LAATSTE NIEUWS Stad en Omgeving r Jimmy Brown als diepzeeduiker Een brokje waterpolo, een chaos, „contakkies' en tien schilderijen Twee en zestig-jarige fietste in vacantia ruim 2000 kilometer Drie Duitsers komen aan de start Louis Saalb Kermis op 8 October van beter gehalte dan andere jaren Ir STAF SLAAGT Jaap de Carpentier, mr Kamp en Hans Raedeker vanavond op televisiescherm hACH' Mieke' Probeer eens of je een brok waterpolo op de kop kunt tikken. er uur bala nceren Avro-Televisi e Café „RUST WAT" AGENDA 2Q0 waardevolle Crescendo speelde in de strafgevangenis Burgerlijke stand Vier weken op reis voor f 90.— Oliepak en twee wollen dekens dienden als nachtverblijf Achterband was geheel versleten Kaasmarkt Alkmaar Wijlen de heer Van Dijk ter aarde besteld Radio-reporter uit V.S. maakte opnamen Helderse botter bij Egmond gestrand De heer Boon tijdelijk directeur van G.A.B. Schaapherders in uniform Ook opbrengst was belangrijk hoger Binnen enkele uren een nieuw kabinet? Vijftien doden in Chili bij busongeluk Duitsland wil boter uit Nederland Van Vliet tegen Harris in halve eindstrijd Nieuwe aar PREDIKB VBIJDAG 29 AUGTTSTtJS 1952 Repetitie bij de televisie Hooni oen paar stukken karton mee." Scriptgirl Mieke Siebesma zocht zich een weg tussen de camera's, de lampen en de decors in de kleine studio van de televisiestichting te Bussum en Ger Lugtenburg rolde intussen al weer de camera naar voren om na te gaan hoe hij de schilderijen van Jaap de Carpen tier zo duidelijk mogelijk in het beeM zou kunnen krijgen. De schilder zelf stond met de voorzitter van het KCB, mr A. F. Kamp en Hans Raedeker. die voor de toelichting op de schilderijen zou zorgen, te wachten op het sein, dat de repetitie een aanvang zou nemen. Zover was het echter nog lang niet. Een paar man draaiden wat aan de camera's, anderen waren achter het gordijn bezig het decor Ie maken, dat vanavond bij de uitzending dienst moet doen voor Max Woiski en de rest slenterde maar rond in de smorende hitte van de schijnwerpers. In de regiekamer, achter het groen afgeschermde glas, draaide de „chef geluid" André van der Water uit verveling een plaatje van „We gaan nog niet naar huis", wat inderdaad het geval was. Vi ïyjAAR plotseling loste die chaos zich als vanzelf op. De tientallen me ters kabel, die tot dan kris-kras over de grond hadden geslingerd, waren verdwenen: Frans Marks, Timo de Wit en Leen Timp, de camera-mensen, zaten op hun post met de microfoon aan het oor en in de regiekamer, waaruit men de studio geheel kan overzien, troonde Ger Lugtenberg met zijn technische staf. „Aanvang", klonk het door de luid spreker. Het rode licht floepte aan, deuren gingen dicht en Hans Raede ker was juist van plan van wal te steken, toen de luidspreker bekend maakte, dat het beter was nog even te wachten om een nieuwe camera in te schakelen. Een seconde later heer ste in de kleine studio weer dezelfde chaos of zo mogelijk nog erger. Ieder een liep iedereen weer gemoedelijk in de weg en toen de drukte in de be nauwde ruimte op zijn hoogtepunt was, werd de deur wagenwijd open geworpen en sleepten vier man een plateel-oven naar binnen. Die hield ook verband met de uitzending en was nauw betrokken bij het brok water polo, dat Mieke Siebesma moest zien op te duiken. Het lijkt misschien wat verward, maar de situatie wordt heel wat duidelijker als wij vertellen, dat de heer G. Montagne uit Gouda een Delfts blauw wandbord maakte met het beeld van Prinses Beatrix op het ogenblik, dat zij luidkeels „goal" roept bij de waterpolowedstrijden te Hel sinki. Dit wandbord zal aan de konin gin worden aangeboden, maar eerst komt het in het televisieprogramma. De uitzending van vanavond zal hier mee worden geopend. Vandaar die oven en de flits van de waterpolo- reportage, die voor de entourage zul len moeten zorgen. Iedereen klaar? Terwijl meneer Montagne in een hoek van de studio begon een uitstal ling te maken van Delftsblauwe bord jes, klauterde Ger Lugtenburg op nieuw naar de regiekamer om voor de tweede maal het startsein te geven. „Iedereen klaar?", vroeg hij weinig hoopvol. Hij keek wat vreemd en arg wanend rond, toen er geen antwoord kwam en zou juist de ganse „machi nerie" in beweging zetten, toen een van de technici vond, dat een van zijn „contakkies" te kort verkte. „Aha", deed iedereen begrijpend, en welwil lend bezag men de man aan het inge wikkelde apparaat, die zo dapper de traditie van de televisie-repetities hoog hield. Toen echter werden de mouwen opgestroopt en gingen de stropdassen af. Het spel kon gaan _be ginnen. Op het scherm in de controle kamer verscheen eerst Hans Raedeker, die begon met een inleidmg van wat hij noemde de dwaaltocht door de wereld van Jaap de Carpentier. Ver volgens kwam mr. A. F. Kamp aan het woord met een uiteenzetting over het kunstenaarscentrum en daarna richtte de camera zich op De Carpen tier, wiens beeld op het scherm langzaam werd opgelost in een van zijn zelfportretten. Terwijl Raedeker hét werk nader verklaarde, reden in de studio de camera's, op aanwijzing van regisseur Lugtenburg, heen en weer, nu eens een schilderij in ziin ge heel omvattende dan weer een enkele onderdeel belichtende als Raedeker het bijvoorbeeld had over de verfbe- handeiing of een bijzonder detail. Gedurig werd de repetitie onder broken als Lugtenburg of de „studio- LUISTERKIJKEKS, OPGELET! VRIJDAG 29 AUGUSTUS Uitgebreid programma met: Max Woiski en zijn West-In disch Orkest. Viola Jefferson en Los 'rovadores Latinos. Te zien en te horen in: BERGERWEG 92 (Hoofdver keersweg Alkmaar Bergen) VRIJ ENTREE! Dir. Max Woiski (Advertentie. Ing. Med.) manager" Dick de Vilder een andere opstelling wensten, maar ten slotte kwam men al balancerende toch aan het eind en bleek, dat ongeacht de interrupties de voorstelling precies een half uur had geduurd, wat twee maal te lang was. De laatste ronde. VÏÏE DOEN het nog eens", zei de stem van Ger Lugtenbrug via de luidspreker tot de drie mannen aan het tafeltje. „En nu niet al te lange en te zwaarwichtige beschouwingen. Iedereen klaar?" Zelfs de „contakkies- man" bleek zijn spullen in orde te hebben en opnieuw startte Raedeker met zijn inleiding en passeerden de clowns, de fluitspeler en de accor deonist van Jaap de Carpentier de revue. Het programma duurde dit maal vijftien minuten en dertig secon den en kwam dus wat de tijd betreft al aardig aan de limiet tegemoet. Bijna vier uur waren met de repetitie voor de uitzending van een kwartier ge moeid gewee6t. En dat vond iedereen welletjes. Vanavond zal de uitzending plaats vinden en zullen de drie heren zich opnieuw aan het tafeltje scharen.N Nu met geelgeschminkte gezichten. Het programma van vanavond, dat in de plaats komt van de aangekon digde reportage van het Groothandels- geboxiw te Rotterdam begint met de plateelbakker, gevolgd door het werk van De Carpentier en een filmpje, ge titeld Kldnge aus den Bergen. Daarna is er pauze, 'waarna Max Woiski op het scherm komt met Viola Jefferson en Los Trovadores Latinos. VRIJDAG Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur: Tar zan de aapmens (14 jaar); Cinema Americain, 7 en 9.30 uur: Strijd om de Apachepas (14 jaar); Victoria Theater 7 en 9.30 uur: Een koninkrijk voor een huis (alle leeft.); Rex Theater, 2.30, 7 en 9.30 uur: A. en C. maken schoon schip (alle leeftijden). Kermis: Geopend van 11 tot 1 uur (attractiedag). Gulden Vlies, 8 uur: Ge zeischap Johan Kaart met „Potasch en Perlemoer". Wapen van Heemskerk Cowboy-Trio „De Chico's (populaire dansavond). Café Tom: „De Witte Kraaien" en „De Tommy's": iedere avond lichtshow, Café No Eén: Gezelschap Leo, Henk en "Cees. Café De Tijd: De Volendammers, Aart Martin: Citha Bolina. Nachtdienst apotheken: Dc heer Krui- singa, Koorstraat 59. ZATERDAG Bioscopen als Vrijdag; aanvang der voorstellingen 7 en 9.30 uur. (Rex Theater 2.30 uur matinée). Kermis geopend van 14 tot 2 uur. Gulden Vlies, 8 uur: De appels van Eva met Ennv Mols—De Leeuwe. Wapen v. Heemskerk: Rhythm Trio. Café's als Vrijdag. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Vrijdag 9.13 21.46 Zaterdag 10.31 23.15 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Vrijdag 9.18 21.51 3.18 15.51 Zaterdag 10.36 23.20 4.36 17.20 Doe mee aan de grote schoolschoenen prijsvraag prijzen IEDEREEN kan GRATIS meedoen. Haal Uw formulier bij Langestraat 15, ALKMAAR (Advertentie. Ing. Med.) Dezer dagen gaf de Alkmaarse accor deonvereniging Crescendo onder leiding van haar dirigent, de heer J. B. Hartog, een concert voor de vrouwelijke en mannelijke bevolking van de Strafge vangenis „Sehutterswei". Dit concert bestaande uit semi-klas- sieke werken, stond op buitengewoon hoog peil. De spontane ovatie die het gehoor na afloop bracht, bewoog de di rigent tot het spelen van een toegift. Geboren Kommie J., d. van C. v. Wier en R. Grondsma. Maarten K., z. van J. M. J. Gommers en G. G. Geurt- sen. Johanna, d. van C. van Leijen en C. F. Aubertijn. Ondertrouwd Hendrik C. Hem- minga en Veronica Stafecki. Petrus B. Blom en Tine J. Klinkhamer. Theodo- rus I. Meijering en Emerentia B. T. Weel. Johannes Bot en Catharina M. Ibink. Marinus Duijneveld en Elisabeth A. J. van 't Voort. Getrouwd Pieter Wegman en Anna E. C. Schipper. MORGEN DEMONSTREERT DE A.R.B. Morgenmiddag treedt de Alkmaarse reddingbrigade aan voor het geven van een demonstratie in het Noordhollands Kanaal ter hoogte van de Ringersfabrio- ken. De ARB-ers zullen laten zien hoe men van een drenkeling het hoofd bo ven water moet houden en ter afwisse ling enige pantomimes opvoeren. De watershow begint om half drie» IEDERE werkdag bedient de ruim 62-jarige melkboer J. Nooy van de Bcrger- weg trouw zijn klanten. Dag in dag uit trapt hij op zijn zwaar beladen bak fiets zjjn rondje, maar wie zou denken, dat hij in de vacantie de pedalen laat rusten, slaat de plank een flink eind mis. Want als de vacantie aanbreekt ruilt Nooy de bakfiets voor een gewoon karretje en trekt er op uit. Tot ver over de grenzen. Om vreemde landen te zien, oude bouwwerken te bezichtigen en de natuur te bewonderen, die voor de fietser bereid is zich in al haar schoonheid te ontvouwen. CN zo stapte nu vier weken geleden *-* melkboer Nooij op zijn fiets met als enige uitrusting een oliepak, twee wollen dekens, enige levensmiddelen en een bedrag van goed negentig gulden voor levensonderhoud. Zijn doel was Fontainebleau. Hij had zich tot opgave gesteld dag tochten van ongeveer honderd kilometer te maken met als eerste pleisterplaats Rotterdam, daarna Hulst en Dixmuiden om op de vierde dag via Duinkerken, Calais te bereiken. 's Nachts hulde de reeds bejaarde tourist zich cp een beschutte plaats in zijn oliepak ;n de wollen dekens, doch in Calais bekroop hem de lust toch weer eens in een goed bed te slapen wat een hap van 1400 francs in het reisbudget betekende. Op de vijfde dag werd de Noord- Franse stad Atbeville bereikt. Aange zien de heer Nooij sinds zijn vertrek niets dan vrij sterke tegenwind had ge had, dacht hij er over terug te keren. Maar na het passeren van Arras en Cambrai werd zijn stemming beter, vooral toen hij nabij St. Quentin een gastvrije Vlaamse boer ontmoette, bij wie het goed schuilen was voor het ver schrikkelijke noodweer dat op dat ogen blik losbarstte. Via Reims leidde de tocht naar de prachige wijnbergen van Champagne met als rustplaats het kleine dorpje Fournandin. OOGSTHULP UET gehucht telt slechts één bakkerij n en één café. Eens per week nemen een slager en een kruidenier, ieder met een goed voorziene auto een stand plaats in op het dorpsplein en dan kun nen de inwoners zich van levensmid delen voorzien. De melkboer verkoopt tevens groenten. Na bij een landbou wer wiens kneent weggelopen was bij het binnenhalen van de oogst te hebben geholpen, vertrok de heer Nooy naar Briare aan de Loire en vandaar naar Fontainebleau, het einddoel van de reis. De terugtocht, vaak gepaard gaande met storm en regen, ging via Givet, Dinant en Leuven. Omdat hij nu toch eenmaal aan het fietsen was, nam de heer Nooy op de thuisreis te Alphen aan de Rijn nog en passant deel aan de Laurarit, een rij- wielvierdaagse, waarbij per dag 120 kn.. binnen tien uur tijd moest worden afgelegd. Eerst bij Haarlem kreeg de heer Nooy een lek in zijn achterband, die vóór de reis nieuw was gemonteerd, maar na deze tocht van 2000 km. over alle soorten van wegen, geheel versle ten bleek. Ook de terugtraprem bleek het op de berghellingen zwaar te verduren te hebben gehad en het was maar goed, dat de fiets ook van een handrem op het voorwiel was voorzien. De heer Nooy, die op deze reis ruim 3 liter melk per dag als hoofdvoedsel verorberde, koestert reeds nieuwe reis plannen voor het volgend jaar, doch dan zo vertrouwde hij ons toe moet er behalve een nieuwe band een geheel nieuwe fiets komen, want deze heeft haar plicht al ruimschoots gedaan. Vrijdagmorgen werden op de Alk maarse kaasmarkt 14 stapels fabrieks- kaas en 7 stapels boerenkaas aange voerd, totaal wegende 40.000 kg. Voor een flinke fabriekskaas werd een prijs gemaakt van f 2.16 per kg; voor de boerenkaas werd f 2.20 per kg geno teerd. De handel was traag. In Bodegraven heerste een kalme handel met prijzen, variërende voor de eerste soort van f 2.36f 2.42, en voor de tweede soort van f 2.30f 2.35. Een zelfde notering vertoonde de markt te Woerden. Ook daar was een kalme handel. Aangevoerd werden 269 par tijen. Voor eerste kwaliteit werd te Gouda f 2.37f 2.41 betaald. De tweede kwa liteit brachtf 2.32i 2.36 op. Indrukwekkende plechtigheid op de begraalplaais Met een eenvoudige, doch indruk wekkende plechtigheid is gistermiddag op de Algemene Begraafplaats het stof felijk overschot van wijlen de heer F. H. van Dijk ter aarde besteld. Vele vrienden en kennissen van deze alge meen beminde stadgenoot waren op de begraafplaats samengekomen om de heer Van Dijk op zijn laatste tocht te vergezellen. Onder hen bevonden zich tal van gemeente-ambtenaren. In de aula werd eerst het woord ge voerd door mr. R. Veendorp, die het gemeentebestuur vertegenwoordigde. De neer Veendorp schetste de overledene als een geboren en getogen Alkmaar der die zijn stad lief had en die .net nooit falende toewijding de belangen van de gemeente behartigde. Het ge meentebestuur stelde zijn ambitieus werk op zeer hoge prijs en heeft daar meermalen blijk van gegeven. Bij zijn 40-jarig ambtsjubileum werd hem de zilveren penning van de stad toegekend en in 1937 bij zijn afscheid van de gemeentedienst, mocht hij de gouden penning ontvangen. Ook de col lega's, aldus de heer Veendorp, heb ben veel te danken aan het werk van de heer Van Dijk. Zij zullen hem niet licht vergeten. Hierna werd nog het woord gevoerd door zuster Bak en de oudste zoon van de heer Van Dijk, die hem eveneens schetste als een liefdevol en zeer goed mens. Aan het einde van deze plechtigheid las ds Wesseldijk het slot van Romei nen VIII en ging de predikant voor in gebed. Toch nog drukke kaasmarkt Hoewel het reeds laat in het touris- tenseizoen is, waren er vandaag toch nog heel wat vreemdelingen op de kaasmarkt. Onder hen troffen wij mr. Louis Fontaine, een Amerikaanse ra dioreporter, die voor verschillende ra diostations in de Verenigde Staten op namen maakte. Fontaine gebruikt hier bij een tape-recorder, een zeer eenvou dig toestelletje dat hij als een tas over zijn schouder had hangen. Deze repor ter maakt een tocht door geheel West- Europa, waarbij hij zes en twintig uit zendingen verzorgt. Een van deze re portages is geheel gewijd aan de kaas. Dit programma dat een politiek tintje krijgt, is getiteld „Battle of the cheeses across Europe". Mr. Fontaine wil hier bij de Amerikanen duidelijk maken dat Europa geen gift in de vorm van Mar shalldollars verlangt, doch door vrije handel zelf het geld wil verdienen. Bij deze radio-uitzending zal ook de stem van de heer Grondsma in de Ameri kaanse huiskamers klinken. Ter gelegenheid van de Kaasmarkt werd om elf uur reeds de kermis open gesteld en al spoedig 'kon men donker getinte Afrikanen en fleurig geklede Parissienes broederlijk naast elkaar een tête a queuewagentje zien „rond- gieren". Zij vonden dit kennelijk een heel prettige vacantie-verrassing. BOTSING BIJ HET STATION Op de beruchte hoek Spoorstraat Stationsweg is hedenmorgen om twaalf uur een verkeersongeluk ge beurd, dat nog zeer goed is afgelopen. Over de Stationsweg in de richting van het Kanaal reed een motorrijder, die bij het naderen van de Spoor straat onvoldoende op het van rechts komende verkeer lette. Hij kwam hierdoor in botsing met een personen auto, waarbij zijn motor werd bescha digd. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Motorraces op de Alkmaarse sintelbaan Metzelaar doet een greep naar het kampioenschap nlilE DUITSERS zullen Zondag op de sintelbaan van bet Alkmaarse Sport park verschijnen om tijdens de derde motorraces tn dit seizoen hun krachten te meten met bet sterke veld Neder landse renners, dat heeft ingeschreven De Duitse coureurs- zijn Walter Buttler uit Hiickelhoven, alsmede Gerhard Hofemeister en Karl Schmid uit Miin- chen. Eerstgenoemde is geen onbeken de. Reeds vóór de oorlog verscheen hij op de Alkmaarse sintelbaan en hij was o.m. de man, die de ijzeren schoen, die de renners bij het bochtenwerk uitste kende diensten bewijst, in Nederland demonstreerde. Hofemeister en Schmid behoren momentcel tot de sterkste Duitse coureurs. Bij de grote lange- baanraces te Miinchen-Gladbach op 7 Augustus wisten zij zich ais eerste en tweede te plaatsen. Bij strandpaal 41, dicht bij Egmond aan Zee, is vanmorgen de botter H.D, 220, schipper-eigenaar H. Wezelman uit Den Helder gestrand en stukgeslagen. Bij hoog wam zal met behulp van dc Egmondse reddingboot getracht wor den nog iets te redden. Aan boord be vonden zich schipper Wezelman en twee knechts. Zij zijn in veiligheid. In verband met het overlijden van de heer L. Bandsma en in afwachting van de voorgenomen algehele reorganisatie der Gewestelijke Arbeidsbureaux, is krachtens beschikking van de Directeur- Generaal van het Rijksarbeidsbureau de waarneming van het directoraat van het Gewestelijk Arbeidsbureau alhier voorshands opgedragen aan de heer H- C. Boon, thans plv. directeur van het Gew. Arbeidsbureau te Haarlem. De heer Boon, die zijn nieuwe taak op 1 September a.s. op zich zal nemen, was een aantal jaren geleden ook reeds als plv. directeur van het Arbeidsbu reau hier ter stede werkzaam. Hij zal drie dagen per week naar Alkmaar ko men. De Alkmaarse politie is van alle markten thuis. Zij schroomt niet oude dames achter op de motor naar het station te brengen, maar evenmin om als veedrijver op te treden, Vanmor- gpn tenminste wierpen twee surveille rende agenten zich terstond op deze laatste taak toen zij om 6 uur in het Victoriapark dertien schapen aantrof fen, die daar rustig bezig waren de bloemetjes op te peuzelen. Ze verza melden de dieren met wat hei-ho-ge- roep en leidden de karavaan daarop via de Kanaalkade en de Helderse weg naar het slachthuis, waar de emigran ten een tijdelijk onderdak vonden. Na derhand is gebleken, dat het wolvee thuis hoorde op een weiland aan de Frieseweg. De dieren waren uitgebro ken en over de Vlotbrug de stad bin nengewandeld. De kermis op 7 en 8 October, waar voor Woensdag de verpachting werd gehouden, zal nog groter worden dan verleden jaar. Ook de kwaliteit van de attracties is beter. Dit kwam tot uiting in de opbrengst van de verpach ting, die belangrijk hoger ligt dan anders. Op het Canadaplein komen een dui- velsdraai, cakewalk, vliegtuigcarrou sel, miniatuur-babycarrousel, draai molen, bumperspel, duikbootspel, circus Renz, poffertjeskraam, schiettent, nou gat- en suikerwerkkraam en de nodige verkoopgelegenheden voor haring- en zuurwaren, ijs, speelgoed, pinda's en fruit. De Paardenmarkt zal vrijwel geheel worden beheerst door de benzine-race- baan van Vermolen. Verder komen er een zweefmolen, luchtschommel, fiets- molen, balco-rotor, vliegbomsport, ge bakkraam en een pyramidespel. Ook op de Paardenmarkt behoeft men niet lang naar een zoute of zure haring te ::-eken en ook de heer Schot zal met zijn snoeperijen weer present zijn. Voor het Canadaplein, dat nog niet geheel bezet is, zal waarschijnlijk nog een on derhandse verpachting worden gehou den onder de kermisexploitanten, die de Ontzetfeesten in Leiden bezoeken. Naast deze Duitse cracks vraa» vooral de finale van het langebaarj. kampioenschap van Nederland de aan! dacht. Hierin heeft Tinus Metzelaar uit Limmen de beste papieren en als voortekenen niet bedriegen zal Tinu! Zondag als Nederlands kampioen ge. huldigd worden. Alvorens dit geschiedt' zal hij echter met zijn rivalen Co Boet' die weer in zijn oude vorm steekt, Van' Hemelrijk en Molenaar een spectacu. lair duel voeren. Van de overige senio. ren noemen wij de jeugdige Cor Bijman uit Wognum, die zich steeds meèr in' de voorste gelederen dringt en tijdens de deze week gehouden training zeer goe. de rondetijden maakte. Twintig junioren o.w, alle bekende coureurs zullen de races van Zondag gebruiken öm hun kansen op promotie naar de senioren, klasse te verbeteren. Van de wedstrijden noemen wij de final» om het kampioenschap van Nederland iange baan, internationale races over drie manches, senioren 500 cc over dri» manches, junioren 500 cc in twee series, een herkansing en een finale, de éours» om de Kermisprijs voor senioren 500 ct met vliegende start, een handicaprace, een langebaanwedstrijd voor juniorea 500 cc over resp. vier en vijf baanron. den en de strijd tussen de Duitse ren. ners en de Nederlandse cracks als Tinui Metzelaar, Bijman, Van Hemelrijk, Boef, Cordang, Dammers e.a. op de lange baan. Deze titanenkamp zal vijf ronden omvatten. De jubileumprijs ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Alkmaarse motorraces, welke wordt toegekend aan de senior en junior, die in de drie races van dit jaar de meeste punten heeft verzameld, zal een geduchte stimulan: zijn voor een verwoede strijd. BENOEMD In de vacature van gedelegeerde ten i kantore van de gemeente-ontvanger, I alhier ontstaan door het overlijdenl van wijlen de heer K. Human neb-l ben Burgemeester en Wethouders be-1 noemd de heer D. L. de Jonge te Over- zande (Z). (Ongecorrigeerd) 25. „Toen we goed en wel aan wal waren", zo vertelde kapitein Toontje zijn verhaal over de ondergang van de „Prinses Allegonda" verder, „en we bij de kachel wat zaten te drogen, vroeg de kok mij, waarom ik er zo op gebrand was geweest die ene kist uit mijn hut mee te nemen Ik nad toen, om weer wat op mijn verhaal te komen, een paar glaasjes cognac ge dronken en daardoor ben ik blijkbaat iets te loslippig geworden. In eik ge val ben ik zo dom geweest tegen die Siem Soep, die ik overigens altijd voor een fatsoenlijk zeeman had aangezien, te zeggen, dat bet een kist was, die tot de rand vol zat met edelstenen, diamanten en kostbare sieraden. Hij zei mij toen, dat we daar tegen nie mand iets van moesten zeggen, maai dat we met een klein zeilbootje eens naar de plek toe moesten gaan om eens te pe'len hoe diep de Prinses Al- .egonda onder de zeespiegel lag. Daar was ik zelf ook heel nieuwsgierig naar en dat hebben wij, dat wii zeg gen die Siem Soep en ik. gedaan. Door middel van een peillood zijn wij er toen achter gekomen dat het schip op een diepte lag van iets mee' dan 400 meter. Het water vlak onder de kust is hier erg diep. Des avonds zijn Siem Soep en ik toen overeengekomen, dat wij toch zouden proberen de kist met kostbaarheden uit het wrak te krijgen. Voor mij was dat een erezaak, want ik had die Indiër op handslag beloofd dat .ik de kist zonder mankeren in Calcutta zou afleveren. Maar die avond begreep ik, dat het d'e Siem Soep om iets heel anders te doen was Hij wilde, dat wij de inhoud van d( kist voor ons zelf zouden houden, om dat er toch geen haan naar zou kraaien als wij kans zouden zien het ding in alle stilte uit het wrak te lichten. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, Vrijdagochtend. In de loop van de ochtend heeft Ir. Staf op zijn departement nog ontvangen mr. Beijen, mr. Luns, mr. Loeff, burgemees ter van 's Hertogenbosch en de heer D» Bruyn. Het is nu waarschijnlijk, dat de extra zete] voor de K.V.P. zal zijn de zetel van een nieuw departement voor Maat schappelijke Zorg. Het is nog niet ge heel duidelijk of deze portefeuille, die eveneens het vice-minister-president- schap zou inhouden, beheerd zal wor den door prof. Beel. Mr. Loeff is al in een eerder stadium van de kabinetsfor matie genoemd als minister van binnen landse zaken. Na zijn gesprek met de heer Da Bruyn deelde minister Staf ons mede, dat hij bovendien nog telefonisch con tact met minister Rutten, staatsse cretaris Cais en prof. Kernkamp had gehad. Hij was voornemens op het middaguur te confereren met dr Drees en prof. Beel. Om 2 uur zou j minister Staf nog ontvangen Ir Witte, de burgemeester van Bergen op Zoom; waarschijnlijk voor de portefeuille van Wederopbouw. Indien zich geen on- I voorziene moeilijkheden meer zouden voordoen, zou dit het laatste onder houd van minister Staf zijn. Daarna, zo deelde hij mede, zal ir Staf aan H.M. verslag uitbrengen. In politieke kringen neemt men aan, dat de vor ming van een kabinet dan nog slechte een kwestie van uren zou zjjn. Naby Rengo ten Zuiden van Santiago (Chili) is Donderdagavond een autobus door een trein gegrepen en in brand gevlogen. Vijftien personen kwamen om het leven en acht werden ernstig ge* wond. Het Westduitse ministerie van Voed selvoorziening bereidt op het ogen blik een wetsontwerp voor, waardoor de invoerrechten op boter en aardappe len zo lang verlaagd zouden kunnen worden als de marktsituatie nodig zou maken. Het huidige tekort aan boter is ontstaan, doordat tegenover een stijging van de productie met 7 pet een stijging van het verbruik staat met 11 pet. I Er bestaan plannen voor invoer uit Denemarken, Nederland en Hongarije, Invoer uit Noorwegen is pas in Decem ber te verwachten. Voorts werd ver klaard, dat de Westduitse regering bet voornemen heeft voedergranen in te voeren om te verhinderen, dat con sumptieaardappelen aan het vee wor den gevoerd. PARIJS, 29 Aug. De halve eind strijden van het nummer sprint pro fessionals, welke Zaterdagmiddag, 301 Augustus, worden gereden, zijn sis volgt samengesteld; Eerste halve eind strijd: Harris, Van Vliet en Plattner. Tweede halve eindstrijd: Senftleben, 'atterson en Derksen. Opmerkelijk is het feit, dat Harris en Van Vliet in één serie rijden dat Senftleben wederom tegenover Derksen is geplaatst. Voor een zeer go het Amsterdams I teravond een opvo het kostelijk biijsp Ingebeelde zieke". (te dat hij schreef, eigen (ernstige) ki iteekt hij de draa apothekers. Over d< dit blijspel kunnen genoegzaam bekenc Van de medespe artist Louis Saalbo en schouders boven (peelde de rol van hiermee volop de zondere capaciteiten spel leverde ook Jo zoon van dokter kleine rol had, doel vervulde. Ook J( was als dienstme dreef. Dit geestige biijsp te uitstekend in het kermisuitvoeringen Vlies deze week bi IN HET NED* VER •A44.3 Ashton: R Aveline: De abonné Balzac, De: Vader G kins: De dokter heeft Christie: Wie advert D76.5b Dreiser: He EJlson: Asfaltjeugd. Haar Chinese familii Koers noord. F26.1 ters van Mayfair. venson: CranforcJ. wenkamp Borneo. een: Kapitein Carlst kvlst: Barabbas. I merrie Deflorata, de f Maestoso, Austria. Lissabon. R76.2r R86.8 Russell: He dende. S20.6h Saye strop. S62.2d Sine (Vervolg op Tussen S70.3 Smith, D.: Cass S84.8vb Steinbeck Is historisch. ZONDAG 31 ALKMAAR: Grote 1 boom, 5 uur ds. Den 7.30 Oecumenische A pelkerk, 10 uur ds. Geref, gem., geen di (Oudegr.), 6.30 uur (Haarlem). Doopsg« ds. A. J. v. d. Sluis Doelen 6 uur dienst. 31 K.O.) in Waakt uur ds. W. v. d. I gem. (in N. Doelen] Wier. Ned. Chr. G" Zat. en Zo. 8.30 ui komst bij Waagtoren Hout Openluchtprediï en B.: ev. J. Damm des Heils, Breedstraa gingsdienst: 8 uur V< 8 uur Wijdingsdienst. Emmastraat 10, Heilig AKERSLOOT: 7.30 BERGENRuïneker klus. Rehoboth, 10 BROEK OP LANGE 10 uur de heer Var 7 uur ds. Van der 1 dtenst. Geref. ker Roothuizen (Den Hel( (Art. 31), 10 uur die Lingen. Chr. Geref ds. Henstra. Doof ds. M. J. Nolthenius. DE RIJP: geen dier DIRKSHORN: Herv. Post. DRIEHUIZEN: geen EGMOND AAN ZEE: ds. Kalkman (R'dam). -8. 10 en av. 7 uur di EGMOND-BINNEN EGMOND AAN Dl dienst. GRAFT: 30 uur ds. GROET: 10 uur ds. GROOT-SCHERMER 17. Albertz. HEILOOHerv. gen witz. Evangelisatie ds. Van Elden (Haar Wiegers (Middenmeer HEERHUGOWAARD dienst. HENSBROEK: 10.45 KOEDIJK: 2 uur d LIMMEN: 10 uur d: NOORDSCHARWOU1 dienst. Geref. kerk, OBDAM: 9.30 uur OOST-GR AFTDIJK OPMEER: 10 uur dl OTERLEEK: 7 uur OUDKARSPEL: 10.3 OUDORP: 10 uur d tricum). SCHERMERHORN: ds. Van Dijk. SCHOORL: 10 uur d SINT-PANCRASHe Postma. Geref. kei Middelkoop. STOMPETOREN: ge gelisatie. 10 uur de t maar). URSEM: geen dienst VEENHUIZEN: 10 i WARMENHUIZENfi WEST-GRAFTDIJK ZUIDSCHARWOUDE Pliester. ZUIDSCHERMER: g< NED. HERV. KER; Beroepen te Oldent kèr te Delft; te M Haan, cand. te Zeist naar Schraard: N. E predikant bij de prol sie, thans woonachti] GER. KERK (onde Beroepen te New W. J. van Oene te \angenomen naai Broedergemeente in Schouten, candidaat Bedankt voor Bresk Heuvel- te Schoonho tot hulpprediker te candidaat aldaar. prediker te Rotterda boer te Souburg.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 2