N. H. kerk in Oudkarspel monument van schoonheid en historische waarde Gunstige gang van zaken aan veiling van de Noordermarktbond Twee Hensbroekers in wijk C gaven geen antwoord op „waterbrief" tola behaalde lijke stand er brak been De kerkelijke gemeente Conservenfabriek gaat half September draaien Het fust-vraagstuk Raad Langedijk besloot tot lening van f 65.000 Vrone werdmet 2-1 door LSVV verslagen Belangstelling voor Proefbedrijf Geestmerambacht Kroosmachine doet goed werk in Geestmerambacht „De Brederode" viste Camperduin Vuurwerk trok duizenden belangstellenden Brandweer trok van leer bij blusoe'ening Oost-Graftdijk Egmond aan Zee Raadhuis zal verbouw.' worden Petten Duinwandelingen in trek De jaarlijkse sportdag if MAANDAG 11 AUGUSTUS 1952 ii junioren: 1. G. Fransen yer. i: 1. R. Schipper 1,30- 2 3. T. Muhren 1,25 i meisjes: 1. T. Hutine edjes 17,78; 3. N. de Vries lipper 16,80. 63 n dames (nieuw clubre tlooy 25,71; 2. R. Qrooï Waard 20,03; 4. T. Stee. i: 1. M. Broek 1,45; 2. T T. Schuyt 1,35; 4. N. dj dames en meisjes: 1. j» T. Schuyt 7,84; 3. T 7. de Waard 7,12. heren: 1. - P. Schuit ijver 1,55; 3. C. Smit 1,55 ren: 1. J. Tromp 9.20; 2! 9.11; 3. J. Schrijver 8.95] 1 heren; C. Smit 26,70, 1 junioren: 1. W. v. Wes- i junioren: 1. J. Duin iunióren: 1. W. van Wes. Borst 7,90; 3. Fr. v. d. meter veteranen: 1. J, J. Goudsblom 3,57,3; 3. ile 100 meter: 1. J. v. d. Winnubst 13,3; 3. N. de 1. L. Groot 4,37,2; 2. N 3. T. Dekker 5,17,8. 1. veteranen: 1. A. van isblom; 3. J. Smit; 4. C, ipulaire radio-enemble •nen denke slechts aan iminen") vond gister, optreden in „Het Gul nagenoeg uitverkochte iwezigen heben zich op e geamuseerd. Onder x van Praag, die de om zijn vele bekende bijzondere wijze te rden diverse nummers eer wij slechts noemen Over vijfentwintig jaar, ïen gemakkelijk begrij- nming uitstekend was. ensemble is een artist ■nt of soms op meerde- Bovendien weten de hten van Accordeola ke scenes te zorgen en als solist op te treden, ss trad bijzonder op de lekende Jaap Valkhof, rking met zijn kamera voor grote vrolijkheid e zanger met zijn don- ït goede nummers (o.a, in River) die luide bij- twisseling was nog het ikele „artisten" uit het lames en één heer. Zij ïmers met succes. Het e bij applaus wie de Welverdiend kwam die iredende dame. rogramma werd ge er vlotte stemming en n applaus hadden de t te klagen. gustus 1952. us, z.v. L. Vader en M. a. Christina A., d.v. J. L Bijl. Cornelis, z.v. C. M. Timmer. Frederike, it en A. Hildering. Ro- longgriip en T. van de S. Wijnbeek en M. de 1 F., d.v. J. Vreeker en irkje G., d.v. W. C. G. Schuur. Cora G„ d.v. :ch en G van den Berg. strijd tussen twee elf en tuinbouwjongeren de Schermer, welke iet A.F.C.-terrein werd onverwacht worden één van de spelers zo im te vallen dat hij zijn 1 brak. De jongeman, tompetoren, is naar het ikenhuis overgebracht. COMMISSIE VAN EZICHT ende raadsvergadering 1 van B. en W. aan de ng van een lid in de ezicht op het middel- dsonderwijs. Deze be- akelijk geworden door van de heer H. P. e commissie. De voor- "t: 1. De heer J. F. Ie er J. Slagman. Van de toren heeft men een prachtig panorama van het Geestmerambacht tot de duinen (Van onze correspondent) pat de Nederlands Hervormde kerk te Oudkarspel een eenvoudige restaura tie heeft ondergaan, zowel de toren als de kerk, is bij velen bekend, maar dat deze kerk een monument van schoonheid en historische waarde is, zal lang niet ieder weten. Bovendien heeft men van de torenomloop een prachtig vergezicht over het gehele Geestmerambacht, met op de achtergrond Hollands blonde dui nen. Over deze kerk een monument van schoonheid, zoals er in deze omge ving maar weinig zijn is wel een en ander te vertellen, daar aan dit Gods huis vele bladzijden gewijd zijn in de oude kronieken van ons gewest. We kun nen onze geschiedschrijvers en oudheidvorsers dankbaar zijn, dat ze ons zoveel van de oude wetenswaardigheden hebben achtergelaten. Een van hen, de heer jj. Zeeman Sz. uit Noord-Scharwoude, heeft bijzonder veel gegevens verza meld uit de rijke historie van ons gewest. Uit zijn grote schat van gegevens mochten wü een en ander putten voor dit artikel. de Langedijker dorpen en fiet Geest merambacht met zijn duizenden akkers omringd door de vele sloten. Met recht kan hier gesproken worden van het rijk der duizend eilanden. De torenspits werd op 24 Augustus 1896 door de bliksem afgeslagen, zon der brand te veroorzaken. De klok, die een heel mooi geluid voortbrengt, was in 1940 voorzien van letter M, Mo numentenzorg en bleef gevrijwaard van roof door de Duitsers. De klok heeft 1.36 meter middellijn en is voorzien van een randschrift, dat luidt: In 't jaar 1638 ben ik doen maken endc tot Oudkarspel gekomen vooreerst. Hindrich-Jans- Vader' en Willem-Cor- nelissen-Boois sin min kerkemeesters doen geweest- Soli Deo Gloria. Assu- verus Koster me fecit- Amstellerdami Anno 1638. Tot Oudcarspels kerke behoor ick- ick roepe tot Gods woord gelick en ver- kondige U die vol bekwaem ende oock vreughde. U aengenaem en ook droefheid in ste de, weest hierin verdulgigh meede. HET WAPEN DER FAMILIE politieverordening >oor, dat het verbo- 1 stoffen bij zich te nelijk zijn bestemd le aldaar te versto- Oudkarspel was in 15741575 kerke lijk verenigd met Harenkarspel en in 1575 daarvan weer gescheiden en toe gevoegd bij Noord- en Zuidscharwou- JL tot 1643, toen het in 1644 zelf weer en leraar kreeg. Het dorp bezat reeds ia 1300 een kerkkapel. Voor de refor matie was de kerk gewijd aan de Hei- Kge Martinus. Die kerk had een vier kante toren zonder spits met een to rentje op het koor. Er was veel drijf- steen aan verwerkt en het bezat geen over Sint Martinus nog het volgende: pe ouders van Sint Martinus waren leidenen. De bisschop was in het jaar 316 te Sabarië in Hongarije geboren en Stierf in 397 na Christus. Als tribuun diende Sint Martinus in het Romeinse 1 leger en hij werd als Christen gedoopt In het jaar 332. In 371 werd hij Bis schop van Tours. Vele kerken zijn aan hem gewijd. Om in de buurt te blijven naast die van Oudkarspel. Nieuwe Nie- dorp, 't Veld en Sint Maarten. Aan Sint Martinus herinnert ons de datum van 11 November, zijn sterfdag, welke gebeuren nog ieder jaar door de kin deren herdacht wordt. Wij zien Sint Matinus bijna steeds afgebeeld als „tribuun" zijn mantel met zijn zwaard in twee delen snijdend en de ene helft gevend aan een arme naakte man. DE NIEUWE KERK De eerste steenlegging der tegen woordige kerk vond plaats op 28 Sep tember 1868 door J. Kroon Jb.z., toen 9 jaar oud. De toren was nog de oude, maar sterk verbouwd. Het prachtige orgel, een zeldzaam instrument, da teert van 1872. Het werd een paar jaar geleden grondig nagezien en waar no dig gerestaureerd door de bekende or gelbouwer Flentrop uit Zaandam. Een grote verbetering van het orgel was I het aanbrengen van een electrïsche I v/indmaker, waardoor de van ouds be kende functie van orgeltrapper kwam te vervallen. Daarna zijn er heel wat mooie concerten in het fraaie en stijl volle kerkgebouw gegeven, waarbij steeds opviel, welk een bijzonder mooie klank dit orgel heeft. DE NALATENSCHAP VAN REIJER ADRIAANSZOON GROENVELD. De bouw van de nieuwe kerk in 1868 kon plaats vinden, dank zij de nala tenschap van Reijer Adriaanszoon Groenveld. De geschiedenis van de te genwoordige kerk is nauw verweven met genoemde Groenveld. Reijer Adri aanszoon Groenveld, in leven burge meester van Oudkarspel, legateerde zijn vele bezittingen als huis, landerijen en gelden aan verschillende familiele den en de kerk te Oudkarspel bij een acte, welke werd gepasseerd voor Ger- rit Warmenhuizen, secretaris te Oud karspel en Cornelis Pieterszoon Bleek, als voogden en executeurs, d.d. 19 De cember 1718 en 2 Januari 1719. De ver antwoording vond meestal plaats in Augustus, vanaf 1719 op het Regthuis (Raadhuis) te Oudkarspel, in tegen- vcoordigheid van de schepenen, waar schappen, benevens de voogden en kerkmeesters. De huur der landerijen moest meestal met Karsmis (Kerstmis) voldaan worden. Uit de baten werd ook het salaris van de predikant be taald. Tot aan de huidige dag wordt er ieder jaar rekening en verantwoording gedaan van de Groenveld-administra tie. Geen wonder, dat van Reijer Adri aanszoon Groenveld in Oudkarspelïs kerk een gedenksteen voorkomt. Boven de ingang staat op een zwart-marme- ren steen in vergulde letters: Reijer Adrianuszoon Groenveld, ge boren 1647, overleden 1718 en voorts het volgende gedicht: IVien 't schitterende Goud verkeert lin dat Cement Om daarmee God ter Ere- een bouwval op te halen Dien mag het nageslacht, dat stille [erkent, Wel met den lauwerkrans- van [eeuwigen dank betalen Zo blijft dan Groenveld's naam- den Meester loont het fverk Op 't innigst saamgesnoerd- aan deez verbouwde kerk H. J. Hofdijk Daaronder lezen we: „Looft God in z'n Heiligdom" en er [boven „Eere zij God in de Hoogste Hemelen. [Vrede op Aarde in den menschen een wel- [behagen". Het geheel is sierlijk omkranst. Ver der is er nog de tekst: Gedenk aan de dagen van ouds, [merk op de jaren van elk geslacht, vraag Uvjen [nader die zal het V bekend maken, Uwe [ouders en zij zullen het U zeggen. Deut. 32:7 De kerk is eenvoudig maar zeer mooi in haar helder wit. zowel de mu ren als de pilaren, die het gewelf schragen. Van de grafstenen in de kerk is bijna niets meer te zien, daar bijna alles onder een cementlaag is bedol ven. DE TOREN De toren is spits. Deze kan men etappegewijs bestijgen met 133 treden en een ladder van 9 treden. Vanaf de omloop heeft de bezoeker een prachtig vergezicht, zowel tot de duinen als VAN TEIJLINGEN. Iets bijzonders dat dezer dagen aan het licht is gekomen door de speurzin van de heer K. Zeeman S.Z., is het wapenschild dat in het portaal der kerk hangt. Dit wapenschild is van het ge slacht der Van Teijlingens. Hierbij zij opgemerkt dat zijn familiewapen ook werd aangebracht op de Noordmuur van het voormalige gemeentehuis van Oudkarspel, dat omstreeks 1898 ge bouwd werd. Het geslacht van Teijlingen is even als het geslacht Braderode voortge komen uit het Gravengeslacht van het Hollandse Huis. Van het geslacht der Van Teijlingens vinden we het volgende vermeld: Ene Dirk van Teijlingen heeft in 1366 in samenwerking met enige Alkmaarse burgers een meer nabij Alkmaar la ten droogleggen (welk dit precies is, komt in de kronieken niet voor). Een andere Mr. Jhr. Fiom van Teijlingen, geboren 1577, werd burgemeester van Alkmaar. Een volgende Floris van Teij lingen, gedoopt in 1658, kwam door huwelijk met Alida van der Moore in 1700 aan de Heerlijkheid Oudkarspel- in Koedijk en Harenkarspel. Hij stierf in het jaar 1728. In 1713 schonk dit echtpaar aan de kerk te Oudkarspel twee zilveren bekers en een brood- schaal voor gebruik bij het H. Avond maal. Hun zoon Jhr. Cornelis van Teij lingen volgde als bezitter van de Heer lijkheid Oudkarspel. Hij was tevens schepen en hoogheemraad en dijknraaf van Heerhugowaard, tot zijn overlijden in 1738. Nadien zijn de Heerlijkheidsrechten aan andere families overgegaan. HET WAPEN Het wapen van Jhr. Cornelis van Teijlingen was als volgt: Op het schild van goud, een leeuw van sabel(zwart) met barensteel gelijk als het wapen van Brederode gedekt met helm teken, waarop eveneens een leeuw van sabeL Als we dit alles uit lang vervlogen dagen memoreren, komen we wel tot de overtuiging dat de Herv. kerk van Oudkarspel een bezienswaardigheid is, die uit historisch oogpunt van grote be tekenis mag worden genoemd. In dat verband willen we de onbekenden even herinneren, dat Langedijk een afdeling voor Vreemdelingenverkeer rijk is, die gaarne als gids wil dienen om de touristen en andere belangstellenden deze prach tige kerk te laten zien. Een mens zoekt meermalen ver, wat kort bij huis aan moois is te zien. Dit laatste zij vooral gezegd tot onze Langedijker mededorps bewoners. Hei kisien-vraagsiuk is evenwel critiek „AVER DE gang van zaken aan de ^veiling van de Noordermarktbond kunnen we tevreden zijn", aldus de heer P. Duijves in de gisteren gehou den vergadering van het bestuur. Be halve voor de vroege rode en gele kool worden er de laatste tijd goede prijzen gemaakt. De prijzen van de aardappe len zijn zeer goed, evenals de teelt daarvan. Bovendien zijn de aardappe len vrij van ziekte. De verkoop van slabonen kan eveneens gunstig worden genoemd, daar er een belangrijke ex port van dit product is. Bij de witte kool, een product, waar het zeer wis selvallig mee staat, loopt het eveneens naar wens, ondanks dat het prijsver- loop een onstabiele gang van zaken heeft. De heer Duijves hoopte, dat door de ze gunstige ontwikkeling het volgend jaar niet meer witte kool geteeld zou worden. De veilingomzet over de maand Juli bedroeg 199.547 aan groenten en aardappelen en 39.454 aan fust producten. Totaal 239.001. Wat de bouw van de fustloods betrof deelde de voorzitter mee, dat de goedkeuring van de bouw was afgekomen en de aanbesteding spoedig kon plaats heb ben. NOORDSCHARWOUDE. In de Zaterdag gehouden vergadering van de Coöp. Conservenfabriek „Nieuw Leven" W.A., welke in hotel „De Burg" werd gehouden onder leiding van de heer J. Lont, werden diverse mededelingen ge daan over de exploitatie van de zuur- koolfabriek, die gebouwd wordt op het industrieterrein bij de veiling. Nadat de voorzitter een speciaal woord van welkom gericht had tot de heren Flinterman Sr. en Jr., die samen de directie van de nieuwe fabriek op zich zullen nemen, zei de heer Lont, dat men half September hoopte te be ginnen. In verband met de veilplicht van de witte kool werd gezegd, dat de te verwerken kool via de veiling van de leden gekocht zou worden. Opge merkt werd, dat er genoeg kool geteeld wordt door de aangesloten leden om de fabriek te voorzien. Met de „Noorder marktbond", welke veiling morele steun heeft toegezegd aan de coöpe ratie, zal nog overleg worden gepleegd. In verband met de aanleg van cen trale verwarming in de fabriek en nog enkele andere uitgaven, werd het toe gestane crediet verhoogd tot f 230.000. We vernamen nog, dat het gedeelte terrein naast het V.T.N.-gebouw, waar op de vereniging optierecht heeft, ge huurd werd van de gemeente Lange dijk. Dit gedeelte wil men gebruiken voor opslag. Boven de fabriek komt een woning voor de directeur. De aanwezige leden konden zich al gemeen met de handelingen van het bestuur verenigen. Vooraf was een kijkje genomen bij de bouw van de fabriek, die goede vorderingen maakt. Naar aanleiding van de vergadering van de Vierbond zei de heer Duyvis dat de geruchten van buiten de veiling om verkopen en beneden de prijs hier nogal waren meegevallen. Men heeft besloten, in deze één lijn te trekken en in ieder geval niet beneden de vast gestelde minimumprijs te verkopen. De deze week gehouden pootaardap- pelenveiling noteerde hoge prijzen. Bijna alles werd verkocht. De moei lijkheden schijnen eerder in de Streek voor te komen, als gevolg van het op treden van de handel. Het Centraal Bureau van veilingen berichtte, dat er dit jaar geen oogstcredieten zullen Worden verstrekt. r\E voorzitter besprak vervolgens het gebruik van de groentenkisten. Hij noemde de situatie critiek. Van de veertigduizend kisten die in omloop zijn, waren er tienduizend niet meer te achterhalen. Er zijn straks geen kis ten meer in voorraad, terwijl deze zo hoog nodig zijn voor de slabonen. Hierbij komt, dat de aanvoer van dit laatste product veel groter is dan vo rig jaar. Verder worden er ook kisten gebruikt voor andere producten. De vergadering besloot aan dit euvel paal en perk te stellen, daar de kisten voor allerlei doeleinden buiten de veiling om worden gebruikt. Men besloot om op iedere kist, welke na een week niet terugkwam, per dag tien cent boete te heffen. Op voorstel van het bestuur werd vrij mandaat gegeven om tien duizend nieuwe kisten aan te schaf fen voor de prijs van 2,40 per stuk. Voorts zal men tienduizend nieuwe koolkratten aankopen. De erevoorzitter, de heer Kliffen, vroeg naar de financiële consequenties van het fust-vraagstuk. De voorzitter dacht dat dit wel zou meevallen. Na afloop van de vergadering werd een korte excursie gemaakt naar het proef bedrijf Geestmerambacht, waarvan wij de bijzonderheden van het teeltplan reeds eerder publiceerden. LANGEDIJK. In een korte raads vergadering van de gemeente Lange dijk. die Zaterdagmiddag om twaalf uur werd gehouden en die gepresidieerd werd door wethouder Weel (de burge meester en wethouder Kuiper waren door vacantie afwezig) werd het besluit genomen tot 't aangaan van een annuï teitslening, groot f 65.000.tegen een koers van 100 procent, met een looptijd van 25 jaren, rente 4 procent per jaar. op te nemen op 1 September a.s. Dit geld is nodig voor de verbouwing van de voormalige openbare lagere school te Zuidseharwoude in een R.K. V.G.L.O. school en voor de vernieuwing van de openbare lagere school te Oudkarspel. Na enige inlichtingen en discussies over de bepalingen van deze lening, werd het voorstel met algemene stem men aangenomen. De raad ging verder accoord met een verlenging tot 31 December 1952 van de f 400.000.kasgeldlening van de ge meente Amsterdam, tegen een rente van anderhalf percent. De wedstrijd LSVV en Vrone heeft de toeschouwers niet gegeven wat er van mocht worden verwacht. De be zoekers konden ondanks het wind- voordeel geen meerderheid demonstre ren. Na ongeveer 15 minuten spelen zette A. Leek de bal goed voor en Kos trapte in (10). Wel bleef er nadien de spanning, omdat de elftallen vrij tegen elkaar opwogen, maar gescoord werd tot aan de rust niet meer. Na de rust had LSVV direct het bes te van het spel, maar geleidelijk kwam Vrone meer opzetten. De verdediging van LSW hield echter gecd stand. Na ongeveer 25 minuten spelen schoot Mettes hard in en via Kooij ging de bal in het doel (20). Geenszins ontmoe digd pakte Vrone nóg harder aan. Ver der dan één doeppunt van Vos bracht zij het echter niet. OUDKARSPEL. Voor het proefbe drijf „Geestmerambacht" alhier is een toenemende belangstelling te constate ren, daar er dit jaar al meer dan 500 personen een bezoek gebracht hebben om onder deskundige leiding kennis te nemen van de vele proeven, die hier genomen worden. De mening is alge meen, dat het bedrijf er heel netjes bij ligt, hetgeen zeker een compliment ge noemd mag worden voor de bedrijfs leider, de heer de Boer, en zijn perso neel. Eén van de voornaamste objecten zijn wel de verschillende practijkproeven van rode, Deense witte en herfst-witte kool. De diverse selecties zullen na ver loop van tijd mét elkaar vergeleken worden, om na te gaan welke soort het beste is. Het mooiste is, dat op het proefveld niet te zien is van wie de selecties zijn. Dit 'wordt geheim gehou den tot het einde van de proefneming. Iets nieuws is wel de proef met Brocoli, (Sprouting Brocoli) een nieuw groen- tengewas, afkomstig uit Amerika, dat het midden houdt tussen bloemkool en spruitkool. De smaak is heel goed. zo als onlangs bij een maaltijd van de VVV te Hoorn is gebleken. Óf er voor dit product toekomst is, zal de tijd leren. De kroosmachine, van de polder Geestmerambacht welke nu al enige weken geregeld in de Voorburggracht aan het krosen is, doet daarbij goed werk. Tientallen schuiten worden op gehaald uit de sloten. Was het eerst het gewone dopjeskroos, waar men mee te kampen had, de laatste week is hier het z.g. Azollakroos bijgekomen. Doordat de polder tijdig begonnen is, was het mogelijk, het kroos, dat vlug aanwast, de baas te blijven. Het kroos, dat de machine opschept, wordt voor bemesting aan tuinders beschikbaar gesteld tegen een kleine vergoeding. Er bestaat wel interesse voor. OUDKARSPEL. De hengelclub „De Brederode" heeft Zondag een wedstrijd langs de kade van de Dergmeer gehou den. De harde wind was oorzaak, dat het niet direct aangenaam vissen was. Desondanks was de stemming prima. Er werden 72 baarzen en 32 witvissen ge vangen. De prijswinnaars waren: 1. J. Wognum, grootste baars 24 c.m.; 2. H. Slink, idem 18% c.m.; 1. D. Plak- man, 3 maatbaarzen: 1. J. Weil, groot ste aantal 14 stuks; 2. J. Polman, idem 12 stuks. De volgende wedstrijd wordt op 31 Augustus gehouden langs de kade van de Kerkmeer. CAFé HET RAD VAN AVONTUUR VERKOCHT OUDKARSPEL. Naar wij verne men zal het café „Het Rad van Avon tuur" binnen afzienbare tijd in andere handen oyergaan. De eigenaar, de heer P. de Ruiter, heeft namelijk zijn zaak verkocht aan de heer Appel uit Zwaag. GEEN INTERESSE VOOR BLOEM BOLLENVEILING BROEK OP LANGENDIJK. Het bestuur van de Langedijker Groenten Centrale heeft al een paar keer de ge legenheid gegeven om bloembollen in Broek op Langendijk te veilen, doch hiervoor bestaat van de zijde der kwe kers geen interesse. In de eerste plaats zijn er van het voorjaar al heel wat bollen vooruit verkocht en verder den ken de telers, dat ze in Bovenkarspel of Lisse, waar het gros der bollen naar toe verkocht wordt, hogere prijzen te krijgen dan hier. Volgens insiders zou de bloembollen veiling te Broek op Langendijk wel reden van bestaan hebben als alle kwe kers uit de omgeving hun bloembollen hier aanvoerden. MINIMUMPRIJS PEEN EN PREI LANGEDIJK. Naar „Groenten en Fruit" mededeelt, is de minimumprijs van peen vastgesteld op f 8.per 100 k.g. voor de A-kwaliteit en op f 6. voor de B. Na 27 December tot 16 Mei wordt dit voor de A-soort f 10.De heffing werd bepaald op f 1.tot Janu ari en daarna op f 0.50. De vergoedings- prijs is f 6.50 en f 5 en na 27 Decem ber voor de A-kwaliteit f 8.per 100 k.g. De minimumprijs voor prei werd door de productencommissie op f 8.vast gesteld, zowel voor A als B-kwaliteit, met een vergoedingsprijs van respect, f 6.40 en f 4.80. De heffing is f 1. per 100 k.g. Na 16 Mei worden hier geen vergoedingen meer voor gegeven. WINKELSLUITING LANGEDIJK. Nu volgens de ge wijzigde wet op de Winkelsluiting ook de slagers hun winkels een halve dag in de week moeten sluiten, hebben zij besloten die sluiting te doen plaats hebben op Woensdagmiddag. MEDEMBLIK, G AUGUSTUS. Grote muizen 9.8010.80; grove muizen 11.2011 40: grove Saskia 10.60; grove Bintjes 10.5010.80; grote Bintjes 10.60; grote Meerlanders 9.509.70; grove Meerlanders 9.60; blanke Eigenheimers 1111.40; blauwe Eigenheimers 11; grove Eigenheimers 9 20: bloemkool II A 33: idem III A 22; dubbele bonen AB 4651; idem B 4247; witte kool 4.60; ronde biet A 6.20—7; idem B 44.20; idem C 1.20. Burgemeester zeker van huisvesiing Vuilnisophaaldienst te duur voor aangeslotenen De Raad der gemeente Hensbroek kwam Donderdagavond onder voorzitterschap van burgemeester S. B. F. Kooiman in openbare vergadering bijeen. De heer Groet was met kennisgeving afwezig. De voorzitter gaf een verslag van de brand weerdemonstratie van Woensdagavond j.l. waarbij hij z'n voldoening uitte over de prestaties. Voor de vacature van derde leerkracht aan de openbare lagere school hebben zich zestien sollicitanten aange meld. Zo spoedig mogelijk zal tot een be noeming worden overgegaan. B. en W. hebben een circulaire gezonden aan de eigenaren van de percelen in wijk C, met betrekking tot aansluiting bij het Water leidingnet. Tot hun spijt hadden twee personen geen bevestiging gezonden om medewerking tot aansluiting te verlenen. De heer Hoogéwerf wees er hierbij op, dat aansluiting z. i. waardevermeerdering voor de panden geeft en vroeg zich af of de weigeraars alsnog niet te bewegen zou den zijn om medewerking te verlenen. Wethouder De Jong noemde de bijdrage ad 100 vande gemeente zeer royaal, in vergelijking met vele andere gemeenten, waar eigenaren voor onrendabele aan sluiting een percentage van 40 of zelfs meer dienen bij te dragen. De heer Den Das zou het in hoge mate betreuren in dien door de houding van deze beide per sonen aansluiting voor de overige belang hebbenden onmogelijk zou worden. Vuilnis-ophaaldienst B. en W. kregen machtiging om deze zaak nogmaals onder ogen te zien. Be treffende de wens van de heer Den Das om een vuilnisophaaldienst in het leven te roepen, deelde voorzitter mede, dat in het centrum der gemeente onder de be woners een circulaire van gemeentewege is verspreid om te informeren naar de wenselijkheid een dergelijke dienst in te stellen. Van de negentig percelen in de bebouwde kom hebben inmiddels drie-en- twintig gezinshoofden medewerking toe gezegd. De voorzitter deelde voorts nog mede, dat het de bedoeling is deze dienst particulier te laten uitvoeren. De heer Den Das betuigde zijn erken telijkheid voor de werkzaamheid van B. en W.t doch opperde enig bezwaar tegen Van dichtbij en van verder af kwamen Donderdagavond duizenden per pedes apostotorum, per fiets, per auto en per bus naar Camperduin, waar V.V.V. Groet Camperduin de bezoekers een schitterend vuurwerk aanbood, verzorgd door de Fa. De Kat te Leiden. ^Precies tién uur stegeii de eerste Vuur pijlen, gekleurde ballen en bommen de lucht in. Dan kwam het grote stuk „Weest Welkom", omlijst door pelotons van goudvuur met draaiende zonnen en contra-batterijen met gekleurde sterren. Vol bewondering zag de menigte naar de electrische waterval en keek met ver bazing naar het mannetje, dat daar hoog in de lucht zijn acrobatische toeren ver richtte aan heta rek. De apotheose was de met vuur en sterren omlijste reclame: „Geniet in Groet en Camperduin". Na dit schitterende slottoneel volgde de mas sale uittocht uit deze sterrenwereld. Een nieuwe verrassing wachtte de duizenden, toen hun pad naar fiets, auto en bus ver licht bleek met ontelbaar vele gekleurde lichten. Dank zij de goede regeling door de politie, verliep de aftocht rustig en was Camperduin spoedig weer Camperduin. In de vooravond had de V.V.V. Groet— Camperduin op het strand wedstrijden in voetballen en zaklopen gehouden, opge luisterd met muziek van Excelsior uit Alkmaar. Twee elftallen, één uit de gas ten en één uit de inwoners, kampten om de door VW beschikbaar gestelde wissel beker, waarop de gasten deze eerste keer beslag legden door na en spannende wed strijd met 32 de zege te behalen. De dames toonden zich handige zak- loopsters tot groot vermaak van het pu bliek. De matador-zakloopsters waren: le Tini Koopman (Groet); 2e Annie Zut (Schoorl); 3e mevr. Hausze; 4e mevr. Van Splinteren; 5e Riek van der Pijl. I de geraamde kosten van aansluiting ad f 13,per jaar, daar de kosten in an dere plaatsen vaak lager liggen. Hij meen de dat hier door overleg nog wel wijzi ging in zou kunnen worden aangebracht. Ambtswoning voor burge meester gekocht. De Raad besloot vervolgens met alge mene stemmen tot aankoop van de wo ning van burgemeester Kooiman voor de som van f 15.000,om deze te bestem men als ambtswoning. De jaarhuur werd bepaald op f 450,inclusief het gebruik van waterleiding. Aan de polder Hensbroek werd een kas geldlening ad f 16.000,— verstrekt tot 1 Januari 1954, volgens een rentetype door Ged. Staten vast te stellen, d. i. momen teel pl.m. 2%. De voorzitter lichtte nog toe dat door de gemeente thans elders 3/4 rente wordt gemaakt. Aangeboden werd de gemeente-rekening met voor de gewone dienst aan ontvang sten f 120.192,50 en aan uitgaven 99.957,80, alzo een batig saldo ad f 20.234,70; de kapitaaldienst geeft aan ontvangsten f 94.691,10 en aan uitgaven f 129.729,22, dus een nadelig saldo ad dus een nadelig saldo ad f 35.038,12. In dit saldo zit o.m. de woningbouw ad pl.m. f 36.000,verwerkt, zodat in feite geen nadelig slot aanwezig is. De rekening '51 van het Burgerlijk Armbestuur gaf aan ontavngsten en uit gaven f 6.558,40. Hierna volgde sluiting. Acht minuien na het alarm reeds water gegeven De brandweer van Obdam-Hensbroek gaf Woensdagavond een demonstratie. Op aanwijzing van de burgemeester van Hensbroek werden de slangen uitgelegd aan het Kerkpad te Hensbroek. Acht minuten nadat het alarm te Obdam had geklonken, werd reeds met één straal water gegeven; de 2e straal volgde éér minuut later. Vervolgens werd eer slang aangekoppeld voor het blusser der belendingen, om te eindigen met dc nablussing door de Hensbroeker brand weer met 1 en 2 stralen op de water leiding. Bij deze demonstratie waren o.m. aan wezig burgemeester Kooiman en wet houder Wit. Naar we van bevoegd zijde vernemen mag een en ander gc slaagd heten, temeer daar het hier ee. moeilijk object gold. BURGERLIJKE STAND Geboren: Cornelia G„ d. van 3 Hoedjes en C. Heilig; Ronald, z. van van Guldener en H. Bakker. Johannc L. J„ z. van J. Duyn en D. Entius. Ondertrouwd: Pieter de Jong c Maaike Verdwaald. Jacobus J. Bakkt en Jóhanna Keuning. Getrouwd: Adrianus Keuning e Maria van Leeuwen. Hendrik van E ten (Heerhugowaard) en Annie va,. Doornik. FLINK AANTAL SOLLICITANTEN Voor de vacature van een mannelijl onderwijskracht aan de o.l. school hei. ben zich 15 sollicitanten aangemeld. Goede daad in boze wereld Dorpsgenoten hielpen zieke veehouder De bevolking van Oostgraftdijk heeft dezer dagen getoond, het hart op de rechte plaats te dragen. Sedert ruim een half jaar moet namelijk de veehouder de heer J. Kaay in verband met zijn gezondheid volstrekte rust houden. Zijn rechterhand, de heer G. Nat, is daar door in deze zomermaanden wel een zeer zware taak op de schouders ge legd daar hij ai het werk in en om de boerderij alleen moet verrichten. Vorige week stond de heer Nat voor de opgave, de mesthoop over de vier bunder land achter de boerderij te rij den en te verspreiden. Dit werk zou voor hem alleen zeker ruim veertien dagen in beslag hebben genomen, maar Woensdagmorgen kwam een buurman en met hem achttien andere behulpza me dorpsgenoten onverwacht een handje helpen In nauwelijks zeven uur tijd werd de mesthoop naar het weiland gereden en keurig over de groene grasmat verspreid, door negen tien man, negen paarden en acht kar ren. Van loon wilden de mannen niet weten! Alleen wilden ze graag toe stemming van de heer Kaay hebben om over enige tijd ook gezamenlijk de greppel- en slootkanten bij te wer- kefi! AVENHORN, 9 Aug. 45.000 kg aard appelen: grove Schot 10—11,70, middel Schot 10.4011,80 en bl. Eigenheimers 3,909,80; 7500 kg rode kool 3,1010; 39.000 kg bietenI rond 7—8, II rond 4.20—5.90 en modjo 4.50—5.50; 52.000 kg peen: II 15,90—18,20 en III 15; 16.000 kg augurken: grove 38.70—45,70, basterd 48.60, stek 33,50 en bommen 15.10—16,20; 12.000 kg slabonen: I 48—55 en II 40—50; 3300 kg zilvernep 18—28 en drielingen 5—7. Maar museum moet verdwijnen Gedeputeerde Staten hebben het r^ac besluit tot verbouwing van het gemeen' huis goedgekeurd. Het werk zal nu b: nenkort worden aanbesteed. Met dc verbouwing zullen 3 4 maanden g moeid zijn, zodat verschillende gemeen; diensten elders zullen dienen te word ondergebracht. Na de verbouwing zal Egmond aan Z een raadhuis hebben, dat tenminste enij zins aan de eisen voldoet. De vöorge\ wordt hoger opgetrokken, zodat het uit lijk aanzien aanmerkelijk zal verbe ren. Het trappenhuis, dat nu zeer bekro pen is, zal belangrijk worden verbete waardoor, zowel beneden als boven, c behoorlijke ruimte voor het publiek wo: verkregen. Op de benedenverdieping komen de ra: zaal, de secretarie en een kamer voor secretaris. Boven komen kamers voor burgemeester, de ontvanger en de dir teur van gemeente-werken, terwijl di tevens kantoren worden ingericht voor afdeling sociale zaken en gemeente-w« ken. Ook het archief zal daar een pla;. vinden. Door deze veranderingen zal het g' meente-museum naar elders moeten w< den overgebracht. Een oplossing is da;.. - voor nog niet gevonden. DE REDDINGBOOT VOER UIT Het was voor de badgasten een gre attractie, toen Vrijdagavond om 9 uur reddingboot uitvoer. Het lanceren g; buitengewoon vlot en bood, bij het li< der schijnwerpers, een fantastisch gezic Nadat enkele vuurpijlen waren afgescl ten, keerde de „President Steyn" al spc^ dig terug. Ook de landing verliep vlot. De duinwandelingen, welke de V.VA ten gerieve van de vele vacantiegangei organiseert, vallen bij de tijdelijke ir woners van Petten bijzonder in d smaak. Elke Donderdagmorgen trek een steeds in aantal toenemende schar, er onder de bekwame leiding van bot wachter Bouwen op uit om de mooist' plekjes in de duinen te bezoeken. Hoe wel de tocht bijna drie uur in besla neemt en dus wel wat vermoeiend i: toont bijna iedereen zich zeer tevreden Zondag a.s. zal de traditionele sport dag weer worden gehouden. Er zal ook nu weer een non-stop programma van gymnastiek, athletiek, voetbal, enz, worden afgewerkt, waaraan wordt deel- genomen door ZSC uit Burgerbrug. „Beemster" en de plaatselijke sportver. vaif'd^vvvgeheel Etaat onder leiding

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 3