De laatste loodjes wegen zwaar Belgie verkort de diensttijd tot een en twintig maanden Botsingen tussen politie en stakers in Alexandrië Jcfeïen in 1 tablet sen wonderen VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Van der Kieft (PvdA) aan Financien? Geen aanhangwagentjes achter de brom- of motorfiets Aansluiting bij Nederlandse systeem r Miss Truman thans in Duitsland Droevig ongeval bij afdaling van de expeditie-Cosyns Nederlanders In foort aan de start es-kampioenschap 'an Nederland Don'derdag 14 Aug. 1952 149e Jaargang No. 191 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN t Balans van formatiepogingen De strategie van mr Donker Trieste gegevens over West-Java Gevechten, vernielingen en brandstichtingen Generaal Naguib waar schuwt oproermakers Weldra wapenleverantie aan Joego-Slavië? Senator wil Koreaanse oorlog beeindigen Mossadeq decreteert landbouwhervormingen Uitbreiding Europees wegennet bepleit Neptunus en dochter begroetten Maasdam Echter wél algifte van wegenbelastingkaarten Omdat de Parijse besprekingen mislukten: Slechte indrukte Londen Onderzoeker stortte in de grot neer i bewijzen kunt, dat die geen unnen wij ingrijpen en zullen 10k op staande voet arresteren Dank u wel commissaris voor ïtingen", beëindigde Moeder ek, want zij zag wel in, dat zjj tiet hoofd der politie niet veel vam. „We moeten eerst bewij. r hier een „geest" woont," zei Pim, Pam en Pom. „Nu Moe die geest maar opkomen, wij bang", riepen Pim, Pam en per, maar toen ze die avond gingen, kropen ze toch maar drietjes bij elkaar. i een officiële mededeling zjjj, in het Olympisch Stadion te in totaal door 850,380 perso- ewoond. Het grootste aantal, werd geboekt op de dag van ig. Daarop volgde, wat de toe- sft, de laatste dag van de ath. strijden 27 Juli met de Ma. met 68.700. De sluitingsplech- p 3 Augustus trok 67.000 toe. s. dion kan in totaal 72.000 toe- s bergen. Dat dit cijfer nooit eikt, wordt toegeschreven aan lat vele landen de onverkochte lewijzen niet tijdig terug heb. jurd, alhoewel daar onj ge. as. Pas na afloop van de Spe. nen de kaarten uit sommige )ij duizenden terug, zo ver- ■en official van het Organisa* eeds eerder is bericht zullen eerst in de geschiedenis van prijzen voor automobielen de Ise kleuren worden verdedigd ce, die Zondag 17 Augustus K.N.A.C. op het circuit van t wordt georganiseerd. In deze js van Nederland, die tevens r het wereldkampioenschap, lijk de Nederlander A. v. d. het stuur van een Engelse uitkomen. Thans staat tevens ook nog een tweede Neder- an de partij zal kunnen zij» ide sportman M. GatsonidM de beschikking gekregen ovet rati van de Escuderia Automo- Bandeirantes. Weliswaar is s plotseling ziek geworden, i deelneming nog niet zeker en geacht, maar dit houdt niet d. Lof de enige Nederlander erke internationale veld zal it mocht Gatsonides niet kun- imen, dan zal de Maserati door •dige plaatsvervanger worden Als reserverijder is n.l. majoor man, die met zijn grote wed- ringen en als houder van het •d met straalmotor, geacht kan voldoende vertrouwd te zijn snelheden, aangewezen. lagen van de partijen, gespeeld ronde van het tornooi om het Is kampioenschap schaken es te Maastricht, luiden: Mevr. t van Beusekom (Den Haag) P. Kleyn (Wormerveer) 10; Roodzant (Rotterdam)mevr. kerk (Amersfoort) 01; mevr. :r Veen (Amsterdam)mej. C. i (Alkmaar) 10. id na de 2e ronde is: 1 en 2 eemskerk en mevr. van der er 2 pnt.; 3 en 4 mevr. Hubert ekom en mevr. Roodzant, ieder en 6 mevr. Kleyn en mej. i, ieder 0 pnt. iNLEY EN RHODEN VIERDEN IN OSLO Dslo gehouden internationale wedstrijden won McKenley de 200 meter in 21,7 sec., loor zijn landgenoten Laing ach, die resp. 22- sec. en 22.2 rden. Rhoden bleek aan 48.7 lende te hebben om een ge- e overwinning op de 400 behalen en de Australiër d eveneens weinig moeito aehalen van de zege op de r (8 min. 32,6). r U zich onbehaaglijk voelf, pijnen hebt, doet 'n enkel Chefarine „4" wonderen, lamenwerking van 4 beroem- esmiddelen, in één tablet voelt U zich een ander eer in staat met plezier Uw doen. Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS Redactie; Achterdam 18, Tel. 5541 advertenties en abonnementen Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 18 ct. per m.m Familieberichten 20 ct. p.m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor- uitbetaling, ƒ2.02 p. mnd., 6.05 per kwartaal, plus incassokosten. Weekabonnementen 0.49 (Van onze parlementaire redacteur) yANDAAG zeven weken geleden begon H.M. de Koningin haar raadplegingen y met betrekking tot de huidige kabinetsformatie. Sindsdien hebben twee for mateurs de hun verstrekte opdracht moeten teruggeven, aangezien eerst de anti-revolutionnairen en later de Partij van de Arbeid medewerking weigerden. Onmiskenbaar is ook de derde kabinetsformateur, mr L. A. Donker, tijdens lijn pogingen op ernstige moeilijkheden gestuit, tengevolge van de houding ïan de Katholieke Volkspartij. Van deze partij toch heeft de formateur ge meend het zware „offer" van de portefeuille van Economische Zaken te moeten vragen, teneinde de medewerking der anti-revolutionnairen, welke hem inmid dels op grond van dit aanbod in beginsel werd toegezegd, te verkrijgen. De besprekingen over deze en enkele andere portefeuilles hebben wellicht tot nieuwe voorstellen van mr Donker geleid; men meent in politieke kringen te weten, dat prof. Beaufort gistermid dag het oordeel van de politieke „in ner circle" van de KVP over deze za ken aan de formateur heeft bekend ge maakt. Het is duidelijk, dat indien deze reconstructie van het verloop van de formatiepogingen van mr Donker juist is, een uiterst critiek en be slissend stadium is aangebroken. Kun nen de Partij van de Arbeid en de Kath. Volkpartij elkander tenslotte in l/AN grote betekenis in dit verband is het langdurige bezoek, dat prof. Beaufort voor de vierde keer reeds gistermiddag aan de formateur bracht. Men mag immers op goede gronden aannemen, dat prof. Beaufort in de strategie van mr Donker de rol vervult van vertegenwoordiger van de politieke „inner circle" van de KVP. Want al worden de fracties als zodanig op dit ogenblik buiten de onderhande lingen gehouden, dat betekent nog niet, dat de formateur geheel op eigen ver antwoordelijkheid te werk gaat. Zo vond naar thans is bekend geworden Zaterdagavond in Delft, ten huize van ir Posthumus, de secretaris van de Tweede Kamerfractie van de Partij van d» Arbeid, op verzoek van mr Donker een vergadering plaats, die door een aantal kopstukken van genoemde partij werd bijgewoond. Tijdens deze bijeen komst werden ongetwijfeld het misluk ken van de eerste fase van de pogingen van mr Donker ten gevolge van de wei gering van prof. Donner, om een porte feuille te aanvaarden, en bet vasthou den van de Kath. Volkspartij aan een vier-partijenbasis, alsmede de in de tweede fase te volgen wegen bespro ken. Er is reden om aan te nemen, dat sindsdien de politieke „inner circle van de Partij van de Arbeid opnieuw biieen is geweest; ditmaal om de moei lijkheden met de KVP en de vraag, hoe hieraan tegemoet te komen, onder de ogen te zien. Ook bij de KVP vindt een voortdurend overleg tussen een jantal vooraanstaande politici plaats; prof. Beaufort treedt hier als woord voerder op. Algemeen neemt men m politieke kringen aan, dat van de zijde van de KVP bezwaren zijn gemaakt te- leri bepaalde onderdelen van de deze reek tot ontplooiing gebracht tweede I fase van de pogingen van mr Donker en dat zekere eisen zijn gesteld, welke nader beraad en overleg nodig maak ten. De punten, die hierbij in het bij zonder in het geding zouden zijn ge weest, zijn waarschijnlijk het minister- presidentschap PW de portefeuille van Buitenlandse Zaken. Onrust op Wesl-Java Opstandelingen slaags met R.l.-troepen Achtduizend dessabewoners moesten veld ruimen Acht en vijftig opstandelingen en ze ventien Indonesische militairen zijn ge dood bij een tweedaags gevecht (van 8 tot 10 Augustus) bij Kuningan op W. Java. De opstandelingen werden terug gedreven. Achtduizend dessabewoners werden gedurende de gevechten geëva cueerd. De opstandelingen behoorden tot de restanten van het bataljon 462, die, na uit Midden-Java te zijn opgejaagd, naar West-Java trachtten te ontkomen. Op weg naar Tjobingbing stuitten de ben deleden op een militaire eenheid ter sterkte van een peloton. Gezien hun minderheid (de bende telde ongeveer 600 leden), voerden de militairen eerst een guerillatactiek, in afwachting van versterkingen. Toen deze aangekomen waren, trokken de opstandelingen zich na hevige gevechten in de bossen te rug. De achtervolging duurt nog voort. Volgens officiële ciïfers. die de cor respondent van Aneta te Bandung werden verstrekt, zijn in de eersJ® week van Augustus in West-Java 19 gevallen van moord en ontvoering, 21 gevallen van rampok, 8 brandstich tingen en 23 vuurgevechten met bewa pende benden voorgekomen. meisje overreden en gedood. Gistermorgen omstreeks kwart voor twaalf is een zevenjarig meisje uit Rijswijk (Z.-H.), dat daar bij het spe len de Eiklaan overstak, door een vrachtauto overreden. Zij was vrijwel opslag dood. De chauffeur van de auto treft geen schuld. 'n J^lje doet wonderen! (Advertentie, Ing. Med.) Weerbericht Verwachting tot Vrijdagavond. plaatselijk onweer Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele regen- of on weersbuien. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtin gen. Weinig verandering in tem peratuur. Vrijdag: Zon op 5.24, onder 20 04 uur. Maan op 0.00, onder 17.47 uur een compromis vinden, dan is de for matie van een kabinet nog slechts een kwestie van uren, en komt mr Donker grote lof toe voor het feit, dat Hij in een aanvankelijk hopeloos geoordeelde situatie toch wist te slagen. Mislukt het overleg tussen de beide partijen, dan zou dit wel eens de „oppositie" voor de Partij van de Arbeid kunnen betekenen, een positie die allerminst door deze partij wordt begeerd. IJIT het feit, onderhoud dat de formateur na zijn met prof. Beaufort gis teravond nog sprak met prof. Beel en de heer Van der Kieft, zijn Wij op het eerste gezicht geneigd af te leiden, dat mr Donker een in beginsel gunstig oordeel over zijn voornemens heeft vernomen. Anders zou het weinig zin hebben, het vroegere socialistische Eerste Kamer-lid Van de Kieft wiens naam in verband met de portefeuille van Financiën reeds enige keren werd genoemd, te polsen. Nog niet geheel duidelijk is de betekenis van het on derhoud met prof. Beel. Blijft deze aan Binnenlandse Zaken? Of wordt hij minister-president? De komende uren zullen het ons wellicht leren. In het gebied van Alexandrië is het Woensdag tot botsingen tussen stakers en de politie gekomen, tengevolge waarvan volgens onofficiële berichten tien arbeiders en twee politiemannen het leven hebben verloren. De ongeregeld heden begonnen, toen arbeiders van een textielfabriek te Kafr el Dawar, die twee dagen geleden het werk neerlegden naar aanleiding van het ontslag van enige collega's, naar de fabriek terugkeerden, de weeftoestellen vernielden en het gebouw in brand staken. Hierop kwam de politie in actie en werden troe pen aangevoerd, die versperringen oprichtten rondom de fabriek. In een andere wijk, waar de arbeiders uit sympathie met de textielarbeiders het werk neerlegden, raakten werklie den eveneens slaags "ffiëf de politie. De stakers staken benzinestations en ka toenpakhuizen in brand en sloten de weg naar Alexandrië af om te verhin deren, dat de brandweer Kafr el Dawar bereikte. De demonstranten zouden hebben geschoten op de te hulp geroe pen legereenheden. Oud-premier Hoessein Sirry, presi dent van de Misr weverij en spinnerij, heeft tevergeefs getracht de stakers te bewegen, weer aan het werk te 'gaan. De directeur van de maatschappij Hoes sein el Gammal, werd door de stakers met stenen bekogeld. Ook enige tech nici, die poogden te bemiddelen, wer den mishandeld. Generaal Naguib heeft Woensdag avond in een radiorede de oproerma kers gewaarschuwd, dat zij zullen wor den gestraft als verraders. „Dit is mijn laatste waarschuwing," aldus de generaal, die zich richtte „tot alle lagen der bevolking, in het bijzon der de werknemers". „Vrede en orde moeten tot elke prijs worden gehand- De Amerikaanse minister van Defen sie, Pace, is Woensdag uit Belgrado naar Bied in Slovenië vertrokken, waar hij een onderhoud zal hebben met maar schalk Tito. Voor zijn vertrek woonde hij een oefening van een Joegoslavische divisie bij. Hij verklaarde een gunstige indruk te hebben gekregen van de lichamelijke conditie der soldaten en de kwaliteit van het commando. Hij was ervan over tuigd, dat de Joegoslavische soldaten in staat zouden zijn met modern Ameri kaans materiaal om te gaan. haafd en individuele of collectieve grieven moeten langs wettelijke weg worden geregeld," zo zeide Naguib. Sterke gemotoriseerde eenheden van het Egyptische leger hebben Woensdag avond het gebied van Kafr el Dawar bezet. De regering heeft een belasting van tien procent aangekondigd op alle geld, dat voor niet-commerciële doeleinden naar het buitenland wordt overgemaakt. Voorts is de belasting qp onroerende eigendommen drastisch verhoogd, even als de inkomstenbelasting. Tegelijker tijd is ook de bezoldiging van militai ren en onderofficieren aanzienlijk ver hoogd. BEJAARDE FIETSER NA ONGEVAL OVERLEDEN Te De Bilt is de 86-jarige wielrijder J. F. C. Sch. bij het oversteken van de Rijksweg door een personenautcr gegrepen. Het slachtoffer overleed ter plaatse. Voorstel aan Eisenhower De Republikeinse senator Flanders heeft Eisenhower een voorstel gedaan voor een vredesoffensief' om de Ko reaanse oBrlog te beëindigen. Het plan omvat het volgende: een rechtstreeks beroep op de bevolking van Noord- en Zuid-Korea en op de Chinese commu nistische troepen om de oorlog te be eindigen, waarbij de Noordkoreaanse en de Chinese communistische regering niet zouden worden ingeschakeld. De geallieerde regeringen zouden zich voorts bereid moeten verklaren om, indien de vrede was gesloten, in dustrie, verkeerswezen en de huizen in Korea te herbouwen. Langs de grens tussen Noord-Korea en Mandsjoerije zou een neutrale zone moeten komen. Flanders zei voorts zijn voorstel ook aan president Truman en minister Acheson te hebben voorgelegd,„doch geen van beiden gaf blijk van instem ming". Eisenhower zou zich zeer ge ïnteresseerd hebben getoond. Aantal pachters in de oogst met 20% verhoogd Premier Mossadeq van Perzie heeft hervormingen in het pachtstelsel aan gekondigd. In een lang decreet, het eer ste, dat hij uitvaardigde op grond van zijn bijzondere bevoegdheden, wordt gezegd, dat het aantal van de pachters in de oogst ongeveer met 20 procent zal worden verhoogd. Landeigenaars, die tot dusver pach ters en hun gezinnen kosteloos voor zich konden laten werken, moeten de ze arbeidskrachten voortaan betalen. De schatting, die tot nu toe door pach ters moest worden betaald, wordt af geschaft. Overtreders zullen worden gestraft met boeten ten bedrage van tweemaal de geïnde schatting. Gisteren is op een congres te Trier van een honderdtal deskundigen op het gebied van de wegenbouw uit West-Duitsland,, het Saargebied en Luxemburg een „Plan-Schuman" voor de uitbreiding van het Europese we gennet geopperd. Het hoofd van het Europese bureau van de „Internatio nal Road Federation", Clark, deelde mede, dat een te Genève zetelende commissie van de V.N. de financiering bestudeert van een program van wegen bouw in Europa, dat in het bijzonder voorziet in de aanleg van drie grote Europese verbindingen, t.w. een weg van Bordeaux naar Hamburg, een van Calais naar Wenen en een van Neder land naar Italië. Amerikaanse finan ciële kringen zouden tot de verwerke lijking van het plan willen bijdragen op voorwaarde, dat de batrokken Europese overheidsinstanties en het partculiere kapitaal eveneens aan de financiering er van deelnemen. Op zijn eerste reis van Rotterdam naar Montreal en New York is Dinsdag het nieuwe 15.000 metende passagiersschip „Maasdam" van de Hol land Amerika-lijn in Southampton verwelkomd door Neptunus een Engelse toneelspeler) en zijn „dochter" de „Zeemeermin" Miranda. Terwijl „vader" Neptunus toekijkt, geeft Miranda een van de leden der bemanning van de „Maasdam" een zeer menselijkeliefkozing. UET is een vreemde gang1 van zakenx dat de Overheid enerzijds wel ten- volle bereid is de wegenbelasting voor een aanhangwagenije achter een brom- Wiss Truman vertoeft momenteel in Duitsland. Wij zien haar hier in Bad Godesberg, waar zij door de Hoge Commissaris Donnelly ïverd begroet. r\E BELGISCHE REGERING, heeft gisteren de consequentie getrokken uit het feit. dat de vertegenwoordigers der Europese Verdedigingsgemeenschap het in Parijs niet eens zijn geworden over de duur van de eerste oefening hunner strijdkrachten. Zij heeft na een kabinetsraad, welke de gehele dag heeft ge duurd, hekend gemaakt, dat zij de diensttijd voorlopig op 21 maanden heeft bepaald. De dienstplichtigen, die thans achttien maanden onder de wapenen zijn, zullen dus nog deelnemen aan de grote manoeuvres, die binnenkort zullen worden gehouden. Deze beslissing is gevallen in afwachting van het moment, waarop de Europese landen die deel uitmaken van de NAVO overgaan tot ge lijkschakeling van de diensttijd. TN het communiqué, waarin de rege ring haar besluit wereldkundig maakt, wordt uiteengezet, dat België indertijd op advies van de militaire deskundigen heeft besloten tot een eer ste oefening van twee jaar. Steeds is aangedrongen op een uniforme dienst tijd in de landen der Westeuropese ver dedigingsgemeenschap. Echter is het onmogelijk, de Belgen een dienstplicht op te leggen, die langer is dan die in andere landen. Nu de Parijse confe rentie niet accoord is gegaan met de Belgische voorstellen, heeft de regering te Brussel besloten, de diensttijd welis waar in principe te handhaven op twee jaar, maar van haar bevoegdheid ge bruik te maken om de dienstplichtigen na een en twintig maanden actieve dienst met groot verlof te zenden. Zij heeft zich daarbij laten leiden door de overweging, dat de dienstplicht in Ne derland eveneens een en twintig maan den bedraagt. Het communiqué dat door premier Van Houtte werd voorgelezen be sluit met de woorden: „Het zou nuttig zijn, indien de Noordatlantische Raad zo spoedig mogelijk de onderlinge ver plichtingen der ondertekenaars zou on derzoeken". TAE beslissing der Belgische regering is voor het publiek te Brussel niet als een verrassing gekomen, aangezien er in een oficiële mededeling aan (je voor avond van de Parijse besprekingen reeds gewag werd gemaakt van een diensttijd van twintig maanden. Men is er echter wel van doordrongen, dat het besluit in de Ver. Staten een slechte indruk zal maken, maar men rneent, dat België voor de Europese verdedi ging veel grotere offers heeft gebracht dan de andere landen. Te Londen is het bericht slecht ont vangen, temeer, omdat Engeland steeds op invoering van de tweejarige dienst plicht in de NAVO-landen heeft aange drongen. Men vreest, dat het nu nog moeilijker zal worden, de doelen te be reiken, die men zich te Lissabon heeft gesteld en dat zelfs de beslissingen van Westduitsland er de invloed van zullen ondervinden. Het Belgische ministerie van defen sie heeft ontkend, dat het leger tenge volge van de nieuwe maatregelen een gehele divisie zal verliezen. Volgens het NAVO-program beschikt België thans over een pantserdivisie en een infanterie-divisie, beide op volle sterkte, en een infanterie-divisie, waar van 75.procent van het personeel vol ledig is opgeleid. of motorfiets te toucheren, om ander zijds met grote gulheid bekeuringen nit te delen, indien men dat aanhangwa- gentje, waarvan de fiscus zijn deel in middels heeft gehad, ook werkelijk ge bruikt. Vooral voor bromfietsers is de zaak zeer gecompliceerd. Immers, dit handige vervoermiddel wordt, in afwachting van een definitieve wettelijke regeling, door justitie beschouwd als rijwiel. Met de bromfiets mag dus op de rij wielpaden worden gereden. Men is daarom geneigd vrijwel auto matisch te denken, dat wat de fietsers is toegestaan ook voor de bromfietsers geldt. En daar fietsers wél een aan- hangwagentje mogen meevoeren, menen vele bromfietsers hiertoe ook gerech tigd te zijn. Daarmede rekent men ech ter geheel buiten de waard.,., want met betrekking tot dat aanhangwagen- tje ziet Justitie de bromfiets plotseling weer als motorrijwiel. In verband met de onbillijkheid, die hierin ligt, heeft de ANWB, teneinde verdere verwarring te voorkomen, zich onlangs tot het ministerie van financiën gewend en verzocht aan de betrokken belastingambtenaren op te dragen geen belastingkaarten meer af te geven voor aanhangwagentjes aan motor rijwielen, daar de yerkeerswet het ge bruik daarvan niet toestaat. Het ministerie stelt zich echter op het standpunt, dat afgifte van de bedoelde belastingkaarten niet kan worden ge weigerd, daar ingevolge het wegen verkeersreglement ontheffing kan wor den verleend van het verbod aanhang wagens achter motorrijwielen mede fe voeren. Wel zal op de belastingkaarten voortaan de aantekening worden ge maakt, dat de afgifte de houder niet ontheft van de verplichting tot hetvra-' gen van een ontheffing. Gisteren is een lid van de dertien man sterke groep onderzoekers, welke onder leiding van de Belgische profes sor Max Cosyns een afdaling probeert in een grot in de Pyreneeën, door het breken van een kabel neergestort en ernstig gekwetst. Vermoedelijk heeft hij een wervelfractuur opgelopen. Het red den van de gewonde, Marcel Loubens, zal zeer moeilijk zijn. Uit Saint En- grace, aan de voet van de berg, is een reddingscolonne vertrokken. Het Franse Ministerie van Oorlog zal een hef- schroefvliegtuig zenden, om de gewon de, als hij eenmaal uit de grot zal zijn gebracht, naar een ziekenhuis over te brengen. Een vliegtuig van een nabij gelegen vliegveld heeft serum voor Lou bens afgeworpen. Op verzoek van me vrouw Loubens is een Parijse chirurg naar de plaats van het ongeluk ver trokken. Dit droevig ongeval kon weieens het slot betekenen van de expeditie, die tot het moment van Loubens' val buitenge woon veel succes geboekt had. Vier onderzoekers zijn afgedaald tot op de bodem van de grot, die 505 meter onder de aardoppervlakte is gelegen. Zoals bekend bestudeert de expeditie de loop van een ondergrondse rivier. Men heeft de rivier inderdaad op 505 m. onder de grond aangetroffen. Dit was tevens het diepste punt, dat ooit bij een neder- daling is bereikt. Na de ontdekking van de rivier, die van zijn oorsprong naar de grot loopt, heeft men zestig kilo gram lichtgevende verf naar de bodem laten zakken, Men wilde deze verf in de rivier gooien, zodat ze de plaats zou markeren, waar de rivier boven de grond komt.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1