Stad en Omgeving r Jimmy Brown als diepzeeduiker Nieuws uit de Langedijker Dorpen Kermis heeft tot nu toe een rustig verloop gehad AGENDA Grote inzamelingsactie van het „Koningin Wilhelmina Fonds" Dreigende zuurkool-oorlog tussen Coöperaties en particuliere fabrieken Vijf-en-tachtig verenigingsbesturen hadden een intieme feestavond Twee meisjes bij brand omgekomen Exploitanten wachten met spanning op het komende weekend Dit jaar geen bijzondere kermisdag Figaro vierde bruiloft in het Gulden Vlies Kankerbestrijding vraagt zeer veel geld Bergen Ruïnekerk-tornooi werd overwinning voor Berdos Langendijk Luizenplaag in de kool De witte kool vormt een ernstig probleem Wapen van Heemskerk Koedijk LAATSTE NIEUWS Vrouw trachtte haar man te vergiftigen DINSDAG 26 AUGUSTUS 1952 -. Het is nog tameiyk rustig op de kermis en sommige exploitanten zien daarom met verlangen uit naar de Zaterdag en de Zondag, die als altyd een formidabel sluitstuk van de pretmarkt moeten worden en die voor hen tevens de sluitpost op de nog mank gaande begroting betekenen. Anderen zijn over de eerste ker misdagen zeer goed te spreken, omdat bij hen de eerste klap belangrijk de waarde van een daalder heeft overschreden. Zondagmiddag toen vele ouders met kinderen hun vermaak op het kermis terrein zochten zijn er goede zaken ge daan en de spullebazen toonden zich dan ook zeer tevreden over de ver vroegde opening van de kermis, die dit jaar voor het eerst weer op 4 uur was gesteld. Door het lawaai op het Canada plein zo veel mogelijk te beperken sirenes werden uitgeschakeld en de kracht van de versterkers tot de helft gereduceerd voorkwam men, aat de diensten in de Grote Kerk van het ru moerige lunapark hinder ondervonden. Klachten. De eigenaren van de kleinere attrac ties rond de Tornado klagen steen en been omdat deze nieuwigheid in Alk maar alle aandacht voor zich opeist Daardoor hebben hun vermakelijkhe den niet de minste aftrek. Voor hen is de g-oede naam. die Alkmaar in het wereldje van de kermis-exploitanten heeft nog geen realiteit geworden. Dat de Alkmaarse kermis goed staat aange schreven wordt telkenjare bewezen door het enorme aantal inschrijvingen. Hieruit spreekt soms duidelijk de vrees, dat de plaats aan een concur rent zal worden toegewezen en zo kon het voorkomen, dat de exploitant van de tête a queue, die verleden jaar een beste gooi maakte in Alkmaar, zijn pacht verdubbelde en in plaats van f 500 bereid bleek f 1000 te betalen. Niet overal loopt de kermis behoorlijk en daarom is Alkmaar voor vele exploi tanten de strohalm, waaraan zij zich vastklemmen om toch nog tot een be vredigend bedrijfsresultaat of zelfs maar tot een sluitende rekenig te komen. Geen vuurwerk. Het ziet er niet naar uit, dat er dit jaar weer een bijzondere kermisdag komt met vuurwerk en een vrolijke middag voor de ouden van dagen. De tijden zijn er ook voor de kermismen- sen niet beter op geworden en het zal daarom niet meevallen van hen de ze venhonderd gulden bij elkaar te krij gen, die voor dit doel nodig zijn. Ook Na Zondag nogmaals Johan Kaart in pyama te hebben laten optreden ver volgde het Gulden Vlies gisteravond zijn toneelweek met de Bruiloft van Figaro, het revolutionnaire blijspel van de Beaumarchais, dat in de Nederlandse comedie goede vertolkers vond. Met zijn tintelende dialogen, de cynische uitvallen van Figaro tegen de adel, de charmante intriges van gravin Almaviva en haar kamenier Suzanne heeft dit stuk zijn plaats in de toneelliteratuur weten te handhaven. Het blijft het ondanks zijn opera-achtige inslag even goed doen als in de achttiende eeuw, toen het de geest van de ko mende Franse revolutie uitdroeg in de snedige opmerkingen van de onsterfe lijke Figaro. Fons Rademakers heeft deze dienaar met zijn rebelse inslag ten voeten uitgebeeld. Zoals Lous Hensen zich gaf in de sprankelende rol van Su zanne en Ellen Vogel een even enthou siast intrigerende gravin ten tonele voer de. Ton Lutz als de graaf, Philippe la Chapelle als Bazile en Hans Kaart als tuinman Antonio brachten de juiste ty pes, die in dit realistische blijspel wa ren vereist. Een bijzonder rake figuur was die van Don Guzman d'Olidom, de rechter, die op een lofwaardige en geestige manier werd gespeeld door Johan Fiolet. We hebben met genoegen deze opvoering gevolgd. En we waren niet alleen met onze waardering getuige de open doek jes, die het publiek de spelers bezorgde. A.V.A.-prestaties Enige AVA-alhleten hebben Zondag deelgenomen aan de te Amsterdam ge houden athletiekwedstrijden. M. Buur meester wist een goede 5e plaats te bereiken op de 3ÜU0 m D-klasse. Er wa ren 24 deelnemers. A. Pijcke werd op de 100 m voor B-klassers eerste in zijn serie in 11,3 sec., doch in de finale werd hij vierde (in 11.4 sec.) en viel hiermede juist buiten de prijzen. Op het nummer kogelstoten C werd hij tweede met een stoot van 10,73 m. A. Meijer werd zowel op discuswerpen als op kogelstoten D vierde. De AVA- estafetteploeg bestaande uit J. Hoog- schagen, M. v. Ammers, A. Meijer en A. Pijcke leverde op de Olympische estafette een goede prestatie door op de 5e plaats te eindigen vlak achter ploegen als A.V. '23 en Lycurgus. Vooral een goed gelopen 400 m van M. van Ammers bracht AVA op de eer volle vijfde plaats. Ed. Kayser wist bij wedstrijden in Den Haag op het num mer hoogspringen A de derde prijs te behalen met een sprong van 1,73 m. Burgerlijke Stand Geboren: Anthonia C. C., d. van J. Temming en T. A. Koning. Alberdina L„ d. van A. P. J. van Nimwegen en R. de Ruiter. Carolus T„ z. van K. Jacet en C. Ottenbros. Overleden Hermanus Sijm, 82 jr, gehuwd met E. Smit. Vroutje Steen hoven, 67 jaar, gehuwd met H. Asma. dierenbescherming Ter beschikking enige mooie jonge poesjes (spoed). Adres: Inspecteur C. Verwer, Zaag molenstraat 36, Alkmaar. is het niet zeker of de gemeente bereid is opnieuw f 500 aan de pot toe te voe gen. In 1950 kon dit omdat de Bond van kermisexploitanten 50 jaar bestond en er dus aanleiding was tot enig feestvertoon. Gezien het succes van deze buitenge wone kermisdag heeft men verleden jaar voor de tweede keer iets georgani seerd maar of dit ook nu weer het ge val zal zijn moet ernstig worden betwij feld. Officiële ontvangst' voor de jubilerende voetbalbond Ter gelegenheid van de herdenking van het 50-jarig bestaan van de afde ling Noord-Holland van de KNVB wor den het afdelingsbestuur en de afge vaardigden van de zusterafdelingen Zaterdag 13 September officieel ten stadhuize ontvangen. DINSDAG Cinema Americain, 7 en 9.30 uur- Arabische nachten (14 jaar); Victoria Theater, 7 en 9.30 uur: Golden Girl (alle leeft.); Rex Theater, 2.30, 7 en 9.30 uur: Weense Operette: „Küssen ist keine Sünd" (alle leeft.); Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur: Jong, knap en rijk (alle leeft.) Gulden Vlies, 8 uur: Rotterdams Toneel met „Het geheim van dr. Spen cer". Wapen van Heemskerk: Dans avond met dansorkest Fgm. Kok en Radio Cowboy Trio „De Chico's'.Ker- mis geopend v. 161 u. Café Beemster Ork. Theo Sombroek; Café no. Eén: Ge zelschap „Leo, Henk en Cees"; Café De Tijd: Optreden van „De Volendammers"; Café Aart Martin: Citha Bolina met haar orkest. Nachtdienst apotheken: De heer Krui- singa, Koorstraat 59. AKERSLOOT: Alkmaardermeerweek. BERGEN. Rustende Jager, 1012.30, 14.3017.30 en 19.3022 uur, Expositie Kees Jansen; Buerweg 12: Collectie Sala, 1012, 25, 810 uur; Buerweg 21, Expositie Jaap Sax, 1012.30, 25 en 8—10 uur. Kunstzaal Hubers, 1.30 6 uur: Exposiiie Jaap Min. WOENSDAG Bioscopen als Dinsdag; aanvang der voorstellingen 2.30, 7 en 9.30 uur. Gul den Vlies, 8 uur: als Dinsdag. Kermis en café's als Dinsdag. Exposities als Dinsdag. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Dinsdag 6.53 19.13 Woensdag 7.31 19.51 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Dinsdag 6.53 19.13 12.58 1.18 Woensdag 7.36 19.56 13.36 1.56 Men verzoekt ons opneming van het volgende: Het kan haast niet anders, of een ziekte, die op het ogenblik onder de bevolking van ons land jaarlijks 14000 sterfgevallen veroorzaakt tegen 1600 ten gevolge van tuberculose, moet wel de volle belangstelling van iedereen hebben. Geen angst, geen struisvogel politiek, maar het erkennen van de toestand, zoals die thans te aanvaar den is, n.l. dat we hier te maken heb ben met een ernstige ziekte, waarvan de oorzaak nog niet bekend is, maar waarvan we tenminste weten, dat vele patiënten geholpen kunnen wor den, wanneer althans herkenning en behandeling vroegtijdig plaats vinden. Het stellen van de diagnose en de behandeling vragen echter van de deskundigen, op het gebied van de kanker een zodanige kennis en boven dien een zo voortreffelijke inrichting van de plaatsen, waar zij hun werk verrichten, dat de waarborgen voor een doeltreffende behandeling alleen daar aanwezig kunnen zijn, waar in genoemd opzicht aan alle voorwaar den voldaan kan worden. Deze plaatsen, die de centra voor de kankerbehandeling vormen, zullen niet alleen aan de allerhoogste eisen moeten blijven voldoen, maar boven dien noodzakelijkerwijs in aantal worden uitgebreid. Wat dat voor enorme kosten met zich mee brengt, behoeft men nauwelijks te vragen. Evenals bij de tbe-bestrijding reeds lang het geval was, heeft men ook bij Districttornooien te Alkmaar In het gemeentelijk tennispark te Alkmaar is Zondag een districtentor- nooi gespeeld tussen Amsterdam, Haarlem en Noord-Holland Noord. De ploeg van N.H.N. bestond uit de voor de enkelspelen mevr. Schuurman en mej. Van Limburg Stirum, de heren Schmidt en Teitler, voor de dames dubbel mevr. Buiskool en mej. Van der Duim, herendubbel Mr Buiskool en Stumpel, gemengde dubbelspelen mej. KoppenDr Damsté en mevr. ManjoeroGroen. Het was zo, dat als een district met 53 won het andere met 53 verloor. Noordholland Noord kon 20 sets öp zijn naam schrijven en de andere ieder i9. Voorts telde het aantal games. Haarlem had er 197, tegen Amsterdam 190, zodat Haarlem tweede werd en Amsterdam derde. Er werden zeer mooie partijen te zien gegeven, want in de teams van de bezoekers stonden diverse eerste klassers opgesteld. De veemarkt van Maandag Over het algemeen waren de aan gevoerde koeien van prima kwaliteit. Bij een ruim voldoende animo is de handel vrij goed verlopen. Een aantal van de allerbeste dieren kwam boven de hoogst gegeven notering, dat is pl.m. 2.85 per kg. Het geringe kwantum kalveren werd tegen zeer hoge prijzen vlug ver kocht. Op de varkensmarkt vielen bij de aanvang hogere vraagprijzen waar te nemen dan waarvoor deze dieren op 18 Augustus zijn verhandeld. De han del is nu dan ook lui-duur geweest, met, omdat er voldoende varkens wa ren, aflopende prijzen. Verhandeling van varkens geschiedt te Alkmaar met korting op het levende gewicht. ALKMAARSCHE SCHAAKCLUB Met veel animo's werd gisteravond door de leden van VVV geschaakt. In de finale van de kampioenschappen le klas moest nog gespeeld de partij G. F. v. Brenk tegen J. Schuurman. Deze partij werd door Schuurman gewonnen. Hij is daar door gelijk geëindigd met v. d. Tak (elk 3'/t P-). Er zal nu door deze twee speler^ een beslissingspartij gespeeld moeten worden. In de strijd om de Zilveren Dame won E. J. Kayser van A. Beemsterboer. Er volgt nu nog de eindstrijd tussen E. G. Kayser en P. Seewald. Dan stapt nog een massakamp tegen Oppositie uit Heiloo op het programma en vervolgens een simultaan-séance te geven door de kampioen Hoofdklasse van Alkmaar. de strijd tegen de kanker de bevol king zelf weten te betrekken. Zij heeft zich dit gelukkig van harte laten wel gevallen, zij heeft haar taak verstaan en zich door het bijeenbrengen van zeer aanzienlijke bedragen reeds grote offers getroost. Maar nog steeds niet en waarschijnlijk nooit is dit genoeg. Het is en blijft dan ook nood zakelijk steeds weer een beroep op ons volk te doen, met kracht mee te blijven strijden tegen een ziekte, die zovele slachtoffers maakt. De afd. Alkmaar van de Nederl. Vereniging tot steun van het „Konin gin Wilhelmina Fonds voor de kanker bestrijding houdt op Vrijdag 29 en Zaterdag 30 Augustus een grote strijd en huiscollecte. Het lijkt overbodig deze van harte aan te bevelen, in de overtuiging, dat toch iedereen wel weet, dat hier voor een uiterst belang rijk en menslievend doel gegeven moet worden. Moge de bevolking van deze stad en ieder, die zich op straat bevindt, dit dan ook met milde hand doen en zich daardoor een gewaardeerde hulp weten in een voortdurende, verbeten strijd, die er- op gericht is het leed van zeer velen te verzachten. Wisselprijs bleef in eigen hand Op de schitterende zomerdag, die meer naar de zee lokte dan naar een voetbal terrein, werd het Ruïnekerk Tornooi op het Berdosterrein besloten. Berdos zou het zegeteken moeten verdedigen en.... slaagde daarin uitmuntend. In de halve finale kwam O.M.I. uit Rot terdam in het veld tegen St. Victor uit Obdam. Deze ontmoeting eindigde in een gelijkspel, 11, Strafschoppen brachten de Rotterdam mers de 'zege. In de strijd tussen de beide zuster verenigingen Berdos en Bergen, moest BSV met 1 het onderspit delven. In de finale ging het tussen Berdos, de houdster van de zilveren Ruïnekerk en de Rotterdammers. Voor de rust wist J. Leijen de gastheren een 20 voorsprong te bezorgen, die echter in de tweede helft veranderde in een 23 achterstand. Maar toen waren de gasten uitgepraat. De tem peratuur deed zijn invloed gelden en dui delijk vielen er tekenen van vermoeid heid te bemerken. Berdos bleek nog wat reserve-krachten te bezitten. Jan Oldenburg, J. v. Diepen en D. Duin maakten van de 23 achter stand een 53 voorsprong, waarmee Ber dos als overwinnaar het groene veld ver liet. Ter afwisseling was een wedstrijd in gelast tussen veteranen van Berdos en Schoorl. Het werd een aantrekkelijke- 'tieve zuurkoolfabriek kamp tussen die oudgedienden, die de in vloed van de brandende zonnestralen ge ducht konden merken. In deze veteranen- strijd moesten de Bergenaren het onder spit delven tegen hun Schoorlse makkers, die zich ontpopten als geduchte schut ters. 52 was het einde. LANGEDIJK. Reeds eerder schre ven we over .de luizen in de kool. Dit euvel neemt nog al grote afmetingen aa*i, als gevolg van1 het wisselvallige weer van de laatste tijd. De laatste da gen zijn er grote vluchten vliegende luizen te zien. De Plantenziektenkundige dienst adviseert spuiten en nog eens spuiten. Een flinke bui regen kan ook geen kwaad om deze parasieten te ver delgen. burgerlijke STAND LANGEDIJK. Geboren: Theodo- rus M„ z. van Th. van Kleef en M. C. Duineveld. Wilhelmina, d. van T. Vinke en W. Timmerman. Sonja E. M., d. van J. Schrijver en H. Steenhorst. Catha- dina M., d. van J. de Lange en A. G. Hink. Getrouwd Cornells Zwart (Hei loo) en Grietje Bruin. Simon Koedijk en Bregje de Groot. TALUD OOSTERDIJK WORDT VERSTEVIGD. OUDKARSPEL. - Het talud van de Oosterdijk tussen Oudkarspel en Kal- verdijk Wordt verstevigd met grond valt afgegraven akkers uit het Geest- merambacht. De firma Blom uit Zuid- scharwoude heeft dit werk aangeno men en vervoert de aarde in schuiten naar de dijk. BE bouw van witte kool heeft de laat- ste jaren veel stof tot spreken ge geven, vooral als het met de afzet niet best wilde vlotten. Zo was het ook vo rig jaar, toen als gevolg van een actie der wittekoolverbouwers de minimum prijs tot f 4.— per 100 kg werd ver hoogd. Er werd een pool gevormd met het resultaat, dat aan alle telers een gelijke prijs werd uitgekeerd. Met de zuurkoolfabrikanten werd toen evenals de jaren daarvoor een overeenkomst aangegaan, waarbij deze zich verplicht ten niet beneden de prijs van vier gul den witte kool te kopen, want de zuur- koolfabroieken namen een belangrijk kwantum af. Er is dit jaar in de vergaderingen van de veilingen meermalen gespro ken over de mogelijkheid om ook dit jaar weer een overeenkomst te ma ken met de zuurkoolfabrikanten, doch deze laatsten waren hier niet zo erg voor te vinden. De reden was, dat ze zich er niet mee konden verenigen, dat er door tuinders, lid van de coöpera- in oprichting. a p zijn uitstekende solisten op Sympathieke Qeste Vdn het uiteenlopende instrumenten, AREN vorig jaar reeds de bestuurs leden en afgevaardigden van een goede vijftig verenigingen op een der kermisavonden in het Wapen van Heemskerk bijeen, gisteravond was het aantal verenigingen, dat daar was ver tegenwoordigd, zelfs gestegen tot vijf en tachtig. Voor hen, de vaste en regel matige klanten en bezoekers van het Wapen had de directie evenals vorig jaar een feestelijke contactavond geor ganiseerd. Aangespoord door de reeds tevoren gebleken grote belangstelling voor deze intieme en blijde „bestuursvergadering" had de directie een gevarieerd variété- en cabaretprogramma in elkaar gezet, dat over het algemeen op een hoog en beschaafd peil stond. Een degelijke onder- en achtergrond werd gevormd door het show- en dans orkest van de veelzijdige familie Kok, dat zeker wel het huis- en stam-orkest van het Wapen mag worden genoemd. Dit ensemble zou op zichzelf reeds in staat zijn een gehele avond vol te spe len en te zingen, met zijn Tiroler-, cow boy- en Zuidamerilcaanse variaties en de meest Op hill- billie-gebied werden de familieleden echter nog overtroffen door het radio- cowboytrio „De Chico's", dat op ver overende wijze een aantal songs uit het verre Westen bracht. Op muzikaal ter rein was voorts actief de kunstfluiter Rudi van Olf, die zuiver en welluidend fragmenten uit opera's en andere mu ziekwerken floot. De Alkmaarder Henk Borst zong enige zeemansliedjes en la ter nog een tweetal levensliedjes. Een goed en oorspronkelijk nummer was dat van „Niotna and Co.", die te zamen huishielden op de „Vrolijke boerderij". Het schijnt ons echter toe, dat van dit geestige nummer, waarmee Niotna en zijn partner ook in het bui tenland successen boekten, nog veel meer is te maken. Deze zelfde artist trad bovendien op als Oosters mysticus met een aantal bewonderenswaardige goocheltoeren. De bestuursleden van de buurt-, schaak-, toneel-, personeels- en sport verenigingen, van de aquarium- en de Rotary-club, van de jongerenorganisa ties, de afgevaardigde officieren van 't opleidingsdepot B.K.L., die alle teza men de Alkmaarse samenleving in haar bonte schakeringen vertegenwoordig den, hebben met veel genoegen in in tieme en onderling geestverwante kring zitten kijken en luisteren en zich op deze avond uitstekend vermaakt. rechtstreeks aan die fabriek gtieverd zou worden. Ze beschouwden dit als oneerlijke concurrentie. Om deze reden was het niet zo eenvoudig om een voor alle partijen aanvaardbare regeling te maken. Het bedrijfschap voor groenten en fruit kwam er aan te pas en. er werd bepaald, dat alle witte kool over de veiling verkocht moest worden. Men wilde hiermede bereiken, dat de coöne- ratieve en de particuliere zuurkool- fabrieken over é.én kam geschoren werden. Nu dit eenmaal vaststond, kwam de vraag od welk bedrag de minimum of ophoudprijs moest worden vastgesteld. - Dit punt nu heeft deel uitgemaakt van een vorige week te Alkmaar ge houden bespreking van het dagelijks bestuur van het Centraal Bureau van veilingen met de leden van de pro ductencommissie voor sluitkool (perso nen uit de veiling en standsorganisa ties) en de bestuursleden van de coö peratieve zuurkoolfabriek uit Aven- horn, die reeds een paar jaar werkt en de nieuwe fabriek te Noord-Schar- woude. Het is met de witte kool inderdaad niet zo eenvoudig. Volgens het blad „Groenten en Fruit" is van dit product de laatste jaren een constante over productie van circa dertig "procent te constateren. De afzet van de herfstkool vindt voornamelijk plaats aan de zuur- koolfabrieken de particuliere welke een hechte onderlinge eenheid vormden Gezien de hierboven genoem de overeenkomst met die zuurkool fabrieken werd de ophoudprijs zodanig gesteld, dat deze veel dichter, bij de kostprijs heeft gelegen dan, van welk ander product. De moeilijkheden zijn groter gewor den nu enige groepen van tuinders zelf een coöperatieve zuurkoolfabriek heb ben gesticht. De leden van de coöpera tieve zuurkoolfabriek betaalden wel de heffing aan het Centraal Bureau, doch bleven buiten de pool. Hierdoor ont stond de mogelijkheid, dat de leden van de coöperatieve fabrieken op kunstmatige wijze een hogere uitgangs- prijs kregen dan de leden van de vei lingen. die hun kool over deze schakel verkochten. Volgens „Groenten en Fruit", uit welk blad wij een en ander ontleenden, stelde de productencom missie zich op het standpunt, dat noch de uarticuliere industrie, noch de coöperatie door de veilingen kunst» matig mag worden bevoordeeld. Daar om stelde genoemde commissie voor, zij het met tegenzin de ophoud en ver goedingsprijs aan elkaar gelijk te ma ken. Het voorstel luidde: ophouden en vergoeden f 3.,50 per 100 kg,heffen f 1.per 100 kg. Vorige jaar was de minimumprijs f 4.en de heffing f 0.50. Het standpunt van de coöperaties was, dat ze geen bezwaar hadden te gen een matige heffing, doch men oor deelde dat er grenzen waren, die niet mochten worden overschreden. De coöperatiemensen stelden voor f 3.— ophoud en f 2.als vergoedingsprijs met een heffing van f 0.75 per 100 kg. Daarbij konden zij zich niet verenigen met het feit, dat er nu al jaren een fabrikant is (de N.V. Peter Verburg), die zelf witte kool voor eigen verwer king teelt. Men stond op bet standpunt dat ook de N.V. Peter Verburg dan haar eigen kool op de veiling moest kopen net als de coöperaties. Zoals we reeds mededeelden is de ophoud- en vergoedingsprijs door het Centraal Bureau inmiddels op f 3.50 per 100 kg vastgesteld met een heffing vn f 0.75 en een opslagheffing van f 0.25 per 100 kg. Nu is het volgende week September en dan begint de nieuwe coöperatieve zuurkoolfabriek te Noordscharwoud» met de fabricatie. Ze is nu ook gedwoti. gen zelf haar éigen kool op de veiling te kopen en hiervoor heffing te betalen Naar wij uit die kring vernamen, zaj het totaalbedrag aan heffing -een be. lahgrijk bedrag vorderen, iets waar men niet blij mee is. Niettemin hoopt de coöperatie de moeilijkheden het hoofd te bieden. Daarnaast verwachten wij uit tuin. derskringen protesten tegen een h.i. t. hoge heffing en een te lage minimum, prijs, zodat wij met recht van witte kool-problemen kunnen spreken. Mis. schien wordt het wel een zuurkooloor. log tussen de particuliere fabrieken de coöperaties, die op de ruggen der tuinders wordt uitgevochten. DE HEER VAN HERWIJNEN IS WEER THUIS SINT PANCRAS De heer Van Her. wijnen, ambtenaar van de Planten, ziektenkundige Dienst, die onlangs een ernstige beenbreuk bij een auto-ongeval opliep, is weer thuis. Hoewel nog niet geheel genezen, is de heer Van Her. wijnen thuis instaat zijn werkzaam heden weer te hervatten. Voor de tuin. ders is dit goed nieuws. SUCCES VOOR „AURORA" Het Harmoniegezelschap „Aurora" heeft o.l.v. de heer A. Nieman op het concours te Beltrum (Gld.) een eerste prijs behaald met 102 punten in de le afdeling Harmonie. Dit succes is des te groter al? men bedenkt dat acht jonge leden medewerkten. 22. Jimmy liet de waard, die inderdaad geen pap meer kon zeggen, voor de deur van zijn medegevangene, van wie hij alleen wist dat hij Toontje heette, vallen en riep: „Nou daar zijn we weer meneereh.Toontje Onze cipier is nu zo mak als een lammetje. Hij riekt alleen een beetje naar de bessenjene ver. Weet u ook waar hij de sleutel van het hok waarin u zit opgesloten heeft opgeborgen?" „Die zit waarschijnlijk in zijn broekzak", riep de ander door de deur heen. Jimmy zocht even en toen haalde hij een flinke sleutelbos te voor schijn. De derde Deucel die hij probeer de was al raak. Het slot gaf mee en het volgende ogenblik stond Jimmy van aangezicht tot aangezicht met een klein dik kereltje, dat hem met een dankbare trek op 't gezicht tegemoet trad. „Heb dank, brave kerel", zei hij „Ik weet niet hoe je 't- allemaal voor elkaar hebt gebokst, maar wat ben ik blij, dat ik eindelijk uit uit ellendige hok verlost ben". De bevrijde man wil de nog veel meer zeggen, maar Jimmy legde hem het zwijgen op. „Straks", zei hij, „straks praten wij wel verder. Eerst moeten wij dit varkentje nog wassen Hij is niet dood, alleen maar een beetje buiten kennis. Wij zullen het vrachtje maar hier deponeren". Jimmy paktei de waard bij zijn lurven en smeet hem in het hok waaruit hij de ander zo juist had bevrijd. Toen trok hij de deur dicht en sloot deze stevig met de sleutel af. „Zie zo", zei Jimmy tevreden. „Die is tenminste opgeborgen Maar we zijn er nog niet, want er moeten nog een paar van die zwervers zijn en voordat ik die hier ook heb opgesloten is het werk nog niet gedaan". MARKTBERICHTEN LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE, 26 Aug. 4500 kg aardappelen: BI, Eigenheimers 8,50—9,90 en Doré 10,30; 25.000 kg rode kool: A 6.3012 en B 3,40 —9,10; 32.000 kg gele kool: A 10,50—15 en B 39,70; 4000 kg groene kool 6,90 —9,60; 50.000 kg witte kool 3,50—8,60; 2500 kg bieten: A 6—6,80; 7000 kg uien 12,60—13,30 en nep 11,20—11,60; 1500 kg peen: B 10,30—13,90 en C 8.90—12,40; 400 kg tomaten 16; 9000 kg slabonen 33,8042,80; 9000 stuks bloemkool: Al 13.10—26,30 en All 8—12,50; 85.000 kg poters: Eerstelingen A 28-35 30,40—30,80 en 35-40 17—17,10; Bintjes A 28-35 32,70 en 35-45 19,90, AB 28-35 31,70 en AB 35-45 18,60; Bevelanders B 28-35 32,60; Doré A 28-35 36; Meerlanders B 28-35 32,80 en B 35-45 25; Saskia's A 28-35 26.20, A 35-45 17,50 en AB 28-35 25. W ARMENHUIZEN, 26 Aug. 49.000 kg Bintjes 9,7010.40, Alpha's 8,50, Eigen heimers 9,8010,60, Schotse muizen 11,30 —11,90, Meerlanders 9,409;80, Koopfnans Blauwe 9,80 en Record 8,40; 2200 kg rode kool: A 10,70 en B 3; 17.800 kg witte kool 3—7,50; 10.200 kg slabonen 32—46. NOORDERMARKTBOND, 26 Aug. - 37.000 kg aardappelen: Eerstelingen 11.80 12, «Eigenheimers 9,40—10,90, bl. Eigen heimers 9,90—10,30, Bintjes 9,70—10,20, lJsselster 8,70; Alpha's 9,30, Meerlanders 9,50—9,60, grove 8—10,80 en kriel 3,90—4; 26.000 kg slabonen 3744 en II 2536; 2100 kg bieten: A 6,20—7,10 en B 4,—; 2600 kg peen: B 11.10—12.60 en C 9,80- 10,60; 250 kg uien 13,40, drielingen 16—19 en nep 2728; 1800 kg zilvernep 32—42 en drielingen 56; 10.000 kg rode kool: A 7,70—14 en B 6,50—7; 8800 kg gele kool: A 10,20—12,40 en B 3,20—9; 1500 kg groene kool 13,20—14,40; 11.000 kg witte kool 46,80; 1400 stuks bloemkool: Gisteravond is brand uitgebroken in de dubbele behuizing, bewoond door de gezinnen Troudes en Norder aan de Marktkade te Musselkanaal. Op dat ogenblik waren alleen de resp. ruim 6 en 3 jaar oude dochtertjes Jannie en Trijntje van de familie Troudes thuis. Omwonenden, die te hulp kwamen, za gen geen kans meer de meisjes te be reiken. Zij zijn beiden in de vlammen omgekomen. De brandweer wist te verhinderen, dat, behalve de bovenverdieping van de 'woning, ook de onderverdieping uit brandde. De stoffelijke overschotten van de kinderen zijn later gevonden. De woning was verzekerd. De oorzaak van de brand is nog onbekend. Vermoed wordt, dat de brand is ontstaan in de slaapkamer van de meisjes. De vorige week deed de 50-jarige D„ een rijwielbewaarder uit de Ver; lengde Kazernestraat te Deventer, bij de politie aangifte, dat hij in een pan netje met eten, aardappelen en snijbo nen, een substantie gemeend had aan te treffen, die er niet in thuis behoor de. Er was een zwavellucht aan hst middageten. Bij onderzoek op het ge rechtelijk laboratorium in Den Haa? bleek, dat zich in het eten phosphor bevond. Naar aanleiding hiervan is de 67-jarige echtgenote van D. gearres teerd. die aanvankelijk ontkende zich aan de poging tot vergiftiging schul dig te hebben gemaakt, doch thans heeft bekend dat zij haar man van het leven heeft willen beroven, donr phosphor in zijn eten te doen. De ver houding tussen de man en de vrouw liet al jarenlang te wensen over. Dez' vrouw is de tweede echtgenote van D- GAAT CHURCHILL IN HET VOORJAAR NAAR DE V.S.? Volgens het Britse socialistische blad .Daily Herald" is premier Churchill van plan in het begin van het komende voorjaar een bezoek aan de Ver. Staten I te brengen voor besprekingen met °e nieuwe Amerikaanse president.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 2