DE KRANT SLUIT DE GRENZEN Stad en Omgeving Jimmy Brown als diepzeeduiker Michael Barsley legde „couleur locale" van de kaasmarkt vast AGENDA Ook voor de middenstand moet de kermis behouden blijven Vier aantrekkelijke dagtrips Verkoop Hemony- van de baan In de binnenstad stonden 952 personenauto's geparkeerd VERVC En de burgemeester deed de hartelijke groeten aan Bath Kaasmarkt in B.B.C.- Holiday Hour Service zonder zoen Nagekomen predikbeurten Voor de vacaniiegangers is zij een grote attractie LAATSTE NIEUWS Bespreking met minister Rutten, Stikker en prof. Beaufort U kunt nog mee door eigen land Oponthoud bij de ponten duurde soms bijna Vier aanrijdingen een uur Waar zijn de bikkels? REX THEATER: Wij gaan naar M< CINEMA AMERICA Telefooi VICTORIA THEATE Muiterij op het gc HARMONIE THEATE ,,On Moonligl ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1952 Hééé daaarrrr, past er op! „Roeten jve met de berrie lopen of kunnen we zo blijven staan?" vroegen gis termorgen twee kaasdragers aan Michael Barsley, toen deze hun verzocht wat speciale kaasmarktkreten voor zijn BBC-microfoon te slaken. Ze mochten blijven s'aan waar ze stonden, want", zo zei de reporter, „de luisteraars zien het toch niet". Daarop haalden de mannen-in-het-wit eens diep adem en klonk er een afgrijselijk gehuil over het Waagplein, waartussendoor de zeer opmerkzame luisteraar af en toe nog iets kon verstaan van: „Past ér op en Hééêé, daarrrrr, denk om de nylons". Burgemeester Wytema haastte zich de betekenis van deze pure Hollapdse kreten in het Engels te vertalen. dezelfde gilden van kaasdragers. Ver der maakte hij van de gelegenheid ge bruik om de bevolking van Bath na mens Alkmaar zeer hartelijk te groeten. De heer Barsley was 0,0k daarover in de wolken, want, zo bekende hij: „Mijn vrouw is afkomstig uit Bath en mijn oudste dochter is daar vlak in de buurt geboren". Met de secretaris van het ge nootschap NederlandEngeland, afd. Alkmaar, de heer C. Krak, onderhield mr. Barsley zich over adoptie van Alkmaar door Bath en verder had hij nog een gesprek met de heer D. de Wolff Peereboom en de heer Keysper, die hem de fijne kneepjes van de kaas handel uitlegden. Michael Barsley vertoeft met elkaar drie weken in Nederland en daarna vertrekt hij naar Denemarken. Hij is, zoals wij al schreven geen onbekende in ons land. Zo heeft hij al meermalen persoonlijk kennis gemaakt met het Koninklijk Paar en nog onlangs op Paleis Soestdijk gedineerd. Mr Barsley verzocht ons de welgemeende groeten over te brengen van het Twenty Questionsteam van de BBC, dat enige jaren geleden in Alkmaar een bezoek bracht en daaraan de meest aangename herinneringen heeft bewaard. Richard Dimbleby, Anona Winn, Jack Train, Daphne Padel en Norman (Mysterie- voice) Hackfort hebben die bewuste 8 October nog niet vergeten. Michael Barsley, die in Engeland een grote bekendheid geniet en wiens naam ook in Nederland een goede klank heeft, zwerft deze zomer met een reportage-wagen van de B.B.C. door Europa ter voorbereiding van een pro gramma, dat de komende winter, te be ginnen in Januari, zal worden uitgezon den onder de titel „Holiday-Hour". Dit programma bevat allerlei bijzonderhe den over het buitenland, over hotels en geeft alle mogelijke tips, die de Engelse vacantieganger van dienst kun nen zijn bij zijn bezoek aan het con tinent. Het beeld, dat Barsley over Ne derland zal geven omvat o.a. de bloe menveiling in Aalsmeer, de rondvaar ten door de Amsterdamse grachten, Arnhem, Den Haag, de tulpenvelden, Leeuwarden en de Alkmaarse kaas markt. Vandaar, dat de twee kaa'drageys gisteren luidkeels in de microfoon moesten schreeuwen. Vanwege de „couleur locale". Burgemeester Wytema ensceneerde het ganse tafereel, ook toen er zoge naamd een fout gemaakt moest worden en de kaasdragers dientengevolge het vermaarde „Uil, uil" dienden aan te heffen. „Wat een burgemeester", merkte mr Barsley op toen de „fout" gesmeerd liep en hii voor ziin luisteraars ten tweede male een wild gekrijs op de plaat kon laten vastleggen. „A bit noisy", vonden Eric Grant en Marion Frisbv uit Lainden (Essex! toen Michael Barsley opeens aan hen vroeg wat zij er nu wel van dachten. Maar verder vertelden zij in de micro foon, dat ze de markt een machtig schoitwsnel vonden. Vol kleur en be weeglijkheid. Om de Engelse luisteraars ook nog wat anders te laten horen dan het geschreeuw, had de BBC-man nog verschillende bliksem-interviews. Bur gemeester Wytema herinnerde ar% de historische waarde van de markt, waarop al-350 jaar kaas wordt verhan deld volgens dezelfde traditie en met Alkmaar mag trots zijn op zijn verkeerspolitie, die speciaal op Vrijdagen de vraagbaak is voor talloze toeristen en hun de meest Voogelijke service biedt. Zo o.a. gisteren, toen een bejaarde En gelse dame met een kaas onder de arm zich zenuwachtig tot een agent wendde en de weg vroeg naar het station. De agent bere kende ijlings, dat de dame haar trein nooit en te nimmer zou kunnen halen en zei toen: „Stapt u maar vlug achterop, dan breng ik u even". Hij nam de kaas on der zijn arm, de Engelse bezoek ster klauterde met wat moeite zij was de vijf kruisjes al ge passeerd op de duo en met ronkend geweld stoof het tweetal in de richting van het station. De duo-passagiere stroomde over van dankbaarheid en wilde die lieve Hollandse politieman wel omhelzen. Maar dat weerde deze vriendelijk doch beslist af!! Maar misschien hield dat wel verband met die vijf kruisjes VOOR ZONDAG 10 AUGUSTUS ALKMAAR. Grote kerk, Woensdag 7.30 uur, oecumenische avondwijding. Ned. Leger des ïfeils, diensten om 10 en 8 uur, Dinsdag en Woensdag 8 uur, Breedstraat 11. Verbreiding der Waarheid, Brouwerstr., 10.15 uur de hr Ruys. Oud-Kath. Kerk, Emmastraat, 10 uur, heilige dienst. BERGEN. Ruïnekerk, 8.30 uur v.m. Jeugddienst, ds Keers (Rotterdam), 10 uur ds Bekius. Verbr. der Waarheid, v. Borselenlaan 2. 8 uur. de heer Ruys. N. NIEDORP, 10 uur, ds A. de Wilde. SCHOORLDAM, Verbr. der Waarh., Kanaaldijk 61, 5 uur de heer Ruys. ZONDAGSSLUIT1NG APOTHEKEN. Te beginnen hedenmiddag 6 uur zal, buiten de gewone openingstijden, voor spoedgevallen geopend zijn de apo theek Wanna op de Mient. ZONDAGSDIENST HUISARTSEN. Zondag 10 Augustus zal de dienst waargenomen worden door dr J. Bu«- quet, Egmond°rstraat 16 (telef. 428?) en dr J. F. Nijman, Oudegracht 283 (telef 2384). ZATERDAG Rex Theater, 2.30, 7 en 9.30 uur: Wij gaan naar Monte Carlo (alle leeft.); Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur: On moonlight bay (alle leeft.); Cinema Americaln, 7 en 9.30 uur: Telefoon voor u (alle leeft.); Victoria Theater, 7 en 9.30 uur: Muiterij op het goudschip (14 jaar), Gulden Vlies, 2 uur: Het Rotterdams Kindertoneel met „Pietje Bell". Laat, 1517.30 uur: Standwerkers concours Zaterdagmiddagmarkt. Sportpark, 6.30 uur: N.H. KNVB- elftalAmst. KNVB-elftal. NACHTDIENST APOTHEKEN Apotheek Wanna, Mient C 13. BERGEN, Van Reenenpark, 3.30 uur: Wielerwedstrijden; Openlucht Theater, 8 uur: Vacantieshow (cabaret). BERGEN, Rustende Jager. 10—12.30, 14.30-17.30, 19.30-22 u. Expositie K.C.B. HEILOO. Rustende Jager, 8 uur: Revuegezelschap „De Kolderiek" pre senteert „Alles wel aan boord". ZONDAG Bioscopen als Zaterdag. Aanvang 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Gulden Vlies, 8 uur: Accordeola met Max van Praag. STOMPETOREN: Kermis. BERGEN. Rustende Jager, 14.30 17.30 en 19.3022 uur: expositie KCB. MAANDAG Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Wij gaan naar Monte Carlo (alle leeft.); Harmo nie Theater, 8 uur: On moonlight bay (alle leeft.); Cinema Americain, 8 uur: Telefoon voor u (alle leeft.); Victoria Theater, 8 uur: Muiterij op het goud schip (14 jaar). BERGEN. Rustende Jager: Als Zater dag. Tennispark „De Molenkrocht": Fina les Badgastentennistoumooi. STOMPETOREN. Het Wapen van de Schermer, 8 uur: Het Langedijker Ca baretgezelschap. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Zaterdag 18.06 6.33 Zondag 18.48 7.16 Maandag 19.32 7.59 te CAMPERDUIN Hoog Laag Zaterdag 18.11 6.38 12.11 0.38 Zondag 18.53 7.21 12.53 1.21 Maandag 19.37 8.04 13.37 2.04 De bekende BBC-reporter Michael Barsley maakte gisteren een reportage over de kaasmarkt. Hij is hier in gesprek met de secretaris van de afd. Alkmaar van het Genootschap Nederland-Engeland, de heer C. Krak en burgemeester Wytema. Toen de begroting voor 1952 werd behandeld hebben B. en W. de Raad toegezegd, dat zij een onderzoek zouden instellen naar de belangen, welke het behoud van de kermis voor de middenstand heeft. Daarover hebben, desgevraagd, de Kamer van Koophandel en de directeur van liet marktwezen thans rapporten uitge bracht. Zij hebben geconcludeerd, dat voor vele middenstandsbedrijven zoals café's, restaurants en andere consumptiezaken, de kermis van groot belang is, onderscheidene dezer bedrijven behalen in de kermisweek zelfs een niet onaan zienlijk deel hunner jaarlijkse inkomsten. (Ongec irrigeerd) De kabinetsformatie Mr. L. A. Donker, de kabinetsforma teur, heeft vandaag besprekingen ge voerd met de ministers Rutten en Stik ker en met prof. dr. L. J. C. Beaufort, lid der Eerste Kamer. Weliswaar vindt in de kermisweek een verschuiving van de consumptie van noodzakelijke naar minder nood zakelijke levensbehoeften plaats, doch de in deze week belangrijk toegenomen consumptie komt voor een groot deel voor rekening van de kermisbezoekers van buiten de gemeente. De Alkmaarse kermis is historisch gegroeid tot een kermis voor de gehele omgeving. Zij wordt niet alleen bezocht door de inwoners van de omliggende gemeenten maar ook door vele vacantiegangers uit ae naburige badplaatsen. De kermisweek wordt over het alge meen als een uitgaansweek beschouwd. Vele kermisgangers van buiten, die in deze week de bioscopen, schouwburg en andere vermakelijkheden in Alkmaar bezoeken, kunnen zich in de binnenstad overtuigen wat de winkels te koop bie den. Hierdoor zal een deel van de mid denstand, hoewel van de kermis geen directe voordelen genietende, er toch profijt van hebben. Een ander deel heeft weer belang bij de leveranties aan de kermisexploitanten. Men moet de jaarlijkse kermis ten slotte zien in de rij der periodieke ge beurtenissen welke Alkmaar als cen trumplaats aan de omgeving biedt. Af schaffing zal de band met de omgeving ongetwijfeld verzwakken. In de practijk blijkt overigens, dat in gemeenten waar de kermis is afgeschaft, het volksver maak veelal weer in andere vorm b.v. Lunaparken en andere feestelijk heden terugkomt. B. en W. laten bij dat alles buiten be schouwing de baten welke de kermis voor de gemeentekas oplevert en komen tot de slotsom, dat de middenstand groot belang heeft bij het in stand hou den van de jaarlijkse kermis. Wij hebben aan deze beschouwing weinig toe te voegen. Het blijkt nu wel. dat niet alleen de gemeente, maar ook de middenstand bij de kermis financiële belangen heeft. Het oude volksvermaak is door geen ander te vervangen, dat dezelfde sfeer en romantiek biedt en de tijden zijn voorbij dat de kermissen bij uitstek gelegenheid voor vecht partijen of drankmisbruik zouden bie den. omdat wel gebleken is, dat alles hier volkomen rustig verloopt. Men is van geslacht op geslacht gewend ge raakt aan de grote attractie van dfe kermis, welke vooral de jeugd een week lang in wonderstad doet leven. Welke houdbare bezwaren kunnen er dan tel kens weer tegen in gebracht worden? Wij kunnen ons voorstellen, dat een Braderie de middenstand meer direct voordeel geeft, maar men moet ook om de niet-middenstand denken en er is trouwens geen enkel bezwaar zowel een kermis te houden als een Braderie te organiseren. (Red.) 8 De waard ging Jimmy voor naar de kelder. Hij liep langs een stenen wenteltrap naar beneden en daar wees hij Jimmy de deur aan, waarom het ging. „Hij gaat naar binnen open", zei de waard, die een kaars had aan gestoken om Jimmy wat te kunnen bijlichten. „Ik heb er op alle manieren al mijn schouders tegen gezet, maar er is geen verwikken of verwegen aan het ellendige ding", zei de herber gier. „Laat mij 't maar eens proberen", zei Jimmy Brown en hij begon uit al le macht tegen de deur te duwen.- Wat hinderlaag was gelokt, dat de twet I er toen gebeurde, had Jimmy Brown zeker niet verwachtDe deur klem de namelijk helemaal niet maar vloog met een onverwachte ruk open en voordat Jimmy goed besefte, wat er met hem gebeurde, viel hij met een smak in een donkere ruimteHij kwam half op zijn schouder en half op zijn hoofd terecht en dat versufte hem een beetje. Maar toen hij tot zijn positieven kwam had hij niet lang no dig om te begrijpen, dat hij in een heren", die hij naar Braanjzijl hul moeten brengen, ook in het complot) zaten en dat hij als -een domme school. I jongen in de val was gelopen.... Maai I waaróm?" peinsde Jimmy. „Waarom I heeft dat stelletje mij hier in deze I vuile kerker gesmeten? Daar mo(|| toch een reden voor zijn. Geld heb ik I niet. Alleen maar een auto, maar die I stamt uit het jaar 1923. Daar kan het I die boeven toch niet om te doen zijn...." Dc laatste twee meerdaagse tochten, welke de krant in dit zomerseizoen organiseert, n.I. op a.s. Maandag naar Rijn en Eifei en de daarop volgende week naar Belgie en Luxemburg, zijn tot op de laatste plaats volgeboekt, zodat wij hiervoor tot onze spijt geen nieuwe inschrijvingen meer kunnen aannemen. De buitenlandse reizen zijn zonder uitzondering een succes geworden en de talloos velen, die wij over de landsgrenzen brachten, hadden over de organisatie niets dan lof. Waar in de laatste week van Augustus de meeste vacanties weer aflopen en dientengevolge de belangstelling taant, moest van het organiseren van meerdere buitenlandse reizen worden afgezien. pond. Nabij Apeldoorn wordt de nodi ge gelegenheid tot ontspanning geboden en in het fraaie Jachthuis „Sint Hu- bertus" zal men opgetogen zijn over de kunstschatten, die hier zijn bijeen gebracht. Voor deze tocht bedraagt de reissom, inclusief kopje koffie, entree's en diner f 12. Voor 18 Augustus is nog een be perkt aantal plaatsen vrij voor de tocht naar de Aalsmeerse bloemenvei ling, de luchthaven Schiphol en Avi fauna, drie bekende attractie-oorden, die een waarborg vormen voor het welslagen van de dag. Ook hiervoor bedraagt de reissom slechts f 12, waar- Dit wil niet zeggen, dat er niet meer met de krant kan worden ge reisd, want er staan voor de Augustus maand nog vier aantrekkelijke dagtrips op het program, die niet alleen de ge legenheid bieden om eens gezellig uit te gaan, doch tevens om de nodige in drukken op te doen van de schoonheid van eigen land. De eerste tocht start op Donderdag 14 Augustus met als einddoel Apel doorn en het Natuurreservaat, De Ho ge Veluwe. Liefhebbers van natuur schoon krijgen op deze tocht het volle Uitgeest krijgt zijn jeugdhuis en de prachtige Hemonyklok blijft in de to ren van de Ned. Herv. Gemeente han gen. Deze mededeling, niet alleen ver heugend voor de inwoners van Uitgeest, maar ook voor velen daarbuiten, deed ons ds. mr. G. D. Boerlage, Ned. Ilerv. predikant. Velen die zich bezorgd toon den over de plannen tot de verkoop "an de klok naar de Verenigde Staten, zul len zich hierdoor opgelucht gevoelen. Met dat al is een einde gekomen aan de dreigende verkoop van de torenklok aan het Alfred College te New York, welke verkoop in het begin van dit jaar zovele tongen en pennen in beroe ring heeft gebracht. De restauratie van de voormalige pas torie tot verenigingsgebouw is tevens verzekerd en reeds is dit werk opge dragen aan de N.V. Bouw- en Aanne mingsbedrijf Jb. Prett te Oostzaan, die nog deze maand met het werk hoopt te beginnen. Alles bij elkaar, o.a. aankoop, bouwkosten en inventaris, zal de res tauratie een bedrag van niet minder dan 37.500.vorderen. Aan giften en toezeggingen is tot heden 34.100. ontvangen. Voor deze bijdragen, waar onder er zijn uit Indonesië en Amerika, is de Ned. Hervormde Gemeente uiter aard zeer dankbaar. ALKMAAR, 10 Aug. Aardappelen S11 en idem drielingen 5,507,50; sla- bonen 3448; snijbonen: stam 2541 en pronk 2037; komkommers 817; toma ten: A 2847 en Bonken 20—26; druiven 1 30—1,50; bloemkool: I 30—55 en II 12— 30; rode kool 4—10; meloenen 3564; groene kool 66,50; spinazie 24t—34; sla 28; postelein 12—21; andijvie 1124; bieten 5—9; bospeen 818; waspeen 8 22; uien 7—11,50; soepgroenten 24; pe terselie 23,50. bij de entree-gelden, een kopje koffie en het diner voor onze rekening komen. Hetzelfde tarief betaalt U voor een dagje naar Den Haag en Rotter- I dam op 20 Augustus. Bezichtiging van de Maastunnel en een rondvaart door ae havens vormen hier de hoogtepun ten van het program. Ook hier krijgt men een kopje koffie en een uitstekend verzorgd diner op de koop toe. De laatste reis gaat op 28 Aug. naar Loosdrecht, 't Gooi en Valkeveen met als bijzondere attractie een be- zoek aan het slot Sypersteyn, waar zo I veel schoons te zien is, dat U er ver rast door zult zijn. Met entree, een I kopje koffie en diner verzorgen wij I deze reis voor U tegen een bedrag I van f 10.50. Dit uitstapje belooft een| waardig slot te vormen van het sei- zoen. Mocht U bij deze opsomming lets I vinden wat van Uw gading is, danl behoeft U slechts aan te melden aanl het bureau van dit blad, waar men er dan verder voor zorgt, dat U onge stoord op reis kunt gaan. Wacht met Uw opgave niet te I lang, want dan zou de kans bestaan, dat U wordt teleurgesteld. GLADIOLEN WEEK INBEVERWIJK Ook onze 16 etalages staan in feesttooi. U ziet er o.a. 10 nieuwe modellen zit-, eet- en slaapkamers, ontworpen door bekende tekenaars en vervaardigd door de beste meubelmakers van ons land De prijzen zullen U erg meevallen. Gaat U ook eens kijken op onze showroom met 120 modelkamers. Daar vindt U de nieuwste modellen. Vrij te bezichtigen (Advertentie, Ing. MetJ.) De drukte van gisteren De enorme drukte, die gistermorgen in Alkmaar heerste blijkt het meest uit de tellirig, welke van 11 tot 12 uur door de Verkeerspolitie werd gehouden. Er werden alleen in de binnenstad 952 per- Wij hebben vanmorgen een klein meisje gezien, dat bus jes onder haar schoentjes had die ze met touwtjes vasthield, zodat ze er op kon lopen en we vermoeden, dat er dezer dagen in vele huis gezinnen naar lege busjes van gelijke grootte zal ge zocht worden, omdat alle kinderen tussen zes en tien aar er plotseling op willen 'open. Wat het ene kind doet wil het andere ook, en 's rrwn er rmdaag één met een bijzonder spelletje op straat ziet kan men er zeker van zijn dat er morgen tien zijn en dat men ze over morgen in alle straten kan aantreffen. Wij hebben ons, wat het kinderspel betreft, wel eens afgevraagd of er voor diver se spelen bijzondere tijden zijn. Soms ziet men de straat vol tollen en met zweepjes slaande kinderen en plotse ling hebben de tollen weer plaats gemaakt voor knik kers en lopen jongens en meisjes met zakjes vol stui ters. Ook die verdwijnen op een goede dag en men zal er nog sporadisch een jon gen mee aantreffen. De meisjes hebben het spring- lo-'W uit de l ast gehaald in op alie trottoirs ziet men in- en uitspringende meis- jes, vaak zelfs meisjes, die eigenlijk al jonge dames zijn geworden maar zich onmid dellijk weer kind voelen als zij een rondzwaaiend touw ontdekt hebben. Wie bepaalt wanneer het tol-tijd is of wanneer het springtouw uit de kast moet komen Wij geloven dat daarvoor geen vastgestelde tijden zijn en dat één meisje met een drijftol in staat is de eerst volgende weken door mas sale navolging de gehele stad onveilig te maken. Er zijn kinderspelletjes die even spoorloos verdwij nen ais ze gekomen zijn en nooit meer terugkeren. In onze prille jeugd liepen alle schooljongens met een dek seltje van een bus of een scheen smeer doosje. Er was in het midden een gaatje geboord waardoor 'n touw tje was gestoken dat met een lucifertje werd vastge houden. We wandelden naar school met het touwtje m de hand en het dekseltje rolde naast ons. Het tens de grote kunst om het precies op de rand van het trottoir te laten lopen en diverse jongens waren daar experts in. In alle straten zag men jongens met rollende dek seltjes en het merkwaardi ge is, dat dat kinderspelle tje verdwenen is om nooit meer terug te keren. Wij herinneren ons nog goed hoe onze kleine zus ters - en alle meisjes in de stad - met bikkeltjes speel den. Ze zaten op de hard stenen stoepen en hadden een stuiter, die telkens op en neer sprong en tijdens elk sprongetje moest er een bikkel gekeerd worden. Het waren bikkeltjes van koper of hout en ook wel van been en we hebben het vermoe den dat ook onze moeders en grootmoeders zich daar vroeger mee vermaakt heb ben. Maar de bikkels zijn even spoorloos verdwenen als de dekseltjes van de schoensmeerdoosjes en men kan ze hoogstens nog in een antiquiteitenwinkel aan treffen. En waar zijn onze hoepels gebleven, de houten met een stokje en de ijzeren met een haakje? Er is een tijd ge weest, dat de smeden er een goed daggeld mee verdien den. De ongeschreven wetten van het kinderspel hebben ze afgeschreven en het ziet er naar uit of ze nooit meer terug keren, tenzij mis schien plotseling eens een meisje gaat bikkelen en de speelgoedwinkels een paar weken later voorraad te kort komen om alle meisjes aan materiaal te kunnen helpen. Twee spelen zijn er, die waarschijnlijk nooit zullen ijnen en die - merk- miardiq genoeg een scher pe scheidingslijn trekken tussen jongens en meisjes. Dat zijn het springtouw en de bal of het balletje waar tegen getrapt, kan worden. Er zijn practisch geen touw tje springende jongens en geen voetballende meisjes. Voetballen is van alle tij den, touwtje springen heeft blijkbaar zijn eigen tijd en „breekt even los" zodra het eerste meisje met haar springtouw op straat ver schijnt. Het is wel eens interes sant de ongeschreven wet ten van het kinderspel va re gaan. Er zijn enkele axio ma's maar er is veel. dat van het toeval afhangt Be grijpen zullen we het nooit, maar daar zijn we misschien te oud en te verstandig voor geworden. sonenauto's geteld (vorige week 584), 73 autobussen (v.w. 46) en nog 54 vrachtauto's. De rijwielstallingen in de stad waren overvol. Op het Canadaplein stonden alleen al 121 personenwagens en 50 bussen ge- parkeer3. Honderd en twee en dertig personenauto's hadden op het Doelen- veld een plaatsje gekregen. Een alge mene klacht, die de verkeerspolitie kreeg te horen, was, dat het oponthoud aan de ponten zo vreselijk lang duurde. Sommige toeristen moesten bijna een '*ur wachten voordat zij konden wor den overgezet. Dat aanrijdingen bij zulk een stroom van voertuigen niet uitblijven is logisch. De verkeerspolitie moest daarvoor gistermorgen vier maal er op uittrekken. Ernstige persoonlijke ongevallen deden zich echter niet voor. Om half tien werd op de Kanaalkade een dame op een bromfiets aangereden door een personenauto, die de Nieuwe- sloot wilde indraaien en niet tijdig richting had aangegeven. De wielrijd- ster liep enige schaafwondjes op en klaagde pver pijn in haar rug. Twintig minuten later stak op de Kanaalkade, op de hoek van de Kaarsemakersgracht, een 8-jarig jongetje pardoes de weg over. Hij liep tegen een auto op, waar van de bestuurder nog juist op tiid wist te remmen. Met een hoofdwonde moest de knaap naar huis worden ge bracht. Om tien over half twaalf werd een tandem met hulpmotor gekraakt door een bestelwagentje, dat van de Kennemerstraatweg af de Maclaine Pontstraat wilde inrijden en dat geen voorrang verleende aan de van tegen overgestelde richting naderende tan- dem._ De laatste aanrijding, die door de politie werd geregistreerd, gebeurde om kwart over twaalf on de hoek Koor straat— Kerknlein. Eén Engelsman remde toen hii de verkeersagent ziin hand zag opheffen zo plotseiing. dat de bestuurder van een motorbakfiets tegen de achterkant van de Engelse wagen botste. Gevolg: een ingedrukte bagageruimte. Er zijn filmverhalen di lijk kan vertellen en dit i Men kan 't proberen mat spoedig zo in vast, dat niei jets van begrijpt. Trouwt van het beroemde Ventu voor het Festival der Ja Carlo moeten spelen, beg; ook niets van hoe hun ge: seling verrijkt is met een een maand of acht, die n niet kan praten en dus vertellen wie zijn vader zijn. De kleine blijkt uit tehuis afkomstig en is aan de adres bezorgd, zodat ee leden alle reden heeft on den, dat hij er de opa van ster uit het kindertehuis di Carlo is gezonden om hei merkt terug te halen, bew dwongen de moeder te zijr. gedame, die een huwelijk ger van de band wil force: Icleine aan haar deftige vai als haar kind aangewezen blijkt er dan nog een filr van wie het kind werkelijk orkest heeft de baby ini adopteerd en er volgen zovi komische verwikkelingen, belangstellend afvraagt h weer uit de knoop zal mo Re toeschouwers vermak: blijkbaar kostelijk mee, ma dan het filmverhaal trekt van Ray Ventura de aand het uitstekende amuseir geeft. Wie de film „We ga rijs" van hetzelfde gezelsi heeft, zal er zeker prijs op de belevenissen in Monte te maken. Muusici en acte Ventura, Philippe Lemai Lanner, Audry Hepburn en deren hebben er toe mee; deze film velen een gezel of avond kan bezorgen. „Telefoon voor U" met wart in de kostelijke rol va prijsvraagwinnaar is al gen circulatie, maar sinds de van dit luchtige, komische de Ned. bioscopen is er nof nig op de markt gebracht, d: genre) mee kan concurrerei mate dwaze geschiedenis v; die met een radio-prijsvraag dollar aan goederen wint is de AVRO als hoorspel geb: men moet de film met haa logen en idiote scènes heb om het fijne er van te kunni James Stewart geeft een ral van de radeloze Bill Lawren die alleen door het noeme naam „Harry James" zich d van een behoorlijk warenhi dak haalt: 7500 blikken soep ijskasten, een verplaatsbaar 2000 heesters, een slaapkame ment. enfin te veel om op De fiscus komt de toch al r ir.et goed verstoren door 700 omstertbëlasting "té vördërê] voor Bill het sein om va dwaze situatie in de ander; Een film voor een gezonc van de lachspieren. De titel van deze geheel opgenomen avonturenfilm ve toeschouwer naar het eerst van de 19e eeuw, toen ei strijd ontbrandde tussen Er het toen nog jonge Amerika, nend avontuur uit deze striji deze film op fraaie wijze in bracht. In die dagen n.I. kre; Marshall de opdracht met de Engelse blokkade der F; ten te breken. Bovendien trachten een goudschat van lioen dollars een Frans g< in ontvangst te nemen en ov< gen. Marshall accepteert de als de ontslagen kapitein die in de Franse wateren go is, hem mag helpen. Deze graag, omdat hij gaarne zijl verloofde Leslie hoopt te En dan beginnen de avoi goed en mede door de gei Leslie (zeer goed gespeeld dc Lansburg) komen zowel M: Waldridge met de zeer rum manning met de gevreesde man met de haak) aan het tal van hachelijke situatie: voeren hun listig plan uit: neemt het bevel over en men er bijna zeker van dat verdronken is. Doch deze ko rolina aan land en weet de r overtuigen, dat hij met een de gouden schat zou kun: halen. Dit gelukt ten slotte i opwindende en zeer sensatio; turen. Mare Stevens en Patri; trekken zeer de aandacht c boeiend spel als Marshall en ge. Gene Evans als „de ma haak" is een opmerkelijke fij Vol belangstelling hebben schouwers het avontuur uit der vorige <euw gevolgd, kleuropname spreekt de film ker tot de verbeelding. Het hoofdnummer werd door de twee zeer actuele jou: ingeleid door twee opmerkelij films en een muzikale zang film met goede artisten. Een belangrijk deel der Ni Jeugd heeft zijn hart verpar blonde filmster Doris Day, de tige. weliswaar niet knappe, r Pathieke verschijning uit tal: slaagde musicals. Haar songs door radio, film en gramof genieten een wereldvermaar alleen haar naam op de affii (eeds in "staat het Harmonii gisteravond tot de allerlaat; biet voor het merendeel jeu ioekers te vullen. Doris heeft i Per Bros-productie „On moon de microfoon, band, jitter bug verwisseld voor een schomme de veranda van een Amerika; *en rose baljapon anno 1917 key-trot. Zij heeft evenwel venslust behouden. Deze heef V'ens hard nodig om de stuc baar dromen William Shenr don McRae) tegen de wil vai der te veroveren. Alvorens kunnen zijn van dit blij gelul indrukwekkende serie 'chijnlijkheden voor lief moet- men zich geamuseerd het

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 2