Er ontbreekt geen stukje meer aan de formatie-legkaart VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Roemloze ondergang voorspeld van Neo-Nazi-partij Mr Donker sprak mei A. C. de Bruyn Rakosi thans premier van Hongarije Leerlingverpleger van Duin en Bos was in het bezit van wapens Winston Churchill was getuige bij het huwelijk van Anthony Eden Vrijdag 15 Augustus 1952 !149e Jaargang No. j 92 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Siaai hei motiefje niei flaiieus [Communisten in verzet tegen S E D O.-Duitse gezagsdragers gevangen genomen Ook Otto Remer is ihans afgetreden Den Haag wacht in grote spanning Tweede Kamerfractie van KVP beraadde zich De expeditie Cosijns Loubens gestorven in de armen van zijn redders Chirurg waagde tweemaal zijn leven door af te dalen C I O steunt Stevenson Kettingbrief voor vorming van Negara Sumatra Eisenhower weigert een onderhoud met Truman Jongeman wilde pistolen verstoppen Heeft de marine gebrek aan stookolie Veel belangstelling voor de Perzische olie Doosje lucifers voor de Koningin Vrouw uit het publiek schonk een hoefijzer „Solly" Sachs in hoger beroep Vliegtuig in de Washbaai gestort Snel recht in relletjes te Alexandrië Directie: j, BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: h. m. koemans Redactie; Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en abonnementen Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCRE COURANT TARIEVEN: Advertenties IS ct. per m.m Familieberichten 20 ct. p.m.m. Vraag cn Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, ƒ2.02 p. mnd., 6.05 per kwartaal, plus incassokosten. Weekabonnementen ƒ0.49 Vele Oosiduitse leiders zijn in ongenade gevallen i Communistische functionarissen bij de Kectrische oentraien te Halle Bitter- l'ld, Zschornewitz en Grosskayna en *rtien staatsbedrijven in Saksen-An- flalt (Oost-Duitsland) hebben in Juli I /uizenden arbeiders aangezet om te pro- [ïsteren tegen een decreet van het po litieke bureau, waarbij de salarissen van 1 ui kleine groep geleerden en technici ltrdubbeld werden. In verband met deze actie zijn acht iBmmunistische functionarissen gearres teerd en uit de partij gestoten. Onder Iheil bevindt zich Gerhart Fischer, het I hoofd van de bond Van arbeiders bij de electrische centrale van Halle, die er van beschuldigd wordt de actie te heb ben georganiseerd. De arrestaties wer den verricht op bevel van de Oostduitse vice-premier en secretaris-generaal van de communistische partij, Ulbricht. Voorts zijn zeven en twintig vooraan staande communisten van hun functie ontheven, evenals de leden van de par tijraden in vijf steden. Deze juffrouw, werkzaam, bij een groot persfotobureau in Neder land, heeft zich in de trant van haar arbeid gehuld in een rok en bloute, uitsluitend bedrukt met motieven, die ontleend zijn aan het kranten- en persfotobedrijf. De kledingstukken zijn niet alleen origineel, maar flatteren de draagster bovendien. Leipzig kreeg te weinig aardappelen Een groot aantal communistische ge zagsdragers van het voormalige Saksi sche ministerie van landbouw in Leipzig en van de Staatsaankoop- en markt organisaties in Dresden is gearresteerd wegens „sabotage" van de bevoorrading met aardappelen van de stad Leipzig. Dit jaar kreeg Leipzig slechts half zo veel vroege aardappelen als het vorige jaar. Na de arrestaties was de bevoorrading met aardappelen weer normaal, aldus dit bericht. Onenigheid en scheuring In Bonn wint meer en meer de over tuiging veld, dat de Socialistische Rijks- partij, een groepering van fanatieke ex- Xazi's en jongeren, die voor wijlen Hit- Iers ideeën grote bewondering aan de dag leggen, een roemloze dood zal vin den. De tekenen wijzen erop, dat er een splitsing in de partij op handen is. Donderdag is de sterke man van de partij, Otto Remer (de blonde Fiihrer) als tweede voorzitter van de partij af getreden. Drie dagen geleden bedankte graaf Wolf von Westarp als derde voorzitter. Het aftreden van beide functionarissen is bedoeld als protest tegen de eerste Voorzitter, dr Fi-itz Dorls. Deze heeft onlangs verklaard, dat een onder grondse partij zou worden gesticht, als de SRP zou worden verboden. Inmiddels is dr Dorls door de „ere raad" van de SRP geschorst. Dit was voornamelijk het werk van het hoofd van die raad, dr Karl Schrieber, tegen kiens optreden in deze door andere vooraanstaande partijleden bezwaar is gemaakt. De nationale raad van de Partij komt nu Zondag in Neder-Saksen Wjeen om de hangende kwesties te be spreken. Deze beginnende scheuring en de te verwachten uitspraak van het Constitutionele Hof, dat de SRP in strijd met de grondwet is. kunnen wei eens het einde van de partij betekenen Weerbericht Verwachting tot Zaterdagavond. IETS KOELER Veranderlijke bewolking met op vele plaatsen enkele regen- of on weersbuien. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtin gen. Iets koeler. Zaterdag: Zon op 5 25. onder 20 02 uur. Maan op 0.28, onder 18.28 uur. Remer is, gelijk hij verklaart, niet uit de partij getreden. Een woordvoerder van Remer deelde mee. dat de uit 19 leden bestaande par tijraad van de S.R.P. Zondag a.s. te Hannover bijeen zal komen om het con flict tussen Graaf Wolf von Westarp en dr Dorls te bespreken. (Van onze parlementaire redacteur) £JE KABINETSFORMATEUR, mr L. A. Donker, hield zich gisteren bezig met het leggen van de laatste stukjes in zjjn formatie-puzzle. Algemeen verwacht men in politieke kringen, dat het kabinet thans op korte termijn bekend zal worden. Vroeg in de middag ontving mr Donker minister In 't Veld, die in het huidige demissionaire kabinet de portefeuille van Wederopbouw en Volks huisvesting beheert. Later had de formateur nog een gesprek met de heer A. C. de Bruyn, voorzitter van de Katholieke Arbeidersbeweging. Gelijk men zich zal herinneren werd de heer De Bruyn tijdens de formatiepoging van dr Drees genoemd in verband met het ministerschap zonder portefeuille voor de zaken, aangaande de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. QEDURENDE twee en een half uur heeft de Tweede Kamerfractie van de KVP gistermiddag vergaderd om de politieke situatie te bespreken. Hoewel na afloop het traditionele stilzwijgen werd bewaard, was men gisteravond laat in politieke kringen de mening toe gedaan, dat ook van de zijde van de KVP geen politieke moeilijkheden meer zullen worden opgeworpen. Wel zijn er nog enkele personele problemen op te lossen, die door afwezigheid en andere redenen worden veroorzaakt. Het verluidt dat de formateur thans ook de bezwaren van de KVP heeft kunnen ondervangen, door voor leden van deze partij geen vijf, maar zes zetels beschikbaar te stellen. De verde ling in het nieuwe kabinet zal dan worden: voor leden van de PvdA het minister-presidentschap, Financiën, Sociale Zaken, Wederopbouw en Volks huisvesting en Landbouw; voor leden van de KVP: Binnenlandse Zaken plus het vice-minister-presidentschap, twee zetels aan Buitenlandse Zaken, Onder wijs, Justitie en P.B.O.; voor leden van de AR-partij: Economische Zaken en Onder tragische omstandigheden Is gisteren het lid van de expeditie Co sijns, Marcel Loubens, gestorven. Lou bens was door het breken van een ka bel, van veertig meter hoogte in de onderaardse grot gevallen, die door de expeditie zou worden onderzocht in verband met de vermoedelijke aanwe zigheid van een onderaardse rivier. Direct na de val werden reddingsploe gen uitgezonden en een speciaal uit Parijs gezonden chirurg daalde in de 550 meter diepe grot af, om Loubens eerste hulp te verlenen. Inmiddels was men begonnen met het wegnemen van uitstekende punten in de schacht. Kort voordat Loubens naar boven zou worden gebracht overleed hij. De arts, die de levensgevaarlijke afdaling tweemaal had gemaakt, had hem voort durend verdovende middelen toege diend en boven de grot wachtte reeds een hefschroefvliegtuig om Loubens naar een hospitaal over te brengen. Het heeft echter alles niet mogen baten. De verslagenheid onder de expeditie, die thans nog twaalf man telt, is groot. Het is niet bekend of de tragische dood van Loubens. het einde van de onder zoekingen zal betekenen. Stuit het streven naar centralisatie!" Het Amerikaanse vakverbond CjI.O., dat zes millioen leden zegt te hebben, heeft officieel meegedeeld, dat het de presidentsverkiezingen gouverneur Stevenson zal steunen. De C.I.O. noem de het democratische program „het meest liberale, vooruitziende en realis tische, dat ooit dooir enige politieke partij is aanvaard." In zijn eerste belangrijke redevoering sedert zijn candidaatstelling voor het presidentschap heeft Adlai Stevenson in Springfield (Illinois) een beroep gedaan op alle 48 Amerikaanse staten om de „vloedgolf" van gecentraliseerde macht naar Washington een halt toe te roe pen. Deze „vloedgolf" zal echter blijven vloeien, zolang de staten niet zelf die noodzakelijke functies vervullen, waar mee Washington niet moet worden be last, aldus Stevenson. „De bevolking zal diensten eisen en als zij deze niet in de staten vindt, zal zij zich tot de federale regering in Washington wenden," voegde hij hier aan toe. Verkeer en Waterstaat; voor leden van de CBU: Oorlog en Marine en Over zeese Rijksdelen. Door deze verdeling zou derhalve de vakminister komen te vervallen. Heden wordt H.M. de Koningin in Den Haag verwacht. Zal mr Donker Haar dan zijn kabinet kunne^i voorleg gen? Te Djakarta zijn rapporten ontvan gen over het circuleren van een ket tingbrief op Sumatra, waarin de sug gestie wordt gedaan, dat vooraanstaan de autoriteiten en sterke figuren van Sumatra in Palembang, Medan en Pa- dang bijeenkomen - om besprekingen te voeren over de vorming van een Ne gara Sumatra. Indien de centrale regering er op legale wijze niet toe kan worden ge bracht de belangen van Sumatra te be hartigen, moet, aldus de kettingbrief, de Negara Sumatra worden gevormd om daarmee de volkswelvaart te be reiken. De centrale regering wordt ver weten, dat het slechts de belangen be hartigt van Java en weinig aandacht schenkt aan de daerahs. Komst naar Washington zou verwarring stichten Generaal Eisenhower, de Republi keinse candidaat voor het Amerikaanse presidentschap, heeft een uitnodiging van president Truman, om naar Wash ington te komen voor een vertrouwelijk onderhoud, afgeslagen. Het was Trumans bedoeling om de generaal op de hoogte te stellen van „alles wat er in de wereld omgaat". Eisenhower motiveerde zijn weigering met te zeggen, dat het zijn plicht is vrij te blijven, om de regeringspolitiek in het openbaar te analyseren en dat het verwarring bij het publiek zou wekken, als hij de uitnodiging aannam. Hij wil de wel komen in geval van een ernstige nationale noodtoestand. De democratische candidaat, Steven son, heeft Dinsdag een langdurig on derhoud met president Truman gehad. Er werd gesproken over de inter nationale toestand. Een woordvoerder van het Witte Huis heeft medegedeeld, dat Eisenhower en Stevenson van de centrale inlichtingendienst en het mi nisterie van Buitenlandse Zaken, weke lijks een verslag zullen ontvangen over de internationale toestand. President Truman heeft admiraal Alan g. Kirk, oud-ambassadeur te Moskou, benoemd tot directeur van de raad voor psychologische strategie. (Van een onzer redacteuren) Sinds enige tjjd doen hardnekkige geruchten de ronde dat in het provinciaal ziekenhuis Duin en Bos te Castricum het spoor zou zijn gevonden van een complot gewapende lieden. Zoals bij dergelijke praatjes meestal het geval is blijkt de waarheid heel wat simpeler cn veel minder sensationeel dan het ver baal wil doen geloven. Wel zijn verleden week door de Rijkspolitie bij een van de leerling-verplegers van Duin en Bos twee FN-pistolen, 45 patronen en twee staafjes springstof gevonden, die de jongeman van plan was in het bos te ver stoppen. De leerling-verpleger is daarop door de directie ontslagen en zal zien te zijner tijd voor de kantonrechter moeten verantwoorden wegens overtreding van de vuurwapenwet. Zo luidt de geschiedenis ontdaan van alle franje. Van een complot is in het geheel geen sprake. Het feit, dat de verpleger wapens en munitie in zijn bezit had is uitgekomen doordat een collega, die hiervan op de hoogte was, zich ongerust maakte over eventuele ongelukken. Hij sprak er met verschillende mensen uit zijn directe omgeving over en zodoende kwam het de politie ter ore. Bij het verhoor ver klaarde de leerling-verpleger, dat hij de pistolen en de patronen had mee genomen uit zijn ouderlijk huis in Den Haag, omdat hij vreesde, dat zijn moe der de wapens bij het schoonmaken zou ontdekken. Volgens hem had hij de pi stolen gevonden bij de bezittingen van zijn overleden vader. De jongeman was van plan wapens en munitie in het boa te verstoppen, maar vóór hij daartoe de gelegenheid kreeg, greep de politie in. De staafjes springstof, die zonder detonator ongevaarlijk zijn, had hij mee genomen toen hij als militair deelnam aan de oefening Crescendo. De wapens zijn door de Rijkspolitie in beslag ge nomen. Het bruidspaar voor Downingstreet No. 10 na de huwelijksvoltrekking. Het Hongaarse parlement heeft tijdens een buitengewone zitting, het aftreden van minister-president Dobi aanvaard. Dobi's opvolger is Mathias Rakosi, de secretaris-generaal van de Hongaarse arbeiderspartij, welke onder communis tische invloed staat. KAKUSl aan de top van de macht Rakosi's eerste optreden als premier ging met weinig vertoon gepaard. Hij hield na zijn verkiezing een korte toe- -praak, waarin hij onder meer verklaar de dat de binnen- en buitenlandse po litiek van Hongarije geen wijziging zul len ondergaan. De afgetreden premier is nu gekozen tot voorzitter van het presidium, in de plaats van Sander Ronai, die voorzitter van de Assemblee wordt. Nu de niet-communist Dobi door de in Moskou opgeleide Rakosi is ver vangen, bezetten niet-communistische ministers nog slechts drie, onbelangrijke posten, in de Hongaarse regering. Waar nemers menen, dat de portefeuillewisse lingen gevolgd zullen worden door dis crete, maar drastische zuivering van de lagere ministeries. Ook in Hongarije ziet men duidelijk het streven van Moskou, om de Kominform onbeperkte macht te geven in de met Rusland ver bonden staten. Vragen van de heer Weiter Het Tweede-Kamerlid de heer Ch. J. M. Welter (K.N.P.) heeft aan de mi nister van Marine schriftelijk gevraagd, of 't waar is, dat voor de dit jaar uit getrokken bedragen voor de exploitatie van de vloot onvoldoende zijn gebleken en dat als gevolg daarvan een deel der schepen werkeloos moet blijven liggen wegens gebrek aan stookolie in het voor oefeningen gunstigste deel van het jaar? De heer Weiter vraagt verder, wat de minister hiertegen denkt te doen? Een lid van de Perzische oliecom missie heeft medegedeeld, dat alle landen, behalve de Sowj et-Unie, aan Perzie voorstellen voor het aankopen van olie hebben gedaan. Zelfs van Engelse maatschappijen zijn voorstel len ontvangen. TOEN H.M. de Koningin in April j.l. tijdens haar bezoek aan de Metro Goldwyn Mayer- studio's in Hollywood een sigaret wilde aan steken, keek zij vergeefs uit naar een doosje luci fers. Natuurlijk Was daar onmiddellijk haar char mante gastheer Dore Schary, die zijn aansteker te voorschijn haalde. Doch dit bleek niet het worwerp te zijn, waar de koningin naar uit keek. Hare Majesteit vertrouwde Schary toe, dat zij een verwoed ver zamelaarster is van luci fersdoosjes en wel in het bijzonder van doos jes, waarop de namen van personen en instel lingen, die zij heeft be zocht, gedrukt staan. Dore Schary knoop te dit in zijn oor en beloofde de koningin voor de ver langde doosjes te zullen zorgen. Een tijd lang hoorde men op Soestdijk niets, maar gisteren verscheen ten paleize de heer Seymour Moses directeur van de Metro Goldwyn Mayer in Ne derland. Namens de Amerikaanse filmindus trie overhandigde hij de prins een aantal lucifers doosjes voor de koningin en hemzelf, ten bewijze, dat de heer Schary zijn belofte niet heeft ver geten. Tevens bood hij een fraai album aan. met alle foto's die tijdens het bezoek aan de stu dio's zijn gemaakt, als mede een rol „Wereld nieuws", waarop het koninklijk bezoek aan Hollywood is vastgelegd. Vandaag zal een speciale korte film, die van het bezoek van het konink lijk paar aan de filmstad is gemaakt, per vlieg tuig in Nederland arri veren en eveneens aan het koninklijk paar wor den aangeboden. DREMIER Winston Churchill was de voornaamste getuige bfj het huwelijk tussen de Britse minister van buiten landse zaken, Anthony Eden en Clarissa Spencer-Churchill, de nicht van de grij ze conservatieve leider, dat gisteren in Londen werd gesloten. Minister van Justitie wordt van wrokgevoelens beticht „Solly" Sachs, die op last van de Zuid-Afrikaanse minister van justitie Swart, moest aftreden als secretaris van de vakvereniging van arbeiders in de kledingindustrie, heeft tegen dit bevel beroep aangetekend bij het Hoogge rechtshof te Pretoria. Hij verzocht het Hof de hem gegeven bevelen ongeldig te verklaren (Sachs werd tevens ver boden politieke en vakverenigingsver gaderingen bij te wonen). Volgens Sachs heeft minister Swart, toen deze nog directeur van een uitgeverij was, hem verscheidene malen schadevergoe ding moeten betalen wegens laster. Hij meent, dat de minister bij het uit vaardigen van de bevelen zich liet lei den door persoonlijke gevoelens. Volgens berichten van radio-Humber is vier mijl ten Oosten van Kings Lynn aan de Washbaai een vliegtuig neerge stort. Meende men aanvankelijk, dat nog iemand de ramp had overleefd later is medegedeeld, dat de lijken van alle inzittenden zijn geborgen. Toen minister Eden, als immer onbe rispelijk gekleed in een donkerblauw pak, met een rode anjelier in zijn knoopsgat, aankwam, werd hij toege juicht door een grote menigte, die zich buiten het gebouw, waar de huwelijks voltrekking plaats vond, had verza meld. De gehele plechtigheid duurde slechts tien minuten en toen het jonggehuwde paar weer naar buiten kwam, doorbrak een getrouwde vrouw uit Londens East End, Jane Delew, het politiecordon, dat de juichende menigte in bedwang hield, en overhandigde Eden een hoefijzer, dat zeven en dertig jaar geleden aan haar eigen huwelijkstaart was bevestigd. De Britse staatsman stak het gelukssym- bool glimlachend in zijn zak. Vervolgens reden hij en zijn bruid langzaam naar de ambtswoning van premier Churchill, in de Downing Street, waar een noen maal werd aangeboden. Vijftig verdachten voor het militair tribunaal In de „Misr"-textielfabriek te Kafr el Dawar bij Alexandrië, een van de fabrieken waar Woensdag stakende ar beiders weefgetouwen hebben vernield, is een militair tribunaal begonnen met de berechting van ruim 50 arbeiders, die betrokken zijn geweest bij de inci denten. Het tribunaal kan een ieder, die schuldig wordt bevonden, ter dood ver oordelen. De opgelegde straffen zullen binnen drie dagen ten uitvoer worden gelegd, en door generaal Naguib moe ten worden bevestigd. Twintig functio narissen zijn Donderdag de gehele dag bezig geweest met het verhoren van de ruim 500 gearresteerden Men ver wacht. dat 200 getuigen zullen worden gehoord. De kamer van de raad van beheer, van de „Misr"-fabrieken waar in het tribunaal zitting heeft, wordt streng bewaakt.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1