissie j8j vormd, die de mogelij kte, ontrent nader zal onderzos :al men zich beraden ovtt zen van een plaats, waar iVestfriezendag zal worden Opgravingen te Grootebroek ïand van professor Van Gif. en voorlopig rapport ver- ozake de opgravingen te k, waarop door de heer een toelichting werd ge- t betreft drie grafheuvel» nstijd, die vermoedelijk da- 750 jaar vóór Christus. Het aamde drie-periodenheuvels, 'gen, dat er op verschillende aan is gebouwd en veran- ïijr. verschillende nog gave gevonden, alsmede enkel» ïit Het onderzoek is nog en, daar men nog druk be- samenstelling van de grond 'en, waartoe ook te Zwaag. indw erven opgravingen zul- i gedaan. Vrijwel vast staat, jvels op een kwelderbodem wd, welke even boven de gelegen was. Nu ligt die 1.82 N.A.P. De tekeningen projecten zullen in bruik- :n afgestaan aan het West- jm te Hoorn. lursus kappennaaien en is het <-e*langen geuit ursus voor het leren naaien -iese kappen, waartoe thans 1 bestaat, doordat leden Westfriese dansgroep zich jeschikbaar hebben willen efhebsters zullen zich met rman te Hauwert in verbin- a te stellen. :re tijd van de dag werd n het Zuiderzeemuseum te waar 's averts in de Ta- rd gedineerd en een gezel- werd gegeven Ondermeer de mandolineclub „Concor- - leiding van de heer W. dags werd de onderlinge evigd tijdens een gezellige ie Oranjezaal. jacobus Vv. J. z. van J. en P. Komen; Cornells, z. V. en F. Roeda; Johannes R. P, Woordeloos en G. Mol; Wil- z. van W A. Dekker en A. Johannes J., z. van C. Mul fester; Elisabeth M., d. van imandeur en A. J. Vader; van K. van der Molen en ar; Hendrikus N., z. van J. ;n en M. Komen; Johannes an H. J. T. Overtoom en M. orius A., z. van G. A. Klaver ersen; Johannes J., z. van P. en C. Groenveld; Petrus H. T. H. Vlaar en J. P. Over- anus M., z. van A. Smit en lout; Anna M. M., d. van G, L. van den Bosch; Maria Luken en A. C. Kok; Har. van A. Booy en R. Nijen- iwd: Balvers, Theodorus en Bot, Margaretha Maria; Gerardus Johannes en van truida; Overtoom, Johannes Alieringermeer) en Schoen, prenkeiing, Johannes (Am- l Rood, Alida Anna. Mettes, Simon C. (Obdam) resia H.; van der Werf, Jo- trecht) en Meijer, Trijntje; ierik J. (Ursem) en Bosma, ider, Wilhelm J. en de Vries Balvers, Johannes tOudorp) gen, Cornelia Maria; Bruijn, Leeuwrik, Maartje Antje. Janssen, Klazina Johanna, der beroep, echtgenote van olaas; de Groot, Pieter, 78 maar van Hooiberg, Trijn- Alida Alexandrina, 44 j., ep, echtgenote van Ouden- personen: Meijer, Trijntje, eg 30, Ger. K.; Kooij, Jan rsweg 18, geen; Bom, Eitje, s, J. Glijnisweg 93, NH; v. e.v. v. Elten, J. Glijnisweg eidanus, Johan, Stationsweg Vries, Elisabeth N.. Mid- NH; Groot, Johannes, Mid- RK; Sprenkeling, G. S., rweg 6, RK; de Jong, A. pom. Middenweg 67, geen; drianus B., Middenweg 511, ieertruida M., Berkmeerdijk Mergaretha A., Berkmeer- Kos, Elisabeth wed. Bak- g 27, NH. p personen: Meijer, Johan- „Huize Bethlehem", RK; onella M., Bergen N.H, 20, RK; Groot, Petrut Duinendaalseweg 20, RK; iannes, Melbourne Austr., Adrianus, Heiloo, Wester* Does, Petrus J., Victoria, Smit, Theodorus, Wierin* ïaalw. 17, RK; Poland, Cato iiedorp A 11, RK; Bos, Te* pdam, Obdammerdijk 17" i, B. H., Den Helder, Fa* 6, RK; Koenis, Maria <-*-■ ddijk 30, RK; Smit, Willem D 37, RK; Borst, R. M. E„ :r, Paarl, Z.-Afr„ NH; Per- i C., 's-Gravenhage, Toma* RK. TOT AGENT VAN POLITIE IAS: Onze plaatsgenoot de nsen is tot agent van P°* ijk benoemd. De benoe- s op 1 September. De heer bakkersknecht van ucroed twee jaar in zijn vrije tijo itiediploma. Ais Zondagmiddag 17 Augustus om 14.30 uur de startvlag valt voor de jaarlijkse Grote prijs van Nederland, zullen de beste autocoureurs van de wereld, voor zover zU beschikbaar waren, beginnen aan ruim 370 moei lijke kilometers op het bochtige circuit van Zandvoort, waar niet op de eerste plaats de snelheid van de wagen, maar wel de rijkunst van de bestuurder beslissend zal zijn voor de bezetting van de ereplaatsen. Voor het eerst in de geschiedenis van de grote prijs van Nederland zal deze race ook meetellen voor het wereldkampioenschap en, wat voor Nederland nog meer verheugend is, zal ten minste één Nederlander mee rijden, namelijk Van der Lof, die een H.W.M. ter beschikking heeft gekre gen. De K.N.A.C. is nog doende om voor een tweede Nederlander een race wagen te krijgen, maar welke coureur en welk merk dit betreft, is nog niet bekend. Voorlopig zijn zeventien rijders ge contracteerd. De stal Ferrari komt met de toprijders Ascari en Farina, terwijl de fabriek voor de derde wagen nog een keus zal maken tussen Taruffi, Villoresi en Simon. Er komt nog een Ferrari aan de start, bereden door de Fransman Rosier, die al tweemaal de grote prijs van Ne derland heeft gewonnen, maar niet in het fabrieksteam is opgenomen. Gordini, de grote concurrent van de Ferrari's, brengt de opkomende ster Jean Behra, Robert Manzon en in de derde wagen waarschijnlijk Trintig- nant aan de start, waarbij Prins Bira, ook al geen onbekende in ons land, als reserve zal staan. Van de Ecurie Beige de stal John Claes komt ditmaal Paul Frere. iri een Gordini. De nieuwe tweeliter Maserati's zullen verschijnen met de Zuid-Amerikanen Francisco Landi (Brazilië) en Gino Bianco (Brazilië) of Keitel Can toni (Uruguay). Hoewel de Engelsen op Zaterdag 16 Augustus (Advertentie, Ing. Med.) Te Chaam werd de jaarlijkse wieler wedstrijd, „De acht van Chaam" gehou den. De uitslag bij "de proffessionals, die 160 k.m. moesten afleggen, luidt: 1. Wagtmans 4 uur 1 min. 38 sec.; 2. Voorting z.t.; 3. Van As z.t.; 4. Van Oers op 30 sec.; 5. Van Est; 6. Suyker- buyck; 7. Brusselmans (Beigië); 8. De Vries; 9. Schoenmakers; 10. Kebailly (Noord-Afeika), allen dezelfde tijd als Van Oers. De eerste etappe van de Ronde van Duitsland, van Frankfort naar Ein- beck, over een afstand van 293,4 km., heeft een zege opgeleverd voor de Duitser Holthoefer, die zijn landgenoot Pfannenmueler in de sprint wist te slaan. De uitslag luidt: 1. Holthoefer (Did.) 8.20.8; 2. Pfannenmueller (Did.); 3 Steinhilb (Did.) z. t.: 4. Kemp (Lu xemburg); 8.22.39; 5. Theissen (Did.) z.t.; 6. Defeyter (Belg.) 8.22.43; 7. Sieffers (Did.) z. t. 8. Conté (It.) z. t.; 9. Berger (Did.) 10. Impanis (Belg.) z. t. Onze landgenoten de Hoog, Smits en Lambrichs eindigden resp. op de 12e, 14e en 18e plaats, allen in dezelfde tijd als Defeyter. Van der Zande kwam als twintigste binnen in 8 uur 26 min. 25 sec. De Belgische wielerbond heeft de volgende renners aangewezen om Bel gië tijdens de op 23 en 24 Augustus in Luxemburg te houden wereldkam pioenschappen op de weg te vertegen woordigen: profs; Van Steenbergen, Ockers, Chils, Close, de Corte en Schotte; amateurs: Noyelle, Gronde- laers, Victor, Van Looy, Janssens, Van Genechten. Het bondselftal, dat Zondag 10 Aug. in het Olympisch Stadion te Amsterdam tegen Egypte uitkomt, is als volgt sa mengesteld: Doel: Kraak (Stormvogels). Achter: De Jong (ADO) en Odenthal (Haarlem). Midden: Wiertz (DWS), Terlouw (Sparta) en Biesbrouck (RCH). Voor: Van der Kuil (VSV), Bennaaars 'Dosko), Van Roessel (Willem II), i Mommers (Willem II), Clavan (ADO), Reserves: Landman (Sparta). Hen riks (Vitesse), Van der Gijp (Emma), »an Melis (Eindhoven) en Van der hiyn (HDVS). .Tijdens de in het zwembad „De Kromme Rijn" te Utrecht gehouden jjymnkampioenschappen van kri"? Utrecht van de K.N Z.B. is Tine Brenk >an de Robben er in geslaagd het Ne derlands record op de 1500 meter vrije dames te verbeteren. De jeugdige fulversumse zwemster noteerde een tijd van 21 min 50 5 sec., waarmede zü ruimschoots onder het oude record weef. dat met 22 min. 34 1 sec. sinds 27 Augustus 1944 (Hilversum) on naam van haar clubgenote Annie Veldhuyzen een nationaal evenement hebben op Goodwood is de K.N.A.C. er toch in geslaagd de oelangrijkste Engelse coureurs voor Zandvoort te contrac teren. Het zijn Stirling Moss op E.R.A., Mike Hawthorn op Bristol Cooper, Ken Wharton de winnaar van de laatste tulpenrally's op een Frazer Nash, Lance Macklin op een H.W.M., Duncan Hamilton op een H.W.M. en Ken Dow ning op een Connaught. De verwachting is, dat de race in de formule 2 spannend zal zijn, omdat de andere merken zullen trachten Ascari, Taruffi en Farina, die op het ogen blik in de strijd om het wereldkam pioenschap de leiding hebben Ascari zelfs met grote voorsprong een halt toe te roepen. Slagen zij er niet in, dan is Ferrari vrijwel zeker van het kam pioenschap. Zondag 17 Augustus zal op Duindigt te Wassenaar de elfde ontmoeting v/orden gehouden tussen Nederlandse en Belgische harddravers. Deze lan- denontmoeting omvat, evenals het vo rige jaar, drie courses, t.w. een course tussen drie 3-jarige dravers, een cour- se tussen drie 4-jarige dravers en een course tussen drie 5-jarige dravers uit beide landen. De afstanden, die moe ten worden afgelegd bedragen respec tievelijk 1900 m, 2000 m en 2200 m. De teams zijn als volgt samengesteld: Ne derland: 3-jarigen: Quintus Harvester, Queen Bess, Qui Hollandia G, reserve: Quite Heny. 4-jarigen: Prinses Zora, Peter Spencer, Postduiffe G, reserve: Petulance K. 5-jarigen: Olga Pluto, Or de Casindra, Over Again, reserve: Omar Spencer. Belgie: 3-jarigen: Jerry's Star, Jottar, juffrouw Apiness, reserve: Jumpber; 4-jarigen: Imbatta- ble Williams. Iota Star, Ira Vite, reser ve: Ironduke; 5-jarigen: Hollandia Coeur, Habella, Harvest Girl, reserve: Hedera. Gasten mochten tevreden zijn met 3-2 nederlaag Evenals te Helsinki is het Nederlands hockeyelftal er in geslaagd, Pakistan een 32 nederlaag te bezorgen. Na het voortreffelijke werk dat wij tijdens het afgelopen weekeinde van India moch ten aanschouwen, kon het niet anders of het spel van Pakistan moest tegen vallen. Geen van de Pakistani bezit die wonderbaarlijke sticktechniek waar door de Indiase spelers keer op keer het publiek tot enthousiasme brachten. De Nederlandse ploeg was sinds Zon dag gewijzigd. Wery, die tegen India niet had voldaan, was vervangen. De gehele voorhoede was hiervoor omge zet. Esser nam de plaats van Wery op de linkervleugel in, Boerstra was van de rechtsbinnen- naar de linksbinnen plaats verhuisd, terwijl de SCHC'er Hooghiemstra zijn debuut in de oranje- ploeg maakte als rechtsbinnen. Hii heeft een uitstekende wedstrijd ge speeld en maakt een goede kans op een vaste plaats in de Nederlandse hockey- ploeg. Esser voelde zich op de vleugel niet óp zijn plaats en kon niet tot zijn normale vorm komen. Dit was dan ook de reden, dat hij weinig in het spel werd betrokken, waardoor de kracht van de Nederlandse voorhoede niet tot haar recht kwam. De achterhoede en de middenlinie van oranje waren zeer betrouwbaar en vooral spil Loggere, „Fanny komt!". Die roep ging gis teravond door lJmuiden. Gevolg: tien tallen mensen gingen naar de sluizen om mevrouw Blankers te verivelko- men. Er was er een zelfs en dan nog wel een krantenman die met een grote bouquet anjers ten tonele ver scheen. Waar het gerucht vandaan gekomen is? Wie zal het zeggen. Maar een feit was: Fanny kwam niet. Wel gleed te gen half negen de Finse vrachtvaar der „Norma", aan boord waarvan zij zich moest bevinden, de Noordersluis binnen. Wel waren er passagiers aan boord, onder wie Nederlandse, die de Olympische Spelen in Helsinki hadden meegemaakt, maar de beroemde Fan ny, die haar ster in de Finse hoofd stad zag dalen, was er niet. De wach tenden op de sluis geloofden het aan vankelijk niet. De berichten waren kennelijk te onoverdacht geweest. Ten slotte moest men het wel geloven, toen het Finse schip, na een kwartier op onthoud, de trossen weer los gooide en het reeds donkere Noordzeekanaal in- stoo'mde, zonder dat men een glimp had gezien van de blonde lokken van onze Fanny, wier populariteit, ondanks haar nederlagen, nog steeds boven pa ri blijkt te Zijn. Intussen mag men zicji afvragen, waar de athlete zich bevindt. Is zij al onderweg naar Nederland? Hoe komt zij terug? Is het haar bedoeling zich geheel aan de belangstelling te ont trekken? Het zijn vragen die Neder land bezighoudt en die eveneens be wijzen dat Fanny's grootheid hier nog steeds een begrip is, waarmede wij in stille uren nog gaarne willen spelen. rechtshalf Ancion en linksback Drij ver kunnen op een uitstekende wed strijd terugzien. Doelman Mulder was bepaald de ster in de achterhoede. Nadat Hamid zijn ploeg in de acht ste minuut de leiding had gegeven, ga ven nog voor de rust Van Heel en. Eoerstra de Nederlanders de leiding. Direct na de hervatting strafte Krui- ze een weifeling in de achterhoede van Pakistan feilloos af. Ten koste van al les poogde de gasten een grote neder laag te voorkomen en zijn daarin ge slaagd, daarbij geholpen door de Ne derlandse voorhoede, die verscheidene behoorlijke scoringskansen miste. Door een goed schot van Mallick werd het ten slotte 32, een eindstand waarme de Pakistan meer kreeg dan het toe kwam. De stakingen in Belgie Het ziet er niet naar uit, dat het ver keer veel hinder zal ondervinden van de tegen Zaterdag aangekondigde alge mene staking tegen de verlengde dienst plicht in België. Het A.B.V.V. heeft met de vakbonden in het vervoerswezen een accoord gesloten, volgens hetwelk treinen, trams en bussen zullen rijden om de stakers naar de betogingen te vervoeren. Ook de diensten van de P.T.T. zullen normaal werken. De dienstregeling van de S.A.B.E.N.A., de luchtvaartmaatschappij, zal niet wor den gewijzigd. Aangezien de katholieke vakbond zijn steun aan de actie onthoudt, wordt ver wacht, dat deze zich vooral tot de grote industriële centra in Wallonië en Brus sel zal beperken. In vele fabrieken, waar het personeel Zaterdag met va- cantie zou gaan, heeft de directiebe sloten deze vacantie een dag eerder te doen ingaan. De militaire commissie, die een on derzoek heeft ingesteld naar de i-T"i. denten in de Leopoldkazerne te Naracc- is tot de slotsom gekomen, dat slechis een achttal soldaten door de krijgsraad vervolgd kan worden. De rijkswacht heeft bij de dienstplichtigen, die aan de demonstraties hebben deelgenomen, huiszoekingen verricht, waarbij vooral naar communistische lectuur werd ge zocht. Nog in talrijke andere kazernes zijn manifestaties gehouden tegen de verlengde diénstplicht. Birma heeft de Sowjet-Unie en China verzocht, een delegatie te mogen zenden om twee maanden de collectieve landbouw te bestuderen. Tot dusver is geen. antwoord "ontvangen. De Birmese regering heeft haar ambassadeurs in Moskou en Peking opgedragen de best" georganiseerde boerderijen als studie object uit te kiezen. 20. De reis verliep zonder ongelukken en weldra stond het ezeltje met zijn vracht stil voor het huis, dat nu de wo ning van Pim, Pam en Pom zou wor den. Het huisje zag er nog lieftalliger uit dan de eerste keer. Er hingen keu rige witte gordijnjes voor de ramen en Moeder had alles goed gezeept, zodat de kleuren helderder dan ooit in de zon blonken. „Vooruit jongens, nu vlug voortmaken, dan is alles nog aan kant vóór 't avond wordt," gebood Moeder en Pim, Pam en Pom lieten zich dat geen 'wee keer zeggen. Ze brandden van verlangen om hun eigen kamertje in te richten. En dus droegen ze zonder mop peren het ene meubelstuk na het ande re naar binnen, terwijl verschillende voorbijgangers op eerbiedige afstand stonden te kijken. ,Het lijkt wel of ze hier nog nooit een verhuizing meege maakt hebben", zei Pim, terwijl hij in de richting van de toeschouwers wees. „Ach meneer, helpt u even een handje", riep hij tegen een dikke meneer, toen hij de linnenkast bijna niet van de grond kon krijgen. Maar de dikke heer ging angstig een stapje achteruit. „Kom kom", riep Pim luid, want Moeder was toch binnen en kón het niet horen. „Zijn jullie hier allemaal zo bang voor gees ten?" Maar nauwelijks had hij het woord „geesten" in de mond genomen of de straat leek als uitgestorven. Er was geen kip meer te zien. De drie broer tjes staarden elkaar verbaasd aan. Op zulk een effect hadden ze niet gerekend. Vrijdag zullen te Parijs de bespre kingen tussen dé Franse minister Schu- man en de Westduitse staatssecretaris Op de foto hiernaast: De hevige regenval in Korea veranderde de wegen in zware modderpoelen, tengevolge waarvan de mannen, die belast zijn met de zo zeer be langrijke transporten, voor een buitengewoon moeilijke taak ge steld zijn. Met man en macht pro beert men hier een 2'lt ton zware vrachtauto, die in de modder is blijven steken, van de weg te duwen opdat de vieze brij eerst kan worden verwijderd alvorens men verder kan gaan. Op de onderste foto ziet men hoe de Frans-Vietnamese troepen, die deelnemen aan de operatie Bolero II met het doel, de Delta te zuiveren en het plaatselijke Vietnamese be stuur weer onder bescherming van het leger te stellen, behalve de vijand ook het water en de modder moeten bestrijden. Credieien aan mijnen zijn reeds toegezegd Werd Dinsdag van Amerikaanse zijde geëist, dat West-Duitsland het voor de uitbreiding der kolenmijnen bestemde deel der tegenwaarderekening zou blokkeren, omdat de kolenproductie niet snel genoeg steeg, gisteren is te Bonn medegedeeld, dat aan deze eis niet kan worden voldaan. De West duitse regering heeft reeds voor meer dan veertig millioen DM aan credieten beschikbaar gesteld en kan op deze toe zegging niet terugkomen. Weigering is alleen mogelijk, wanneer de crediet- nemers niet aan de voorwaarden van de banken zouden voldoen. In 1951 is 118.9 millioen ton kolen geörduceerd, hetgeen meer is dan de productie van 1936. Dit jaar moet volgens de OEES 126 millioen ton naar boven worden gehaald, in 1956 moet dit getal 150 millioen ton worden. In het eerste half jaar van 1952 kwam 60 millioen ton boven de grond. 23) HOOFDSTUK XIII. Rietta opende haar eigen huisdeuren trad binnen. De hele weg terug had ze niemand ontmoet, niets gehoord. Zo heftig verontwaardigd was ze, dat ze de jas, die ze in de studeerkamer van Melling House had neergelegd,niet eens miste. Ze dacht er eenvoudig niet aan haar eigen woéde, die haar schrik inboezemde. Toen ze de deur van de huiskamer opendeed, keek Fancy geeuwend op ,U hebt het nieuws van negen uur ge mist", zei ze. Instinctmatig keek Rietta op de klok, een oude wandklok, die tegen de schoorsteen hing. Het was tien minuten over halftien en een dansorkest speel de de nieuwste „swing". Ze stak de hand uit en draaide de radio af. „Is Carr al terug?" Fancy geeuwde weer. Ze had heus mooie tanden, zo wit ais melk en vol komen gelijk. „Neen, wat is er met hem, juffrouw Cray?" Rietta deed een paar stappen in haar ri :hting en vroeg, het voorhoofd fron send: „Je moet me vertellen wat er gebeurd ls, terwijl ik de kamer had verlaten". Twee grote blauwe ogen knipperden tegen haar en blijkbaar deed Fancy wanhopige pogingen, een derde geeuw te onderdrukken, zodat Rietta zelf desperaat, de indruk kreeg, dat het schepsel precies op een slapend kind leek. Dat kon je haar niet kwalijk DOOR PATRICIA WENTWORTH nemen, maar in de huidige situatie was een kind niet van veel nut. „Ik wil weten, wat er gebeurd is, terwijl ik telefoneerde", verduidelijkte ze. „Ocheigenlijk niets of niet veel.. tot op het laatst". „Wat deed hij toen?" „Nu, we bekeken de tijdschriften, die dominee Ainger had meegebracht en ik zag o.a. een hoed die ik mooi vond en wel wilde namaken, dus lette ik niet erg op hem zo gaat het als je aan iets bijzonders denkt. Eensklaps hoorde ik Carr een schreeuw geven en ik dacht eerst, dat een insect of zo hem had gestoken. Hij zag er vreselijk uit, juffrouw Cray, zoals hij toen keek, terwijl hij uitriep: „Dat ellendige zwijn!" Ik vroeg nog: „Waar?" omdat ik niet wist wat hij bedoelde en toen kwam u binnen eh hij zei iets over de man, die Mar jory had meegenomen en wilde van u weten, of het portret in dat tijd schrift James Lessiter was. Die Marjory is immers Carr's vrouw geweest, niet waar? Carr zal toch geen dwaasheden doen, wel?" „Neen", antwoordde Rietta, zó be slist, dat Fancy verwonderd opkeek. Ze geeuwde andermaal en hernam toen, met een knipoogje: „Voor zover ik er van weet. was er njet veel aan haar verbeurd, wel? Maar misschien had ik dat niet moeten zeggen. U was immers ook niet erg op haar gesteld?" „Neen. helemaal niet". „Nu, ik geloof, dat niemand haar mocht lijden en dat Carr het slecht met haar had getroffen. Toen ik met moe der over hem sprak, zei ze, dat hij blijkbaar veel verdriet had gehad en dat ik voorzichtig met hem moest zijn, in geen geval een spelletje er van ma ken. Dat zei mams". „En wat is je plan?" vroeg Rietta. zonder enig sarcasme en Fancy ant woordde haar even eenvoudig. „Hij heeft me niet nodig; hij zei, dat we niet bij elkaar zouden passen. Ik geloof, dat hij van dat meisje houdt, waar we samen thee hebben gedron kendie Elizabeth Moore. Hij was verliefd op haar, is 't niet?" „Ja, lang geleden". „Waarom is hij niet met haar ge trouwd?" „Omdat hij toen Marjory ontmoette". Fancy knikte begrijpend. „Ja, ze was van die kracht. Ik heb haar maar éénmaal gezien en toch da delijk bemerkt, hoe ze was. O. juf frouw Cray, wat hebt u met uw hand gedaan?Ze zit vol bloed!" Rietta keek verbaasd naar haar rech terhand, want uit het schrammetje was veel meer bloed gevloeid dan ze had verwacht. Op Melling House had ze de zakdoek van James Less'ter erom ge wonden, maar onder het praten was het ding er zeker afgevallen, zodat bet bloeden opnieuw was begonnen. Nu leek de wond droog, maar er zat een grote bloedvlek, die ze onder de wa terkraan in de gang met enige moeite afwaste. HOOFDSTUK XIV. Elizabeth Moore zat met een boek op haar schoot, maar lezen deed ze niet. Na naar het belangrijkste nieuws te hebben geluisterd, had ze de radio afgezet. Haar hersens weigerden zich te vermoeien met al de dwaasheden en stommiteiten, die de wereld, nauwelijks aan een ramn ontworsteld, andermaal in vuur en vlam dreigden te zetten. Voor haar bestond er op het ogenblik maar één persoon..., Carr. Hij liep eenzaam in die kleine, lege, dwaze we reld, ten prooi aan kwellingen, die zij niet kon verhelpen. Ze herinnerde zich een versregel uit haar schooljaren, een gedicht, waarin betoogd werd, dat de mens, tussen millioenen van zijn gelij ken, toch eenzaam rondzwierf op de levenszee. Ze had al peinzend de hand naar een boek uitgestrekt zonder zelfs te zien welk boek het was en nu lag het opengeslagen voor hear als een niet te ontcijferen wit en zwarte mas sa papier. Toen ze de klop op het venster hoor de, had ze onmogelijk kunnen zeggen, of ze daar lang of kort gezeten had. De kamer bevond zich achterin het huis. Behoedzaam tilde ze het gordijn op en zag eerst enkel de nachtelijke duisternis, die als 't ware een tweede, buiten aangebracht, gordijn vormde. Nu echter bewoog er iets in het don ker en verscheen een hand, die we derom klopte, terwijl Carr haar naam uitsprak. Het was een openstaand raam met een lage vensterbank. Ze liet hem binnen, sloot het gordijn weer en zag zijn spookachtige blik, zijn bevende handen, die haar vasthielden, stevig vast, tot ze zich op een stoel neerliet. Toen viel hij op zijn knieën, zijn hoofd tegen haar aan, terwijl zijn hele li chaam schokte. Ze sloeg de armen om hem heen' en wachtte, tot de siddering langzaam verminderde, tenslotte op hield en hij stil bleef liggen. Ze had zijn naam genoemd en hij had enige malen de hare herhaald, alsof hij om hulp smeekte. Had hij, had zij nog wat anders gezegd? Ze wist het niet al waren die woorden in haar gedach ten, al klopten ze als het ware in haar bloed. Had haar mond ze inderdaad gesoroken of waren ze zonder geluid tóch, als een boodschap van liefde, tot hem doorgedrongen? (Wordt vervolgd) Hallstein worden hervat. Men ver wacht in Bonn niet, dat er veel kansen meer zijn op een accoord, nu de libe rale partij te kennen heeft gegeven, dat zij steeds sterker twijfelt aan de mo gelijkheden voor een definitieve oplos sing. Zij is n.l. niet bereid, een oplos sing tot elke prijs te aanvaarden. Vice-kanselier Bluecher heeft ver klaard, dat Duitsland nu maar de „po litieke kunst van het wachten" moet gaan beoefenen ten aanzien van het Saargebied. Het is nog slechts de moei te waard, te streven naar het 'herstel van de politieke vrijheden in dit ge bied, zodat W.-Duitsland ervan af zou kunnen zien, de zaak voor de Raad van Europa te brengen. De leider der Duitse oppositie, de so cialist dr. Kurt Schumacher, die tec-n September zijn rentree in de arena der Duitse politiek heeft aangekondigd, verklaarde in een radiotoespraak, dat de Duitse regering volgens de grondwet peen bevoegdheid bezit om gebiedsaf- scheidingen toé te staan. „Zou zij daar mee doorgaan, dan zou zij het voor beeld, van de zogenaamde regering der „Duitse democratische republiek" vol gen, die Oostduitse gebieden heeft prijsgegeven. Slechts het verenigde Duitse volk kan een verbindende toe zegging over zijn grenzen geven", aldus Schumacher. De socialistische leider sprak voorts de overtuiging uit, dat „reeds de naam Hallstein het misluk ken der besprekingen van Duits stand punt garandeert". Zondag wordt gezagsorgaan Schumanplan gesticht Heden komt het internationale ge zagsorgaan voor het Ruhrgebied, dat weldra zal worden ontbonden, bijeen, om het quotum vast te stellen voor de Westduitse koienuitvoer in het laatste kwartaal van 1952. Dit zal het laatste belangrijke besluit van het thans drie jaar oude gezagsorgaan zijn. Het zal worden geliquideerd, zodra het hoge orgaan voor de Europese kolen- en staalgemeenschap gevormd zal zijn. Dit zal waarschijnlijk Zondag a.s. in Lux emburg geschieden. Het gezagsorgaan voor het Ruhrgebied zal echter zijn werkzaamheden blijven voortzetten, totdat het zusterorgaan voor de kolen- en staalgemeenschap deze zal kunnen overnemen. Volgens de nieuwsdienst van de West- Duitse sociaal-democratische partij on derhandelt momenteel een groep Franse industriëlen met de firma Krupp over de overneming van de meerderheid der aandelen in een belangrijke steenkolen mijn in het Ruhrgebied. Krachtens de geallieerde voorschriften moeten de Krupps deze mijn van de hand doen. Het is de mijn Konstantin der Grosse te Bochum. De Fransen bieden een prijs, die ver boven de marktwaarde ligt. Het Nieuwzeelands vakverbond heeft verklaard dat de regering van Nieuw-Zeeland moet ophouden steun te verlenen aan niet-Britse immigran ten en dat de immigratie-politiek moet worden gewijzigd. Het vakverbond is bevreesd, dat de politiek van massa immigratie schadelijk zal zijn voor de huidige levensstandaard in Nieuw-Zee land en op de duur vele moeilijkheden zal opleveren. Aan de Labour-fractie in het Huis van Afgevaardigden Zal worden gevraagd het standpunt van het vakverbond te steunen. ADVERTENTIE door rheumatiek, spit. ischias, hoofd en zenuwpijnen, neemt dan TogaL Verdrijft in al die gevallen snel cn afdoende die pijnen en U slaapt heerlijk. Togal baat! Zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag Bij apoth. en drog. f 0 95, f 2.40, f 8.88. (Advertentie, Ing. Med.)

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 3