Mr. Donker op zoek naar ministers VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Grieksetroepen openden het vuur op het eilandje Gamma Toch anti-revolutionnairen in kabinet? Een defensie-organisatie voor de Stille Oceaan gesticht Leden Schumanorgaan benoemd Duitse oudstrijders weer actief Oostduitse kerken voorzien openlijke kerkstrijd Vrijdag 8 Augustus 1952 J49e Jaargang No. 186 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Vraagiekenvlag voor verloren kinderen V.N. ■waarnemers noemen toestand ,,zeer gevaarlijk" Het geschil niet voor de Veiligheidsraad? WEST-DUITSLAND HEEFT VOLDOENDE URANIUM Weerbericht Rondom de kabinetsformatie Veel is nog onduidelijk Duitsland gaat spoedig weer rente betalen Straaljager explodeerde op vliegkampschip Nog geen oplossing voor stabilisatieprobleem Nauwere samenwerking van Verenigde Staten, Australië en Nieuw-Zeeland Zondag eerste bijeenkomst te Luxemburg Engeland heeft plan voor defensie Midden-Oosten Het is een sprookje Binoche had een hartelijk gesprek met de Bey De politie heeft nieuw aanknopingspunt Steeds scherpere maatregelen van rode overheid Kesselring voorzitter van „Stahlheim" Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct per m.m Familieberichte!. 20 ct. pm.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, ƒ2.02 p. mnd„ 6.05 per kwartaal, plus incassokosten. Weekabonnementen ƒ0.49 In Wassenaar en Katwijk is de politie er aan het strand toe over gegaan een blauwe vlag met een wit vraagteken te hijsen Wanneer er een kind gebracht wordt dat zijn ouders op het drukke strand is kwijtgeraakt. GRIEKSE troepen hebben gisteren met mortieren en machinegeweren het vuur geopend op het eilandje Gamma in de Maritza, de grensrivier tussen Grieken land en Bulgarije. Hiertoe werd overgegaan, omdat bleek, dat zich nog steeds Bulgaren op het eiland bevonden, ondanks het ultimatum, dat de Griekse autori teiten Dinsdag hebben gesteld en dat inhield, dat de Bulgaarse troepen Gamma binnen vier en twintig uur moesten verlaten. Waarnemers der V.N. hebben gisteren naar het hoofdkwartier der V.N. te New York geseind, dat grote strijd krachten van beide landen voor actie gereed staan en dat de toestand „zeer ge vaarlijk" is. f)E waarnemers der V.N. zeggen in een rapport, dat Woensdag is verzon den, dat het Griekse nationale leger van plan is, geweld te gebruiken om liet eiland Gamma te heroveren, waar door een internationaal zeer gevaarlij ke toestand zou kunnen ontstaan. Vol gens het rapport zou mogelijk inter ventie der V.N. de toestand kunnen redden. Volgens een communiqué van de Griekse legerleiding werd het vuur ge opend, toen ook Donderdagmorgen nog bewegingen van afzonderlijke Bulgaren op het eiland werden waargenomen. Vooraf was door luidsprekers een waarschuwing aan de Bulgaren gege ven. Men neemt aan, dat zij thans het eiland hebben verlaten. Hooggeplaatste Griekse autoriteiten hebben gisteravond verklaard, dat de Griekse troepen geen nieuwe acties zullen ondernemen, tenzij zij wordén uitgedaagd. Evenmin zijn de Grieken voorlopig van plan Gamma te bezet ten. Zij zullen echter de Bulgaarse troepen beletten van hun kant het \V*st-Duitsland zal waarschijnlijk ge noog uranium uit eigen bodem kunnen ï^oduceren, niet alleen voor weten schappelijk onderzoek, maai' ook voor industriële proefnemingen. De voornaamste vindplaatsen bevin den zich waarschijnlijk nabij Weissen- stadt in het Fichtel-gebergte (Noord- Beieren) en bij Wittichen in het Zwar te Woud. Voorts zijn uraniumlagen ge vonden te Woelsendorf in de Opper- ^alts, maar men gelooft niet, dat het de moeite loont deze te exploiteren. Verwachting tot Zaterdagavond. ONBESTENDIG WEER Zwaar bewolkt met enkele buien. Matige, vooral in de kustprovin cies tijdelijk krachtige Zuidweste lijke wind. Weinig verandering in temperatuur. eiland in bezit te nemen, hangende een door de V.N. te nemen beslissing ter beslechting van het geschil. De Griekse vertegenwoordiger bij de V.N. in New York .Alexis Kyroe, heeft verklaard, dat Griekenland op het ogenblik niet het voornemen heeft het geschil met Bulgarije aan de Veilig heidsraad voor te leggen, doch wei be reid is, bemiddeling te aanvaarden. In tussen beschouwt de Griekse regering zich volledig gerechtigd krachtens het Handvest der V.N. individuele maat regelen tot zelfverdediging te nemen om te besehermen wat zij als haar grondgebied beschouwt, aldus Kyroe. fjE kabinetsformateur, mr. L. A. Donker, zette gisteren zijn pogingen om een kabinet te vormen in een vertraagd tempo voort. Des morgens sprak hij met de heer J. G. Suurhoff, lid van de Tweede Kamer en tweede voorzitter van het N.V.V. Daarna had 'de formateur een onderhoud met prof. dr. A. M. Donner, hoogleraar in het staats- en administratief-recht aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Des avonds sprak mr. Donker opnieuw met deze A.R. hoogleraar. Vandaag hoopt de formateur zijn beraadslagingen te kunnen voortzetten. Het is thans wei duidelijk, dat mr. Donker, anders dan zijn voorgangers, vóór alles tracht een team ministers bij elkaar te krijgen. Zowel het ontbreken van overleg met de fractievoorzitters ais de veelvuldige bezoeken van voor een portefeuille in aanmerking komende personen duiden hierop. r\E formateur gaat op zijn speurtocht zonder twijfel te werk volgens een vast-omlijnd plan. Zo was de onder breking van zijn besprekingen gister middag te wijten aan het feit, dat en kele personen op het lijstje van de formateur, volgend op prof. Donner, door vacantie en andere omstandighe den zeer moeilijk te bereiken waren. Het bezoek van prof. Donner, die be kend staat als een anti-revolutionnair in hart en nieren, heeft in politieke kringen nogal wat opzien gebaard. Mag men hieruit wellicht afleiden, dat de formateur alsnog langs een an dere weg en eventueel met kleine va riaties streeft naar de verwerkelijking van de opzet van dr Drees? De ge sprekken met prof. Kernkamp (CHU), die reeds door dr Drees voor de po'- Op Dawes-en Youngleningen Een ontwerp-rapport, dat is uitge bracht aan de conferentie over de Duitse schulden te Londen, voorziet in een spoedig einde van het in ge breke blijven van Duitsland en brengt een vernuftige oplossing voor de kwes tie van de goudclausule van de Young leningen. Op de eerste coupon datum na 31 Maart a.s. zal rente worden betaald op de Amerikaanse Daweslening tegen 5% procent per jaar, op de andere uit giften der Daweslening tegen 5 procent per jaar, op de Amerikaanse Young- lenirig" tegen 5 procent per jaar en op de andere uitgiften der Younglening tegen procent per jaar. Op de obli gaties en scrips van de Konversions- kasse zal rente vergoed worden tegen de contractuele rentevoet. Dit betekent, dat binnen twee maan den, op 1 October a.s., het in gebreke blijven van Duitsland zal eindigen. Op die datum zal de rente beginpen te lopen. De eerste hoofdcoupon, die zal worden betaald is die van de Dawes lening, in April 1953. Acht doden en grote ravage Aan boord van het Amerikaanse vlieg kampschip Boxer, dat voor de kust van Korea opereert, is een straaljager ontploft, waardoor acht doden zijn gevallen en een onbekend aantal per sonen is gewond. De explosie veroor zaakte een brand, waarhij twaalf straaljagers werden verwoest. De scha de aan boord van het schip is betrek kelijk gering. De Haagse besprekingen Professor Franz Boehm, de leider van de Westduitse delegatie voor de con ferentie over de schadeloosstelling voor Israël, is naar Den Haag teruggekeerd. Hij heeft overleg gepleegd met de Westduitse regering, doch geen mach tiging gekregen om het z.g.n. „stabili satieprobleem" te regelen. Men ver wacht echter, dat hiervoor binnenkort een oplossing zal worden gevonden. Zoals hekend wenst Israël, dat in de schadevergoedings-overeenkomst een clausule wordt opgenomen, die Jaepaalt, dat wanneer de waarde van dé markt daalt Israël toch het volle pond van zijn schadeloosstelling zal ontvangen. Het is de bedoeling, dat de schadeloos stelling betaald wordt in goederen ter waarde van 3 milliard marken. tefeuille van Overzeese Rijksdelen werd gepolst en met de heer Suurhoff, die al weken geleden werd gedood verfd voor Sociale Zaken, zouden hier- cp kunnen wijzen. In het schema van dr Drr.es zou Justitie aan een A.R. ko men; is prof. Donner wellicht voor de ze portefeuille gepolst? In dat geval is echter allerminst duidelijk, welke post mr Donker voor zichzelf zou kunnen hebben gereserveerd. Tenzij er een grond van waarheid mocht schuilen in het gerucht, dat de formateur voorne mens is zelf buiten het door hem te vormen kabinet te blijven. ALLERMINST duidelijk op dit ógen- blik is ook, hoe mr. Donker zich het resterende deel van zijn poging heeft ingedacht. Met name de vraag, of hij ten slotte toch nog weer met de ver schillende fractievoorzitters zal gaan spreken, houdt velen bezig. Ook over de vraag, of de formateur al dan niet een goede kans maakt zijn pogingen met succes bekroond te zien, kan men in politieke kringen sterk uiteenlopende opvattingen vernemen. Onzes inziens doet men echter verstandig zich te houden aan de thans bekende feiten, die beslist onvoldoende houvast bieden om bovenstaande vragen met zekerheid te kunnen beantwoorden. Ten slotte vermelden wij nog, dat de Tweede Kamerfractie van de P.v.d.A. gister avond onder voorzitterschap van mr. Burger enkele uren vergaderde met het doel alle leden op de hoogte te brengen van de jongste ontwikkelingen. Voorlopig geen contact met andere landen De ministers van buitenlandse zaken van Amerika, Australië en Nieuw- Zeeland hebben aan het slot van hun conferentie op Honoloeloe hekend ge maakt, dat zij ter versterking van het veiiigheidsstelsel van de V.N. een ver- dedigingsraad hebben gesticht. Zij heb ben echter geen enkel besluit geno men, dat andere staten In enigerlei op zicht bindt. Wei is nagegaan, of andere regeringen zouden kunnen worden be trokken bij de verdediging van de Stille Oceaan door de nieuwe organi satie. Voorlopig zal met hen echter nog geen contact worden gezocht. Aan de ANZUS-raad zal een militai re vertegenwoordiger van elk der drie landen worden toegevoegd, teneinde van advies te dienen over zaken van militaire samenwerking in dit gebied. Zij moeten verder letten op verbete ring der defensie van Australië en Nieuw-Zeeland, en met hun stafchefs De heer D. P, Spierenburg vertegenwoordigt ons land Te Parijs zijn de namen van de negen leden van het hoge gezagsorgaan van de Europese kolen- en staalgemeen schap bekend gemaakt. De namen zijn: president: Jcan Monnet (Frankrijk); vice-presidenten: Franz Etzel (West- Duitsland) en Albert Coppe (België) leden: Leon Daum (Frankrijk), Heinz Pothoff (West-Duitsland), Enzo Giac- chero (Italië), D. P. Spierenburg (Nederland), Albert Wehrer (Luxemburg) en Paul Finet (België). Monnet is hoofd van de Franse eco nomische missie. Daum is industrieel en directeur van vooraanstaande Fran se staalmaatschappijen. Etzel is voor zitter van de commissie voor economi sche zaken in de Westduitse Bondsdag. Pothoff is een vakverenigingsleider en vertegenwoordiger van West-Duitsland in het hoge gezagsorgaan voor het Ruhrgebied. Coppe is Belgisch minis ter voor wederopbouw en oud-minister van economische zaken. Giacchero is lid van het Italiaanse parlement en lec- .tor aan de universiteit van Berlijn. De heer D. P. Spierenburg is direc teur-generaal voor de buitenlandse economische betrekkingen bij het de partement van economische zaken. Wehrer is Luxemburgs gezant in West- Duitsl^nd. Finet is een Belgische vak verenigingsleider. Massimo Pilotti, een vooraanstaande Italiaanse jurist en lid van het inter nationale hof van arbitrage in Den Haag, is benoemd tot president van het hof van justitie van de kolen- en staalgemeenschap. Zondag a.s. wordt in de grote zaal van het stadhuis van Luxemburg de eerste ochtendvergade ring van het hoge gezagsorgaan van de Europese steenkool- en staalgemeen schap gehouden, 's Middags zullen de regering en het stadsbestuur in dezelf de zaal een receptie houden ter ere van de leden van het hoge gezagsor gaan, in tegenwoordigheid van prins Felix van Luxemburg. Amerika wil ook Arabische landen inschakelen Te Londen is verklaard, dat de Brit se regering aan Amerika, Frankrijk, Turkije, Australië, Nieuw-Zeeland en Zuid-Afrika dus niet aan Grieken land een plan voor de organisatie van de verdediging van het Midden- Oosten heeft gezonden. Met genoemde regeringen is bij de uitwerking van het plan voortdurend overleg gepleegd. Het plan is bedoeld als een basis voor be sprekingen tussen de betrokken landen. De Amerikaanse regering zal het plan bestuderen, zodra het officieel is ont vangen, zo verluidt te Washington. Het zal ook met de landen van het Midden- Oosten de Arabische landen dus worden besproken, zo is hieraan na drukkelijk toegevoegd. „Wanneer de Engelsen niet voorstellen, om met deze landen overleg te plegen, zullen wij het doen". nagaan, welke maatregelen genomen kunnen worden ter vergroting van de wederzijdse bijstand en de eigen hulp. De militaire vertegenwoordigers zui len periodiek bijeenkomen en beurte lings te Pearl Harbor, Melbourne en Wellington vergaderen. Ook zullen zij de jaarlijkse vergaderingen van de Pa- cific-raad bijwonen. De Phiippijnen willen een conferen tie bijeenroepen van al die landen die afzonderlijke verdragen van weder zijdse verdediging met Amerika heb ben gesloten, teneinde vraagstukken aangaande de verdediging van de Stil le Oceaan te bespreken. De Egyptische ambassadeur te Lon den Abdel Fattah Amr, is teruggeroe pen naar Cairo. Hij zal een functie krij gen in Azië, mogelijk in India. Een dame uit Wene». die gisteren in Den Haag aankwam, was zeer teleurgesteld, dat haar aan het station geen bloemen werd aan geboden. Het bezoek aan de re sidentie 'is echter zo groot, dat men, ondanks alle voorzorgsmaat regelen, bloemen te kort komt om de bezoekers ter ere van het regime van de bloemenkoningin te tooien. De Wienerin klaagde haar nood aan een vriendelijke jonge agent. Deze bood onmiddellijk zijn eigen anjer aan de bezoekster aan. Zij beloonde deze bloemrijke geste met een klinkende zoen. Het is een sprookje... zo verzuchtte... ja, wie? Binnenkort antwoord op de Franse voorstellen Het hoofd van de afdeling Noord- Afrika van het Franse ministerie van buitenlandse zaken, Binoche, heeft Donderdag een onderhoud met de Bey van Tunis gehad, wie hij een boodschap van president Auriol overhandigde. De Bey zou hebben beloofd binnen veer tien dagen antwoord te geven op de Franse hervormingsplannen. Franse kringen verklaarden, dat het onderhoud hartelijk was. Binoche is één van de weinige Fransen die in Tunesië hebben gediend, aan wie de onderscheiding van Ahmed el Aman is uitgereikt. Hij mag zich op grond hier van „neef van de Bey" noemen. Donderdagmiddag had Binoche een langdurig onderhoud met Aziz Djellouli, één van de vooraanstaande Tunesiërs, die de Bey over het Franse hervor mingsplan heeft geraadpleegd. In Tune sische kringen wordt deze genoemd als mogelijke opvolger van premier Bak- koesj. De moordzaak Drummond De Franse politie zoekt inmiddels weer naar een nieuwe verdachte in de moordzaak-Drummond; een zwerver van omstreeks vijftig jaar, die kort voor de misdaad in de omgeving werd gesignaleerd. Zijn voetafdrukken, die werden gevonden in de ruïne van een oud huis, waar hij heeft vertoefd, zijn volgens de politie volkomen gelijk aan die, welke nabij het lijkje van het vermoorde meisje zijn gevonden. De drie stoffelijke overschotten van de slachtoffers zijn gisteren onder enorme belangstelling op het kleine kerkhof van Forcalquier ter aarde be steld. 70WEL van Protestantse als van katholieke zijde zijn de laatste dagen nieuwe u maatregelen gesignaleerd, die de vrees 'doen koesteren, dat de verscherpte spanning tussen kerk en staat in Oost-Duitsland tot een openlijke kerkstrijd zal uitgroeien. Nadat de evangelische bisschop van Berlijn en Brandenburg, dr. Dibe- lius, zijn duidelijke waarschuwing aan de kerkelijke leiders in de Oostelijke zóne van Duitsland had gegeven, heeft nu ook de president van de Westduitse Bondsdag, dr. Ehlers, zelf kerkpresident in Oldenburg en vooraanstaande figuur in de evangelische kerken, de politieke machthebbers in Oostduitsiand van nieuwe anti-kerkelijke maatregelen beschuldigd. Hij heeft er op gewezen, dat deze maatregelen voornamelijk gericht zijn tegen de kerkelijke jeugdorganisaties. Godsdienstige verzorging wordt belemmerd Voor het eerste richten de maatre gelen der Oostduitse regering zich nu ook direct tegen de godsdienstige ver zorging. De mogelijkheden voor kerke lijke gezagsdragers om hun gemeenten in de Sowjetzone te bezoeken zijn op nieuw beperkt. Merkwaardig genoeg heeft men zelfs de Berlijnse proost Gruber, een der oudste strijders voor een goede verstandhouding tussen kerk en regiem, verboden naar Goerlitz te reizen om daar de plechtigheid van de aanstelling van een nieuwe bisschop bij te wonen. We meldden reeds de ervaringen van mgr. Bolte, de bisschop van Fulda. Se dert geruime tijd mogen priesters en predikanten, die in het Westen zijn op geleid, niet in de Sowjet-zone werken. De regering in Oost-Duitsland streeft met deze maatregel onder meer naar een scheiding van de kerken in de beide helften van Duitsland. Voor het eerst heeft de regering dit jaar de sa menkomst van geloofsgenoten uit heel Duitsland in groot verband belemmerd, nadat zij verhinderd heeft, dat grote afvaardigingen uit Oost-Duitsland de evangelische bijeenkomsten in Hanno ver en Stuttgart konden bijwonen, rich ten de maatregelen zich nu steeds scherper op de Berlijnse Katholieken dag, die over twee weken zal begin nen. Niet alleen heeft de overheid het gebruik van Oostberlijnse gebouwen voor de grote bijeenkomsten verboden, thans legt zij ook belemmeringen in de weg aan het reizen naar Berlijn. Onder deze omstandigheden heeft het organiserende comité zich reeds de vraag moeten stellen of het nog wel mogelijk is de katholiekendag te laten doorgaan. Het comité wenst echter aan Berlijn als plaats voor de grote de monstraties vast te houden. Het pro gramma moest echter grondig worden gewijzigd. Mc^i verwacht echter, dat het aantal deelnemers aan de katho liekendag door de gerezen moeilijkhe den veel minder zal zijn dan waarop men aanvankelijk had gerekend. Voormalige Duitse Afrikastrijders uit alle delen van West-Duitsland zijn in Homberg bijeen gekomen. Onder de aanwezigen bevond zich ook de laatste korpscommandant van het Ajrikaleger, Generaal b. d. von Arnim (links). De 72-jarige generaal heeft na zijn ontslag uit de gevangenis een baantje aange nomen op een steenfabriek. Opmerkelijke stap van Duitse oud-strijders De „Stahlheim", de Westduitse ver eniging van oud-strijders, heeft de ge wezen veldmaarschalk Albert Kessel ring als haar eerste voorzitter gekozen. Kesselring was, aan het einde van de afgelopen oorlog, bevelhebber der Duit se troepen in Italië. Hij is. wegens oor logsmisdaden, tot twintig jaar gevan genisstraf veroordeeld, die hij uitzit in een onder Brits toezicht staande gevan genis te Werl, in Westfalen.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1