Jimmy Brown als diepzeeduiker Nieuws uit de Langedijker Dorpen Laatste trainingsronde voor de Alkmaarse Boys Polder Geestmerambacht wordt uitstekend bemalen Mr Donker faalt De fokvereniging Heerhugowaard bestaat vijf en twintig jaar Leden van Instituut N. Niedorp bespraken winterplannen Veel belangstelling voor het Kaasstad-tornooi Freya Kee-Lemaire zingt op Kaasmarktconcert Succes voor S. v. d. Meer Dieselgemalen kunnen het water zeer goed baas De heer Schot reist al tien jaar met suikerwerken de kermissen af Hij blijft echter in de buurt van Alkmaar. Per seizoen 24 kermissen Meisje door vrachtauto aangereden en gewond Obdam Heer-Hugowaard St. Pancras Trailer verloor 8400 liter kaliloog Bergen Schone sloten eerste eis voor peilbeheersing LAATSTE NIEUWS Keuringsdag op Woensdag 21 Augustus a.s, Zeven oprichters zijn nog lid Programma met veel afwisseling Zaterdag: Van Zijlrit Het is een goede gewoonte van het bestuur van de Alkmaarse Boys om ieder jaar, vóór het aanbreken van het voetbalseizoen, de balans op te maken over het afgelopen verenigingsjaar en aan de band daarvan, door gezamenlijk over leg, een plan de campagne te ontwerpen voor de komende regeringsperiode van Koning Voetbal. Ook nu is dat geschied en men is by de Boys tot de conclusie gekomen, dat er alle reden is King Soccer met opgeheven hoofd tegemoet te treden. Het bestuur wenst echter eerst een generale repetitie en heeft daarom voor de Zondagen 24 en 31 Augustus een „Kaasstadtornooi" georganiseerd. Competitie-indeling stemt tot tevredenheid Het is thans het derde achtereen volgende jaar dat de Boys een derge lijk tornooi houdt. In het begin was het moeilijk voldoende clubs bereid te vin den om mee te spelen, doch nu is de belangstelling reeds zo groot, dat men heeft moeten selecteren. De vorige twee jaren ging de wisselprijs. een zilveren kaasberrie, naar HRC. Het eerste jaar versloegen de Heldersen TOG in de fi nale en de tweede maal veroverden zij de wisselprijs via een overwinning op hun Alkmaarse gastheren. Als Ra cing dit maal weer wint, zal zij de berrie definitief mogen behouden. Het programma Het wedstrijdprogramma is als volgt samengesteld: Zondag 24 Augustus, uur: Rapiditas (Weespl-HRC (Den Hel der): 4.15 uur: Alkmaarse Boys-Hilver sum. Zondag 31 Augustus, 2 uur: ver liezers, 4.15 uur: winnaars. Dit tornooi is voor de Alkmaarse /Boys cie laatsta trainingsronde vóór het nieuwe seizoen en zij zal dus „op volle oorlogssterkte" uitkomen. Het is niet waarschijnlijk dat na deze wed strijden nog belangrijke veranderingen in het elftal worden aangebracht. Het bestuur van de Boys ziet met te vredenheid terug op het afgelopen jaar. Het ledental neemt nog steeds toe en thans kan men niet minder dan zes senioren-, twee junioren-, vier adspi- ranten- en vier welpenelftallen forme ren. Vooral het aantal jeugdleden is stijgende en dit is uiteraard voor het verenigingsleven van groot belang. De organist Piet Kee zal Vrijdag in de Grote kerk wederom een „kaas markt-concert" geven, Ditmaal zal als soliste optreden Freya Kee-Lemaire, mezzo-sopraan. Mevrouw Kee heeft haar studies aan het Amsterdamse con servatorium enige jaren geleden vol tooid door het behalen van het solis tisch diploma. Zij kreeg haar zang opleiding van Berthe Seroen. Daarna trad zij in verschillende steden van ons land op, waar zij door haar beheerste techniek en haar zuivere interpretatie veel succes oogstte. Een gedeelte van het programma zal weer op het kleine orgel worden uit gevoerd. De organist begint het con cert met een Toccata van J. P. Swee- linck, waarna de zangeres met bege leiding van het kleine orgel twee lie deren van Valerius en het beroemde Vergiss mein nicht, van Bach, zal zin gen. Op het grote orgel volgt dan een improvisatie van Piet Kee, waarna de zangeres het concert besluit met liede ren van Widor en Fauré. Op de vierde dag van de Sneek-week heeft Siep van der Meer een fraai suc ces behaald. In groep 2 van de Valken klasse zeilde hij zijn „Trewes" naar de eerste plaats. Óp de tweede plaats fi nishte de „Popeye" van M. Meteler- kamp Cappanberg te Amstelveen en derde werd de „Tarantella" van E. J. Hoppe uit Leiden. Banketbakker opgelicht Een 31-jarige werkster is onder ver denking van oplichting in bewaring gesteld. Zij maakte gebruik van een oude truc, door bij een banketbakker gebakjes te bestellen, die op een be paald adres moesten worden bezorgden tegelijkertijd koekjes en andere lekker nijen mee te nemen, die bij de afleve ring van het gebak meteen zouden wor den afgerekend. Het adres was natuurlijk niet het hare en dus wachtte de banketbakker tevergeefs op de centen. De gebakjes, speciaal op bestelling gemaakt, mocht hij weer zien te verkopen. Het vermoeden bestaat, dat de vrouw haar practijken ook nog in andere win kels heeft toegepast. Burgerlijke Stand Geboren Anthonius M„ d. van P. A. Broersen en P. K. Koomen. Getrouwd Adolf v^n Arenthals en Geertruida C. Talens. Dirk Kuijper en £ngelina Steeman. Jacob H. R. Asjes en Catharina J. Hessels. Jan de Boor- der en Jantje Bos. Adolf A. A. ten Bruggencate en Hendrika J. W. Schinkel. DEMONSTRATIE OP 13 SEPTEMBER De demonstratie van de Alkmaarse Reddingsbrigade zal in tegenstelling tot wat wij gisteren berichtten, op 13 September worden gehouden ter hoog te van de Ringers fabrieken. Over de competitie-indeling voor dit jaar is het Boysbestuur zeer tevre den. In deze afdeling zitten verschil lende Kennemer clubs en dit zijn over het algemeen prettige tegenstanders. Ook in het komende verenigingsjaar zal het bestuur speciale aandacht be steden aan de ontwikkeling en opvoe ding van de aan zijn zorgen toever trouwde „voetbaljeugd". De opstelling. De opstelling van Alkmaarse Boys zal in het komende seizoen zijn: Kra mer; Metselaar en Krul; C. Bart, De Ley en C. Snijders; P. Indri, A. Indri, A. Pater, P. Blok en A. Knip. Victoria Theater, 8 u.: Onder narcose (18 j.); Rex Theater, 2.30 en 8 u.: Mor gen is te Iaat (14 j.); Harmonie Theater, 8 u.: Een onvergetelijke melodie (alle leeft.)Cinema Americain, 8 u.: Volledi ge opera „Rigoletto". Nachtdienst apo theken: Wanna, Ritsevoort 5. HEILOO. Dorpshuis, 810 uur, Ten toonstelling Tintoretto. BERGEN. Rustende Jager, 1012.30, 14.3017.30 en 19.3022 uur, Expositie Kees Jansen; Kunstzaal Hubers, 1.30—6 uur, expositie Jaap Min; Buurweg 12, Collectie Sala, 10—12, 2—5, 8—10 uur; Buurweg 21, Expositie Jaap Sax, 10— 12.30, 25 en 810 uur. VRIJDAG Cinema Americain, 8 uur: Arabische nachten (14 jaar): Victoria Theater, 8 uur: Golden Girl (alle leeft.); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: „Klissen ist keine Sünd" (alle leeft.); Harmonie Theater, 8 uur: Jong, Knap en Rijk (alle leeft.). Tentoonstellingen als Donderdag. BERGEN, 7.30 uur: vergadering van de gemeenteraad. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Donderdag 4.25 16.47 Vrijdag 4.55 17.17 te CAMPERDUIN Hoog Laag Donderdag 4.30 16.52 10.30 22.52 Vrijdag 5.00 17.22 11.00 23.22 (Van onze correspondent) LANGEDIJK. De bemaling van het Geestmerambacht is van grote beteke nis voor de kwaliteit en het productievermogen van de grond. Dat houdt in, dat een goed watergemaal voor de beheersing van de waterstand onontbeerlijk is. De polder Geestmerambacht kan zich gelukkig prijzen met het bezit van een gemaal, dat aan alle eisen voldoet. Dat is in het verleden anders geweest. Vóór 1874 werd de polder bemalen door een achttal molens, die bij gunstige wind ongeveer driehonderd tot driehonderd-en-vijftig kubieke meter water per minuut konden lozen. Zij werden in dat jaar vervangen door stoombemaling, hetgeen een grote verbetering was. Een kist op wielen Van half April tot half October is het moeilijk de heer Joh. Schot thuis te treffen in zijn winkel, Stuartstraat 46. Men moet hem in die maanden zoeken op de boerenkermissen in de dorpen rond Alkmaar, waar hij met zijn „suiker- kraam jaar in jaar uit zijn zelfde, standplaatsje inneemt en er zo langzamer hand een vaste afnemerskring heeft gevonden. Het gebeurt wel eens, dat een ander met dezelfde waar op de kermis verschijnt, maar het eind van het liedje is in de meest gevallen, dat die vreemde steen en been klaagt, terwijl Schot te vreden is over het gemaakte resultaat. „De mensen leren je kennen en wat het voornaamste is vertrouwen", zo vertelde hij ons. „Dat is vooral op de kleinere kermissen, die meestal niet langer dan twee of drie dagen duren, van groot belang". De kraam, waarin de heer Schot zijn lekkernijen drop, nougat, repen, rotsblokjes, zuurstaven en hoe al dat .heerlijks verder moge heten aan de kermisbezoekers verhandelt, is gemaakt van een grote kist. Vóór 1948 reisde hij met een kleine kraam de kermissen af, maar toen zag hij ergens een reusach tige kist, waarmee een immigrant zijn meubelen uit Amerika naar Nederland had getransporteerd. Hij slaagde er in het gevaarte, dat vijf meter lang was, te kopen, zaagde er twee gaten in, waarin de wielen kwamen te lopen, maakte één zijkant open en klaar was de rijdende kraam. Per seizoen heeft Schot vier-en-twin- tig kermissen. De eerste in De Goorne. gemeente Berkhout, de laatste in Alk maar, waar hij bij de ontzetfeesten een Hedenmorgen omstreeks acht uur is op de hoek van de Oudegracht en de Zilverstraat een verkeersongeluk ge beurd, waarbij het ongeveer acht jaar oude meisje G. uit de Lyceumstraat vrij ernstig werd gewond. Samen met een ander meisje reed zij per fiets van de Oudegrachtbrug de Zil verstraat in. Op de hoek van deze straat werd zij door een uit de tegen overgestelde richting komende vracht auto aangereden en tegen het wegdek geworpen. Zij werd binnengebracht in de winkel van de heer Eeken, waar dr Vah Gilse de eerste hulp verleende en haar voor verdere behandeling naar het St. Elizabethziekenhuis liet over brengen. Naar wij vernamen is haar toestand niet gevaarlijk. Het andere meisje kwam met enkele schaafwonden vrij. Tijder ;ns kermis werden zes portemonnaies ontvreemd Tijdens de kermis te Obdam zijn zes portemonnaies met inhoud ontvreemd. Het is de politie gelukt de dader, een 18-jarige jongeman uit Avenhorn, op te sporen. Een portemonnaie is door de dader weggeworpen en nog niet gevon den. De vinder wordt verzocht zich met de rijkspolitie te Obdam in verbinding te stellen. Van twee eenvoudige beursjes een grijs en een bruin met knopsluiting zijn de eigenaressen niet bekend. Ook zij worden verzocht zich bij de politie te melden. De dader zal heden voor de officier van Justitie worden geleid. OM MOTORKAMPIOENSCHAP Naar men ons van de zijde van de Motorclub Huyghenwaert mededeelt, is een wijziging gekomen in de stand voor het kampioenschap van Heerhugo- waard. Door een foutieve naamopgave was de puntentoekenning onjuist. Tevens heeft het bestuur van de M. C. Huyghenwaert besloten naast de kam- pioenswisselbeker een medaille be schikbaar te stellen voor de resêrve- kampioen. De stand is: 1. P. J. Beers, 17 pt.; 2. Th. Smit, 17 pt.; 3. J. Rietber gen, 16 pt.: 4. J. v. d. Gulik, 13 pt.; 5. N. Praat, 12 pt.; 6. Jn. Jongkind, 11 pt.; 7. A. C. Groen, 6 pt.; 8. P. Kooij, 5 pt. plaats heeft op de Paardenmarkt Tij dens de zomerkermis heeft Schot zijn vaste plekje op de Korte Nieuwesloot naast de draaimolen. Hij moet het met zijn snoepgoed hoofdzakelijk van de jeugd hebben en dus is de plaats naast de draaimolen een van de mooiste, die hij zich kan denken. Op de kermissen in de omgeving is de heer Schot al twintig jaar bekend. Weliswaar reist hij pas tien jaar met suikergoed, maar daarvoor was hij eenzelfde periode op iedere kermis te vinden met feestartikelen: mutsjes, toe ters enzovoorts. Linker as brak onderweg Het verkeer op de nieuwe Provin ciale weg te Sint Pancras is gistermor gen twee en half uur gestremd ge weest. Een grote tractor met trailer, waarop een tank was geladen met een inhoud van circa negenduizend liter kaliloog, kwam door het breken van de linkerschommelas op de weg te recht, waardoor ongeveer 8400 liter van het vocht verloren ging. De be stuurder, de expediteur P. G. uit Hoog kerk, had de kaliloog in Wormerveer geladen en was nu op de thuisreis. Er deden zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. Een garagebedrijf uit Heer- hugowaard heeft het voertuig aan de kant gezet, zodat het verkeer doorgang kon vinden. De schade wordt door ver zekering gedekt. Onaangename verrassing voor vele Bergenaren St. Nicolaas ligt nog in een ver verschiet, maar reeds is vele inwoners van Bergen een verrassing thuisge- zonden. Het GEB heeft namelijk een circulaire doen uitgaan, waaruit blijkt, hoeveel men kan terug ontvangen dan wel moet bijbetalen als gevolg van de wijziging in de vastrechttarieven voor electriciteit over de laatste vijftien maanden. De verrassing Is zo onaangenaam gebleken de na vordering loopt van enkele guldens tot een paar honderd gulden dat een aantal slachtoffers de hoofden bijeen heeft gestoken en besloot, een adres aan de raad te richten. Jarenlang heeft het stoomgemaal dienst gedaan. In 1932 werd overge schakeld op olie als drijfkracht. Er werden twee dieselmotoren aangeschaft, elk met twee pompen, die tezamen 550 kubieke meter water per minuut uit de polder konden slaan. Tijdens de oorlog heeft men echter grote moei lijkheden moeten overwinnen; er was geen dieselolie meer beschikbaar, zo dat men zich moest redden met een gasgenerator. Men kon het water even wel de baas blijven. Alleen in de natte herfst van 1944 werden de moeilijkhe den zo groot, dat men niet alles naar wens kon bemalen. De Duitsers werk ten het polderbestuur tegen en zo kon het gebeuren, dat o.m. de Diepsmeer onderliep. (Het vorige jaar is een nieuwe schroef- pomp aangeschaft; daardoor is de be malingscapaciteit van de gemalen ge stegen tot zevenhonderd kubieke meter per minuut. Tijdens de afgelopen win ter heeft de machinist nog eens vier etmalen achter elkaar moeten malen. Dit bleek geen bezwaar te zijn. De polder raakte de overtollige massa's water binnen de gestelde tijd kwijt. Een behoorlijke bemaling vereist een behoorlijke toestand van de wa terleidingen in de polder. Daarmee heeft men tegenwoordig nog wel eens moeite. Doordat de voormalige Zuider zee is afgesloten en verzoet, is ook het water in de Geestmerambacht minder brak geworden, waardoor de groei van waterplanten en kroos sterk is toege nomen. Het polderbestuur heeft dan ook een kroosmachine in gebruik ge nomen. Deze blijkt zeer goed werk te doen. Ze heeft de groei van het kroos gestuit, zeer ten gerieve van de varen de tuinders en schippers. Een ander euvel is de vervuiling van de sloten als gevolg van het feit, dat de tuinders ér allerlei afval in depo neren, zoals aardappelloof, koolstron ken, afval van zaaduien, gladiolen- planten e.d. Weliswaar is dit bij politie verordening verboden,, maar er wordt vaak de hand met dit voorschrift ge licht, .Ook dit leidt tot belemmeringen v.oor de waterafvoer.,,- Tal van sloten zijn in de loop der jaren vervuild. Het zou dan ook niet overbodig zijn, wanneer er in de ko mende herfst een begin werd gemaakt met het uitdiepen van de vaarwegen in de polder. Het uitkomende slik kan voor de akkers een zeer goede mest stof opleveren. Van verschillende zij den is er reeds op aangedrongen, dat voor de tuinbouw een baggerregeling met overheidssubsidie zal worden af gekondigd. Er is wel eens over gedacht om de sloten machinaal te laten uitbaggeren. Al enige jaren lang exploiteren twee ondernemende inwoners van Broek op Langendijk, de heren Klaas Bak en Jelle de Jong, een kleine baggermachi ne van bijzondere constructie. Ze heb ben hiermee al enig succes geoogst. Dit jaar hebben zij ongeveer achtduizend meter sloot gebaggerd. De kosten hier van bedroegen ongeveer zestig cent per strekkende meter, waarbij het uitko mende slik op het land werd gebracht. De machine vraagt thans dringend om revisie. De kosten Hiervan schijnen zo hoog te zullen worden, dat stopzetting van het baggerwerk dreigt. Het zou ter wille van de schone sloten en de bemesting van het land van belang kunnen zijn, indien er contact ontstond tussen polderbesturen en tuinbouw- verenigingen ener- en de baggeraars anderzijds. FUSTTEKORT AAN DE VEILINGEN LANGEDIJK. Daar er nog steeds geen verbetering is gekomen in het tekort aan fust aan de Langedijker veilingen, hebbende veilingleiders een beroep op de leden gedaan, de kisten zo spoedig mogelijk terug te be zorgen. Bij onderzoek is gebleken, dat de kisten van de Noordermarktbond zowel als van de Langedijker Groen- tencentrale door de tuinders vaak voor heel andere doeleinden worden ge bruikt dan waarvoor ze bestemd zijn. Wanneer hieraan geen eind komt, zal een flinke boete worden opgelegd. (Ongec rrrlgeerd) (Van onze parlementaire erdacteur) 's-GRAVENHAGE, Dondcrdagnam;j dag. In politieke kringen in Denm?' bestaat de stellige overtuiging, (jJt j kabinetsformateur, mr L. A. Donk?! zich door de weigering van de K.V.p' accoord te gaan met zijn laatste voor' stellen, genoodzaakt zal zien binnen enkele uren zijn opdracht tot het vo" men van een kabinet terug te geven Areaal witte kool wordt kleiner LANGEDIJK. Uit de oppervlakte, inventarisaties bij de veilingen is bleken, dat het areaal van de vroege, herfst-, en Succes witte kool belang! rijk is ingekrompen. Daartegenove- staat echter een uitbreiding van hei areaal Deense witte kool. De eerstg(, noemde soorten worden hoofdzakelijk verkocht voor zuurkoolfabricage. V, laatste is bewaarkool, welke allee- bij een grote vraag naar zuurkool doe de fabrieken gekocht wordt. De oppervlakte-inventarisatie van J leden, aangesloten bij de Langedijk Groentencentrale had het volgende r sultaat: rode bewaarkool 155,46 vroeg rood 29,02 ha, gele bewaark 184,05 ha, vroeg geel 25,08 ha, Deen bewaarkool 173,48 ha, vroeg wit j,j ha, herfst wit 63,35 ha, fabrieks sue' 25,02 ha, vroeg groen 60,50 ha, ]j groen 94.20 ha, bloemkool 30,36 ha, a: dijvie 32,46 ha, slabonen 36,87 hi plantuien 4,88 ha, uien 44.89 ha, wi£ terpeen 9.25 ha, ronde biet 20.49 h> late biet 0.48 ha. aardappelen 25,79 ki en spruitkool 5,11 ha. Gelijke prijs voor witte kool NOORDSCHARWOUDE. Dj Noordermarktbond besloot met ingang van 19 Augustus de prijs van de witte kool boven de 3 kg om te slaan, waar door in het vervolg per dag een ge- lijke prijs wordt uitbetaald. OOK POTERVEILING IN OBDAM LANGEDIJK. In navolging van de beide Langedijker veilingen zal de veiling te Obdam overgaan tot het houden van poterveilingen. De eerste wordt gehouden op Vrijdag 22 Augus tus a.s.; daarna zal er steeds om de veertien dagen gelegenheid zijn, po. ters aan te voeren. De Rundveefokverenlïing Heerhugowaard zal op Woensdag 27 Augustus op het sportterrein aldaar een grote fokveedag houden. Hiervoor is een meer dan S^."anlHiditn?' P? vfrfnising viert op deze wijze namelijk haar vijf-e" bestaan bestaan. Reeds nu is duidelijk, dat hiervoor veel belangstelling nl De eerste stoot tot oprichting der vereniging werd gegeven in December 1926. De plaatselijke afdelingen van de Hollandse Maatschappij van Landbouw en de LTB riepen een vergadering bij een onder leiding van wijlen de heer D. de Jong, waar de betekenis van zulk een vereniging zou worden uiteengezet. Spreker was de heer ir. de Vries, toen tertijd assistent-rijksveeteeltconsulent Verreweg het voornaamste agenda punt tijdens de ledenvergadering van het Instituut voor Arbeidersontwikke ling was de bespreking van het winter- programma. De wens van de leden om daarover vóór de aanvang van het nieu we seizoen te mogen beslissen, was door het bestuur vervuld en die gelegenheid is er in de goed bezochte vergadering ruimschoots geweest. Voorzitter Bakker wees er op, dat uiteraard met het maken van plannen ernstig rekening moest worden gehou den met de financiële mogelijkheden. Omdat deze kosten moeilijk zijn te be palen, is het ook niet mogelijk terstond een definitief programma vast te stel len. Getracht zal worden zoveel moge lijk afwisseling te brengen. Voor de openingsavond waren er direct al moei lijkheden. „Accordeola" bleek namelijk tot Mei 1953 bezet te zijn, zodat men het orkestje nu zal vragen voor het sei- 18 Jimmy Brown was intussen ook niet bij de pakken blijven neerzitten. Toen de. waard goed en wel was ver dwenen, zette Jimmy zijn schouders eens even stevig tegen de deur van het hok, waarin hij zat opgesloten om te zien of het ding een beetje wilde mee geven nu het was ontdaan van zijn ijzerbeslag. Er verscheen dadelijk een glimlach op Jimmy's gezicht, want de deur kraakfe als een oude sleperswa gen, zodra hij er even tegen begon te duwen. „Dan maar even doorhappen, Jimmy," mompelde hij en hij nam een klein aanloopje en wierp zich met zijn volle gewicht tegen het houtwerk van de deur. Het resultaat overtrof zelfs nog Jimmy's eigen verwachtingen, want voordat hij zelfs goed besefte wat er gebeurde, stond hij al buiten zijn ge vangenis in een klein gangetje. Hij was dwars door de deur heen gelopen. Het had natuurlijk zo'n denderende klap ge geven, dat Jimmy wel begreep, dat deze of gene in het huis er wel iets van zou hebben opgevangen, maar dat waren dingen die Jimmy nooit verontrustten. Tenslotte »vas hij in dergelijke gevallen nooit alleen, maar altijd in gezelschap van een paar stevige vuisten. Hfj hoor de ergens in het huis iemand snel een trap op lopen, maar hij hoorde ook vlak bij iemand wat zéggen: „Hei, brave ke rel" zei iemand. .Dat hei-je knap ge daan! Zou je déze deur ook niet even kunnen forceren, want ik zit hier al drie maanden opgesloten en dat begint mij knap te vervelen!" Jimmy keek ver baasd naar de plaats waar de stem van daan kwam. zoen 1953/1954. De toneelgroep „Puck" stelde weer te hoge eisen. De meeste kans heeft wel het Ballet der Lage Lan den, dat een bijzonder mooie avond kan aanbieden. Verder zullen de jubileum avonden van de toneelclub „Kunst na Arbeid" een enigszins feestelijk tintjé dragen. Men zal proberen de film „Zo begint het leven" te krijgen en uit ver schillende voordrachtskunstenaars als Lode van Gent, Rolien Numan en Cor van Beek zal het bestuur een keuze doen. Gedacht werd voorts aan een avond met de vogelkenner Jan Ivangh uit Bergen en een filmavond van de Ned. Heidemaatschappij. Verder wei' den nog als sprekers genoemd de he ren J. Houtman van de tuinbouwschool te Hoorn en prof. dr Garmt Stuiveling. Het bestuur hoopt tijdens de jaarverga dering de leden een programma van zes avonden voor te leggen. Reisplannen Vóór de bespreking van het jaarlijk se uitstapje zette de voorzitter uiteen, dat dit bij onvoldoende deelname niet kan doorgaan en dat het onmogelijk was een reis vast te stellen, welke alle deelnemers voldoet. Men had gedacht aan een trip naar Utrecht, 't Gooi en Loosdrecht, waarbij dan tevens het na tuurvriendenhuis „Ons Honk" kan wor den bezocht. Het aantal deelnemers moet beslist groter dan twintig zijn. Spaarders betalen zestig cent per maand, terwijl als datum 7. September werd bepaald. Medegedeeld werd nog. dat contribu tieverhoging zeker noodzakelijk is als het Instituut wil doorgaan met het ge ven van goede avonden. Ook dit jaar wordt weer de traditionele Van Zijl-rit door de Niedorper Motorclub georganiseerd. Zaterdagmiddag zal in Oudkarspel bij het terrein van de firma Eecen worden gestart. Evenals vorige jaren wordt er in Schagen een half uurtje gerust. Voor hen, die een achterstand op het tijdschema hebben, bestaat de moge lijkheid de rustperiode te bekorten en weer met schone lei aan het tweede ge deelte te beginnen. De lengte van het met zorg gekozen parcours bedraagt ongeveer 140 km en leidt over prima wegen. De auto's en zware motoren moeten een gemiddelte van veertig, de lichte motoren een ge middelde van zes-en-dertig kilometer per uur afleggen. De voornaamste plaatsen, welke men tijdens de tocht zal passeren zijn Schoorl, Wieringerwaard, Oudesluis, Dirkshorn, Winkel, Barsingerhorn, Kol- horn, Anna Paulowna, Oudkarspel, Cal- lantsoog, Burgerhrug, Schagerbrug, Sint Maartensbrug, Schagen en Nieuwe Nie dorp. en thans nog in functie. De animo vr niet groot. Slechts een paar aanwezi gaven zich op als deelnemer. Er vol nog een bijeenkomst waar wijlen heer Elias Koster, secretaris van Bond van Fokverenigingen, het woo; voerde. Toen bleek er iets meer belanp stelling te zijn; acht leden kon de niet we vereniging inschrijven. De hes Koster wees er bij die gelegenheid o.n' op, dat de fokvereniging te Veenhuizei er niet zo erg florissant voorstond, ei gaf in overweging, met deze organisatie contact te zoeken. Dat gebeurde. Hel gevolg was, dat de vereniging jn Veen- huizen werd opgeheven en dat de lean zich voor een deel bij de nieuwe vereni ging in Heerhugowaard aansloten. Op 27 Januari 1927 werd eindelijk ie oprichtingsvergadering gehouden. Hel eerste bestuur was als volgt samenge steld; Petrus Blauw Jzn„ voorzitter; H. Wins, secretaris-penningmeester; A Appel, P. Molenaar en A. Oudhuis. In 1931 werd de heer M. Spaan secretaris. Hij vervult deze functie thans nog. De heer Blauw bleef voorzitter tot Febr, 1949; hij is toen opgevolgd door zijn zoon, de heer N. Blauw. De eerste con troleur was de heer Tj. van Eik. In Maart 1929 werd hij opgevolgd door de heer KI. Reyne; deze is nog in functie. Behalve de heren P. Blauw Jzn., H. Wuis en H. Spaan zijn ook de heren A Oudhuis, KI. Ouderman. S. Borst en A Kuiper sinds de oprichting ononderbro ken lid der vereniging geweest. De vereniging was aanvankelijk maai klein. Zij begon haar bestaan met twaalf leden. Dit getal is opgelopen to'. 115, vooral een gevolg van het feit dat voor deelneming aan het werk dei vereniging voor KI het lidmaatschap van een fok- of contrólevereniging ver plicht is. Gelijk gezegd zal het jubileum wor den gevierd met een grote fokveekeu- ring. De algemene arbiter is de heer Is. Lb. de Vries, uit Heiloo. Als juryleden zullen fungeren: Jury 1; C. Kroon Oost- woud; J. Kramer, Burgerhrug, en F Laan, Berkhout. Jury 2: A. Yff, Beer ster; C. N. Laan, Berkhout, en H. Kui per, Lutjewinkel. Jury 3: P. Sikkes, A's- sendelft; Jn. Fijnheer, Lutjewinkel, en H. A. Keesom, Nieuwe Niedorp. Er zijn 38 inzenders. Door het gemeentebestuur van Heer hugowaard is een fraaie zilveren me daille met gemeentewapen beschik baar gesteld. Verder zijn er bekers, lau wertakken en medailles van: de HolL Maatschappij van Landbouw; de Stam- boekhouder der vereniging; LTB Zuid- Noord en Kruis; de dierartsen Stokreef, v. d.,Kolk, Jongeneel, v. Eek en Stapel: de graan- en meelhandelaren fa. Tim merman, Alkmaar, Coöp. maalderij te Heerhugowaard: H. Schouten te Heer hugowaard; Coöp. Zuivelfabr Excelsior te Heerhugowaard; Aannemersbedrijf C- Botman, Heerhugowaard: Vereniging van bedrijfsvoorlichting Heerhugowaard en omstreken; Gebr. Kuiper, Heerhu gowaard; Schildersbedrijven Breed en Dirkmaat, Heerhugowaard; K.I.-vereni ging Alkmaar en omstreken; Handels- raad LTB: Swarts Adm. Kantoor. Heer hugowaard; Landbouwsmederij Burger, Heerhugowaard en Garagebedrijf A. de Groot, Heerhugowaard. Als bijzonderheid mag wel vermeld worden de zilveren beker die beschik baar is gesteld door de Coöp. Zuivelfa-, briek Excelsior te Heerhugowaard voor de Super Productieklasse. De dieren in deze klasse moeten een levenspro ductie van minstens 40.000 kg melk hebben geproduceerd. De bedoeling hiervan is de bijzondere aandacht te vestigen op die dieren waarbij een zeer hoog productievermogen gepaard ?::ai met een krachtige constitutie die hen in staat stelt ook op oudere leeftijd een grote hoeveelheid melk te produceren-

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 2