Twee scheepsrampen op Noordzee Formatiepoging van Mr Donker is weer in critiek stadium we huis r in Het Britse kabinet kwam spoedzitting bijeen Kurt Schumacher plotseling in Bonn overleden Nu vier grotonderzoekers in Zwitserland geïsoleerd VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Amerikaans libertyschip en Britse treiter gezonken Stalin ontving de Chinese premier Tsjoe En Lai Alsnog concessie van de P.v.d.A? Donderdag 21 Augustus 1952 149e Jaargang No. 197 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN en 1 Febr. in ter dam? Rijck wint de in Duitsland propageert Iba' sport g Nederland ie roeiers in Frankfort Stewardess Truus Gautier geheel hersteld Nederlandse „coasters" in moeilijkheden Onheus optreden van de bewakers ontkend Speurtocht naar de Ark van Noach vergeefs Iraans aanbod wordt waarschijnlijk aanvaard Amerikaans program tot financiële steunverlening Meisjes - vijfiing in Sao Pa ulo (Br De toestand in Libanon is gespannen Hij was een groot vijand Hitier van Negus tekende grondwet van Eritrea Ir Staf bij formateur Voorlopig geen afgifte van schatkistpapier Anderhalf jaar geëist tegen veilingdirecteur Regenval deedmeervoor ingang van grot ontstaan Directie: j, BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel, 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCH COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct per m.m. Familieberichten 20 ctp.mm Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, 2.02 per mnd, 6.05 per kwartaal plus incassokosten. Weekabonnementen 0.49 n de geestverschijning akkum. Alleen het ka rn aanduiding, waar de was. „Wat zou er ge- Pim. „En waarom is ng uitgegaan? De stop- ich niet doorgeslagen antwoord gingen de weer aan en Moeder ideren staarden elkaar '/at er ook aan de was het, dat er vreem- rden op de Zwarteweg mpicenschappen zijn de Europese kam- de schaats voor he- >egewezen aan de Kon. latsenrijders Bond. IJ3 nde zullen zij op 31 ïbruari te Amsterdam 1. Mocht de vorst ons 1, dan zullen de kam- Hamar worden gehou- pioenschappen vinden ïari te Helsinki plaats, a worden de wereld- n voor dames gehou- lillehammer. De Euro happen in het kunst- is, heren en paren zijn 1 1 Februari te Dort- 1 en de wereldkam- or dames, heren, paren sen zullen van 7 tot Davos worden uitge- Duitsland is gewonnen lor de Rijck. De beste Smits, die als achtste dfde en laatste etappe naar Frankfort (290 verwinning voor de uur 11 min. de etappe luidde: 1 8.11.00. 2 Berger Did.), 4 Midler (Did.), ie), 6 L. Weilenmann >anis (Belgie), 8 Sfor- thneider (Oostenrijk), 11 Smits (Nederl.) lijd als Peeters. nent luidt: 1 I. de uur 12 min 41 sec.; 2 gie) 80.16.45.4; 3 Im- 80.38.35,2: 4 Müller 5 De Santi (Ttalie) :n (Lux.) 80.41.32,4: 7 80 42.15.4; 8 Smits 9 Holthoefer (Did.) yter (Belg.) 80.43.42.7 (Ned.) 80.44.00- 15 Jen (Ned.) 80.51.06,5. Nederlandse korfbal- Denemarker verloopt :n vijftal plaatsen is eerd en steeds word' met grote belangstel- Denemarken nieuwe ien. waar gespeeld werd, ■gelaten v>dat door de irect met' korfbaloefe- -n begonnen, ia! aan een der gym- een veertiendaagse worden gehouden on- 5 heer Polle Schmidt, Deense korfbalbond, iterdam het spel leer- rsus bliikt grote be staan. De K.N K.B. t volgend jaar enkele n vaardigen, die aan !len cursussen leiding tanrfenfornooi ie schaakploeg heêft itste kwalificatieron- andentomooi te Hel t/s van Polen verlo. e resultaten van de ndPolen waren: wski 1—0; Cortlever arendregt—Gruenfeld gaTarnouwski 01. sp hebben zich thans ntinië, West-Duits- akvje, Zweden, Hon- Rusland. Verenig- md. Voorts worden anden twee groepen hun rangschikking ment zullen spelen. B zijn dit: Énge- Cuba, Oost-Duits- Israel, Nederland, :ilië óf Italië. i de Zuidslavische 'eg. een coach en niet naar hun land ren en politiek asyl 1 hebben gevraagd. het vluchtelinge"- -Auerbach, ten zo' BIJNA GEEN SLACHTOFFERS r\E Britse treiler, de 260 ton metende u „Magnolia" zonk binnen zeven seconden op 12 mijl ten Noordoos ten van de monding van de Humber. Tmus Gautier, de KLM-stewardess die met een passagiere de enige overlevende was van de ramp bij Frankfurt, heeft gisteren het zie kenhuis aan de Prinsengracht te Amsterdam geheel Jiersteld ver laten. Mej. Gautier neemt hartelijk aftcheid van twee verpleegsters, die haar uitgeleide deden. Wie wordt de opvolger van de „rode maarschalk Maarschalk Stalin heeft gisteren op het Kremlin de Chinese premier Tsjoe En Lai ontvangen, zo meldt radio Mos- iou. De ministers Wysjinsky en Molotof laren bij dit onderhoud aanwezig. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken verwacht, dat het in October te houden congres van de Rus sische communistische partij waardevol le aanwijzingen zal opleveren voor de vraag, wie Stalin zal opvolgen. Ook verwacht het ministerie, dat, indien de Sowjetunie als resultaat van de Russi- sch-Chinese besprekingen te Moskou tot ingrijpende wijzigingen op het ge bied der buitenlande politiek zou be sluiten, dit op het partijcongres tot uiting zal komen. In Amerikaanse poli tieke kringen wordt de plaatsvervan gende premier Georgie Malenkof gezien als de meest vaarschijnlijke opvolger van Stalin. Margaret Truman in Zweden Joseph Short, de perssecretaris van het Witte Huis, heeft verklaard, dat er geen woord waar is van de verhalen in de Zweedse dagbladen, volgens welke de Amerikaanse bewakers van Marga ret Truman onheus jegens Zweedse bur gers zijn opgetreden. Inmiddels heeft het dagblad „Ekstrabladet" een foto ge publiceerd van de aankomst van mej. Truman. Men ziet twee bewakers uit een auto springen en op de persfoto grafen toerennen om deze te beletten foto's te maken. De presidentsdochter is gisteren uit Stockholm per schip naar Helsinki vertrokken. De Franse expeditie naar de „Ararat" heeft haar onderzoekingen beëindigd en is Maandag uit Dogu Bayazit in Oost- Turkije naar Ankara vertrokken. Na het bereiken van de top van de Ararat onderzocht de expeditie gedu rende drie dagen het gebied, waar zich volgens overleveringen resten van de ark van Noach moesten bevinden. De on derzoekers hebben rotsformaties, die vaag de vorm van een schip hebben, v.'aargenomen. Er zijn echter geen over blijfselen van de ark gevonden. Volgens de leider van de expeditie, Jean de Riquier, zouden deze onder de glet- schers op de top van de berg kunnen liggen. De expeditie heeft filmopnamen ge maakt en een overvloed van documen tatiemateriaal verzameld. Voor de Oostkust van Engeland, ter hoogte van Hitchin, is gistermorgen een Canberra-straalbommenwerper in ree gestort. De bemanning van drie koppen kwam on. het leven. DE PERZISCHE OLIE-KWESTIE Het Britse kabinet is gisteren in spoedvergadering bijeengekomen voor een bespreking over het antwoord op het onlangs door de Perzische regering gedane aanbod om te onderhandelen over schadeloosstelling van de „Anglo- Iranian". Het was de tweede maal, dat het kabinet tijdens het zomereces van het parlement bijeengeroepen werd. Te Londen acht men het het waar schijnlijkste, dat Engeland het Perzische aanbod zal aanvaarden, doch onder Weerbericht Verwachtinp tot morgenavond: AFNEMEND BUIIG Wisselend bewolkt met slechts hier en daar e enregenbui. Over wegend matige Noordwestelijke wind. Iets koudere nacht, morgen iverdag ongeveer dezelfde tempe- aturen als vandaag VRIJDAG: Zon op 5 35, onder 19 49. Maan ,r 7.32 ".ndet 20 07 Er waren al zeven kinderen Mevrouw Maria Aparecida Albao te Sao Paulo Braziliëheeft het leven geschonken aan een meisjes-vijfling. Moeder en dochters maken het wel. Zij zijn naar een kraamkliniek overge bracht. Dit is de tweede vijfiing, die dit jaar in Brazilië geboren is. De eerste vijf iing uier jongens en een meisje werd in een dorpje nabij Batalha in de staat Alagoa geboren. Alle kinderen stierven echter kort na de geboorte. De vader van de zojuist geboren vijfiing is arbeider. Er zijn reeds zeven kinderen in het gezin. De vijf meisjes hebben bij de doop de namen Marie een, Maria twee enz. gekregen. De regering van de staat Sao Paulo heeft zich met de zorg voor de vijfiing belast. I"]jE bemanningen van vier schepen hebben gedurende het afgelopen etmaal op de Noordzee en in het Engelse Kanaal angstige uren doorgemaakt of bevinden zich nog steeds in nood. Een Britse treiler is gezonken. Een dode werd geborgen, een andere opvarende wordt vermist, de rest is opgepikt. Het Amerikaanse liberty-schip „Western Farmer" kwam onder de Engelse kust in aanvaring met het Noorse stoomschip „Bjorgholm". De Amerikaan is in tweeën gebroken en langzaam zinkende. Twee reddingboten hebben kans gezien de bemanning te redden. De Nederlandse kustvaarder Michel Swenden" kwam voor de monding van de Theems in moeilijkheden en maakte zwaar slagzij. Verwacht werd. dat men het schip in Harwich zou kunnen binnen slepen. Ten slotte is ook de Neder landse kustvaarder „Pacific" door motorpech hij de Maasvlakte voor Hoek van Holland in moeilijkheden geraakt. Hedennacht scheen er overigens voor dit schip geen gevaar te bestaan. Over de oorzaak is nog niets medege deeld. De treiler was afkomstig uit Grimsby. De scheepsbotsing onder de Engelse kust in het Kanaal gebeurde gistermid dag. Het Noorse schip seinde, dat het geen hulp nodig had. Men meldde ver der, dat men geen verbinding met de „Western Farmer" had kunnen krij gen. Een in de buurt varend Liberisch schip meldde, dat de Amerikaan door middel van signalen onmiddellijk dok tershulp had gevraagd. De „Western Farmer" was op dat moment voor an ker gegaan. Al spoedig bleek, dat het schip er niet best aan toe was. Mid scheeps was een groot gat in de huid ontstaan. Het Britse bergingsvaartuig „Uplifter" vertrok uit Dover ter assis tentie. De reddingboot van Dover voer met een dokter naar het Amerikaanse schip. Het bleek al spoedig, dat er voor het in nood verkerende schip geen redden meer aan was. De gehele brug bleek ai verdwenen te zijn. Later op de dag seinde de sleepboot „Rumania", dat het schip in tweeën was gebroken en het voorschip reeds was gezonken. Ook het achterste deel van het schip verdwijnt langzaam in de golven. De reddingboot van Dover heeft dertien opvarenden opgepikt. De reddingboot van Ramsgate heeft de rest van de be manning aan boord genomen. voorwaarde, dat de besprekingen niet tot de schadeloosstelling beperkt zullen blijven. Gewoonlijk welingelichte krin gen verwachten, dat het Britse antwoord binnen enige dagen naar Ferzie zal worden gezonden. VOLGENS Amerikaanse diplomatieke kringen, zou minister Acheson tien dagen geleden aan zijn Britse collega Eden een memorandum hebben doen toekomen, waarin aan Engeland wordt gevraagd, samen te werken met de Verenigde Staten voor de tenuitvoering- legging van een programma tot finan ciële steun aan Perzië. In dit memorandum zou van Ameri kaanse zijde zijn verklaard, dat de Ver. Staten bereid zouden zijn aan Perzië een onmiddellijke steun te verlenen voor een bedrag van tien millioen dol ler, op voorwaarde, dat tegelijkertijd Engeland twee millioen ton aan geraf fineerde olieproducten zou kopen, wel ke zich thans aan de Perzische Golf be vinden, welke transactie voor de Per zische regering 35 a 40 millioen dollar zou opbrengen, terwijl Engeland boven dien internationale arbitrage zou moe ten aanvaarden voor het geschil met de Perzische regering inzake de nationali satie van de eigendommen der Anglo Iranian Oil. Het Britse ministerie van buitenland se zaken zou .deze voorstellen met de grootste reserve hebben ontvangen, zonder deze echter te verwerpen. Staat van beleg GISTERAVOND is do staat van beleg voor Teheran, welke kort geleden was afgeschaft, voorlopig weer voor een week afgekondigd. De Perzische re gering heeft deze maatregel genomen in verband met de botsingen, die in het begin van deze week hebben plaats ge vonden tussen de buiten de wet ge stelde communistische Toedeh-partij en bepaalde fascistisch geneigde elementen. JJE Nederlandse kustvaarder „Michel Swenden", groot vijfhonderd ton en geladen met hout, dat zich gisteren in de omgeving van het vuurschip Sunk bij de monding van de Theems bevond, zond noodseinen uit, dat het stuurloos ronddreef en de deklading (hout) was gaan werken, zodat het slagzij maak te. Verschillende schepen gaven op naar het vaartuig te zullen uitkijken. Later meldde de „Swenden" dat men het ontvangtoestel aan boord niet meer kon bedienen. Een Brits opsporings vliegtuig vloog uit en liet een rookbom vallen om de reddingboot van Clacton de plaats te wijzen, waar de kustvaar der zich bevond. De reddingboot vond het schip en bleef in de nabijheid tot sleepboothulp zou arriveren. De Bel gische sleepboot „Adrien Letzer" was gisteravond op weg naar het schip en zal trachten het naar Londen te sle pen. Er bevinden zich tien man op de „Swenden". De „Pacific" geraakte bij de Maas vlakte in nood en vroeg om hulp. Er bevinden zich zes personen aan boord. De reddingboot „President Jan Leis" trachtte enige malen, doch Wrgeefs, trossen naar da „Pacific" over te bren gen. Om middernacht keerde de red dingboot naar Hoek van Holland terug. Vandaag zal een nieuwe poging worden gewaagd om contact te maken. Radio-Damascus heeft gemeld, dat de Libanese oppositie een bijeenkomst wil houden te Zahleh, ongeveer 50 km ten Oosten van Beiroet, voor het opstellen van definitieve plannen om de Libanese regering te dwingen tot het invoeren van hervormingen en herziening van het bestuur, dat van onregelmatigheden en corruptie wordt beschuldigd. Vol gens de radio is de politieke toestand in Libanon „gespannen en op het kook punt". Zwaar verlies voor Duitse sociaal-democraten Dr Kurt Schumacher, de eerste voor zitter van de Socialistische Partij Duits land, is gisteravond in zijn woning te Bonn plotseling gestorven aan een acute storing in de bloedsomloop. (Van onze parlementaire redacteur) GISTEREN, acht weken na de verkiezing voor de Tweede Kamer, was het opnieuw een zeer critieke dag voor de formatiepogingen van mr. Donker. Dit kan men zonder meer afleiden uit het feit, dat niet alleen de Tweede Kamerfractie van de K.V.P., maar ook de beide Kamerfracties van de P.v.d.A. in vergadering bijeenkwamen om zich over de politieke situatie te hei-aden. Dit beraad vond zijn aanleiding in het feit, dat de formateur, het „hengelen" naar K.V.P. candidaat-ministers voor de portefeuille van Buitenlandse Zaken moe is, en besloten had het nogmaals over een andere boeg te gooien. In poli tieke kringen heeft men er op grond van deze ontwikkeling een tamelijk zwaar hoofd in of een Kabinet deze week nog wel zal kunnen worden gevormd. de geruime tijd had met de demissi onaire minister van Oorlog en Marine, ir. Staf (C.H.U.). Voorshands komt ons echter de ver onderstelling, dat er zonder meer uit sluitend sprake zou zijn van een ver wisselen van de zetels van Buitenland se Zaken en Oorlog en Marine tussen de C.H.U. en de K.V.P. (voor Oorlog en Marine wordt door enkelen de naam van het K.V.P. Tweede Kamerlid, lui tenant-kolonel J. J. Fens genoemd), niet direct aannemelijk voor. Vooral niet, omdat ons dan de strekking ont gaat van de bijeenkomst van de beide fracties van de P.v.d.A. Tot nu toe was het namelijk gebruikelijk, dat een der gelijke verenigde vergadering alleen werd uitgeschreven, wanneer beslissin gen van groot politiek belang voor de P.v.d.A. moesten worden genomen. Op deze grond is er o.i. dan ook eer der reden om aan te nemen, dat er misschien in combinatie met bovenbe' nEELS door de weigering van ver- u schillende voor de portefeuille van Buitenlandse Zaken aangezochte KVP- ers, onder wie prof. Beaufort en ir. Ridder de Van der Schueren, deels mis schien ook door andere oorzaken, is mr. Donker tenslotte tot de conclusie moe ten komen, dat hij er niet in kan sla gen voor de post van „reizende minis ter" van Buitenlandse Zaken een in zijn opzet passend lid van de KVP aan te trekken. Deze conclusie noodzaakt de formateur uiteraard naar nieuwe op lossingen te zoeken. In politieke krin gen meent men. dat de meest voor de hand liggende oplossing voor Buiten landse Zaken is, voor deze portefeuille 1e reeds eerder gepolste Directeur van het Internationale Monetaire Fonds, mr Beyen te vragen. Sommigen waren gistermiddag ge neigd in dit verband ook enige bete kenis toe te kennen aan het onderhoud, dat mr. Donker gisterochtend geduren- van Justitie een rol zal kunnen spelen. Weinig waarschijnlijk lijkt ons voors hands de hier en daar naar voren ge brachte suggestie, als zou de formateur bij zijn verschuivingen opnieuw de por tefeuille van Economische Zaken wil len betrekken, aangezien dit echter onmiddellijk het terugtrekken van de A.R. tot gevolg zou moeten hebben. De P.v.d.A. GEGEVEN de gehele situatie, waarbij u inbegrepen de samenkomst der P.v.d.A.-fracties, moet de slotconclusie dan wel zijn, dat bij het scheiden van de markt alsnog een „concessie" van de P.v.d.A. wordt gevraagd. Een con cessie, die in de één of andere vorm de positie van deze Partij in de Raad voor Economische Aangelegenheden, gevormd uit de Ministerraad, zal moe ten betreffen met als mogelijke com pensatie de portefeuille van Justitie en eventueel een verandering in de poli tieke samenstelling van' het te vormen Kabinet. Ten aanzien van de betekenis van bovengenoemde fractie-vergaderingen wijzen wij er nog op, dat het, gegeven het extra-parlementaire karakter van de opzet van mr. Donker, bepaald niet op de weg vac deze fractie-vergade ringen ligt. formele beslissingen van positieve of negatieve strekking over een overigens ook niet formeel aan hen voorgelegd voorstel van de formateur te nemen. De beraadslagingen van de KVP-fractie hebben zich moeten be perken tot de vraag of candidaat-minis ters al of niet moet worden afgeraden in een door mr Donker te vormen Ka binet zitting te nemen. Voor de P.v.d.A. lag de zaak ietwat anders, maar uit de beraadslagingen hebben de leiders van deze partij zonder twijfel op kunnen maken, of zij in de ogen van de fractieleden met even- doelde zetelruil sprake is van andere tuele concessies al dan niet te ver zijn verschuivingen, waarbij de portefeuille gegaan. Keizer HqXle Selassie van Ethiopië tekende te Addis Abeba de nieuwe grondwet van Eritrea, de vroegere Italiaanse kolonie, welke op gezag van de Verenigde Naties aan zijn rechtsgebied is toegevoegd. De Ethiopische minister van Justitie was getuige van dit historische moment. De agent van het ministerie van Fi nanciën te Amsterdam zal met ingang van 21 Augustus 1952 de afgifte van scliatkistpapier voorlopig staken. Van deze datum af zal de Nederlandse Bank, de schatkistpromessen tot nader bericht ook 3- en 5-jarige schatkistbiljetten op basis van de thans geldende officiële tarieven afgeven. Dr Schumacher is bijna 57 jaar oud geworden. Hij is op 13 October 1895 te Kulm in het toenmalige Westpruisen geboren. Te Halle, Leipzig en Berlijn studeerde hij rechten en economie. In de eerste wereldoorlog verloor hij zijn linkerarm. Van 1918 tot 1920 was hij werkzaam op het ministerie van eco nomische zaken. Eind 1920 werd hij po litiek redacteur van het sociaal-demo cratische blad „Schwaebische Tag- wacht" te Stuttgart. In 1924 werd dr Schumacher als afgevaardigde gekozen in de Landdag van Wiirttemberg. Van 1930 tot 1933 maakte hij deel uit van de socialistische partij-fractie in de Rijks dag. In een debat noemde hij toen eens het nalionaal-socialisme „het appèl aan bet zwijn in de mens." Het gevolg was dat hij van Maart 1933 af politiek ver volgd werd. Van Juni 1933 tot Maart 1943 was hij in de concentratiekampen Heuberg, Kuhlberg, Dachau en Flossen- burg. Na een korte vrijheid werd hij in Augustus 1943 weer gearresteerd en tot Februari 1944 in het concentratie kamp Neuengamme ondergebracht. Na de 20ste Juli 1944 werd hij nogmaals voor korte tijd in Neuengamme opge sloten. Onmiddellijk na de Duitse capitula tie in 1945 begon Schumacher met de wederopbouw van de SPD. in Mei 1946 werd hij op de partijdag te Hannover tot voorzitter gekozen, welke functie hij tot zijn dood toe bekleedde. In 1949 werd hij in de Bondsdag gekozen. Men neemt aan, dat de dood van Schumacher invloed zal hebben op de politiek van de rccialistische partij, hoe wel alsnog geen radicale wijziging wordt Verwacht. De overleden partijleider was een emotioneel mens, die weinig wilde weten van een compromis. Zijn afkeer van het communisme was zo fel, dat hij daarom zelf» weigerde, besprekingen te voeren met Oostduitse leiders over de mogelijkheid, de eenheid van Duitsland tt^, herstellen. Bij de Westelijke politici werd hij de laatste jaren in toenemende mate im populair wegens zijn verzet tegen de opneming van West-Duitsland in het Europese leger en zijn heftige critiek op de Westelijke geallieerden. Erich Ollenauer, zijn plaatsvervanger, zal hem vermoedelijk opvolgen in de leiding der partij. Voor de rechtbank te Leeuwarden is anderhalf jaar gevangenisstraf geëist tegen de vroegere directeur van de veilingvereniging „De Tuinbouw". Deze heeft in de loop der tijden een aanzien lijk bedrag verduisterd door invoering van een „middagprijzenpotje", door het werken met gefingeerde aanvoerbewij- zen en door manipulaties met overuren van het personeel en valse kwitanties. Het verduisterde geld is in een licht zinnig leven opgegaan. Alleen het „pot je" heeft ruim tien mille bevat. Vier Zwitserse grotonderzoekers, die vijf dagen in de diepe grotten van Höll- Loch, in het Zwitserse' Mnotathal, heb ben vertoefd, zijn thans van de buiten wereld afgesloten, doordat zich, tenge volge van zware regenval, een meer gevormd heeft aan de ingang van de grotten. De grotten, die ten Oosten van Muo- tathal in midden-Zwitserland zijn gele gen, zijn de grootste en diepste van het land. De president van de Zwitserse Vereniging van Grotonderzoekers, Andre Gobet, is met speciale reddings- uitruriing naar Muotothal vertrokken. Men heeft reeds geprobeerd met pom pen het peil van bet water zodanig te laten zakken, dat de ingang vrii komt voor kano's. Volgens D.P.A. bestaat er geen le vensgevaar voor de opgesloten onder zoekers. daar zich in de grotten een voorraad levensmiddelen bevindt voor tien dagen, die door een vorig gezel schap onderzoekers is achtergelaten.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1