Zuidafrikaanse pers klaagt over de benepen immigratie-politiek VARA nam journalisten tijdens diner bij de neus België wacht op de resultaten der Parijse besprekingen Hoeve „De Eerste'' in Wieringermeer door het vuur vernield Nederlanders van de Nelly De veroverden Kaapstad Keuringsraad in Pretoria werkt uiterst traag „Goed genoeg" voor Zuid-Afrika 'oyé der N S. door trein overreden Niet van harte welkom Ongedachte medewerking aan radio-uitzending Ex-P.T.T.-ambtenaar stal geld uit brieven Indrapoera Heinze gaat trouwen Internationale steun voor actie tegen dienstplicht? hooi gingen verloren Flora-theater herleeft Maandag KoJit B&iieJk Kapteins van „Radmar" en „Marjory" hadden schuld Een auto voor invalide militairen Krachtig Japan is een onvermijdelijk risico SYNGMAN RHEE KREEG GROTE MEERDERHEID Installatie op Vrijdag a.s. De eerste Britse atoomexplosie spoedig te verwachten in Vinken werd vierde derde etappe (Van onze correspondent in Kaapstad) jQEZE week heeft Kaapstad een invasie van Nederlanders beleefd. Het emi- grantenschip „Nelly", dat met ruim twaalfhonderd landgenoten op weg is naar Australië, liep de Tafelbaai binnen en de passagiers kregen verlof om een dag san land te gaan. De Nederlanders hebben zich niet die kans laten ontgaan om de witte stad van Jan van Riebeeck te bezichtigen. In de morgenuren reeds hoorde men overal in het centrum Nederlands spreken; de emigranten waren te vinden in de dubbeldekker-bussen en in de enorme warenhuizen, by de bloemen- verkoopsters rond het postkantoor en in de tuinen rond het parlementsgebouw. En zy liepen, verbaasd en opgetogen om zich heen kykend, in de zonnige Adder- leystraat en in al de straten, die op deze voornaamste aller Zuidafrikaans© winkelstraten uitkomen. JUIEMAND hunner had veel geld ter beschikking; enkelen wisselden een paar guldens, een handjevol Belgische francs of een enkele dollar. Maar de zon scheen over Kaapstad en de emi granten zagen de toekomst Optimis tisch tegen. Het was duidelijk, dat sommigen nog onder de indruk waren van het afscheid van Nederland. Maar verreweg het merendeel had reeds ge leerd, alléén vooruit te kijken. „In Europa is geen toekomst meer, Neder land wordt te vol en Australië is een jong land met veel ruimte en veel kansen". En na al die argumenten steeds weer het hartverwarmende re frein: De kinderen! De toekomst van Willem en Jan, de toekomst van Corrie en Maartje. „Ik heb vier jongens", zei een gara geman uit Rotterdam. „Voor hèn gaan we naar Australië. Zelf had ik een goed stuk brood, mijn vrouw en ik waren tevree. Maar de toekomst van je kinderen, daar ben je toch óók ver antwoordelijk voor?" INE aanwezigheid der Nederlandse emigranten die 's avonds weer allemaal aan boord van de Nelly wa ren teruggekeerd is in Kaapstad Sliet onopgemerkt gebleven. Zowel de Afrikaanse als de Engelse pers publi ceerden foto's en berichten en waren het er roerend over eens, dat de Ne derlanders over het algemeen een uit stekende indruk maakten. Bijzonder opvallend was het hoofdartikel, dat de volgende dag in The Cape Arugus ver scheen. Het Blad beschuldigde er de Zuid-Afrikaanse regering van, het im migratieplan van Smuts (die tiendui zenden Engelsen wilde laten komen) vrijwel vernietigd te hebben. De mi nister van binnenlandse zaken, deze handelwijze goedpratend, had ver klaard dat alleen het beste goed ge noeg was voor Zuid-Afrika. Verwij zend naar de honderden Hollanders, die voor één dag in de straten van Kaapstad werden gezien, schreef het blad: „Velen hunner leken ons wel terdege „goed genoeg" voor Zuid- Afrika! In geen land, dat dringend be hoefte heeft aan nieuw blank bloed, fceeft enige regering meer gedaan om de immigratie terug te drukken dan de onze deed. Dit jaar zullen 54.500 Nederlanders zich vestigen in de lan den van het Gemenebest. Van deze duizenden knappe en hardwerkende mensen zullen ér slechts 5500 naar Zuid-Afrika komen. In bijna iedere tak van industrie wordt de ontwikke ling geremd door gebrek aan geschool de arbeidskrachten. En er is nog geen teken, dat de regering eindelijk ver entrust wordt over het feit. dat Zuid- Afrika helemaal achteraan komt in de race van het Gemenebest tot verster king van de blanke bevolking. Daarom ging de Nelly rond de Kaap naar Australië, met blank bloed." Deze klacht staat niet op zichzelf. In de Afrikaanse pers worden de laatste weken voortdurend ingezonden stuk ken opgenomen van mensen, die werk krachten uit Europa wilden hebben, maar soms meer dan een jaar vergeefs wachtten op de benodigde vergunnin gen en papieren. Men richt zijn klachten voorname lijk tegen de Keuringsraad voor Immi granten in Pretoria een zelfstandig Emp Gisteren is de 56-jarige K. van Lam- balgen, technisch assistent bjj de Ne derlandse Spoorwegen op de spoorlijn MeersenMaastricht bü Marienwaard door een personentrein gegrepen en op slag gedood. De heer van Lambalgen had de lei ding van een onderhoudsterrein en was tijdelijk gedetacheerd bij de dienst van weg en werken te Maastricht. Hij stond gebogen over de spoorlijn en hoorde door het lawaai van een passerende trein uit de richting Bunde de trein Uit de richting Meerssen niet aanko men. Door deze trein werd hij over reden. Bnrnameester d'Ailly: IJ-tunne verdient voorrang boven die aan de Hembrug Tijdens een persoonlijk onderhoud met de burgemeester van Amsterdam, mr Arn. J. d'Ailly, heeft de voorzitter van het IJ-tunnel-comité, de heer E. M. Versteeg, enige onderdelen van het IJ- tunnelvraagstuk ter sprake gebracht. De burgemeester wees daarbij nog eens met nadruk op het feit, dat hij een ster ke voorstander is van een oplossing van het probleem der IJ-oeververbin- dingen, die ook z.i. dringend verbete ring behoeven. Hij zeide er van over tuigd te zijn, dat, hoewel hij de scheep vaart, die tot een van de levensbron nen van Amsterdam behoort, een warm hart toedraagt, de bouw van een IJtun- nel allereerst moet geschieden en daar na die van de Hembrugtunnel. Hij zei- de alle hoop te hebben, dat binnenkort de zozeer begeerde juiste oplossing zal wosrtles. gevonden. werkend lichaam, dat nauwe contacten onderhoudt met het departement van arbeid en men zegt dan, dat de Keuringsraad veel te langzaam werkt. De Raad laat de mensen in het on zekere, soms acht, of tien of twaalf maanden lang. De werkgevers, die in tal van gevallen „zitten te springen" om blanke werkkrachten, worden moe deloos en geven het. maar op. WU geloven, dat deze klachten bij de Keuringsraad niet aan het juiste adres zijn. Eerder staat het voor mij vast, dat de Zuid-Afrikaanse regering ten aanzien van het gehele immigratie- vraagstuk nog op twee gedachten hinkt. Dat is deels een gevoelskwestie. De nationalistische Afrikaners, die thans aan de macht zijn (en dat ook wel definitief zullen blijven), hebben van de „uitlanders" nooit veel plezier beleefd. Hun voortdurende strijd tegen buitenlandse inmenging heeft hun, hoewel ze dat weigeren te erkennen, een isolationistische karaktertrek ge geven en die speelt bij een overigens briljant politicus als dr. Dönges die binnenlandse zaken beheert stellig een rol. Daar komt bij, dat men de jongere generatie der Afrikaners, die voor het eerst haar kansen krijgen in de opbloeiende industrie, die kansen zeker niet wil ontnemen door een ai te ruimhartige immigratiepolitiek. Het eigen volk gaat nu eenmaal volkomen terecht, voor. En dan komt daar voorts nog bij, dat Zuid-Afrika niet één ongeschoolde emigrant kan opnemen. Voor het ver richten van ongeschoolde arbeid zijn hier tien millioen niet-blanken. Op dat principe rust het gehele economische leven. Desniettemin zijn velen van oordeel dat de regering de deur niet voldoen de open zet voor blanke immigranten en dat de voortgaande industrialisatie Zuid-Afrika tenslotte toch zal dwingen tot het opnemen van emigranten. En men acht die tijd niet verre meer. Dat er dan voor vele duizenden Nederlan ders nieuwe kansen geschapen zullen worden, is boven iedere twijfel ver heven. Nederland heeft hier nog altijd een uitstekende naam. (Van onze speciale verslaggever) HE V.A.R.A. gaat een merkwaardig jubileum vieren. Het jubileum van de 250ste uitzending van een „Artistieke Staalkaart". Dat zal hedenavond geschieden op de gebruikelijke tijd van 7 uur. Merkwaardig is dit jubilenm, omdat weinig radiorubrieken een zo lang leven beschoren is. De „Artistieke Staalkaart" kwam zes jaar en twintig weken geleden voor het eerst in de aether. In het begin niet wekelijks. Na verloop van enige tijd echter wel getrouw iedere Zaterdagavond tussen 7 en 7.30 uur, toen gebleken was, dat deze rubriek deze klankfolo van het artistieke leven in Nederland overal weerklank vond. De „Artistieke Staalkaart' jubileert QMDAT het jubileum van een radio- debuut een publieke zaak is, heeft de redactie van de „Artistieke Staal kaart", met name de heren Max Den- dermonde en Rutger Schouten, gezocht naar een mogelijkheid het grote publiek erin te betrekken. Dat is op een origi nele manier gebeurd. Als vertegenwoor digers van „het grote publiek" nodigde men een aantal persmensen aan een maaltijd in het Amsterdamse Apollo- paviljoen. Men vertelde hun daar, dat er plannen waren een wijziging te bren gen in de vorm, waarin deze rubriek gegoten is. „Wij willen van onze staal kaart een soort Ronde-tafel maken", zei Max Dendermonde. Na deze toelichting hoorden we een proefopname van het program van Za terdag j.l., maar nu vele malen onder broken door vragen. - „De heren gelieven er maar on gezouten critiek op te leveren", was tevoren nog te verstaan gegeven. Wel die critiek is de VARA-mensen niet bespaard gebleven. Zeker, de toon was collegiaal, maar er werden zo nu en dan wel uitdrukkingen gebruikt, die bepaald ongeschikt waren voor de huis kamers van welopgevoede Nederland se luisteraars. En dat dit de bedoeling was, hebben de argeloze, verzamelde journalisten niet geweten. Tussen de discussiërende krantenmensen bewoog zich echter on opvallend een man met een microfoon onder zijn overhemdje. Dat was Cor Holst, die als redactie-secretaris de man achter de schermen is van de Ar tistieke Staalkaart. Behalve met die microfoon, was hij „bekleed" met nog andere instrumenten. In de voering van de rugzijde van zijn colbertje een an tenne, in zijn linkerjaszak een zender, in zijn rechterjaszak een stroombron, De aankleding had hem iets „zakkerigs" gegeven. Men hechtte daar echter geen betekenis aan. Die betekenis kwam pas aan het licht, toen de tafelpresident, VARA-bestuur- der Broecks, de aanwezigen vroeg, of het hun nog interesseerde, wat ze even tevoren gezegd hadden. „Èr waren n.l. een paar plaatjes van de gesprekken gesneden, waarvan de gekuiste taal mis schien in het jubileumprogram van de „Artistieke Staalkaart" van komende Zaterdagavond verwerkt zou kunnen worden.... We kunnen verzekeren, dat enkele 2 GRATIS PROEFMESJES Ontvangt U bij <nl«v«r(ng van daza advartantia bij l)vr leveranelar of bl) Ml VERKOGPKiHTOÖR tiEDERUHtt (Advertentie, Ing. Med.) Omgang mei meisje kosite hem groie bedragen Bij een normale controle op het bij kantoor der Posterijen in de Gerard Terborgstraat te Amsterdam-Zuid was de 24-jarige ex-hulpbesteller P. G. er op betrapt, dat hij uit een enveloppe een bedrag van f 20.nam. Uit het onder zoek was toen gebleken, dat G. zich meer keren hieraan schuldig had ge maakt. Gisteren stond de jongeman, wiens vader zelf PT.T.-ambtenaar is, voor de Rechtbank te Amsterdam terecht. De Officier van Justitie eiste voor dit mis bruik van vertrouwen een jaar, waar van vier maanden voorwaardelijk en aftrek van de preventieve hechtenis. De advocate vertelde, dat de jonge man omgang had met een meisje, tegen wie zijn ouders bezwaar hadden. Voor dit meisje deed G. uitgaven, die hij on mogelijk van zijn salaris van 43 gld. kon bekostigen. Zij vroeg de rechtbank haar cliënt een niet al te zware onvoorwaar delijke straf op te leggen, opdat hij nog een kans zal krijgen. Op Dinsdag 19 Augustus zal de Rechtbank uitspraak doen. IXET Amsterdamse kan- kantoormeisje, Indra poera Heinze, dat drie jaar geleden aan de di rectie van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd een brief schreef, met het verzoek of zij een vacan- tiereisje met het m.s. „Indrapoera" als werkend passagier zou mogen meemaken, omdat zij in 1926 op de Indische Oce aan op itbeg naar Java aan boord van dit schip was geboren en ernaar vernoemd werd, gaat Za terdag a.s. in Amsterdam trouwen. Haar aanstaan de man is de heer frik, een neef van de secretaris van het Amsterdamse kantoor van de Lloyd. Indra heeft indertijd het reisje met haar schip" inderdaad ook ge. maakt, als gast van de Lloyd; en nog wel in ge zelschap van oud-kapi tein W. J. Boon, te Den Haag, die in 1926 gezag voerder op de „Indra poera" was en toen, op verzoek van Indra's ou ders, die nadien in de be zettingsjaren in Indonesië in een Japans kamp om het leven kwamen, naar peetvader werd. Het was in 1949 een grote verrassing voor In- dra te vernemen dat haar peetvader nog in leven was, zoals ook voor de thans 82-jarige oud-ge zagvoerder Booon de ont dekking van zijn reeds lang doodgewaande pete kind een belevenis was. Vanzelfsprekend ontstond er sindsdien een innig contact tussen peetvader en petekind. Even van zelfsprekend is het, dat de nog zeer krasse oud- Kapitein Zaterdag a.s. Indra's getuige is bij haa. huwelijk! Er valt echter vooral voor hem ook 'wel een schaduw over deze blijde dag ia j,ï4 leven van zijn pete. kind, want Indra zal zich na haar huwelijk in Australië vestigen, waar. heen haar aanstaande man door zijn maatschap. pij (een Engelse onder, neming) wordt uitgezon. den. Pe Koninklijke Rotter. damse Lloyd deed Indra o.a. „haar schip" corn pleet en wel in de vorm van een fraai bloemstuk aanbieden en heeft ba ven dien haar en ham man, in gezelschap van oud-kapitein Boon, uitga, nodipd voor de toeristen, reis, die het m.s. „Indra. poera" aan het eind van deze maand zal maken. Dinsdag ajs. zullen de landen van de Europese Verdedigingsgemeenschap te Parijs bijeenkomen, teneinde een be sluit te nemen aangaande de duur van de militaire dienstplicht in elk dier staten. Er is een voorstel, om deze op twee jaar te brengen, maar reeds is bekend, dat Frankrijk hiertoe niet zal overgaan. De resultaten dezer bespre kingen zijn voor de toestand in België van veel belang. Het katholieke en liberale vakverbond in dat land hebben hun leden verzocht, niet aan de sta kingsactie van heden mee te doen, maar eerst eens af te wachten, wat er te Parijs zal worden besloten. De secretaris van de afdeling Brussel van het algmeen Belgisch vakverbond heeft verklaard, dat steun voor de actie tegen de tweejarige dienstplicht is ge vraagd en verkregen van de vakver bonden en de socialistische partijen in Frankrijk, Italië, West-Duitsland, Ne- krantenmensen beteuterd gekeken heb ben. „Je kunt ze ook nooit vertrouwen, die radiolui'". zei een collega tot ons. En hij vergat, dat die opmerking ook wel eens over krantenlui gemaakt] CL <rsr\ r\f~\rs I wordt. A raison van een maaltijd wa- jChUUT 6D IUU.UUU KIIO ren we er heerlijk ingetippeld. En met ons de aanwezige Staalkaart medewerkers, die door hun redactie ook in onwetendheid gehouden waren over de ware bedoelingen van deze samen komst. Een onschuldige mop, die we alleen maar hebben kunnen waarderen. De eerste boerderij in de Wieringer meer, de hoeve „De Eerste" van de heer D. Nieuwhof nabij Slootdorp, is gistermiddag tijdens het dorsen in Gistermiddag werd in Krasnapolsky te Amsterdam een oud-Flora pro gramma door de AVRO opgenomen. In dit programma dat a.s. Maandag avond om 20 uur wordt uitgezonden, treden de oude bekenden van vroeger op. Hier ontmoetten Henriëtie Davids en Johan Buziau elkaar. QNZE hooggeleerde onderzoekers heb- ben zich verdiept in de vraag of men als toekomstig vader staat kan maken op de geboorte van een dochter of van een zoon. Het blijkt niet met volledige zekerheid te zeggen, maar wel wijzen de statistieken uit, dat va ders met kale hoofden veertig procent meer kans hebben op stamhouders, dan vaders die nog dik in het haar zitten of wier schedels beginnen te schemeren. Oude mensen hebben zo hun eigen leuke gewoontetjes. Al weer de statistieken hebben doen uit komen, dat mensen fan zestigjarige leeftijd en ouder, tien procent van het babyvoedsel opeten. De kattenwe- ield telt in de Verenigde Staten vol gens een globale schatting twintig millioen zielen. Veertig procent van deze katten gedraagt zich naar beho ren en blijft binnenskamers. Tien pro cent zwerft in het wild rond en de helft van alle Katten voorziet in eigen levensonderhoud door het vangen van muizen en ratten op de boerderijen, in fabrieken, gevangenissen, restaurants, schepen enzovoort. Dat is dus wat men noemt vrije economie. Als we over vrijheid spreken, denken we direct aan echtparen: een wonderlijke ge dachten-associatie. Welnu, na een uit gebreid onderzoek is komen vast te staan, dat een man als hij bood schappen voor zijn vrouw moet doen een lijstje meekrijgt, waarop alles netjes staat genoteerd. De mannen schijnen zich stipt aan die lijstjes te houden. Doch vijf en zeventig proeent van de winkelende vrouwen doet boodschappen zonder enig hulpmiddel voor het geheugen. D Volgens een krantenbericht uit Oost-Berlijn, kan men in Rusland niet spreken van een „corps geneesheren". Veeleer zou men moeten zeggen: „Geneesdames en -he ren", want meer dan de helft van alle Mossadeq it weer zwaar in de olie.'! artsen draagt rokken. O Een gevaar lijk nieuwtje is dat van een make laarskantoor in Den Haag. Daar be weert men namelijk, dat de waarde van een huis met maar liefst twaalf procent stijgt, als het opnieuw in de verf is gezet. Als het nu maar niet wordt: „Is het de minister bekend..?" O Zwitserse douane-beambten te Por- rentruy onderwierpen een grote, zwar te luxe auto, welks inzittenden op weg waren naar Frankrijk, aan een nauw gezet onderzoek. De heren van de auto stonden namelijk bekend als smokkelaars. Ondanks het uitgebreide onderzoek werd er niets verdachts ge vonden. Toch liet men de heren nog niet gaan. En de ijver werd beloond. Een der douaniers ontdekte plotseling dat onder het dunne laagje nikkel van de bumpers en de wieldoppen, zuiver goud zat! De waarde bedroeg zeven honderdduizend gulden. Volgens het Franse ministerie van gezondheid, drinken de Fransen meer alcohol dan welk volk ter wereld ook. Minstens één millioen Fransen moeten worden beschouwd aan de drank verslaafd te zijn. Het verbruik van wijn is thans tweemaal zo groot als zeventig jaar geleden. In arbeiderskringen is het heel gewoon, als een man zes liter wijn per dag drinkt. In de districtr waar de wijnbouw wordt uit"pn-f-'- is het verbruik nog veel groter brand geraakt. De brandweren van Slootdorp, Wieringerwerf en Midden- meer slaagden er niet in de overvolle schuur te behouden en honderdduizend kilo hooi werd mede een prooi der vlammen. Omstreeks het middaguur was het personeel van de heer E. Zuidema te Slootdorp in de schuur aan het werk met een grote dorsmachine. Door het warm lopen van een poelie van de stropers raakte een hoeveelheid stro in brand. Er was geen houden meer aan: metershoge vlammen boorden zich weldra door het dak van de schuur, waarin behalve het hooi ook een grote hoeveelheid grasmeel van de coöperatieve drogerij uit Middenmeer was opgeslagen. Het hooi ging in vlam men- op, doch het grasmeel, diverse landbouwmachines en de dorsmachine konden tijdig worden gered. Door de gunstige wind liep het woonhuis ge lukkig geen gevaar. Tot overmaat van ramp geraakte de bijwagen van de brandweer uit Sloot dorp, welke het eerst ter plaatse was, in de bocht door te grote snelheid on dersteboven, hetgeen de verwarring nog groter maakte. Weldra verschenen echter ook de spuiten uit Middenmeer en Wieringerwerf, die de laaiende vuurzee met negen stralen aantastten. De blussingswerkzaamheden waren gisteravond nog in volle gang. Het was toen nog niet bij benadering te zeggen hoelang het nablussen van het smeu lende en af en toe weer opvlammende hooi kon duren. De schade wordt door de verzekering gedekt. Gestrand op de Maasvlakte De inspecteur-genêraal voor de scheepvaart heeft gisteren bij de be handeling van de strandingen van het Engelse schip „Radmar" en het Pana mese schip „Marjory" op de Maasvlak te bij Hoek van Holland door de raad voor de scheepvaart, verklaard, dat in beide gevallen de schuld vrijwel uit sluitend lag bij de kapiteins van de schepen, die zeer slecht zouden heb ben genavigeerd. De inspecteur-gene raal voegde hieraan toe, dat de ramp met de „Radmar" had kunnen worden voorkomen, indien de loods mee bui tengaats was gegaan. Enkele van de meest ernstige invali den van het militair oefenings- en her stellingsoord „Aardenburg" te Doom zullen in de toekomst de beschikking krijgen over een kleine auto indien de medische leiding zulks adviseert. Men zal zich hierbij beperken tot hen, wier ruggemerg is geraakt en die hier door gedeeltelijk verlamd zijn. De wa gentjes zullen speciaal voor handbestu ring worden ingericht. In een speciale instructiewagen zullen de patiënten op Aardenburg worden geoefend. Als zij voor hun rijbewijs zijn geslaagd, krijgen zij een eigen wagentje, ter be schikking gesteld door het ministerie van oorlog. Binnenkort zal de eerste wagen worden overgedragen. Gistermiddag is ter hoogte van Baarland het 4372 ton metende Finse schip Ariana in de Westerschelde aan de grond gelopen. Het was op weg naar Antwerpen. Het is gisteravond niet gelukt het schip vlot te slepen. Heden zou zulks opnieuw worden ge probeerd. derland en Luxemburg. Intussen heeft het N.V.V. hier te lande ai doen weten, dat het zich met de actie niet zal in- laten, omdat het hier een politieke kwestie betreft. In België zullen de gas- en electri. citeitsbedrijven blijven doorwerken. De spoorwegarbeiders zullen het werk tus sen 10 en 13 uur neerleggen. De douane zal inplaats van te staken de reglemënl ten bijzonder nauwkeurig toepassen. Afgevaardigden uit het gehele land worden bij de manifestaties te Brussel verwacht. Het Belgische kabinet heeft Vrijdag acht uur vergaderd ter bespreking van de voorstellen, die Belgie zal doen op de bijeenkomst van E.V.G.-landen. De beslissing, die het kabinet heeft geno men, zal eerst worden bekendgemaakt nadat de besprekingen te Parijs achter de rug zijn. In gewoonlijk welingelichte kringen is men van mening dat aan de Belgi- sche delegatie is opgedragen er op te staan dat de vijf andere E.V.G.-deelge- noten zonder omwegen zullen verkla ren hoe lang nu h.i. de tijd van eerste en herhalingsoefeningen zal moeten zijn. Men meent dat Belgie er bij deze landen op aan zal dringen binnen een maand te antwoorden. Besluit van Honoloeloe Slechts defensieve wapenen De positie van Japan in het gebied van de Stille Oceaan is volledig in beschouwing genomen door de minis ters van buitenlandse zaken van de V.S., Australië en Nieuw Zeeland bij hun jongste besprekingen. De minis ters zijn 't er over eens geworden, dat de herleving van een krachtig Japan om het machtsevenwicht in Oost-Azië te herstellen, een onvermijdelijk risi co is, doch een risico, dat nauwlettend in het oog moet worden gehouden. De V.S. zullen de herbewapening van Ja pan blijven beperken tot defensieve wapenen. De Zuidkoreaanse presidentsverkie zingen hebben tot resultaat gehad, dat Syngman Rhee is herkozen met ruim vijf en een kwart millioen stemmen, tegen amper achthonderdduizend op zijn concurrent Lie Sji Joeng. Da presbyteriaanse predikant Ham Tai Joeng is tot vice-president benoemd. Hij kreeg ruim twee millioen stem men, tegen zjjn naaste concurrent bij na anderhalf millioen. Syngman Rhee zal op 15 Augustus, op de feestdag der Koreaanse onafhan kelijkheid, worden geïnstalleerd. Bij die gelegenheid zal een algemene am nestie voor burgergevangenen worden afgekondigd. De Britse admiraliteit, heeft het lucht en scheepvaartverkeer gewaarschuwd zich verwijderd te houden van een ge bied van ongeveer zestigduizend vier kante kilometer om de Monto-Bello- eilanden (West-Australië). Eerder in dit jaar werden deze eilan den uitgekozen voor de eerste proef- ontploffing van een Engelse atoombom. Er is nog geen officiële datum vastge steld voor de proef, maar men maakt uit de waarschuwing van de admirali teit de gevolgtrekking, dat deze niet lang meer op zich zal laten wachten. Irak heeft officieel aan de secre taris-generaal der V.N. verzocht, de kwestie Marokko op de agenda van de a.s. algemene vergadering te plaatsen. De toestand in Marokko wordt gevaar lijk genoemd. De beloofde hervormin gen zijn niet ingevoerd en het gebied wordt als kolonie behandeld. Ronde van Duitsland De derde étappe van de Ronde van Duitsland, HannoverEssen over een afstand van 255 km, is gewonnen door de Luxemburger Bintz in 8 uur 14 min. 40 sec. De verdere uitslag luidt: 2. Kemp (Lux.) z.t.; 3. Saager (Did.) z.t.; 4. Vinken (Nëd.) 8.15.31; 5. De- feyter (Belg.) z.t.; 6. Berger (Did.) z.t.; 7. Mueller (Did.) z.t.; 8. Richter (Did.) z.t.; 9. Born (Zwits.) z.t. Op de tiende plaats eindigde een groot pelo ton ex aequo in dezelfde iijd als Vin ken. Hierbij bevonden zich o.m. onze landgenoten Janssen, Lambrichts, Smits en Van der Zanda-

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 8