Nieuw Brits-Amerikaans voorstel in oliekwestie afgewezen Sowjet-voorstel verworpen Mossadeq houdt voet bij stuk Zware brand kostte man het leven Drie doden door gasverstikking Jarige Prinses maakte rijtoer MALAN: ZUID-AFRIKA STAAT OP DE TWEESPRONG Millioenen hectaren grond van de Pasja's naar landloze boeren Dr Drees vond nog geen minister van Binnenlandse Zaken Brazilië en Mexico bepleiten een vredesverdrag met Oostenrijk Stevenson verwacht geen derde wereldoorlog Militair pact in Oost-Europa? Gaan Noordkoreanen aanvallen met bommenwerpers? Negen doden en veertig gewonden door ontploffingen 149e Jaargang No. 206 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Men ging tot het uiterste en ioch Slachtoffers van drama te Nijmegen begraven Truman en Churchill tekenden persoonlijk D* Oppositie tegen Apartheidswetten is aanzienlijk Krasse taal van premier Vergoeding tot tienmaal de pachtwaarde Neemt prof Beel zijn functie tijdelijk waar? Geallieerd veto over eigendomswet Eisenhower wil „gulden Ouders zenden kinderen niet naar school ZEVENTIEN DODEN OP JAMAICA Matroos viel in ruim en kwam om het leven Ver. Staten verwachten wijziging in luchtoorlog Geallieerde luchtmacht ook versterkt Op eiland Salamis en bij Saigon Actie in Engeland tegen denationalisatie In Friesland stijgt het aantal gevallen Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel, 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 MaanHag I September 1952 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct per man. Familieberichten 20 ctp-mm Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, b}j voor uitbetaling, 2.02 per mnd. 6.05 per kwartaal plus incassokosten. Weekabonnementen 0.49 LIOEVVEL de wereld dringend verlegen is om de kostbare Perzische olie, waar- van het nu reeds zovele maanden is verstoken, ziet het er niet naar uit, dat men er weer spoedig over zal kunnen beschikken. Een door president Truman en premier Churchill persoonlijk ondertekend voorstel, dat Zaterdag aan de Perzische eerste minister, Mossadeq, werd overhandigd, met het doel eindelijk tot overeenstemming te komen, is door Perzie van de hand gewezen. Daar het nieuwe aanbod te Londen werd beschouwd als het uiterste waartoe men kon gaan, heeft deze abrupte afwijzing ernstige teleurstelling verwekt. Verwacht wordt, dat Engeland en de Ver. Staten over de nieuwe situatie direct weer be sprekingen zullen beginnen. Mossadeq heeft, hoewel het parlement hem in deze zaak volledige vrijheid van handelen had gegeven, zowel de Nationale Ver gadering als de Senaat, respectievelijk voor 10 en 13 September in vergadering bijeen geroepen. Kamphuis te Kootwijk verwoest Vermoedelijk doordat de kok in zijn bed heeft liggen roken, is in de afge lopen nacht in het Hooghuys te Koot wijk, een dependance van het NRV- hotel „Het Hilletje", een brand uitge broken, die het gebouw grotendeels heeft verwoest. De kok, W. Broer uit Zevcnaar, is in de vlammen omgeko men. Kootwijk zelf heeft geen brandweer en het duurde ongeveer een half uur, voordat de brandweer uit Garderen ir.et een tankauto van 3600 liter water arriveerde, spoedig gevolgd door die van Kootwijkerbroek, dat acht kilome ter van de brand ligt. Later kwam ook nog de brandweer van Barneveld. Het gevaar voor overslaan van de brand was zeer groot! Een regen van vonken daalde neer op de met riet gedekte boerderijtjes in de omgeving. Pas toen het Hooghuys instortte, was het ge vaar geweken. Vader, moeder en zoontje Een gezin van drie personen ln de nacht van Zaterdag op Zondag om het leven gekomen ten gevolge van gasverstikking. Het waren de 30- jarige F. K., zijn 31-jarige vrouw en 5-jarige zoontje wonende in de Hoornbeekstraat te 's-Gravenhage. Zondagochtend werd het vreselijke ongeval ontdekt. Oorzaak was een gescheurde gasslang. Zaterdag zijn op het kerkhof Jon kerbosch te Nijmegen ter aarde besteld de stoffelijke overschotten van twee slachtoffertjes van het motorongeluk van vorige Zondag in het Goffertsta- dion te Nijmegen, de 14-jarige Jan Hendriks en de 9-jarige Paul Wolf. De gemeente Nijmegen had kransen gezonden met de kleuren van de stad. Burgemeester mr Ch. JSuatinx, een wet houder en de commissaris van politie, de heer J. Th. Veltman, woonden de plechtigheid bij. De absoute werd ver richt door de pastoors der parochies waarin de jongens thuis hoorden. Mr J. v. d. Heijden uit Heere, secre taris van de Ned. R. K. motorrijders- bond, sprak aan het graf van Jan Hendriks namens zijn bond woorden van deernis en troost tot de bloedver wanten van de slachtoffers van het tragische ongeluk. LIET Zaterdag in Teheran overhandig de Brits-Amerikaanse voorstel was gebaseerd op drie punten. Ten eerste: Voorlegging aan het Internationale Hof in Den Haag van de kwestie der scha devergoeding van de genationaliseerde eigendommen van de Brits-Perzische oliemaatschappij. Ten tweede: Benoe ming van vertegenwoordigers voor de Perzische regering en voor de Brits Per zische Oliemij, die moeten onderhan delen over „regelingen om de Perzische olie naar de wereldmarkt te laten vloei en", en tenslotte: Bij aanvaarding van de eerste twee punten zal de oliemij de in Perzië opgeslagen olie ter waar de van 20 tot 30 millioen dollar voor onmiddellijke verkoop vrijgeven. Enge land zal beperkingen op de uitvoer naar Perzië en op het gebruik door Perzië van Britse ponden verzachten en de Ver. Staten zullen onmiddellijk 10 millioen dollar ter beschikking van de Perzische 'regering stellen als hülp bij de oplossing van begrotingsmoeilijk heden. In hun boodschap aan Mossadeq zel den Truman gn Churchill met dit voor stel te worden gedreven door oprechte gevoelens van vriendschap voor Perzië en het Perzische volk en een snelle en billijke oplossing van het geschil te wensen. In de verklaring van Mossadeq, die door radio-Teheran werd uitgezonden, wordt gezegd, dat het aanbod geen ant woord is op de Perzische nota van 7 Augustus. Het voorstel zou op het Per zische volk een slechte indruk hebben gemaakt. Het parlement zal een ant woord aan Engeland en de Ver. Staten voorbereiden. Viermogendhedencorifereritie over Duitsland r\E drie Westelijke grote mogendheden zijn het er bij voorlopige besprekingen over de jongste Sowjetnota in zake Duitsland over eens geworden, dat de Sowjetrussische voorstellen voor een viermogendhedenconferentle moeten wor den verworpen, aldus wordt uit gezaghebbende bron te Londen vernomen. Controle op personenverkeer aan Bonn overgedragen Westelijke geallieerden in Duits land hebben het toezicht op het per sonenverkeer naar en uit Duitsland aan de Westduitse regering overgedra gen. Zondag is de afdeling van de ge allieerde Hoge Commissie voor deze aangelegenheid, waarvan de zetel te Bad Salzuflen (Britse zone) gevestigd was, gesloten. Naar van geallieerde zijde is verno men, is de Westduitse regering in het bezit van de geallieerde „zwarte lijst" van personen, wier aanwezigheid in West-Duitsland ongewenst geacht wordt. HE Amerikaanse commandant van ^Berlijn, generaal-majoor Mathewson, heeft Zaterdag „krachtig" geprotes teerd tegen de ontvoering, op Woens dag, van twee Westberlijnse douane ambtenaren aan de grens tussen Oost- Duitsland en de Amerikaanse sector van Berlijn. De twee in burger geklede beambten werden Vrijdag door de Oostduitse politie vrijgelaten. In het protest werd gezegd, dat Oost duitsers .net revolvers de twee be ambten dwongen over de grens te ko men, waar zij door gereedstaande Rus sische soldaten werden gearresteerd. Onder een grijze hemel was het de koninklijke standaard op het Paleis 't Loo, die gisteren nog iets feestelijks gaf aan het grote witte paleis, waarin de vroegere Landsvrouwe, prinses Wilhel- mina, haar twee en zeventigste ver jaardag vierde. En dat in alle stilte, zonder enig feestelijk vertoon, maar in de blijde aanwezigheid van het ko ninklijk gezin, dat zich rond de jarige moeder en grootmoeder had geschaard Duizenden hebben in de loop van de dag hun schreden naar het paleis ge richt om er de felicitatieregisters te te kenen. Tegen vier uur reed de Prin ses, vergezeld van de Koningin en de vier Prinsesjes in een gesloten auto uit voor een rit door de uitgestrekte bossen van het koninklijk domein. Het weer klaarde op, zo'dat ook de zon deelgenote werd van de feestvreugde. Waarschijnlijk was dit wel de oorzaak, dat het uitstapje meer dan twee uur duurde. Tegen zes uur keerde de ko ninklijke familie in het paleis, waar voor honderden mensen stonden te wachten, terug. Premier Malan van Zuid-Afrika heeft Zaterdag op een massabijeenkomst van zijn Nationale Partij, in verband met de ernst van de toestand ontstaan door dc oppositie tegen de apartsheidspolitiek van zijn regering, krasse taal gespro ken, die zowel gericht was tegen zijn niet-blanke landgenoten, Engeland als tegen de Ver. Naties. Hij begon zijn rede met te verklaren, dat „de weg, die wij willen volgen, wordt belemmerd door de gerechtsho ven. Men wil, dat wij als blanke natie, als leiders van de niet-blanken in Zuid- Afrika aftreden. Dit is echter niet de weg, die de grote meerderheid van de Engels sprekende Zuidafrikanen wil gaan". Volgens Malan zijn de krachten, die tegen de regering in het veld wor den gebracht, zeer aanzienlijk. De rege ring dient zich naar zijn mening dan ook ernstig te beraden over wat zij in Radicaal vijfjarenplan in Egypte De Egyptische Staatsraad heeft de radicale landbouwhervormingen goed gekeurd, die zullen voorzien in ont eigening van grote landgoederen het grootste deel van de 24 millioen hectaren bebouwd land in Egypte ls namelijk in handen van een paar hon derd Pasja's en verdeling van de onteigende gronden onder landloze boeren. De onteigende gronden zullen worden vergoed tot een bedrag van tien maal de pachtwaarde van het land met een drieproeents staats lening met een looptijd van dertig (Van onze parlementaire redacteur) In het hedenochtend verschenen nummer van de Staatscourant is een Ko ninklijk Besluit opgenomen, dat de benoeming van de ministers van het door dr W. Drees geformeerde kabinet inhoudt. In deze lijst van ministers ontbreekt echter nog de naam van de minister van Binnenlandse Zaken. In politieke kringen verwacht men dan ook, dat deze portefeuille, die zoals bekend aan een lid van de Katholieke Volkspartij is toegedacht, tijdelijk zal worden beheerd door de vice-minister-president, en minister van Maatschappelijke Zorg, prof. dr L. J. M. Beel. Morgenochtend zal de beëdiging van het nieuwe team ministers plaats vinden; enkele uren later komt het nieuwe kabinet voor de eerste keer in vergadering bijeen. Brazilië heeft verzocht, de kwestie van een vredesverdrag voor Oostenrijk op de agenda van de Algemene Verga dering der Verenigde Naties te plaat sen. De volgende zitting van de verga dering begint op 14 October. Op deze vergadering zal Mexico voorstellen, dat de V. N. „een of andere maatregel" middenweg'' De democratische candidaat voor het presidentschap, Stevenson, zegt in een •boodschap tot de strijdkrachten over zee, dat hij geen derde wereldoorlog verwacht. De factor ,tijd" zou in het voordeel van Amerika werken. In het afgelopen jaar was de productie voor de verdediging enorm gestegen en de kracht van Amerika's bondgenoten toe' genomen. Hij sprak zijn volledig vertrouwen in de politiek, die de huidige regering se dert het begin van de onderhande lingen in Korea heeft gevoerd. Generaal Eisenhower, de republi Weerbericht Verwachting tot hedenavond: VRIJ KOUDE NACHT. Droog weer met wisselende bewol king en zwakke tot matige wind tussen Noordwest en Zuidwest. Vrij koude nacht, morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. DINSDAG: Zon op 5.54, ondei 19.25. Maan op 18.45. onder 3.07 keinse candidaat voor het president schap zegt in een verklaring ter gele genheid van „Labourday", dat hij geen dwang op de Amerikaanse arbeiders zal uitoefenen terwijl hij voortgaat op „de gulden middenweg naar voorspoed zonder oorlog". Geschil om leerkracht Door het ontslag van het hoofd van m-+ kleuterschool te Austerlitz (Utr.) is een geschil ontstaan tussen ouders en kerkeraad. Mej. H. Nieuwen- huis is door de kerkeraad der Nederl. Herv. gemeente ontslagen, omdat zij naar de mening van dit college „niet met het personeel wist om te gaan en verschillende malen tegen de wensen van de kerkeraad in heeft gehandeld hetgeen niet verantwoorde, hoge kos ten heeft veroorzaakt" De meeste ouders zijn het met de kerkeraad niet eens en zullen hun kinderen derhalve vandaag niet meer naar school sturen. De voorzitter van de kerkeraad ds. Koopmans. is van mening, dat de actie der ouders „door anti-kerkelijke in vloeden wordt gedragen. nemen, tot bespoediging van de on dertekening van een verdrag met Oos tenrijk. De vier bezettende mogendheden van Oostenrijk hebben eenstemmig haar ve to uitgesproken over een door de Oos- stenrijkse regering aangenomen wet op de „herverwerving van eigendom". Op grond van deze wet zouden merk waardige manipulaties mogelijk wor den. Als bijvoorbeeld een eigenaar Joods .bezit had gekregen, in ruil voor eigen door het Duitse leger inbe- slaggenomen land en hij dit Joodse bezit had moeten teruggeven, zonder in staat te zijn geweest, zijn als Duits in beslaggenomen oorspronkelijke bezit terug te krijgen; zou hij dit Joodse be zit weer van de voormalige eigenaar hebben kunnen terugeisen. De Britten hebben indertijd verze kerd, dat onder de Duitse bezetting onrechtmatig onteigende goederen, weer aan de rechtmatige bezitters daar van zouden worden teruggeven. Trein reed tegen auto Op een afstand van ongeveer 60 ki lometer van Kingston (Jamaica) is een trein op een vrachtauto met mensen gereden. Zeventien personen, allen in zittenden van de vrachtauto, kwamen hierbij om het leven. Voorts is een aantal personen gewond. Volgens het Westberlijnse sociaalde mocratische blad „Telegraf" zal spoe dig tussen Oost-Duilsland, Polen en Tsjecho-SIowakije een militair verdrag gesloten worden. jaar. Landloze boeren zullen het land, dat. zij toegewezen krijgen, in gedeel ten kunnen beta'en. Het land, dat in bezit is van bui tenlanders of religieuze instellingen, zal niet worden onteigend. Het plan zal in vijf jaar uitgevoerd moeten zijn. de gegeven omstandigheden moet doen. Malan verklaarde: „Zuid-Afrika staat op een tweesprong en de weg, die nu gekozen wordt, zal over leven of dood van ons volk beslissen. „Zelfmoord". Verklarend, dat de oppositiepartij da regering altijd vroeg rekening te hou den met de wereldmening zei Malan, dat „het doen wat de wereldmening vraagt zelfmoord voor blank Zuid-Af rika zou betekenen. Wij zijn niet bereid dit, op wiens bevel dan ook te doen". Over de Ver. Naties sprekend zei Malan, dat „het tijd wordt, dat Zuid- Afrika zijn Afrikanen tegen de V. N. gaat beschermen". Over Engeland verklaarde hij, dat het reeds India, Birma, Egypte en bij na de gehele Goudkust had verloren. „Als Engeland voortgaat met zijn vroe. gere Afrikaanse politiek zal het in Afrika zijn graf vinden", aldus de pre mier. In Natal is Zondag de ongehoorzaam- heidsaetie begonnen. Tof nu toe bleef de actie beperkt tot de Kaapprovincie en Transvaal. Zaterdag is bij het dichtmaken van de luiken de 18-jarige lichtmatroos Bernard Maher wonende in Caylegar- den te Liverpool in een 11 meter diep ruim van het in de Waalhaven te Rotterdam liggende Engelse stoomschip „Barrington Court" gevallen. Hij werd zo ernstig gewond, dat hij even na aankomst in het havenziekenhuis, waarheen hij werd vervoerd, is overle den. HOEWEL de geallieerde luchtaanvallen boven Noord-Korea vooral de laatste tijd weinig weerstand van de vijandelijke luchtmacht ondervond, wordt in deze toestand op korte termijn een verandering verwacht. Voor de eerste maal sedert weken zijn n.l. Zaterdag boven Noord-Korea in gro.cn getale communisti sche straaljagers waargenomen. Bij gevechten met Amerikaanse „Sabre"-straal- jagers zijn ongeveer vijf van de honderd communistische toestellen neergeschoten. Mogelijk is dit een inleiding op de verwachting, die Zaterdag daaromtrent werd uitgesproken door Thomas Finletter, de Amerikaanse minister van Luchtmacht. Deze opperde n.l. de veronderstelling, dat de Noordelijken op het punt kunnen slaan om voor het eerst in Korea te beginnen met bombardementen uit de lucht, hetgeen het gehele aspect van de Koreaanse luchtoorlog zou kunnen wijzigen. Hun luchtactiviteit heeft zich tot dusverre practisch beperkt tot aanvallen met jagers. WOLGENS de minister heeft de Sow- jet-Unie onlangs aan haar lucht macht in het Verre Oosten „nog al wat" tweemotorige straalbommenwerpers toe gevoegd. Deze zouden bij de Noord- koreaanse of Chinese luchtmacht kun nen worden ingedeeld en aan de ge allieerde stellingen zware slagen kun nen toebrengen. Om deze bedreiging te neutraliseren had de Amerikaanse luchtmacht in het Verre Oosten haar offensieve kracht met ongeveer vijftig procent verhoogd. De Amerikaanse mi nister schat, dat de luchtmacht van de vijand thans beschikt over ongeveer 2100 vliegtuigen, waarvan 1300 met straalmotoren. Hij zeide op goede gron- Onder grote belangstelling trok dit jaar weer het Haarlemse bloemencorso door de stad. De stoet op de Gbote Markt. Ontploffingen bjj Saigon in Indo- China en op het Griekse eiland Sala mis heeft de dood van negen personen tot gevolg gehad. Voorts waren er In totaal veertig gewonden. De ontploffing1 op Salamis had plaats in een munitieopslagplaats van de Griekse vlootbasis. Acht Griekse zee lieden kwamen om het leven. Drie en dertig werden gewond, waarvan vijf ernstig. In de buurt van Saigon vloog gis termorgen een benzineopslagplaats van het Franse leger in de lucht. EeD Franse soldaat werd gedood en zeven Franse en Senegalese soldaten ge wond. Men vermoedt, dat het ongeluk te wijten is aan sabotage. Volgens of- ficieuse bronnen is de brand ontstaan door de ontploffing van een tijdbom van honderd kg., die er waarschijnlijk was gedeponeerd door Vietnamese koelies, die bij de opslagplaats wer- ken. Rondom het depot waren ter be- veiliging landmijnen gelegd, hetgeen het blussmgswerk ernstig stagneerde den te kunnen aannemen, dat vele be stuurders van de Migs geen Chinezen of Noordkoreanen waren. Van het front. WAN het front wordt nog gemeld, dat Amerikaanse superforten opnieuw bommen wierpen op het nog smeulende Pjongjang. Volgens de Noordkoreaanse radio, die enige tijd uit de lucht was, zijn Vrijdag enige honderden personen gedood en ruim vijfhonderd huizen ver nield. Voorts is Zaterdag door super forten een zeer zware en geslaagde aanval gedaan op een electrisehe cen trale bij Pjongjang. Morrison opent de campagne Herbert Morrison heeft te Margate een campagne van de Britse socialisten en de vakbonden geopend tegen 't plan om de vervoersindustrle weer in par ticuliere handen te doen overgaan. De Labour-regering nationaliseerde indertijd het wegtransport. De huidige conservatieve regering heeft het plan om 40.000 vrachtauto', weer aan parti culieren te verkopen. Morrison noemde dit plan „waanzin", omdat hierdoor de samenwerking van het wegvervoer ge ruïneerd zou worden. De aandacht werd slechts van „werkelijke economi sche problemen" afgeleid, zo zeide hij. De kinderverlamming Maatregelen voorgesteld De inspecteur voor de Volksgezond heid in Friesland adviseert in een rondschrijven aan de gemeentebesturen om massale jeugdbijeenkomsten, zoals sport- en schoolfeesten voorshands te verbieden en bijeenkomsten voor oude ren te ontraden, in verband met de kinderverlamming. Van 9 tot 28 Augus tus is het aantal in Friesland aangege ven gevallen van kinderverlamming ge- stegen van 30 tot 53. Omdat de meeite Zlch voordeden bij kinderen, acht de inspecteur maatregelen voor de ouderen voorshands onnodig. BAES AND BAILEY KOMT niet naar europa. Het gigantische Amerikaanse circus .Rmgling Bros and Barnum and Bar ley zal zo wordt vernomen geen gpU thH6 Europa maken, zoals eni- Iwïïr-i? I n was aangekondigd. Een dergelijk tournee zou te hoge kosten EuroneC« ^,re?gen' Bovendien bieden de P e steden geen accomodatie voor een reusachtig circus als dit.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1