Zwitserse schilders bewonderen Hollands schoon Herenhuis aan het Kalf als atelier Daders van aanslag op Harjono vanmorgen voor de rechtbank Duitsland vreest Frans-Belgische overheersing Onrust in Malakka kandelaars uit <erk gestolen vond de diet en iender markt :tberichten Werkstukken voor expositie in Alpenland r voor overval I P/eter Schoen wees hun de weg Oudorp Herdenking gevallenen Slachtoffer weigerde te verschijnen Westerling kwam om te getuigen Bergen Fanfarecorps Dirkshorn concerteerde te Bergen Wethouder Oldenburg zalzijn ontslag aanvragen Ravage in Lynmouth In Europese staal- en kolengemeenschap Men wil meer belang rijke posten Voedselvergiftiging in Oost-Berlijn Politieofficier ontslagen in West-Berlijn Een hittegolf in Texas DE PRIJSSTIJGINGEN IN FRANKRIJK Koel zomerweer met kans op regen DINSDAG 19 AUGUSTUS 1982 r opgelucht begon ts et feit, dat die kerelg niet ing -aren, deed hem veel zei hij, ..heeft Wimpie uitgespookt! En jullie oe. Dnschuldig is. Nou, laat iit meteen maar uit de droom eeft 't vast en zeker wèl n dat heerschap. Hij deugl Zeg maar uit mijn naani, lang genoeg kunnenvastl en ook diverse particu- Ien de zwemsport te be et minder dan zeventien ht nog niet meegerekend die zeventien zwembaden in. d hiervan is het bad te voor het grootste deel evuld is met kinderen, die Iverband zwemonderricht eze wijze kunnen Ook de itingen rendabel worden tshof te Amsterdam heeft et vonnis van de recht- aar - zes jaar gevangenis- ek - tegen de 40-jarige G. J. H. uit Alkmaar, we- met geweldpleging, be- van beschuldigd tezamen /ijf jaar veroordeelde en berustende 24-jarige elec- ler V. ëveneens uit Alk-, daart van dit jaar de al 67-jarige veehouder Ak- jn woning te Koedijk te eslagen en beroofd van le met f 3.000. De procu- had bevestiging van :vonnis gevraagd. t zonder moeite n het middaguur een bru- ;epieegd in de R.K. Kerk Vier antieke kandelaars, an f 1600.werden ont- Is gisteravond is het de :lukt de hand op de dader dief was een te Akerslpot Amsterdammer. Met be- speurhond werd hij opge- ïs ontdekte men de ont- delaars. Deze waren ver- riet langs de weg bij de ID, 19 Aug. De aan- ïderen bedroeg ongeveer handel in vette koeien, morgen een ruim aanbod r goed terwijl de prijzen )e goede beesten onder 'de rerden vlot geplaatst, zó- hier geanimeerd verliep, markt was het nog heel ere kalveren maken hoge week tot week ziet men ngen stijgen. Vette kalve- goed gevraagd. De note- lot f 2.40 per kilogram le- De handel in schapen oopgevend. Er was slechts 'stelling. Ook de vraag n is zeer gering. Op de markt was in de vroegte andel te constateren. Het «at groot, zodat de prij kten. Bij het begin werd >teerd. Vette zeugen wer- ren de f 2 geplaatst. Er klein aanbod van biggen, ndel kalm was. De beste goed verkoopbaar, maar het stil. cr groentencentralE, 100 kg aardappelen: Eigen- blauwe Eigenheimers 10.40 10; 20.000 kg rode kool en B 4,20—4.70; 20.000 kg ,80—12,40 en B 5,80—8.16: kool 13—18,30'; 35.000' kg 9; 2000 kg bieten A 5'- peen B 11.70—12.70; 7000 grove 8.60 en zirvernep rooo kg slabonen 42,50 tomaten; A 27—34, b 20— 400 stuks bloemkool: AI LII 29,10. Poterveilihg: 28-35 mm 29,50—30,50. A B 28-35 mm 28.50, b 35- B 28-35 mm 29,50; Rode 28-35 mm 40,90; Eigen- 28-35 mm 35,10; Blauwe .B 35-45 mm 28,10; Bint- 1 32,00, A 35-45 mm 20,10. 30.90; Meerlanders A 28-3o 35-45 mm 27,40; Saskia A —26,20. Aanvoer 75:000 "kg Ernst Sterki (37 jaar) en Fritz Stegman (42 jaar) twee huisschilders uit Zwit serland hebben sinds vorige week Zaterdag hun tenten opgeslagen in het Heren huis, een café onder de rook van Zaandam. Op zichzelf is dat niet zo bijzonder, wel de reden van hun verblijf en de reis, die hieraan voorafging. Toen wij de benedenzaal van het restaurant betraden keken we wel even verwonderd, want naast een zwaar beladen scooter waren langs de kant allerlei doeken met afbeeldingen van pittoreske plekjes in ons gewest opgesteld. In een fel- belichte hoek stonden twee figuren achter een ezel de laatste hand te leggen aan een stadsgezicht. Zij waren zo in hun studie verdiept, dat zij onze komst in liet geheel niet opmerkten. Nu en dan klonk een diepe zucht en schoof de een zijn witte pet wat verder naar achteren. Soms fluisterden zij zachtjes tegen elkaar en wezen vol verrukking naar het diepblauw van een eindeloze lucht. vormen. Zij zijn allemaal al gereed, de grachten in Amsterdam, de kaasmarkt in Alkmaar, de vissersboten in Volen- dam. Zij raken niet uitgepraat over Holland. Zelden in ons leven zagen wij een fraaier vergezicht dan hier, in dit kleine land". Alles ist zo schön, die far- ben zo reich, wir sind erstaunt. (Alles is zo mooi, de kleuren zo rijk, wij zijn verstomd). Maar terwijl de Zwitsers in lyrische bewoordingen hun enthousiasme trach ten prijs te geven vragen wij ons plot- Er hing een wonderlijke sfeer in deze ruimte, die rook naar verf en terpen tijn. Het kostte ons moeite deze serene rust te moeten verstoren. Maar de Zwit sers dachten daar anders over. Zij be groetten ons op een wijze, waardoor de goedhartige bergbewoner zich ken merkt. De penselen en paletten werden terzijde gelegd en toen luisterden wij 1 naar het verhaal van twee doodgewone i mensen met een grote liefde voor alles 'vat leeft. Twee kunstenaars, die om de twee jaar op hun scooter stappen om al het schone in de wereld op hun doeken te vereeuwigen. Dit keer hebben zij Holland als doel van hun reis gekozen. I Vorige week stapten zij op hun over- belaste scooter en uitgeleide gedaan door vele bewoners uit het dorpje So- lothurn togen de beide vrienden op weg. In twee dagen tijd legden zij een afstand af van 740 km en kwamen ten slotte terecht in de Zaanstreek. Natuurlijk, de bewoneré van het He renhuis waren zeker bereid de beide Zwitsers in huis op te nemen. Zij had den wel een tent bij zich, maar moeder de vrouw vond het beter dat de schil ders hun intrek namen in de beneden zaal. Dat een dergelijk aanbod hen met vreugde vervulde behoeft geen betoog. Nu was de gelegenheid open, om 's avonds na terugkeer de opgedane idee- en zorgvuldig uit te werken. Want denk niet, dat de heren van plan waren in dure hotels een gezapig leven te leiden. Schilderen wilden zij, het fraaie Hol landse landschap met z!3n wijde ver gezichten en imponerende luchten. En zij hebben woord gehouden. Iedere morgen starten zij de motor, de beno digde attributen worden opgeladen en voort gaat het op zoek naar schone natuurtaferelen, grappige dorps- en stadsgezichten, edele voortbrengsels van vroegere bouwmeesters. In hun be scheiden atelier teruggekeerd gunnen de mannen zich geen rust en blijven doorwerken tot 11 uur, half een soms v/el. En zo ontstaat dan langzamerhand een brokje Holland in zijn schoonste Zondagmiddag werden bij het monu ment aan de spoorwegovergang te Koe dijk-Zuid de gevallen clubleden van de voetbalvereniging ,,St. Louis" uit Amster dam herdacht. Bij het gedenkteken werd gesproken door de voorzitter van Kolping Boys, de heer K. van Baar. Deze bracht in herinnering, dat de hier gevallen club leden hadden gestreden voor recht en vrijheid. Hij spoorde allen aan naar hun voorbeeld liefde en rechtvaardigheid te betrachten. Hierna werd nog gesproken door broeder Leonardus. Na het gebed werden er bloemen bij het monument ge legd en werden enige ogenblikken stilte in acht genomen. Vervolgens begaf men zich naar Oudorp voor de tradionele bekerwedstrijd. Als voorwedstrjjd werd een voetbalmatch ge speeld tussen de junioren van St. Louis en Kolping Boys, welke door de junioren van K.B. met 3—1 werd gewonnen. Bij de wedstrijd tussen de oude elftalen bleek K.B. overwegend sterker en bleef in het bezit van de wisselbeker. Met de rust was de stand 30, eindstand 101. Succes voor fanfarecorps Het fanfarecorps „Wilhelmina" heeft °P het concours, uitgeschreven door de rangvereniging ,,Batavodurem" te Wijk bij Duurstede, met 323 punten, een eerste PrUs behaald. In het schitterend gelegen park „Duurstede" werd als verplicht num mer uitgevoerd „Une Corbeiile de fleurs" Van Radaiphe en ais vrij nummer de Neerland ia-Ouverture van Ant. v. Leest, pe prestatie van het fanfarecorps is des te meer te loven, daar het verplichte num mer, volgens het oordeel van de jury, zeer moeilijk was. Ook het vrije nummer werd onberispelijk uitgevoerd. Bij het licht van een sober lampje leggen de beide Zwitsers de laatste hand aan een hunner doeken. Fritz Stegman heeft het zadel van zijn scooter maar tot zitplaats gekozen. seling af, hoe deze mensen juist die plekjes wisten op te sporen, die ook ons imponeren. Wij informeren daarnaar met het gevolg dat heiden beginnen te lachen. „Ach ja, wij staan regelmatig in contact met een vertegenwoordiger van Pieter Schoen en die heeft ons ee* beetje op weg geholpen." De bergbewoners blijven voorlopig nog in Holland. Want hun collectie is nog lang niet compleet. Want wat is de bedoeling? Als de Zwitsers over enkele weken in hun vaderland zijn terug gekeerd en de herfst nadert, dan ligt er voor hen een tentoonstelling van alle gemaakte werken in het verschiet. Dat doen zij elk jaar zo. Hun reizen hebben zich o.a. uitgestrekt tot Italië en Frankrijk. Maar geen land heeft hen zo geïmpo neerd als Holland. „Wir kommen zu- rück" zeggen zij, „want uw land is mooi." Twee stoere kerels trekken rond door Europa. Straks zijn ze weer gewoon buisschilder. Maar thuis staan de doe ken die ze in Holland maakten. Een schat van herinneringen voor eeuwig vastgelegd. Geruchtmakend proces in Den Haag Onder een geweldige belangstelling is de Haagse rechtbank gisteren begonnen met de behandeling van de zaak-Harjono. Zoals men zich zal herinneren, werd in de nacht van 21 op 22 Mei j.l. op Harjono, die militair attaché van Indonesië in Nederland is, een overval gepleegd door twee jonge mannen. Zij hadden met de revolver in de hand „papieren" van Harjono geëist en toen deze zich ver zette, bewerkten zij hem met de kolf van hun revolvers. Ook was er gescho ten, doch de kogel miste en verbrijzelde een ruit. De andere bewoners van het huis aan de Laan van Meerdervoort te Den Haag, waar luit.-kolonel Harjono verbleef, snelden toe en vonden de militaire attaché met enige bloedende hoofd wonden. Vooral van Indonesische zijde werd de aanslag in verband gebracht met de zaak-Westerling. De, daders van deze aanslag zaten binnen verrassend korte tijd achter slot en grendel. Na twee dagen arresteerde de politie de 29- jarige M. P. en even later de 24-jarige F. A. C. Verdacht van medeplichtigheid werden kort daarop nog gearresteerd de 64-jarige voorzitter van de L.O.O.I.S. (Landelijke Organisatie van Oud-Illegale Strijders), C. A. van D. en twee leden van deze organisatie, de 55-jarige L. J. A. en de 46-jarige W. J. S., allen uit Den Haag afkomstig. o.m., omdat deze tijdens zijn voorar rest reeds driemaal een poging tot zelfmoord heeft gedaan. Mr Pauwels vroeg voorts naar de reden van het niet-verschijnen van Harjono. Toen de president hem daarover niet kon in lichten, vroeg hij welke garantie de rechtbank had, dat Harjono een vol gende keer wel zal verschijnen. Ook deze vraag kon de rechtbank niet be antwoorden. Hierna verschenen achtereenvolgens Van D., S. en A. voor de Rechtbank. Zij zouden de vuurwapens, waarmee de aanslag werd gepleegd, ter beschik king van P- en C. hebben gesteld. Bo vendien zouden zij de daders en de wa pens na de aanslag voor de politie ver borgen hebben gehouden. Conform het verzoek van het O.M. en de verdedigers van deze drie verdachten, besloot de rechtbank ook deze zaken aan te hou den. Tevens gelastte de rechtbank ver wijzing naar de instructie voor een ge rechtelijk vooronderzoek om na te gaan welke rol van D„ S. en A. in de aanslag hebben gespeeld. Ook zal alsnog een psychiatrisch rapport over Van D. wor den uitgebracht. Van D.'s verzoek tot opheffing van het voorarrest werd door de rechtbank afgewezen. Het niet-verschijnen van luit.-kolonel Harjono als getuige a charge heeft een moeilijke situatie doen ontstaan. Harjono kan namelijk op grond van zijn diplo matieke onschendbaarheid niet gedwon gen worden als getuige te verschijnen. Toch zijn zijn verklaringen onder ede zeer noodzakelijk voor een goede rechts gang, zowel voor de bewijsvoering van het O.M., als voor het betoog der raads lieden. Zonder een ter zitting onder ede afgelegde verklaring van luit.-kolonel Harjono zou wellicht in de zaak tegen P. en C. een deel der tenlastelegging niet bewezen kunnen worden. De verklaring die hij dan eventueel zou afleggen, zou, wanneer de zaak op nieuw voor de rechtbank dient, en hij wederom niet zou verschijnen, kunnen worden voorgelezen. Verscheidene ju risten betwijfelen- echter of daardoor een goede bewijsvoering mogelijk zal zijn. Kapitein Westerling, die door de Raadslieden van P. en C. ais getuige a décharge was gedagvaard, was wel ver schenen. Hij kon, doordat tot aanhou ding besloten werd, niet gehoord wor den. Na de arrestatie van de beide aan slagplegers, M. P. en F. A. C., ging het gerucht, dat leden van de L.O.O.I.S. een poging zouden beramen om hen te ontzetten. De bewaking werd ver scherpt en van een ontzettingspoging kwam niets. Wel probeerde P. te ont snappen uit de cellenbarakken in Sche- veningen, waar hij was ingesloten en C. poogde tijdens het voorarrest tot driemaal toe, zichzelf van het leven te beroven. De 29-jarige M. P. verscheen van morgen als eerste verdachte. Hij had geprobeerd om luit.-kolonel Harjono onder bedreiging tot afgifte van docu menten in de zaak-Westerling te dwin gen. Harjono heeft zijn aanvaller her kend. De aangevallene had echter ge weigerd om tijdens het proces als ge tuige op te treden. Het Openbaar Mi nisterie, officier van Justitie was mr Maris verklaarde af te willen zien van Harjono's verhoor, doch de raads man van P., mr Veldhuis, zeide zeer veel prijs te stellen op het verhoor van Harjono en daar niet van af te kun nen zien. Na raadkamer deelde de president, mr De Jong, mede, dat de zaak op grond van afwezigheid van lt. kol. Har jono aangehouden zal moeten worden. Tevens zei hij, dat de rechtbank over woog, of deze zaak niet naar de in structie verwezen zou moeten worden. Het O.M. en de verdediger waren bei den voor schorsing, doch tegen verwij zing naar de instructie. Na zich nogmaals in raadkamer te hebben teruggetrokken, besloot de Rechtbank tot aanhouding en tot na dere instructie door de rechtercom missaris, om na te gaan onder welke omstandigheden verdachte tot zijn- daad is gekomen. Psychiatrische rapporten Tevens zal dan een onderzoek naar de geestvermogens van de verdachte worden ingesteld. Hetzelfde werd be sloten ten aanzien van verdachte C. De raadsman van C., mr Pauwels, acht te een onderzoek naar de geestvermo gens van zijn cliënt zeer wenselijk, Vergezeld door een grote schare vrienden en belangstellenden arriveer de Maandagavond het fanfarecorps „Onder Ons" uit Dirkshorn te Bergen, om daar onder leiding van' zijn dirigent de heer D. Visser een concert te geven in Bergens mooie muziektuin. Het weer werkte prachtig mee. Aangelokt door de vrolijke klanken van het openings nummer. „The great little Army mars" van K. J. Alford, richtten heel wat gasten en inwoners hun schreden naar deze muziektempel. Het corps vervolg de met de „Ouv. Rossiniana" van G. H. Boedijn, van wie na de pauze nog de „Ouv. Caesar en Cleopatra" ten gehore werd gebracht. Het eerste gedeelte werd besloten met een compositie van Cerfontaine „Ars Long a, Vite Brevis": de Kunst is lang, het Leven Kort. Prachtig klonken in deze stille avond stond nog „A. Handelian Suite" van D. Wright en „Parade aan Flambaux" van A. Richart. Met „Skymaster mars" van R. Senesse werd de mooie avond be sloten. Het talrijke pu,bliek gaf na elk num mer met een hartelijk applaus uiting aan zijn grote waardering van het ge- bodene. De heer J. J. Oldenburg is voorne mens zijn ontslag aan te vragen als wethouder van de gemeente Bergen. Vermoedelijk zal hij per 1 September deze functie neerleggen. De reden van deze ontslagaanvrage is, dat de heer Oldenburg een betrekking als hoofd uitvoerder van een Betonmaatschappij in Diemen heeft aanvaard. Het gezin zal echter in Bergen blijven wonen. Wethouder Oldenburg is lid van de KVP en werd in 1949 bij de gemeente raadsverkiezingen tot raadslid geko zen. Van die tijd af bezette hij één van de twee wethouderszetels. Kroniek der onachtzaamheid Gedurende het tijdvak van 10 tot en met 16 Augustus werden aan het Po litiebureau te Bergen de navolgende voorwerpen als gevonden aange geven: wollen hoofddoek; zeildoeken rijwieltas; klein blauw kinderschepje; jongens regenjack; 3 portemonnaies m. inhoud; gebloemde hoofddoek; medail lon met twee foto's; f 1.45 aan wissel geld; lichtblauw fietsje en blauwe au toped; lap stof met oranje ruitje; grijze plastic kinderportemonnaie; fietstas m. opschrift „Parool"; dames-polshorloge; jongens-broekje; zilverbon van f 1. licht blauw kinderjasje met capuchon; zonnebril; broche; 1 deel van drieyiiig matrasstel; blauw kindervestje; zonne bril met donker montuur; rozenkrans in etui; kinder-zonnebril, fluit en hor loge aan ketting; bruin lederen tabaks zak met ritssluiting; damestas met por- temonnai g zakmes; rood gebloemd zakdoekje; bruin zeemlederen jas; bei ge gabardine regenjas; rood-bruine por- temonnaie met inhoud, abusievelijk meegenomen uit bakkerswinkel van Blommesteijn, Loudelsweg 6 te Bergen (N.H.). Inlichtingen te bekomen aan het Groepsbureau der Rijkspolitie, Karei de Grotelaan 17, telefoon 2444, elke werk dag tussen 10 en 11 uur v.m. J. Bleys overleden Deze dagen is te Amsterdam overle den de kunstschilder J. Bleys, in het hoofdstedelijke artistieke leven een bekende figuur. Hij is te Hoorn gebo ren als zoon van de architect A. C. Bleys, die o.m. de St. Nicolaaskerk te Amsterdam heeft gebouwd. De overledene, die onder prof. Alle- bé aan de Rijksacademie voor Beelden de kunsten studeerde, heeft jarenlang in Bergen gewoond, waar hij veel dorpsgezichten en duinlandschappen schilderde. Ook stillevens maakte hij graag. Hoewel hij in het Bergense kunstleven geen buitengewoon op de voorgrond tredende figuur is geweest en onder andere geheel buiten de Ber gense school heeft gestaan, heeft hij niettemin het zijne bijgedragen tot de reputatie van het dorp in de kunstwe reld. In latere jaren heeft hij weer in Amsterdam gewoond. BURGERLIJKE STAND Geboren: Alexander J. Th., Z. van J. J. H. Schrama en J. W. Dijkhof. Anita M„ d. van C. Woud en M. Piene- nian Cornelis IJ. N„ z. van C. -Blokker en C. Boon. Ondertrouwd Petrus M. Jacobse (Alkmaar) en Alida M. Bos. Een overzicht van de enorme rava ge, welke de overstroming in Lyn mouth veroorzaakte toen de rivier Lyn de waterhoeveelheden niet meer kon verwerken en een nieuwe bedding zocht. (Van een correspondent te Bonn) Reeds terstond na de constituering van het gezagsorgaan van het plan Schuman is in de Duitse pers weer de vrees voor pen achterstelling van de belangen van de Duitse kolen- en staal industrie uitgesproken. Zjj wordt geba seerd op een beweerde eenzijdige be zetting van de sleutelposten in het nieuwe apparaat en op de verwachting, dat het orgaan als eerste taak omvang rijke investeringsplannen van de Fran se en de Belgische industrie in behan deling zal nemen. Men is er hier naar het schijnt onprettig door getroffen, dat de van Franse zijde voorgestelde be ambten in hoofdzaak uit het planbureau van de president van het orgaan, Mon- net, afkomstig zijn en daar gewerkt hebben aan plannen tot uitbreiding der Franse staalindustrie, die hier steeds met argwanend oog zijn bezien. Opgemerkt wordt, dat een aantal der voorgestelde Franse ambtenaren nauw verbonden is geweest met de reorga nisatie van de Duitse mijnindustrie en van de centrale kolenverkoop. De naam dezer ambtenaren zijn naar Duits in zicht verbonden met een politiek, die een verzwakking van de Duitse con currentiemogelijkheden ten doel had „De benoeming van dergelijke perso nen in het gezagsorgaan zou moeten worden opgevat als een voortzetting van een politiek, die op bepaalde doctrines is gebaseerd", zo schrijft de economische medewerker van „Die Welt". In Perak (Malakka) hebben dertig opstandelingen een Schotse planter ge dood. Hij was vergezeld van negen Ma- leise politiemannen, van wie zes om het leven kwamen en één gevangen ge nomen werd. Op een andere plaats werd een Britse soldaat gedood en een andere gewond. Westberlijnse dagbladen hebben gis teren gemeld, dat Zaterdag zeven kin deren. die verbleven in vacantiekam- pen in Oost-Berlijn, tengevolge van voedselvergiftiging om het leven zijn gekomen. Er zijn er tweehonderd ze ventig ziek geworden. Hij lichiie de communisten in De Westberlijnse politie-officier Wal- ther Pawltzick is ontslag verleend, „omdat hij poiitiegeheimen aan de Oostberlijnse communisten heeft door gegeven", aldus een Westberlijnse ver klaring. Pawltzick was hoofd van het bureau voor de statistiek. Hij ontving alle telexberichten, die 't hoofdkwartier verlaten of bereiken. Hij maakte van alles steeds twee copieën méér dan toegestaan. Deze verdwenen dan, aldus een woordvoerder van de politie. De ontslagen officier was tot 1948 lid van de communistische partij en onderhield betrekkingen met vooraanstaande com munisten. Hij begaf zich vaak naar Oost-Berlijn en overtrad hiermede de politiereglementen. Hij zal volgens de verklaring niet berecht worden. Te Dallas in Texas (V.S.) zijn vijf personen als gevolg van de hittegolf gestorven. In het Noorden van Texas is Zondag een temperatuur van 43 graden gemeten. Smyrna hoofdkwartier voor Zuid-Oost-Europa Het opperbevel van de Atlantische strijdkrachten in Europa te Parijs heeft medegedeeld, dat Smyrna (Turkije) gekozen is als hoofdkwartier voor Zuid* Oost-Europa. De keuze is op Smyrna gevallen op advies van admiraal R. B. Carney, die overleg heeft gepleegd met de Turkse en Griekse autoriteiten. Het is mogelijk, zo gaat de verklaring verder, dat in het zelfde gebied het hoofdkwartier van de taktische lucht strijdkrachten wordt gevestigd. In ieder geval zou dit een vooruitgeschoven post van het hoofdkwartier van de luchtstrijdkrachten van generaal David Schlatter te Florence worden. Volgens de „Frankfurter Allgemeine* verwacht men in Bonn, dat Frankrijk en België spoedig grote plannen tot uitbreiding van staal- en kolenproduc- tie aan het orgaan zullen voorleggen. Tegenover het Franse zeven jarenplan voert men in Duitsland aan, dat op grond van een onderzoek van de OEES een verhoging der Franse productie meer dan het dubbele zou kosten van een uitbreiding der Duitse capaciteit. Zowel de Franse als de Belgische plan nen zouden neerkomen op een grotere concentratie der productie in deze lan den, het tegendeel dus van hetgeen door de reorganisatie in het Ruhrge- bied is bereikt. Men ziet hier dan ook in deze plannen volgens de „Frankfur ter Allgemeine" aanwijzingen voor een achterstelling van de Ruhr-industrie. In Duitse industriële kringen wordt op grond van deze vrees de eis gesteld, dat voldoende Duitse deskundigen op belangrijke posten in het orgaan zullen worden geplaatst. Zij dringen er bij de bondsregering op aan uiterste waak zaamheid te betrachten, opdat de Duit se belangen afdoende zullen worden behartigd Beteugeling door meer invoer De Franse premier Pinay zal de mi nisterraad voorstellen de stijging der prijzen in Frankrijk trachten tegen te gaan door grotere invoer van levens middelen. Volgens gewoohlijk goed ingelichte kringen zal Pinay minstens evenveel aandacht besteden aan de stijging der prijzen van levensmiddelen, die door de mond- en klauwzeerepidemie in Frank rijk is veroorzaakt, als aan de proble men van de buitenlandse politiek. Men gelooft, dat dit is toe te schrijven aan de aankondiging van de vakbonden, dat zij in het najaar een protestactie zullen beginnen tegen de jongste stijging van de kosten van levensonderhoud. Pinay is van plan in de eerste plaat9 grote hoeveelheden aardappelen en vlees uit West-Duitsland, boter uit Scandinavië en Nederland, kaas uit Zwitserland en suiker uit Cuba in te voeren. Zeeliedenstaking in Japan In de Japanse havens heerst reeds vier dagen een zeeliedenstaking, waar door het werk op bijna 400 schepen stil ligt. Ongeveer 35.000 zeelieden zijn bij de staking betrokken, die oorspron kelijk vijf dagen zou duren. De zeelie- denbond heeft thans medegedeeld, dat de staking tot 22 Augustus verlengd zal worden, tenzij de werkgevers toe geven aan de eis om hogere pensioenen. Grieks Bulgaarse besprekingen Aan de Grieks-Bulgaarse grens heb ben Maandag Griekse en Bulgaarse officieren besprekingen gevoerd over een regeling van het incident van 13 Augustus, toen een Griekse patrouille door Bulgaren werd aangevallen. Vol gens berichten van Griekse zijde zijn toen twee Griekse soldaten verdwenen en het is niet bekend, of zij gedood dan we] gevangen genomen zijn. De tweede helft van Augustus heeft tot op heden een minder zo mers karakter dan de eerste. De laatste dagen is het weer onbe trouwbaar en sterk wisselend. Als gevolg van een actieve depressie, die met het centrum ten Zuiden van ons land passeert, is de wind naar het Oosten gedraaid. Toch zal geen warme lucht worden aange voerd, daar de grote warmte boven Midden-Europa tot de Balkan is teruggedrongen. In o.a. Belgrado komt nog 35 a 37 graden C. voor, tegen 23 tot 25 graden C. in Oos tenrijk. De depressie, die voor de Franse Westkust ligt, zal koel weer en af en toe regenbuien ver oorzaken. In de nanacht is, met name in West-Friesland weerlicht waar te nemen, zodat ook de kans op een onweersbui niet onmogelijk is. Zowel voor vacantiegangers als voor de oogstwerkzaamheden zal het weer de komende dagen niet ideaal zijn.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 3