Bijna tweehonderd zeilers nemen deel aan de Alkmaardermeerweek De heer A. H. Verkade op 80-jarige leeftijd overleden Ook nen met klein H.SV. slag op leven Henry Kaiser bestuurder in arrest Minister is geneigd tot verhoging der schadevergoeding bij afslachting De meeste arrestanten in Egypte weer in vrijheid gesteld evanche ie nemen een Mayon zwom si Kanaal over \TSTE NIEUWS age aan motorboot de Friezen van de partij Draken en Regenbogen Ikomen Zondag tweemaal aan de start V-klassers in actie tijdens de Sneekweek V ElPOM leder geval wordt op zichzelf beoordeeld Veldens brandweer kon het wel alleen af Autobus uit Eindhoven in Belgie verongelukt Zweedse matroos tussen twee schepen bekneld Bejaarde man bezweek aan brandwonden Onbewaakte overwegen eisten drie doden Onstellende resultaten van het onderzoek Bouwer van wereldbedrijf was leidsman voor velen Grote liefde voor zijn zaak en de werkers Joegoslavië door grote droogte geteisterd De regering neemt strenge Franse expeditie op top van de berg Ararat Wederzijdse protestnota tussen Balkan-landen „Nylonitus", een nieuwe ziekte >r van de supportersvereniging iel bloemen had aangeboden had een fraaie herinneringsbe mtvangst te nemen van de Bel" rgemeester Kalff werd verrast i fruitmand. Het terrein was geknapt en getooid met de Ned ische vlag, terwijl St. Caecili» aanvang de nationale liederen ore had gebracht. Tijdens de elde dit muziekcorps enkele e marsen, wat door het talrij. ek op hoge prijs werd gestel^ eerste dag van het iüem Bruul-tornooi ;n werden de eerste wedstrii. peeld van het jaarlijks terug! Willem Bruul-tournoi, gj, laar de heer Willem Bruul, dj 1 iverleden voorzitter van Es I s, in leven gemeente-secretarij loo. De Foresters die dit jaar/ klasse afd. N.-H. van de KNVjl a, hebben kunnen constatere',1 :ze afdeling sterke ploegen aan.l ijn. De resultaten van dezjl dag waren: St. AdélberUl 3 1—1, Hollandia TKtjöilen.l 0, BeemsterKaagvogels 1—2,1 IsAlkmaar 02. Volgende! orden de wedstrijden voortge. rna wordt het dames-haifdbal, van De Foresters gehouden. MAANDAG 18 AUGUSTUS 1952 -jarige Engelse fabrieks- Katlileen Mayon, dat er in om het Kanaal in 16 uur ninuten over te zwemmen, aankomst te Folkestone, (Ongecorrigeerd) een verklaring van Henry J. e bekende bouwer van sche- itomobielen, heeft iemand een zijn leven willen plegen door te plegen aan de twee snelle n waarmee hij deel zou ne- wedstrijden op het meer van If uur voor de aanvang van ontdekten monteurs dat de n een van de boten half was gd, en dat de carburatorpomp propt met stukken katoen, i bouten. In de andere boot, f had willen besturen, had tig liter brandstof uitgestort evolg dat delen van de romp waren. Een gedeelte van dit :re goedje was in bergplaatsen d terecht gekomen. Kaiser verklaarde er zeker n dat dit een aanslag op zijn ekende. „Het is een van de veJ,se dingen waarvan ik ooit eb", zeide hij, „een werkelijke dag". istrieel zeide niet te weten Jor verantwoordelijk moest esteld, maar hij vermoedde ezelfde lieden waren die tot :eds getracht hebben alles te i wat hij wilde opbouwen, geen nadere toelichting op Is verklaring. >nge/uk te Venhuizen ?rzoek in het auto-ongeluk te waarbij de twintigjarige K. jebroek om het leven is ge er toe geleid, dat de po stuurder van de verongeluk- D. uit Den Hout, heeft ge- Hij zal voor de officier van Alkmaar worden geleid. S- >fd met een dochter van D. RN, 16 Aug. 17.000 kgaard- Schot 10.90—11.20 en midd 12,50; 5000 kg rode kool 5-— kg bieten: I rond 5.50—6,50 4,10—5.40; 60.000 kg peen: ,•30 en iii 11,90—12,90; 23.000 n: grove 37.70—47.20, bastérd 31 en bommen 15,60; 5500 Kg 49—50 en ii 38—47. (Van onze sportredacteur) VER enkele dagen, om precies te zijn Zaterdagmiddag om vijf minuten over drie, zal het startschot vallen voor de Alkmaardermeerweek „het" zeilevene- „jent van Noord-Holland, dat zich de laatste jaren qua deelnemers kwantitatief en kwalitatief mag meten met de grootste watersportfestijnen welke Nederland kent. Op dit ogenblik, nu de gelegenheid tot inschrijven officieus is gesloten, jiebben zich reeds bijna 180 deelnemers aangemeld. Zoals te doen gebruikelijk, jollen in de loop van deze week nog wel de nodige laatkomers binnen komen, die tegen dubbel inschrijfgeld op de deelnemerslijst geplaatst zullen worden, jl.a.w., aan deze Alkmaardermeerweek zullen naar alle waarschijnlijkheid zo'n jjeine tweehonderd jachten deelnemen en zij, die de wedstrijden op het mooie Bfer al eens van nabij hebben gevolgd, weten wat dat betekent. In alle uithoe ken van „de" Meer, in de Dodde, de Stierop en De Woude zullen met elkaar ,o'n vijfhonderd zeilers, vier dagen in actie komen om elkaar in een faire kamp je prijzen maar vooral de eer, te betwisten. lukt altijd wonderwel, mede dank zij de exploitant, die de grote loods voor die dagen in een gezellige dancing heeft herschapen, waar de vermoeide voeten op de muziek van een goede band niet stil kunnen blijven. De deelnemers Wat de kansen van de deelnemers betreft, is Boersma in de Drakenklasse een van de favorieten, doch Visser, Poorter en Bakker, allen van de ARZV kunnen het hem nog lastig genoeg ma ken. In de Regenboogklasse zal de strijd om de titel waarschijnlijk gaan tussen de Zaankanter De Wit en de Fries Alberda. Een „gevecht" Holland- Friesland dus. In de Valkenklasse ver schijnt de oud-Alkmaardermeerzeiler C. Groot aan de start. Deze slaagde er tijdens de Kaagweek in de Alkmaar der Kirkenier van het eerste plan te Zij, die de zeilsport minnen, die we llen wat een „indewinds" en een kruis- [,alc voor moeilijkheden kunnen ople gen en die niet met verdwaasde ogen pan te kijken als zij over gijpen, op- tsven of al die andere zeiltermen ho- n spreken, zullen zonder enige twij fel deze gelegenheid aangrijpen de Vedstrijden van nabij te volgen. De or ganisatoren, de Zaanlandse Zeilvereni ging, de Zaanse Onderlinge, de Alk- maarse Roei- en Zeilvereniging en de Watersportvereniging Uitgeest hebben dit jaar wel bijzondere aandacht be deed aan de groeiende publieke be langstelling. Niet alleen zal evenals an dere jaren een geregelde dienst wor den onderhouden tussen de Jachthaven te Akersloot en het starteiland en be staat ook nu weer de gelegenheid de belangrijkste wedstrijden vanaf een ■olgboot gade te slaan, ook met de in deling van de wedstrijden heeft men terdege met de verlangens van de toe schouwers rekening gehouden. Voor bet publiek waren de vele starts in een kort tijdsbestek wat verwarrend. Daar om heeft men besloten om bijvoorbeeld Zondag met langere tussenpozen te starten, zodat het geheel overzichtelij ker zal worden. Zondag starten de Dra ken en Regenbogen zelfs tweemaal om de toeschouwers zoveel mogelijk van het imposante schouwspel, dat een strijd tussen deze grote jachten steeds biedt, te laten genieten. Wij kunnen dan ook met een gerust geweten een ieder een bezoek aan Akersloot, de Jachthaven en het starteiland aanbeve len omdat wedstrijden, op een derge lijke manier georganiseerd, zelfs voor de leek een genoegen moeten beteke ten. Welke Nederlander zal niet ge grepen worden door deze typische Hol landse sport, wie zal niet iets van de banning voelen als de zeilers op hun liironometers nauwgezet het startsein men en een zo gunstig mogelijke po- Jétie zoeken om over de denkbeeldige startlijn te schieten? En welk een fraai [schouwspel bieden de Valken, Draken, Regenbogen, Vrijheidsklassers, de jol- [len, de zestien kwadraten als zij met bollende zeilen door het water klie ven, Wie eenmaal iets van deze wed strijdsfeer heeft begrepen, en daar is één bezoek reeds voldoende voor, keert regelmatig terug en dat blijkt ook wel uit de groeiende belangstelling en de speciale voorzorgen welke het organi satiecomité daarvoor heeft moeten treffen. Vele inschrijvingen Dat echter de Alkmaarderweek niet alleen bij het publiek in de smaak valt, wordt wel bewezen door het grote aan tal inschrijvingen, die waarlijk niet al leen uit Noord-Holland zijn binnen gekomen. Niettegenstaande het feit dat het Alkmaarder Meer ver buiten de zeilcentra is gelegen, komen vele Rot terdammers, Kaag- en Loosdrecht- zeilers naar onze dreven. Daaraan is de prima organisatie en de prettige sfeer natuurlijk niet vreemd. Vooral die sfeer lokt velen naar het landelijk gelegen Akersloot, dat door dit zeil- evenement overal in den lande een be kende en vertrouwde klank heeft ge- jregen. Als na de wedstrijden de bonte zeilersfamilie in de jachthaven van de heer Kramers samen komt, is de riva liteit geheel verdwenen en zijn het al len vrienden en vriendinnen die alleen maar hun best doen om de avond zo gezellig mogelijk door te brengen. Dat verdringen, doch of hem dit ook een tweede maal zal gelukken, is nog zeer de vraag. De Bergenaar J. Keijzer, die op de Kaagweek eveneens een zeer goed resultaat behaalde, is ook nu van de partij. Het zal bij de Valken dus zeer zeker gaan spannen. In de Vrij heidklasse zien we Jan Nico van der Stadt aan de start. Deze zal slag gaan leveren met de Zaankanters Gorter, de gebroeders Amons, Botterweg en Van Rosmalen. In de wedstrijd van de Shar pies zullen twee leden van „De Onder linge" elkaar de eer gaan betwisten. Het zijn Zwaan en Metselaar, die ech ter rekening moeten houden met ge duchte tegenstand van Kraan. In de 16 m2 Eenheidsklasse zullen 24 deelne mers elkaar de wind uit de zeilen trachten te nemen. Er hebben tot nu toe zeven zeilers van „De Onderlinge" ingeschreven, van wie Swart afls favo riet start. Voorts nemen deel de gebr. Prins, Swart, Bakker, Roem, Door geest en Arbman. Het zal ons benieu wen hoe de Alkmaarse Ada van der Stadt het er bij de wedstrijd van de 12-voets jollen af zal brengen. Bij de vorige ontmoeting op de Kaag won zij de hoofdpriis in de c-klasse, doch dit maal zal zij moeten tonen wat zij waard is in de A-afdeling. Haar tegen standers zijn onder andere Verkade en Hellema van de Zaanlandse. Onder de veertien deelnemers aan de wedstrijd voor de Olympiajollen zien wij onder meer de namen van Stuurman en Ou wehand van de Zaanlandse en Dubbeld van de Onderlinge. In de jeugdklasse zal Koosje van der Stadt bewijzen dat zij niet bang is voor haar „mannelijke" tegenstanders, al zijn deze evenals zij allen beneden de zeventien jaar. Voor de vijftigste maal worden op het Sneékermeer de zeilwedstrijden van de Sneekweek gehoudengeorganiseerd door de Sneker Zeilclub en de Koninklijke Zeilvereniging SneekEen aantal deelnemers in de V"-klasse in actie tijdens de eerste dag. f.1LrBAUES (Advertentie. InR. Med.) De strijd tegen mond en klauwzeer WIE IS DEZE BEROOFDE? De recheche te Amsterdam zoekt op het ogenblik een omstreeks 50-ja- rige man met jpeper- en zoutkleurig achterover gekamd haar, rode neus en een gezonde bruine gelaatskleur, die waarschijnlijk afkomstig is van het platteland. Enige tijd geleden had deze heer in de hoofdstad een paar drankjes te veel naar binnen gewerkt en accepteerde hij ten gevolge daar van het aanbod van een .hulpvaardi ge" om hem naar het Muiderpoortsta- tion te begeleiden. De „hulpvaardige ontvreemdde op het station een porte feuille met enig bankpapier van zijn beschermeling. De recherche verzoekt de bestolene zich bekend te maken. Leider van een reisbureau pleegde malversaties De fotograaf J. Jacobi te Delft, die reeds enige jaren vacantietochten met Kijnschepen organiseerde, is gearres teerd, daar hij er van wordt verdacht malversaties te hebben gepleegd. Ver scheidene mensen, die de reissom hadden gestort, kregen bericht, dat de tocht niet kon doorgaan wegens kinderverlamming. Toen zij naar het kantoor «"ineen om tun geld terug te halen, troffen zrj achter het loket een rechercheur van politie aan, die hun meedeelde, dat geen terugbetalingen konden worden gedaan. DR. BUISKOOL TERUGGEKEERD IN SURINAME De premier van Suriname, dr. Buis kool, is Zaterdag in Paramaribo terug gekeerd. Hij werd door de democrati sche vrouwenbond met koraalmuziek begroet en onder bloemen bedolven. Direct na aankomst begon hij te ver saderen met de Landsregering. Op vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Van der Weijden (KVP), be treffende het vergoeden van schade en de afslachting in verhand met mond en klauwzeer heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning a.i., de heer Staf, het volgende schriftelijk geantwoord: Krachten het bepaalde in artikel 39 van de veewet wordt aan de eigenaar van verdacht vee de volle waarde van het vee in gezonde toestand als schade loosstelling uitgekeerd, terwijl bij Ko ninklijk Besluit van 23 Februari 1922 is bepaald, dat in geval van afmaking van vee, dat is aangetast door mond- en klauwzeer, aan de eigenaar negentig procent van de waarde, welke het vee in gezonde toestand zou hebben, wordt uitgekeerd. In het algemeen is zulks juist te ach ten, De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat zich bijzondere omstandigheden voordoen, waarbij in afwijking van het bepaalde een hogere uitkering dan negentig procent van de waarde billijk en gerechtvaardigd is te achten. In ver band hiermede is de minister bereid te bevorderen, dat bovengenoemde alge mene maatregel van bestuur wordt ge wijzigd in pier voege, dat bijaldien be doelde omstandigheden zich naar zijn oordeel voordoen, het bedrag der uit kering bepaald kan worden op een hoger percentage dan negentig procent van de waarde van het dier in gezonde toestand. Hoewel het mogilijk verdedigbaar is te achten, dat een veehouder niet ge ënte dieren aan zijn geënte veestapel toevoegt, wijst de minister er op, dat in dergelijke gevallen door de vee- artsenijkundige dienst ernstig rekening wordt gehouden (en bij de voorge komen gevallen reeds gehouden is) met het feit, of de niet aangetaste die ren ai dan niet efficient voorbehoedend tegen mond- en klauwzeer zijn geënt. Ten deze zal door de deskundigen ieder geval op zichzelf dienen te worden be oordeeld. Toen Vrijdagavond in de gemeente Velden nabij Venlo blikseminslag brand deed ontstaan in een grote landbouw schuur, gingen de comman dant van de plaatselijke brandweer en een Veldens raadslid ertoe over de brandweer uit Venlo te ontbieden om assistentie te verlenen bij het blussen. Het Venlose corps rukte onmiddellijk uit, doch kreeg, ter plaatse aange komen, van de loco-burgemeester van Velden, wethouder Van de Venne, een verbod om aan het blussingswerk deel te nemen. Deze functionaris meende, dat de plaatselijke brandweer het kar wei alleen wel aankon. Op dat mo ment was het Veldense corps echter nog steeds niet met de blussing be gonnen en terwijl de Venlose brand weer onverrichterzake huiswaarts keerde, brandde de schuur, waarin een grote hoeveelheid hooi en stro lag opgetast, geheel uit. Achi inzilienden gewond Zondagmorgen omstreeks vijf uur is een autobus van een reisbureau te Eind hoven bij Aartselaar in België tegen een stilstaande vrachtauto gereden. De autobus kwam vervolgens in botsing met een boom en werd geheel inge deukt. Acht reizigers werden gewond. Eén van de twee bestuurders heeft drie ribben gebroken. Vier passagiers liepen arm- of beenbreuken op en zijn in een ziekenhuis opgenomen. Het gezelschap keerde terug van een bezoek aan Parijs. Gistermiddag is in de Merwedehaven te Rotterdam een 17-jarige Zweedse matroos zo ernstig bekneld geraakt tus sen twee schepen, dat hij aan de ver wondingen is overleden. Hij was buiten boord van het Zweedse stoomschip „Krageholm" bezig met verven, toen er een sleepschip naderde. De matroos, het gevaar van beknelling ziende, trachtte snel aan een touw omhoog te klimmen, maar kon zich niet houden en gleed naar beneden, juist op het moment dat de schepen tegen elkaar botsten. Hij raakte met het onderlichaam tussen beide schepen bekneld en moest in zorgwekkende toestand naar een zie kenhuis worden vervoerd, waar hij korte tijd later is overleden. De 74-jarige drogist J. G., wonen de aan de Camperstraat te Amster dam, is overleden aan de brandwon den, die hij had opgelopen bij een be gin van brand in zijn winkel als ge volg van het óverschenken van ben zine, waarin een vonk spatte. „Breda-Oranjestad" trok al 500.000 bezoekers Zondagmiddag is de 500.000ste be zoeker de poorten van „Breda-Oranje- stad" gepasseerd. De gelukkige was de heer A. Verheyen uit Meer (Bel gie). De 500.001ste was de heer J. van Elzen uit Tilburg. Hun werd een be drag onder couvert aangeboden. Prinses Wilhelmina koopt een schilderstuk van Wim Helder Ter gelegenheid van de zestigste'ver jaardag van de kunstschilder Wim Helder te Apeldoorn wordt er in het „Centrum voor Kunst en Historie" al daar een ere-tentoonstelling van wer ken van deze kunstenaar gehouden. Onlangs bracht prinses Wilhelmina een bezoek aan deze tentoonstelling en zij kocht één van de geëxposeerde wer ken aan voor haar privé-verzameling. GROTF, BELANGSTELLING VOOR DE L.S.K.-EXPOSITIE TE SOESTERBERG De luchtmachttentoonstelling op Soes- terberg, die Zaterdagmiddag is ge opend, had reeds in vier uur achtdui zend bezoekers aangetrokken. Gerben Sonderman heeft met zijn Fokker S 14 enkele stunts gemaakt, terwijl de R.A.F. „Nightfighter", een Giostertype, eveneens de toeschouwers bewonde ring heeft afgedwongen. Onder- leiding van majoor Wansink hebben negen Gloster Meteors van de L.S.K. enkele gevechts- en formatiedemonstraties ge geven. Ruim vijfhonderd van de na de on lusten in Egypte gearresteerde arbei ders zijn Zaterdag weer op vrije voeten gesteld. Er konden geen bewijzen voor schuld aan de gewelddaden tegen hen worden geleverd. Negen- en twintig ar beiders zullen wel terecht moeten staan 'op beschuldiging te hebben deel genomen aan onwettige samenscholin gen en de daarbij gepleegde geweldda den, Tegen een der beklaagden is de doodstraf geëist. Het hoofd van de politie te Kafr el Dawar, waar de onlusten voor een deel plaatsgrepen, is gearresteerd, omdat hij niet tijdig zou hebben ingegrepen. De Egyptische politie heeft te Cairo een communistische cel opgerold. Tien ar beiders en studenten werden gearres teerd. Ongelukken op onbewaakte overwe gen hebben het leven gekost van drie personen. Vrijdag is de 32-jarige ar beider H. uit Gouda op de onbewaak te overweg te Capelle a.d. IJssel door een trein gegrepen en op slag gedood. De man was gehuwd en vader van drie kinderen. Op een onbewaakte overweg te IJlst is Zaterdagavond een jeep onder de trein van Stavoren naar Sneek geraakt. De beide inzittenden, een man en een vrouw, zijn hierbij ge dood. Eerstgenoemde was de heer R. Abma uit Hartwerd. De identiteit van de vrouw kon nog niet worden vast gesteld. De jeep, die ongeveer vijftig meter werd meegesleurd, is totaal vernield. De .Juchlmachi-affa're' Het onderzoek naar onregelmatig heden bij de luchtaanschaffingsdienst, dat destijds heeft geleid tot de arresta tie van o m. het hoofd van deze dienst, luit.-kol. B. duurt nog steeds voort. De ontdekking van een aantal nieuwe vertakkingen heeft ertoe geleid, dat de berechting van overste B. is uitgesteld. Het is namelijk gebleken, dat ook ver scheidene textielhandelaren, die voor het leger en de luchtmacht hebben gewerkt, frauduleuze handelingen heb ben gepleegd. Naast en door deze za ken lopen nog andere verwikkelingen, waarvan het aantal steeds groter blijkt te worden, naarmate het onder zoek voortduurt. Bij het nagaan van aanwijzingen, dat verduisterde goede ren via „army-stores" hun weg naar het publiek hebben gevonden, zijn ook weer drie arrestaties verricht. Ex-kapitein Westerling als getuige gedagvaard Ex-kapitein Westerling is door de verdediger van P. Colson, die heeft deelgenomen aan de aanslag op de militaire attaché van Indonesië, luite nant-kolonel Harjono, gedagvaard als getuige a décharge. Colson zal zich Dinsdag voor de arrondissements rechtbank te Den Haag hebben te verantwoorden voor zijn daad. Twee Nederlanders gewond bij auto-ongeval in Oostenrijk Bij Innsbruck in Oostenrijk is Zon dag de auto van de heer R. Minnes uit Utrecht tegen een boom gebotst toen de chauffeur trachtte een over de weg lopende hond te ontwijken. Mevrouw M. en de chauffeur, de heer J. Heesen, werden ernstig gewond. Zij zijn in het ziekenhuis te Hall opgenomen. De heer M. bleef ongedeerd. ZESTIENJARIG MEISJE VIEL MET BROMFIETS OP TRAMRAILS Een zestienjarig meisje kwam Zater dagavond op de Parallelweg te 's-Gra- venhage met haar bromfiets ten val op de rails van de tram. Zij werd door een naderende tram enige meters meege sleurd en moest zeer ernstig gewond naar een ziekenhuis worden overge bracht. De openbare aanklager van het bijzondere militaire tribunaal, dat de bij de ongeregeldheden in Kafr- el-Dawar gearresteerde arbeiders berecht heeft tegen de voornaam ste aanstoker van de ongeregeld heden de doodstraf geëist. Twee onruststokers (links) zijn door de politie gearresteerd en worden weggeleid. (Van een onzer redacteuren). ZAANDAM. Zaterdag overleed op 80-jarige leeftijd de heer Arnold Hen drik Verkade, oudste directeur van de Koninklijke Verkade Fabrieken. Met hem is heengegaan één der „captains of industry", die tezamen met figuren als E. G. Duyvis, Joh. W. Dekker, K. C. Honig e.a. de Zaanse industrie heeft grootgemaakt en het moeilijke proces van klein- tot grootbedrijf heeft weten te leiden en door te voeren. Gemakkelijk is dit voorzeker niet gegaan. De ouderen, die bij de Ver- kade's Fabrieken werken of werkten weten maar al te goed, dat hun di recteur „Mijnheer Arnold" er niet te genop zag, qm 24 uur aan één stuk in de fabriek te blijven, wanneer de aan de gang zijnde proefnemingen zulks nodig maakten. De wijze, waarop hij het hem onbekende chocoladevak be studeerde en proefondervindelijk onder de knie wist te krijgen, dwong in de fabriek ieders bewondering af. De heer Verkade was begiftigd met een groot doorzettingsvermogen, een helder verstand, dat de dingen tot op de kern onderzocht, en een uitzonder lijk sterk geheugen, met daarnaast grote liefde voor zijn zaak en voor de werkers in dit bedrijf. Hij werd daarbij trouw bijgestaan door zijne echtge note, mevr. M. Verkade—Honig. Bij hun zilveren bruiloft werd de grond slag gelegd van het Weduwen- en Wezenfonds der Verkade's Fabrieken, dat in 1950 zijn 25-jarig bestaan her dacht. Naast zijn directeurschap heeft de heer Verkade diverse functies bij de organisaties van het bedrijfsleven waargenomen. In 1936 werden zijn verdiensten er kend door zijn bevordering tot offi cier in de Orde van Oranje Nassau. Grote uitbreiding Gedurende de ruim 60 jaar, dat de oudste directeur, die werd terzijde ge staan door zijn jongere broer, de heer J. Anton E. Verkade en later mede door zijn 3 zoons en 2 neven, aan de Verkade's Fabrieken verbonden was, is het aantal employé's van een dertig tal tot meer dan 2000 gestegen, terwijl de fabrieken een evenredige uitbreiding ondergingen. Door tijdige aankoop van aangrenzende landerijen kon een prach tig geheel worden opgebouwd, dat met zi.in uitgestrekte speel- en voetbal velden en ontspanningslokalen een sie raad vormt voor Zaandam en een da gelijks genot voor de vele arbeids krachten, die van Amsterdam en el ders naar het werk komen. Allen, die het voorrecht hadden met de overledene in aanraking te komen, zullen de herinnering aan nem bewa ren als een goed mens, die voor velen een leidsman en tevens een voorbeeld was. Hij heeft de voldoening mogen smaken, dat de onder zijn leiding zo zeer gegroeide zaak in gezonde toe stand aan bekwame handen werd over gedragen. De begrafenis zal a.s. Woensdag 15.15 uur op de begraafplaats Westcrveld plaats hebben. economische maatregelen Joegoslavië wordt geteisterd door een grote droogte, welke thans reeds zes weken duurt. Volgens officiële ramin gen zal als gevolg hiervan dertig tot vijftig procent van de verschillende oogsten verloren gaan. Verwacht wordt, dat er minder voedsel voor de export beschikbaar zal zijn en dat aanzienlij ke hoeveelheden tarwe en vetten moe ten worden ingevoerd. De regering heeft inmiddels de uitvoer van graan en vee voeder verboden en de export van delf stoffen en nonferrogoederen vergroot om de nadelige gevolgen voor de han delsbalans te verkleinen. Er wordt vee voeder gezonden naar de zwaarst ge- treffen gebieden, waar de boeren reeds meer vee slachten dan de plaatselijke markten kunnen verwerken. Evenwel nog geen spoor van de Ark van Noach De Franse expeditie, die, op zoek naar de overblijfselen van de ark van Noach, de berg Aradat in Turkije heeft beklommen, bereikte de top, zon der evenwel de ark te hebben gevon den. De laatste etappe werd begonnen van een op 4500 meter hoogte gelegen kamp uit. De top werd bereikt door de Franse expeditie, een speciale cor respondent van het Franse persbu reau „AFP" en elf Turkse militairen. De nasporingen naar overblijfselen van de ark worden voortgezet. De Joegoslavische minister van bui tenlandse zaken heeft Bulgarije een nota gezonden, waarin wordt gepro testeerd tegen „systematische infiltra tie van Bulgaarse spionnen en agen ten". Een afschrift is gezonden aan de secretaris-generaal van de Verenigde Naties. Anderzijds heeft Hongarije bij Joe goslavië geprotesteerd tegen het „met opzet opblazen van een spoorbrug over de rivier de Moera door Joego slavische strijdkrachten" en tegen het „afschieten van een brandgranaat op een Hongaarse uitkijkpost". Er dreigt een nieuwe ziekte: „Nylo- nitis", een branderig gevoel van de huid, veroorzaakt door het dragen van nyïonkousen en volgens Britse voet verzorgers een gevolg van het feit, dat nylon geen zweet opneemt. Britse nylonfabrikanten echter menen, dat ..Nylonitis" wordt veroorzaakt door de zeeploze wasmiddelen, die veelal ge bruikt worden om nylonkousen te wassen. Om uit te maken wie gelijk heeft is een raad van voetverzorgers ingesteld om honderden modieuse, doch aangetaste damesbenen te onder zoeken. Talrijke veroordelingen in Oost-Duitsland Van Mei tot Juni hebben Oostduitse gerechtshoven in processen tegen 87 anti-communisten 3 doodstraffen uitge sproken, 11 personen veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf en voorts in totaal 822 jaar gevangenisstraf opge legd. Vier Oostduitse boeren zijn veroor deeld tot gevangenisstraffen, variërend van zes maanden tot twee en een half jaar. De veroordeelden waren ervan be schuldigd een boer geholpen te hebben uit de gevangenis naar West-Duitsland te vluchten. Deze boer was veroordeeld wegens het niet voldoen aan zijn leve- rmgsplicht. Overeenkomst tussen Roemenie en de Sowjet-Unie Het Roemeense persbureau deelt mede, dat te Boekarest een overeen komst is getekend met de Sowjet- Unie over de oprichting ih Roemenië van twee gemengde maatschappijen, waarvan de een belast is met de le vering van installaties voor de olie- industrie en de andere zich zal specia liseren in de bouw van rivier- en zee schepen.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 3